Jump to content

Αναγνωστικοί στόχοι 2013


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Βασικός στόχος να φτάσω και αν γίνεται να ξεπεράσω τα 30 (ίδιος στόχος με πέρσι, αλλά έφτασα τα 26 ή 28 αν μετρήσει τριπλό του Wagner). Από κει και πέρα, θα ήθελα να τελειώσω την τριλογία Ίχνος του ντελ Τόρο, αυτήν του Abercrombie (έχω τα 2 πρώτα, θέλω και το 3ο και μετά να τα πιάσω). Και εγώ θέλω να μειώσω τα αδιάβαστα αλλά δε θέλω να πιεστώ κιόλας (κάποια δυστυχώς δε με τρελένουν). Αυτά. Χαμηλά η μπάλα, που λένε...

 

ΥΓ. Α, και αν μπορέσω κανα δυο καλά Ελληνικά τρόμου...

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

Μόνος στόχος να ξεμπερδέψω με τουλάχιστον είκοσι από τα αδιάβαστα που έχω μαζέψει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως κάθε χρόνο :

 

Να ανακαλύψω τον καινούργιο

 

Robert Jordan

George Martin

Stephen Donaldson

William Gibson

China Mievelle

Peter F. Hamilton

 

Να διαβάσω ότι νέο και σημαντικό κυκλοφορήσει σε fantasy και sf μέσα στο 13 . (Και κάποια που μου ξέφυγαν το 12)

 

Να τελείωσω επιτέλους το The Worm of Ouroboros το οποίο παλέυω εδώ και μια δεκαετία.

 

Armada. Armada .Armada. Armada. !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο τιτανομέγιστος στόχος είναι πάνω από 50 βιβλία για φέτος, ο,τι κι αν είναι αυτά γιατί έχουν πέσει πολύ πολύ οι ρυθμοί από παλαιότερα.

 

Τώρα στα επιμέρους:

 

Θέλω να εντρυφήσω περισσότερο σε sf

 

Να τελειώσω 3 ακόμη βιβλία του Malazan Universe τουλάχιστον (γιατί θα πεθάνουμε και δεν θα χουμε μάθει και τι στο καλό γίνεται)

 

Να πιάσω και να τελειώσω το Night's Dawn Trilogy

 

Nα ξαναπιάσω τα αστυνομικά που τα 'χω επιθυμήσει τοοοοοόσο.

 

Να αρχίσω να διαβάζω πάλι στην ελληνική γλώσσα γιατί το παρατράβηξα τόσα χρόνια με τα αγγλικά

 

Να μελετήσω λίγο παραπάνω τον Χαρούκι Μουρακάμι γιατί μου φαίνεται εξαιρετικός.

 

Να διαβάσω τα δυο βιβλία της Μαρίας Ξυλούρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για την καινούργια χρονιά θέλω να διαβάσω τουλάχιστον 3 βιβλία στα Αγγλικά, και να πιάσω τα 30 συνολικά. Δεν ξέρω και για τα δύο, αλλά το πρώτο θα γίνει σίγουρα.

 

 

Είμαστε στα μέσα της χρονιάς, οπότε ας ρίξω μία ματιά στο τι έχω κάνει μέχρι τώρα.

 

Έχω διαβάσει δύο βιβλία στα Αγγλικά και θα πιάσω και το τρίτο κάποια στιγμή μέσα στον χειμώνα.

 

Τον δεύτερο στόχο ήξερα λίγο- πολύ ότι θα τον πετύχω, αλλά δεν ήμουν και απόλυτα σίγουρος. Είχα μία μικρή επιφύλαξη γιατί φέτος θα κάτσω -επιτέλους- να δω Lost. Όλα καλά όμως, γιατί σκέφτηκα να μην θέσω τον πήχη πολύ ψηλά. Τριάντα βιβλία με αυτές τις προϋποθέσεις ήταν ένα νούμερο εφικτό, όπως και έγινε τελικά. Θα είμαι πλέον απόλυτα ευχαριστημένος αν καταφέρω να πιάσω τα πενήντα συνολικά.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Περίπου στα μισά της διαδρομής:

