Jump to content

50 Βιβλία για το 2013


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

1)Γράμμα στη Μαργαρίτα, Πόλυ Μηλιώρη.

2)Το Καράβι της μαγείας, τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

3)The man in the maze, Robert Silverberg.

4)Το καλοκαίρι μου έξω από το Θόλο, Δημήτρης Βανέλλης, Μέδουσα. Μου είχαν πει ότι είναι εφηβικό. Εγώ θα έλεγα "κομιξικό": πιο ευκολοδιάβαστο δε γίνεται, αλλά χωρίς να είναι αφελές ή απλοϊκό. Μια ιστορία με χρονοταξίδια και πληρωμένους δολοφόνους, όχι χωρίς κάποιες τρύπες και κλισέ, αλλά τρώγεται. Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο ή must-read, δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    80

  • Δημήτρης

    101

  • BladeRunner

    251

  • wordsmith

    79

1)Γράμμα στη Μαργαρίτα, Πόλυ Μηλιώρη.

2)Το Καράβι της μαγείας, τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

3)The man in the maze, Robert Silverberg.

4)Το καλοκαίρι μου έξω από το Θόλο, Δημήτρης Βανέλλης, Μέδουσα. Μου είχαν πει ότι είναι εφηβικό. Εγώ θα έλεγα "κομιξικό": πιο ευκολοδιάβαστο δε γίνεται, αλλά χωρίς να είναι αφελές ή απλοϊκό. Μια ιστορία με χρονοταξίδια και πληρωμένους δολοφόνους, όχι χωρίς κάποιες τρύπες και κλισέ, αλλά τρώγεται. Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο ή must-read, δηλαδή.

 

Αυτό έκανε 2,50 ευρώ στο παζάρι, ε; Θα το πρότεινες για αγορά;

Link to comment
Share on other sites

1)Γράμμα στη Μαργαρίτα, Πόλυ Μηλιώρη.

2)Το Καράβι της μαγείας, τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

3)The man in the maze, Robert Silverberg.

4)Το καλοκαίρι μου έξω από το Θόλο, Δημήτρης Βανέλλης, Μέδουσα. Μου είχαν πει ότι είναι εφηβικό. Εγώ θα έλεγα "κομιξικό": πιο ευκολοδιάβαστο δε γίνεται, αλλά χωρίς να είναι αφελές ή απλοϊκό. Μια ιστορία με χρονοταξίδια και πληρωμένους δολοφόνους, όχι χωρίς κάποιες τρύπες και κλισέ, αλλά τρώγεται. Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο ή must-read, δηλαδή.

 

Αυτό έκανε 2,50 ευρώ στο παζάρι, ε; Θα το πρότεινες για αγορά;

 

Ναι, 2,50 έκανε και ναι, δεν είναι άσχημο. Αλλά μην περιμένεις τίποτα πολύ εντυπωσιακό, απλά σαν δείγμα ελληνικής εφ που θα μπορούσε να είναι σενάριο κόμιξ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανεψιός του μάγου. Μπορεί το βιβλίο να εκδόθηκε το 1955, ενώ μέχρι τότε είχαν κυκλοφορήσει ήδη πέντε βιβλία της σειράς, χρονολογικά όμως είναι το πρώτο βιβλίο των χρονικών της Νάρνια και καλό θα ήταν να διαβαστεί πρώτο (σύμφωνα πάντα με τον ίδιο τον Λιούις). Δεν διάβασα τα βιβλία της Νάρνια στην ηλικία που "έπρεπε" και για να μην αργήσω περισσότερο αποφάσισα να τα διαβάσω όλα φέτος. Σ'αυτό το βιβλίο βλέπουμε τις περιπέτειες δυο μικρών παιδιών, του Γκρέγκορι και της Πόλι, όπου με κάποια μαγικά δαχτυλίδια, δημιουργήματα του θείου του Γκρέγκορι, ταξίδεψαν σε έναν άλλο κόσμο. Εκεί γνωρίζονται με μια κακιά μάγισσα. Φεύγουν από τον κόσμο εκείνο, μαζί με την μάγισσα όμως, και μετά από διάφορα επεισόδια, βρίσκονται αυτοί και ο θείος Ανδρέας σε έναν άλλο κόσμο, αυτόν της Νάρνια, που αρχίζει να δημιουργείται με την γέννηση των ζώων, ύστερα από το μαγικό τραγούδι του λιονταριού Ασλάν. Υπάρχουν εμφανέστατες βιβλικές αναφορές και ο Λιούις προσπαθεί να περάσει σημαντικά μηνύματα στα μικρά παιδιά. Και σαν ιστορία όμως είναι σίγουρα ενδιαφέρουσα και με αρκετή φαντασία, που προφανώς τα μικρά παιδιά θα ευχαριστηθούν περισσότερο από τους μεγαλύτερους, που απλώς θα διαβάσουν ένα ευχάριστο παραμύθι με βαθύτερα χριστιανικά μηνύματα. Η γραφή είναι ωραία, απλή και πολύ ευχάριστη, με αρκετό χιούμορ σε σημεία. Λέω να κάνω ένα μικρό διάλειμμα τώρα από τα νεανικά fantasy έργα, διαβάζοντας κάτι πιο hardcore...

