Jump to content

Θεωρίες για το A Song of Ice and Fire - may include spoilers


heiron
 Share

Recommended Posts

Ο Blackfyre δεν είναι από μια επανάσταση που έγινε κάμποσα χρόνια νωρίτερα;

Ναι, κι ο Golden Company είναι οι απόγονοι των στρατιωτών που πολέμησαν για τους Blackfyre. "Beneath the gold, bitter steel!"

Link to comment
Share on other sites

Όμως οι Blackfyre σκοτώθηκαν. Εκτός του μονόφθαλμου τοξότη που ήταν με το μέρος του Βασιλιά Aegon IV.

Link to comment
Share on other sites

Btw, για τον Τύριον ως Ταργκάριεν νομίζω σοβαρή ένσταση είναι ότι τα χαρακτηριστικα της οικογένειας αυτής επικρατούν γενικώς ακόμη και στα μπάσταρδα. Αλλά με δεδομένο ότι γεννήθηκε με διάφορες ατέλειες ίσως μπαλώνεται αυτό, όρεξη να'χει ο Μάρτιν (που έχει).

Link to comment
Share on other sites

Όμως οι Blackfyre σκοτώθηκαν. Εκτός του μονόφθαλμου τοξότη που ήταν με το μέρος του Βασιλιά Aegon IV.

Τουλάχιστον ένας ξέφυγε (o Bittersteeel). Επίσης, δεν ξέρουμε τι έγιναν οι γυναίκες τους. Edited by Carolus Rex
Link to comment
Share on other sites

Btw, για τον Τύριον ως Ταργκάριεν νομίζω σοβαρή ένσταση είναι ότι τα χαρακτηριστικα της οικογένειας αυτής επικρατούν γενικώς ακόμη και στα μπάσταρδα. Αλλά με δεδομένο ότι γεννήθηκε με διάφορες ατέλειες ίσως μπαλώνεται αυτό, όρεξη να'χει ο Μάρτιν (που έχει).

 

 

Λόγο της αιμομιξίας πολλοί Targaryen γεννιούντε ως τέρατα , ψυχολογικά η σωματικά . Κάπου υπάρχει η ατάκα ότι όταν γεννιέτε ένας Targaryen οι θεοί ρίχνουν τα ζάρια . Αντίθετα το γονίδια των Lannister υπερισχύουν πάντα . Ακόμα και των Baratheon . Κάποια στιγμή ο ίδιος ο Tywin λέει στον Tyrion ότι δεν είναι γιος του μα δεν μπορεί να το αποδείξη οπότε θα πρέπει να τον θεωρεί γιο του. Η υπόθεση για το Tyrion είναι πως είναι αποτέλεσμα πιθανότατα βιασμού της μητέρας του από τον τρελό βασιλία. Η μητέρα το κράτησε κρυφό αλλά ο Tywin κάτι υποπτευόταν . Όταν γεννήθηκε ο Tyrion οι υποψίες του σχεδόν επιβεβαιώθηκαν , αλλά η γυναίκα του πεθαίνει στην γέννα και δεν μπορεί να είναι σίγουρος . Αυτός είναι και ο πργματικός λόγος που στρέφεται εναντίον των Targaryen στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Για το ποια είναι τα άλλα δύο κεφάλια του δράκου νομίζω ότι ο Μάρτιν αφήνει πολλά υπονοούμενα για πολλούς χαρακτήρες χάριν της πλοκής.