 

Synners, Pat Cadigan
Doomsday Book, Connie Willis
Stephen Baxter, Moonseed
Το Σπήλαιο των Ιδεών, Σομόθα
Η Θεωρία των Χορδών, Σομόθα
(και αν πέσει στα χέρια μου Η Κλάρα στο Μισοσκόταδο)
Black Man, Richard Morgan
Ark, Stephen Baxter (Αυτό δεν πρόκειται να το διαβάσω. Μετά το Moonseed, που βρήκα πολύ βαρετό, αποκλείεται άλλος καταστροφικός Μπάξτερ)
Green Mars, Kim Stanley Robinson

Blue Mars, Kim Stanley Robinson
Across a Billion Years, Robert Silverberg
Τιγκάνα, G.G.Kay
Dandelion Wine, Ray Bradbury
Λουάνες, Κιάρας Καλουντζή
Η Γκρίζα Χώρα και άλλες ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά, Θωμά Μαστακούρη
Σκιές (Ανθολογία Γ. Μπαλάνου)
Διηγήματα Τρόμου (Ανθολογίες Γ. Μπαλάνου)

Fooled by Randomness, Nassim Nicholas Taleb
H Πληροφορία, James Gleik
Lovecraft: A look behind the Kthulhu Mythos, Lin Carter
Tolkien: A Look behind the Lord of the Rings, Lin Carter

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μεταφέρω αυτά που δεν κατάφερα το 2012:

-Υπερίων

-Dune

-Η Χρονιά της Πλημμύρας

-The faber book of utopian literature(ανθολογία που την έχω αγοράσει καιρό τώρα και όλο την αναβάλλω)

-Σμήνος

-4-5 του Πράτσετ

(αν και τα δύο πρώτα δεν τα βλέπω ούτε αυτή τη φορά να τα πιάνω)

και προσθέτω και μερικά που αγοράστηκαν στο μεταξύ:

-Ιστορίες υπερβολής, Κυριάκος Αθανασιάδης

-Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα, Χιου Λόρι

-Επιδημία, Σκοτ Σιγκλέρ

-The running man, Stephen King (δανεικό που ακόμα δεν το τελείωσα)

-Κοκκινολαίμης, Jo Nesbo (επίσης)

-Το 5ο και 6ο της σειράς Outlander της Diana Gabaldon, που το είχα αρχίσει πριν χρόνια και το άφησα γιατί είχα βαρεθεί μετά από 4 βιβλία των 1100 σελίδων μονοκοπανιά

-Να βρω στο παζάρι και να διαβάσω τα υπόλοιπα του Καραβιού της Μαγείας της Robin Hobb και της Ετοιμοθάνατης Γης του Jack Vance

-Το τελευταίο κάστρο του Jack Vance

-Make room! Make Room! του Harry Harrison

-Approaching Oblivion του Harlan Ellison

-Να δανειστώ και να διαβάσω το City του Clifford Simak και το The Man in the maze του Robert Silverberg

 

και γενικά να ξεπετάξω τα αδιάβαστα της βιβλιοθήκης μου.

 

 Ούτε που το θυμόμουν αυτό, τους στόχους, δηλαδή. Αλλά κάτι έχω κάνει, απ' ό,τι βλέπω. Με έφαγε το fb και η ΛΑΦ. 

-Οι "Ιστορίες Υπερβολής" δε μου άρεσαν και δεν τις τελείωσα, οπότε βγαίνει από τη λίστα.

-Του Jack Vance τα έχω πάρει, αλλά δεν τα διάβασα όλα ακόμα, μου μένει "Η Οδύσσεια του Κουζέλ", αλλά είναι στα προσεχώς, όπως και η "Καζαμπλάνκα".  

