Jump to content

Alien πόλεμοι!


Recommended Posts

Ψάχνω εδώ και κάμποσο καιρό κανένα μυθιστόρημα Ε.Φ. στο οποίο το σενάριο θα είναι γύρω από μια σύγκρουση μεταξύ ανθρώπων και ξένων όντων.

Είχα διαβάσει πρόσφατα το -φαντάζομαι γνωστό- The Forever War του Joe Haldeman και κάτι παρόμοιο θα μου άρεσε! Ίσως κάτι επίσης που να κυμένεται στα όρια της τεχνολογίας/διαστημικών αποστάσεων του star trek και με όσο το δυνατόν παραπάνω ρεαλισμό (halo universe) και λιγότερη υπερβολή (warhammer 40k/star wars universe). Μια ιστορία που να εκτυλίσεται για παραδειγμα στο 2500 ή και νωριτερα με μελοντικη τεχνολογια και επεκτασεις σε αλλα ηλιακα συστηματα και οχι στο 10.000 με θεικια-μελοντικη τεχνολογια και επεκτασεις σε αλλους γαλαξιες.

 

Εχει να προτεινει κανεις απο που/ποιον συγγραφεα να ξεκινησω την ερευνα μου?

Edited by Bioseed
Link to comment
Share on other sites

Starship Troopers του Heinlein, που είναι κι ο πατριάρχης του είδους, το Armor του Steakley, που έχει ίδιο premise με το Starship Troopers αλλά με περισσότερο πίου πίου, το Old Man's War του Scalzi και οι συνέχειες, η σειρά Honor Harrington του Weber που είναι κάτι σαν Hornblower στο διάστημα. Κανένα δεν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά απ'όσο ξέρω.

Edited by Carolus Rex
Link to comment
Share on other sites

Το Starship Troopers έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. (Οι στρατιώτες του Γαλαξία, εκδόσεις Space).

Link to comment
Share on other sites

Το Starship Troopers έχει μεταφραστεί αλλά είναι παλιά και εξαντλημένη έκδοση. Πολύ καλό αλλά πιο φιλοσοφικό.

Το Old Man's War πολύ καλό, περισσότερη δράση και με καλά σίκουελ.

Το Παιχνίδι του Έντερ επίσης θεωρείται τοπ αλλά οι εξωγήινοι αργούν να εμφανιστούν ενώ προσωπικά δεν μου πολυάρεσε.

Το Ο Κύριος του Φωτός αν και με την πρώτη ματιά δεν φαίνεται είναι ακριβώς ο πόλεμος ανθρώπων με υπερτεχνολογία ενάντια σε εξωγήινους και είναι θα έλεγα το αγαπημένο μου βιβλίο ΕΦ.

Το Uplift War, έχει κι αυτό ωραίο γηινοεξωγήινο πόλεμο αλλά -αν και αυτοτελές- είναι το τρίτο μιας τριλογίας και τα 2 πρώτα (ειδικά το 1ο που είναι καθαρά hard sf) δεν θα σε ενθουσιάσουν.

Έχω και το A hymn before battle, το πρώτο σειράς military science fiction του John Ringo. Καλό φάνηκε από το λίγο που διάβασα αλλά ακόμη δεν μπορώ να το προτείνω.

Και βέβαια είναι οι νουβέλες 40Κ που ανέφερες.

Πόλεμο στο διάστημα βρίσκουμε σε αρκετά έργα (πχ στα υπέροχα Dune και Hyperion όπως και στο πολύ καλό A fire upon the deep) αλλά με μάχες ανάμεσα σε ανθρώπους και εξωγήινους και μάλιστα ως κεντρικό θέμα αυτά είναι που μου έρχονται στο μυαλό.

Edited by heiron
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα Posleen του Ρίνγκο (το A Hymn Before battle είναι το πρώτο) είναι επιεικώς μέτρια αν και διαβάζονται ευκολα. Τα τρία του Κράτμαν στη σειρά είναι πολύ καλύτερα γραμμένα μεν αλλά το οτι ο συγγραφέας είναι Αμερικανος δεξιός ξεχειλίζει και στο πρώτο ... οι συμπαθητικοί ήρωες του είναι βετεράνοι των Waffen SS που τους ξανάνιωσαν τους εβαλαν για πυρήνες σε 5 μεραρχίες και τους εστειλαν να πολεμήσουν τους κακούς εξωγήινους.

 

Military Sci-Fi και πολύ καλά βιβλία είναι και τα Honor Harrington αλλά είναι αποκλειστικά πόλεμος μεταξύ ανθρώπων και κυρίως μάχες στο διαστημα.

