Jump to content

50 Βιβλία για το 2013


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

1. Με τα τεθωρακισμένα του Κόκκινου Στρατού - Evgeni Bessonov, μετάφραση Δ.Π. Κωστελένος/Μάριον Χωρεάνθη, εκδόσεις Ιωλκός (350) non-fiction

2. Η πιο κρυφή πληγή - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Εκδόσεις Ίκαρος (458)

3. City Infernal - Edward Lee (366)

4. Η σιωπή των νεκρών - Jean Paul Noziere, μετάφραση Δημήτρης Σιδηρόπουλος, εκδόσεις Πόλις (316)

5. Shadow Dreams - Elisabeth Massie (227)

 

6. Riverwatch - Joseph Nassise (355)

 

Το βιβλίο που ίσως είχε γράψει ο Μάστερτον αν δεν ξεπετούσε 4.583 βιβλία το χρόνο. Δαίμονας εκ του παρελθόντος αναβιώνει στις μέρες μας και 3-4 κοινοί θνητοί αναλαμβάνουν να τον στείλουν αδιάβαστο. Ωστόσο, καλογραμμένο χωρίς κενά (λογικά και πραγματικά), με βαρύτατες απώλειες από την πλευρά των καλών και καλό χτίσιμο των αδυναμιών του κακού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    80

  • Δημήτρης

    101

  • BladeRunner

    251

  • wordsmith

    79

Inglourious Basterds. Πρόκειται φυσικά για το σενάριο της ταινίας του αγαπημένου μου σκηνοθέτη Κουέντιν Ταραντίνο. Στην ταινία έβαλα εννιά στα δέκα αλλά στο σενάριο και άρα στο βιβλίο αυτό βάζω άριστα δέκα γιατί φυσικά οι διάλογοι και ο τρόπος εξιστόρησης του Ταραντίνο είναι απλά σε ανώτερα επίπεδα ψυχαγωγίας. Δεν χρειάζεται να πω και πολλά για την ιστορία, είναι μια what if εκδοχή του τέλους του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, κάπως τραβηγμένη βέβαια αλλά σίγουρα συναρπαστική και ενδιαφέρουσα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι κάποιες μικροδιαφορές που παρατήρησα σε σχέση με την ταινία που είδα. Για παράδειγμα βλέπουμε μια δυο ιστορίες των Μπάσταρδων που δεν είδαμε στην ταινία. Πως πήγε ο Εβραίος Αρκούδος στον πόλεμο. Ή πως γνωρίστηκε η Σοσανά με τους "θείους" Μιμιέ. Δεν κάνουν την διαφορά, αλλά έδωσαν ένα βάθος στους χαρακτήρες. Αν σας άρεσαν οι Άδωξοι Μπάσταρδη ή γενικά σας αρέσουν οι διάλογοι και το στιλ εξιστόρησης του Ταραντίνο, τιμήστε αυτό το βιβλίο, σίγουρα θα σας ανταμείψει. Εγώ το βρήκα σε προσφορά στην Πρωτοπορία πριν κάμποσο καιρό, δεν ξέρω όμως αν είναι ακόμα σε προσφορά. Τέλος, κυκλοφορούν τσάμπα στο ίντερνετ, στ'αγγλικά, όλα τα screenplay των ταινιών του Ταραντίνο, οπότε σίγουρα κάποια στιγμή θα τα διαβάσω γιατί σαν φαν οφείλω να το κάνω. Ελπίζω ν'αρχίσει να γράφει μυθιστορήματα, όταν αφήσει την καρέκλα του σκηνοθέτη (όπως ο ίδιος λέει ότι θα κάνει αφού σκηνοθετήσει την δέκατη και τελευταία του ταινία...).

