Jump to content

Αναγνωστικοί στόχοι 2013


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Σε λιγότερες από δυο μέρες μπαίνει το 2013, οπότε σίγουρα όλοι μας θα έχουμε κάποιους στόχους όσον αφορά την ανάγνωση βιβλίων. Πόσα βιβλία θέλετε να διαβάσετε; Ποια συγκεκριμένα βιβλία που αραχνιάζουν στην βιβλιοθήκη σας θέλετε επιτέλους να τα βγάλετε από την μιζέρια τους; Ποια βιβλία φοβάστε να τ'αρχίσετε αλλά πρέπει κάποια στιγμή να το κάνετε; Και ούτω καθεξής...

 

Οι δικοί μου στόχοι, για αρχή, είναι αυτοί:

 

1. Ο μεγάλος στόχος: Να διαβάσω τουλάχιστον 180 βιβλία. Μέσα στο 2012 διάβασα 206!

 

2. Να διαβάσω τουλάχιστον 70 βιβλία του φανταστικού (επιστημονική φαντασία, τρόμος και φαντασία)

 

3. Να διαβάσω τουλάχιστον 5 διαφορετικούς Γιαπωνέζους συγγραφείς.

 

4. Να διαβάσω το λιγότερο 5 τούβλα (βιβλία άνω των 500 σελίδων).

 

5. Να διαβάσω τουλάχιστον 5 διαφορετικούς Έλληνες συγγραφείς.

 

6. Να διαβάσω 10 ιστορικά μυθιστορήματα (ξέρετε, με Αρχαίους Έλληνες, Ρωμαίους, Βίκινγκς κλπ κλπ).

 

7. Να διαβάσω και 3 βιβλία στ'αγγλικά.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρες πρώτα ποιους Γιαπωνέζους θα διαβάσεις, πού ξέρεις αν υπάρχουν τουλάχιστον 5 μεταφρασμένοι και που να σε ενδιαφέρουν;

 

Εγώ μεταφέρω αυτά που δεν κατάφερα το 2012:

-Υπερίων

-Dune

-Η Χρονιά της Πλημμύρας

-The faber book of utopian literature(ανθολογία που την έχω αγοράσει καιρό τώρα και όλο την αναβάλλω)

-Σμήνος

-4-5 του Πράτσετ

(αν και τα δύο πρώτα δεν τα βλέπω ούτε αυτή τη φορά να τα πιάνω)

και προσθέτω και μερικά που αγοράστηκαν στο μεταξύ:

-Ιστορίες υπερβολής, Κυριάκος Αθανασιάδης

-Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα, Χιου Λόρι

-Επιδημία, Σκοτ Σιγκλέρ

-The running man, Stephen King (δανεικό που ακόμα δεν το τελείωσα)

-Κοκκινολαίμης, Jo Nesbo (επίσης)

-Το 5ο και 6ο της σειράς Outlander της Diana Gabaldon, που το είχα αρχίσει πριν χρόνια και το άφησα γιατί είχα βαρεθεί μετά από 4 βιβλία των 1100 σελίδων μονοκοπανιά

-Να βρω στο παζάρι και να διαβάσω τα υπόλοιπα του Καραβιού της Μαγείας της Robin Hobb και της Ετοιμοθάνατης Γης του Jack Vance

-Το τελευταίο κάστρο του Jack Vance

-Make room! Make Room! του Harry Harrison

-Approaching Oblivion του Harlan Ellison

-Να δανειστώ και να διαβάσω το City του Clifford Simak και το The Man in the maze του Robert Silverberg

 

και γενικά να ξεπετάξω τα αδιάβαστα της βιβλιοθήκης μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάνω από 30 βιβλία Γιαπωνέζων συγγραφέων. Ριου Μουρακάμι, Χαρούκι Μουρακάμι, Μπανάνα Γιοσιμότο, Κέιγκο Χιγκασίνο, Σέισο Ματσουμότο, Ριουνοσούκε Ακουταγκάουα, Νατσούο Κιρίνο, Μιγιούκι Μιγιάμπε, Κενζαμπούρο Όε, Σουσάκου Έντο, Χιτόμι Κανεχάρα, Ακίρα Γιοσιμούρα, Γιασουνάρι Καβαμπάτα, Γιούκιο Μισίμα, Μαζάκο Τογκάουα... Αυτούς θυμάμαι ότι έχω από ένα τουλάχιστον βιβλίο. Οπότε ο στόχος σίγουρα θα επιτευχθεί.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγότερες από δυο μέρες μπαίνει το 2013, οπότε σίγουρα όλοι μας θα έχουμε κάποιους στόχους όσον αφορά την ανάγνωση βιβλίων. Πόσα βιβλία θέλετε να διαβάσετε; Ποια συγκεκριμένα βιβλία που αραχνιάζουν στην βιβλιοθήκη σας θέλετε επιτέλους να τα βγάλετε από την μιζέρια τους; Ποια βιβλία φοβάστε να τ'αρχίσετε αλλά πρέπει κάποια στιγμή να το κάνετε; Και ούτω καθεξής...

