Jump to content

Προτάσεις Φεβρουάριος 2013

Nargathrod

Recommended Posts

Nargathrod

Μήνας Φεβρουάριος -Ηρωική Φαντασία

Ιππότες δράκοι ξωτικά, αυτοκράτορες, αυλικοί και υπήκοοι έχουν την τιμητική τους. Επικές μάχες και παντοτινές αγάπες. Εξιδανικευμένοι ήρωες και αντιήρωες. Μεγάλοι, κακοί και σκοτεινοί άρχοντες εναντίον μικρών άσημων ηρώων κυνηγάνε την τύχη τους για την επικράτηση στις σελίδες των βιβλίων του είδους. (Θα έλεγα και άλλα, αλλά θα φάω ντομάτες)

Καλούμαστε λοιπόν να διαλέξουμε 2 βιβλία για την ψηφοφορία Φεβρουαρίου ώστε να συντροφεύουν τον Όρκο του Φώτη Κατσιμπούρη. (1η ψηφοφορία)

wordsmith

Να προτείνω τον "Πρίγκηπα των δράκων" (Στράτος Μελίτης, Introbooks), επειδή το βρήκα στο παζάρι και είμαι περίεργη για το ελληνικό φάντασυ.

Naroualis

Ξέρω ότι κάποιοι διαφωνούν, αλλά θεωρώ το βιβλίο αυτό κακό, τουλάχιστον στις 100 από τις 500 του σελίδες που έχω διαβάσει. Αμφιβάλω αν θα βελτιωθεί αργότερα. Πάντως πριν προτείνω κάτι εγώ προσωπικά, θα ήθελα να μου αφήσετε ένα περιθώριο λίγων ημερών...

wordsmith

Ξέρω ότι κάποιοι διαφωνούν, αλλά θεωρώ το βιβλίο αυτό κακό, τουλάχιστον στις 100 από τις 500 του σελίδες που έχω διαβάσει. Αμφιβάλω αν θα βελτιωθεί αργότερα. Πάντως πριν προτείνω κάτι εγώ προσωπικά, θα ήθελα να μου αφήσετε ένα περιθώριο λίγων ημερών...

Οκ, αν είναι έτσι, να μένει. Καλά που το πήρα από παζάρι, δηλαδή.

Naroualis

Again, η προσωπική μου γνώμη. Αν θεωρεί η Λέσχη ότι την ενδιαφέρει, πάω πάσο. Θα ειναι κι ένα κίνητρο για να το παλέψω μέχρι τέλος. Απλά δεν το συστείνω.

melkiades

Εγώ θα ήθελα να προτείνω κάτι που οι περισσότεροι το έχετε διαβάσει αλλά εγώ όχι ακόμα:

Πέρα από τη γη των θεών, του Αντώνη Πασχου από εμένα μπας και το διαβάσω κι εγώ.

Για το δεύτερο θα πάρω κι εγώ μερικές μερούλες.

wordsmith

ΝΑΙ! Να βάλουμε και τον Αντώνη να ξανάρχεται Θεσσαλονίκη-Αθήνα! Αν και είναι πολύ μεγάλο για να το ξαναδιαβάσω...

Για τρίτο, εφόσον έχει βγει στα βιβλιοπωλεία μέχρι το Φεβρουάριο, να προτείνω το προφανές:

Λουάνες, της Nienor.

• Like 3

Χαχα, ευχαριστώ πάρα πολύ Κέλλυ, αλλά πρέπει να σας πω πως αυτό το βιβλίο δεν είναι ηρωική φαντασία και

χμμμ... μάλλον δε σας κάνει για αυτή τη δουλειά :p

Θα ήθελα πολύ κι εγώ να ξαναδιάβαζα μαζί σας το βιβλίο του Αντώνη :)

wordsmith

Χαχα, ευχαριστώ πάρα πολύ Κέλλυ, αλλά πρέπει να σας πω πως αυτό το βιβλίο δεν είναι ηρωική φαντασία και

χμμμ... μάλλον δε σας κάνει για αυτή τη δουλειά :p

Θα ήθελα πολύ κι εγώ να ξαναδιάβαζα μαζί σας το βιβλίο του Αντώνη :)

Μα δεν έχουμε άλλη υποδιαίρεση εκτ'ος από εφ-φάντασυ-τρόμος. Οπότε πού κατατάσσεται αυτό το βιβλίο; Άλλο αν εμένα μου φαίνεται ότι το πρόβλημα δε θα είναι το είδος, αλλά να το βρούμε στα βιβλιοπωλεία.

melkiades

Μα δεν έχουμε άλλη υποδιαίρεση εκτ'ος από εφ-φάντασυ-τρόμος.

