Jump to content

Write off #68 (Sonya vs Nirgal)


DinMacXanthi
 Share

Write Off 68  

14 members have voted

  1. 1. Ποιο διήγημα θέλετε να κερδίσει;

    • Sonya - Η φωνή τής πέτρας
    • Nirgal - Κύκλος

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Πολύ καλές αμφότερες οι ιστορίες και πολύ δύσκολη η επιλογή. Θα χρειαστεί κάποιες ημέρες σκέψης.

Μπράβο στους συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να έχουμε κι εμείς μια παρατασούλα οι φίλοι αναγνώστες παρακαλώ? :) Ε, ε, φανταστικέ διοργανωτή?

Link to comment
Share on other sites

Βρε Κιάρα, μέχρι την Κυριακή είναι, από τώρα παράταση; :p

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Τρομερές και οι δύο ιστορίες και ευχαριστήθηκα πραγματικά την ανάγνωσή τους.

 

Τελικά η ψήφος πάει στο διήγημα της Sonya. Η ιδέα της πραγματικά με ενθουσίασε και με συνεπήρε.

 

Και πάλι μπράβο στους συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά σκέψης την δίνω στη Σόνυα για μερικές όμορφες και γλαφυρές εικόνες που μου πρόσφερε. Και οι δύο μου άρεσαν αν και περίμενα περισσότερη ποσταποκαλυπτικίλα από την εισαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι Συρο και εχει απεργιες και μειωση δρομολογιων και θα γυρισω καλως εχοντων των πραγματων Δευτερα. Το ξερω απο τωρα οτι τη χρειαζομαι :p γιατι να τη ζηταω τελευταια στιγμη;

 

Υ.γ. Μπαρντον για τους τονους δεν εχω ιδεα απο που μπαινουνε με το κινητο

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλές και οι δύο ιστορίες. Και είναι τόσο καλές που δεν μπορώ να αποφασίσω ποια είναι καλύτερη από την άλλη, γι' αυτό και θα αφήσω το προσωπικό μου γούστο να αποφασίσει. Απ' τη μια είναι κακό αυτό, από την άλλη πολύ καλό, γιατί δείχνει το επίπεδο των δύο ιστοριών.

 

Nirgal για μένα, με τις δύο ιστορίες να μην απέχουν ούτε το 1/10 της ψήφου η μία από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά και οι δύο. Κατέληξα, όχι εύκολα, στη Sonya, μάλλον επειδή με έφερε πιο κοντά στους χαρακτήρες της.

Link to comment
Share on other sites

Πρόλαβα και σχολίασα τελικά. Ευχαριστήθηκα και τις δυο ιστορίες, αν και νομίζω πως και οι δυο μπορούν να γίνουν πολύ καλύτερες. Έχω ψηφίσει τη Sonya γιατί με άγγιξε περισσότερο (=γλώσσα & χαρακτήρες, προεκτάσεις του θέματος).

Link to comment
Share on other sites

Καλές οι ιστορίες, αν λάβουμε υπόψη και το χρόνο, αλλά μπορούν να βελτιωθούν αρκετά. Ψήφισα την ο ιστορία του Nirgal. Την βρήκα πιο ολοκληρωμένη και συμπαγή, αν και οι χαρακτήρες της Sonya υπερτερούσαν εμφανώς. (Εντάξει.. ίσως να φταίει και το ΕΦ στοιχείο που πάντα εκτιμώ).

Link to comment
Share on other sites

Δυο πολύ αξιόλογες ιστορίες που με έβαλαν σε μεγάλο δίλημμα. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, διαλέγω την ιστορία που εκμεταλλεύτηκε καλύτερα την εισαγωγή. Εδώ, με τη συγκεκριμένη εισαγωγή, και οι δυο συγγραφείς έκαναν θαύματα -κάνοντας ακόμα πιο δύσκολη την επιλογή

 

Τελικά η ψήφος πήγε Sonya με πολύ μικρό προβάδισμα απέναντι στον Nirga και με κριτήριο περισσότερο τη συναισθηματική εμπλοκή με τους ήρωες.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, μιλάμε για ένα από τα πιο αμφίρροπα write off που μπορώ να θυμηθώ :stinker:

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσανε κι οι δύο, κατάφερα να διαβάσω χθες που είχα ένα μικρό μικρό κενό χρόνου, χαχα.

