Jump to content
Nargathrod

Λουάνες - Ερωτηματολόγιο, Φεβρουάριος 2013

Recommended Posts

Nargathrod

Λέσχη Ανάγνωσης Φανταστικού

Φεβρουάριος 2013 (ηρωική φαντασία)

Βιβλίο Λουάνες

Συγγραφέας Κιάρα Καλουντζή

Εκδόσεις Συμπαντικές Διαδρομές

Ερωτηματολόγιο

1. Αν ήσουν ταξιδεύτρα/ταξιδευτής, σε ποιας Λουάνης τη χάρη θα'θελες να'χες γεννηθεί;

2. Τι γνώμη έχετε για την έκδοση;

3. Τι σας άρεσε και τι δεν σας άρεσε στο βιβλίο;

4. Ιδιαιτερότητες βιβλίου. (κάτι που συναντήσατε για πρώτη φορά ή κάτι που σας εντυπωσίασε)

5. Τι σας θύμισε; Μπορεί να συγκριθεί με άλλο βιβλίο τέτοιου είδους;

6. Τι γνώμη έχετε για την γραφή του έργου;

7. Θα μπορούσαν τα διηγήματα να γίνουν η αρχή μια ευρύτερης σειράς μυθιστορημάτων;

8. Λίγα λόγια για το μοτίβο της σελήνης στην ηρωική φαντασία.

Edited by Nargathrod
  • Like 1

Nargathrod

1. Αν ήσουν ταξιδεύτρα/ταξιδευτής, σε ποιας Λουάνης τη χάρη θα'θελες να'χες γεννηθεί;

Στην πράσινη. Μόνο και μόνο γιατί μπορεί να προσφέρει καλό με τις θεραπείες!

Είναι μια καλοστεκούμενη έκδοση. Το εξώφυλλο είναι εντυπωσιακό. Μου αρέσει πολύ το φθαρμένο βιβλίο με τις φαγωμένες άκρες. Τα σκίτσα και το κείμενο δένουν καλά. Σίγουρα δεν έχουν κυκλοφορήσει πολλά τέτοια βιβλία τα τελευταία χρόνια.

Μου άρεσε οτι ήταν ελληνικό φανταστικό γραμμένο στα ελληνικά με ελληνική επιρροή από την νησιωτική επαρχία. Λίγα βιβλία δίνουν στοιχεία ελληνικά στην γλώσσα. Νόμιζε ότι πολλές φορές περιέγραφε την ιστορία ένας αφηγητής μεγαλωμένος σε νησί που είχε μάθει να μιλά με τον τρόπο των νησιωτών. Ωραίο στοιχείο ήταν η μουσικότητα του κειμένου. Δεν ήταν ξερός πεζός λόγος. Σε τράβαγε να διαβάσεις παρακάτω. Οι ιδέες των Λουάνων ήταν καλές και φάνηκε να βασίζονται σε έναν τεράστιο κόσμο νησιών. Στα αρνητικά είναι ότι δεν υπήρχε ένας χάρτης για να μπορεί να καταλάβεις που είναι τα μέρη που περιγράφονταν και να μπορείς να σταθείς χωροχρονικά και να καταλάβεις. Άλλο αρνητικό είναι ότι κάποιες λουάνες ήταν πολύ καλά γραμμένες, άλλες όχι τόσο καλά γραμμένες. (παράδειγμα κίτρινης Λουάνης). Εντάξει υπήρχε και η απουσία αρσενικών χαρακτήρων το οποίο δεν είναι απαραίτητα άσχημο, αλλά για μένα το κάνει βαρετό.

4. Ιδιαιτερότητες βιβλίου. (κάτι που συναντήσατε για πρώτη φορά ή κάτι που σας εντυπωσίασε)

Η ελληνικότητα του έργου, το ύφος και οι ιδέες.

Τίποτα σε ελληνική ή ξένη φαντασία. Εντάξει το μοτίβο της σελήνης και των χρωμάτων είναι παντού χρησιμοποιημένο. Πράγμα που δεν αναιρεί την μοναδικότητα του έργου.

Σε πολλά σημεία αρκετά καλογραμμένο! Σε κάποια σημεία ήθελε λίγο καλύτερα. Υπάρχει το μοναδικό ύφος που θυμίζει ελληνικό λόγο και όχι ξενόφερτο λόγο που του δίνει πόντους.

