Jump to content

50 Βιβλία για το 2013


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

10. Παράξενο, Συλλογικό, Terra Nova 20, σελ. 374

11. Το ημιυπόγειο της οδού Μιχαήλ Περδικάρη 5, Πάνος Τσιανάκας, σελ. 63

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    80

  • Δημήτρης

    101

  • BladeRunner

    251

  • wordsmith

    79

Φεβρουάριος

09. Ανέκδοτο έργο μέλους (σελ. 227 Α4)

10. Across a billion years, Robert Silverberg (σελ. 249)

11. Το Κάστρο του Οτράντο, Οράτιος Ουόλπολ (σελ. 149)

12. Στοιχειωμένη Πόλη, Συλλογικό (σελ. 64)

Link to comment
Share on other sites

Κρυστάλλινος Κόσμος. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

-Μάρτιος

 

39. Τζ. Γκ. Μπάλαρντ, "Κρυστάλλινος Κόσμος", εκδόσεις Εξάντας, 1978, σελ. 178(8.5/10)

Link to comment
Share on other sites

  1. Κόκο - Peter Straub, Εκδόσεις Οξύ, Σελ.615 ( 8/10)
     
  2. Η Μεταμόρφωση - Φραντς Κάφκα, Εκδόσεις Δαμιανός, Σελ.137 (9,5/10)

 

 

3. Ματοβαμμενος Μεσημβρινος - Κορμακ Μακ Καρθι, Εκδοσεις Ζαχαροπουλος, Σελ.467 (6/10). Νot my cup of tea. Ακομα δεν καταλαβαινω γιατι επρεπε να ενδιαφερθω για ολους αυτους τους απροσωπους χαρακτηρες που εκαναν το ιδιο , μα το ΙΔΙΟ, πραγμα επι 460 σελιδες. Η πομπωδης, υπερβολικη γραφη εκανε τα πραγματα ακομα χειροτερα.

4. Τα Ανθη του Κακου - Μπραϊαν Στεημπλφορντ, Εκδοσεις Τριτων, Σελ.114 (6/10). Με αυτο το βιβλιο πρεπει να εσπασα το ρεκορ του πιο παλιου αδιαβαστου βιβλιου που ειχε ποτε κανεις στην κατοχη του. Το εχω απο το 1996-7 και μολις τωρα το διαβασα πρωτη φορα... Πολυ μετριο, αμα δεν ειχα διαβασει το (πολυ πιο προσφατο) υπεροχο Θνητοι Θεοι, ισως να μου ειχε αρεσει πιο πολυ, μιας και εχουν πολλα κοινα στοιχεια.

 

5. Κυνηγωντας τους Σλαν - Α.Ε.Βαν Βογκτ, Εκδοσεις Συμπαν, Σελ.155 (8,5/10). Απολαυστικο, γρηγορο pulp, με κατι κενα ΝΑΑΑ, αλλα διαβαστηκε με μια ανασα. Απο τα βιβλια που δεν ειναι λογοτεχνικα κειμηλια αλλα νιωθεις τυχερος που τα διαβασες.

 

6. Τhe Minority Report - P.K.Dick, Εκδοσεις Μεδουσα, Σελ.311 (9/10). Διαπιστωσα πως ειχα αφησει αδιαβαστες 2-3 ιστοριες απο εδω μεσα και ετσι βρηκα την ευκαιρια να το ξαναδιαβασω ολο. ΕΙναι Φιλιπ Ντικ. 'Nuff said..

 

7. Παραξενο - Συλλογικο, Εκδοσεις Terra Nova, Σελ.374 (9/10). Πολυ καλη συλλογη ιστοριων τρομου. Περιεχει μεταξυ αλλων τα κλασσικα Ο Λευκος Λαος του Μαχεν, Ο Επανορθωτης Υποληψεων του Τσεημπερς (προκειται για την πρωτη ιστορια του περιφημου King in Yellow), δυο ιστοριες του Φριτς Λαιμπερ και το καταπληκτικο Black Man with Α Horn του Τ.Ε.Ντ.Κλαιν, που εχει μεταφραστει σαν ο Μαυρος Ανθρωπος με το..Κερατο, παροτι στην ιστορια το Horn ειναι πνευστο μουσικο οργανο. Ελεος ρε μεταφραστη.