 

Η ιδέα της Σόνια ήταν πιο εντυπωσιακή και νομίζω θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερη γιατί μοιάζει λίιιιιγο με περίληψη, (ήθελα να δω πιο πολύ τα όνειρα και πώς αλληλεπιδρούσαν με τον κόσμο, θα έφτιαχνε την ατμόσφαιρα), ενώ του Νιργκάλ έμοιαζε πιο πολύ με ταξιδάκι, βρήκα τον εαυτό μου να απολαμβάνει τη διαδρομή, σαν ένα παζλ που περιμένει να λυθεί κι ένιωσα καλύτερα την αίσθηση του κόσμου γενικότερα.

 

Αυτά, ψηφίζω Νιργκάλ :mf_bookread:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σειρά μου να ψηφίσω (αποφεύγω να δω το σκορ ως τώρα για να είμαι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικός)

 

Και οι δυο ιστορίες αξίζουν τον αναγνωστικό χρόνο τους. Οκέι, μπορεί να είχαν τα ζητηματάκια τους, φυσιολογικό κι επακόλουθο της διαδικασίας των write-off, τίποτα όμως το οποίο δεν διορθώνεται απο 'δω και πέρα. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δυο για τη χρήση της εισαγωγής, για μένα είναι πολύ δύσκολο να ξεκινήσω από γραπτό άλλου, εσείς τα καταφέρατε με φαινομενική άνεση.

Οι ιστορίες ήταν στο μυαλό μου τόσο κοντά που σκέφτηκα να μην ψηφίσω αλλά, εν τέλει, και με διαφορά στήθους, η ψήφος πάει στην ιστορία της Σόνιας. Λίγο το τέλος της ιστορίας του Σταμάτη που με έχασε, λίγο η ιδέα με τα όνειρα που μένει πραγματικά στο μυαλό του αναγνώστη.

 

Να σημειωθεί πως υπάρχει παράταση μέχρι και τη Δευτέρα στο write-off για χάρη της Κιάρας, όμως και για όλους τους υπόλοιπους, κάντε έναν κόπο να διαβάσετε τις 2 ιστορίες: είναι πολύ ισχυρές και αξίζουν την ψήφο σας :mf_trombone:

Link to comment
Share on other sites

Θα ψηφίσω τον Κύκλο. Η ιδέα με τα όνειρα, στη Φωνή της Πέτρας, μου άρεσε πολύ, ενώ επίσης κι οι χαρακτήρες της συγκεκριμένης ιστορίας είχαν, κατά τη γνώμη μου, καλύτερη ανάπτυξη. Αλλά ο Κύκλος με πήγε γρηγορότερα, με έβαλε στο τρένο ή, όπως λέει κι ο Mindtwisted:

 

βρήκα τον εαυτό μου να απολαμβάνει τη διαδρομή, σαν ένα παζλ που περιμένει να λυθεί

Οπότε Κύκλος από μένα.

 

 

Στη Φωνή της Πέτρας μου χτύπησε το γεγονός της αναφοράς στην πρωταγωνίστρια άλλοτε ως Κορτ κι άλλοτε ως Ανν. Υποθέτω ότι αν τελικά χρησιμοποιούσες αποκλειστικά το ένα από τα δύο, τότε θα προέκυπταν πολλές επαναλήψεις του Ανν (ή του Κορτ). Προσωπικά, θα το προτιμούσα αυτό το τελευταίο (εξάλλου όλο και κάποιες από αυτές τις επαναλήψεις θα μπορούσες να σβήσεις), από το να διαβάζω την ηρωίδα μία με το όνομα και μία με το επώνυμο.