-Τα άλλα, τα περσινά και παλιότερα, δε βλέπω να τα πιάνω ούτε φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μήνα δεν κατάφερα να διαβάσω βιβλίο άνω των 500 σελίδων, στον επόμενο θα πάω για δύο. Οι υπόλοιπο αναγνωστικοί στόχοι... πάνε για το δεύτερο εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

1. Ο μεγάλος στόχος: Να διαβάσω τουλάχιστον 180 βιβλία. Μέσα στο 2012 διάβασα 206!

Έχω φτάσει ήδη τα 102!

 

2. Να διαβάσω τουλάχιστον 70 βιβλία του φανταστικού (επιστημονική φαντασία, τρόμος και φαντασία)

Έχω ξεπεράσει τα 50!

 

3. Να διαβάσω τουλάχιστον 5 διαφορετικούς Γιαπωνέζους συγγραφείς.

Έχω διαβάσει 2, λογικά θα τα καταφέρω.

 

4. Να διαβάσω το λιγότερο 5 τούβλα (βιβλία άνω των 500 σελίδων).

Είμαι στα 2, αλλά έχω σίγουρα 3 στα σκαριά.

 

5. Να διαβάσω τουλάχιστον 5 διαφορετικούς Έλληνες συγγραφείς.

Μόλις 1! Αλλά οι επιλογές είναι πολλές και το νούμερο δεν είναι δα και μεγάλο.

 

6. Να διαβάσω 10 ιστορικά μυθιστορήματα (ξέρετε, με Αρχαίους Έλληνες, Ρωμαίους, Βίκινγκς κλπ κλπ).

Ένα και με το ζόρι μέχρι στιγμής...

 

7. Να διαβάσω και 3 βιβλία στ'αγγλικά. 

Nada. Θα διαλέξω όμως τρία μικρά.

 

Επίσης στόχος είναι να διαβάσω τουλάχιστον 23 βιβλία ΕΦ σύμφωνα με το τόπικ 2(01)3 βιβλία επιστημονικής φαντασίας το 2013 και φυσικά να ολοκληρώσω το πρότζεκτ 13 συγγραφείς τρόμου μέχρι το τέλος του 2013.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Blade, δεν εχεις αφησει project για project! Χαρα στο κουραγιο σου! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επειδη η ελευση του νεου μελος με εχει κανει και εχω ριξει πολυ την ταχυτητα διαβασματος, ο μοναδικος στοχος για φετος θα ειναι τα 35 βιβλια

Link to comment
Share on other sites

Βασικός στόχος να φτάσω και αν γίνεται να ξεπεράσω τα 30 (ίδιος στόχος με πέρσι, αλλά έφτασα τα 26 ή 28 αν μετρήσει τριπλό του Wagner). Από κει και πέρα, θα ήθελα να τελειώσω την τριλογία Ίχνος του ντελ Τόρο, αυτήν του Abercrombie (έχω τα 2 πρώτα, θέλω και το 3ο και μετά να τα πιάσω). Και εγώ θέλω να μειώσω τα αδιάβαστα αλλά δε θέλω να πιεστώ κιόλας (κάποια δυστυχώς δε με τρελένουν). Αυτά. Χαμηλά η μπάλα, που λένε...

 

ΥΓ. Α, και αν μπορέσω κανα δυο καλά Ελληνικά τρόμου...

 

Είμαστε τέλη Ιουλίου και μετά χαράς δηλώνω πως έχω τελειώσει και τις δύο τριλογίες που ήθελα, διαβάζω το 21ο βιβλίο για φέτος ενώ από τα αδιάβαστα του Ιανουαρίου μου έχουν μείνει μονάχα 2! Βέβαια όλα τα αδιάβαστα παραμένουν σε 2ψήφιο αριθμό!!!! Πάντως, μέχρι στιγμής μιλάμε για καλή χρονιά! Και με σχετικά καλές βαθμολογίες! Το ΥΓ. δυστυχώς ακόμα φαντάζει μακρινό...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 

Για την καινούργια χρονιά θέλω να διαβάσω τουλάχιστον 3 βιβλία στα Αγγλικά, και να πιάσω τα 30 συνολικά. Δεν ξέρω και για τα δύο, αλλά το πρώτο θα γίνει σίγουρα.