 

-Μάρτιος

 

39. Τζ. Γκ. Μπάλαρντ, "Κρυστάλλινος Κόσμος", εκδόσεις Εξάντας, 1978, σελ. 178(8.5/10)

40. Στίβεν Κινγκ, "Το καλοκαίρι της διαφθοράς", εκδόσεις Επιλογή, 2007, σελ. 249(8.5/10)

41. Χαρούκι Μουρακάμι, "Μετά το σεισμό", εκδόσεις Ωκεανίδα, 2009, σελ. 234(7/10)

42. Ρότζερ Ζελάζνυ, "Ο κυρίαρχος των ονείρων", εκδόσεις Ars Longa, 1990, σελ. 195(7/10)

43. Αμελί Νοτόμπ, "Φόβος και τρόμος", εκδόσεις Αλεξάνδρεια, 2002, σελ. 157(8.5/10)

44. Ντάνιελ Γουάλας, "Big Fish", εκδόσεις Ωμέγα, 2004, σελ. 175(8.5/10)

45. Γιο Νέσμπο, "Κυνηγοί κεφαλών", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2012, σελ. 335(8.5/10)

46. Κουέντιν Ταραντίνο, "Inglourious Basterds", εκδόσεις Τόπος, 2009, σελ. 225(10/10)

Link to comment
Share on other sites

2. Οι αρουραίοι μέσα στους τοίχους. H.P.Lovecraft

4. Ιστορίες Μαγείας & Φαντασίας. Συλλογή

 

Από τις εκδόσεις είναι αυτά τα δύο; Και πως σου φάνηκαν οι ιστορίες;

 

Kαλησπέρα Δημήτρη.(Αν και άργησα λιγάκι να απαντήσω (με "φάγανε" τα παιδικά μασκέ πάρτυ)).

Για τις ιστορίες του Λαβκραφτ έχω επιλέξει τις εκδόσεις της "Αίολος".Συγκεκριμένα "Οι αρουραίοι μέσα στους τοίχους" είχανε πολλές διαφορετικές ιστορίες τρόμου, ιστορίες που προσέγγιζαν τον τρόμο από διαφορετική μεριά.Μου μένουν δύο βιβλιαράκια ακόμα ,τα "όνειρα στο σπίτι της Μάγισσας και το "η σκιά πέρα από το χρόνο" που δεν έχει εκδοθεί ακόμα από ότι ξέρω,και θα κάνω την αποτίμηση μου.Πάντως αν και ξεχωρίζω το στυλ του τώρα πια,οι ιστορίες του μου φαίνονται μοναδικά δοσμένες, και πάντα τις απολαμβάνω.

Οι "ιστορίες Μαγείας και φαντασίας" των Anubis,ήταν μια συμπαθητική,αλλά μέτρια ανθολογία ιστοριών του φανταστικού.Οι ιστορίες που μου άρεσαν περισσότερο ήταν:

του Τζακ Βανς "ο μάγος Μαζιριάν" που είχα ξαναδιαβάσει,"ο κόσμος ενός μάγου" (A.Norton),"o περιπατητής"(M.Z.Bradley),"το κουτί για οτιδήποτε"(Z.Henderson) και η ιστορία του Paul Wilson με την περίεργη λέξη.Από τις 20 ιστορίες που περιελάμβανε μου αρέσε περίπου το 1/3 των ιστοριών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και προτίμησες τον Αίολο γιατί έχει πολύ ωραία βιβλία με πολύ καλές μεταφράσεις. Εκεί θα βρεις και τα τέσσερα βιβλία του Τζακ Βανς για την Ετοιμοθάνατη Γη. Να τα διαβάσεις όπωσδηποτε γιατί είναι καταπληκτικά. Και συμφωνώ και για την ανθολογία της Anubis. Καλές ιστορίες, αλλά τίποτα το τρομερό.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και προτίμησες τον Αίολο γιατί έχει πολύ ωραία βιβλία με πολύ καλές μεταφράσεις. Εκεί θα βρεις και τα τέσσερα βιβλία του Τζακ Βανς για την Ετοιμοθάνατα Γη. Να τα διαβάσεις όπωσδηποτε γιατί είναι καταπληκτικά. Και συμφωνώ και για την ανθολογία της Anubis. Καλές ιστορίες, αλλά τίποτα το τρομερό.

 

Tα έχω διαβάσει τα τέσσερα βιβλία του Τζακ Βανς από την Αίολος και όντως τα θεωρώ καταπληκτικά.Εδώ και καιρό ψάχνω και το "τελευταίο κάστρο" από τις εκδόσεις Alien,αλλά δεν το βρίσκω,και ότι άλλο έχει εκδοθεί από Βανς στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

1)Γράμμα στη Μαργαρίτα, Πόλυ Μηλιώρη.