Με αυτά που γίνονται ως τώρα - και αν δε τα ανατρέψει όλα και φτου κι απ' την αρχή με άλλους χαρακτήρες! - σίγουρα μοιάζει πολύ πιθανό ο Τζον να είναι Ταργκάρυεν, όπως επίσης συμφωνώ και με heiron για το ότι ο "θάνατός" του χρησιμεύει στο να αποδεσμευτεί από τον όρκο καθώς και τα 1.000.000.000 μπλεξίματα που έχει ως Lord Commander. Από εκεί και πέρα, μου δίνει την αίσθηση ότι ο Τζον θα αρχίσει να περνάει σιγά, σιγά προς την άλλη μεριά και προς τη νοοτροπία των Άγριων. Τον δείχνει να έχει ζήσει μαζί τους, να έχει κάνει συζητήσεις με τον αρχηγό τους και, ως ένα βαθμό, να έρχεται κόντρα με τον εαυτό του που είναι πιστός σε όρκους, οικογένεια, καθήκον κλπ. κλπ. Για να το πω πιο περιφραστικά, φαίνεται πως είναι κεφάλι "παγωμένου" δράκου και ίσως συγκρουστεί με τη Νταινέρυς.

 

Απ' την άλλη, προφανώς και τα εξωτερικά χαρακτηριστικά δεν ταιριάζουν, αλλά νομίζω πως κάποιο τρόπο θα βρει να το δικαιολογήσει ο Μάρτιν. Εξάλλου, αν απ' την αρχή ήθελε να προορίσει κάποιον/ους απ' τους βασικούς χαρακτήρες ως τα άλλα κεφάλια του δράκου, δε θα είχε νόημα να τους περιγράψει ως γκριζομάλληδες με μωβ μάτια γιατί δε θα υπήρχε καμία αγωνία μετά.

 

Τελευταίο με τα του Τζον: εάν η αποκάλυψη των γονιών του δεν είναι να κάνει κάποιο χοντρό μπαμ στην υπόθεση (όπως Λυάννα + Ραίγκαρ), δε βρίσκω το λόγο να είναι οποιοιδήποτε άσχετοι. Ωραιότατα μπορεί να παραμείνει ο κυριολεκτικός μπάσταρδος γιος του Νεντ.

 

Για το ποιος είναι ο Άζορ: όπως λεν και τα παιδιά παραπάνω, ως τώρα το προφανές είναι η Ντάνυ. Αλλά σίγουρα υπάρχει και η πιθανότητα να μην είναι γιατί νομίζω πως δε μας έχει ξεκαθαρίσει τι ακριβώς είναι και τι θα κάνει αυτός ο σωτήρας. Έχει δημιουργήσει επίσης έναν αριθμό προσώπων που - με τα κατάλληλα συγγραφικά μαγειρέματα - θα μπορούσαν να υποστηρίξουν την προφητεία: Μπέρικ Ντοντάριον, ο Βικτάριον (δε μας λέει τι ακριβώς έγινε όσο ο ιερέας του γιάτρευε το χέρι, παρά μόνο ότι το πλήρωμα άκουγε φρικιαστικές κραυγές και γέλια... τρέχα, γύρευε δλδ!), ο Τζον (αφού δούμε τι θα παίξει και με το δικό του θάνατο αν γραφτεί ποτέ το επόμενο βιβλίο).

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι η Κόκκινη Γυναίκα δεν το έχει και πολύ με το να διαβάζει τις στάχτες: " - Λες αυτό να σημαίνει; Ή μήπως όχι; Μπα, μάλλον αυτό θα σημαίνει!" :yessir:

 

Υποστηρίζω επίσης ο νεαρός Αίγκον να μην είναι Ταργκάρυεν, αλλά Μπλακφάιρ. Δεν μου άρεσε η εμφάνισή του. Από τη στιγμή που η Ντάνυ βλέπει την προφητεία ότι τα κεφάλια του δράκου είναι 3, δημιουργείται ένα μυστήριο για το ποιοι είναι τα άλλα 2. Περιμένεις (ή εγώ τουλάχιστον) ότι θα είναι κάποιος από αυτούς που ξέρεις θα σου 'ρθει από εκεί που δε το περιμένεις. Οπότε το να εμφανίζεται ξαφνικά ένα καινούργιο πρόσωπο δε μου προσφέρει καμία αναγνωστική συγκίνηση και πλέον μοιάζει περισσότερο με role playing game στο Γούεστερος που δεν έχει καμία αρχή, μέση και τέλος σε καμία απ' τις διάφορες πλοκές που ξετυλίγονται.