 

 

Είμαστε στα μέσα της χρονιάς, οπότε ας ρίξω μία ματιά στο τι έχω κάνει μέχρι τώρα.

 

Έχω διαβάσει δύο βιβλία στα Αγγλικά και θα πιάσω και το τρίτο κάποια στιγμή μέσα στον χειμώνα.

 

Τον δεύτερο στόχο ήξερα λίγο- πολύ ότι θα τον πετύχω, αλλά δεν ήμουν και απόλυτα σίγουρος. Είχα μία μικρή επιφύλαξη γιατί φέτος θα κάτσω -επιτέλους- να δω Lost. Όλα καλά όμως, γιατί σκέφτηκα να μην θέσω τον πήχη πολύ ψηλά. Τριάντα βιβλία με αυτές τις προϋποθέσεις ήταν ένα νούμερο εφικτό, όπως και έγινε τελικά. Θα είμαι πλέον απόλυτα ευχαριστημένος αν καταφέρω να πιάσω τα πενήντα συνολικά.

 

 

Μερικούς μήνες μετά πλέον και αμφότεροι οι στόχοι έχουν επιτευχθεί. Ήξερα ότι θα τους πιάσω και τους δύο αλλά αυτό έγινε επειδή όπως ήδη είπα έθεσα χαμηλά εμπόδια. Την επόμενη χρονιά θα βάλω πιο δύσκολα στοχεύοντας να διαβάσω περισσότερο στο πρωτότυπο.

Link to comment
Share on other sites

επειδη η ελευση του νεου μελος με εχει κανει και εχω ριξει πολυ την ταχυτητα διαβασματος, ο μοναδικος στοχος για φετος θα ειναι τα 35 βιβλια

ο στόχος για φετος πιάστηκε. Βέβαια αυτο εγινε λογω απεργιων, αλλά και παλι μια χαρα ηταν. Τωρα πιο χαλαρα θα δοκιμάσω κανενα τουβλο μεχρι το τελος του χρονου η θα προσπαθήσω για τα 40
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κλείνω ταμείο σήμερα:

 

Synners, Pat Cadigan
Doomsday Book, Connie Willis
Stephen Baxter, Moonseed
Το Σπήλαιο των Ιδεών, Σομόθα
Η Θεωρία των Χορδών, Σομόθα
(και αν πέσει στα χέρια μου Η Κλάρα στο Μισοσκόταδο)
Black Man, Richard Morgan
Ark, Stephen Baxter (Αυτό δεν πρόκειται να το διαβάσω. Μετά το Moonseed, που βρήκα πολύ βαρετό, αποκλείεται άλλος καταστροφικός Μπάξτερ)
Green Mars, Kim Stanley Robinson

Blue Mars, Kim Stanley Robinson
Across a Billion Years, Robert Silverberg
Τιγκάνα, G.G.Kay
Dandelion Wine, Ray Bradbury
Λουάνες, Κιάρας Καλουντζή
Η Γκρίζα Χώρα και άλλες ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά, Θωμά Μαστακούρη
Σκιές (Ανθολογία Γ. Μπαλάνου)
Διηγήματα Τρόμου (Ανθολογίες Γ. Μπαλάνου)

Fooled by Randomness, Nassim Nicholas Taleb
H Πληροφορία, James Gleik
Lovecraft: A look behind the Kthulhu Mythos, Lin Carter
Tolkien: A Look behind the Lord of the Rings, Lin Carter

 

Μου έμειναν:

-- Doomsday Book (που μάλλον δεν θα το διαβάσω γιατί όταν συνειδητοποίησα ότι έχει να κάνει με επιδημία πανούκλας, άρχισε να μεταφέρεται ολοένα και παρακάτω στη λίστα)

-- Η Θεωρία των Χορδών και η Κλάρα στο Μισοσκόταδο, Σομόθα. Αυτά λέω να τα διαβάσω μόλις μπορέσω να τα δανειστώ, γιατί έχω ακούσει καλά λόγια.