 

-Φεβρουάριος

 

22. Ισαάκ Μάριον, "Θερμά σώματα", εκδόσεις Λιβάνη, 2012, σελ. 331(8.5/10)

23. Νιλ Γκέιμαν, "Το σπίτι στην ομίχλη", εκδόσεις Οξύ, 2006, σελ. 180(8.5/10)

24. Λιούις Κάρολ, "Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων", εκδόσεις Μέρμηγκας, ?, σελ. 172(8/10)

-Τζ. Χιλ/Γκ. Ροντρίγκεζ, "Locke & Key Vol. 1", εκδόσεις Σελήνη, 2012, σελ. 168(10/10) -GN-

25. Κ. Σ. Λιούις, "Ο ανεψιός του μάγου", εκδόσεις Κέδρος, 2008, σελ. 195(8/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Πόθοι και πάθη στην Παλιά Αθήνα 1834-1938, Θ. Σιταράς (378)

2. An American soldier under the Greek flag at Bezanie, T.S. Hutchison (261)

3. Through Struggle, The Stars, John Lumpkin (422)

4. Macedonian Armies after Alexander 323–168 BC, N. Secunda (48)

5. Ο Παππούς μου και το κακό, Γ. Γιατρομανωλάκης (437)

6. Εγκλημα στην ταξιαρχια, Σ. Λιγκας (449)

7. The War that came early, Coup d'etat, Harry Turtledove (432)

8. Operation Chaos, Poul Anderson (256)

9. Operation Luna, Poul Anderson (416)

10. The Heretic, Tony Daniel & David Drake (352)

11. God Game Black, G Hanrahan (126)

Link to comment
Share on other sites

01. Lewis Perdue, "Η Διαθήκη", εκδόσεις Λιβάνη, σελ. 408(6,5/10)

02. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Α΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 520 (9/10)

03. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Β΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 484 (9/10)

04.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" A΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 448 (9/10)

05.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" B΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 432 (9/10)

06. Cormac Mccarthy "Ματωβαμμένος Μεσημβρινός, Εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, σελ. 480 (6/10)

 

Δεν μου άρεσε. καταλάβαινα μόνο μια διαδρομή πνιγμένη στη βια χώρις όμως κάποιο συγκεκριμένο σκοπό. σίγουρα (γιαυτο και το 6) δείχνει την άγρια δύση πραγματική και όχι όπως την βλέπουμε στις ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

1) Οι γυναίκες με τα μαύρα - Edward Lee / Jemma Press / σελ.315 (8.5/10)

2) Εξουσιαστική μανία - Christa Faust / Ars Nocturna / σελ. 334 (5/10)

3) Πιέρ και Ζάν - Guy de Maupassant / Ροές / σελ. 222 (9/10)

 