 

8. Η Κυρα του Σκοταδιου - Φριτς Λαιμπερ, Εκδοσεις Αρχετυπο, Σελ.266 (9,5/10). Το βιβλιο ξεκιναει απιστευτα ασχημα. Τοσο ασχημα που ακομα και εγω που δεν ειμαι συγγραφεας και ουτε προκειται να γινω, καταλαβα οτι αυτο που διαβασα στις πρωτες σελιδες ειναι παραδειγμα προς αποφυγη ακομα και για μαθητευομενο ερασιτεχνη. Η συνεχεια ομως ειναι μια αλλη ιστορια. Ειναι στιγμες που νιωθεις τον τρομο να ερχεται να σε περικυκλωνει, την ανατριχιλα να μπαινει κατω απο το δερμα σου και να κοβει βολτες στη ραχοκοκαλια σου. Ειναι απο τις φορες που λες πως αυτο το βιβλιο δεν επρεπε να τελειωσει ποτε. Ισως ηθελε πιο δυνατο κλεισιμο, γιατι το build up φτανει σε μεγαλα υψη.

 

9. Dune - Frank Herbert, Εκδοσεις Anubis, Σελ.638 ( 10/10 και λιγα λεω ). Ενταξει, οσοι το εχετε διαβασει ξερετε. Οι υπολοιποι αγοραστε το για να μαθετε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

7. Παραξενο - Συλλογικο, Εκδοσεις Terra Nova, Σελ.374 (9/10). Πολυ καλη συλλογη ιστοριων τρομου. Περιεχει μεταξυ αλλων τα κλασσικα Ο Λευκος Λαος του Μαχεν, Ο Επανορθωτης Υποληψεων του Τσεημπερς (προκειται για την πρωτη ιστορια του περιφημου King in Yellow), δυο ιστοριες του Φριτς Λαιμπερ και το καταπληκτικο Black Man with Α Horn του Τ.Ε.Ντ.Κλαιν, που εχει μεταφραστει σαν ο Μαυρος Ανθρωπος με το..Κερατο, παροτι στην ιστορια το Horn ειναι πνευστο μουσικο οργανο. Ελεος ρε μεταφραστη.

 

 

Έι, τα μεγάλα πνεύματα συναντιόνται... :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7. Παραξενο - Συλλογικο, Εκδοσεις Terra Nova, Σελ.374 (9/10). Πολυ καλη συλλογη ιστοριων τρομου. Περιεχει μεταξυ αλλων τα κλασσικα Ο Λευκος Λαος του Μαχεν, Ο Επανορθωτης Υποληψεων του Τσεημπερς (προκειται για την πρωτη ιστορια του περιφημου King in Yellow), δυο ιστοριες του Φριτς Λαιμπερ και το καταπληκτικο Black Man with Α Horn του Τ.Ε.Ντ.Κλαιν, που εχει μεταφραστει σαν ο Μαυρος Ανθρωπος με το..Κερατο, παροτι στην ιστορια το Horn ειναι πνευστο μουσικο οργανο. Ελεος ρε μεταφραστη.

 

 

Έι, τα μεγάλα πνεύματα συναντιόνται... :p

 

Ω ρε μεγαλεια η Terra Nova! Εσυ, εγω και ο Γιαννουλακης... :friends:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7. Παραξενο - Συλλογικο, Εκδοσεις Terra Nova, Σελ.374 (9/10). Πολυ καλη συλλογη ιστοριων τρομου. Περιεχει μεταξυ αλλων τα κλασσικα Ο Λευκος Λαος του Μαχεν, Ο Επανορθωτης Υποληψεων του Τσεημπερς (προκειται για την πρωτη ιστορια του περιφημου King in Yellow), δυο ιστοριες του Φριτς Λαιμπερ και το καταπληκτικο Black Man with Α Horn του Τ.Ε.Ντ.Κλαιν, που εχει μεταφραστει σαν ο Μαυρος Ανθρωπος με το..Κερατο, παροτι στην ιστορια το Horn ειναι πνευστο μουσικο οργανο. Ελεος ρε μεταφραστη.

