Jump to content
Nargathrod

Απόκρημνος Χρόνος - Ερωτηματολόγιο, Ιανουάριος 2013

Recommended Posts

Nargathrod

Ζητήθηκε από αρκετά μέλη της ΛΑΦ το ερωτηματολόγιο που δίνεται στις συναντήσεις να προϋπάρχει της συνάντησης, ώστε να υπάρχει καλύτερη ανταπόκριση στις απαντήσεις. Συμφώνησα να υπάρχει ηλεκτρονικά λίγες μέρες πριν την συνάντηση για διευκόλυνση καθώς και για να τοποθετούνται και άλλες ερωτήσεις πέραν από αυτές των συντονιστών.

Παρακαλώ να θέσετε ερωτήσεις σε θέματα του βιβλίο που δεν καλύπτονται από το παρών ερωτηματολόγιο.

Λέσχη Ανάγνωσης Φανταστικού

Ιανουάριος 2013 (τρόμος)

Βιβλίο Απόκρημνος Χρόνος

Συγγραφέας Περικλής Μποζινάκης

Εκδόσεις Ars Nocturna

Ερωτηματολόγιο

1. Τι σας άρεσε στο βιβλίο;

2. Αγαπημένη φράση; Αιτιολόγηση.

3. Συναισθήματα που σας προκάλεσε. Κατάφερε να τρομάξει τον αναγνώστη;

4. Ιδιαιτερότητες βιβλίου. (κάτι που συναντήσατε για πρώτη φορά ή κάτι που σας εντυπωσίασε)

5. Τι σας θύμισε; Μπορεί να συγκριθεί με άλλο βιβλίο τέτοιου είδους;

6. Τι γνώμη έχετε για την γραφή του έργου;

7. Συζήτηση για τα ψυχιατρεία στον τρόμο. Άλλα βιβλία του είδους , το μοτίβο ψυχιατρείο – τρόμος.

deadend

Το βιβλίο κάνει μια βουτιά στο υποσυνείδητο και αφήνεται να κολυμπάει μέσα σε ένα πηχτό σκοτάδι.

Σελίδα 163. «Το διαμέρισμά του έχει μετατραπεί σε ένα θύλακα αποδιοργανωμένου χρονικού συνεχούς…»

Είναι μια θαυμάσια προσομοίωση της διαδικασίας των αναμνήσεων.

Δεν κατάφερε να με τρομάξει, αλλά κατάφερε να με κάνει να τα βλέπω όλα γκρίζα. Η ατμόσφαιρα είναι ονειρική και βαριά, οι περιγραφές έντονες και καταθλιπτικές.

4. Ιδιαιτερότητες βιβλίου. (κάτι που συναντήσατε για πρώτη φορά ή κάτι που σας εντυπωσίασε)

Το τέλος ειδικά για το πώς κρατάει μετέωρο το συμπέρασμα και θέλεις μερικά λεπτά για να καταλάβεις, αλλά δεν κλείνεις το βιβλίο.

Ο χρόνος που γράφτηκε (έκδοση 2008) και έγινε η περιγραφή της Αθήνας σε συνδυασμό με την κατάσταση του κέντρου το 2013 το κάνει λίγο προφητικό.

Μου θύμισε μερικά βιβλία που διάβασα πρόσφατα και έχουν θέμα την διαδικασία της μνήμης τόσο σαν ιστορία, όσο και σαν ανάκληση προσωπικών βιωμάτων. (Γερμανών συγγραφέων)

Η γλώσσα πετυχαίνει να δημιουργήσει κλίμα σκοτεινό αλλά είναι παραφορτωμένη με αποτέλεσμα να έχει σε μερικά σημεία ασάφειες. Έχει παρά πολλές παρομοιώσεις και δεν βγαίνουν όλες αβίαστα. Το σκηνικό των αναμνήσεων είναι καλό, δεν είναι τόσο καλό το σκηνικό του ψυχιατρείου.

7. Συζήτηση για τα ψυχιατρεία στον τρόμο. Άλλα βιβλία του είδους , το μοτίβο ψυχιατρείο – τρόμος.

MASTERTON GRAHAM «ΠΑΓΙΔΕΥΜΕΝΟΙ» τα είπε όλα!

Ayu

Επειδή δεν θα καταφέρω τελικά να είμαι μαζί σας ούτε αυτήν τη φορά ( :crybaby: :sorry: ), ορίστε οι απαντήσεις μου:

Ερωτηματολόγιο

Το περιβάλλον της μετα-αποκαλυπτικής Αθήνας. Μου άρεσε και σαν σύλληψη και σαν εκτέλεση. Τα ερωτήματα που θέτει για το τι είναι εαυτός. Το θέμα της μνήμης και η αξία του να ξεχνάς--αν θυμόμασταν τα πάντα μάλλον θα τρελαινόμασταν.