-- Ark (Δεν πρόκειται. Τους λόγους τους ανέφερα παραπάνω)

-- Blue Mars (Θα διαβαστεί οπωσδήποτε)

-- Η Πληροφορία (Κι αυτό στο νέο έτος)

 

Συνολικά: Δεν πέτυχα τους αναγνωστικούς στόχους που είχα θέσει εδώ, δεν κατάφερα τα 50 βιβλία, δεν κατάφερα τα 20 ε.φ. Τριπλή αναγνωστική αστοχία.

Και πού να λέω πόσο έξω έπεσα στους συγγραφικούς μου στόχους! :bag:

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και ανανγώστικούς, αλλά κυρίως αγοραστικούς σόχους για το 2013.

 

Οι αναγνωστικοί μου πρώτα:

 

1) Να διαβάσω λίγη περισσότερη μέινστριμ, κυρίως από τα πολύ ενδιαφέροντα βιβλία που έχω μαζέψει και πιάνουν σκόνη αδιάβαστα. Κάποια από αυτά είναι το Morbius Kitahara, το Τοτέμ του Λύκου, Η ανατροφή του Μικρού Δέντρου, Το Ξένο Ξωμί και Η μυστηριώδης φλόγα της βασίλισσας Λοάνα από ξένους και Το Πολύ βούτυρο στο Τομάρι του Σκύλου, Και στη Μέση Θάλασσα, Το παιχνίδι των Τριών και 1.000.000 στιγμές από Έλληνες.

 

Αποτυχία, εκτός κι αν μετράτε την ΑΠΕΙΡΗ ποίηση που διάβασα φέτος. ΑΠΕΙΡΗ. Θε μου, ούτε και θυμάμαι να έχω διαβάσει ποτέ τόση πολλή.

 

2) Από εφ, εκείνο το υπέροχο το Canticle for Leibowitz, τα αδιάβαστα από τη σειρά του ΠαραΠέντε (κάτι ΛεΓκεν, Φ.Χ. Φάρμερ, έναν-δυο Γκίμπσον ίσως). Ήθελα πάρα πολύ να κάνω κι ένα ξεσκόνισμα στον Τζόν Κάρτερ μου, αλλά είμαι σίγουρη ότι δε θα τα καταφέρω.

 

Αποτυχία...

 

3) Να πιάσω το στόχο μου στο Project 13. Από τα 13 που είχα διαλέξει έχω διαβάσει τα 5, αλλά έχω και δύο ακόμη που δεν υπήρχαν στην αρχική λίστα, τρομοσυγγραφείς που δεν είχα ξαναδιαβάσει. Μένουν τα: Το ημερολόγιο της Έλινορ Ντρουζ, I am Scrooge, Koko, Μέμνοχ ο διάβολος, Psychomech, Νεκροσκόπος, Οι Άλλοι, Οι πεθαμένες ψυχές και το Ματωμένο Φεγγάρι. Θα τα καταφέρω σίγουρα αυτά (ίσως ο πιο σίγουρος στόχος μου).

 

 

Στόχος επετεύχθη, αλλά όχι με τα βιβλία που είχα βάλει στη λίστα μου εξαρχής.

 

4) Από φάνταζι, να καταφέρω κάποιο από τα άπειρα ξενόγλωσσα που έχω επίσης μαζέψει, ωσαν την κίσσα, κάποια από τα οποία νομίζω ότι αξίζουν τον κόπο. Ελπίζω να είναι περισσότερα από 20 φέτος. Στα σιγουράκια, το Age of Aztec, Winds of Khalakovo, The Empror's Knife, Desert Souls, ένα τσέχικο μεταφρασμένο στα αγλικά που φέρνει λιγάκι του Τσάινα Μίελβιλ, The Anubis Gates, την τριλογία του Αμπερκρόμπι και κανέναν Μπίγκλ.

