Jump to content

Τι διαβάζετε από τρόμο;


AlienBill
 Share

Recommended Posts

Επειδή υπάρχουν τέτοιου τύπου θέματα για τις άλλες κατηγορίες του φανταστικού, είπα να ανοίξω και γι' αυτήν. Γενικά δεν μου αρέσει να ανοίγω νέα θέματα, αλλά αυτό όφειλε πιστευω να υπάρξει.

 

Εγώ τελευταία διάβασα το εξής (το μεταφέρω από το "Τι διαβάζετε από λογοτεχνία")

 

Το διαμέρισμα της οδού Πατησίων, της Μαρώς Τριανταφύλλου: Πολύ ωραία ιστορία τρόμου που τοποθετείται στην Αθήνα με προσεγμένη γραφή που ωστόσο ρέει αβίαστα. Πρόκειται για ένα ghost story και το γεγονός ότι τοποθετείται σε διαμέρισμα πολυκατοικίας το καθιστά πρωτότυπο. Υπάρχουν ωραίες τρομαχτικές σκηνές μέσα, αν και από ένα σημείο κι έπειτα ο "νεκρός" χάνει την τρομαχτική του υπόσταση που κι αυτό μέσα στο πρόγραμμα είναι. Γενικά το απόλαυσα αυτό το έργο, όμως τον επίλογό του μακάρι να μην τον διάβαζα. Εκτός από το ότι ήταν αχρείαστος, έχωσε εκβιαστικά το στοιχείο της πολιτικής μέσα, αλλάζοντας εντελώς το characterization ενώς από τους ήρωες της ιστορίας. Ελεος πια με την πολιτικοποίηση της Ελληνικής λογοτεχνίας. Να σημειώσω επίσης ότι ο επίλογος είναι ανεξάρτητος της ιστορίας και μπορεί κάποιος να τον αποφύγει. Κατα τ' αλλα μου άρεσε.

 

Τώρα ξεκίνησα το "η φωνή της σκιάς μας" του Carroll. Μέχρι στιγμής βαριέμαι....

Edited by alien666
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση το Misery του King που διάβασα την τελευταία βδομάδα, φέτος επικεντρώνομαι στα διηγήματα. Τον τελευταίο καιρό διαβάζω κυρίως από 3 βιβλία: το συλλογικό Οι Στάχτες της Ψυχής μας, τα Books of Blood vol.4-6 του Barker και το Εργοστάσιο Εφιαλτών του Ligotti (περιμένοντας την αγγλική έκδοση από μέρα σε μέρα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο διαβάζω κι εγώ διηγήματα. Εναλλάσσομαι μεταξύ Εργοστασίου Εφιαλτών και του Shadow Dreams της Elisabeth Massie. Το πρώτο μου αναπαράγει τα ίδια συναισθήματα που είχα νιώσει και πριν από δέκα χρόνια: θαυμασμό για τη γραφή, αδιαφορία γενικά (Sorry, Ligotti fans). Το δεύτερο, όμως, είναι από τα καλύτερα πράγματα που έχω διαβάσει, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική άποψη που έχω για τη Massie.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκόρπια διηγήματα διαβάζω. Ρίχνω μια δεύτερη ματιά σε κάποια των Lovecraft και Ligotti ενώ έχω και μια συλλογή του Λευκάδιου Χερν με ιστορίες φαντασμάτων βασισμένες σε ιαπωνικές παραδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω τα Φαντάσματα του 20ου αιώνα του Τζο Χιλ που περιέχει κάποια διηγήματα τρόμου, αλλά μετά από αυτό θα πιάσω κάτι πιο light.

 

Βασίλη, μην με απογοητεύεις. Τη φωνή της σκιάς μας την αγόρασα πρόσφατα. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω πέσει με τα μούτρα στον Graham Masterton διαβάζοντας όσα μου έλειπαν από την συλλογή μου. Τελείωσα της προάλλες το "Σάρκα & Αίμα" και μόλις χθες το "Τραύμα". Θα κάνω ένα μικρό διάλειμμα όμως για το "Crows and Other Stories" του Ντίνου και βλέπουμε πως θα συνεχίσω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω πέσει με τα μούτρα στον Graham Masterton διαβάζοντας όσα μου έλειπαν από την συλλογή μου. Τελείωσα της προάλλες το "Σάρκα & Αίμα" και μόλις χθες το "Τραύμα". Θα κάνω ένα μικρό διάλειμμα όμως για το "Crows and Other Stories" του Ντίνου και βλέπουμε πως θα συνεχίσω...