 

Αυτό που μένει πάντως το μεγαλύτερο μυστήριο για μένα, είναι για το ποιος είναι τελικά ο 3ος εναπομείναντας, φιλόδοξος καβαλάρης δράκων; (υποθέτοντας πάντα ότι ο Αίγκον δε θα παίξει τόσο σπουδαίο ρόλο). ΟΚ, ένας πιθανός είναι ο Τύριον (απ' την αρχή φαίνεται το ενδιαφέρον του για τους δράκους). Επίσης, τι ρόλο θα παίξει στην πιθανή σύγκρουση "φωτιάς και πάγου", αν γίνει κάτι τέτοιο;

Χμμμ!

Edited by Σουσαμένια Άνοιξη
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εγώ πάντως είμαι φαν της θεωρίας πως ο Τζον είναι ο απόγονος του Rhaegar και θα είναι ένας από τους τρεις δράκους που αναφέρεται στο δεύτερο βιβλίο. Μην ξεχνάμε τους καπνούς που έβγαιναν από τις πληγές του και τα δάκρυα ενός από τους δολοφόνους του.

Τώρα στο μυαλό μου έχουν δημιουργηθεί οι εξείς θεωρίες. Πρώτη θεωρία είναι πως οι Μπόλτον είναι απόγονοι εκείνου του Lord Commander που είχε πάρει για σύζυγο μια Other και πως απέμεινε ζωντανός ένας απόγονος που δεν πρόλαβε να γίνει θυσία στα πεθερικά γιατί ο μπάμπας Bolton έχασε το κεφάλι του από κάποιον Stark. Μην ξεχνάμε τα μάτια τους που είναι σαν τον πάγο- το χρώμα που έχουν στα μάτια και οι Others. Αν όντως αυτή η θεωρία ισχύει, δικαιολογεί το μίσος μεταξύ Stark-Bolton και την τρέλα που κουβαλάνε οι δεύτεροι.

Η άλλη μου θεωρία είναι πως εκτός από τον Last Hero έχουν αναγενηθεί ο Brandon the Builder ο οποίος φυσικά είναι ο ανάπηρος και παντοδύναμος Bran Stark. Aλλά και πως ο Lann the Clever( ιδρυτής του Οίκου των Λάννιστερ για όσους δεν ξέρουν) είναι ο Tyrion, ο οποίος χάρη στο μυαλό του θα κερδίσει συμμαχίες και μέσα από το Γουέστερος και χωρίς την δύναμη των όπλων θα πάρει το Casterly Rock από τους συγγενείς που του το έκλεψαν, αλλά και όπως έχει αποδιχθεί η Ντάνυ είναι ο Aegon ξανά στην ζωή( καβαλάει και έναν δράκο που μοιάζει αρκετά με τον Balerion) αλλά δεν θα κατακτήσει τον Σιδερένιο Θρόνο γιατί θα πεθάνει ηρωικά στην τελική μάγχη μεταξύ ανθρώπων, children of the forest και White Walkers.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη θεωρία είναι πως οι Μπόλτον είναι απόγονοι εκείνου του Lord Commander που είχε πάρει για σύζυγο μια Other και πως απέμεινε ζωντανός ένας απόγονος που δεν πρόλαβε να γίνει θυσία στα πεθερικά γιατί ο μπάμπας Bolton έχασε το κεφάλι του από κάποιον Stark. Μην ξεχνάμε τα μάτια τους που είναι σαν τον πάγο- το χρώμα που έχουν στα μάτια και οι Others. Αν όντως αυτή η θεωρία ισχύει, δικαιολογεί το μίσος μεταξύ Stark-Bolton και την τρέλα που κουβαλάνε οι δεύτεροι.