"Θα ξυπνήσει ο Ωκεανός τώρα; Θα πλημμυρίσει τη νεκρή πόλη για να με σώσει;" (σ. 155). Είναι μία από τις στιγμές που ο άνθρωπος μέσω της μνήμης συνδέεται με κάτι μεγαλύτερο από τον ίδιο.

Δεν με τρόμαξε ποτέ και καθόλου. Κυρίως μου προκαλούσε μια, χμ, απογοήτευση κι έναν εκνευρισμό γιατί, ενώ φαινόταν ότι θα μπορούσε να με είχε συνεπάρει και καταγοητεύσει, η εκτέλεση σε πολλά σημεία έπασχε.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.

Μου θύμιζε σε σημεία πολλά βιβλία και ταινίες (Memento, Το Μεγάλο Μυστικό Θέαμα μ' αυτό που συμβαίνει στους πρωταγωνιστές στο τέλος, 12 Πίθηκοι με την κυκλικότητα της ανάμνησης του εαυτού, και άλλα πολλά), αλλά νομίζω πως όλες αυτές οι επιρροές (αν υπάρχουν) ενσωματώθηκαν τόσο ώστε σε συνδυασμό με τη δημιουργικότητα του συγγραφέα έδωσαν τελικά κάτι πρωτότυπο.

Νομίζω πως η δομή ήταν από τα πιο αδύναμα σημεία του βιβλίου. Η γλώσσα ήταν ιδιαίτερη, αλλά σε κάποια σημεία παραφορτώθηκε με κοινοτυπίες και φιλοσοφικοφανείς μεγαλοστομίες που ακούγονται (μερικές φορές) ωραία, αλλά δε σημαίνουν πολλά.

7. Συζήτηση για τα ψυχιατρεία στον τρόμο. Άλλα βιβλία του είδους, το μοτίβο ψυχιατρείο – τρόμος.

Είναι δύσκολο να γράψεις για ψυχιατρεία χωρίς να πέσεις στο μια απ' τα ίδια που έχουμε δει και διαβάσει χιλιάδες φορές. Συνήθως αντιπαθώ τον τρόμο που τοποθετείται σε ψυχιατρεία γιατί διαιωνίζει αφέλειες και στερεότυπα για την ψυχική ασθένεια που κάνουν τη ζωή πραγματικών ανθρώπων πολύ δύσκολη. Εδώ δεν υπήρχε τόσο μεγάλο πρόβλημα γιατί πολύ απλά το ψυχιατρείο δεν ήταν ακριβώς ψυχιατρείο, ο γιατρός δεν ήταν ακριβώς γιατρός και οι ασθενείς δεν ήταν ακριβώς ασθενείς.

• Like 1

Naroualis

Ναι. Δεν ξέρω να πω ακριβώς το γιατί, όμως. Ίσως επειδή έκανε κύκλους και κύκλους και κύκλους ή επειδή έμοιαζε (για μένα) να κινείται προς δύο κατευθύνσεις.

Έξω από το χρόνο δεν υπάρχει φύλο, ούτε ανάγκη σωματικής ακεραιότητας.

Η φράση αυτή φαίνεται να περιέχει και τα δύο πράγματα που μας κληρονόμησαν οι φίλοι μας τα ζώα και δε μπορούμε ολοκληρωτικά να υπερνικήσουμε ως σκεπτόμενα όντα: την ανάγκη για φαγητό (=επιβίωση) και την ανάγκη για σεξ (=διαιώνιση). Και στις δύο αυτές ανάγκες περιέχεται αδιαμφισβήτητα ο χρόνος ως ιδέα. όταν βγαίνεις έξω από το χρόνο, καμιά από τις δύο δεν είναι στ' αλήθεια σημαντική.

Ο τρόμος δεν είναι υπερφυσικός, οπότε εμένα προσωπικά δε θα με τρόμαζε :p Από την άλλη υπάρχει μια σκηνή, όπου τεράστια αλογάκια της Παναγίας γεννάνε αυγά στις κοιλιές σκιάχτρων. Κάποιος που κρύβεται μαζί με την πρωταγωνιστή, τον συγκρατεί όταν τα έντομα απομακρύνονται, λέγοντάς του "Αργά ή γρήγορα θα έχει και συνέχεια." Ε, εκεί τα χρειάστηκα.

Γενικά, δεν είναι κάτι που το καταλαβαίνεις εύκολα ή που δεν το βασανίζεις για καιρό στο μυαλό σου. Απόδειξη ότι το τι συμβαίνει στο τέλος είναι εντελώς ανοιχτό σε ερμηνείες.

(Μπορεί να δευτερολογήσω κάποια άλλη στιγμή εδώ)

Θυμίζει (και ας μου συγχωρεθεί η ιεροσυλία) έναν πιο ελαφρύ σε νοήματα και πιο βαρύ σε γλώσσα και πιο τρομακτικό/μοντέρνο Διαμαντή Φλωράκη. Υπάρχει ο ήρωας, το υπαρξιακό, η στρεβλή/διαφορετική/μελλοντική πραγματικότητα.