Πιέρ και Ζάν : Ο Πιέρ και ο Ζάν, είναι τα παιδιά μας συνηθισμένης οικογένειας, αν και δε μοιάζουν καθόλου μεταξύ τους. Η διαφορετικότητα τους αυτή βγαίνει στην επιφάνεια σαν πρόβλημα, ύστερα απο ένα παράξενο γεγονός. Ένας παλιός φίλος της οικογένειας που έχουν χαθεί οι επαφές μεταξύ τους πολλά χρόνια πριν, πεθαίνει και αφήνει όλη του την κληρονομιά μόνο στον ένα απο του δύο γιούς, τον μικρότερο, Ζαν. Τότε είναι που οι σκέψεις του άλλου αδερφού σαρκάζουν, ψάχνοντας να βρεί την αλήθεια που κρύβεται απο πίσω. Το βιβλίο είναι εξαιρετικό! Μια άλλη πλευρά του Μωπασάν -εκτός του σκοτεινού- που δεν είχα συνηθίσει και στην οποία τα πήγε και εδώ περίφημα! Ένα σκιαγράφημα για τις οικογενειακές σχέσεις και τον ανθρώπινο ψυχισμό. Απο τα βιβλία που διαβάζοντας την περίληψη περιμένεις κάτι καλό και σου βγαίνει διαμάντι!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φεβρουάριος

6. Ψυχρό δέρμα, Albert Sánchez Piñol (p.237)

7. Αχυράνθρωποι - Η συνωμοσία του αίματος, Michael Marshall (p. 439)

 

 

Το βιβλίο είναι ένα κλασικό θρίλερ που οι αποκαλύψεις του τέλους δεν σε πολυξαφνιάζουν μιας και πολλά τα έχεις μυριστεί από τα μισά του. Τρομακτικό δεν μου φάνηκε σε καμιά περίπτωση (σε αντίθεση με αυτό που γράφει το εξώφυλλο). Το γράψιμο ενώ σε γενικές γραμμές ήταν καλό, υπήρχαν στιγμές που δεν μου πολυάρεσε μιας και πολύ συχνά αναλωνόταν σε περιγραφές περιοχών που δεν εξυπηρετούσαν σε τίποτα ενώ και οι διάλογοι πολλές φορές κατέληγαν σε μονολόγους στους οποίους οι ήρωες έκαναν επίδειξη γνώσεων.

 

Το στοιχείο, νομίζω, που το κάνει πιο ενδιαφέρον είναι ότι ενώ ξεκινά από μια κλασική περίπτωση serial killer (που έχω σιχαθεί να διαβάζω και να βλέπω) τελικά καταλλήγει σε κάτι πολύ πιο σύνθετο. Επίσης, το παρελθόν των χαρακτήρων, καθώς και οι μεταξύ τους σχέσεις αποκαλύπτονται σιγά σιγά, χωρίς να σου τα πετάει ο συγγραφέας στα μούτρα.

 

Ο τίτλος θα μπορούσε να είναι σκέτο Αχυράνθρωποι (όπως είναι ο πραγματικός) χωρίς την προσθήκη που έκανε το Οξύ. Η αλήθεια είναι ότι η λέξη "συνωμοσία" σε τίτλο ή οπισθόφυλλο μπορεί να με κάνει να μην αγοράσω ένα βιβλίο, αλλά αυτή τη φορά λόγω παζαριού τη γλύτωσε. Βέβαια, ένα βιβλίο από τη σειρά Κόλαση των εκδόσεων Οξύ, αν και δεν είναι σαν τα παλιά πανέμορφα που έβγαζαν (πχ Το δίψα και αίμα, ή η παλιά έκδοση της Νεράιδας των δοντιών κλπ κλπ) αξίζει να το αγοράσεις, ακόμα και για συλλεκτικούς λόγους.