2)Το Καράβι της μαγείας, τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

3)The man in the maze, Robert Silverberg.

4)Το καλοκαίρι μου έξω από το Θόλο, Δημήτρης Βανέλλης, Μέδουσα.

5)Το μανιασμένο καράβι τόμος 1, Robin Hobb, Anubis.

6)Λουάνες - Κ. Καλουντζή, Συμπαντικές Διαδρομές.

7)Το μανιασμένο καράβι τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

8)Το καράβι του πεπρωμένου τόμος 1, Robin Hobb, Anubis.

9)Το καράβι του πεπρωμένου τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

10)O κοκκινολαίμης, Jo Nesbo, εκδ. Ορφέας. Δε μπορώ να πω ότι κατάλαβα και πολλά πράγματα, αλλά γι'αυτό κυρίως φταίω εγώ που το πήγαινα πολύ αργά και διάβαζα κι άλλα συγχρόνως. Πέρα από αυτό, έχει μπόλικες οπτικές γωνίες, πηγαινέλα στο χρόνο από το 1945 στο 2000 και, κυρίως, έναν στο τέλος που παίρνει την ταυτότητα κάποιου άλλου, ενώ υποφέρει συγχρόνως από διχασμένη προσωπικότητα (κάπου εκεί εγκατέλειψα κάθε ελπίδα να καταλάβω). Το γράψιμο ήταν πολύ ενδιαφέρον, όσο πιο σκέτο και tell γίνεται, αλλά χωρίς να καταντάει βαρετό ή να υποτιμάει τη νοημοσύνη του αναγνώστη, και με πολλές απλές αλλά πετυχημένες πινελιές ρεαλισμού, καθημερινές λεπτομέρειες που κάνουν πιο ζωντανή την εικόνα. Καλός συγγραφέας σίγουρα.

 

Εδώ και καιρό ψάχνω και το "τελευταίο κάστρο" από τις εκδόσεις Alien,αλλά δεν το βρίσκω

 

Το έχω εγώ, αλλά δεν το έχω διαβάσει. Αν το διαβάσω και δε μου αρέσει ή τέλος πάντων δε μου φανεί σαν κάτι που θα ξαναδιάβαζα, έχετε ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ένα κάποιο τέλος. Αυτό είναι μόλις το τρίτο βιβλίο που διαβάζω από τα συνολικά σαράντα πέντε μέχρι στιγμής που έχουν βραβευθεί με το πολύ σημαντικό Man Booker Prize, μετά τον Λευκό Τίγρη του Ινδού Αραβίντ Αντίγκα και την Ατίμωση του Νοτιοαφρικανικού/Αυστραλού Τζ. Μ. Κούτσι. Και αυτό το βιβλίο μου φάνηκε το ίδιο καλογραμμένο και ενδιαφέρον με τα προηγούμενα δυο. Είναι συνάμα και το πρώτο βιβλίο του Τζούλιαν Μπαρνς που διαβάζω. Αφηγητής της ιστορίας σε πρώτο πρόσωπο είναι ο, πλέον, εξηντάχρονος Τόνι Γουέμπστερ, που εξιστορεί σημαντικές γι'αυτόν στιγμές από τα νεανικά του χρόνια και βλέπουμε πως αυτές οι στιγμές επηρεάζουν και το παρόν του. Στα νεανικά του χρόνια ανήκε σε μια παρέα που αποτελούνταν από αυτόν και άλλα τρία άτομα, τους Κόλιν, Άλεξ και Έιντριαν - στην αρχή ήταν μόνο οι Τόνι, Κόλιν και Άλεξ στην παρέα, στην συνέχεια προστέθηκε και ο Έιντριαν, ο πιο σοβαρός και ώριμος από τους τέσσερις τους. Βλέπουμε την πρώτη του σοβαρή και μεγάλη σχέση που έκανε ο Τόνι με κοπέλα, την Βερόνικα, και που τελικά κατέληξε αυτή. Και πως η παρέα χωρίστηκε μετά από ένα τραγικό γεγονός. Ώσπου ξαφνικά, στο παρόν, ένα αναπάντεχο κληροδότημα από ένα λησμονημένο πρόσωπο, θα κάνει τον Τόνι να αναζητήσει και να εξηγήσει τα "γιατί" αυτής της διαθήκης, κάτι που θα τον φέρει αντιμέτωπο με συνταρακτικές αλήθειες για τον ίδιο και το παρελθόν του. Μικρό σε μέγεθος βιβλίο που περιέχει μέσα πολλά πράγματα που αναλύονται ωστόσο με βάθος δίχως περιττές και ανούσιες λεπτομέρειες. Πρόκειται ουσιαστικά για τις σκέψεις ενός ώριμου πλέον άντρα για το παρελθόν και το παρόν του, για την οικογένειά του και τους φίλους του, για τα νεανικά του χρόνια, τα λάθη του και τις βλακείες του, μέσα από τις οποίες προσπαθεί να δει την πραγματικότητα του χαρακτήρα του. Πολύ καλογραμμένο μυθιστόρημα με λεπτοδουλεμένη και ενδιαφέρουσα πλοκή, με μικρές εκπληξούλες εδώ και κει, και φυσικά με ενδιαφέροντες και ανθρώπινους χαρακτήρες. Ωστόσο πιστεύω ότι το Αδελφοί Αδελφές του Ντεγουίτ, που ήταν υποψήφιο την ίδια χρονιά για το Man Booker Prize έπρεπε να πάρει τελικά το βραβείο - εγώ τουλάχιστον αυτό θα ψήφιζα, αλλά οι κριτές φαίνεται ότι έχουν άλλα κριτήρια επιλογής.

