Jump to content

33ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Στοίχειωμα


Nienor
 Share

Recommended Posts

Έχω ξεκινήσει ένα προσχέδιο μιας ιστορίας για τον διαγωνισμό, ελπίζω να την τελειώσω σύντομα και να την ανεβάσω στο φόρουμ. Παράλληλα, ανυπομονώ για τον διαγωνισμό Ρακόρ, βασικά μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να μη γνωρίζεις το περιεχόμενο απο πρίν. Καλή συνέχεια σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε σκεφτεί ήδη το θέμα σας, είτε έχετε αρχίσει να κάνετε προσχέδιο είτε όχι, εάν έχετε έστω την πρόθεση να γράψετε αλλά δεν σας έρθει ακόμα τίποτα, μπορείτε να τώρα να κάνετε τις κριτικές σας να είσαστε έτοιμοι :)

 

Αντιγράφοντας από τους κανόνες των ΔΣΣΙ γιατί όλα τα παιχνίδια έχουν τέτοιους και για να περνάμε καλά πρέπει να τους τηρούμε :)

 

Δικαίωμα συμμετοχής έχει κάθε μέλος του φόρουμ (εκτός από τον διοργανωτή του διαγωνισμού και τον βοηθό), που στο διάστημα ανάμεσα στον προηγούμενο και τον επικείμενο διαγωνισμό έχει κάνει τουλάχιστον 3 κριτικές των 100 λέξεων σε οποιεσδήποτε ιστορίες εκτός αυτές του τελευταίου διαγωνισμού. Ο εκάστοτε συμμετέχων θα είναι υπεύθυνος να επιδείξει τις κριτικές του στον διοργανωτή, για να μπορέσει να πάρει μέρος η ιστορία του.

 

Και η συνέχεια, επίσης από το Mesmerίωνα, η βοηθητική :secret:

 

Όσον αφορά τον κανονισμό για τις 3 κριτικές:

Μια φόρμα που προτείνεται να δοκιμάσουν όσοι δεν είναι πολύ εξοικειωμένοι με την πιο σχολαστική κριτική διηγημάτων, είναι η εξής:

1) Τι ήθελε να πει/πετύχει ο συγγραφέας; (τι κατάλαβε ο αναγνώστης)
2) Τι δούλεψε καλά: (κάποια θετικά που μας έμειναν)
3) Τι θα μπορούσε να λειτουργήσει καλύτερα (κάτι που μας χάλασε)
4) Επιπλέον σχόλια: (ανοιχτό για ό,τι άλλο θέλουμε να συμπληρώσουμε)


Φυσικά, η παραπάνω φόρμα δεν αποτελεί τυφλοσούρτη. Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει τον τρόπο που βολεύει περισσότερο.

 

Μόλις τελειώσετε και με αυτό, κάντε κι έναν έλεγχο στην ιδέα σας πριν την βάλετε στο χαρτί. Πρέπει να ανήκει στο χώρο του φάντασυ και να χωράει σε 3.000 λεξούλες το πολύ (όχι 3.001). Αν οι απαντήσεις είναι ναι και στα δύο, ξεκινήστε να γράφετε. Αν υπάρχει όχι ή και ίσως, προσαρμόστε και μετά και πάλι ξεκινήστε να γράφετε :)

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να μη καταλαβαίνω το νόημα του κανονισμού των τριών κριτικών.

Προάγει την υποκρισία, το θεαθήναι και την άρπα κόλα φάση. Όλα αυτά που υποτίθεται ότι θέλουμε ν' αλλάξουμε δηλαδή, όχι μόνο στο φόρουμ αλλά και σε ολόκληρη την κοινωνία(θέλω να πιστεύω). Όποιος θέλει να κριτικάρει είναι ελεύθερος να το κάνει, όποιος πάλι όχι, το ίδιο. Είναι διαγωνισμός συγγραφής, όχι κριτικής.

Το θέμα δεν είναι να κάνω κριτική γιατί μου ''επιβάλλεται'' από τους κανόνες, αλλά επειδή γουστάρω εγώ. Αν κάποιος νομίζει ότι έτσι θα κρατήσει τη βιβλιοθήκη ζωντανή, νομίζω πλανάται.

Για εμένα προσωπικά (μπορεί να μη νοιάζει και κανέναν βέβαια) είναι ένας λόγος, για να μην πάρω μέρος στο διαγωνισμό.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω το νόημα του, απλά πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό. Φυσικά ο καθένας μπορεί να επιλέξει να ακολουθήσει τους κανόνες ή όχι. Γενικά είναι καλό να κριτικάρουμε κάτι, πάντα καλοπροαίρετα βέβαια. Μπορεί κάποιος να είναι καταπληκτικός συγγραφέας, δεν σημαίνει ότι θα είναι και εξαίρετος κριτικός ! Απο την άλλη όμως, κάθε παιχνίδι, έχει κάποιους κανόνες που πρέπει να εφαρμόζονται, οπότε και είναι ξεκάθαρο το τι πρέπει να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γράφει κανένας;

 

Εγώ ξεκίνησα (μου ήρθε χθες μια ιδέα, θέλει δουλειά ακόμα για να ξεκινήσω να γράφω κανονικά, τώρα είμαι σε φάση σημειώσεων).