Για δες το πρώτο ποστ πάνω πάνω.

wordsmith

Μα δεν έχουμε άλλη υποδιαίρεση εκτ'ος από εφ-φάντασυ-τρόμος.

Για δες το πρώτο ποστ πάνω πάνω.

Τι; Ηρωική φαντασία δε σημαίνει ενίοτε φάντασυ γενικά; Δηλαδή από φάντασυ θα διαβάζουμε μόνο όσα έχουν μάχες, πολεμιστές, δράκους και τέτοια; Τα άλλα τα αφήνουμε; (Και το "Τραγούδι του Χρόνου", δηλαδή, ήταν ηρωική φαντασία; )

Κατά τη γνώμη αυτού του site, τουλάχιστον, φάντασυ=ηρωική φαντασία.

http://www.halfprice-books.gr/index.php?cPath=32_34&sort=101a&page=1

Edited by wordsmith
Nargathrod

Ο μήνας Φεβρουαρίου είναι ο μήνας για την Φαντασία, δηλαδή ότι δεν είναι Επιστημονική Φαντασία ή Τρόμος (Ονομάζεται ενίοτε και Ηρωική φαντασία γιατί το κυρίαρχο μοτίβο είναι οι ήρωες και τα κατορθώματα τους σε αντίθεση με τον τρόμο και την επιστημονική φαντασία όπου τα σημαντικότερα μοτίβα διαφέρουν από την εστίαση σε πρόσωπα και κατορθώματα.)

Δεν γνωρίζω τι έχει γράψει η φίλτατη Nienor στο Λουάνες, αλλά αν δεν μπορεί να καταταχτεί στον τρόμο ή την επιστημονική φαντασία τότε είναι φαντασία, οπότε μπορεί να προταθεί.

Είπαμε από τον Νοέμβριο ότι θα μελετάμε τα τρία βασικά είδη του φανταστικού. Εννοείται ότι υπάρχουν πολλές υποκατηγορίες για κάθε είδος. Urban φαντασία, gothic, high fantashy κ.α. Απλώς για να μην μπερδευόμαστε στην επιλογή βιβλίων της λέσχης να θεωρούμε ότι δεν είναι επιστημονική φαντασία ή τρόμος, φαντασία. (Το βιβλίο του Γιώργου θεωρείται φαντασία(ηρωική, εστιάζει σε ήρωες - αλλά έχει και δόσεις τρόμου, για κανέναν λόγο όμως δεν είναι επιστημονική φαντασία, ωστόσο επιλέχτηκε μόνο με κριτήριο τις ημέρες των Χριστουγέννων.)

Ο λόγος που δεν έχουμε περισσότερες υποδιαιρέσεις είναι ευνόητος για να μην γίνει μπάχαλο με τους μήνες και τις επιλογές. Θεωρήσαμε από την αρχή της λέσχης ότι τα τρία βασικά είδη μπορούν να καλύψουν αρκετά καλά τις ανάγκες μας για τους πρώτους μήνες. Στην συνέχεια είμαστε εδώ για να δούμε πως μπορούμε να βελτιώσουμε την επιλογή.

Στο θέμα μας τώρα, το Πέρα από τη γη των θεών μου το είχαν προτείνει πρόσφατα για ανάγνωση.Το εξώφυλλο στα βιβλιοπωλεία με έψησε και το αγόρασα. Οπότε γιατί όχι θα έχω ένα λιγότερο αδιάβαστο! Βέβαια να πω ότι έχουν γραφτεί μπόλικα αξιόλογα βιβλία ηρωικής φαντασίας από Έλληνες.

Οι γνώστες του είδους να ρίξουν προτάσεις!

• Like 1
Παρατηρητής

Και το "Τραγούδι του Χρόνου", δηλαδή, ήταν ηρωική φαντασία;

Όχι κυρία Κέλλυ, Οδηγός Μαγειρικής ήτανε!

wordsmith

Σε λάθος καβγά μπήκες. Εδώ τσακωνόμαστε αν το φάντασυ και το epic fantasy είναι το ίδιο ή το ένα υποδιαίρεση του άλλου. Αν το epic fantasy είναι ένα από τα είδη του φάντασυ, ο οδηγός μαγειρικής σου ανήκει προφανώς σε άλλο. Μη μου πεις ότι το βάζετε στα ράφια πλάι πλάι με τον Κόναν...