 

-Μάρτιος

 

39. Τζ. Γκ. Μπάλαρντ, "Κρυστάλλινος Κόσμος", εκδόσεις Εξάντας, 1978, σελ. 178(8.5/10)

40. Στίβεν Κινγκ, "Το καλοκαίρι της διαφθοράς", εκδόσεις Επιλογή, 2007, σελ. 249(8.5/10)

41. Χαρούκι Μουρακάμι, "Μετά το σεισμό", εκδόσεις Ωκεανίδα, 2009, σελ. 234(7/10)

42. Ρότζερ Ζελάζνυ, "Ο κυρίαρχος των ονείρων", εκδόσεις Ars Longa, 1990, σελ. 195(7/10)

43. Αμελί Νοτόμπ, "Φόβος και τρόμος", εκδόσεις Αλεξάνδρεια, 2002, σελ. 157(8.5/10)

44. Ντάνιελ Γουάλας, "Big Fish", εκδόσεις Ωμέγα, 2004, σελ. 175(8.5/10)

45. Γιο Νέσμπο, "Κυνηγοί κεφαλών", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2012, σελ. 335(8.5/10)

46. Κουέντιν Ταραντίνο, "Inglourious Basterds", εκδόσεις Τόπος, 2009, σελ. 225(10/10)

47. Τζούλιαν Μπαρνς, "Ένα κάποιο τέλος", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2011, σελ. 210(8.5/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα - Ιστορίες με Πλάσματα της Νύχτας (σελ 234)

2) Stephen King - Αδύνατος (σελ 365)

3) Robert Bloch - Ψυχώ (σελ 141)

4) Άπαντα Κλασσικών Συγγραφέων - Βίκτωρ Ουγκώ (σελ 700)

5) Jules Verne - Τα Τέρατα των Θαλασσών (σελ 238)

6) Anne Rice - Συνέντευξη με το Βαμπίρ (σελ 379)

7) Robert Howard - Οι Μαύροι Προφήτες (σελ 204)

8) James Clavell - Σογκούν (σελ 1231)

9) Ωρόρα - Ιστορίες από το Κοντινό Μέλλον (σελ 233)

10) Robert Louis Stevenson - Το Νησί των Θησαυρών (σελ 152)

11) Richard Laymon - The Woods are Dark (σελ 180)

Link to comment
Share on other sites

 

11) Richard Laymon - The Woods are Dark (σελ 180)

 

Πως ήταν αυτό;

Link to comment
Share on other sites

11) Richard Laymon - The Woods are Dark (σελ 180)

 

Πως ήταν αυτό;

 

Πάρα πολύ καλό. Θα γράψω κριτική κάποια στιγμή σήμερα ή αύριο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

11) Richard Laymon - The Woods are Dark (σελ 180)

 

Πως ήταν αυτό;

 

Πάρα πολύ καλό. Θα γράψω κριτική κάποια στιγμή σήμερα ή αύριο.