 

 

Έι, τα μεγάλα πνεύματα συναντιόνται... :p

 

Ω ρε μεγαλεια η Terra Nova! Εσυ, εγω και ο Γιαννουλακης... :friends:

 

Κι εγώ το διάβασα πριν λίγους μήνες, αλλά νομίζω πως δε θυμάμαι τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

7. Παραξενο - Συλλογικο, Εκδοσεις Terra Nova, Σελ.374 (9/10). Πολυ καλη συλλογη ιστοριων τρομου. Περιεχει μεταξυ αλλων τα κλασσικα Ο Λευκος Λαος του Μαχεν, Ο Επανορθωτης Υποληψεων του Τσεημπερς (προκειται για την πρωτη ιστορια του περιφημου King in Yellow), δυο ιστοριες του Φριτς Λαιμπερ και το καταπληκτικο Black Man with Α Horn του Τ.Ε.Ντ.Κλαιν, που εχει μεταφραστει σαν ο Μαυρος Ανθρωπος με το..Κερατο, παροτι στην ιστορια το Horn ειναι πνευστο μουσικο οργανο. Ελεος ρε μεταφραστη.

 

 

Έι, τα μεγάλα πνεύματα συναντιόνται... :p

 

Ω ρε μεγαλεια η Terra Nova! Εσυ, εγω και ο Γιαννουλακης... :friends:

 

Κι εγώ το διάβασα πριν λίγους μήνες, αλλά νομίζω πως δε θυμάμαι τίποτα...

 

Ουτε Μαχεν, ουτε Λαιμπερ?

Link to comment
Share on other sites

7. Παραξενο - Συλλογικο, Εκδοσεις Terra Nova, Σελ.374 (9/10). Πολυ καλη συλλογη ιστοριων τρομου. Περιεχει μεταξυ αλλων τα κλασσικα Ο Λευκος Λαος του Μαχεν, Ο Επανορθωτης Υποληψεων του Τσεημπερς (προκειται για την πρωτη ιστορια του περιφημου King in Yellow), δυο ιστοριες του Φριτς Λαιμπερ και το καταπληκτικο Black Man with Α Horn του Τ.Ε.Ντ.Κλαιν, που εχει μεταφραστει σαν ο Μαυρος Ανθρωπος με το..Κερατο, παροτι στην ιστορια το Horn ειναι πνευστο μουσικο οργανο. Ελεος ρε μεταφραστη.

 

 

Έι, τα μεγάλα πνεύματα συναντιόνται... :p

 

Ω ρε μεγαλεια η Terra Nova! Εσυ, εγω και ο Γιαννουλακης... :friends:

 

Κι εγώ το διάβασα πριν λίγους μήνες, αλλά νομίζω πως δε θυμάμαι τίποτα...

 

Ουτε Μαχεν, ουτε Λαιμπερ?

Αυτά είναι τα σχόλια που είχα κάνει τότε. Τώρα ίσα που θυμάμαι ότι το έχω διαβάσει.