Δεν είμαι σίγουρη. Κάποιες φορές τη διάβαζα χωρίς να μου μένουν πράγματα. Οι εικόνες που δημιουργεί είναι ελαφρά θολές, συγκεχυμένες. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι επιλογή του συγγραφέα ή αδυναμία του να τιθασεύσει το λόγο του ή αυτόματη γραφή.

Δε νομίζω ότι το ψυχιατρείο έχει σημαντικό ρόλο στο βιβλίο. Γενικά ο συγγραφέας κατορθώνει (ηθελημένα ή αθέλητα) να κάνει τον τόπο μη σημαντικό, ρίχνοντας το βάρος του στο χρόνο.

Θα επανέλθω κάποια στιγμή με περισσότερες (δικές μου) ερωταποκρίσεις.

• Like 2

Nargathrod

Τα διπλά κεφάλαια. Διευκρίνισε και ο Περικλής ότι ήταν κλειδί στην πλοκή του έργου. Στο τέλος έχουμε το ένα μοναδικό κεφάλαιο για να συνδεθούν τα πράγματα!

Όλο ο διάλογος της Πετρίδη και του Κυρίτση μέσα στο αυτοκίνητο!

Σίγουρα δεν μου προκάλεσε τρόμο. Όταν το διάβαζα παραξενεύτηκα με την επιλογή των μελών... Σκέφτηκα ότι έτσι είναι ο καλός ελληνικός τρόμος; Σίγουρα δεν μοιάζει με τον ξένο τρόμο. Πάλι ο Περικλής ήρθε να πει ότι δεν ήταν καθαρόαιμος τρόμος. Ήθελε να πατήσει πάνω στις εμμονές που έχει κάθε άνθρωπός.

Το ότι διαβάζοντας το με τα μέλη όλοι κατάλαβαν τελείως διαφορετικά πράγματα! Σίγουρα δεν είναι εφικτό από πολλούς συγγραφείς αυτό.

Δεν έχω διαβάσει γενικά τρόμο οπότε, δεν μπορώ να πω με ασφάλεια. Το τέλος μου θύμισε την πλατωνική μυθολογία.

Αρκετά καλή, υπερπλούσιο λεξιλόγιο , αλλά πολλές φορές κουραστικό. Πολλά επιρρήματα επίθετα για το τίποτα σε πολλά σημεία του έργου.

Σίγουρα το έχω δει σε ταινίες! Δεν έχω διαβάσει πολλά βιβλία του είδους. Πιστεύω ότι είναι κλισέ μοτίβο. Ίσως κάνω λάθος!

• Like 1

Tiessa

Η ικανότητα του συγγραφέα να δείχνει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά ακόμα και με πολύ λίγες λέξεις ή προτάσεις.

Μου άρεσε καλύτερα η σκοπιά του Φίλιππου. Θεωρώ ότι ήταν πιο καλογραμμένη και μυστηριακή.

Το δωμάτιο βρισκόταν σε αναμονή.

Προσωποποίηση του δωματίου. Ενδιαφέρον γι αυτό που πάει να γίνει. Δυστυχώς αυτή η φράση έρχεται πολύ αργά.

Ψύχρα και σε κάποιο βαθμό μια αίσθησε απέχθειας για το περιβάλλον της ιστορίας.

Δεν κατάφερε να με τρομάξει, παρόλο που είχε μερικές δυνατές σκηνές, στο κέντρο. Μπορώ να πω ότι περισσότερο τρόμαξε με τα μεταλλαγμένα ζώα που δεν υπήρχε καμιά εξήγηση πώς βρέθηκαν εκεί, παρά με την αντικειμενική στιγμή φρίκης με τη γυναίκα στο αυτοκίνητο.

Με προβλημάτισε λιγάκι.

Μου άρεσε η ιδέα της αλλοίωσης του χρόνου. Δεν είναι βέβαια πρωτόγνωρη, αλλά μέχρις ενός σημείου γεννούσε πολλές προσδοκίες.

Το κομμάτι του Φίλιππου μου θύμισε παρόμοιες μετακαταστροφικές ιστορίες. Ο συνδυασμός δεν μπορώ να πω ότι φέρνει κάτι στο μυαλό μου.

Γέννησε πολλές προσδοκίες για κάτι πολύ ενδιαφέρον. Δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένη με τη σουρεαλιστική στροφή που πήρε σε μερικά σημεία και δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα πολύ καλά τι συνέβη. Γενικά δεν τα πάω καλά με τις ιστορίες που έχουν ανοιχτό τέλος και ο ίδιος ο συγγραφέας παραδέχτηκε ότι πρόθεσή του ήταν το ανοιχτό τέλος.

Μηδέν εδώ. Δε θυμάμαι να έχω ξαναδιαβάσει τέτοιο βιβλίο – η αλήθεια είναι ότι αποφεύγω κείμενα με ψυχιατρεία. :)