 

Τα αγγλικά του ήταν απαιτητικά ή εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Ήταν σχετικά εύκολο κείμενο. Παρ' όλο που χρειάστηκε αρκετές φορές να κοιτάξω στο λεξικό για άγνωστες λέξεις, έρεε ωστόσο εύκολα. Δηλαδή ούτε μία στιγμή δεν αισθάνθηκα ότι κουράστηκα και δεν μπορούσα να συνεχίσω (Είναι και μικρό βιβλίο φυσικά, έτσι; Σαφώς και έπαιξε και αυτό τον ρόλο του). Απλά δεν γινόταν να διαβάσω όσο γρήγορα θα ήθελα και λίγο μετά από την μέση, παράτησα το λεξικό- βιβλίο και έπιασα το πρόγραμμα στον hy. Πρέπει όμως κάποια στιγμή να αρχίσω επιτέλους να διαβάζω στα Αγγλικά, γιατί είναι πάρα πολλά αυτά που δεν πρόκειται να μεταφραστούν ποτέ.

 

Εάν δεν έχεις πρόβλημα με εμετικά βιβλία, το προτείνω ανεπιφύλακτα. Εγγυημένα θα σου κάνει το μυαλό πουρέ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει κείμενα του Laymon και ξέρω. Άλλωστε εδώ μου άρεσε ο Edward Lee που είναι φευγάτος, οπότε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Ντολόρες Κλέςμπορν – Στίβεν Κινγκ (σ. 300)

2. Η Ρωμαϊκή Άνοιξη της Κας Στόουν – Τέννεσση Γουίλιαμς (σ. 245)

3. Το δαιμόνιο – Γιώργος Θεοτοκάς (σ. 228)

4.
Τριγυρίζοντας σε μικρό τόπο – Φίλιπ Ντικ ( σ. 325)

 

Kάτω του μετρίου...

και σίγουρα όχι σφφ

 

1. Ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα δύο φορές – Τζέημς Κέην

2. Κόμης Μοντεχρήστος – Αλέξανδρος Δουμάς

3. Ο καπετάν Μιχάλης – Νίκος Καζαντζάκης (σ. 495)

4. Ο παράξενος Τζων – Όλαφ Στάπλετον (σ. 211)

5. Η θεία κωμωδία – Δάντης (σ. 619)

6. Ντολόρες Κλέςμπορν – Στίβεν Κινγκ (σ. 300)

7. Η Ρωμαϊκή Άνοιξη της Κας Στόουν – Τέννεσση Γουίλιαμς (σ. 245)

8. Το δαιμόνιο – Γιώργος Θεοτοκάς (σ. 228)

9.
Τριγυρίζοντας σε μικρό τόπο – Φίλιπ Ντικ ( σ. 325)
Link to comment
Share on other sites

10) Ωρόρα #6 - Ιστορίες Διαστημικού Τρόμου (310)

Από τους καλύτερους τόμους της σειράς

11) Μυθιστόρημα Πατριάς: Σετίτες - K. Ryan (300)

Η τέταρτη από τις 13 νουβέλες του pen and paper RPG Vampire the Masquerade. Είχα διαβάσει παλιά έναν από τους 4 τόμους που τις συγκέντρωναν σε μία εννιαία, χρονολογική αφήγηση και θυμόμουν ότι τα κεφάλαια της συγκεκριμένης νουβέλας τα διάβαζα ευχάριστα, οπότε, όταν την πέτυχα στο παζάρι, είπα να διαβάσω μέχρι τέλους τις περιπέτειες του Εσα και της Λιζ Ντιμιτρος.