Εγώ μπαρντόν ρε παιδιά που τις πήρα τις λεξούλες τις μετρητής και έκανα μπέρδεμα. Θα ψάξω αύριο τι έχω από ελληνικό φάντασυ και θα τα κάνω λίστα εδώ να εξιλεωθώ :)

Μέσα στο χώρο του φανταστικού είναι και οι μύθοι. Θα έλεγα να ρίξετε μια ματιά στο βιβλίο Maria Stone (Μαρία Πέτρου) "Η αποτυχημένη πριγκίπισσα και άλλες ιστορίες με κακό τέλος...".

Νομίζω ότι δεν είναι άσχημο να έχουμε διάφορα υπόψη μας. Το βιβλίο έχει συζητηθεί και στο φόρουμ.

• Like 1
Παρατηρητής

Σε λάθος καβγά μπήκες. Εδώ τσακωνόμαστε αν το φάντασυ και το epic fantasy είναι το ίδιο ή το ένα υποδιαίρεση του άλλου. Αν το epic fantasy είναι ένα από τα είδη του φάντασυ, ο οδηγός μαγειρικής σου ανήκει προφανώς σε άλλο. Μη μου πεις ότι το βάζετε στα ράφια πλάι πλάι με τον Κόναν...

Όχι δίπλα στον Μαμαλάκη και τον Παρλιάρο το βάζουμε.

• Like 1
Nihilio

Ακόμα καθόμαστε και συζητάμε για το πώς μεταφράζεται το φάνταζυ στα Ελληνικά ρε παιδιά; Ηρωική φαντασία = μία ελληνική μετάφραση για το φάνταζυ. Ίσως όχι η πιο δόκιμη (διότι είναι και υποείδος του φάνταζυ) αλλά αρκετά κοντά στο νόημα αυτού που θέλουμε. Ας μην κολλάμε σε φιλολογικές διαιρέσεις και ας βρούμε απλά 1 φάνταζυ βιβλίο που θέλουμε να διαβάσουμε.

Να προτείνω και εγώ τους "Λαξευτές της Παλίροιας" της Βάσως Χρίστου για τη λίστα; Και, αν είμαστε αρκετά ανοιχτοί ως προς το τί θεωρούμε φάνταζυ τότε θα έλεγα και τους "Αρνητές της Ουτοπίας" του Μ. Αντωνόπουλου.

• Like 2

Να προτείνω και εγώ τους "Λαξευτές της Παλίροιας" της Βάσως Χρίστου για τη λίστα;

Κι εγώ, κι εγώ. Αν και φοβάμαι ότι πολλά μέλη της λέσχης το έχουν ήδη διαβάσει.

Edit: Και Λουάνες, αν έχει κυκλοφορήσει επαρκώς κι εγκαίρως.

Edited by Ayu
wordsmith

Αν πρόκειται για τούβλο (Αντώνης, Βάσω), να το αποφασίσουμε εγκαίρως, για να προλάβουμε να το (ξανα)διαβάσουμε. Για τον Αντωνόπουλο θα ψηφίσω αρνητικά.

aScannerDarkly

Να προτείνω και εγώ τους "Λαξευτές της Παλίροιας" της Βάσως Χρίστου για τη λίστα;

Το ότι πρόκειται όμως για τριλογία δεν ξέρω αν το καθιστά κατάλληλο.

Το ότι πρόκειται όμως για τριλογία δεν ξέρω αν το καθιστά κατάλληλο.

Παρόλο που με τιμά πολύ η πρόταση, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι το μέγεθος δεν είναι κατάλληλο για τους σκοπούς της ΛΑΦ.

Electroscribe

Και μια δική μου πρόταση, από τη λίστα με τα αδιάβαστά μου:

Ο ιππότης και ο χρυσοκέφαλος

(στην Πολιτεία θα το βρείτε σε πολύ πιο φιλική τιμή - επίσης, μη φρίξετε με τον αριθμό των σελίδων, είναι μικρού σχήματος)

• Like 3
Nargathrod

Αύριο ανεβαίνει η ψηφοφορία, αν θέλετε να προσθέσετε άλλες προτάσεις να γίνει σύντομα. Ακούστηκαν μπόλικοι τίτλοι! Άντε να δούμε!

Naroualis

Κωνσταντίνε, δώσε μου μέχρι αύριο το μεσημέρι, σε παρακαλώ. Έχω προτάσεις αλλά δε θα καταφέρω να τις ανεβάσω πριν από αύριο.

• Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..