Edited by melkiades
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το στοίχειωμα. Δεύτερο βιβλίο του Ρίτσαρντ Μάθεσον που διαβάζω μετά τον Ζωντανό Θρύλο, ήταν και αυτό πάρα πολύ καλό και τρομακτικό. Ανήκει στην κατηγορία τρόμου "Στοιχειωμένα σπίτια/κτίρια" και είναι σίγουρα από τα καλύτερα και πιο κλασικά βιβλία τους είδους που έχουν γραφεί. Έχω διαβάσει μπόλικα βιβλία που ανήκουν στην ίδια κατηγορία με το Στοιχείωμα, όπως τους Δαίμονες του Χιλ Χάουζ της Σίρλεϊ Τζάκσον (το οποίο διάβασα πέρυσι και μου είχε φανεί εξίσου καλό), την Λάμψη του Στίβεν Κινγκ (έπος!), το Οχτώ ώρες του Ντέιβιντ Μόρελ (πολύ καλό αλλά χωρίς πολύ υπερφυσικό μέσα) και το Hellraiser του Κλάιβ Μπάρκερ (πολύ φαντασία, εκπληκτικές εικόνες, αρκετός τρόμος) και αυτό ήταν άλλη μια εξαιρετική προσθήκη. Βλέπουμε τέσσερις ανθρώπους, δυο άντρες και δυο γυναίκες, να διαβαίνουν την πύλη της Έπαυλης της Κόλασης, με σκοπό να ερευνήσουν μέσα σε μια μόλις εβδομάδα τα υπερφυσικά φαινόμενα που κυριαρχούν στην έπαυλη. Δυο αποστολές στο παρελθόν είχαν τον ίδιο σκοπό, όμως τα μέλη τους κατέληξαν να δολοφονηθούν, ν'αυτοκτονήσουν ή να τρελαθούν μετά από λίγες μέρες διαμονής. Η παρούσα αποστολή αποτελείται από έναν επιστήμονα και την γυναίκα του, μια μέντιουμ και έναν διάμεσο, όλοι τους πολύ καλοί σ'αυτό που κάνουν. Όμως το σπίτι κυριαρχείται από μια απόκοσμη, υπερφυσική δύναμη που οδηγεί στην τρέλα και τον θάνατο όσους προσπαθούν να την ενοχλήσουν, έτσι θα γίνει και τώρα... Η ατμόσφαιρα μου φάνηκε εξαιρετική και τρομακτική, οι σκηνές τρόμου και ζόφου πολλές και αρκετά creepy (που λένε και οι αγγλομαθείς), γι'αυτό σας προτείνω να μην διαβάσετε το βιβλίο βράδυ και μόνοι στο σπίτι - να έχετε μια παρέα στο άλλο δωμάτιο. Η γραφή εννοείται πολύ καλή, με ωραίες περιγραφές και ρεαλιστικούς διαλόγους. Οι χαρακτήρες επίσης ενδιαφέροντες και ανθρώπινοι, με τις αδυναμίες και τα πάθη τους. Σαν ιστορία τρόμου είναι εκπληκτική, αλλά και σαν λογοτεχνικό έργο επίσης πολύ καλό και ολοκληρωμένο.

 

-Φεβρουάριος

 

22. Ισαάκ Μάριον, "Θερμά σώματα", εκδόσεις Λιβάνη, 2012, σελ. 331(8.5/10)

23. Νιλ Γκέιμαν, "Το σπίτι στην ομίχλη", εκδόσεις Οξύ, 2006, σελ. 180(8.5/10)

24. Λιούις Κάρολ, "Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων", εκδόσεις Μέρμηγκας, ?, σελ. 172(8/10)

-Τζ. Χιλ/Γκ. Ροντρίγκεζ, "Locke & Key Vol. 1", εκδόσεις Σελήνη, 2012, σελ. 168(10/10) -GN-

25. Κ. Σ. Λιούις, "Ο ανεψιός του μάγου", εκδόσεις Κέδρος, 2008, σελ. 195(8/10)

26. Ρίτσαρντ Μάθεσον, "Το στοίχειωμα", εκδόσεις Οξύ, 2002, σελ. 276(9/10)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1. Πόθοι και πάθη στην Παλιά Αθήνα 1834-1938, Θ. Σιταράς (378)

2. An American soldier under the Greek flag at Bezanie, T.S. Hutchison (261)

3. Through Struggle, The Stars, John Lumpkin (422)

4. Macedonian Armies after Alexander 323–168 BC, N. Secunda (48)

5. Ο Παππούς μου και το κακό, Γ. Γιατρομανωλάκης (437)

6. Εγκλημα στην ταξιαρχια, Σ. Λιγκας (449)

7. The War that came early, Coup d'etat, Harry Turtledove (432)

8. Operation Chaos, Poul Anderson (256)

9. Operation Luna, Poul Anderson (416)

10. The Heretic, Tony Daniel & David Drake (352)

11. God Game Black, G Hanrahan (126)

12. Δέκα εβδομάδες με ένα ιντερμένζο, Γ. Σπανδώνης (318)

Link to comment
Share on other sites

Φεβρουάριος

6. Ψυχρό δέρμα, Albert Sánchez Piñol (p.237)

