Jump to content

Τι διαβάζετε από τρόμο;

Recommended Posts

Νίκη
1 hour ago, Δημήτρης said:

Αυτό μήπως έχει να κάνει

Reveal hidden contents

με στοίβα από πέτρες; Έτοιμες προς ...εκτόξευση;

Αν ναι, την έχω διαβάσει με διαφορετικό τίτλο σε άλλη ανθολογία και ήταν όντως πολύ καλή.  

Ακριβώς αυτό είναι!

• Like 1
  • 4 weeks later...
  • Replies 478
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• AlienBill

142

• Nihilio

39

• BladeRunner

35

• Δημήτρης

28

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Διάβασα το "Ζωντανός θρύλος" του Richard Matheson. Η ίδια ιστορία με μεγάλες παραλλαγές έχει βγεί και ταινία με πρωταγωνιστή τον Will Smith. Απορώ με τον εαυτό μου γιατί τόσα χρόνια δεν είχα διαβάσει

Αν δεν υπήρχε το Οξυ στην Ελλάδα θα θεωρούσαμε ακόμη πως πρωτοπορία στον Τρόμο είναι ο Κίνγκ. Προ Οξέως (sic) οι επιλογές ήταν: Κινγκ, Μάχεν, Λαβκραφτ, Ποε. Οι άνθρωποι έβγαλαν βιβλία που ήθελε @ρχίδι

Οι εκδοσεις ΟΞΥ ειναι τελειως αδικο να κρινονται σημερα το 2014, τοσα χρονια μετα την πρωτη εμφανιση τους. Πρεπει να κοιταξει κανεις τί γινοταν το 1995 στο χωρο του Τρομου ( στον ποιον ??) και να κατα

Posted Images

BladeRunner
Posted (edited)

Σάιμον Κλαρκ - Βαμπίρικ (Vampyrrhic, 1999)

2079332718_.jpg.c6f61fce7193dda17ebca96b81aefcc0.jpg

Δεύτερο βιβλίο του Σάιμον Κλαρκ που διαβάζω, μετά το "Δίψα για αίμα" που διάβασα προ αμνημονεύτων ετών, δηλαδή γύρω στον Σεπτέμβριο του 2008 (σύμφωνα με τα κιτάπια μου), τότε που μόλις ξεκινούσα τη Β' Λυκείου. Προφανώς και δεν θυμάμαι τίποτα από εκείνο το βιβλίο, τόσα χρόνια που έχουν περάσει από τότε και τόσα βιβλία που έχω διαβάσει στο μεταξύ, αλλά για να του έβαλα τέσσερα αστεράκια σημαίνει ότι θα μου άρεσε. Λοιπόν, το "Βαμπίρικ" (διάβασα την έκδοση της Άγνωστης Καντάθ) μου φάνηκε σαν ένα πολύ ωραίο, ψυχαγωγικό και αρκετά εθιστικό θρίλερ τρόμου με βαμπίρ, που ναι μεν δύσκολα μπορεί να τρομάξει κάποιον, από την άλλη όμως άνετα σε καθηλώνει στη θέση σου, μέχρι να διαβάσεις και την τελευταία σελίδα. Αν μη τι άλλο υπάρχει αγωνία και ένταση, υπάρχουν και μπόλικες δυνατές σκηνές με αίμα και βία, ενώ βρήκα την ιστορία εξαιρετικά ατμοσφαιρική χάρη στο όλο σκηνικό της μικρής επαρχιακής πόλης που βρίσκεται κάπου στην αγγλική εξοχή. Η γραφή είναι σίγουρα πολύ καλή και ευκολοδιάβαστη, με ρεαλιστικές περιγραφές σκηνικών και καταστάσεων, ενώ οι πρωταγωνιστικοί χαρακτήρες είναι μάλλον αρχετυπικοί για το είδος και ίσως με όχι τόσο πολύ βάθος, αλλά οπωσδήποτε λειτουργικοί και (πιστεύω ότι) εύκολα μπορείς να ταυτιστείς μαζί τους. Μπορεί το βιβλίο να μην εντυπωσιάζει με τις ιδέες και την πλοκή του (ή ίσως ακόμα και με τη γραφή του), όμως σίγουρα περνάς καλά διαβάζοντάς το. Υ.Γ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο κοντινό μέλλον θα ξαναδιαβάσω το "Δίψα για αίμα".

8/10

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 3
  • 2 weeks later...
Steel Guardian
Posted (edited)

Tade Thompson - The Murders of Molly Southbourne

1575096063_TheMurdersofMollySouthbourne.thumb.jpg.4672908b89a2ba4a8786c4e45266e508.jpg

Μία πολύ συμπαθητική νουβέλα τρόμου, με μια πολύ πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα κεντρική ιδέα.
Επίσης έχει και τρομερό ρυθμό, άνετα διαβάζεται όλη με τη μία. Σε αυτό βοηθάει και η πολύ στρωτή γραφή.
Ο βασικός χαρακτήρας είναι πολύ καλά σκιαγραφημένος και βλέπουμε πως επηρεάζεται και αλλάζει από τα όσα συμβαίνουν στη νουβέλα. Μερικές από αυτές τις αλλαγές όμως γίνονται λίγο πιο γρήγορα απ' όσο θα ήθελα. Βέβαια αυτό είναι σε κάποιο βαθμό αναμενόμενο σε ένα τόσο μικρό κείμενο.
Αν έχω ένα παράπονο γενικά είναι ότι κάποια πράγματα δεν με έπεισαν τελείως, όχι γενικά, αλλά επειδή πιστεύω ότι χρειάζονταν λίγο περισσότερο χώρο για να "απλωθούν".
Σε κάθε περίπτωση όμως μου άρεσε πολύ και σίγουρα θα διαβάσω και το sequel.

Edited by Spark
  • Like 1
Steel Guardian
Posted (edited)

Tade Thompson - The Survival of Molly Southbourne

333996748_TheSurvivalofMollySouthbourne.thumb.jpg.4f09231ddb727704cfaf8e6d100f6654.jpg

Sequel του προηγούμενο (αν και το προηγούμενο δουλεύει άψογα και σαν αυτοτελής ιστορία), που ξεκινάει ακριβώς εκεί που σταματά το πρώτο. Σε γενικές γραμμές είναι αρκετά παρόμοιο ως προς τις αρετές και τα προβλήματά του, το ύφος του κτλ. Αν και το horror στοιχείο είναι λιγότερο και έχει δοθεί περισσότερη έμφαση σε κάποια άλλα στοιχεία (ψιλό επιστημονική φαντασία, ψιλό κατασκοπικό θρίλερ) που υπήρχαν από πριν.
Όλα αυτά σημαίνουν ότι και τούτο 'δω μου άρεσε πολύ. Έκλεισε πολύ ικανοποιητικά την υπόθεση, χωρίς να αφήσει καθόλου εκκρεμότητες, αλλά με χαρά θα διάβαζα και άλλη συνέχεια αν ο Thompson έγραφε μία.

Edited by Spark
  • Like 1