Jump to content

Παζάρι Βιβλίου 2013 - Πλατεία Κοτζιά, 25/1-13/2


trillian
 Share

Recommended Posts

13. Από Αίολο είχε όλα τα Κόναν του Χάουαρντ

 

Bladerunner είσαι σίγουρος για αυτό; Ρωτάω γιατί θέλω την Ώρα του Δράκου που είναι το ν. 7 και δεν υπήρχε την προηγούμενη φορά.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

13. Από Αίολο είχε όλα τα Κόναν του Χάουαρντ

 

Bladerunner είσαι σίγουρος για αυτό; Ρωτάω γιατί θέλω την Ώρα του Δράκου που είναι το ν. 7 και δεν υπήρχε την προηγούμενη φορά.

 

Δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος για την Ώρα του Δράκοντα. Για τα υπόλοιπα είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

13. Από Αίολο είχε όλα τα Κόναν του Χάουαρντ

 

Bladerunner είσαι σίγουρος για αυτό; Ρωτάω γιατί θέλω την Ώρα του Δράκου που είναι το ν. 7 και δεν υπήρχε την προηγούμενη φορά.

 

Δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος για την Ώρα του Δράκοντα. Για τα υπόλοιπα είμαι σίγουρος.

 

Καλά δεν πειράζει, έχω βάλει άτομο να κοιτάξει για αυτό το βιβλίο συγκεκριμένα και να μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το παζάρι. Για πρώτη μέρα δεν είχε πολύ κόσμο (εν όψη των απεργιών και της βροχής).

Προσπαθώντας να μην αποθανατιστώ απ'την κάμερα της ΕΡΤ, μπήκα με το αδιάβροχο μου (αφήνοντας την μηχανή άρον άρον έξω απ'το παζάρι) και ψώνισα τα εξής:

 

1. Stephen King - Κρυφό παράθυρο, Μυστικός κήπος (Εκδόσεις Επιλογή) 4 €

2. Michael Marshall - Αχυράνθρωποι. Η συνωμοσία του αίματος (Εκδόσεις Οξύ) 5,5 € (Δεν γνωρίζω τίποτε για το βιβλίο, απλώς ελπίζω να βγει καλό.)

3. Οι στάχτες της ψυχής μας (Εκδόσεις Οξύ) 5 €

4. Τρέμω στο Άγγιγμα σου Ι (Εκδόσεις Anubis) 5 €

5. Τρέμω στο Άγγιγμα σου ΙΙ (Εκδόσεις Anubis) 5 €

 

Αυτά απ'την πρώτη μου επίσκεψη. Σε κανα-δυο μέρες θα ξανακατέβω για την συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

2. Michael Marshall - Αχυράνθρωποι. Η συνωμοσία του αίματος (Εκδόσεις Οξύ) 5,5 € (Δεν γνωρίζω τίποτε για το βιβλίο, απλώς ελπίζω να βγει καλό.)

 

 

Το έχω διαβάσει και είναι πάρα πολύ καλό. Απλά δεν είναι τόσο πολύ τρόμου, αλλά θρίλερ. Πάντως έχει ανατροπές, δράση, μυστήριο και η γραφή είναι πολύ καλή. Προτείνεται άνετα!

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2. Michael Marshall - Αχυράνθρωποι. Η συνωμοσία του αίματος (Εκδόσεις Οξύ) 5,5 € (Δεν γνωρίζω τίποτε για το βιβλίο, απλώς ελπίζω να βγει καλό.)

 

 

Το έχω διαβάσει και είναι πάρα πολύ καλό. Απλά δεν είναι τόσο πολύ τρόμου, αλλά θρίλερ. Πάντως έχει ανατροπές, δράση, μυστήριο και η γραφή είναι πολύ καλή. Προτείνεται άνετα!

Σ'ευχαριστώ πολύ, Γιώργο.

Θα ξεκινήσω να το διαβάζω μόλις τελειώσω την λίστα αναμονής για τα επόμενα ψώνια μου.

