Jump to content

Προτάσεις Ιανουάριος 2013

Nargathrod

Recommended Posts

Nargathrod

Το αναρτώ νωρίς το θέμα. Ώστε να αποφασίσουμε σύντομα το βιβλίο του Γενάρη. Η περίοδος των Χριστουγέννων είναι παράξενη! Ίσως πολλοί είμαστε για διακοπές σε χιονοδρομικά και χειμωνιάτικα θέρετρα! (που ζει αυτός που γράφει ρε παιδιά χεχεχε) Οπότε καλό είναι να είμαστε προετοιμασμένοι για τον Γενάρη για να μπει και καλά ο νέος χρόνος και να προμηθευτούμε τα βιβλία έγκαιρα!

Γενάρης Μήνας Τρόμου

Ελληνικός τρόμος για την αρχή του έτους. Ένα από τα βιβλία που θα είναι στην ψηφοφορία είναι το Δαιμόνιο της Γραφής της Μαντά.

Αναζητούμε τα άλλα δυο που θέλετε να συναγωνιστούν το δαιμόνιο στην μάχη της ψηφοφορίας του Γενάρη!

Nihilio

Το "Απόκρημνος Χρόνος" του Π. Μποζινάκη

• Like 1
Naroualis

Πολύ καλή ιδέα όντως. Απόκρημνος χρόνος κι από μένα.

Nargathrod

Ωραία βρήκαμε σίγουρα το δεύτερο!!! Για πείτε και καμιά ιδέα για ένα τρίτο βιβλίο! Θυμίζω ότι όλα τα βιβλία που θα πούμε και θα μπουν σε ψηφοφορίες θα διαβαστούν σε επόμενους μήνες!

wordsmith

Εμένα για τρόμο δε μου έρχεται τίποτα άλλο, αλλά για εφ έχω να προτείνω το "Έξι Δισεκατομμύρια Τρόποι Ζωής" του Παναγιώτη Κούστα a.k.a. PiKei και για φάντασυ τον "Πρίγκηπα των δράκων" του Στράτου Μελίτη (που το πήρα και προχτές από το river west, μην πάει χαμένο...).

Naroualis

Ε, ναι, είπαμε να τα διαβάζουμε εναλλάξ. Τρόμος για το Γενάρη.

• 4 weeks later...
Nargathrod

Έχουμε 3 επιλογές για την συνάντηση Ιανουαρίου. α)Το Σάββατο 26 Ιανουαρίου. (αφήνουμε την Κυριακή 27 γιατί ενημερώθηκα ότι υπάρχει συνάντηση της ΑΛΕΦ)

β) Το Σάββατο 2 Φεβρουαρίου και την Κυριακή 3 Φεβρουαρίου.

Προσωπικά βολεύει καλύτερα το δεύτερο Σαββατοκύριακο.

Tiessa

Κι εγώ θα προτιμούσα το δεύτερο Σ-Κ. Να προλάβουμε να διαβάσουμε με την ησυχία μας.

Διγέλαδος

Πως πηγαίνει το διάβασμα; Δεν με έχει ενθουσιάσει πολύ. Θα αναφέρω τους λόγους στην λέσχη φυσικά. Από σελ. 50 κάτι πάει να γίνει σε θέμα πλοκής (από τις 200 σελίδες σε σύνολο).

wordsmith

Εγώ δεν το έχω αρχίσει ακόμα, είναι πολύ μικρό και φοβάμαι ότι θα το έχω ξεπετάξει σε μια μέρα και μετά δε θα το θυμάμαι.

Tiessa

Εγώ δεν το έχω αρχίσει ακόμα, είναι πολύ μικρό και φοβάμαι ότι θα το έχω ξεπετάξει σε μια μέρα και μετά δε θα το θυμάμαι.

Ε τότε, διάβασέ το προς το τέλος. Πάντως το αν θα το θυμάσαι και πόσο λίγες εβδομάδες μετά, είναι και αυτό ενδεικτικό της εντύπωσης που θα σου έχει κάνει.

