Jump to content

Παζάρι Βιβλίου 2013 - Πλατεία Κοτζιά, 25/1-13/2


trillian
 Share

Recommended Posts

Έχει το Ψυχρό δέρμα του Πινιόλ και όχι την Πανδώρα, από εκδόσεις Bell. Το αγόρασα εγω.

 

Και την Πανδώρα είχε... εκτός και αν τελείωσαν τα αντίτυπα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο όμως να το πάρεις οπωσδήποτε

 

Εννοεις αυτο σαν πρωτο (Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας) συμφωνα με τη σειρα που τα εγραψα ή παει αλλιως η σειρα μεταξυ τους?

 

Edit: Τελικα πηρα αυτα:

 

Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας € 5,50

Ιστορίες Μαγείας και Φαντασίας € 5,00

 

Πηρα ακομα και το ''Οι σταχτες της ψυχης μας'' απο εκδοσεις οξυ.

Edited by stratigos
Link to comment
Share on other sites

Σε μια πολύ γρήγορη βόλτα που έκανα στο παζάρι, μιας και είχα και άλλες δουλειές, πήρα 4 βιβλιαράκια με 13,50 ευρώ. Βρήκα και το Ο Αντίστροφος κόσμος του Φίλιπ Ντικ, το οποίος τις άλλες φορές δεν το είχα προσέξει...

 

01. Φίλιπ Ντικ - Ο αντίστροφος κόσμος (εκδόσεις Μέδουσα). 4 ευρώ.

02. Μπάρναμπι Κόνραντ - Ο ταυρομάχος (εκδόσεις Κωστόπουλος). 2 ευρώ.

03. Ντάιαν Σέτερφιλντ - Η δέκατη τρίτη ιστορία (εκδόσεις Bell). 5 ευρώ.

04. Ονορέ Ντε Μπαλζάκ - Ο συνταγματάρχης Σαμπέρ/Η κοπέλα με τα χρυσά μάτια (εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). 2,50 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα κι εγώ σήμερα και πήρα με 40 ευρώ τα:

-Trainspotting – Οξυ – Irvine Welsh 5,5e

-Fight Club –Οξύ – Chuck Palahniuk 4,5e

-Εργοστάσιο Ποδοσφαίρου – Οξύ – John King 5e

-Τα πετράδια του Γκβαχλουρ & άλλα διηγήματα (Νο5) – Αίολος – Ρόμπερτ Χάουαρντ 4,5e

-Ο μαύρος άγνωστος & άλλα διηγήματα (Νο6) – Αίολος – Ρόμπερτ Χάουαρντ 4,5e

-Η ώρα του δράκοντα (Νο7) – Αίολος – Ρόμπερτ Χάουαρντ 5e

-Μαριχουάνα: μύθοι & αλήθειες – Lynn Zimmer/John Morgan (εισαγωγή Κλεάνθης Γρίβας) 3e

-Αχυράνθρωποι – Οξύ – Michael Marshall Smith 5,5e

-Διηγήματα, ιστορίες μυστηρίου – Το Ποντίκι – Bierce/Polidori/Scott 2,5e

 

Ανυπομονώ να διαβάσω τα τρία πρώτα, από Οξύ, μιας κι έχω λατρέψει τις αντίστοιχες ταινίες. Με τα τρία Κόναν έκλεισα τη σειρά του Αίολου (δεν έχει άλλο, έτσι δεν είναι;). Το Αχυράνθρωποι, του Michael Marshall Smith, το πήρα γιατί μου είχε αρέσει πάρα πολύ το Χωρίς Επιστροφή (εκδόσεις Μέδουσα) (του ίδιου προφανώς). Το μικρούλι, με τα διηγήματα των Μπιρς, Πολιντόρι και Σκοτ, το πήρα μόνο και μόνο για το ‘ιστορικό’ διήγημα Ο Βρυκόλακας, του Πολιντόρι (Πολυδούρης στο εξώφυλλο!). Τώρα που το σκέφτομαι, παίζει και να έκανα μλκία μ’ αυτό το τελευταίο, μιας και θα μπορούσα απλώς να το κατεβάσω από το ίντερνετ, αλλά με έπιασε ο ενθουσιασμός και το τσίμπησα...

Link to comment
Share on other sites

Ο Βρυκόλακας του Πολιντόρι τα σπάει! Λόρδος Βύρωνας στην Ελλάδα της Τουρκοκρατίας, περιπέτεια, τρόμος κτλ. Αξίζει.