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Μάρτιος

 

12. Λουάνες, Κιάρα Καλουντζή (p.126)

 

:wub: τα υπόλοιπα στη ΛΑΦ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Γκύντερ Γκρας - Το τενεκεδένιο ταμπούρλο, σελ. 794

2. Περικλής Μποζινάκης - Απόκρημνος χρόνος, σελ. 198

3. Mark Charan Newton - Nights of Villjamur, σελ. 451

4. Κιάρα

 

Τα είπαμε στη ΛΑΦ, θα τα γράψω κι εδώ κάποια στιγμή, σύντομα. Με δυο λέξεις - πολύ όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

1) La Bas - J. K. Huysmans

2) The New Lovecraft Circle - συλλογή διηγημάτων

3) Necromancies and Νetherworlds - Darrell Schweitzer & Jason van Hollander

4) Ιστορία της Αρχαίας Σπάρτης, 1ος Τόμος - Σαράντος Καργάκος: ενδιαφέρουσα και καλογραμμένη ιστορία της αρχαίας Σπάρτης, με τον πρώτο τόμο να καλύπτει την περίοδο από τα "μυθολογικά" χρόνια μέχρι την παραμονή του Πελοποννησιακού Πολέμου.

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι της διαφθοράς. Το βιβλίο το άρχισα στις δώδεκα και κάτι χτες τα μεσάνυχτα, το άφησα στην σελίδα 166 κατά τις δυο το βράδυ και διάβασα τις υπόλοιπες 83 σελίδες μέσα σε μια ώρα και κάτι σήμερα! Πραγματικό page turner. Είναι, μάλιστα, το εικοστό πρώτο βιβλίο του Κινγκ που διαβάζω. Η ιστορία είναι γνωστή: Ένα κλασικό Αμερικανάκι, ο δεκατριάχρονος Τοντ Μπόουντεν, άριστος μαθητής και αυτό που λένε "καλό παιδί", ανακαλύπτει το μεγάλο ενδιαφέρον της ζωής του: Τα πολεμικά-ιστορικά περιοδικά. Και σ'ένα από αυτά, βλέπει μια φωτογραφία. Ο άνθρωπος της φωτογραφίας είναι ο Κουρτ Ντουσάντερ, αξιωματικός των Ες Ες και εννοείται εγκληματίας πολέμου. Ε, λοιπόν, ο Κουρτ Ντουσάντερ ζει ακόμα, και μάλιστα είναι γείτονάς του! Έχει αλλάξει όνομα, έχει έτοιμη μια ιστορία για το παρελθόν του, κανείς δεν τον υποψιάζεται! Όμως ο Τοντ βλέπει τις ομοιότητες. Και έχει δίκιο. Σαν αντάλλαγμα για να μην πει τίποτα σε κανέναν, ο Τοντ ζητάει από τον γέρο Ναζί, να του πει όλες τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες των εγκλημάτων του! Ο μικρός Τοντ την βρίσκει ν'ακούει τέτοιες αληθινές ιστορίες. Κάτι αλλάζει μέσα του: Οι βαθμοί του αρχίζουν να χειροτερεύουν, γίνεται κάπως ψυχρός, σκέφτεται από μέσα του κακά πράγματα για τους άλλους ανθρώπους... ώσπου κάποια στιγμή φτάνει σε άλλο επίπεδο... Τρομακτική ιστορία, πιο τρομακτική από αυτές που έχουν μέσα τέρατα και ζόμπι. Γιατί μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή. Πραγματικά ο Κινγκ είναι μάστορας στο να πλάθει χαρακτήρες και να περιγράφει την αμερικάνικη ζωή και στο βιβλίο αυτό βλέπουμε αυτό του το ταλέντο. Η γραφή φυσικά είναι άριστη, ευκολοδιάβαστη, με αληθινούς διαλόγους και ωραίες περιγραφές. Η πλοκή ενδιαφέρουσα, είχα μια αγωνία για το τι θα γίνει παρακάτω και πως θα καταλήξει η όλη ιστορία, υπήρχαν και μπόλικες αιματηρές σκηνές, καλά δοσμένες, και το τέλος μου φάνηκε ταιριαστό με όλα όσα προηγήθηκαν. Γενικά είναι από τα πολύ καλά βιβλία του Κινγκ, που δεν είναι τρόμου ούτε έχουν ίχνος φανταστικού, αλλά μπορούν κάλλιστα να σε τρομάξουν και να σε προβληματίσουν. Αν ενδιαφέρεστε για το βιβλίο, μπορείτε να το βρείτε σε ωραία προσφορά στην Πολιτεία. Έχει γίνει και ταινία το 1998, με σκηνοθέτη τον Bryan Singer (Usual Suspects, X-Men κλπ), με τον ρόλο του Τοντ να τον έχει ο Brad Renfro και τον ρόλο του Ντουσάντερ ο Ian McKellen.

