Jump to content

Write off #68 (Sonya vs Nirgal)


DinMacXanthi
 Share

Write Off 68  

14 members have voted

  1. 1. Ποιο διήγημα θέλετε να κερδίσει;

    • Sonya - Η φωνή τής πέτρας
    • Nirgal - Κύκλος

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Στο πάτωμα ήταν γραμμένη μια ολόκληρη ιστορία. Το ανοιχτόχρωμο μάρμαρο ήταν η μουτζουρωμένη σελίδα, οι δεκάδες πατημασιές οι λέξεις. Σπασμένα ποτήρια, ριγμένες καρέκλες, κάποιο ξεχασμένο ρούχο προσέθεταν στην πλοκή. Κάπου-κάπου, χυμένο αίμα έβαζε τα θαυμαστικά.

Η Κορτ είχε ξαναδιαβάσει την ίδια ιστορία αρκετές φορές τις τελευταίες εβδομήντα-δύο ώρες. Όπου υπήρχε αρκετός χώρος για να συναχθεί πλήθος, ο πανικός δεν αργούσε. Πέρασε πάνω από το σωρό των πεσμένων φυλλαδίων –σε όλα τους ξεχώριζαν οι λέξεις "Παραμείνετε ψύχραιμοι" γραμμένες με μεγάλα γράμματα– και πλησίασε το σπασμένο παράθυρο.

«Ψύχραιμοι», ψιθύρισε ενώ έψαχνε το κινητό στην εσωτερική τσέπη του παλτού της. Η ιδέα τής προκαλούσε ένα παράταιρο χαμόγελο. Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια. Κοίταξε έξω. Οι δρόμοι είχαν ακόμη κόσμο που σιγά-σιγά μάθαινε τι ακριβώς σημαίνει ‘αναρχία’. Έφερε το κινητό στο αυτί της και, θέλοντας και μη, σήκωσε το βλέμμα στον ουρανό, πέρα από τις σκεπές και τα καλώδια.

Τέτοιο θέαμα δεν το αντίκριζες κάθε μέρα.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Sonia και Nirgal, πρέπει να χρησιμοποιήσετε την παραπάνω εισαγωγή, για να γράψετε μια ιστορία έως 3500 λέξεις, ως την Κυριακή, 20/01/2013. Η ιστορία μπορεί να ανήκει σε οποιοδήποτε υποείδος του φανταστικού.

 

Καλή επιτυχία.

 

Ψηφίζετε στο poll μέχρι την Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2013.

Edited by aScannerDarkly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μ'αρέσει. Προϊδεάζει βέβαια, αλλά με βάζει σε πολύ ενδιαφέρουσες σκέψεις.

Ντιν, την εμπνεύστικες ή την πέτυχες κάπου (συγγνώμη που ρωτώ, αλλά πρώτον, δεν ξέρω τι κανόνες ισχύουν για τις εισαγωγές και δεύτερον, είναι πάρα πολύ καλή).

Link to comment
Share on other sites

Ουπς, οκ, το διόρθωσα το 67. Mea culpa.

Ναι, Σταμ, δικιά μου είναι η εισαγωγή. Την σκέφτηκα και την έγραψα λίγο πριν σας την ανεβάσω. Χαίρομαι που σας άρεσε. Σειρά σας, τώρα.

Link to comment
Share on other sites

ΜακΝτίνο, θα μας δώσεις μια μερούλα παράταση, παρακαλούμε πολύ; E; Please, please, pretty please? Μόνο μια μερούλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα από σκληρές διαπραγματεύσεις, σας δίνεται η παράταση. Περιμένουμε τις ιστορίες σας :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμμμ... Θα μπορούσα να ζητήσω κι εγώ μια ημέρα παράταση;

Όχι τίποτ' άλλο, αλλά η εισαγωγή είναι έξοχη και έχω ήδη γράψει δύο χιλιάδες λέξεις.

Δεν υπόσχομαι κάτι για την ποιότητα της ιστορίας, αλλά είναι κρίμα να πάει χαμένη η εισαγωγή.