7. Θα μπορούσαν τα διηγήματα να γίνουν η αρχή μια ευρύτερης σειράς μυθιστορημάτων;

Όπου είπε και η συγγραφέας Λουάνες τέλος. Κατά την γνώμη μου, επειδή υπάρχει ο κόσμος θα μπορούσε άνετα να δημιουργηθεί ένα μυθιστόρημα που να συνδέει όλα τα διηγήματα στις Λουάνες

Λυκάνθρωποι, Σελήνη, δύναμη του φεγγαριού, ξωτικά της σκοτεινιάς είναι στοιχεία της ηρωικής φαντασίας. Οι Λουάνες πατάνε πάνω σε έναν στέρεο λίθο που είναι το μοτίβο της σελήνης. Πολλοί λαοί έχουν παραδόσεις σχετικές με το φεγγάρι και την δύναμη του. Αυτές οι παραδόσεις διαμόρφωσαν την ιστορία και τους μύθους τους και όπου μύθος παραμύθι, όπου παραμύθι, ηρωική φαντασία!

Edited by Nargathrod

RObiN-HoOD

Στην πρώτη Λουάνη, εκεί που ο έρωτας εμφανίζεται.

Εντυπωσιακό εξώφυλλο, γλυκούλι στο χέρια.

Μου άρεσε το φανταστικό ύφος, το μαγικό του κόσμου, που σε ταξίδευε μέσα σ αυτόν.

Βρήκα έντονα στοιχεία κοσμοπλασίας (cosmology). Μου φάνηκε και σαν sourcebook από rpg (fluff). Ωραία περιγραφική αρχή για κάτι που έπεται.

Μου θύμισε παραμυθένιο κόσμο και λίγο από Μάγο της Γεωθάλασσας (Ursula K. Le Guin).

Γραφή που σε τραβάει να διαβάσεις κι άλλο. Γλώσσα που ταιριάζει σε νησιώτικο ύφος και την κρατάει στο σύνολό του βιβλίου. Σπονδυλωτό κείμενο. Μερικά θολά σημεία όσο αφορά το τέλος του βιβλίου στην τελευταία ιστορία. Φαίνεται οτι είναι κομμάτι κάποιου μεγαλύτερου κόσμου που δεν μας δόθηκε.

Προφανώς. Πηγές αναφέρουν οτι υπάρχουν πολλά χειρόγραφα της συγγραφέας που σχετίζονται.

Μη με πλέκεται με τέτοια. Εγώ είμαι απλά ο φωτογράφος :p

• Like 1

mman

1. Αν ήσουν ταξιδεύτρα/ταξιδευτής, σε ποιας Λουάνης τη χάρη θα ’θελες να ’χες γεννηθεί;

Της Τέρτιας. Νομίζω ότι είναι η πιο χρήσιμη.

Εξαιρετική. Από τα ομορφότερα βιβλία που κυκλοφορούν, ειδικά το εξώφυλλο. Μοναδική παραφωνία η διαφήμιση της τελευταίας σελίδας. Εξαιρετική και η επιμέλεια της κας Αλεξάνδρας trillian Λέτσα.

Εκτός από το γράψιμο (βλέπε ερώτηση 6) μου άρεσαν οι σκόρπιες κοσμοπλαστικές αναφορές που έμεναν ανεξήγητες και το ότι οι περισσότεροι πρωταγωνιστικοί χαρακτήρες ήταν γυναίκες. Επίσης, θεωρώ το διήγημα της Σέξτιας Λουάνης ένα από τα καλύτερα διηγήματα φαντασίας που έχω διαβάσει.

Δεν μου άρεσε το ότι οι ιστορίες ήταν τόσο μικρές που περιόριζαν την πλοκή και τους χαρακτήρες. Το ότι οι εισαγωγές περιείχαν και στοιχεία που φαίνονταν ότι θα έχουν αλλά τελικά δεν είχαν αντίκρισμα στις ιστορίες. Το ότι σε κάποιες από τις ιστορίες οι πρωταγωνίστριες υποφέρουν ή χαίρονται καταπώς τους τα φέρνει η μοίρα και οι ιδιαίτερες ικανότητές τους χωρίς να έχουν επιλογή.

4. Ιδιαιτερότητες βιβλίου. Κάτι που συναντήσατε για πρώτη φορά ή κάτι που σας εντυπωσίασε.

Η εμφάνισή του και το πόσο Κιάρα είναι.