 

-Μάρτιος

 

39. Τζ. Γκ. Μπάλαρντ, "Κρυστάλλινος Κόσμος", εκδόσεις Εξάντας, 1978, σελ. 178(8.5/10)

40. Στίβεν Κινγκ, "Το καλοκαίρι της διαφθοράς", εκδόσεις Επιλογή, 2007, σελ. 249(8.5/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι της διαφθοράς. Το βιβλίο το άρχισα στις δώδεκα και κάτι χτες τα μεσάνυχτα, το άφησα στην σελίδα 166 κατά τις δυο το βράδυ και διάβασα τις υπόλοιπες 83 σελίδες μέσα σε μια ώρα και κάτι σήμερα! Πραγματικό page turner. Είναι, μάλιστα, το εικοστό πρώτο βιβλίο του Κινγκ που διαβάζω. Η ιστορία είναι γνωστή: Ένα κλασικό Αμερικανάκι, ο δεκατριάχρονος Τοντ Μπόουντεν, άριστος μαθητής και αυτό που λένε "καλό παιδί", ανακαλύπτει το μεγάλο ενδιαφέρον της ζωής του: Τα πολεμικά-ιστορικά περιοδικά. Και σ'ένα από αυτά, βλέπει μια φωτογραφία. Ο άνθρωπος της φωτογραφίας είναι ο Κουρτ Ντουσάντερ, αξιωματικός των Ες Ες και εννοείται εγκληματίας πολέμου. Ε, λοιπόν, ο Κουρτ Ντουσάντερ ζει ακόμα, και μάλιστα είναι γείτονάς του! Έχει αλλάξει όνομα, έχει έτοιμη μια ιστορία για το παρελθόν του, κανείς δεν τον υποψιάζεται! Όμως ο Τοντ βλέπει τις ομοιότητες. Και έχει δίκιο. Σαν αντάλλαγμα για να μην πει τίποτα σε κανέναν, ο Τοντ ζητάει από τον γέρο Ναζί, να του πει όλες τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες των εγκλημάτων του! Ο μικρός Τοντ την βρίσκει ν'ακούει τέτοιες αληθινές ιστορίες. Κάτι αλλάζει μέσα του: Οι βαθμοί του αρχίζουν να χειροτερεύουν, γίνεται κάπως ψυχρός, σκέφτεται από μέσα του κακά πράγματα για τους άλλους ανθρώπους... ώσπου κάποια στιγμή φτάνει σε άλλο επίπεδο... Τρομακτική ιστορία, πιο τρομακτική από αυτές που έχουν μέσα τέρατα και ζόμπι. Γιατί μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή. Πραγματικά ο Κινγκ είναι μάστορας στο να πλάθει χαρακτήρες και να περιγράφει την αμερικάνικη ζωή και στο βιβλίο αυτό βλέπουμε αυτό του το ταλέντο. Η γραφή φυσικά είναι άριστη, ευκολοδιάβαστη, με αληθινούς διαλόγους και ωραίες περιγραφές. Η πλοκή ενδιαφέρουσα, είχα μια αγωνία για το τι θα γίνει παρακάτω και πως θα καταλήξει η όλη ιστορία, υπήρχαν και μπόλικες αιματηρές σκηνές, καλά δοσμένες, και το τέλος μου φάνηκε ταιριαστό με όλα όσα προηγήθηκαν. Γενικά είναι από τα πολύ καλά βιβλία του Κινγκ, που δεν είναι τρόμου ούτε έχουν ίχνος φανταστικού, αλλά μπορούν κάλλιστα να σε τρομάξουν και να σε προβληματίσουν. Αν ενδιαφέρεστε για το βιβλίο, μπορείτε να το βρείτε σε ωραία προσφορά στην Πολιτεία. Έχει γίνει και ταινία το 1998, με σκηνοθέτη τον Bryan Singer (Usual Suspects, X-Men κλπ), με τον ρόλο του Τοντ να τον έχει ο Brad Renfro και τον ρόλο του Ντουσάντερ ο Ian McKellen.