 

Κι επειδή με ρωτάτε για τον Πρίγκιπα των Δράκων του Μελίτη, ναι, να το πάρετε. Το τοποθετώ στα καλύτερα του ελληνικού fantasy. Υπάρχει και σχετικό τόπικ στο subforum Ελληνική Φαντασία, ρίξτε κι εκεί μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα βιαστικά χθες και πήρα μόνο τα πολύ ψιλά:

Αμνός

Αχυράνθρωποι, η μυστική συνομοσία του Αίματος

Ο Παρίας (του Λέανδρου, όχι του Μάστερτον)

Το καλοκαίρι μου έξω από το θρόνο (του Βανέλη)

Η Πανδώρα στο Κογκό

Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας

Θνητοί Θεοί

Ιστορίες Μαγείας και Φαντασίας

Όταν ξυπνήσουν οι Τιτάνες

Ιστορίες της ετοιμοθάνατης γης

Η οδύσσεια του Κουζέλ

Ριάλτο ο θαυμαστός

Οι ξιφομάχοι του Άρη

Σετίτες (4ο από τη σειρά Vampire the masquerade - και ίσως το μόνο καλό από όσο θυμάμαι από τον πρώτο τόμο που είχα διαβάσει κάποτε)

Οι ειδήσεις των 11

 

Θα ξαναπεράσω κάποια στιγμή για ότι μπορεί να μου ξέφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Τελος, σημερα πηγα και πηρα ακομα 3 απο την εκθεση.

 

Και τα 3 απο anubis:

 

-Θρυλοι τομος Α και τομος Β (πηρα αυτους γιατι εχουν μεσα george rr martin που δεν με βλεπω να διαβαζω κανενα game of thrones οποτε ας διαβασω 2 ιστοριες του να δω πως γραφει....τη μια ιστορια ''ο περιπλανομενος ιπποτης'' που εχει ο τομος Α μεσα, πρεπει να το ειχα βρει παλια μονο του αλλα στα αγγλικα).

 

-Ιστοριες φαντασιας με δρακους.

 

Εκανα βασικα μια βολτα πριν παω παλι στην εκθεση σε πολλα παλαιοβιβλιοπωλεια και μερικα βιβλιοπωλεια στην Αθηνα μπας και βρω κατι να μαρεσει αλλα δεν βρηκα. Για bernand cornwell ουτε λογος (περαν απο το βιβλιοπωλειο ''πρωτοπορια'') που ειχε 5 βιβλια του και το ενα απο αυτα ηταν το πρωτο μιας τριλογιας (οχι αυτης του Αρθουρου) αλλα δεν το πηρα φοβουμενος οτι δεν θα βρω τα υπολοιπα μετα. Θα παρω ενα τηλεφωνο αυριο στον ψυχογιο να δουμε.

Edited by stratigos
Link to comment
Share on other sites

 

-Εργοστάσιο Ποδοσφαίρου – Οξύ – John King 5e

 

 

Ανυπομονώ να διαβάσω τα τρία πρώτα, από Οξύ, μιας κι έχω λατρέψει τις αντίστοιχες ταινίες.

 

Μία από τις κορυφαίες εναρκτήριες προτάσεις που έχω διαβάσει ποτέ σε βιβλίο!

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη αιφνίδια επίσκεψη μου στο παζάρι σήμερα και γύρισα με το "Ειδήσεις των 11" του Norman Spinrad.

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Αμνός

 

Αμνός?

http://www.biblionet.gr/book/126149/Moore,_Christopher/%CE%91%CE%BC%CE%BD%CF%8C%CF%82

 

Αν ναι, είχε και άλλα και πόσο το είχε? Ρωτάω γιατί στην Πολιτεία το έχει σαν εξαντλημένο από τον εκδότη και θέλω να το πάρω και γω.

Link to comment
Share on other sites

Αμνός

 

Αμνός?

http://www.biblionet...ristopher/Αμνός

 

Αν ναι, είχε και άλλα και πόσο το είχε? Ρωτάω γιατί στην Πολιτεία το έχει σαν εξαντλημένο από τον εκδότη και θέλω να το πάρω και γω.

Είχε στοίβα ολόκληρη μαζί με το υπόλοιπο Οξύ. Στα 5€

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ μια βόλτα απ' το παζάρι σήμερα. Γινόταν ένας χαμός. Μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο να το ψάξω πιο προσεκτικά. Πάντως, τσίμπησα 3 βιβλία:

 

Θνητοί Θεοί - Richard Morgan

Υπερίων - Dan Simmons

Λαβύρινθος θανάτου - Philip Dick

Link to comment
Share on other sites

Καταφερα και εγω να παω σημερα! Επισης γινοταν χαμος... δεν μπορω να πω πως μπορουσες και πολυ ανετα να ψαξεις... πηρα ομως διαφορα βιβλια... μερικα που ειδα πως τα προτεινατε εδω... τον πριγκηπα των δρακων, τα τρια βιβλια ιστοριες ηρωικης φαντασιας, φαντασιας με δρακους κτλ

