Jump to content

ΕΦΦάνταστες Ιστορίες - Ανθολογία ΑΛΕΦ


Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mman

    14

  • aScannerDarkly

    6

  • Tiessa

    6

  • wordsmith

    11

Στους επαρχιώτες;

 

Να κάνετε ΦΕΦΕ, να σας το φέρουμε εμείς με το πλοίο, κε nikosal. Και το Χατζηγιώργη δώρο, τυλιγμένο απάνω στο βιβλίο με ζελατίνα (sic).

Link to comment
Share on other sites

Τα καλά νέα σας τα λέω εγώ: Το βιβλίο όντως θα το έχουμε αύριο στο Φεστιβάλ.

Τα περίεργα νέα τα βλέπετε παρακάτω: Το εξώφυλλο άλλαξε την τελευταία στιγμή. Προσέξτε καλά και θα καταλάβετε γιατί είναι 'περίεργα'.

 

post-1396-0-68834400-1365669867_thumb.jpg

 

Κάποιος πρόθυμος mod να αλλάξει το εξώφυλλο και στο αρχικό ποστ, παρακαλώ. Έτσι, για ν' αφήσει έκθετο,

και με το γλυκάκι στο στόμα,

κάποιον καλό φίλο. :-)

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος πρόθυμος mod να αλλάξει το εξώφυλλο και στο αρχικό ποστ, παρακαλώ.

 

Έι, αυτό δεν είναι δίκαιο!

Τώρα δεν φαίνεται πια το παλιό εξώφυλλο. Και κρίμα τα like που έκανα σε όσους είπαν ότι τους άρεσε! :p

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Τώρα που το λες θα ήταν καλύτερα να το έβαζα σε spoiler αλλά να που δε το σκέφθηκα... oh well... enjoy the new one :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΑΔΙΚΙΑ! ΑΔΙΚΙΑ! ΑΔΙΚΙΑ!

(όχι για το νέο εξώφυλλο, αλλά για το παλιό)

Αιτούμαι την επαναφορά του, για να το θυμόμαστε, αλλά κυρίως για την ολότητα του topic. Κάποιοι μετά από καιρό θα αναρωτιούνται για το εξώφυλλο που απορρίφθηκε.

 

Όσο για το νέο...

 

ΤΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, και ΠΙΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ από το προηγούμενο εξώφυλλο, είναι αυτό το νέο εξώφυλλο!!!

MAURITS CORNELIS ESCHER ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ!!!

 

ΥΓ. Αν ξαναλλάξετε το εξώφυλλο μέχρι αύριο, παρακαλώ να μη μου το ανακοινώστε μέσω του ίδιου προσώπου, ο οποίος αρέσκεται να βασανίζει γλυκατζίδες την ώρα που απολαμβάνουν τάρτα σοκολάτα!

 

Edit: Μόλις ανακάλυψα ότι η εικόνα είναι του Σουηδού Oscar Reutersvard, ο οποίος σχεδιάζει αντίστοιχα απίθανα σχέδια όπως και ο Escher, αλλά είναι λιγότερο γνωστός. Η εκτίμησή μου μεγάλωσε ακόμα περισσότερο για το εξώφυλλο.

Edited by Nirgal
Link to comment
Share on other sites

μπρε τη δημιουργική αφομοίωση του Έσερ! :))) τυχερό να είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το παλιό εξώφυλλο, ενδιαφέρον το καινούργιο...

 

Πότε και σε ποια βιβλιοπωλεία θα μπορούμε να βρούμε το βιβλίο; Τιμή διαθέσιμη υπάρχει; 

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Αθήνα, έχει ακόμα πέντε μέρες να περάσεις από το Φεστιβάλ και να το πάρεις στην τιμή των €10. Δεν είναι ανάγκη να μπεις για τις ταινίες, αν δεν θέλεις, και θα σε γνωρίσουμε και από κοντά. :-) Κερνάμε αψέντι και, αν προλάβεις, γλυκάκια.

Βιβλιοπωλεία και τιμές θα ξέρουμε μετά το Φεστιβάλ.

 

Χθες πάντως, όντας στον φυσικό του χώρο, το βιβλίο έφευγε σαν τρελό, και το ίδιο περιμένουμε να κάνει και μέσα στο Σ/Κ. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που το πήραμε στα χέρια μας τη μέρα που είχαμε θέσει σαν στόχο και που είναι στην εμφάνιση όπως ακριβώς το περιμέναμε. Συγχαρητήρια σε όσους και όσες δούλεψαν γι' αυτό, είτε γράφοντας, είτε διαβάζοντας, είτε τρέχοντάς το, και ιδιαίτερα συγχαρητήρια στον Ηφαιστίωνα, αφού το υπέροχο Ataxia Blues που κλείνει το βιβλίο είναι το πρώτο έργο του που βλέπει τυπωμένο στο χαρτί. Είμαι πολύ περήφανος που έχουμε αυτή την ιστορία στην ανθολογία.