Το βασικό στόρυ αφορά μια σειρά από αρχαία βαμπίρ που κυνηγούν ένα μαγκάφιν απόλυτης δύναμης που, φυσικά, καταλήγει στα χέρια ενός ενοχλητικού κλαψιάρη ήρωα. Ευτυχώς για εμάς, στη νουβέλα δε βλέπουμε ούτε τον ενοχλητικό ήρωα και λίγα αναφέρονται για το Μαγκάφιν. Δυστυχώς για εμάς, οι συμπαθητικοί χαρακτήρες και η ατμόσφαιρα καταστρέφονται από την ανάγκη να έχουμε διαβάσει άλλες 12 (όχι και τόσο καλές) νουβέλες για να καταλάβουμε τι παίζει. Κοινώς, όχι, δε διαβάζεται μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Οι Ιτιές. Σχόλιο εδώ: Project 13: 13 συγγραφείς τρόμου μέχρι το τέλος του 2013

 

-Μάρτιος

 

39. Τζ. Γκ. Μπάλαρντ, "Κρυστάλλινος Κόσμος", εκδόσεις Εξάντας, 1978, σελ. 178(8.5/10)

40. Στίβεν Κινγκ, "Το καλοκαίρι της διαφθοράς", εκδόσεις Επιλογή, 2007, σελ. 249(8.5/10)

41. Χαρούκι Μουρακάμι, "Μετά το σεισμό", εκδόσεις Ωκεανίδα, 2009, σελ. 234(7/10)

42. Ρότζερ Ζελάζνυ, "Ο κυρίαρχος των ονείρων", εκδόσεις Ars Longa, 1990, σελ. 195(7/10)

43. Αμελί Νοτόμπ, "Φόβος και τρόμος", εκδόσεις Αλεξάνδρεια, 2002, σελ. 157(8.5/10)

44. Ντάνιελ Γουάλας, "Big Fish", εκδόσεις Ωμέγα, 2004, σελ. 175(8.5/10)

45. Γιο Νέσμπο, "Κυνηγοί κεφαλών", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2012, σελ. 335(8.5/10)

46. Κουέντιν Ταραντίνο, "Inglourious Basterds", εκδόσεις Τόπος, 2009, σελ. 225(10/10)

47. Τζούλιαν Μπαρνς, "Ένα κάποιο τέλος", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2011, σελ. 210(8.5/10)

48. Άλτζερνον Μπλάκγουντ, "Οι Ιτιές", εκδόσεις Ψυχογιός, 1994, σελ. 104(8.5/10)

Link to comment
Share on other sites

7. Το βιβλιοπωλείο των σκιών, Μίκκελ Μπίρκεγκορ. (σελ. 494)

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λίγο καθυστερημένα μετά απο αρκετά γεγονότα..

 

01.Terry Pratchett. Pyramids ( Discworld Novel). Pages 380

02. R.A. Salvatore. The Legend of Drizzt Collector's Edition Book 1. Pages 936

 

τώρα ξεκίνησα το Flatland.. :juggle:

Link to comment
Share on other sites

  1. Η Πτώση, Guillermo del Toro/ Chuck Hogan, εκδ. Λιβάνη, σελ. 443 (8/10)
     
  2. Brothers Majere, Dragonlance Preludes vol. 3, Kevin Stain, σελ. 352 (7/10)
     
  3. Η Αιώνια Νύχτα, Guillermo del Toro/ Chuck Hogan, εκδ. Λιβάνη, σελ. 447 (7/10)
     
  4. Τορτούγα, Valerio Evangelisti, εκδ. Κέδρος, σελ. 398 (4,5/10)
     
  5. Carpe Jugulum, Terry Prachett, σελ. 432 (9/10)
     
  6. Θνητοί Θεοί, Richard Morgan, εκδ. Anubis, σελ. 532 (9,5/10)

Καταπληκτικό βιβλίο, το καλύτερο που διάβασα φέτος! Πρέπει να διαβαστεί από όλους (και το λέω εγώ που ΔΕ μου αρέσει το sci-fi). Μοναδικό αρνητικό, γι' αυτό και δεν έβαλα 10, τα πάρα πολλά ονόματα που με μπέρδεψαν και με ανάγκασαν να πηγαινοέρχομαι μπρος πίσω στις σελίδες. Όσοι θα πάνε στο παζάρι της Θεσ/νίκης, να το πάρουν οπωσδήποτε!