Σκέφτομαι να αγοράσω και το "Κραυγή από την κόλαση". Μήπως γνωρίζεις κάτι γι'αυτό;

Link to comment
Share on other sites

2. Michael Marshall - Αχυράνθρωποι. Η συνωμοσία του αίματος (Εκδόσεις Οξύ) 5,5 € (Δεν γνωρίζω τίποτε για το βιβλίο, απλώς ελπίζω να βγει καλό.)

 

 

Το έχω διαβάσει και είναι πάρα πολύ καλό. Απλά δεν είναι τόσο πολύ τρόμου, αλλά θρίλερ. Πάντως έχει ανατροπές, δράση, μυστήριο και η γραφή είναι πολύ καλή. Προτείνεται άνετα!

Σ'ευχαριστώ πολύ, Γιώργο.

Θα ξεκινήσω να το διαβάζω μόλις τελειώσω την λίστα αναμονής για τα επόμενα ψώνια μου.

Σκέφτομαι να αγοράσω και το "Κραυγή από την κόλαση". Μήπως γνωρίζεις κάτι γι'αυτό;

 

Το έχω στη βιβλιοθήκη μου, αλλά δεν το έχω διαβάσει. Καλό πρέπει να είναι όμως. Αν βρεις το Κόκο, να το πάρεις σίγουρα πάντως. Αν γενικά θέλεις προτάσεις για βιβλία ΕΦ/τρόμου/φαντασίας που είναι στο παζάρι, να σου στείλω pm κάποια στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα από Robin Hobb, O Xρυσαφένιος άνθρωπος το 1ο 8€,2ο 8€ και τον 1ο τόμο από το 3ο 6,5€.

Και από εκδόσεις παρά πέντε: Οι ειδήσεις των 11 στα 4,5€ και Φαρενάιτ 451 στα 4,5€.

Ήθελα να πάρω και το Discworld αλλά είχε μόνο το 5ο.

 

-δεν είδα αυτά εδώ του Φανταστικού Κόσμου. http://www.biblionet...ο_μεγάλο_κυνήγι Μήπως θυμάμαι λάθος και δεν τα είχε ούτε άλλη φορά; Ή τα είχε και δεν τα πρόσεξα;

 

Εγώ είχα πάει νωρίς κατά τις 11 και δεν βρήκα πουθενά τις εκδόσεις. Μου είπαν πως ήρθαν χθες αργά το βράδυ και δεν είχαν προλάβει να τα τοποθετήσουν και θα 'ναι έτοιμα την Κυριακή μάλλον.

Ξέρει κανείς ποιους τίτλους θα βάλουν αυτές οι εκδόσεις;

Πέρσι από τον τροχό του χρόνου ποια βιβλία είχαν; Θυμάται κανείς και πόσο κάνανε;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος από αυτούς που πήγαν στο παζάρι (ή έχουν πάει τα προηγούμενα χρόνια) να μου απαντήσει μια ερώτηση καθώς δεν είμαι από Αθήνα?

Οι εκδόσεις Άγρα, Εστία (Βιβλιοπωλείον της Εστίας) και Καστανιώτης συμμετέχουν στο παζάρι? Αν ναι, με τι ποσότητα και ποικιλία και τι τιμές? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 

(Χμμμ, να πάρω και τα υπόλοιπα της Robin Hobb; Ιδού η απορία)

 

 

Nα τα πάρεις γιατί δεν σκοπεύω να σου τα δανείσω. :dance2:

Link to comment
Share on other sites

2. Michael Marshall - Αχυράνθρωποι. Η συνωμοσία του αίματος (Εκδόσεις Οξύ) 5,5 € (Δεν γνωρίζω τίποτε για το βιβλίο, απλώς ελπίζω να βγει καλό.)

 

 

Το έχω διαβάσει και είναι πάρα πολύ καλό. Απλά δεν είναι τόσο πολύ τρόμου, αλλά θρίλερ. Πάντως έχει ανατροπές, δράση, μυστήριο και η γραφή είναι πολύ καλή. Προτείνεται άνετα!

Σ'ευχαριστώ πολύ, Γιώργο.