7. Αχυράνθρωποι - Η συνωμοσία του αίματος, Michael Marshall (p. 439)

8. Το τέρας με τα πράσινα μάτια, Joyce Carol Oates (p.237)

Link to comment
Share on other sites

1. Πόθοι και πάθη στην Παλιά Αθήνα 1834-1938, Θ. Σιταράς (378)

2. An American soldier under the Greek flag at Bezanie, T.S. Hutchison (261)

3. Through Struggle, The Stars, John Lumpkin (422)

4. Macedonian Armies after Alexander 323–168 BC, N. Secunda (48)

5. Ο Παππούς μου και το κακό, Γ. Γιατρομανωλάκης (437)

6. Εγκλημα στην ταξιαρχια, Σ. Λιγκας (449)

7. The War that came early, Coup d'etat, Harry Turtledove (432)

8. Operation Chaos, Poul Anderson (256)

9. Operation Luna, Poul Anderson (416)

10. The Heretic, Tony Daniel & David Drake (352)

11. God Game Black, G Hanrahan (126)

12. Δέκα εβδομάδες με ένα ιντερμένζο, Γ. Σπανδώνης (318)

13. Οι εννέα καισαρες, Β. Παπαθεοδώρου (256)

Link to comment
Share on other sites

Όταν οι νεκροί χορεύουν. Αυτό είναι και το τελευταίο βιβλίο που διαβάζω με ήρωα τον αγαπημένο μου μονόφθαλμο ιδιωτικό ντετέκτιβ Έκτορ Μπελασκοαράν Σάυν, μιας και όσα έγραψε ο Τάιμπο με αυτόν τον ήρωα τα διάβασα... Μαζί με το Αντίο, Μαδρίτη είναι κατά την γνώμη μου το πιο αδύναμο από πλευράς πλοκής, μια και δεν υπάρχει ιδιαίτερο μυστήριο ούτε σαν αστυνομική πλοκή μπορεί να σε κρατήσει. Η γραφή φυσικά παραμένει εξαιρετική, με γαμάτους διαλόγους, σαρκασμό, ατάκες που σπάνε κόκαλα και καυστικά σχόλια για την πολιτική και την κοινωνία του Μεξικού. Σαν φόντο έχουμε τις απεργίες και τις διαδηλώσεις των δασκάλων του Νότου και των περιοχών των Τσιάπας που κλείνουν τους δρόμους της Πόλης του Μεξικού για να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους. Οι Αρχές έχουν συλλάβει τον Μεδάρδο Ριβέρα, ηγέτη των απεργών δασκάλων, για τον φόνο ενός επαρχιακού παράγοντα, του Λούπε Μπάρσενας. Μόνο που ο Λούπε Μπάρσενας είναι ζωντανός, κυκλοφορεί στους δρόμους κανονικά αλλά ο Ριβέρα είναι κλεισμένος στην στενή λόγω "αποδεικτικών" στοιχείων εναντίον του. Ο Σάυν καλείται από την δικηγόρο του δασκάλου να βρει τον Λούπε Μπάρσενας, έτσι ώστε να αποφυλακιστεί ο Ριβέρα. Φυσικά η δουλειά δεν είναι εύκολη, θα συναντήσει όλους τους διεφθαρμένους τύπους που λυμαίνονται τις τοπικές αρχές για να του κάνουν την ζωή δύσκολη. Από Τάιμπο έχω άλλα δυο αδιάβαστα στη βιβλιοθήκη μου, οπότε προς το παρόν δεν θα μου λείψει η γραφή του... Μετά δεν ξέρω τι θα κάνω...

 

-Φεβρουάριος

 

22. Ισαάκ Μάριον, "Θερμά σώματα", εκδόσεις Λιβάνη, 2012, σελ. 331(8.5/10)

23. Νιλ Γκέιμαν, "Το σπίτι στην ομίχλη", εκδόσεις Οξύ, 2006, σελ. 180(8.5/10)

24. Λιούις Κάρολ, "Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων", εκδόσεις Μέρμηγκας, ?, σελ. 172(8/10)

-Τζ. Χιλ/Γκ. Ροντρίγκεζ, "Locke & Key Vol. 1", εκδόσεις Σελήνη, 2012, σελ. 168(10/10) -GN-