Πηρα επισης ενα " ο θρυλος του χουμα" βιβλιο 1 (4 ευρω)... δεν εχω ιδεα αν ειναι καλο μου αρεσε το εξωφυλλο... επισης "παραμυθια απο την σλοβακια" εγω απο κατι τετοια εμπνευομαι... διαφορους αρχαιους που παντα τους εχω αδυναμια και νιτσε και ιψεν... πληρωσα περιπου 100+ ευρω για 5 σακουλες βιβλια μην με ρωτησετε ποσα πηρα τελικα δεν εχω μπει στον κοπο να τα μετρησω... να στε καλα παντως που ενημερωνετε...

Αν βρω χρονο μπορει να ξαναπερασω και ισως βρω κατι...

Παντως εγω ακρη με τους εκδοτικους οικους δεν εβγαλα καθολου... μαλλον πρεπει να κανεις το σπορ καποιον καιρο για να παρεις το κολαι...

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία αγορά από το φετινό παζάρι βιβλίου, έτσι για το καλό: (28,50 ευρώ ακριβώς)

 

01. Τέρι Πράτσετ - Το χρώμα της μαγείας (εκδόσεις Παρά Πέντε). 4,50 ευρώ. Αυτό δεν το είχα πετύχει τις άλλες φορές...

02. Αν ΜακΚάφρεϊ - Το πέταγμα του δράκοντα (εκδόσεις Αίολος). 5 ευρώ.

03. Αν ΜακΚάφρεϊ - Η αποστολή του δράκοντα (εκδόσεις Αίολος). 5 ευρώ.

04. Άντονι Χόροουιτς - Γκρούσαμ Γκρέιντζ (εκδόσεις Λιβάνη). 2,50 ευρώ.

05. Πολ Όστερ - Ενοχές δίχως τύψεις (εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). 4,50 ευρώ.

06. Τζόνστον Μακόλεϊ - Το σημάδι του Ζορρό (εκδόσεις Κατάρτι). 3 ευρώ. Ας είναι η μετάφραση κουκουρούκου, ας μην ήταν ο συγχωρεμένος και από τους καλύτερους συγγραφείς, εγώ το πήρα γιατί είναι παλπ.

07. Άιλιν Γουόρνος/Κρίστοφερ Μπέρι-Ντι - Το τέρας (εκδόσεις Καλοκάθη). 4 ευρώ

 

Συνολικά από το φετινό παζάρι βιβλίου πήρα 45 βιβλία, με κόστος 162,50 ευρώ, δηλαδή 3,61 ευρώ ανά βιβλίο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

01. Τέρι Πράτσετ - Το χρώμα της μαγείας (εκδόσεις Παρά Πέντε). 4,50 ευρώ. Αυτό δεν το είχα πετύχει τις άλλες φορές...

 

Ουτε εγω δεν το πετυχα. Ειναι το πρωτο της σειρας?

Link to comment
Share on other sites

01. Τέρι Πράτσετ - Το χρώμα της μαγείας (εκδόσεις Παρά Πέντε). 4,50 ευρώ. Αυτό δεν το είχα πετύχει τις άλλες φορές...

 

Ουτε εγω δεν το πετυχα. Ειναι το πρωτο της σειρας?

 

Ναι, είναι το πρώτο της σειράς. Είχε μόνο 3-4 αντίτυπα...

Link to comment
Share on other sites

01. Τέρι Πράτσετ - Το χρώμα της μαγείας (εκδόσεις Παρά Πέντε). 4,50 ευρώ. Αυτό δεν το είχα πετύχει τις άλλες φορές...

 

Ουτε εγω δεν το πετυχα. Ειναι το πρωτο της σειρας?

 

Ναι, είναι το πρώτο της σειράς. Είχε μόνο 3-4 αντίτυπα...

 

Δεν πρέπει να υπήρχε τις προηγούμενες μέρες...

Βρήκες και άλλα της σειράς εκτός το 1 και το 5;

Link to comment
Share on other sites

01. Τέρι Πράτσετ - Το χρώμα της μαγείας (εκδόσεις Παρά Πέντε). 4,50 ευρώ. Αυτό δεν το είχα πετύχει τις άλλες φορές...

 

Ουτε εγω δεν το πετυχα. Ειναι το πρωτο της σειρας?

 

Ναι, είναι το πρώτο της σειράς. Είχε μόνο 3-4 αντίτυπα...

 

Δεν πρέπει να υπήρχε τις προηγούμενες μέρες...