 

Στο έδαφος και με εξωγήινους υπάρχουν βέβαια τα March Upcountry (Weber & Ringo) που είναι πολύ καλά και τα τέσσερα. http://en.wikipedia.org/wiki/Empire_of_Man

 

 

 

Το Starship Troopers έχει μεταφραστεί αλλά είναι παλιά και εξαντλημένη έκδοση. Πολύ καλό αλλά πιο φιλοσοφικό.

Το Old Man's War πολύ καλό, περισσότερη δράση και με καλά σίκουελ.

Το Παιχνίδι του Έντερ επίσης θεωρείται τοπ αλλά οι εξωγήινοι αργούν να εμφανιστούν ενώ προσωπικά δεν μου πολυάρεσε.

Το Ο Κύριος του Φωτός αν και με την πρώτη ματιά δεν φαίνεται είναι ακριβώς ο πόλεμος ανθρώπων με υπερτεχνολογία ενάντια σε εξωγήινους και είναι θα έλεγα το αγαπημένο μου βιβλίο ΕΦ.

Το Uplift War, έχει κι αυτό ωραίο γηινοεξωγήινο πόλεμο αλλά -αν και αυτοτελές- είναι το τρίτο μιας τριλογίας και τα 2 πρώτα (ειδικά το 1ο που είναι καθαρά hard sf) δεν θα σε ενθουσιάσουν.

Έχω και το A hymn before battle, το πρώτο σειράς military science fiction του John Ringo. Καλό φάνηκε από το λίγο που διάβασα αλλά ακόμη δεν μπορώ να το προτείνω.

Και βέβαια είναι οι νουβέλες 40Κ που ανέφερες.

Πόλεμο στο διάστημα βρίσκουμε σε αρκετά έργα (πχ στα υπέροχα Dune και Hyperion όπως και στο πολύ καλό A fire upon the deep) αλλά με μάχες ανάμεσα σε ανθρώπους και εξωγήινους και μάλιστα ως κεντρικό θέμα αυτά είναι που μου έρχονται στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά militirary space opera είναι το Seven Suns του Kevin J. Anderson , αλλά είναι αρκετά κακογραμμένη σειρά. Παρόλλα αυτά η ιστορία είναι πολύ ενδιαφέρουσα . Παλίο αγαπημένο ειναι το Dread Empire's Fall ( πρώτο βιβλίο το Praxis) του Walter Jon Williams. Το έχω διαβάσει εδώ και 10 χρόνια και ακόμα θυμάμε έντονα σκηνές από την ιστορία.

 

Δύο ακόμα που συνιστώ αν και έχουν να κάνουν με γήινους και όχι εξωγήινους πολέμους , είναι το Lost Fleet του Jack Cambell (πιθανότατα το τοπ military sci fi ) και τα βιβλία του David Weber με την Honor Harrington . Η μάχη στο τέλος του On Basilisk Station είναι εκπληκτική . Rocky στο διάστημα !

Link to comment
Share on other sites

Το Παιχνίδι του Έντερ επίσης θεωρείται τοπ αλλά οι εξωγήινοι αργούν να εμφανιστούν ενώ προσωπικά δεν μου πολυάρεσε.

 

Eyχαριστώ μέγκιεχ για τις απαντήσεις!!

 

Ξεκίνησα με το από πάνω , στην αγγλική εκδοχή βέβαια μιας και έχω θέμα με τις ελληνικές μεταφράσεις.

 

Μετά ,με το καλό, σειρά έχουν και άλλα που μου άρεσαν από εδώ μέσα!!

 

 

Έχω ξανακούσει για το starshop troopers , ότι είναι κλασικό στο είδος του κτλ κτλ , αλλά δυστηχώς έχει τύχει να έχω δει τις καλτ ταινείες και φοβάμαι μην είναι τρελές σποιλεριές , έστω και άμα δε συγκρίνονται με το βιβλίο. Ή μήπως δεν αξίζει στην περίπτωση να μπλέξουμε στο κλασικό debate βιβλίο vs ταινεία, που σχεδόν πάντα κερδίζει το βιβλίο? Χμμ..