Link to comment
Share on other sites

Φήμες λένε ότι χθες ήμουν κάπως έτσι :man_in_love: ενώ το ξεφύλλιζα. Μπράβο σε όσους το έτρεξαν κι έκαναν τα αδύνατα δυνατά για αν το έχουμε στην ώρα του, χωρίς εκπτώσεις όμως ως προς το αποτέλεσμα. Ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι για το εξώφυλλο δεν τρελαίνομαι - παραπέμπει πιο πολύ σε slipstream και τα διηγήματα δεν έχουν καμία σχέση. Αλλά πολύ καλή έκδοση! Έχει και την αγαπημένη μου γραμματοσειρά! Ελπίζω να υπάρχει και στο Φαεινόν και στο Έναστρον και προπαντός στο ComiCon το άλλο Σαββατοκύριακο.

Να σημειωθούν χοροπηδητά Βάσως μπροστά στο ταμείο του Μικρόκοσμου ("ΕΧΟΥΜΕ ΒΙΒΛΙΟ! ΕΧΟΥΜΕ ΒΙΒΛΙΟ!").

Ώστε πουλούσε, ε; Ανεξάρτητα από το ότι ήταν η πρώτη μέρα και υποθέτω θα αγόραζαν οι συγγραφείς πέντε-πέντε τα αντίτυπα; Το πήραν κι άλλοι; Θα το διαβάσουν, άραγε; Αν δω βιβλιοκριτικές θα πέσω ανάσκελα.

Link to comment
Share on other sites

 

Να σημειωθούν χοροπηδητά Βάσως μπροστά στο ταμείο του Μικρόκοσμου ("ΕΧΟΥΜΕ ΒΙΒΛΙΟ! ΕΧΟΥΜΕ ΒΙΒΛΙΟ!").

 

Η Βάσω ήταν πραγματικά ευτυχισμένη χτες το βράδυ και, κλασικά, δεν έκανε καμιά προσπάθεια -ούτε καν μπροστά σε ξένο κόσμο- να κρύψει τη χαρά της. :) :mf_sonne:

Και η αλήθεια είναι ότι η χαρά δεν είχε να κάνει με το διήγημα που βρισκόταν μέσα.

 

Είχε να κάνει με τη συνειδητοποίηση, πιάνοντας το βιβλίο στα χέρια, ότι όλοι μα όλοι όσοι βρίσκονταν τυπωμένοι μέσα στις σελίδες του ήταν γνωστοί και αγαπημένοι. :friends:

 

Edited by Tiessa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι μερικά από τα διηγήματα, είναι πραγματικά εξαιρετικά. Πολλά συγχαρητήρια και στους επιμελητές!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ καλή η ανθολογία, γεμάτη αξιόλογα διηγήματα.

Τα αγαπημένα μου ήταν:

Το Θεώρημα του Ενός. Είχε ωραία ιδέα και πολύ καλή εξήγηση του θεωρήματος και του μηνύματος.

και Ataxia Blues. Απίστευτη ατμόσφαιρα, πραγματικά καταπληκτικό διήγημα.

Γενικά όλα μου άρεσαν και πέρασα πολύ καλά διαβάζοντάς τα.

Link to comment
Share on other sites

Μερσί εκ μέρους όλων.

 

Το Θεώρημα του Ενός. Είχε ωραία ιδέα και πολύ καλή εξήγηση του θεωρήματος και του μηνύματος.

 

...και το κατάλαβες κιόλας, να σημειωθεί αυτό, γιατί δε συμβαίνει συχνά σε διηγήματα του mman.

Link to comment
Share on other sites

Πότε και σε ποια βιβλιοπωλεία θα μπορούμε να βρούμε το βιβλίο; 

 

Εδώ και λίγες μέρες μπορείτε να βρείτε την ανθολογία στα συνήθη ύποπτα βιβλιοπωλεία "Έναστρον", "Πολιτεία", "Solaris" και, φαντάζομαι, και ηλεκτρονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οι "ΕΦΦάνταστες Ιστορίες" θα βρίσκονται από σήμερα στην Έκθεση Βιβλίου στο Πεδίον του Άρεως, στο περίπτερο 54 του εκδοτικού οίκου SEΛINI.

Αλλιώς, στα βιβλιοπωλεία του προηγούμενου ποστ ή, ακόμα καλύτερα, μεθαύριο από εδώ. :-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι "ΕΦΦάνταστες Ιστορίες" θα βρίσκονται από σήμερα στην Έκθεση Βιβλίου στο Πεδίον του Άρεως, στο περίπτερο 54 του εκδοτικού οίκου SEΛINI.