 

Οι δικοί μου στόχοι, για αρχή, είναι αυτοί:

 

1. Ο μεγάλος στόχος: Να διαβάσω τουλάχιστον 180 βιβλία. Μέσα στο 2012 διάβασα 206!

 

2. Να διαβάσω τουλάχιστον 70 βιβλία του φανταστικού (επιστημονική φαντασία, τρόμος και φαντασία)

 

3. Να διαβάσω τουλάχιστον 5 διαφορετικούς Γιαπωνέζους συγγραφείς.

 

4. Να διαβάσω το λιγότερο 5 τούβλα (βιβλία άνω των 500 σελίδων).

 

5. Να διαβάσω τουλάχιστον 5 διαφορετικούς Έλληνες συγγραφείς.

 

6. Να διαβάσω 10 ιστορικά μυθιστορήματα (ξέρετε, με Αρχαίους Έλληνες, Ρωμαίους, Βίκινγκς κλπ κλπ).

 

7. Να διαβάσω και 3 βιβλία στ'αγγλικά.

 

Το 7 είναι το πιο σημαντικό, αν συνηθίσουμε να διαβάζουμε στ' αγγλικά θα εξοικονομήσουμε αρκετά χρήματα. Εγώ άρχισα να διαβάζω κάποια απαιτητικά βιβλία, με τη βοήθεια του ίντερνετ (wikipedia, urban dictionary κλπ), μπορώ να πω πως άρχισα να παίρνω μπρος...Aλλα σίγουρα, το διάβασμα γίνεται πιο αργό και κουραστικό, κυρίως για τον αμύητο στη σύγχρονη αμερικανική, αγγλική κουλτούρα

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Ο Άλεξ κι εγώ έχουμε αποφασίσει ότι θ' αφιερώσουμε το 2013 στον πολυλατρεμένο μας καθηγητή. Αυτό σημαίνει επανανάγνωση στα ήδη διαβασμένα, διάβασμα αυτών που έχουμε πάρει αλλά δεν έχουμε αξιωθεί να διαβάσουμε (π.χ το children of Hurin που κάθεται πάνω από ένα χρόνο και μας κοιτάζει επιτιμητικά) και μια κατάθεση στο άμαζον που θα φέρει στα χέρια μας ολόκληρο το HoME (History of Middle-Earth).

Link to comment
Share on other sites

Οι στόχοι φέτος είναι συγκεκριμένοι:

 

Από τα "τούβλα":

- Δαιμονισμένοι, Ντοστογιέφσκι. Στην νέα μετάφραση της Ινδικτου.

- Παραντίσο, Χοσέ Λεσάμα Λίμα, Ίνδικτος επίσης.

- Ουράνιο Τόξο της Βαρύτητας, Πύντσον. Είμαι σελίδα 400 εδώ και καιρό, το 2013 πρέπει να το τελειώσω.

- Αλεξανδρινό Κουαρτέτο, Λωρενς Ντάρελ.

- Να συνεχίσω την τριλογία του Μουρακάμι

- Η Σκιά του Ανέμου, Θαφόν

- Ο Άνθρωπος που αγαπούσε τα σκυλιά, Παδούρα

 

Άλλα (μη τούβλα):

- Φερμίνα Μάρκες, Βαλερύ Λαρμπώ

- Η Ηδονή, Ντ' Ανούντσιο

- Ο Τριστάνος Πεθαίνει, Ταμπούκι

- Ο Μαιτρ και η Μαργαρίτα, Μπουλγκάκωφ

 

Να συνεχίσω την κατάδυση στους:

- Κέτσαμ/ ΜακΚάρθυ/ Όουτς

 

Να διαβάσω σύγχρονους Έλληνες:

 

- Δημητρακάκη, Ραπτόπουλο, Μακριδάκη για αρχή.