25. Κ. Σ. Λιούις, "Ο ανεψιός του μάγου", εκδόσεις Κέδρος, 2008, σελ. 195(8/10)

26. Ρίτσαρντ Μάθεσον, "Το στοίχειωμα", εκδόσεις Οξύ, 2002, σελ. 276(9/10)

27. Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ, "Όταν οι νεκροί χορεύουν", εκδόσεις Άγρα, 2011, σελ. 122(7/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Πόθοι και πάθη στην Παλιά Αθήνα 1834-1938, Θ. Σιταράς (378)

2. An American soldier under the Greek flag at Bezanie, T.S. Hutchison (261)

3. Through Struggle, The Stars, John Lumpkin (422)

4. Macedonian Armies after Alexander 323–168 BC, N. Secunda (48)

5. Ο Παππούς μου και το κακό, Γ. Γιατρομανωλάκης (437)

6. Εγκλημα στην ταξιαρχια, Σ. Λιγκας (449)

7. The War that came early, Coup d'etat, Harry Turtledove (432)

8. Operation Chaos, Poul Anderson (256)

9. Operation Luna, Poul Anderson (416)

10. The Heretic, Tony Daniel & David Drake (352)

11. God Game Black, G Hanrahan (126)

12. Δέκα εβδομάδες με ένα ιντερμένζο, Γ. Σπανδώνης (318)

13. Οι εννέα καισαρες, Β. Παπαθεοδώρου (256)

14. Ο Περατικός, Μ.Β. Χατζόπουλος (330)

 

Συνέχεια του Εν Μέρει Ελληνίζων του ίδιου και γενικά αξιοπρεπέστατο.

Link to comment
Share on other sites

1. Ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα δύο φορές – Τζέημς Κέην

2. Κόμης Μοντεχρήστος – Αλέξανδρος Δουμάς

3. Ο καπετάν Μιχάλης – Νίκος Καζαντζάκης (σ. 495)

4.
Ο παράξενος Τζων – Όλαφ Στάπλετον (σ. 211)

 

Απογοητευτικό βιβλίο.Ειδικά αν συγκριθεί με τον κατασκευαστή των άστρων.
Link to comment
Share on other sites

1. Πόθοι και πάθη στην Παλιά Αθήνα 1834-1938, Θ. Σιταράς (378)

2. An American soldier under the Greek flag at Bezanie, T.S. Hutchison (261)

3. Through Struggle, The Stars, John Lumpkin (422)

4. Macedonian Armies after Alexander 323–168 BC, N. Secunda (48)

5. Ο Παππούς μου και το κακό, Γ. Γιατρομανωλάκης (437)

6. Εγκλημα στην ταξιαρχια, Σ. Λιγκας (449)

7. The War that came early, Coup d'etat, Harry Turtledove (432)

8. Operation Chaos, Poul Anderson (256)

9. Operation Luna, Poul Anderson (416)

10. The Heretic, Tony Daniel & David Drake (352)

11. God Game Black, G Hanrahan (126)

12. Δέκα εβδομάδες με ένα ιντερμένζο, Γ. Σπανδώνης (318)

13. Οι εννέα καισαρες, Β. Παπαθεοδώρου (256)

14. Ο Περατικός, Μ.Β. Χατζόπουλος (330)

15. Νόστου Πάθη, Μ.Β. Χατζόπουλος (333)

 

Και συνέχεια του Περατικού με τη σειρά του.

Link to comment
Share on other sites

6) Νεκρή Ζώνη - Σ. Κινγκ (570)

 

Σου άρεσε αυτό;

Το πρώτο μέρος πάρα πολύ. Το δεύτερο τώρα... σα να μπήκε "τσόντα" για να μεγαλώσει το βιβλίο. Πάντως ο Κινγκ, όταν γράφει για ανθρώπους και όχι για τέρατα σε αφήνει κάγκελο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6) Νεκρή Ζώνη - Σ. Κινγκ (570)

 

Σου άρεσε αυτό;

Το πρώτο μέρος πάρα πολύ. Το δεύτερο τώρα... σα να μπήκε "τσόντα" για να μεγαλώσει το βιβλίο. Πάντως ο Κινγκ, όταν γράφει για ανθρώπους και όχι για τέρατα σε αφήνει κάγκελο.