 

-Μάρτιος

 

39. Τζ. Γκ. Μπάλαρντ, "Κρυστάλλινος Κόσμος", εκδόσεις Εξάντας, 1978, σελ. 178(8.5/10)

40. Στίβεν Κινγκ, "Το καλοκαίρι της διαφθοράς", εκδόσεις Επιλογή, 2007, σελ. 249(8.5/10)

 

Από τα πλέον υποτιμημένα του βιβλία θα έλεγα. Και έχεις δίκιο, με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο, είναι πιο τρομακτικό από αρκετές ιστορίες με βρικόλακες και τέρατα. Να δεις και την ταινία, είναι πολύ καλή και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  1. Η Πτώση, Guillermo del Toro/ Chuck Hogan, εκδ. Λιβάνη, σελ. 443 (8/10)

  2. Brothers Majere, Dragonlance Preludes vol. 3, Kevin Stain, σελ. 352 (7/10)

  3. Η Αιώνια Νύχτα, Guillermo del Toro/ Chuck Hogan, εκδ. Λιβάνη, σελ. 447 (7/10)

  4. Τορτούγα, Valerio Evangelisti, εκδ. Κέδρος, σελ. 398 (4,5/10)

  5. Carpe Jugulum, Terry Prachett, σελ. 432 (9/10)

Εντάξει, τι να λέμε τώρα; Prachett και βαμπιρ. Συνδυασμός που σε σκοτώνει…στα γέλια! Πέθανα να γελάω. Καταπληκτικό, απίστευτο κτλ. Με είχαν προειδοποιήσει (και είχαν δίκιο) ότι καλύτερο θα ήταν να είχα διαβάσει πρώτα άλλα βιβλία με πρωταγωνιστές τις γλυκές μάγισσες ώστε να τις γνωρίσω ως χαρακτήρες, αλλά και έτσι ήταν απολαυστικότατο!

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

1. Ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα δύο φορές – Τζέημς Κέην

2. Κόμης Μοντεχρήστος – Αλέξανδρος Δουμάς

3. Ο καπετάν Μιχάλης – Νίκος Καζαντζάκης (σ. 495)

4. Ο παράξενος Τζων – Όλαφ Στάπλετον (σ. 211)

5. Η θεία κωμωδία – Δάντης (σ. 619)

6.
Ντολόρες Κλέςμπορν – Στίβεν Κινγκ (σ. 300)

 

Ούτε από τα καλύτερα έργα του ούτε από τα χειρότερα.Διαβάζεται βέβαια μονορούφι και αυτόι είναι στα υπέρ του, αλλά δεν συγκρίνεται με τα τοπ έργα του.
Link to comment
Share on other sites