 

ΥΓ. Κάτι πήρε το αυτί μου, ότι οι διαπραγματεύσεις για την ικανοποίηση του αιτήματος της Χριστίνας ήταν πράγματι πολύ σκληρές και ανελέητες. Να ζητήσω για λίγη επιείκεια ή θα πάει στον βρόντο η προσπάθειά μου;

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Κάτι πήρε το αυτί μου, ότι οι διαπραγματεύσεις για την ικανοποίηση του αιτήματος της Χριστίνας ήταν πράγματι πολύ σκληρές και ανελέητες. Να ζητήσω για λίγη επιείκεια ή θα πάει στον βρόντο η προσπάθειά μου;

Είπαμε, ανοιχτά μυαλά, ανοιχτά μυαλά, αλλά αυτό δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι. :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκέι, έχετε μια τελευταία παράταση ως το πρωί της Τετάρτης. Δεν είναι ότι θα πάμε και πουθενά αλλά, άντε, μην μας κρατάτε σε αγωνία!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβες, κύριος; Εμένα με γονάτισε στις... διαπραγματεύσεις για να μου δώσει μια μερούλα παράταση κι ο Σταμάτης παίρνει μιάμιση έτσι, αέρα. Α, ρε, αδικίες της ζωής... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Εξαιτίας ξαφνικού και υπεβολικού φόρτου εργασίας (μόλις τώρα επέστρεψα σπίτι), δεν προλαβαίνω να παραδώσω την ιστορία εντός της διπλά παρατεταμένης διορίας.

Οπότε πολύ απλά έχασα.

Σε ένδειξη σεβασμού όμως προς τον Μακ και την καταπληκτική εισαγωγή που μας πρόσφερε, δεσμεύομαι να παραδώσω την ιστορία μου. Το μεγαλύτερο τμήμα της είναι ήδη σε αρκετά καλό σημείο και ελπίζω ότι θα καταφέρω να την ανεβάσω εντός του Σαββατοκύριακου.

Χριστίνα, σου οφείλω μια ρεβάνς. Θα προσπαθήσω να την έχεις σύντομα, ίσως σε κάποιο άλλο παιχνίδι, ίσως ξανά σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε, εάν ο διοργανωτής συμφωνεί, ν' ανεβάσουμε κι οι δυο τις ιστορίες μας το Σάββατο, εγώ μπορώ να περιμένω. Θα κάνει καλό και στην ιστορία μου.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπετε να σας πιέζει κανένας, μωρέ; Γράψτε εκεί κι ανεβάστε τις ιστορίες σας όταν θα είναι έτοιμες. Αφού θα 'ναι έτοιμες το Σαββατοκύριακο λοιπόν, το Σαββατοκύριακο it is.

Άντε όμως, για να πέρνουν κι άλλα παιχνίδια σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Με την προσθήκη του poll (ευχαριστούμε, Scanner) οι δυο συγγραφείς περιμένουν τα σχόλια και τις ψήφους σας.

Παίδες, σας ευχαριστώ για τη χρήση της εισαγωγής μου. Διάβασα και τις 2 ιστορίες όμως δεν είμαι έτοιμος να ψηφίσω γιατί δεν βλέπω ξεκάθαρο φαβορί ανάμεσα στις δυο ισχυρότατες ιστορίες. Θα το κουράσω λίγο παραπάνω, λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Σας διάβασα και τους δύο και δε μπορώ να διαλέξω ξεκάθαρα. Η Σόνυα πιο λυρική, ο Nirgal πιο κοντά σε αυτό που περίμενα διαβάζοντας την εισαγωγή. Και εγώ λογικά θα τις ξαναδιαβάσω πριν ψηφίσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σας διάβασα και χάρηκα που το έκανα. Τώρα μένει να βρω χρόνο για τα σχόλια, μάλλον το ΣΚ. Προλαβαίνω; Δηλαδή σχόλια θα κάνω έτσι κι αλλιώς, αλλά μέχρι πότε ψηφίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #68 (Sonya vs Nirgal)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..