Jump to content

Το Τραγούδι του Χρόνου - Ερωτηματολόγιο, Δεκέμβριος 2012

Nargathrod

Recommended Posts

Nargathrod

Λέσχη Ανάγνωσης Φανταστικού

Δεκέμβριος 2012

Βιβλίο To τραγούδι του χρόνου

Συγγραφέας Γιώργος Χατζηκυριάκος

Εκδόσεις Βορειοδυτικές εκδόσεις

Ερωτηματολόγιο

1. Αγαπημένος ήρωας; Αιτιολόγηση.

2. Αγαπημένη φράση; Αιτιολόγηση.

3. Συναισθήματα που σας προκάλεσε.

4. Ιδιαιτερότητες βιβλίου. (κάτι που συναντήσατε για πρώτη φορά ή κάτι που σας εντυπωσίασε)

5. Τι εκτιμήσατε πιο πολύ στο βιβλίο;

6. Τι σας θύμισε; Μπορεί να συγκριθεί με άλλο βιβλίο τέτοιου είδους;

7. Τι γνώμη έχετε για τα Χριστούγεννα;

8. Αγαπημένος τόπος στην Νοέλα. Αιτιολόγηση.

Nargathrod

Ερωτηματολόγιο

Ο Τόμας. Πολύ προσεγμένος ήρωας. Είναι καλόκαρδος, ευγενικός, εύθυμος και πάνω από όλα Νοέλιος. Μπορεί να μπλέκει εκεί που δεν πρέπει ωστόσο νιώθει πρόθυμος να βοηθήσει! Μου άρεσε αρκετά το κεράκι και η δύναμη των θαυματουργών να εκτελούν ευχές (με όρια).

Όλο το γράμμα στο τέλος του βιβλίου. Γενικά τα γράμματα είναι εκλάμψεις της ψυχής του κάθε ανθρώπου έτσι ένιωσα και με το γράμμα που έγραψε ο Γιώργος στο τέλος. Είπε όσα χρειαζόταν.

Την ανάγκη φυγής από την τσιμεντούπολη του Πειραιά (που καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό του συγγραφέα). Μου έβγαλε μια διάθεση να ταξιδέψω σε δάση μαγικά γεμάτα έλατα. Μου έβγαλε και μια νοσταλγία για τα Χριστούγεννα και τις λίγες μέρες που ο κόσμος έχει στην διάθεσή του. Τρόμαξα για την τύχη του Λουκά στο σπίτι της Βλογιάς.

4. Ιδιαιτερότητες βιβλίου. (κάτι που συναντήσατε για πρώτη φορά ή κάτι που σας εντυπωσίασε)

Την ικανότητα του συγγραφέα να χρησιμοποιεί λιτό καθημερινό λεξιλόγιο στην σωστή σειρά δημιουργώντας αυτό που λίγοι έχουν το χάρισμα να καταφέρνουν. Την ατμόσφαιρα του παραμυθιού. Να μπορείς να λέγεσαι παραμυθάς!

Τις ιδέες του συγγραφέα καθώς και την μελέτη που φαίνεται ότι έχει γίνει σε θρύλους και παραμύθια των Χριστουγέννων. Δεν είναι εύκολο να γραφτούν Χριστουγεννιάτικα βιβλία.

Δεν θύμισε τίποτα το ελληνικό. Θα μπορούσε ίσως να έχει ελάχιστες ομοιότητες με τα παραμύθια του Κρίστιαν Άντερσεν, που δεν παρατηρούνται με πρώτη ματιά.

Χριστούγεννα στην Καντλάιτ αν είναι εφικτό θέλω πολύ να κάνω. Η γνώμη μου γενικά για τα Χριστούγεννα είναι ότι θα έπρεπε να γιορτάζονται με διαφορετικό τρόπο. Πιο αληθινό. Όχι της ψευτιάς και της κουλτούρας που είναι σήμερα, αλλά του σκοπού που κάποτε ξεκίνησαν, δηλαδή να φέρουν πιο κοντά τους ανθρώπους της τότε εποχής. (Πράγμα που δεν συμβαίνει στις μέρες μας)

Ολόκληρη η Καντλάιτ. Με ιδιαίτερη προτίμηση το Έλατο της. Αυτό γιατί έχω ιδιαίτερη αδυναμία στα Έλατα. Είναι τα δέντρα που τα κλαδιά τους δείχνουν στο ουρανό θυμίζοντας στους ανθρώπους γιατί ονομάστηκαν άνθρωποι! ( άνθρωπος = άνω + θρώσκω, αυτοί που κοιτάνε τον ουρανό! κατά μια ερμηνεία).