 

Από ΣΦΦ:

 

- Όσα πιο πολλά Ελληνικά μπορώ, αρχίζοντας από το Κοράκι σε Άλικο φόντο. Λαξευτές επίσης είναι μαστ για φέτος, και ξέρω ότι στα σκαριά είναι και το νέο μυθιστόρημα του Μποζινάκη.

- Οπωσδήποτε ξένα Τρόμου, καθότι τα μετεφρασμένα αδιάβαστα έχουν αρχίσει να λιγοστευουν επικίνδυνα

 

Ό,τι άλλο βγει και μου γυαλίσει στο μάτι...

Link to comment
Share on other sites

Στόχος μου για το 2013 είναι να διαβάσω πάνω από 50 βιβλία. Αναλυτικότερα:

- Θέλω κατ' αρχάς να ολοκληρώσω το πρότζεκτ των δεκατριών συγγραφέων τρόμου.

- Θέλω να διαβάσω το "Μέλμοθ ο περιπλανώμενος" ένα βιβλίο 900 σελίδων, το οποίο μου είναι αναγκαίο για να περάσω το μάθημα "Παγκόσμια Λογοτεχνία" της σχολής μου.

- Θέλω να διαβάσω δυο-τρεις Έλληνες συγγραφείς.

- Ένα βιβλίο στα αγγλικά -του Jonathan Kellerman είναι και το έχω ήδη αγοράσει-.

- Να διαβάσω για πρώτη φορά Κέτσαμ, Λάμλεϊ, ΜακΚάρθυ.

- Να διαβάσω την επταλογία του Κινγκ.

Link to comment
Share on other sites

αντε να βαλω κι εγω

1. jordan οσο μπορω

2. hobb - τουλαχιστον την πρωτη τριλογια

3. την τριλογια των ριγκαντε

4. περισσοτερους ελληνες

Link to comment
Share on other sites

Για την καινούργια χρονιά θέλω να διαβάσω τουλάχιστον 3 βιβλία στα Αγγλικά, και να πιάσω τα 30 συνολικά. Δεν ξέρω και για τα δύο, αλλά το πρώτο θα γίνει σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

-Να διαβάσω τουλάχιστον 60 βιβλία(φέτος πιάσαμε τα 54, αλλά από τον Οκτώβρη και μετά τα φορτώσαμε στον κόκορα)

-Να ξεκινήσω την σειρά 'Codex Alera' του Jim Butcher

-Να διαβάσω κάναν κόναν Βάρβαρο

-Να ξεκινήσω καμιά καλή σειρά Urban Fantasy

-Να κάνω μπόλικα pop από την στοίβα με τα βιβλία που έχει μαζευτεί

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την καινούρια χρονιά θέλω να διαβάσω κυρίως ξένα βιβλία στα αγγλικά και αν καταφέρω να διαβάσω καμιά 25ριά, θα είμαι ικανοποιημένος. Πιο αναλυτικά:

6-7 επιστ φαντασίας (κάτι σε: philip dick, Ursula le guin, gibson, banks, asimov)

2 βιβλία του Dostoyevsky που έχω στη βιβλιοθήκη (ο ηλίθιος, αδερφοί καραμαζόφ)

τουλάχιστον 2 βιβλία του μεγάλου Houellebecq

2-3 βιβλία του Carl Jung

2 βιβλία του Ηermann Hesse (ο λύκος της στέπας, Σιντάρτα ή Ντέμιαν)

2 βιβλία του Νίτσε (ο Αντίχριστος, Ίδε ο Άνθρωπος, η θέληση για δύναμη)

Σίγουρα θα διαβάσω και μερικά βιβλία τρόμου:

2-3 βιβλία του Thomas Ligotti (the nightmare factory, noctuary,...)

Kάποια αδιάβαστα διηγήματα του Λαβκραφτ και του Πόε

Aπό ελληνικά θα διαβάσω λίγα πράγματα: Τζίμη Πανούση, Νικο Νικολαίδη και σίγουρα κάποια βιβλία από συγγραφείς του sff

Link to comment
Share on other sites

-Να διαβάσω κάναν κόναν Βάρβαρο

 

Ο καλύτερος στόχος που είδα να αναφέρεται για την καινούργια χρονιά :good: Στα Ελληνικά κυκλοφορούν όλες οι ιστορίες του από τις εκδόσεις Αίολος. Σε ωραία βιβλία και με πολύ καλή μετάφραση. Όρμα :mf_bookread:

