Jump to content

33ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Στοίχειωμα


Nienor
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Να αναφέρω ότι δεν ξέρω αν αυτό το πόστ ταιριάζει σε αυτό το τόπικ οπότε ένας μοντ ας κάνει τα μαγικά του.

 

Θα ήθελα να προσθέσω ότι οι διαγωνισμοί, πέρα απο την ευκαιρία για συγγραφή, προσφέρουν την δυνατότητα της επιθυμητής διαδικασίας. Αυτό που εννοώ είναι ότι εγώ για παράδειγμα, δεν θα ασχολιόμουν ποτέ με μια ιστορία εάν δεν υπήρχε ο επιθυμητός στόχος, γκόλ ή όπως αλλοιώς μπορεί να το πεί ο καθένας. Συνήθως όταν έχω μια καλή ιδέα, χάνω σύντομα την διάθεση μου να την εξελίξω. Απο την άλλη, όταν γράφεις κατά παραγγελία, μια ιστορία με κεντρικό θέμα δηλαδή, έχεις έναν ξεκάθαρο στόχο να κυνηγήσεις. Όλα τα παραπάνω είναι απλά μια σκέψη που έκανα κατά τη διάρκεια αυτών των δύο μηνών που απολαμβάνω το φόρουμ. Θα ήθελα να καταλήξω πως αν και καταννοώ το γεγονός ότι όλα κινούνται με κάποιους προκαθορισμένους ρυθμούς μέσα στο φόρουμ, η ανάγκη για περισσότερους διαγωνισμούς είναι μεγάλη, τουλάχιστον για εμένα.

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παίζεις write-off και άλλα παιχνίδια όσο συχνά θέλεις, αρκεί να βρίσκεις συμπαίκτες. Κι αυτά το ίδιο είναι, έχεις θέμα, στόχο, χρονικά όρια... έχω γράψει μερικές από τις καλύτερες ιστορίες μου σε τέτοια παιχνίδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παίζεις write-off και άλλα παιχνίδια όσο συχνά θέλεις, αρκεί να βρίσκεις συμπαίκτες. Κι αυτά το ίδιο είναι, έχεις θέμα, στόχο, χρονικά όρια... έχω γράψει μερικές από τις καλύτερες ιστορίες μου σε τέτοια παιχνίδια.

 

To ίδιο και γω. Μάλιστα μια από αυτές που μ'αρέσουν περισσότερο την έγραψα σε FFL, μία με μια μάντισσα της ταρώ.

 

Σχετικά με το διαγωνισμό: Θα μας δώσουν οι διοργανώτριες στατιστικά; Προσωπικά είμαι περίεργος να τα δω. (No hurry, just asking)  :)

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Ωχ, μπαρντόν, ρε παιδιά, το ξέχασα τελείως. Αναμείνατε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την καθυστέρηση, τα μυαλά μου βρίσκονται κάπου στην κατάψυξη και τα βγάζω καμιά φορά για βόλτα -όταν βεβαίως μου το θυμίσει κάποιος :p

 

Εντζόυ (το γάλα με το κακάο, ξέρετε...)

 

 

Όταν οι Κρόνιες καμπάνες – Naroualis

1η θέση: 8 2η θέση: 5 3η θέση: 5

και δεν έχει πάρει καμία άλλη θέση :p

 

Η ανεραΐδα του πύργου - Big Fat Pig

1η θέση: 3 2η θέση: 3 3η θέση: 3

και έχει πάρει μέχρι και την 6η θέση στη χειρότερη περίπτωση –μια φορά και μόνο.

 

Ο αργαλειός της Κοκον'Αθηναής – Oberon

1η θέση: 2 2η θέση: 5 3η θέση: 2

και έχει πάρει μέχρι και την 6η θέση στη χειρότερη περίπτωση –μια φορά και μόνο.

 

Κάτι βογγάει στο υπόγειο – Nihilio 1η θέση: 2 2η θέση: 2 3η θέση: 4

κι έχει φτάσει και μέχρι την 8η θέση για μία και φορά και μόνη.

 

Μια χούφτα σπαράγγια - Cassandra Gotha 1η θέση: 1 2η θέση: - 3η θέση: 3

κι έχει φτάσει μέχρι την 7η θέση της κατάταξης για μια φορά.

 

Γαιαγερασμένη Πανταγητεμένη - Σουσαμένια Άνοιξη

1η θέση: 1 2η θέση: 3 3η θέση: 1

κι έχει φτάσει μέρχι και την 9η θέση (σε αυτή την ιστορία υπήρχαν και οι μεγαλύτερες αποκλίσεις).