Βρήκες και άλλα της σειράς εκτός το 1 και το 5;

 

Μόνο το 1 και το 5 είδα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και πήρα και εγώ το χρώμα της μαγείας του Τέρι Πράτσετ, το πρωί. Άλλο ένα είχε μείνει μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενθουσιάστηκα σε σχέση με τις άλλες χρονιές. Μόνο highlight η σειρά παραμυθιών από όλο τον κόσμο που και πάλι δεν είχε και τα καλύτερα της σειράς αλλά καλή τιμή στα 4 ευρώ και κάποιες προσφορές από εκδόσεις 4π. Πήρα το πόλεμος και ειρήνη Α και Β, το δεύτερο τόμο του Τιγκάνα, και ένα Ντρόουνα. Είναι αστείο πάντως να βλέπεις τις μόδες του αναγνωστικού (ποιού;) κοινού στην Ελλάδα. Φέτος υπεράριθμα 3α μάτια, μυστικές συνομωσίες, μασώνοι, αρχαιογκαγκαισμοί και μη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενθουσιάστηκα σε σχέση με τις άλλες χρονιές. Μόνο highlight η σειρά παραμυθιών από όλο τον κόσμο που και πάλι δεν είχε και τα καλύτερα της σειράς αλλά καλή τιμή στα 4 ευρώ και κάποιες προσφορές από εκδόσεις 4π. Πήρα το πόλεμος και ειρήνη Α και Β, το δεύτερο τόμο του Τιγκάνα, και ένα Ντρόουνα. Είναι αστείο πάντως να βλέπεις τις μόδες του αναγνωστικού (ποιού;) κοινού στην Ελλάδα. Φέτος υπεράριθμα 3α μάτια, μυστικές συνομωσίες, μασώνοι, αρχαιογκαγκαισμοί και μη.

 

Ποια είναι η σειρά παραμυθιών από όλο τον κόσμο που λες;

Τι εκδόσεις είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενθουσιάστηκα σε σχέση με τις άλλες χρονιές. Μόνο highlight η σειρά παραμυθιών από όλο τον κόσμο που και πάλι δεν είχε και τα καλύτερα της σειράς αλλά καλή τιμή στα 4 ευρώ και κάποιες προσφορές από εκδόσεις 4π. Πήρα το πόλεμος και ειρήνη Α και Β, το δεύτερο τόμο του Τιγκάνα, και ένα Ντρόουνα. Είναι αστείο πάντως να βλέπεις τις μόδες του αναγνωστικού (ποιού;) κοινού στην Ελλάδα. Φέτος υπεράριθμα 3α μάτια, μυστικές συνομωσίες, μασώνοι, αρχαιογκαγκαισμοί και μη.

 

Ποια είναι η σειρά παραμυθιών από όλο τον κόσμο που λες;

Τι εκδόσεις είναι;

 

Μάλλον εννοεί αυτά των εκδόσεων Απόπειρα.

 

71b24fcc-decf-4c7b-be1f-17ca663c3efd.jpg

 

Σαν αυτό π.χ. Εγώ έψαχνα τα Παραμύθια των Κελτών αλλά μάταια...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτή η σειρά παραμυθιών δε νομίζω ότι υπήχε στο παζάρι. Μάλλον κάτι από άλλον εκδοτικό εννοεί.

 

Είναι αστείο πάντως να βλέπεις τις μόδες του αναγνωστικού (ποιού;) κοινού στην Ελλάδα. Φέτος υπεράριθμα 3α μάτια, μυστικές συνομωσίες, μασώνοι, αρχαιογκαγκαισμοί και μη.

 

Μα αυτά που καταλήγουν στο παζάρι είναι ακριβώς αυτά που έμειναν απούλητα. Άρα μην κατηγορούμε το ελληνικό αναγνωστικό κοινό.

Πήγα κι εγώ για τρίτη και τελευταία φορά σήμερα και κατάφερα να πάρω μόνο 4 τουριστικούς οδηγούς, που τους είχα βάλει στο μάτι άλλη φορά. Βρήκα κι άλλα που θα ήθελα να πάρω, κάτι συλλογές διηγημάτων εφ, αλλά μέχρι το επόμενο παζάρι είναι ζήτημα αν θα έχω διαβάσει τα αδιάβαστα που έχω ήδη, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτή η σειρά παραμυθιών δε νομίζω ότι υπήχε στο παζάρι. Μάλλον κάτι από άλλον εκδοτικό εννοεί.

 

 

Την έχει και την έχει μάλιστα κάθε χρονιά, αλλά κάθε χρονιά του τελειώνουν. Εγώ πήρα τα Περσικά και τα Σλοβνάκικα φέτος και μάλλον θα ξαναπεράσω για τους Θρύλους του Ανούβι και κανένα παραμύθι ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..