 

Όπως με ειδοποίησαν από το περίπτερο, οι συγγραφείς της ανθολογίας είναι ευπρόσδεκτοι να περνάνε καθ' όλη τη διάρκεια της έκθεσης (μέχρι και το επόμενο Σ/Κ, 9 Ιουνίου) από κει, ώστε να πέφτει η σχετική ανακοίνωση για υπογραφή αντιτύπων. Μόνο όχι όλοι μαζί γιατί τα πράγματα είναι λίγο στριμωγμένα από πλευράς χώρου. Οπότε κάντε μια βόλτα μόνοι σας ή πηγαίνετε παρέα με κάποιον / κάποιους από τις 6:00 μέχρι τις 10:30 κάθε μέρα. Φυσικά, δεν είναι αναγκαίο να είστε και όλες τις ώρες, ούτε χρειάζεται ραντεβού ή ειδοποίηση. Λεπτομέρειες / ερωτήσεις στη Χέντβιγκ Καρακούδα (αν χρειάζεται, στείλτε μου ΠΜ για τηλέφωνο).

Link to comment
Share on other sites

 

Οι "ΕΦΦάνταστες Ιστορίες" θα βρίσκονται από σήμερα στην Έκθεση Βιβλίου στο Πεδίον του Άρεως, στο περίπτερο 54 του εκδοτικού οίκου SEΛINI.

 

Όπως με ειδοποίησαν από το περίπτερο, οι συγγραφείς της ανθολογίας είναι ευπρόσδεκτοι να περνάνε καθ' όλη τη διάρκεια της έκθεσης (μέχρι και το επόμενο Σ/Κ, 9 Ιουνίου) από κει, ώστε να πέφτει η σχετική ανακοίνωση για υπογραφή αντιτύπων. Μόνο όχι όλοι μαζί γιατί τα πράγματα είναι λίγο στριμωγμένα από πλευράς χώρου. Οπότε κάντε μια βόλτα μόνοι σας ή πηγαίνετε παρέα με κάποιον / κάποιους από τις 6:00 μέχρι τις 10:30 κάθε μέρα. Φυσικά, δεν είναι αναγκαίο να είστε και όλες τις ώρες, ούτε χρειάζεται ραντεβού ή ειδοποίηση. Λεπτομέρειες / ερωτήσεις στη Χέντβιγκ Καρακούδα (αν χρειάζεται, στείλτε μου ΠΜ για τηλέφωνο).

 

 

 

Με αγχώνεις τώρα... Καλά που δεν έχω περάσει ακόμα από την έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να περάσουμε από την έκθεση κάποια στιγμή δύο με τέσσερις από τους συγγραφείς για να γίνει λίγο μπούγιο. Θα ήταν καλό και για το περίπτερο που φιλοξενεί την ανθολογία, αλλά και για την ίδια την ανθολογία.

 

@wordsmith: Κι εγώ νιώθω αμηχανία, αλλά το προτείνω για να ακουστεί λιγάκι και η λογοτεχνία του φανταστικού. Σε εκθέσεις βιβλίου στην Ελλάδα ακούγονται ανακοινώσεις για συγγραφείς άλλων ειδών. Ας βοηθήσουμε λιγάκι αυτό που μας αρέσει και είναι τόσο παρεξηγημένο στη χώρα μας.

 

Το προηγούμενο Σάββατο πήγα από την έκθεση και παρέδωσα 5 αντίτυπα της ανθολογίας, γιατί απ' ό,τι μου είπαν είχαν πουληθεί κάποια και χρειάζονταν μερικά για επιπλέον απόθεμα. Συναντήθηκα με τη Χέντβιγκ και καθίσαμε στο περίπτερο (#54). Λόγω βροχής ο κόσμος "έσπασε" και έτσι για τη λίγη ώρα που βρεθήκαμε εκεί δε βγάλαμε κάποια ανακοίνωση. Αυτό το ΣΚ θα έχει καλύτερο καιρό και νομίζω ότι θα ήταν θετικό αν κανονίζαμε να συναντηθούμε όσοι μπορούμε. Πράγματι δεν έχει χώρο, αλλά όπως έγραψα, 2-4 συγγραφείς θα μπορούσαν να τραβήξουν την προσοχή στο συγκεκριμένο περίπτερο και κυρίως στο συγκεκριμένο λογοτεχνικό είδος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα σήμερα στην έκθεση, μίλησα με τον τύπο που ήταν στο εν λόγω περίπτερο, του είπα για το βιβλίο ότι "είμαι κι εγώ μέσα" κλπ, αλλά για τίποτα περί υπογραφών δεν έγινε κουβέντα, δεν ξέρω... Πάντως ξανάρχομαι όποτε θέλετε, αν κανονίσουμε κάμποσοι μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα και εγώ (από την έκθεση) και ξεκινάω σήμερα την ανάγνωση! Λέω να πάω ανάποδα όμως, να ξεκινήσω από το τέλος (Αtaxia Blues, here i come...).

Link to comment
Share on other sites

Πόσα μπράβο στον Ηφαιστίωνα για το Αtaxia; Πόσα; Ιδού η απορία! Η καλύτερη αρχή... Συνεχίζουμε τώρα...

 

υγ Είχε ανέβει και στο ΣΦΦ σε πιο μικρή έκδοση, σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..