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

... και επίσης

-να προχωρήσω τη σειρά Uglies, Pretties κλπ που την έχω όλη αλλά έχω διαβάσει μόνο το πρώτο

-το "Περί του κοινωνικού στάτους" του Αλέν ντε Μποτόν

-κάτι non-fiction πχ "Η γλώσσα του σώματος" και εκείνα των εκδόσεων ΑΒΓΟ ("Καλωσήρθατε στον εγκέφαλό σας" και κάτι τέτοια)

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι πολύ ευχαριστημένος αν διαβάσω καμιά δεκαριά βιβλία που έχουν κερδίσει ή ήταν υποψήφια για βραβείο Bram Stoker.

Link to comment
Share on other sites

Οι στόχοι εμένα αρχίζουν το καλοκαίρι του 2013.Θα ήθελα λοιπόν:

 

Να διαβάσω αυτά που έχω βάλει στο Project 13:13

 

Να διαβάσω άλλη μια ή και περισσότερες τριλογίες του Dragonlance

 

Nα ξεκινήσω Martin

 

Γύρω στα 5-8 βιβλία του King

 

Αυτά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία τέσσερα χρόνια έβαλα για στόχο τα 50 βιβλία του χρόνου και συνολικά διάβασα 209 βιβλία (49+50+60+50).

Επίσης είχα βάλει για στόχο να διαβάσω όσο μπορούσα περισσότερα από τα 100 must της ε.φ.

Για φέτος, λέω να κατεβάσω λίγο τους ρυθμούς, μια που θέλω να αφιερώσω λίγο περισσότερο χρόνο στο γράψιμο και να κάνω λίγο πιο συγκεκριμένους τους στόχους για να φύγουν επιτέλους από πάνω και από δίπλα από το κομοδίνο κάποια βιβλία που περιμένουν υπομονετικά εδώ και πολύ καιρό.

Αναφέρω λοιπόν ονομαστικά:

 

Από τη λίστα των 100 must:

Synners, Pat Cadigan

Doomsday Book, Connie Willis

Stephen Baxter, Moonseed

 

Σομόθα: Το Σπήλαιο των Ιδεών, Η Θεωρία των Χορδών (και αν πέσει στα χέρια μου Η Κλάρα στο Μισοσκόταδο)

 

Black Man, Richard Morgan (το είχα αρχίσει το Νοέμβριο αλλά μπήκαν άλλα εμβόλιμα)

Ark, Stephen Baxter

Green Mars, Blue Mars, Kim Stanley Robinson

Across a Billion Years, Robert Silverberg

 

Τιγκάνα, G.G.Kay

Dandelion Wine, Ray Bradbury

Λουάνες, Κιάρας Καλουντζή

Η Γκρίζα Χώρα και άλλες ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά, Θωμά Μαστακούρη

 

Σκιές, Διηγήματα Τρόμου (Ανθολογίες Γ. Μπαλάνου)

 

Non-Fiction:

Fooled by Randomness, Nassim Nicholas Taleb (Ναι, εγώ το έχω αν το ψάχνει ο ιδιοκτήτης του :) )

H Πληροφορία, James Gleik

Lovecraft: A look behind the Kthulhu Mythos, Lin Carter

Tolkien: A Look behind the Lord of the Rings, Lin Carter

 

Αυτά είναι ήδη είκοσι ένα. Θα διαβάσω επίσης καμιά δεκαριά που θα προκύψουν από τις ψηφοφορίες της ΛΑΦ και φυσικά ό,τι βγάλουν φίλοι, γνωστοί κλπ συν ό,τι ενδιαφέρον προκύψει εμβόλιμα.

 

Η σειρά δεν είναι ενδεικτική.

Link to comment
Share on other sites

Η Γκρίζα Χώρα και άλλες ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά, Θωμά Μαστακούρη

 

Τι είναι πάλι αυτό; Δεν το έχει ούτε η βιβλιονέτ. Αν είναι διηγήματα όπως η "Γκρίζα Χώρα", φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Η Γκρίζα Χώρα και άλλες ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά, Θωμά Μαστακούρη

 

Τι είναι πάλι αυτό; Δεν το έχει ούτε η βιβλιονέτ. Αν είναι διηγήματα όπως η "Γκρίζα Χώρα", φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

 

Κάτι τέτοιο κατάλαβα πως είναι. Μερικές από τις ιστορίες υπάρχουν στις Ωρόρες.