Μετά το σεισμό. Αυτό είναι το δεύτερο βιβλίο του Χαρούκι Μουρακάμι που διαβάζω, μετά το πολύ καλό Νορβηγικό Δάσος που διάβασα το καλοκαίρι που μας πέρασε. Όπως καταλαβαίνετε είναι και η πρώτη του συλλογή διηγημάτων που διαβάζω. Το έχω ξαναπεί: Για να μου αρέσει πολύ μια συλλογή διηγημάτων και να της βάλω τέσσερα ή πέντε αστεράκια, πρέπει τα διηγήματα να είναι πρωτότυπα, να έχουν μια κλειστοφοβική πλοκή, ένα απρόσμενο αλλά όχι απότομο τέλος και φυσικά να είναι καλογραμμένα. Τα έξι διηγήματα της συλλογής αυτής δεν είναι και τόσο πρωτότυπα, δεν έχουν καν κάποια συγκεκριμένη πλοκή, είναι όμως εξαιρετικά γραμμένα. Η γραφή του Μουρακάμι είναι πολύ καλή, όχι ιδιαίτερα πολύπλοκη, είναι αρκετά καθημερινή, προσιτή σε όλους, με ρεαλιστικούς διαλόγους και ανθρώπινους χαρακτήρες. Δεν θα αναλύσω το κάθε διήγημα ξεχωριστά, απλώς θα γράψω τους τίτλους τους εδώ με την σειρά προτίμησης: Μελόπιτα, Σούπερ Βάτραχος Σώζει Το Τόκιο, Τοπίο Με Σίδερο Ρούχων, Ούφο Στο Κουσίρο, Όλα Τα Παιδιά Του Θεού Μπορούν Να Χορέψουν και Ταϊλάνδη. Σίγουρα πέρασα ευχάριστα διαβάζοντας το βιβλίο αυτό, η ώρα πέρασε γρήγορα χωρίς να το καταλάβω, αλλά σε τελική ανάλυση προτιμώ τα μυθιστορήματα και ο Μουρακάμι πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερος στα μυθιστορήματα. Έχουν αρχή, μέση και τέλος, πλοκή και χαρακτήρες που με την εξέλιξη της ιστορίας μπορείς να δεθείς μαζί τους.

 

-Μάρτιος

 

39. Τζ. Γκ. Μπάλαρντ, "Κρυστάλλινος Κόσμος", εκδόσεις Εξάντας, 1978, σελ. 178(8.5/10)

40. Στίβεν Κινγκ, "Το καλοκαίρι της διαφθοράς", εκδόσεις Επιλογή, 2007, σελ. 249(8.5/10)

41. Χαρούκι Μουρακάμι, "Μετά το σεισμό", εκδόσεις Ωκεανίδα, 2009, σελ. 234(7/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  1. Κόκο - Peter Straub, Εκδόσεις Οξύ, Σελ.615 ( 8/10)
     
  2. Η Μεταμόρφωση - Φραντς Κάφκα, Εκδόσεις Δαμιανός, Σελ.137 (9,5/10)
     
  3. Ματοβαμμενος Μεσημβρινος - Κορμακ Μακ Καρθι, Εκδοσεις Ζαχαροπουλος, Σελ.467 (6/10).
     
  4. Τα Ανθη του Κακου - Μπραϊαν Στεημπλφορντ, Εκδοσεις Τριτων, Σελ.114 (6/10).
     
  5. Κυνηγωντας τους Σλαν - Α.Ε.Βαν Βογκτ, Εκδοσεις Συμπαν, Σελ.155 (8,5/10).
     
  6. Τhe Minority Report - P.K.Dick, Εκδοσεις Μεδουσα, Σελ.311 (9/10).
     
  7. Παραξενο - Συλλογικο, Εκδοσεις Terra Nova, Σελ.374 (9/10).
     
  8. Η Κυρα του Σκοταδιου - Φριτς Λαιμπερ, Εκδοσεις Αρχετυπο, Σελ.266 (9,5/10).
     
  9. Dune - Frank Herbert, Εκδοσεις Anubis, Σελ.638 ( 10/10 και λιγα λεω ).

 

10. Χομπιτ - J.R.R.Tolkien, Εκδοσεις Κεδρος, Σελ.378 (10/10).

11. Καρμιλλα - Λε Φανου, Εκδοσεις Γραμματα, Σελ.144 (9/10).