 

To Tραύμα πώς σου φάνηκε;

Link to comment
Share on other sites

Έχω πέσει με τα μούτρα στον Graham Masterton διαβάζοντας όσα μου έλειπαν από την συλλογή μου. Τελείωσα της προάλλες το "Σάρκα & Αίμα" και μόλις χθες το "Τραύμα". Θα κάνω ένα μικρό διάλειμμα όμως για το "Crows and Other Stories" του Ντίνου και βλέπουμε πως θα συνεχίσω...

 

To Tραύμα πώς σου φάνηκε;

Μου άρεσε πολύ η βασική χαρακτήρας του έργου. Σαν ιστορία έχανε αρκετά, όμως κέρδισε στους χαρακτήρες... Σίγουρα όχι ότι καλύτερο (ή πιο τρομακτικό αν θέλεις) έχει γράψει ο Μάστερτον!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πέσει με τα μούτρα στον Graham Masterton διαβάζοντας όσα μου έλειπαν από την συλλογή μου. Τελείωσα της προάλλες το "Σάρκα & Αίμα" και μόλις χθες το "Τραύμα". Θα κάνω ένα μικρό διάλειμμα όμως για το "Crows and Other Stories" του Ντίνου και βλέπουμε πως θα συνεχίσω...

 

To Tραύμα πώς σου φάνηκε;

Μου άρεσε πολύ η βασική χαρακτήρας του έργου. Σαν ιστορία έχανε αρκετά, όμως κέρδισε στους χαρακτήρες... Σίγουρα όχι ότι καλύτερο (ή πιο τρομακτικό αν θέλεις) έχει γράψει ο Μάστερτον!

 

Μόνο εγώ το συγκαταλέγω στα κορυφαία βιβλία που έχω διαβάσει ρε παιδιά; :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω πέσει με τα μούτρα στον Graham Masterton διαβάζοντας όσα μου έλειπαν από την συλλογή μου. Τελείωσα της προάλλες το "Σάρκα & Αίμα" και μόλις χθες το "Τραύμα". Θα κάνω ένα μικρό διάλειμμα όμως για το "Crows and Other Stories" του Ντίνου και βλέπουμε πως θα συνεχίσω...

 

To Tραύμα πώς σου φάνηκε;

Μου άρεσε πολύ η βασική χαρακτήρας του έργου. Σαν ιστορία έχανε αρκετά, όμως κέρδισε στους χαρακτήρες... Σίγουρα όχι ότι καλύτερο (ή πιο τρομακτικό αν θέλεις) έχει γράψει ο Μάστερτον!

 

Μόνο εγώ το συγκαταλέγω στα κορυφαία βιβλία που έχω διαβάσει ρε παιδιά; :p

 

Έλα, κι εγώ μαζί σου! Βέβαια εγώ το έχω μεταφράσει κιόλας, αλλά είπαμε, στη λογοτεχνία δεν έχει εκπτώσεις, αν δεν μ' αρέσει κάτι δεν το ακουμπάω ούτε με γάντια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Κριστίν του Κινγκ και είμαι ανάμεσα στα: το Αίμα για τον Μανιτού του Μαστερτον (να δω και πως συνεχίζει την ιστορία) ή τον Δράκουλα του Στόκερ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τις Ιστορίες από εφιαλτικούς κόσμους (τον είχα άχτι αυτόν τον τόμο),τα μισά διηγήματα του τόμου τα είχα ξαναδιαβάσει οπότε εχτές διάβασα μόνο 3 ιστοριούλες μόνο.

 

Διάβασα το Επισκέπτης από τα άστρα του Μπλάκ (ιστορία μυθολογίας Κθούλου ήταν αρκετά ωραία μπορώ να πω).

Τα Πράσινα νερά του Ράιμερ (και αυτή μυθολογία Κθούλου το ιδιαίτερο όμως είναι ότι διαδραματίζεται στην Ελλάδα και συγκεκριμένα λίγο έξω από την Λαμία.Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε αλλά εντάξει καλή ήταν).

Την Αδερφή πόλη του Λάμλυ (αυτή δεν μου άρεσε)

 

Οπότε μου μένει μονο η ιστορία του Κάμπελ η φρίκη από την γέφυρα που θα το διαβάσω το βραδάκι,που θα αρχίσω και άλλη ανθολογία αλλά δεν ξέρω πια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τις Ιστορίες από εφιαλτικούς κόσμους (τον είχα άχτι αυτόν τον τόμο),τα μισά διηγήματα του τόμου τα είχα ξαναδιαβάσει οπότε εχτές διάβασα μόνο 3 ιστοριούλες μόνο.