 

Πο πο ναι αυτό θα ήταν πολύ σωστό! :yessir: Τόσο σάπιοι που είναι οι Μπόλτον... Είτε ισχύει, είτε όχι, πολύ καλή σκέψη!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη θεωρία είναι πως οι Μπόλτον είναι απόγονοι εκείνου του Lord Commander που είχε πάρει για σύζυγο μια Other και πως απέμεινε ζωντανός ένας απόγονος που δεν πρόλαβε να γίνει θυσία στα πεθερικά γιατί ο μπάμπας Bolton έχασε το κεφάλι του από κάποιον Stark. Μην ξεχνάμε τα μάτια τους που είναι σαν τον πάγο- το χρώμα που έχουν στα μάτια και οι Others. Αν όντως αυτή η θεωρία ισχύει, δικαιολογεί το μίσος μεταξύ Stark-Bolton και την τρέλα που κουβαλάνε οι δεύτεροι.

 

Πο πο ναι αυτό θα ήταν πολύ σωστό! :yessir: Τόσο σάπιοι που είναι οι Μπόλτον... Είτε ισχύει, είτε όχι, πολύ καλή σκέψη!

Όντως αυτή η θεωρία συνδέει αρκετά στοιχεία, αλλά με τον τρολλοσυγγραφέα δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Χωρίς να έχω διαβάσει ούτε το τόπικ, ούτε τα βιβλία, πάρτε ένα λινκ με μια θεωρία για το ποιος μπορεί να είναι αυτός ο Αζόρ Αχάι:

 

http://gameofthronesandnorsemythology.blogspot.gr/2013/05/jaime-azor-ahai-god-of-war.html

 

Κάπως τρελό το ζήτημα...

Link to comment
Share on other sites

Not bad, not bad at all! Πάντα αναρωτιόμουν ποιός ο ρόλος του Jaime...

Link to comment
Share on other sites

Not bad, not bad at all! Πάντα αναρωτιόμουν ποιός ο ρόλος του Jaime...

 

Δεν ξέρω στα βιβλία, αλλά στη σειρά είναι να βλέπουμε οι κορασίδαι που είναι γλυκούλης και να χαζεύουμε.

Link to comment
Share on other sites

O Jaime είναι μορφή...πολύ περίεργος χαρακτήρας. Τον μισείς στην αρχή και μετά καταλήγεις σε bromance μαζί του, περιμένοντας τα κεφάλαιά του πως και τι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...ή απλά σταματάς να τον μισείς γιατί γίνεται τόσο αδιάφορος που δεν γεννάει πια μίσος. :p

Link to comment
Share on other sites

...ή απλά σταματάς να τον μισείς γιατί γίνεται τόσο αδιάφορος που δεν γεννάει πια μίσος. :p

 

Ως τώρα είχα την εντύπωση ότι ο Μάρτιν σκότωνε αυτούς που γίνονταν πολύ καλοί ή πολύ κακοί και άρα προβλέψιμοι. Αυτός από αυτήν την άποψη δεν κινδυνεύει. Βέβαια δε βλέπω πού μπορεί να πάει η υπόθεσή του, αλλάαααα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τις προάλλες που ήμουν στην πόλη είχα μπει στο σφφ και στο παρόν νήμα και ήμουν έτοιμος να ποστάρω σχετικά με τη θεωρία για τον κουλοχέρη αλλά -κλασικά- κάτι άλλο απέσπασε την προσοχή μου και το άφησα. Να μην τα πολυλογώ, συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο.