Η θεματολογία του είναι μάλλον τυπική της λογοτεχνίας φαντασίας (αν και όχι της ηρωικής, δεν θεωρώ ότι ανήκει σ’ αυτό το υποείδος) αλλά νομίζω ότι έχει μια ιδιαιτερότητα στο ότι, αν και δεν εκτυλίσσεται στην Ελλάδα, η γλώσσα του (σε συνδυασμό με την αόριστη κοσμοπλασία του) μου έδινε κάποιες στιγμές την αίσθηση πως θα μπορούσε να διαδραματίζεται σε κάποιες παλιότερες εποχές την ελληνική ύπαιθρο, κάτι το οποίο δημιουργούσε αναγνωστική οικειότητα.

6. Τι γνώμη έχετε για τη γραφή του έργου;

Βρήκα το γράψιμο ζεστό, ξεκούραστο, ανεπιτήδευτο, συνεπές με τον εαυτό του, ειλικρινές με τον αναγνώστη, με λεξιλόγιο ταιριαστό με τις ιστορίες και το περιβάλλον. Υπήρχαν στιγμές που οι εκφράσεις και ο ρυθμός ήταν εξαιρετικά εύστοχα.

Όχι στη μορφή που είναι. Η έλλειψη πλοκής, η πολλή αδρή κοσμοπλασία και οι μη ανεπτυγμένοι χαρακτήρες προϋποθέτουν πολλή δουλειά για τη μετάβαση από τη μια φόρμα στην άλλη.

Παντελής Άσχετος, χαίρω πολύ.

Edited by mman

Naroualis

1. Αν ήσουν ταξιδεύτρα/ταξιδευτής, σε ποιας Λουάνης τη χάρη θα 'θελες να 'χες γεννηθεί;

Σε καμιάς. Δεν είμαι άνθρωπος που του αρέσουν τα χαρίσματα κι ίσως να είμαι και λίγο πιο ευθυνόφοβη απ' ότι θα ήθελα.

Είναι ένα κομψοτέχνημα. Απλά πράγματα.

Μου άρεσε η οικειότητα που σε κάνει να νιώθεις. Τοποθετεί αυτόν τον μαγικό τόπο κάπου κοντά σου, δίπλα σου και ξέρεις ότι αν γυρίσεις λίγο πιο γρήγορα το κεφάλι σου θα τον δεις να σου γνέφει.

Δε μου άρεσαν... δύο πράγματα. Πρώτον το ότι το μεγαλύτερο μέρος των κειμένων έχουν ως επίκεντρο το απαγορευμένο που τελικά θα γίνει. Και δεύτερον ότι οι άντρες έχουν μάλλον προσχηματική παρουσία.

Η τόσο άνετη χρήση της "λαϊκής" γλώσσας. Το κουβεντιάσαμε και με τα παιδιά στη συνάντηση, η Κιάρα γράφει κι είναι σαν να την ακούς στ' αυτιά σου μέσα. Και βάζω τη λέξη "λαϊκή" σε εισαγωγικά, χωρίς να την υποτιμώ καθόλου, έχει πλούτο και μουσικότητα και κουβαλάει το συναίσθημα πολύ καλύτερα από τη λόγια γλώσσα.

Αρνούμαι να απαντήσω. Δε θα το συγκρίνω με τίποτε. So there.

Η Κιάρα πατάει όχι μόνο πάνω στη γλώσσα της, αλλά και στα όσα λέει με τη γλώσσα αυτή. Ξέρεις εξαρχής ότι δεν πρόκειται για κάποιον μάγο κλεισμένο στον πύργο του από μαύρο βασάλτη, αλλά για μια μάγισσα μαμή του χωριού, που δεν είναι αποκομμένη από την κοινωνία που 

7. Θα μπορούσαν τα διηγήματα να γίνουν η αρχή μιας ευρύτερης σειράς μυθιστορημάτων;

Ω, πόσο θα το ήθελα αυτό! Αλλά όπως είναι το καθένα τους είναι ολοκληρωμένο και δε νομίζω ότι θα κέρδιζχαν κάτι αν τα ξεχειλώναμε.

8. Λίγα λόγια για το μοτίβο της σελήνης στην ηρωική φαντασία

Είναι πολύ τακτικά συνδεδεμένο με τη μαγεία. Πολύ θα ήθελα να δω κάτι που να το ανατρέπει αυτό.