 

Η εκατόχρονη κατάρα – Mesmer

1η θέση: 1 2η θέση: - 3η θέση: -

κι έχει φτάσει επίσης στην 9η θέση.

Εδώ όμως οι αποκλίσεις δεν ήτανε μεγάλες γιατί οι περισσότεροι την τοποθέτησαν ανάμεσα στις θέσεις 7-9.

 

Ο οικοδεσπότης – apelpio

1η θέση: - 2η θέση: 1 3η θέση: 1

και οι θέσεις όπου βρέθηκε περισσότερες φορές είναι η 7η και η 8η.

 

Ο κύριος του σκοταδιού – Airbourne

περισσότερες φορές στην 7η θέση.

 

Ο μαχητής της Σκιάς - Ad Noctum

περισσότερες φορές στην 10η θέση.

 

 

Αν ψήφιζαν μόνο οι διαγωνιζόμενοι η κατάταξη θα είχε ως εξής:

1. Όταν οι Κρόνιες καμπάνες – Naroualis 80

2. Η ανεραΐδα του πύργου - Big Fat Pig 73

3. Κάτι βογγάει στο υπόγειο – Nihilio 70

4. Ο αργαλειός της Κοκον'Αθηναής – Oberon 66

5. Μια χούφτα σπαράγγια - Cassandra Gotha 56

-. Γαιαγερασμένη Πανταγητεμένη - Σουσαμένια Άνοιξη 56

6. Ο οικοδεσπότης – apelpio 51

7. Η εκατόχρονη κατάρα – Mesmer 42

8. Ο κύριος του σκοταδιού – Airbourne 32

9. Ο μαχητής της Σκιάς - Ad Noctum 24

 

Αν ψήφιζαν μόνο οι αναγνώστες η κατάταξη θα είχε ως εξής:

1. Όταν οι Κρόνιες καμπάνες – Naroualis 86

2. Ο αργαλειός της Κοκον'Αθηναής – Oberon 74

3. Η ανεραΐδα του πύργου - Big Fat Pig 67

4. Κάτι βογγάει στο υπόγειο – Nihilio 65

5. Μια χούφτα σπαράγγια - Cassandra Gotha 53

5. Γαιαγερασμένη Πανταγητεμένη - Σουσαμένια Άνοιξη 50

6. Η εκατόχρονη κατάρα – Mesmer 36

7. Ο κύριος του σκοταδιού – Airbourne 30

8. Ο οικοδεσπότης – apelpio 19

9. Ο μαχητής της Σκιάς - Ad Noctum 15

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην νικήτρια και ένα μεγάλο μπράβο στους συμμετέχοντες και τους διοργανωτές.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια Ευθυμια! Παντα αξια! Και σε ολα τα παιδια για την  συμμετοχη!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ, Κιάρα μου, για τον κόπο που έκανες να γράψεις και όλα αυτά τα πολύ ενδιαφέροντα στατιστικά. Πρέπει να σου πήρε ώρες!!! :o

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, όχι καλέ! Το excelάκι μονάχο του τα κάνει όλα, εγώ απλά τα είχα βάλει εκεί που ήθελα εξαρχής για να μπορώ να δώσω μετά δυο συναρτησούλες και να μου τα μετρήσει :p

 

Εγω ευχαριστώ πολύ που μου το θύμισες :)

 

Αν και σε αυτό το διαγωνισμό δεν έχει πάρα πολύ μεγάλες αποκλίσεις είναι η αλήθεια, υπάρχουνε άλλοι που είχανε πολύ ενδιαφέρουσες διαφορές. Σε αυτόν είναι απλά πιο εμφανές το πόσο πολύ αλλάζανε θέση μεταξύ τους μέχρι να σταθεροποιηθούνε κάπου τα 4 διηγήματα που ήρθανε πρώτα. Πραγματικά, όλα τους πέρασαν από την κορυφή, όλα πέρασαν από όλες τις σχετικές θέσεις και τελικά, όχι για το πρώτο, οκ, αυτό από ένα σημείο και μετά δεν κουνιότανε από το βάθρο του, αλλά τα υπόλοιπα τρία, οι θέσεις τους δόθηκαν στην κυριολεξία από την τελευταία ψήφο :p

 

Και αυτή ήτανε και η δική μου γνώμη εξαρχής, ότι ήτανε ισάξια. Μου φαινότανε πολύ λογικό αυτό που συνέβαινε δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Ναρού! Και μπράβο σε όλα τα παιδιά, χάρηκα πολλές από τις ιστορίες. Μπράβο και στις διοργανώτριες για έναν πολύ ζωντανό διαγωνισμό  :mf_trombone:

Edited by Ayu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..