 

Είναι σχεδόν σίγουρο ότι (ειδικά αν ο new entry ψευτοτάργκ και ο Τζον δεν είναι πραγματικοί Ταργκ οπότε δεν μαζεύονται και πολλοί) κάποιο/α από τα παιδιά του Tywin είναι στην πραγματικότητα μπασταρδο/α του Mad King. Και λογικά είναι τα δίδυμα κι όχι ο νάνος. Ο βασιλίας εκδηλώθηκε τη βραδιά του γάμου, μετά ο Tywin θα ήταν πολύ προσεκτικός με την λατρεμένη του σύζυγο. Επίσης, ποιός σας φαίνεται πιο πιθανός συγγενής του Mad King και του Βισέρις; Ο Τύριον ή η Σέρσι; Ποιός θα μπορούσε να είναι αδερφός του Δρακοπρίγκιπα; Ο Τύριον ή ο Τζέιμης; Θυμίζω επίσης ότι οι Ταργκ είχανε μια συνήθεια να ζευγαρώνουνε με τα αδέρφια τους αλλά κι ότι η Σέρσι 2 άντρες γούσταρε στη ζωή της οπότε δεν είναι παράλογο αυτοί οι 2 να είναι αδέρφια μεταξύ τους (αλλά και με τη Σέρσι). Πιο ουσιώδες θα είναι για τις πράξεις των χαρακτήρων να είναι ο Τύριον όντως γιός του Tywin (που ο Τύριον έχει τα κλασικά Λαννιστερέικα χαρακτηριστικά) και ο Τζέιμης του Aerys. Συν ότι καβάλα στο δράκο δεν θα υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα με την αναπηρία του Τζέιμι.

 

Όπως και να'χει, θεωρώ ότι ο Kingslayer είναι key player για τη συνέχεια του Game.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι Blackfyre υποτίθεται ότι είναι αυτοί που έχουν και το ομωνυμο σπαθί απο valyrian steel της οικογένειας Ταργκαρυεν.

Αρα αν ο νεαρός Aegon είναι ένας από αυτούς, θα το είχε στην κατοχή του. Εκτός αν το έχει και δεν μας το έχει δείξει ακόμα. Η' το έχει τσεπώσει ο Βάρις για το δώσει στον επικρατεστερο υποψήφιο. Σε όλο το 5ο βιβλιο το περιμενα να εμφανιστει το κ@@@σπαθο και τίποτα. Μακαρι να ήταν η μοναδικη μου απογοήτευσει από το 5ο βιβλιο.

 

Επίσης, και ο Τζον μπορει να ξαναγεννηθει αφού θα καταλάβει το σώμα κάποιου αλλου. Και αν ο ίδιος είναι το ice θα πρέπει να μπει στο σώμα καποιου που είναι fire. Η' να περνάει από ζωντανο σε ζωντανο μέχρι να καταλήξει σε καποιον από fire, όπως είναι ο Dolorous Edd. :p Πλακα κανω. Μπορει να μπει όμως και σε ένα δράκο!!

Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαιώνω θεωρίες-απόψεις μου.

 

Τζον- Γιος της Λυάννα και του...εχμ...Χάουλαντ. Θα συνεχίσει να ζει με κάποιο τρόπο,λογικά με τον τρόπο που περιγράφεται στον πρόλογο.

Άεγκον- Fake. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο. Θα ψοφήσει σε κάποια φάση.

Τζέιμι- The real deal. Κρυπτοταργκαρίεν και ο μεγάλος ήρωας στη μάχη ενάντια στο κακό.

Σέρσι- Κρυφή ταργκαρίενα(βλέπε Τζέιμι), θα ψοφήσει σε κάποια φάση, ίσως από τα χέρια το χέρι του δίδυμου αδερφού της.

Μπρίεν- Ευτυχές τέλος στο λαβ στορι με τον prince charming.

Ρίκον- Το μεγάλο κρυφό ατού. Αν δεν είναι αζοραχάης τότε θα πάει με τους Άλλους και θα είναι ο φόβος και ο τρόμος. Πάντως θα παίξει μεγάλο ρόλο, κι ας ήταν κομπάρσος.