 

Διάβασα το Επισκέπτης από τα άστρα του Μπλάκ (ιστορία μυθολογίας Κθούλου ήταν αρκετά ωραία μπορώ να πω).

Τα Πράσινα νερά του Ράιμερ (και αυτή μυθολογία Κθούλου το ιδιαίτερο όμως είναι ότι διαδραματίζεται στην Ελλάδα και συγκεκριμένα λίγο έξω από την Λαμία.Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε αλλά εντάξει καλή ήταν).

Την Αδερφή πόλη του Λάμλυ (αυτή δεν μου άρεσε)

 

Οπότε μου μένει μονο η ιστορία του Κάμπελ η φρίκη από την γέφυρα που θα το διαβάσω το βραδάκι,που θα αρχίσω και άλλη ανθολογία αλλά δεν ξέρω πια.

 

Ωραιος τομος.

Ο "Ραϊνερ" που εγραψε Τα Πράσινα νερά δεν ειναι παρα ο ιδιος ο Μπαλανος. Το εχει παραδεχτει.

Ο Ρομπερτ Μπλοχ ή Μπλοκ ή Μπλακ εγραψε την ιστορια Επισκέπτης από τα άστρα οταν ηταν 17 χρονων!

Τη Φρικη απο τη Γεφυρα μην τη διαβασεις αμα δεν εχεις διαβασει Τον Τρομο του Ντανγουιτς πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τις Ιστορίες από εφιαλτικούς κόσμους (τον είχα άχτι αυτόν τον τόμο),τα μισά διηγήματα του τόμου τα είχα ξαναδιαβάσει οπότε εχτές διάβασα μόνο 3 ιστοριούλες μόνο.

 

Διάβασα το Επισκέπτης από τα άστρα του Μπλάκ (ιστορία μυθολογίας Κθούλου ήταν αρκετά ωραία μπορώ να πω).

Τα Πράσινα νερά του Ράιμερ (και αυτή μυθολογία Κθούλου το ιδιαίτερο όμως είναι ότι διαδραματίζεται στην Ελλάδα και συγκεκριμένα λίγο έξω από την Λαμία.Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε αλλά εντάξει καλή ήταν).

Την Αδερφή πόλη του Λάμλυ (αυτή δεν μου άρεσε)

 

Οπότε μου μένει μονο η ιστορία του Κάμπελ η φρίκη από την γέφυρα που θα το διαβάσω το βραδάκι,που θα αρχίσω και άλλη ανθολογία αλλά δεν ξέρω πια.

 

Ωραιος τομος.

Ο "Ραϊνερ" που εγραψε Τα Πράσινα νερά δεν ειναι παρα ο ιδιος ο Μπαλανος. Το εχει παραδεχτει.

Ο Ρομπερτ Μπλοχ ή Μπλοκ ή Μπλακ εγραψε την ιστορια Επισκέπτης από τα άστρα οταν ηταν 17 χρονων!

Τη Φρικη απο τη Γεφυρα μην τη διαβασεις αμα δεν εχεις διαβασει Τον Τρομο του Ντανγουιτς πρωτα.

 

Carter για τα πράσινα νερά το είχε πάρει το μάτι μου σε ένα άλλο topic ότι το είχε γράψει ο Μπαλάνος(άλλωστε κάπου μου φαίνεται ότι καρφώθηκε μέσα στο διήγημα που σε ένα ταξίδι ο κεντρικός χαρακτήρας πήρε ένα βιβλίο τσέπης για να διαβάσει και λέω τον τσάκωσα.)

Για τον Μπλάκ (ο Μπαλάνος τον λέει μόνο έτσι) αν το είχε γράψει σε ηλικία 17 χρονών τότε όντως είναι πάρα πολύ καλό διήγημα.