Edited by Alucard
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

6. Θνητοί Θεοί, Richard Morgan, εκδ. Anubis, σελ. 532 (9,5/10)

 

Καταπληκτικό βιβλίο, το καλύτερο που διάβασα φέτος! Πρέπει να διαβαστεί από όλους (και το λέω εγώ που ΔΕ μου αρέσει το sci-fi). Μοναδικό αρνητικό, γι' αυτό και δεν έβαλα 10, τα πάρα πολλά ονόματα που με μπέρδεψαν και με ανάγκασαν να πηγαινοέρχομαι μπρος πίσω στις σελίδες. Όσοι θα πάνε στο παζάρι της Θεσ/νίκης, να το πάρουν οπωσδήποτε!

 

 

Καταπληκτικό βιβλίο Alucard! Ρίξε αν θες μια αξιολόγηση στο αντίστοιχο τόπικ της επιστημονικής φαντασίας. Εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

6. Θνητοί Θεοί, Richard Morgan, εκδ. Anubis, σελ. 532 (9,5/10)

 

Καταπληκτικό βιβλίο, το καλύτερο που διάβασα φέτος! Πρέπει να διαβαστεί από όλους (και το λέω εγώ που ΔΕ μου αρέσει το sci-fi). Μοναδικό αρνητικό, γι' αυτό και δεν έβαλα 10, τα πάρα πολλά ονόματα που με μπέρδεψαν και με ανάγκασαν να πηγαινοέρχομαι μπρος πίσω στις σελίδες. Όσοι θα πάνε στο παζάρι της Θεσ/νίκης, να το πάρουν οπωσδήποτε!

 

 

Καταπληκτικό βιβλίο Alucard! Ρίξε αν θες μια αξιολόγηση στο αντίστοιχο τόπικ της επιστημονικής φαντασίας. Εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

Αν μπορείς εξήγησε μου λιγάκι πως δουλεύει το πράγμα! Βλέπω δύο βαθμολογίες και μπερδεύομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

6. Θνητοί Θεοί, Richard Morgan, εκδ. Anubis, σελ. 532 (9,5/10)

 

Καταπληκτικό βιβλίο, το καλύτερο που διάβασα φέτος! Πρέπει να διαβαστεί από όλους (και το λέω εγώ που ΔΕ μου αρέσει το sci-fi). Μοναδικό αρνητικό, γι' αυτό και δεν έβαλα 10, τα πάρα πολλά ονόματα που με μπέρδεψαν και με ανάγκασαν να πηγαινοέρχομαι μπρος πίσω στις σελίδες. Όσοι θα πάνε στο παζάρι της Θεσ/νίκης, να το πάρουν οπωσδήποτε!

 

 

Καταπληκτικό βιβλίο Alucard! Ρίξε αν θες μια αξιολόγηση στο αντίστοιχο τόπικ της επιστημονικής φαντασίας. Εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

Αν μπορείς εξήγησε μου λιγάκι πως δουλεύει το πράγμα! Βλέπω δύο βαθμολογίες και μπερδεύομαι!!!!

 

Η βαθμολογία χωρίζεται σε δυο μέρη, άριστα 6 για πλοκή, υπόθεση, ιδέες, ανάπτυξη χαρακτήρων, ατμόσφαιρα κλπ και άριστα 4 για γραφή, περιγραφές, διαλόγους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

 

6. Θνητοί Θεοί, Richard Morgan, εκδ. Anubis, σελ. 532 (9,5/10)

 

Καταπληκτικό βιβλίο, το καλύτερο που διάβασα φέτος! Πρέπει να διαβαστεί από όλους (και το λέω εγώ που ΔΕ μου αρέσει το sci-fi). Μοναδικό αρνητικό, γι' αυτό και δεν έβαλα 10, τα πάρα πολλά ονόματα που με μπέρδεψαν και με ανάγκασαν να πηγαινοέρχομαι μπρος πίσω στις σελίδες. Όσοι θα πάνε στο παζάρι της Θεσ/νίκης, να το πάρουν οπωσδήποτε!