Ντάβος- Ο μέντορας του Ρίκον. Μπορν αμιντστ σολτ εντ σμοουκ.

Μπραν- Και για αυτό ισχύει το ίδιο, αν και εδώ είναι προφανές προς τα που πάει. Μόνο που θα γύρει η πλάστιγγα μένει να δούμε, με τους Άλλους ή με Εμάς.

Ντάνι-Θα βοηθήσει με τους δράκους ενάντια στους Άλλους αλλά δεν τη βλέπω να κατακτά τίποτα με στρατό κτλ, τα έχει θαλασσώσει.

Lemore(?)- Είναι η αδερφή του Αρθουρ Ντέην. Ίσως σμίξει με τον Μπάρισταν επιτέλους.

Ρόμπερτ Στρονγκ- Ναι, είναι το ακέφαλο πτώμα αυτού που φαντάζεστε.

Hound- Ναι, είναι εκείνος ο μοναχός και απλά πέθανε η περσόνα του Hound κι αναγεννήθηκε κι αυτός μέσα από τις φλόγες του.Αλλος αζοραχάης προέκυψε. Γουατέβα.

Τύριον- Θα βρει επιτέλους τις πόρνες του και gg.

Μπολτονέζοι και Φρέηδες έχουν τα κόλυβα στο ζωνάρι τους, μετρημένες οι μέρες τους.

Για τους Βίκινγκς και τους Άραβες δεν το κόβω και πολύ ενδιαφέρον.

 

Οκ, το παίζω σε ένα συστηματάκι και τα κονομάω χοντρά άμα βγει.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

 

Lemore(?)- Είναι η αδερφή του Αρθουρ Ντέην. Ίσως σμίξει με τον Μπάρισταν επιτέλους.

 

Αυτη είχε βιολετια μάτια. Δεν θα το είχε προσέξει ο Τυριον αν 2 άτομα πάνω στην ίδια βάρκα είχαν αυτο το σπάνιο χρώμα ματιών?

Link to comment
Share on other sites

Α, νόμιζα ταίριαζαν τα χαρακτηριστικά. Πάντως κάποια "σημαντικια" πρέπει να είναι και δεν μου έρχεται κάποια άλλη που αγνοείται η τύχη της.

Link to comment
Share on other sites

1)Μπρίεν- Ευτυχές τέλος στο λαβ στορι με τον prince charming.

2)Ρίκον- Το μεγάλο κρυφό ατού. Αν δεν είναι αζοραχάης τότε θα πάει με τους Άλλους και θα είναι ο φόβος και ο τρόμος. Πάντως θα παίξει μεγάλο

 

1)Χμμμ. Δε θα είναι πολύ προφανές αναποδογύρισμα κλισέ, η σεσημασμένη άσχημη να καταλήξει με τον the most handsome man in the seven kingdoms; Όχι ότι δεν το έχει ξανακάνει ο Μάρτιν, αλλά και πάλι.

2)Ελπίζω να υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που το νομίζεις αυτό και όχι μόνο ότι θα είναι μεγάλη ανατροπή κλπ. ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ!

 

Γενικά να ρωτήσω: αυτός ο Αζόρ Αχάι (γαβ!) και ο θρόνος έχουν καμία σχέση; Μήπως όποιος είναι ΑΑ θα πάρει και το θρόνο; Ή μήπως αλληλοαποκλείονται;

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως κάποια "σημαντικια" πρέπει να είναι και δεν μου έρχεται κάποια άλλη που αγνοείται η τύχη της.

 

Εκει έχω καταλήξει κι εγω. Καποια στιγμή μου είχε περασει από το μυαλο ότι είναι η Λυαννα, η αδερφή Σταρκ που τη σκαπούλαρε μετά τη γεννα (?) και εφυγε από την ηπειρο για να γλυτωσει από τον Ρομπερτ και τους Λάνιστερ. Αυτό που μου χαλαει τη θεωρια είναι ότι ο Κόνινγκτον ποτέ δεν την χώνεψε, και δεν θα την έπαιρνε μαζί του.