Lady Nina

Ερωτηματολόγιο

Την πρώτη φορά που διάβασα το βιβλίο, με είχε κερδίσει η Φωτεινή με την ανεμελιά της. Τη δεύτερη φορά, ταυτιζόμουν περισσότερο με τον Λουκά -ίσως γιατί "μεγάλωσα" κι εγώ στο μεσοδιάστημα. Σαν χαρακτήρας, και τις δύο φορές μου άρεσε πολύ και ο Τόμας, με τα χαρακτηριστικά των Νοελίων που τόσο λείπουν απ'τους ανθρώπους του κόσμου μας. Πολλοί χαρακτήρες του βιβλίου κέρδισαν τη συμπάθειά μου - έστω και κατά το σύντομο πέρασμά τους - μα αν θα έπρεπε να διαλέξω τον αγαπημένο μου ήρωα, θα διάλεγα τον Λουκά, μιας και όπως φάνηκε αυτός είναι που σηκώνει στις πλάτες του τη Νοέλα και την τύχη της.

Αγαπημένη φράση δεν έχω συγκρατήσει, όμως μου άρεσαν όλες εκείνες οι φράσεις που περιγράφουν τον κόσμο της Νοέλα, αλλά και τα στάδια αυτογνωσίας του Λουκά.

Αρχικά, αναδύθηκε στιγμιαία από μέσα μου η δυσαρέσκεια που όλοι έχουμε για την Τσιμεντούπολη. Και λέω στιγμιαία, διότι ξαφνικά μεταφέρθηκα στον κόσμο της Νοέλα, έναν κόσμο αγνό κι αμόλυντο, έναν κόσμο όπου όλοι είναι χαρούμενοι και χαρίζουν δώρα χωρίς να περιμένουν αντάλλαγμα. Έναν κόσμο που μου προκάλεσε ευφορία και διάθεση να τον εξερευνήσω. Η αίσθηση αυτή διήρκεσε σε όλο σχεδόν το πρώτο μέρος, ώσπου στον ορίζοντα της Νοέλα φάνηκαν τα απειλητικά σύννεφα του κακού Χρόνου. Τότε έπεσα από τα σύννεφα και δεν ήθελα να πιστέψω αυτά που διάβαζα. Αν το κακό είχε εισχωρήσει ακόμα και σε ένα τέτοιο μέρος, τότε κανένας τόπος δεν έχει ελπίδα. Τότε με έπιασε μια μελαγχολία και μια θλίψη, μέχρι που το κακό κατατροπώθηκε, έστω και προσωρινά, και ένιωσα επιτέλους ξανά θαλπωρή και ζεστασιά στο σπιτικό των Γουίνθροπ.

Λάτρεψα τον κόσμο της Νοέλα, γιατί είναι ένας κόσμος συντεθειμένος από τα Χριστούγεννα διάφορων χωρών και όχι μόνο. Μου άρεσε η έρευνα που διαφαίνεται πίσω απ'τα ονόματα, τους χαρακτήρες, τις τοποθεσίες. Και μου άρεσε και η πλοκή φυσικά -δεν έχω ξαναπετύχει πουθενά τέτοιους κακούς! ;-)

Την έρευνα που έγινε για τα Χριστούγεννα, καθώς και τη γραφή που το κάνει ευκολοδιάβαστο και για παιδιά και για μεγάλους.

Είχε στοιχεία που μου θύμισαν τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών (πχ ο Οδηγητής που είναι απόμακρος, αλλά στην κατάλληλη στιγμή τούς βοηθάει), τον Χάρι Πότερ (οι Γουίνθροπ θυμίζουν τους κοκκινομάλληδες Γουέσλι, όπως επίσης η τριάδα Λουκάς, Φωτεινή και Τόμας θυμίζουν τους Χάρι, Ερμιόνη και Ρον) ίσως αμυδρά και την Τριλογία του Κόσμου του Πούλμαν, όπου ο ήρωας, ο Γουίλ, είχε επίσης χάσει τον πατέρα του, όπως ο Λουκάς. Τα στοιχεία αυτά ωστόσο κάνουν την εμφάνισή τους μετά από συνειδητή σκέψη, καθώς όταν το διαβάζει κανείς παρασύρεται από την ιστορία. Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης με άλλα βιβλία τέτοιου είδους, γιατί είναι μοναδικό στο είδος του. Είναι ένας μαγικός κόσμος για τα Χριστούγεννα και μόνο γι'αυτά.

Τα λατρεύω! Και το βιβλίο αυτό είναι ό,τι πρέπει για να μας βάλει στο κλίμα τους. Αλλά και για να μάθουμε περισσότερα γι'αυτά, μια και υπάρχει μπόλικη ιστορία από πίσω τους, όπως επίσης και αναρίθμητα τοπικά έθιμα και παραδόσεις.