Link to comment
Share on other sites

  • ένα βιβλίο 500+ σελίδων των μήνα
  • Να τελειώσω επιτέλους την τριλογία του Γκόρμενγκαστ
  • Να διαβάσω τα παλπ βιβλία που έχω μαζέψει από παλαιοβιβλιοπωλεία και πιάνουν χώρο στη βιβλιοθήκη
  • Να διαβάσω πολλές Ωρόρες
  • Να διαβάσω κάμποσες από αυτές τις συλλογές διηγημάτων που έχω μαζέψει

Η Γκρίζα Χώρα και άλλες ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά, Θωμά Μαστακούρη

 

Τι είναι πάλι αυτό; Δεν το έχει ούτε η βιβλιονέτ. Αν είναι διηγήματα όπως η "Γκρίζα Χώρα", φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

Έχει βγει ήδη, το είχα πάρει στα εγκαίνια του βιβλιοπωλείου των εκδόσεων Αρς Νοκτούρνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζω κανένα στόχο για μυθιστορήματα που έτσι κι αλλιώς είναι στο πρόγραμμα, βάζω όμως στόχο να διαβάσω 150 διηγήματα από τις πάμπολλες ανθολογίες που έχω μαζέψει στη βιβλιοθήκη μου.

Link to comment
Share on other sites

Aς βάλω κι εγώ τους αναγνωστικούς στόχους για το 2013. Κάποιοι από αυτούς έχουν ξεμείνει από το ΄12 αλλά ελπίζω κάτι να κάνω φέτος.

 

Θα ήθελα, λοιπόν, να διαβάσω:

1. Το "Gardens Of The Moon" του Steven Erikson (Μεγαλεπήβολος στόχος Α’).

2. Τα "Άπαντα Πεζά" του Jorge Luis Borges (Μεγαλεπήβολος στόχος Β’).

3. Το "Δον Κιχώτη (Τόμος 1 & 2) του Miguel de Cervantes (Μεγαλεπήβολος στόχος Γ’).

4. 60 βιβλία συνολικά.

5. 4 βιβλία του Neil Gaiman.

6. 4 βιβλία του Terry Prachet.

7. 10 βιβλία fantasy. Από αυτά 4 βιβλία της Robin Hobb.

8. 10 βιβλία σκανδιναβικών συγγραφέων, αστυνομικά ή όχι που έχω ήδη στη βιβλιοθήκη μου ή θα αγοράσω μέσα στη χρονιά.

9. 10 βιβλία Ισπανών και Λατινοαμερικάνων, αστυνομικα και όχι μόνο.

10. 10 βιβλία τρόμου/ 10 συγγραφείς μέχρι το τέλος του 2013 (από τα 13 αρχικά του σχετικού τόπικ).

11. 10 συλλογές/ανθολογίες διηγημάτων.

Edited by melkiades
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στοχοι για το 2013:

 

1) Να ξεκινησω να διαβαζω σε πρωτοτυπο αγγλικο κειμενο, ωστε να εχω περισσοτερες επιλογες μελλοντικα σε Τρομο. Αρχη μαλλον με το Φαρεναιτ 451 του Μπραντμπερυ που το εχω ηδη.

 

2) Να διαβασω οσες περισσοτερες απο τις Ωρορες που μου εμειναν στη μεση ή αδιαβαστες.

 

3) Να μειωσω τα βιβλια Τρομου σε μια αναλογια 1 προς 3 μιας και τα μεταφρασμενα εξαντλουνται και να συμπληρωσω τα υπολοιπα 2/3 με πιο πολλα ΕΦ, μυστηριου/αστυνομικα, κλασσικα και φιλοσοφικα.

 

4) Να διαβασω περισσοτερους Ελληνες συγγραφεις Τρομου.

 

5) Να εκπληρωσω εστω και εναν απο τους παραπανω στοχους... :-/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε,

1. Να ολοκληρώσω τη σειρά του Discworld μέσα στο έτος (Αγοράζω 2 βιβλία της σειράς κάθε μήνα).

2. Να καταφέρω να διαβάσω πάνω απο 50 βιβλία εφέτος.

3. Να διαβάσω Έλληνες συγγραφείς Τρόμου (δεν πρέπει να έχω διαβάσει κάτι)

4. Να ολοκληρώσω την ανάγνωση του Dark Tower. Αν και σκέφτομαι να το πάρω απο την αρχή στα Αγγλικά, κυρίως για θέμα κόστους αγοράς των βιβλίων.