Edited by Mr. R.Carter
Link to comment
Share on other sites

Ο κυρίαρχος των ονείρων. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

-Μάρτιος

 

39. Τζ. Γκ. Μπάλαρντ, "Κρυστάλλινος Κόσμος", εκδόσεις Εξάντας, 1978, σελ. 178(8.5/10)

40. Στίβεν Κινγκ, "Το καλοκαίρι της διαφθοράς", εκδόσεις Επιλογή, 2007, σελ. 249(8.5/10)

41. Χαρούκι Μουρακάμι, "Μετά το σεισμό", εκδόσεις Ωκεανίδα, 2009, σελ. 234(7/10)

42. Ρότζερ Ζελάζνυ, "Ο κυρίαρχος των ονείρων", εκδόσεις Ars Longa, 1990, σελ. 195(7/10)

Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα - Ιστορίες με Πλάσματα της Νύχτας (σελ 234)

2) Stephen King - Αδύνατος (σελ 365)

3) Robert Bloch - Ψυχώ (σελ 141)

4) Άπαντα Κλασσικών Συγγραφέων - Βίκτωρ Ουγκώ (σελ 700)

5) Jules Verne - Τα Τέρατα των Θαλασσών (σελ 238)

6) Anne Rice - Συνέντευξη με το Βαμπίρ (σελ 379)

7) Robert Howard - Οι Μαύροι Προφήτες (σελ 204)

8) James Clavell - Σογκούν (σελ 1231)

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου τίναξε τα μυαλά στον αέρα :camper: Δες εδώ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

1. Με τα τεθωρακισμένα του Κόκκινου Στρατού - Evgeni Bessonov, μετάφραση Δ.Π. Κωστελένος/Μάριον Χωρεάνθη, εκδόσεις Ιωλκός (350) non-fiction

2. Η πιο κρυφή πληγή - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Εκδόσεις Ίκαρος (458)

3. City Infernal - Edward Lee (366)

4. Η σιωπή των νεκρών - Jean Paul Noziere, μετάφραση Δημήτρης Σιδηρόπουλος, εκδόσεις Πόλις (316)

 

5. Shadow Dreams - Elisabeth Massie (227)

 

Εξαιρετικό. Συλλογή από 14 διηγήματα που δεν ξέρω αν ανήκουν ακριβώς στην κατηγορία του τρόμου, αλλά σίγουρα σου κάνουν το στομάχι κόμπο. Χωρίς ούτε την παραμικρή δόση υπερφυσικού. Ο ορισμός του troubling. Από τα καλύτερα πράγματα που έχω διαβάσει εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

5. Shadow Dreams - Elisabeth Massie (227)

 

Εξαιρετικό. Συλλογή από 14 διηγήματα που δεν ξέρω αν ανήκουν ακριβώς στην κατηγορία του τρόμου, αλλά σίγουρα σου κάνουν το στομάχι κόμπο. Χωρίς ούτε την παραμικρή δόση υπερφυσικού. Ο ορισμός του troubling. Από τα καλύτερα πράγματα που έχω διαβάσει εδώ και καιρό.

Λογικό, κάπως έτσι ήταν και το Sin Eater (Αμαρτοβόρος στη μετάφραση), από τα καλά βιβλία που είχε βγάλει το Οξύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5. Shadow Dreams - Elisabeth Massie (227)

 

Εξαιρετικό. Συλλογή από 14 διηγήματα που δεν ξέρω αν ανήκουν ακριβώς στην κατηγορία του τρόμου, αλλά σίγουρα σου κάνουν το στομάχι κόμπο. Χωρίς ούτε την παραμικρή δόση υπερφυσικού. Ο ορισμός του troubling. Από τα καλύτερα πράγματα που έχω διαβάσει εδώ και καιρό.

Λογικό, κάπως έτσι ήταν και το Sin Eater (Αμαρτοβόρος στη μετάφραση), από τα καλά βιβλία που είχε βγάλει το Οξύ.

 

Τον Αμαρτοβόρο δεν τον έχω διαβάσει. Έχω διαβάσει το Wire Mesh Mothers, το οποίο θεωρώ ένα από τα κορυφαία βιβλία που έχω διαβάσει γενικώς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..