 

Θα συμφωνήσω με το τελευταίο που είπες, ιδίως μάλιστα μετά την ανάγνωση του ''Σκοτάδι Βαθύ, Δίχως Άστρα''. Τους χειρίζεται καλά τους ανθρώπους ο Κινγκ, ίσως επειδή είναι πιο τέρατα από τα τέρατα :D

 

Καλό βιβλίο η ''Νεκρή Ζώνη'' με συγκινητικό τέλος, το προτείνω για διάβασμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γκρούσαμ Γκρέιντζ. Είμαι σίγουρος ότι η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ διάβασε αυτό το βιβλίο πριν γράψει την καταπληκτική σειρά Χάρι Πότερ. Έχουμε μια σχολή μαγείας, το Γκρούσαμ Γκρέιντζ. Έχουμε για αρχή τρία παιδιά, τον Ντέιβιντ, την Τζιλ και τον Τζέφρι, που έχουν κάποια παρόμοια στοιχεία με αυτά των Χάρι, Ερμιόνη και Ρον αντίστοιχα. Για να πάνε στην σχολή μαγείας, πρώτα χρησιμοποιούν τρένο και μετά βάρκα. Υπάρχουν πορτρέτα όπου τα πρόσωπα που απεικονίζονται κουνιούνται και με το βλέμμα τους σε ακολουθούν. Υπάρχουν περίεργοι δάσκαλοι και παράξενα μαθήματα. Αλλά το βιβλίο είναι πολύ λεπτό και χωρίς το βάθος των βιβλίων της Ρόουλινγκ. Η γραφή απλή και ευχάριστη, με αρκετό χιούμορ. Πολλές σκηνές, ενώ γελάς, κατά βάθος είναι σκοτεινές, μαύρες και άραχνες... και λίγο αιματηρές. Πρωταγωνιστής είναι ο 12χρονος Ντέιβιντ Έλιοτ, που αποβάλλεται από το οικοτροφείο όπου φοιτούσε, με τους γονείς του (οι οποίοι by the way είναι οι χειρότεροι γονείς που μπορεί να σου πετύχουν) να τον καταράζονται, ώσπου από το πουθενά δέχονται μια πρόσκληση από το Γκρούσαμ Γκρέιντζ, και έτσι τον στέλνουν πακέτο στο σχολείο. Ανήσυχο παιδί ο Ντέιβιντ, ενοχλείται από τα παράξενα που βλέπει γύρω του στο σχολείο, με τους καθηγητές και τους διευθυντές να προσπαθούν να του αλλάξουν μυαλά... γιατί είναι ο έβδομος γιος του έβδομου γιου, με τα γενέθλιά του να πλησιάζουν (γίνεται 13 ετών)... Τα υπόλοιπα παιδιά επίσης είναι οι έβδομοι γιοι/έβδομες κόρες των έβδομων γιων/έβδομων κορών... Υπάρχει και σέκουελ, το οποίο δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, οπότε θα το αναζητήσω στ'αγγλικά, μιας και μου φάνηκε ενδιαφέρον το όλο κόνσεπτ και μου θύμισε λίγο από Χάρι Πότερ... Το βρήκα στο φετινό παζάρι βιβλίου με 2,50 ευρώ.

 

-Φεβρουάριος

 

22. Ισαάκ Μάριον, "Θερμά σώματα", εκδόσεις Λιβάνη, 2012, σελ. 331(8.5/10)

23. Νιλ Γκέιμαν, "Το σπίτι στην ομίχλη", εκδόσεις Οξύ, 2006, σελ. 180(8.5/10)

24. Λιούις Κάρολ, "Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων", εκδόσεις Μέρμηγκας, ?, σελ. 172(8/10)

-Τζ. Χιλ/Γκ. Ροντρίγκεζ, "Locke & Key Vol. 1", εκδόσεις Σελήνη, 2012, σελ. 168(10/10) -GN-

25. Κ. Σ. Λιούις, "Ο ανεψιός του μάγου", εκδόσεις Κέδρος, 2008, σελ. 195(8/10)

26. Ρίτσαρντ Μάθεσον, "Το στοίχειωμα", εκδόσεις Οξύ, 2002, σελ. 276(9/10)

27. Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ, "Όταν οι νεκροί χορεύουν", εκδόσεις Άγρα, 2011, σελ. 122(7/10)