Ο δρόμος της Ελπίδας και ο δρόμος με τα καταστήματα στην Κάντελαϊτ, γιατί όταν αναφέρονται δεν έχει ακόμα αναφερθεί το κακό, αλλά και γιατί θα ήθελα πολύ να τους περπατήσω, όταν βρεθώ στη Νοέλα. Το σπίτι των Γουίνθροπ, γιατί είναι ένα μέρος προστατευμένο, με ζεστασιά και οικογενειακή θαλπωρή.

Ο Λουκάς. Παρόλο που στην αρχή ήταν δύσκολος και εκνευριστικός, νομίζω ότι είναι πιο ενδιαφέρων ήρωας, περισσότερο πολύπλοκος από τους άλλους, με πολλές πτυχές του χαρακτήρα του. Πολέμησε όσο μπορούσε καλύτερα σε δύσκολες συνθήκες, έδειξε αυτοθυσία απέναντι στους φίλους και στην αδελφή του, και κατάφερε να κερδίσει τον πρώτο γύρο, παρόλο που σε όλα ήταν δύσπιστος.

Πολλές αγαπημένες φράσεις όπου αναφέρεται ο Χρόνος και όσα προκαλεί καθώς και ο τρόπος για να νικηθεί.

Στην αρχή ευφορία και αίσθηση χαλαρότητας και ευχαρίστησης όσο ο Τόμας ξεναγούσε τα παιδιά στην Κάντελαϊτ. Αργότερα άρχισε να δημιουργείται μια ανησυχία μέσα μου καθώς ο Χρόνος και οι υπηρέτες του σάρωναν τους δρόμους της πόλης. Αγωνία για τα παιδιά μέσα στα χιόνια και στο σπίτι της Βλογιάς.

Ωστόσο έφτασα στο τέλος ικανοποημένη.

Υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά και τα συνειδητοποίησα στην πορεία ή και αργότερα. Υπ' αυτή την έννοια, το βιβλίο απευθύνεται σε μεγάλος εύρος κοινού, επειδή μπορεί να διαβαστεί διαφορετικά από ένα παιδί και διαφορετικά από έναν ενήλικα. Και νομίζω ότι αυτό είναι εντυπωσιακό στοιχείο.

Το βάθος που έχει ο κόσμος της Νοέλα.

Τα αισθήματα των παιδιών μεταξύ τους και για τους γύρω τους.

Δεν είμαι σίγουρη ότι μου θύμισε κάτι. Ίσως, αμυδρά, σαν αίσθηση και όχι σαν ιστορία, ανάλογες περιπέτειες παιδιών.

Λατρεύω τα Χριστούγεννα. Τα περιμένω με την προσδοκία του παιδιού και τα αποχαιρετάω με την αντίστοιχη θλίψη κάθε χρόνο. Η αλήθεια είναι ότι το θρησκευτικό τους τμήμα δεν με απασχόλησε ποτέ. Είναι η ατμόσφαιρα και οι διακοπές που με ενθουσιάζουν. Ξέρω ότι είναι εμπορικά, αλλοιωμένα και ό,τι άλλο. Αλλά εγώ έτσι τα θέλω! :whistling:

Κάντελαϊτ στο δρόμο των κεριών. Γιατί έτσι. :)

Naroualis

Μάλλον ο Λουκάς. Πάντα με συγκινούσαν οι ήρωες που προσπαθούν πάντα για το καλύτερο αλλά τα ψιλοθαλασσώνουν

Καμιά ιδιαίτερα. Είναι όλο το βιβλίο φτιαγμένο ώστε να κυλάει, να σε διδάσκει χωρίς να σου αφήνει άχρηστα τσιτάτα

Ανακούφιση (που τελικά δεν είναι εντελώς παιδικό), θαλπωρή. Τρόμος, αγνός και καθαρός, όταν επιτίθεται η σκιά

Όσες φορές κι αν το πω, λίγες θα είναι. Πώς τα καταφέρνει ο άτιμος να μιλάει σε παιδιά σαν να είναι παιδιά κι όχι πνευματικά καθυστερημένοι ενήλικες. Είναι εξαιρετικά εντυπωσιακό.

Φυσικά οι άπειρες αναφορές σε χριστουγεννιάτικες πεποιθήσεις όπως και η άπειρη φαντασία, η λεπτομέρειες με την οποία είναι πλασμένος ο κόσμος της Νοέλας.

Δεν μου αρέσουν πολύ τα χριστουγεννιάτικα θέματα, οπότε δεν έχω με κάτι να το συγκρίνω.

Νομίζω πως τα βαριέμαι λιγάκι. Θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχουν μια πιο θρησκευτική χροιά, αλλά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου αυτή τη χροιά δεν την έχω ζήσει ποτέ. Η εμπορευματοποίηση κι η ατμόσφαιρα δε μου πολυταιριάζει. Τολμώ να πω ότι είμαι του Πάσχα.

