Jump to content

Παζάρι Βιβλίου 2013 - Πλατεία Κοτζιά, 25/1-13/2


trillian
 Share

Recommended Posts

Όχι, αυτή η σειρά παραμυθιών δε νομίζω ότι υπήχε στο παζάρι. Μάλλον κάτι από άλλον εκδοτικό εννοεί.

 

 

Την έχει και την έχει μάλιστα κάθε χρονιά, αλλά κάθε χρονιά του τελειώνουν. Εγώ πήρα τα Περσικά και τα Σλοβνάκικα φέτος και μάλλον θα ξαναπεράσω για τους Θρύλους του Ανούβι και κανένα παραμύθι ακόμη.

 

Μάλλον εγώ δεν τα πρόσεξα τότε. Οι Θρύλοι είναι must! Ακόμα δεν τους πήρατε όλοι; Εγώ τους είχα ήδη από τότε που είχαν πρωτοβγεί και έκατσα πρόσφατα να διαβάσω όσα είχε του G.R.R.Martin, αλλά τα ψιλοβαρέθηκα, κάτι με τους Targaryen μερικούς αιώνες πριν το GoT.

Link to comment
Share on other sites

τελευταια βολτα για το φετινο παζαρι - γυρισα πριν λιγο - παρα πολυς κοσμος και μαλιστα μεγαλης ηλικιας που το μονο που κανουν εινα να φρασουν τους διαδρομους. με τετοιο πηξιμο πηρα μολις 3 βιβλια τους θρυλους του anubis τομους α και β και τη χιμαιρα του βασαλι απο εκδοσεις ζαχαροπουλος ολα μαζι 15 ευρω. ο λογος που κατεβηκα κεντρο ηταν να παω στον ψυχογιο να παρω το 5ο μερος των σαξωνικων χρονικων του κορνγουελ που κυκλοφορησε σημερα. :first:

Link to comment
Share on other sites

Μ'έναν φίλο πήγα ξανά στο παζάρι, για να πάρει κάποια βιβλία φαντασίας, και επ'ευκαιρία είπα να τσεκάρω και γω τίποτα. Τελικά το 20ευρω που είχα στην τσέπη δεν το γλίτωσα και πήρα:

 

1. Τέρι Μπρους - Το σπαθί των Σανάρα (εκδόσεις Anubis). 6 ευρώ. Ναι, ξέρω, πολλοί εδώ μέσα στο φόρουμ αλλά και έξω από αυτό το θάβετε το βιβλίο αλλά εγώ το πήρα γιατί είναι τούβλο, fantasy και πολύ φτηνό, οπότε και φόλα να μου βγει το δίνω στο Μοναστηράκι με 4-5 ευρώ, άρα ζημιωμένος οικονομικά δεν θα βγω...

2. Γκράχαμ Μάστερτον - Δαιμονισμένη Ταξιαρχία (εκδόσεις Οξύ). 5 ευρώ. Αυτό το βιβλίο νόμιζα ότι το είχα αλλά με έναν σχετικό έλεγχο που έκανα ανακάλυψα ότι... δεν το είχα τελικά! Οπότε το τσίμπησα...

3. Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν - Ροβεράντομ (εκδόσεις Αίολος). 4 ευρώ. Αυτό το πήρα γιατί το έγραψε ο Τόλκιν, άρα εγγύηση και ας είναι παραμύθι...

4. Μέρι Ντόρια Ράσελ - Το Σπουργίτι (εκδόσεις Μπουκουμάνη). 5 ευρώ. Αυτό το πέτυχα εντελώς τυχαία! Πολύ γνωστό έργο επιστημονικής φαντασίας στο εξωτερικό, εδώ στην Ελλάδα μάλλον πήγε άπατα... Τρομερή τιμή για ένα τέτοιο τούβλο, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

γιωργο το σπαθι των σαναρα το διαβασα περσυ, δεν θα το ελεγα τραγικο, απλα ειναι τοσο πιστη αντιγραφη του αρχοντα των δαχτυλιδιων που απλα θα σε ξενερωσει. εχει παρει η γυναικα μου και ολη την υπολοιπη σειρα απο κατι παζαρια οποτε καποια στιγμη θα δικομασω και τα υπολοιπα. δεν ειναι τελειως για τα μπαζα παντως

Link to comment
Share on other sites

γιωργο το σπαθι των σαναρα το διαβασα περσυ, δεν θα το ελεγα τραγικο, απλα ειναι τοσο πιστη αντιγραφη του αρχοντα των δαχτυλιδιων που απλα θα σε ξενερωσει. εχει παρει η γυναικα μου και ολη την υπολοιπη σειρα απο κατι παζαρια οποτε καποια στιγμη θα δικομασω και τα υπολοιπα. δεν ειναι τελειως για τα μπαζα παντως

 

Αυτό έχει ξενερώσει πολλούς, ότι είναι πιστή αντιγραφή του Άρχοντα και ότι δεν προσφέρει κάτι το καινούργιο στο fantasy. Αλλά εντάξει δεν έχω διαβάσει και τους τόνους βιβλίων fantasy οπότε δεν είμαι και τόσο εκλεκτικός... Τουλάχιστον η γραφή να μην είναι χάλια και να έχει δράση, οπότε τα υπόλοιπα τα παραβλέπω (μιας και έδωσα μόνο 6 ευρώ, σίγουρα δεν θα έδινε 25 και 30...).

Link to comment
Share on other sites

Εκανα κι εγω τις αγορες μου(δια αντιπροσωπου οπως παντα) απο το παζαρι,με συνολικο κοστος 43 ευρω!

 

Δαιμονισμενη Ταξιαρχια - Γκραχαμ Μαστερτον

Αχυρανθρωποι - Μαικλ Μαρσαλ

Ζωντανος Θρυλος - Ριτσαρντ Μαθεσον

Κραυγη απο την Κολαση - Ραμσει Καμπελ

Κοκο - Πιτερ Στραουμπ

Υπεριων - Νταν Σιμονς

Κατι Κολασμενο ερχεται προς τα Εδω - Ρεη Μπραντμπερυ

Hellraiser - Κλαιβ Μπαρκερ

Edited by gregacm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία μέρα και πήρα τα:

Ειδήσεις των 11- Norman Spinrad εκδόσεις παρά πέντε

Θνητοί Θεοί - Richard Morgan εκδόσεις anubis

Αχυράνθρωποι- Μάικλ Μάρσαλ εκδόσεις οξύ

Ζωντανός θρύλος- Ρίτσαρντ Μάθεσον εκδόσεις οξύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με την βοήθεια της φίλτατης melkiades μπόρεσα και εγώ να πραγματοποιήσω μερικές αγορές από το παζάρι. Με 20 ευρώ συνολικά πήρα:

- Robert Howard: Η Ώρα του Δράκοντα (Αίολος)

- Guy Gavriel Kay: Προς το Σαράντιον Α' (Anubis)

- Guy Gavriel Kay: Οι Λέοντες του Αλ Ρασάν Α' (Anubis)

- Margaret Weis- Tracy Hickman: Η Επόμενη Γενιά (Anubis)

Επίσης μου χάρισε και τα Συλλογικό Έργο: Σκοτεινά Οράματα (Επιλογή) και Κόρμακ ΜακΚάρθυ: Ο Δρόμος (Καστανιώτης). Την ευχαριστώ πολύ :friends:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..