Θα ξεκινήσω να το διαβάζω μόλις τελειώσω την λίστα αναμονής για τα επόμενα ψώνια μου.

Σκέφτομαι να αγοράσω και το "Κραυγή από την κόλαση". Μήπως γνωρίζεις κάτι γι'αυτό;

 

Το έχω στη βιβλιοθήκη μου, αλλά δεν το έχω διαβάσει. Καλό πρέπει να είναι όμως. Αν βρεις το Κόκο, να το πάρεις σίγουρα πάντως. Αν γενικά θέλεις προτάσεις για βιβλία ΕΦ/τρόμου/φαντασίας που είναι στο παζάρι, να σου στείλω pm κάποια στιγμή.

Θα σου ήμουν υπόχρεος αν μου έστελνες τις προτάσεις σου, Γιώργο.

Έτσι θα με βοηθήσεις... να μην κατασκηνώσω εκεί την επόμενη φορά που θα κατέβω...

Να είσαι καλά.

;-)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω και το "Κραυγή από την κόλαση". Μήπως γνωρίζεις κάτι γι'αυτό;

Είναι Ramsey Campbell με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Κοινώς, καλή γραφή αλλά πολύ συμμαζεμένος ο τρόμος του. Δε θυμάμαι και πολλά από το βιβλίο να πω την αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

 

Σκέφτομαι να αγοράσω και το "Κραυγή από την κόλαση". Μήπως γνωρίζεις κάτι γι'αυτό;

 

Αν απο τον ιδιο συγγραφεα ( Ramsey Campbell) εχει τη συλλογη των διηγηματων του "Ερωτας και Θανατος" παλι απο ΟΞΥ, να την προτιμησεις, εφοσον σου αρεσουν τα διηγηματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος από αυτούς που πήγαν στο παζάρι (ή έχουν πάει τα προηγούμενα χρόνια) να μου απαντήσει μια ερώτηση καθώς δεν είμαι από Αθήνα?

Οι εκδόσεις Άγρα, Εστία (Βιβλιοπωλείον της Εστίας) και Καστανιώτης συμμετέχουν στο παζάρι? Αν ναι, με τι ποσότητα και ποικιλία και τι τιμές? Ευχαριστώ.

 

Σύμφωνα με το αρχείο που επισυνάπτω (από το ποστ του Bladerunner στην αρχή), Εστία και Καστανιώτης είναι μέσα. Άγρα δεν είδα, αλλά νομίζω ότι αυτοί έχουν κάνει δικό τους παζάρι στην έδρα τους στα Εξάρχεια καναδυό φορές πρόσφατα, οπότε αν θέλεις κάτι από εκεί θα το βρεις και έξω από το παζάρι. Λεπτομέρειες για τα βιβλία δεν ξέρω αν έχουν ανακοινώσει πουθενά. Πάντως από χτες που πήγα δε θυμάμαι να είδα της Εστίας βιβλία, οπότε ενδεχομένως είναι λίγα. Αλλά από Καστανιώτη θυμάμαι αρκετά.

 

(Χμμμ, να πάρω και τα υπόλοιπα της Robin Hobb; Ιδού η απορία)

 

 

Nα τα πάρεις γιατί δεν σκοπεύω να σου τα δανείσω. :dance2:

 

Με τόσα αδιάβαστα που έχω μαζέψει, θα τα αφήσω για του χρόνου... Άσε που κάνουν πιο ακριβά από το μέσο όρο του παζαριού.

pazari.doc

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο ακριβά από το μέσο όρο του παζαριού, αλλά αν δεις την αρχική τιμή... Τα έχω πάντως, πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη στον αγαπητό BladeRunner και στην βοήθεια του, η σημερινή μου επίσκεψη στο παζάρι ήταν αρκετά σύντομη...