 

 

Ρίκον- Το μεγάλο κρυφό ατού. Αν δεν είναι αζοραχάης τότε θα πάει με τους Άλλους και θα είναι ο φόβος και ο τρόμος. Πάντως θα παίξει μεγάλο ρόλο, κι ας ήταν κομπάρσος.

 

Το κρυφό ατου θα πρέπει να είναι η Σάνσα. Δεν ξέρω αν θα αναπτύξει μια εντελώς διχασμένη προσωπικότητα ή θα ξαναβρει τον εαυτό της.

Πάντως αυτα τα υπερεντατικά μαθηματα με τον Μικροδάχτυλο δεν θα πάνε χαμένα. Χωρια όλα τα χρόνια που περασε με τη Σέρσει.

Ο Ρίκον είναι ένα πιτσιρίκι, πόσο, 7 χρονών?? Ολη τη δουλεια ο λύκος την κάνει. Αν είναι τυχερος θα παραμείνει πολιτικο πιόνι.

 

 

Γενικά να ρωτήσω: αυτός ο Αζόρ Αχάι (γαβ!) και ο θρόνος έχουν καμία σχέση; Μήπως όποιος είναι ΑΑ θα πάρει και το θρόνο; Ή μήπως αλληλοαποκλείονται;

 

Η πρόφητεια δεν λεει κατι τετοιο. Λεει πάντως ότι ο ΑΑ θα ξυπνησει τους δράκους από πέτρα (Dragon & stone), γι αυτό η κοκκινη μάγισσα -πως-τη-λεμε θεωρει οτι ο ΑΑ είναι ο πρίγκηπας τους Ντραγκονστόουν, δηλαδη ο Στανις.

Link to comment
Share on other sites

Kανονικά την προφητεία εκπληρώνει σχεδόν άψογα η Ντάνι. Αλλά θεωρείται σχεδόν δεδομένο ότι υπάρχει ένας ακόμη χαρακτήρας που θα ξεπεταχτεί και θα είναι ο μεγάλος ήρωας. Πολλοί λένε ότι αυτός είναι ο Τζον. Για μένα αυτό είναι γελοίο. Όχι προσωπικά για τον Τζον, απλά πιστεύω ότι θα ξεπεταχτούν αρκετοί χαρακτήρες που ήταν στην αφάνεια. Αλλιώς γιατί επιβίωσαν πχ Μπραν και Ρίκον; Γιατί ο Τζέιμι γίνεται ηρωική μορφή σιγά σιγά; Αν ήταν απλά για εξιλέωση θα μπορούσε να τον σκοτώσει ηρωικά σε κάποια φάση.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μια θεωρία που διάβαζα τις προάλλες σε συνδυασμό με τα αφιερώματα στον Littlefinger αυτές τις μέρες (μετά την αποκάλυψη στους τηλεθατές) με έκαναν να σκέφτομαι άλλη μια θεωρία που δεν θυμάμαι τι στοιχεία μπορούν να τη στηρίξουν ή να την καταρρίψουν.

O Daario είναι πράκτορας του Littlefinger με σκοπό να ελέγξει τη Ντάνι. Θα μπορούσε να είναι και του ευνούχου αλλά δεν έχει αυτό το στυλ ο ευνούχος νομίζω ενώ το όλο ερωτικό θέμα είναι στον τομέα του πανούργου Πέτυρ. Σέξι μισθοφόρος την πέφτει στη νεαρή χήρα. Αρκετά ύποπτος λοιπόν  και χλωμό να δρα από μόνος του. Επίσης, δεν μπορεί ο άλλος να έχει στήσει κοτζάμ σχέδιο με αsφαλιστικές δικλείδες και win-win καταστάσεις και να μην έχει κάνει το homework του για τη Ντάνι.

Edited by heiron
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..