 

[κάπως έτσι την είχα πατήσει πολύ παλία και με το "It" ,που είχα δει πρώτα την ταινεία και όταν διάβασα το βιβλίο μετά δεν είχα αγωνία καθόλου επειδή ήξερα τι περίπου θα γινόταν]

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα για το Starship Troopers δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με την ταινία, όχι επειδή ήταν αποτυχημένη αλλά, επειδή είναι εντελώς διαφορετική ιστορία. Το μόνο κοινό που έχει με το βιβλίο στο οποίο "βασίστηκε" είναι ότι ο ήρωας πάει και πολεμάει με εξωγήινους αφού πρώτα περνά στρατιωτική εκπαίδευση σε ένα αρκετά απολυταρχικό στρατοκρατούμενο καθεστώς. Ουδεμία σχέση ουσιαστικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχεση απολύτως. Και το βιβλίο δεν διαδραματίζεται σε ένα στρατοκρατούμενο καθεστώς per se. Διαδραματίζεται σε καθεστώς που συνδέει το δικαίωμα ψήφου με το να έχεις υπηρετήσει εθελοντικά με τη συντριπτική πλειοψηφία όσων υπηρετουν να κανουν μη στρατιωτική υπηρεσία. (Οι εθελοντές που σπαγαν βραχια για γεωπλασίες ή δοκίμαζαν εμβόλια πχ, δεν έχουν λιγοτερο δικαιώμα ψήφου από τους βετεράνους του Mobile Infantry και του ναυτικού)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Η Ομοσπονδία του SST είναι ένα δημοκρατικό πολίτευμα, που όμως, για να έχεις το δικαίωμα ψήφου πρέπει να αποδείξεις ότι πάνω από το δικό σου, ατομικό συμφέρον, βάζεις το κοινό καλό. Η απόδειξη αυτή έρχεται μέσω της θητείας, όχι απαραίτητα στις ΕΔ. Κατά τα άλλα, υπάρχει απόλυτη ελευθερία λόγου κι έκφρασης, ενώ ο ρατσισμός έχει εξαλειφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αποτυχημένη ίσως η επιλογή της λέξης "απολυταρχικού" απλά πάει με το "καθεστώς" και μου ξέφυγε. Σε πολλά θυμίζει δημοκρατίες αρχαίας Ελλάδας βασικά άρα με αυτή την έννοια είναι φουλ δημοκρατικό το πολίτευμα.

Αλλά αν δεν είναι στρατοκρατούμενο το καθεστώς στο βιβλίο (στην ταινία δεν αναλύεται και πολύ) μάλλον έχει αλλάξει η έννοια της λέξης από τότε που γράφτηκαν τα λεξικά, αφού είναι μάλλον ο ορισμός της. Στρατός δεν είναι αποκλειστικά τα μαχίμια βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που κάποιοι Αμερικανοί λανθασμένα αποκαλούν timocracy δημοκρατία ελεγχόμενη από όσους έχουν υπηρετήσει. Τούτου λεχθεντος ναι προφανώς ένας στρατός δεν ειναι μόνο οι μαχιμες μονάδες. Αλλά τι σχέση με το στρατό μάχιμο ή μη έχουν οι εθελοντές που κάνουν τις γεωπλασιες πχ; Όλοι αυτοί μαζικοί και μη φαίνεται αρκετά έντονα ότι ειναι πολύ περισσότεροι από τις ένοπλες δυνάμεις, ανεξαρτήτως είδους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

starship troopers , οld man's war και ender's game είναι must για την περιγραφη που δίνεις όπως προείπαν τα παιδιά,

εγώ θα πρότεινα κάτι άλλο. το Chasm City που είναι ενα standalone στην σειρά Revelation Space του Alastair Reynolds και ενώ είναι αρκετά στο μέλλον και πιο hard sf περιέχει μια ιστορία μέσα που σπάει κόκαλλα. επίσης είναι μια καλή δοκιμή να δεις αν σ αρεσει το Revelation Space. Και φυσικα υπάρχει και ο Hamilton με το Commonwealth saga το οποίο όμως δεν εχω διαβάσει.εχω διαβάσει το Nights Dawn trilogy το οποίο δεν με άρεσε τοσο ώστε να το τελειώσω

 

άμα κάποιος θέλει πααααααααααααρα πολύ τεχνολογία και να μην καταλαβαίνεις την μισή ώρα τι σημαίνει το κάθε τι και ένα απο τα πιο δυνατα guilds του διαστήματος να εξελίχθηκε απο μία guild που έπαιζε WoW και γενικά όλα να χουν πάει κατα διαβόλου.... the Quantum Thief του Hannu Rajaniemi

Πάντως το καλύτερο sci fi βιβλίο που κυκλοφοράει αυτή τη στιγμη είναι το Leviathan Wakes. διαβασε καμιά περιγραφή κι αμα σε ιντριγκάρει χτύπα το.

αυτά και χάρηκα

πρώτο ποστ .. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..