 

 

Καταπληκτικό βιβλίο Alucard! Ρίξε αν θες μια αξιολόγηση στο αντίστοιχο τόπικ της επιστημονικής φαντασίας. Εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

Αν μπορείς εξήγησε μου λιγάκι πως δουλεύει το πράγμα! Βλέπω δύο βαθμολογίες και μπερδεύομαι!!!!

 

Η βαθμολογία χωρίζεται σε δυο μέρη, άριστα 6 για πλοκή, υπόθεση, ιδέες, ανάπτυξη χαρακτήρων, ατμόσφαιρα κλπ και άριστα 4 για γραφή, περιγραφές, διαλόγους κλπ.

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  1. Κόκο - Peter Straub, Εκδόσεις Οξύ, Σελ.615 ( 8/10)
  2. Η Μεταμόρφωση - Φραντς Κάφκα, Εκδόσεις Δαμιανός, Σελ.137 (9,5/10)
  3. Ματοβαμμενος Μεσημβρινος - Κορμακ Μακ Καρθι, Εκδοσεις Ζαχαροπουλος, Σελ.467 (6/10).
  4. Τα Ανθη του Κακου - Μπραϊαν Στεημπλφορντ, Εκδοσεις Τριτων, Σελ.114 (6/10).
  5. Κυνηγωντας τους Σλαν - Α.Ε.Βαν Βογκτ, Εκδοσεις Συμπαν, Σελ.155 (8,5/10).
  6. Τhe Minority Report - P.K.Dick, Εκδοσεις Μεδουσα, Σελ.311 (9/10).
  7. Παραξενο - Συλλογικο, Εκδοσεις Terra Nova, Σελ.374 (9/10).
  8. Η Κυρα του Σκοταδιου - Φριτς Λαιμπερ, Εκδοσεις Αρχετυπο, Σελ.266 (9,5/10).
  9. Dune - Frank Herbert, Εκδοσεις Anubis, Σελ.638 ( 10/10 και λιγα λεω ).
  10. Χομπιτ - J.R.R.Tolkien, Εκδοσεις Κεδρος, Σελ.378 (10/10).
  11. Καρμιλλα - Λε Φανου, Εκδοσεις Γραμματα, Σελ.144 (9/10).

 

 

12. Mιστερ Τορσο - Εντουαρντ Λη, Εκδοσεις Jemma Press, Σελ.82 (6,5/10). Ιστορια:Ωραια και αρρωστη. Κυκλοφορια : αρπαχτη πολυτελειας.

 

13. Τραυμα - Γκραχαμ Μαστερτον, Εκδοσεις Οξυ, Σελ.176 (6,5/10). Ο Μαστερτον εδω και αρκετα χρονια εχει απομακρυνθει απο τον τρομο και γραφει αστυνομικα θριλερ. Στο Τραυμα ο συγγραφεας ουσιαστικα ξαναγραφει το Μανιτου, τον Αρχοντα του Ψευδους και ολες εκεινες τις horrorιες του που περιλαμβανουν μυθους με δαιμονες, φρικτους θανατους, μεντιουμ και βιαστικα φιναλε, αλλα αυτη τη φορα χρησιμοποιει αστυνομικα στοιχεια. Πολυ βιαστικα γραμμενο. Ημουν στην 160η σελιδα και δεν πιστευα πως σε 10 σελιδες τελειωνε το βιβλιο. Αν το βρειτε σε κανα παζαρι παρτε το παντως.

Edited by Mr. R.Carter
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη κρίμα που δε σου άρεσε και τόσο το μίστερ τόρσο. Απο μένα πήρε ένα τεράστιο 10, μια ιστορία - διήγημα άρρωστη και πρωτότυπη. Στη δε κυκλοφορία επίσης ένα δεκαράκι, γιατί το να συνοδεύεται μια τέτοια ιστορία με εικονογραφίες εκτός απο πολυτελή το κάνει και συλλεκτικό. Χαλάλι απο μένα λοιπόν τα 10 ευρώ αγοράς και γενικά τέτοιες κυκλοφορίες στο σύνολο τους. :cool2:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..