• Like 1

Παιδιά δεν κατάφερα να βρω τον Απόκρημνο Χρόνο. Το είχα παραγγείλει από Πρωτοπορία και τώρα μόλις μου είπαν πως υπάρχει αδυναμία διάθεσης. Ούτε στον Ιανό το βρήκα.

(Παρεμπιπτόντως είχα παραγγείλει και το Ασήμι που ουρλιάζει, το οποίο μου είπαν πως θα κυκλοφορήσει σε 10 μέρες. wtf?)

Ιδέες, κανείς;

wordsmith

Παιδιά δεν κατάφερα να βρω τον Απόκρημνο Χρόνο. Το είχα παραγγείλει από Πρωτοπορία και τώρα μόλις μου είπαν πως υπάρχει αδυναμία διάθεσης. Ούτε στον Ιανό το βρήκα.

(Παρεμπιπτόντως είχα παραγγείλει και το Ασήμι που ουρλιάζει, το οποίο μου είπαν πως θα κυκλοφορήσει σε 10 μέρες. wtf?)

Ιδέες, κανείς;

Στην Πολιτεία μού είπαν ότι θα φέρουν και στο Comicon, από όπου το πήρα τελικά, έχουν σίγουρα άλλο ένα αντίτυπο, αλλά δεν ξέρω αν τα στέλνουν ταχυδρομικά. Θα πρότεινα επίσης Solaris.

Naroualis

ή την ίδια την εκδότρια εταιρία. Είχαν ένα κατάστημα ηλεκτρονικό, το Nightread, αλλά δεν ξέρω αν λειτουργούν ακόμη. Ayu, αν εξακολουθείς να μην το βρίσκεις, στείλε μου μνμ και θα το κανονίσουμε.

Nargathrod

Το βιβλίο το τελείωσα! Μου βγήκε πολύ εύκολα σε δυο μέρες και σε λιγότερο από 6 ώρες. Τολμώ να πω ότι με απογοήτευσε το τέλος... είχε προοπτικές... ειδικά κάποιες σκηνές στο κέντρο της Αθήνας ή το σκηνικό με το αυτοκίνητο την Πετρίδη και τον Γιατρό ήταν αρκετά τρομακτικές. Σου έβαζε ιδέες για καλύτερα τέλη....(περισσότερα στην συνάντηση)

Nargathrod

Από μια μίνι συζήτηση χθες, λέμε η συνάντηση του Ιανουαρίου να γίνει Σάββατο 2 Φεβρουαρίου.

• Like 1
Naroualis

Έφτιαξα το event, για τις 2 του μηνός ημέρα Σάβατο και ώρα 6 το απόγευμα. Είμαστε εντάξει με αυτό; Θέλετε κάτι άλλο; Επίσης, ως μέρος συνάντησης έγραψα το βιβλιππωλείο των εκδόεσων Ars Nocturna, Λέκκα 23-25 εντός στόας, στο κέντρο της Αθήνας, αλλά υπάρχει μια πιθανότητα να μην μπορούν να μας φιλοξενήσουν. Αν συμφωνείτε, κάντε RSVP. Αλλιώς, το θρεντ είναι πάντα ανοιχτό σε προτάσεις.

Edited by Naroualis
Ξέχασα το λινκ!
  • Management
RObiN-HoOD

Ρωτήστε το βιβλιοπωλείο να ξέρουμε. Αν έχει κάποιο χώρο, έστω και μικρό λογικά θα μπορούν... Παίζει να είναι και ο συγγραφέας;

Naroualis

Το συζητήσαμε με τον Ναρ προχθές. Έχει ήδη κανονίσει με το συγγραφέα, κανονίζουμε και το βιβλιοπωλείο. Χώρος υπάρχει, αλλά είναι in rough shape. Είχαν πει οι Νοκτουρνίτες ότι θα τον έφτιαχναν σύντομα.

• Management
RObiN-HoOD

Εάν υπάρχει έστω και πρόχειρα ας το κάνουμε, εκτός αν πρέπει να φέρουμε και πελετ για ζέσταμα :p

• Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..