Δεν το έχουμε δει ακόμη γι' αυτό και το αγαπώ ξεχωριστά, για να μεγαλώσει και να γίνει κάτι όμορφο. Το Κοιμισμένο Καμπαναριό.

Υπήρχαν αρκετοί υποψήφιοι, αλλά τείνω προς τον Τόμας τον θαυματοποιό γιατί ήταν αθώος, φιλότιμος, πρόθυμος και έδειχνε ότι δεν θέλει να χρησιμοποιήσει το χάρισμά του άσκοπα.

Η τελευταία φράση του βιβλίου. Τουλάχιστον τα παιδιά πρέπει να πιστεύουν για να υπάρχει ελπίδα (δάνειο από τραγούδι του Σιδηρόπουλου)

Άλλοτε ψυχική ευφορία, άλλοτε νοσταλγία, άλλοτε προβληματισμό και περίσκεψη. Αναλόγως αν το διάβαζα ως παραμύθι, παραβολή ή ψυχαναλυτικό μυθιστόρημα.
  4. Ιδιαιτερότητες βιβλίου. (κάτι που συναντήσατε για πρώτη φορά ή κάτι που σας εντυπωσίασε).

Ότι κλείνει με ένα γράμμα του ήρωα προς τον εαυτό του.

Ότι μιλάει ταυτόχρονα και στον ενήλικα και στο παιδί, χωρίς οι δύο φωνές να μπερδεύονται. Κι ότι μου θύμισε ότι το μόνο που πραγματικά έχουμε δικό μας είναι αυτά που δεν διαπραγματευόμαστε.

Μου θύμισε κείμενα του Michael Ende και πιο συγκεκριμένα τη «Μόμο», όπου η ηρωίδα τα έχει βάλει με τους κλέφτες του χρόνου.

Είναι η αγαπημένη μου γιορτή. Δεν θα την άλλαζα με καμία άλλη. Όχι τόσο για τα δώρα αλλά ίσως γιατί πιο πολύ απ’ όλα μου αρέσει να βρίσκομαι μέσα στο σπίτι μαζί με φίλους και να κουβεντιάζουμε.

Η ίδια η Νοέλα. Είναι γεμάτη θαυμαστά πράγματα που το παιδί μέσα μου ανυπομονεί να γνωρίσει.

Edited by khar

Ο Λουκάς είναι ωραία δομημένος και ανταποκρίνεται στους προβληματισμούς ενός έφηβου και ενός προέφηβου δλδ ανταποκρίνεται στις ανάγκες αναγνωστικού κοινού από 10-16 ετών.

Αλλά εγώ αγάπησα τον Κορνήλιο τον Γνώμο, γιατί είναι ένα πλάσμα γεμάτο μαγεία, συμπεριφέρεται πειστικά σε σχέση με τη φύση του και μιλάει αινιγματικά φανερώνοντας την πλοκή της ιστορίας χωρίς να αποκαλύπτει. Είναι το πρόσωπο που αυξάνει την αναγνωστική απόλαυση του βιβλίου.

«Αυτή τη στιγμή ονειρευόμαστε. Μερικοί από τους φόβους και τις επιθυμίες μας ζωντανεύουν εδώ, αλλά μόνο για λίγο.» ΚΟΡΥΦΑΙΟ!

Είναι ενδιαφέρον και περίπλοκο βιβλίο που προβληματίζει και ψυχαγωγεί. Υπάρχει αγωνία και χαρά σε σωστές δόσεις. Η ανέμελη συμπεριφορά της Φωτεινής προκαλεί ενδιαφέροντα γεγονότα.

Ωραίος συνδυασμός των δυτικών Χριστουγεννιάτικων εθίμων.

Η κοσμοπλασία είναι πολύ πετυχημένη.

Την Μόμο και τον Χάρυ Πότερ. Αλλά πιστεύω ότι το βιβλίο κινείται πάνω στο λαϊκό μοτίβο «Αδελφούλης- αδελφούλα» που είναι κοινό σε πολλές διαφορετικές εκδοχές ανά τον κόσμο.

Τα δώρα είναι το μόνο ενδιαφέρον. Κάθε χρόνο περίμενα τα Χριστούγεννα κάπως έτσι όπως τα περιγράφει το βιβλίο αλλά ποτέ δεν συνέβαιναν. Πάντα ήταν βαρετά, γεμάτα κουραστικούς συγγενείς, γκρίνια για τους ελέγχους, κατσάδες γιατί δεν είχαν τι να με κάνουν στο σπίτι όποτε φέρτε τα δώρα να τελειώνουμε.

Το πανδοχείο της Καντελάιτ και οι ξεχιόνιδες.

• Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..