28. Άντονι Χόροουιτς, "Γκρούσαμ Γκρέιντζ", εκδόσεις Λιβάνη, 2007, σελ. 213(7.5/10)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Η Πτώση, Guillermo del Toro/ Chuck Hogan, εκδ. Λιβάνη, σελ. 443 (8/10)
  2. Brothers Majere, Dragonlance Preludes vol. 3, Kevin Stain, σελ. 352 (7/10)
  3. Η Αιώνια Νύχτα, Guillermo del Toro/ Chuck Hogan, εκδ. Λιβάνη, σελ. 447 (7/10)
  4. Τορτούγα, Valerio Evangelisti, εκδ. Κέδρος, σελ. 398 (4,5/10)

Μακριά. Ανούσιο βιβλίο, γεμάτο ναυτικές ορολογίες. Αν θέλετε να μάθετε πως ήταν η ζωή των πειρατών, διαλέξτε άλλο βιβλίο.

 

ΥΓ. Το διάβασα γιατί μου το πήρε δώρο ο αδελφός μου και ο ηλίθιος δεν πήγα να το αλλάξω!

Link to comment
Share on other sites

Οι ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου. Πρόκειται για μια συλλογή πέντε παραμυθιών του Μπιντλ του Βάρδου που απευθύνονται σε μάγους και μάγισσες. Αυτά τα παραμύθια είναι τόσο γνωστά και πολυαγαπημένα στους μαθητές του Χόγκουαρτς, όσο είναι η Σταχτοπούτα και η Χιονάτη στα παιδιά των Μαγκλ. Τα πέντε παραμύθια είναι τα εξής: Ο μάγος και η πηδηχτή χύτρα, Η κρήνη της καλοτυχίας, Η τριχωτή καρδιά του μάγου, Η Μπάμπιτι Ράμπιτι και ο κομμένος κορμός δέντρου και φυσικά το πιο γνωστό απ'όλα Η ιστορία των τριών αδελφών, το οποίο διάβασε κάποια στιγμή η Ερμιόνη στο βιβλίο και την ταινία Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου. Το κάθε παραμύθι σχολιάζεται από τον Άλμπους Ντάμπλντορ. Ωραία γραφή και αρκετή φαντασία, σίγουρα η Ρόουλινγκ θα έκανε και σαν Παραμυθού. Η ελληνική έκδοση πολύ όμορφη, με σκληρό εξώφυλλο και κάμποσα σχέδια της ίδιας της Τζ. Κ. Ρόουλινγκ. Είναι λίγο ακριβούτσικο στα βιβλιοπωλεία, αν λάβουμε υπόψιν ότι είναι μόλις 88 σελίδες, αλλά εγώ ευτυχώς το βρήκα με 2,50 ευρώ οπότε δεν έχω παράπονο.

 

 

-Φεβρουάριος

 

22. Ισαάκ Μάριον, "Θερμά σώματα", εκδόσεις Λιβάνη, 2012, σελ. 331(8.5/10)

23. Νιλ Γκέιμαν, "Το σπίτι στην ομίχλη", εκδόσεις Οξύ, 2006, σελ. 180(8.5/10)

24. Λιούις Κάρολ, "Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων", εκδόσεις Μέρμηγκας, ?, σελ. 172(8/10)

-Τζ. Χιλ/Γκ. Ροντρίγκεζ, "Locke & Key Vol. 1", εκδόσεις Σελήνη, 2012, σελ. 168(10/10) -GN-

25. Κ. Σ. Λιούις, "Ο ανεψιός του μάγου", εκδόσεις Κέδρος, 2008, σελ. 195(8/10)

26. Ρίτσαρντ Μάθεσον, "Το στοίχειωμα", εκδόσεις Οξύ, 2002, σελ. 276(9/10)

27. Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ, "Όταν οι νεκροί χορεύουν", εκδόσεις Άγρα, 2011, σελ. 122(7/10)

28. Άντονι Χόροουιτς, "Γκρούσαμ Γκρέιντζ", εκδόσεις Λιβάνη, 2007, σελ. 213(7.5/10)

29. Τζ. Κ. Ρόουλινγκ, "Οι ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου", εκδόσεις Ψυχογιός, 2008, σελ. 88(8/10)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..