Όσο για το τελευταίο σχόλειο σου το έχω διαβάσει τον τρόμο από το Ντάνγουιτς από τον Αίολο,βασικά μου λείπουν μόνο οι Μύκητες από το Γυογγόθ και ο τελευταίος τόμος με τους αρουραίους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η φωνή της σκιάς μας του Jonathan Carroll: Αυτό από που κι ως που είναι τρόμου;;; Ξεκινάει με μια συμπαθητική κοινωνική ιστορία από τη παιδική ηλικία του ήρωα, συνεχίζει με μία λεπτομερή και βαρετή αφήγιση των αισθηματικών περιπετειών που είχε όταν ενιληκιώθηκε. Αυτό καταλαμβάνει περισσότερο από τα 2/3 της ιστορίας. Μετά υπεισέρχονται κάποιες μεταφυσικές πινελιές στις οποίες ο συγγραφέας δεν εστιάζει τόσο (είναι σα να λεει "εγώ κοινωνικό θέλω να γράψω") και πάνω που είπα ότι θα ξεκινήσει η ουσία, ξανά πάλι οι αισθηματικές ιστορίες του ήρωα. Γυρίζω στο οπισθόφυλλο στην έκδοση απο ΟΞΥ και διαβάζω: "Ενα αγωνιώδες θρίλερ". Που ήταν η αγωνία και εγώ δεν την πήρα είδηση;;; Στις 2 τελευταίες σελίδες προφανώς (οι μόνες που άξιζαν από άποψη τρόμου και σασπένς). Είμαι σε μια φάση που κουράστηκα να ξεκινάω ένα βιβλίο τρόμου και να διαπιστώνω ότι έχει αρετές άλλων ειδών. Αυτό όμως, δεν προσπαθεί κάν να είναι τρόμου!!! Δεν θα το συνιστούσα στους τρομολάγνους αναγνώστες.

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

 

Διάβασα το Επισκέπτης από τα άστρα του Μπλάκ (ιστορία μυθολογίας Κθούλου ήταν αρκετά ωραία μπορώ να πω).

 

 

Το παρασκήνιο που υπάρχει πίσω από τα διηγήματα με τα κόλπα που κάνει ο Μπλοχ στον Λάβκραφτ και αντιστρόφως, αναφέρεται και στην εισαγωγή της ιστορίας. Σε περίπτωση λοιπόν που δεν το γνωρίζεις, να πω ότι αυτή που σου λείπει είναι ''Ο Στοιχειωτής του Σκοταδιού'' που μπορείς να την βρεις εδώ. Αν τις διαβάσεις με την σειρά, πιστεύω ότι θα σου αρέσουν και περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Επισκέπτης από τα άστρα του Μπλάκ (ιστορία μυθολογίας Κθούλου ήταν αρκετά ωραία μπορώ να πω).

 

 

Το παρασκήνιο που υπάρχει πίσω από τα διηγήματα με τα κόλπα που κάνει ο Μπλοχ στον Λάβκραφτ και αντιστρόφως, αναφέρεται και στην εισαγωγή της ιστορίας. Σε περίπτωση λοιπόν που δεν το γνωρίζεις, να πω ότι αυτή που σου λείπει είναι ''Ο Στοιχειωτής του Σκοταδιού'' που μπορείς να την βρεις εδώ. Αν τις διαβάσεις με την σειρά, πιστεύω ότι θα σου αρέσουν και περισσότερο.

 

Ναι Δημήτρη ομολογώ πως αυτό δεν το ήξερα το βιβλίο που μου έστειλες ήταν το πρώτο μου βιβλίο και το συγκεκριμένο διήγημα ένα από τα αγαπημένα μου του Lovecraft αλλά έχω πολύ καιρό που το διάβασα και αυτήν την πληροφορία δεν την παρατήρησα.

Link to comment
Share on other sites

Εξερευνώ το post apocalypse τελευταία.

Το μόνο άξιο μνείας είναι το Rot and Ruin του Maberry, ενα YA zombie novel. Ελαφρώς παιδικό, αλλά διαβάζεται άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Το διαμέρισμα της οδού Πατησίων, της Μαρώς Τριανταφύλλου

Βασίλη, διάβασα τα σχόλια σου για το συγκεκριμένο βιβλίο, μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον, αλλά είμαι σε δίλημμα να το αγοράσω ή όχι.

Τα 10€ για ένα βιβλίο 160 σελίδων μου φαίνεται λιγάκι υπερτιμημένο (και στην παρούσα περίπτωση που μιλάμε πάντοτε για Ελληνίδα συγγραφέα -χωρίς επιπλέον έξοδα για την μετάφραση)

Βρίσκομαι ανάμεσα σ'αυτό και στο 1984 του George Orwell... (ξέρω, δεν είναι τρόμου... αλλά κάποια στιγμή έλεγα να το διαβάσω...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το διαμέρισμα της οδού Πατησίων, της Μαρώς Τριανταφύλλου

Βασίλη, διάβασα τα σχόλια σου για το συγκεκριμένο βιβλίο, μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον, αλλά είμαι σε δίλημμα να το αγοράσω ή όχι.

Τα 10€ για ένα βιβλίο 160 σελίδων μου φαίνεται λιγάκι υπερτιμημένο (και στην παρούσα περίπτωση που μιλάμε πάντοτε για Ελληνίδα συγγραφέα -χωρίς επιπλέον έξοδα για την μετάφραση)

Βρίσκομαι ανάμεσα σ'αυτό και στο 1984 του George Orwell... (ξέρω, δεν είναι τρόμου... αλλά κάποια στιγμή έλεγα να το διαβάσω...)