Επέστρεψα με τα εξής:

 

1. Η αγαπημένη μου Ιστορία Τρόμου (εκδόσεις Anubis) 5 €

2. Jonathan Carroll - Η Φωνή της Σκιάς μας. (εκδόσεις Οξύ) 4 €

3. Peter Straub - Κόκο (εκδόσεις Οξύ) 5,5 €

4. Ramsey Campbell - Κραυγή από την Κόλαση (εκδόσεις Οξύ) 5 €

5. Philip Dick - Το Ηλεκτρικό Πρόβατο (εκδόσεις Παρά Πέντε) 4,50 €

6. Ρέι Μπράντμπερι - Κάτι Κολασμένο Έρχεται Προς Τα Δω (εκδόσεις Αίολος) 5 €

 

Ευχαριστώ Γιώργο.

Link to comment
Share on other sites

Με τις απεργιες δεν το βλεπω να κατεβαινω συντομα... μαλλον φεβρουαριο μερια να εχει ηρεμησει λιγο και η δουλεια να το φχαριστηθω με την ησυχια μου

Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκα κι εγώ λίγο βιαστικά στο παζάρι.έχουμε και λέμε: 7 βιβλία r.hobb 3κορουμ 4τζακ βανς επιστροφή στη γη από ζελαζνυ, το τραγούδι της τροίας,καισαρ, 2 τόμοι του ιρβαιν και 2_3 ακόμα περίπου 100€.καλά ήταν αλλά θέλει πολύ ψάξιμο γιατί έχει πολύ υλικό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερος γύρος και ίσως τελευταίος - άντε, προτελευταίος, μπορεί να πάω κάποια στιγμή στο τέλος για έναν έλεγχο ακόμα... Με 50 ευρώ ακριβώς, πήρα αυτά:

 

01. Ίαιν Πίαρς - Ο χαμένος πίνακας του Ραφαήλ (εκδόσεις OPUS MAGNUM). 2 ευρώ.

02. Φράνσις Ιλς - Εκ προμελέτης (εκδόσεις OPUS MAGNUM). 2,50 ευρώ.

03. Τζέιμς Κέιν - Η άνοδος και η πτώση της Μίλντρεντ Περς (εκδόσεις Παρατηρητής). 2,50 ευρώ.

04. Τζόζεφιν Τέι - Υπόθεση Φραντσάιζ (εκδόσεις Παρατηρητής). 2,50 ευρώ.

05. Ρόμπερτ Χάουαρντ - Ο μαύρος άγνωστος κ.α. (εκδόσεις Αίολος). 4,50 ευρώ.

06. Τιμ Σέβεριν - Ο γιος του Όντιν (εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος). 6 ευρώ.

07. Ούγκο Πρατ - Η μπαλάντα της αλμυρής θάλασσας (εκδόσεις Παρά Πέντε). 6,50 ευρώ.

08. Τέπιλιτ Ολέ Σαϊτότι - Οι αναμνήσεις ενός Μασάι πολεμιστή (εκδόσεις Μαραθιάς). 3 ευρώ.

09. Μπερνάρ Λεντερίκ - Τη νύχτα που βασίλεψαν τα παιδιά (εκδόσεις Χατζηνικολή). 4,50 ευρώ.

10. Τζον Μάντοξ Ρόμπερτς - Τα παιδιά του Αννίβα (εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος). 4 ευρώ.

11. Μάικλ Μούρκοκ - Ο ιππότης των σπαθιών (εκδόσεις Αίολος). 4 ευρώ.

12. Μάικλ Μούρκοκ - Η βασίλισσα των σπαθιών (εκδόσεις Αίολος). 4 ευρώ.

13. Μάικλ Μούρκοκ - Ο βασιλιάς των σπαθιών (εκδόσεις Αίολος). 4 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάσαι από εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, τι είχε;

 

Ναι.