 

 

Λίγα κατάφερα, αν θυμάμαι καλά. Πιθανόν το '14 να είναι πιο πετυχημένο.

 

5) Θα ήθελα επίσης πάρα πολύ να ξαναδιαβάσω όλες τις Ωρόρες και τις Τέρρες Νόβες για να γράψω στα αντίστοιχα τόπικς, αλλά αυτό θα ήταν στόχος δεκαετίας κι όχι ετήσιος, αν θέλω να διαβάσω και τίποτε άλλο ενδιαμέσως... Θα περιοριστώ στις δέκα Ωρόρες και στις δέκα Τέρρες Νόβες

 

6) Τέλος όπως κάθε χρόνο θέλω να διαβάσω πολύ ελληνικό φανταστικό. Πολύ.

 

Εδώ κάτι έκαναν νομίζω. Ε;

 

 

Και οι αγοραστικοί μου στόχοι:

 

Θα ήθελα φέτος, αντί για τα 200 περίπου βιβλία που αγοράζω κατά μέσο όρο τα τελευταία πέντε χρόνια, να πέσω κάτω από τα 100. Θα με βοηθήσει κι η κρίση, μιας και με πρόφτασε κι εμένα πλέον, αλλά τα άπειρα παζάρια που βλέπω να γίνονται εδώ κι εκεί δε με αφήνουν ν' αγιάσω...

 

Καλά, ονειρέψου Ευθυμία. Παρηγορήσου Ευθυμία...

Link to comment
Share on other sites

 

Βασικός στόχος να φτάσω και αν γίνεται να ξεπεράσω τα 30 (ίδιος στόχος με πέρσι, αλλά έφτασα τα 26 ή 28 αν μετρήσει τριπλό του Wagner). Από κει και πέρα, θα ήθελα να τελειώσω την τριλογία Ίχνος του ντελ Τόρο, αυτήν του Abercrombie (έχω τα 2 πρώτα, θέλω και το 3ο και μετά να τα πιάσω). Και εγώ θέλω να μειώσω τα αδιάβαστα αλλά δε θέλω να πιεστώ κιόλας (κάποια δυστυχώς δε με τρελένουν). Αυτά. Χαμηλά η μπάλα, που λένε...

 

ΥΓ. Α, και αν μπορέσω κανα δυο καλά Ελληνικά τρόμου...

 

Είμαστε τέλη Ιουλίου και μετά χαράς δηλώνω πως έχω τελειώσει και τις δύο τριλογίες που ήθελα, διαβάζω το 21ο βιβλίο για φέτος ενώ από τα αδιάβαστα του Ιανουαρίου μου έχουν μείνει μονάχα 2! Βέβαια όλα τα αδιάβαστα παραμένουν σε 2ψήφιο αριθμό!!!! Πάντως, μέχρι στιγμής μιλάμε για καλή χρονιά! Και με σχετικά καλές βαθμολογίες! Το ΥΓ. δυστυχώς ακόμα φαντάζει μακρινό...

 

 

Με το τέλος της χρονιάς, μπορώ να δηλώσω περήφανα πως τα αδιάβαστα του 13 είναι όλα διαβασμένα και πως η στοίβα τους παραμένει σε δυσθεώρητα ύψη!! Πολύ πράμα αγοράσαμε και φέτος. Από ελληνικά, διάβασα το πάρα πολύ καλό 'Νύχτα της Λευκής Παπαρούνας του Μίσσιου και την πρώτη νύχτα του 14 τελείωσα το βιβλίο από το Mini Festival of Horror and Grotesque, το οποίο ήταν μια αρκετά καλή προσπάθεια. Το αναφέρω εδώ γιατί το ξεκίνησα το 13. Του χρόνου ελπίζω να διαβάσω περισσότερα από τα 33 του 13, αν και δεν το βλέπω. Joe Hill θα ήθελα να διαβάσω ή το καινούργιο του ή το Κερασφόρος ακι ελπίζω να διαβάσω Black Company. Αυτά!

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..