 

 

Λίγο το τέλος της ιστορίας του Σταμάτη που με έχασε

Κι εγώ ψιλοχάθηκα στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Και ο Δάγων ξαναφέρνει το ντέρμπι σε ισοπαλία. Περιμένουμε καναν άλλο, ή θα το κρίνει η Κιάρα το αποτέλεσμα; :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Αργκ, το ξέρεις ότι δεν έπρεπε να το γράψεις αυτό έτσι? :p Δε θα κοίταγα τι γίνεται πριν να κάνω κλικ σε έναν από τους δυο...

Τι να κάνω εγώ τώρα που τα σπάνε και οι δύο ιστορίες? (Και για την πληροφόρησή σας την πρώτη ανάγνωση την έκανα και στις δυο με το κινητό, με κόσμο γύρω μου, και απλά ήταν τόσο πολύ καλές που δε με ενοχλούσε τίποτα, ούτε τα κούτσικα γραμματάκια, ούτε οι κουβέντες, ούτε τίποτα)

 

Ελπίζω να ψηφίσει και κάνας άλλος εκτός από μένα σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, αντικειμενικά δεν ξεπερνάει το ένα διήγημα το άλλο, είναι ισάξια, απλώς πολύ διαφορετικά και δε συγκρίνονται εύκολα. Υποκειμενικά θα ψηφίσω τον Κύκλο, γιατί είναι πιο κοντά σε κάτι που θα έγραφα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Η ώρα είναι 12:14 και είμαι εκπρόθεσμη και ενδεχομένως να έχει κερδίσει ήδη ο Σταμάτης. Ή ίσως απλά να μην έπρεπε να κερδίσει κανείς στο συγκεκριμένο write off, δεν έχω ιδέα. Πάντως χαίρομαι που δεν αποφάσισα τελικά εγώ.

Η διαφορά για μένα δεν υπάρχει στην πραγματικότητα. Οι ιστορίες είναι υπέροχες και οι δύο, οι χαρακτήρες με αγγίζουν περισσότερο της Λουθ μα πατάνε πιο στέρεα του Σταμάτη, η ιδέα του Σταμάτη είναι πιο ολοκληρωμένη η ιστορία της Λουθ πιο ολοκληρωμένη. Το ύφος και στις δύο ιστορίες εξυπηρετεί τέλεια την πλοκή και τους χαρακτήρες και την ατμόσφαιρα. Και μπορώ να συνεχίσω έτσι επ' άπειρο. Ο λόγος που κατέληξα στης Λουθ ήταν ότι ίσως ήταν περισσότερο κοντά μου σαν κείμενο (ο υποκειμενικός) και ίσως περισσότερο ευφάνταστο από άποψη πλοκής (ο αντικειμενικός). Αλλά ειλικρινά κατέληξα σε αυτό επειδή ακριβώς έπρεπε να διαλέξω κάποιο και μάλιστα μου δώσατε παράταση για να διαλέξω το ένα από τα δύο. Κατά τα άλλα για μένα αυτός εδώ ο αγώνας είναι ισόπαλος.

 

Σας ευχαριστούμε πολύ και τους δυο για τις πανέμορφες ιστορίες που διαβάσαμε, όπως επίσης και τον παραγραφογράφο (εκπληκτική εισαγωγή) διοργανωτή.

Link to comment
Share on other sites

Κιάρα, φυσικά και δεν θεωρείται εκπρόθεσμη η ψήφος σου: μην ξεχνάς πως η Σόνια ζει στη Σουηδία, ήσουν για 32 λεπτά εντός χρόνου :rolleyes:

 

Μ'αυτά και μ'αυτά, έχουμε όπως φαίνεται το πιο ταιριαστό αποτέλεσμα ανάμεσα σε δυο ισάξιες ιστορίες. Ισοβαθμία!

 

Συγχαρητήρια και στους δυο σας, λοιπόν!

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #68 (Sonya vs Nirgal)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..