 

Εγώ θα έπαιρνα το 1984 ή κάποιο άλλο βιβλίο τρόμου με τα ίδια λεφτά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το διαμέρισμα της οδού Πατησίων, της Μαρώς Τριανταφύλλου

Βασίλη, διάβασα τα σχόλια σου για το συγκεκριμένο βιβλίο, μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον, αλλά είμαι σε δίλημμα να το αγοράσω ή όχι.

Τα 10€ για ένα βιβλίο 160 σελίδων μου φαίνεται λιγάκι υπερτιμημένο (και στην παρούσα περίπτωση που μιλάμε πάντοτε για Ελληνίδα συγγραφέα -χωρίς επιπλέον έξοδα για την μετάφραση)

Βρίσκομαι ανάμεσα σ'αυτό και στο 1984 του George Orwell... (ξέρω, δεν είναι τρόμου... αλλά κάποια στιγμή έλεγα να το διαβάσω...)

 

Να σου πω την αληθεια, εγω τελευταία αποφεύγω να διαβάζω τουβλα βιβλία τρόμου. Πιστεύω ότι όσο πιο μικρή είναι μια ιστορία τρόμου, τόσο πιο περιεκτική είναι. Και η συγκεκριμένη, σε σχέση με άλλες είναι αρκετά περιεκτική. Προτιμώ πάντα τα λεπτά βιβλία στον τρόμο και ας πονάει η τσέπη μου. Από το να διαβάζω κοινωνικό, κατασκοπικο, φάνταζι κλπ που μου το πασάρουν για τρόμου, αυτο το προτιμώ.

 

Από την άλλη βέβαια έχω διαβάσει και λεπτά βιβλία τρόμου που μόνο τρόμου δεν είναι....

Edited by alien666
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Alien666 μην δίνεις σημασία στο τι λένε οι κριτικοί σε εφημερίδες και περιοδικά ή αυτοί που γράφουν σχόλια στο οπισθόφυλλο του βιβλίου. Συνήθως το παρακάνουν. Να δίνεις σημασία στα σχόλια αναγνωστών σε amazon και goodreads και σε άλλες βιβλιοφιλικές ιστοσελίδες (και δω μέσα φυσικά!). Ο ίδιος ο Joyce Carroll δεν έχει πει ότι το Η φωνή της σκιάς μας, π.χ., είναι τρόμου ή θρίλερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το διαμέρισμα της οδού Πατησίων, της Μαρώς Τριανταφύλλου

Βασίλη, διάβασα τα σχόλια σου για το συγκεκριμένο βιβλίο, μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον, αλλά είμαι σε δίλημμα να το αγοράσω ή όχι.

Τα 10€ για ένα βιβλίο 160 σελίδων μου φαίνεται λιγάκι υπερτιμημένο (και στην παρούσα περίπτωση που μιλάμε πάντοτε για Ελληνίδα συγγραφέα -χωρίς επιπλέον έξοδα για την μετάφραση)

Βρίσκομαι ανάμεσα σ'αυτό και στο 1984 του George Orwell... (ξέρω, δεν είναι τρόμου... αλλά κάποια στιγμή έλεγα να το διαβάσω...)

 

Να σου πω την αληθεια, εγω τελευταία αποφεύγω να διαβάζω τουβλα βιβλία τρόμου. Πιστεύω ότι όσο πιο μικρή είναι μια ιστορία τρόμου, τόσο πιο περιεκτική είναι. Και η συγκεκριμένη, σε σχέση με άλλες είναι αρκετά περιεκτική. Προτιμώ πάντα τα λεπτά βιβλία στον τρόμο και ας πονάει η τσέπη μου. Από το να διαβάζω κοινωνικό, κατασκοπικο, φάνταζι κλπ που μου το πασάρουν για τρόμου, αυτο το προτιμώ.

 

Από την άλλη βέβαια έχω διαβάσει και λεπτά βιβλία τρόμου που μόνο τρόμου δεν είναι....

 

Κι εμένα μου κίνησε το ενδιαφέρον η κριτική του Βασίλη και θα το αγοράσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μην περιμένετε να σας παγώσει και το αίμα.... εγω προσπαθώ να είμαι πάντα καλοπροαιρετος... ένα ghost story στην Αθηνα είναι :mf_surrender: Πάντως εμένα πολύ μου άρεσε!

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..