5. Να καταφέρω να τελειώσω το Gardens of the Moon μπας και προχωρήσω και στα επόμενα της σειράς. Κάπου χάνομαι και το παρατώ..

Για τα υπόλοιπα είδωμεν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μειώσω τα 308 βιβλία που μένουν στην βιβλιοθήκη μου αδιάβαστα.

 

Να διαβάσω ότι υπάρχει σε ηρωική φαντασία από Έλληνες συγγραφείς!

Edited by Nargathrod
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και ανανγώστικούς, αλλά κυρίως αγοραστικούς σόχους για το 2013.

 

Οι αναγνωστικοί μου πρώτα:

 

1) Να διαβάσω λίγη περισσότερη μέινστριμ, κυρίως από τα πολύ ενδιαφέροντα βιβλία που έχω μαζέψει και πιάνουν σκόνη αδιάβαστα. Κάποια από αυτά είναι το Morbius Kitahara, το Τοτέμ του Λύκου, Η ανατροφή του Μικρού Δέντρου, Το Ξένο Ξωμί και Η μυστηριώδης φλόγα της βασίλισσας Λοάνα από ξένους και Το Πολύ βούτυρο στο Τομάρι του Σκύλου, Και στη Μέση Θάλασσα, Το παιχνίδι των Τριών και 1.000.000 στιγμές από Έλληνες.

 

2) Από εφ, εκείνο το υπέροχο το Canticle for Leibowitz, τα αδιάβαστα από τη σειρά του ΠαραΠέντε (κάτι ΛεΓκεν, Φ.Χ. Φάρμερ, έναν-δυο Γκίμπσον ίσως). Ήθελα πάρα πολύ να κάνω κι ένα ξεσκόνισμα στον Τζόν Κάρτερ μου, αλλά είμαι σίγουρη ότι δε θα τα καταφέρω.

 

3) Να πιάσω το στόχο μου στο Project 13. Από τα 13 που είχα διαλέξει έχω διαβάσει τα 5, αλλά έχω και δύο ακόμη που δεν υπήρχαν στην αρχική λίστα, τρομοσυγγραφείς που δεν είχα ξαναδιαβάσει. Μένουν τα: Το ημερολόγιο της Έλινορ Ντρουζ, I am Scrooge, Koko, Μέμνοχ ο διάβολος, Psychomech, Νεκροσκόπος, Οι Άλλοι, Οι πεθαμένες ψυχές και το Ματωμένο Φεγγάρι. Θα τα καταφέρω σίγουρα αυτά (ίσως ο πιο σίγουρος στόχος μου).

 

4) Από φάνταζι, να καταφέρω κάποιο από τα άπειρα ξενόγλωσσα που έχω επίσης μαζέψει, ωσαν την κίσσα, κάποια από τα οποία νομίζω ότι αξίζουν τον κόπο. Ελπίζω να είναι περισσότερα από 20 φέτος. Στα σιγουράκια, το Age of Aztec, Winds of Khalakovo, The Empror's Knife, Desert Souls, ένα τσέχικο μεταφρασμένο στα αγλικά που φέρνει λιγάκι του Τσάινα Μίελβιλ, The Anubis Gates, την τριλογία του Αμπερκρόμπι και κανέναν Μπίγκλ.

 

5) Θα ήθελα επίσης πάρα πολύ να ξαναδιαβάσω όλες τις Ωρόρες και τις Τέρρες Νόβες για να γράψω στα αντίστοιχα τόπικς, αλλά αυτό θα ήταν στόχος δεκαετίας κι όχι ετήσιος, αν θέλω να διαβάσω και τίποτε άλλο ενδιαμέσως... Θα περιοριστώ στις δέκα Ωρόρες και στις δέκα Τέρρες Νόβες

 

6) Τέλος όπως κάθε χρόνο θέλω να διαβάσω πολύ ελληνικό φανταστικό. Πολύ.

 

 

Και οι αγοραστικοί μου στόχοι:

 

Θα ήθελα φέτος, αντί για τα 200 περίπου βιβλία που αγοράζω κατά μέσο όρο τα τελευταία πέντε χρόνια, να πέσω κάτω από τα 100. Θα με βοηθήσει κι η κρίση, μιας και με πρόφτασε κι εμένα πλέον, αλλά τα άπειρα παζάρια που βλέπω να γίνονται εδώ κι εκεί δε με αφήνουν ν' αγιάσω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..