 

01. Τιμ Σέβεριν - Ο γιος του Όντιν

02. Τζον Μάντοξ Ρόμπερτς - Τα παιδιά του Αννίβα

03. Τσαρλέιν Χάρις - Ζωντανοί νεκροί στο Ντάλας

04. Κάποιους τόμους της σειράς Το Πηγάδι των αντηχήσεων του Ian Irvine

05. Τέσσερις τόμους μιας σειράς του Ταντ Γουίλιαμς

06. C. C. Humphreys - Ή Δεσμοί αίματος ή Ο Γάλλος εκτελεστής (μπορεί και τα δυο βέβαια)

07. Κάποια βιβλία της σειράς Μυθιστόρημα Πατριάς (μάλλον τα 5-6 πρώτα της σειράς)

08. Τζάστιν Σόμπερ - Βαμπιρατές (δεν είμαι απολύτως σίγουρος όμως)

09. Τζεφ Λονγκ - Έτος μηδέν

10. Orlando Paes Filho - Angus

 

Αυτά θυμάμαι.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα κι εγώ απ'την τρίτη επίσκεψη μου στο παζάρι...

 

1. Albert Sanchez Pinol - Ψυχρό Δέρμα (εκδόσεις BELL) 4,5 € (thnx στον Γιώργο!)

2. Douglas Preston - Βλασφημία (εκδόσεις Στρατηγική) 6 € (Ο Preston μου άρεσε στο Brimstone -μαζί με τον Lincoln Child- και τον προτίμησα και σ'αυτό. Δυστυχώς ακόμη δεν έχουν εκδώσει στην Anubis την συνέχεια του, το Dance of Death...)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος από αυτούς που πήγαν στο παζάρι (ή έχουν πάει τα προηγούμενα χρόνια) να μου απαντήσει μια ερώτηση καθώς δεν είμαι από Αθήνα?

Οι εκδόσεις Άγρα, Εστία (Βιβλιοπωλείον της Εστίας) και Καστανιώτης συμμετέχουν στο παζάρι? Αν ναι, με τι ποσότητα και ποικιλία και τι τιμές? Ευχαριστώ.

 

Σύμφωνα με το αρχείο που επισυνάπτω (από το ποστ του Bladerunner στην αρχή), Εστία και Καστανιώτης είναι μέσα. Άγρα δεν είδα, αλλά νομίζω ότι αυτοί έχουν κάνει δικό τους παζάρι στην έδρα τους στα Εξάρχεια καναδυό φορές πρόσφατα, οπότε αν θέλεις κάτι από εκεί θα το βρεις και έξω από το παζάρι. Λεπτομέρειες για τα βιβλία δεν ξέρω αν έχουν ανακοινώσει πουθενά. Πάντως από χτες που πήγα δε θυμάμαι να είδα της Εστίας βιβλία, οπότε ενδεχομένως είναι λίγα. Αλλά από Καστανιώτη θυμάμαι αρκετά.

 

(Χμμμ, να πάρω και τα υπόλοιπα της Robin Hobb; Ιδού η απορία)

 

 

Nα τα πάρεις γιατί δεν σκοπεύω να σου τα δανείσω. :dance2:

 

Με τόσα αδιάβαστα που έχω μαζέψει, θα τα αφήσω για του χρόνου... Άσε που κάνουν πιο ακριβά από το μέσο όρο του παζαριού.

 

Σ’ ευχαριστώ wordsmith.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάσαι από εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, τι είχε;

 

Ναι.

 

01. Τιμ Σέβεριν - Ο γιος του Όντιν

02. Τζον Μάντοξ Ρόμπερτς - Τα παιδιά του Αννίβα

03. Τσαρλέιν Χάρις - Ζωντανοί νεκροί στο Ντάλας

04. Κάποιους τόμους της σειράς Το Πηγάδι των αντηχήσεων του Ian Irvine

05. Τέσσερις τόμους μιας σειράς του Ταντ Γουίλιαμς

06. C. C. Humphreys - Ή Δεσμοί αίματος ή Ο Γάλλος εκτελεστής (μπορεί και τα δυο βέβαια)

07. Κάποια βιβλία της σειράς Μυθιστόρημα Πατριάς (μάλλον τα 5-6 πρώτα της σειράς)

08. Τζάστιν Σόμπερ - Βαμπιρατές (δεν είμαι απολύτως σίγουρος όμως)

09. Τζεφ Λονγκ - Έτος μηδέν

10. Orlando Paes Filho - Angus

 

Αυτά θυμάμαι.

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..