Link to comment
Share on other sites

Οι τρεις κριτικές, μας αρέσουνε ή όχι, τις καταλαβαίνουμε ή όχι, είναι πλέον μέρος των κανόνων του παιχνιδιού, τους οποίους φυσικά δε μπορούμε να ξαναγράφουμε κάθε φορά που ξεκινάμε να παίξουμε, έτσι δεν είναι;

 

Εμένα πάντα μου φαινότανε χαζό που στο ταμπού έπρεπε να περιγράψεις τη λέξη μόνο με άλλες λέξεις, χωρίς να κάνεις ταυτόχρονα παντομίμα. Παρόλο όμως που μου φαινότανε χαζό, κι επειδή μου αρέσει πολύ να παίζω ταμπού, δε χρησιμοποιώ παντομίμα για να περιγράφω τις λέξεις. Αν το έκανα απλά θα τσακωνόμασταν κάθε φορά που θα παίζαμε και φυσικά το μόνο που θα κατάφερνα θα ήτανε να μην περνούσαμε καλά.

 

Φυσικά και είναι δικαίωμα του καθενός να μην θέλει να συμμετέχει σε κάτι, όταν δεν συμφωνεί με τους κανόνες του κι όταν έχει ζυγίσει το πόσο μεγάλη είναι η διαφωνία του σε σχέση με το πόσο του αρέσει αυτό στο οποίο δε θα συμμετέχει επειδή διαφωνεί με ένα από τα πράγματα που το απαρτίζουν. Όπως είναι και δικαίωμα του καθενός να κρίνει (εκτός από τις ιστορίες) το οτιδήποτε θεωρεί πως σηκώνει κρίση.

 

Όμως, abuno, θεωρώ αυτήν εδώ τη δήλωση εξαιρετικά παράλογη:

Προάγει την υποκρισία, το θεαθήναι και την άρπα κόλα φάση. Όλα αυτά που υποτίθεται ότι θέλουμε ν' αλλάξουμε δηλαδή, όχι μόνο στο φόρουμ αλλά και σε ολόκληρη την κοινωνία(θέλω να πιστεύω). Όποιος θέλει να κριτικάρει είναι ελεύθερος να το κάνει, όποιος πάλι όχι, το ίδιο. Είναι διαγωνισμός συγγραφής, όχι κριτικής.

Δεν καταλαβαίνω ούτε πώς είναι "υποκριτικό" το ότι οι κανόνες ζητάνε στα ίσια να διαβάσεις και να σχολιάσεις τρία πράγματα της επιλογής σου από τις βιβλιοθήκες, ούτε γιατί θα το κάνεις "άρπα κόλα" - αυτό είναι κάτι που είτε το κάνεις έτσι γενικά σε ό,τι κι αν κάνεις είτε δεν το κάνεις βασικά- και το τρίτο, το "θεαθήναι" δεν καταλαβαίνω καν πώς το εννοείς.

 

Κι αυτό που τελικά θέλουμε να αλλάξουμε στην κοινωνία είναι το να υποχρεωνόμαστε να προσφέρουμε όσο μπορούμε και στους άλλους κάνοντας ταυτόχρονα αυτό που μας αρέσει; Όχι, εγώ δε νομίζω πως αν το είχαμε αυτό σαν κοινωνία θα ήθελα να το αλλάξω.

 

Τέλος, όσο για το αν ο διαγωνισμός είναι συγγραφής, σχολιασμού ή απλά ένα παιχνίδι που παίζουμε με τους φίλους και τους γνωστούς μας, μπορείς να διαβάσεις ξανά τους κανονισμούς. Θα δεις ότι υπάρχει εκεί ένα κατατοπιστικό κειμενάκι για τους σκοπούς για τους οποίους γίνονται, μόλις τρεις παράγραφοι. Η μία από τις τρεις είναι για το σχολιασμό :)

 

Και μετά από τις οικείες πλέον διαφωνίες μας, όσο αφορά στη διεξαγωγή, θα ήθελα να σας παρακαλέσω θερμά να μην κουβεντιάσουμε εδώ -και για άλλη μια φορά- το όριο των λέξεων και τις προθεσμίες. Μπορούμε? ε? Ε? Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ προκαταβολικά :)

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αποδεικνύεται για άλλη μια φορά, κάτι που δεσπόζει περίτρανα σε όλη τη χώρα και όχι μόνο.

Οι θεσμοί είναι υπεράνω της ουσίας. Η φάση θυμίζει μάλιστα λίγο γραφειοκρατεία δημοσίου.

Σπεύσατε για κριτικές λοιπόν, τις οποίες βέβαια δεν θα κάνατε, αν δεν θέλατε να πάρετε μέρος στο διαγωνισμό.

Αν αυτό δεν είναι υποκρισία, τότε τι είναι;

Και πιστέψτε με, δε μ' αρέσει καθόλου ο ρόλος του επαναστάτη χωρίς αιτία.

Απλά εδώ υπάρχει μια.

Όσο για το όριο λέξεων και τις προθεσμίες, ναι, αυτοί οι κανόνες χρειάζονται για τη διεξαγωγή ενός διαγωνισμού.

 

Η συνείδησή μου λοιπόν, δε μου επιτρέπει να συμμετέχω σε αυτό το θέατρο του παραλόγου.

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Εσύ το θεωρείς υποκρισία. Πολλοί (κι εγώ ανάμεσά τους) το θεωρούμε ευκαιρία να διαβάσουμε παλιές και ξεχασμένες ιστορίες. Ευκαιρία να κάνουμε μια κριτική και να δώσουμε εναύσματα για σκέψη και βελτίωση στον συγγραφέα. Ευκαιρία ν' ανακαλύψουμε διαμάντια που έθαψε ο χρόνος στη βιβλιοθήκη. Ευκαιρία να διαπιστώσουμε πόσο βελτιώθηκε ένας συγγραφέας με την πάροδο του χρόνου.

 

Κι οι διαγωνισμοί οι ίδιοι, ευκαιρία είναι. Ευκαιρία να γράψουμε μια ιστορία που μπορεί και να μην γράφαμε καθόλου χωρίς τον διαγωνισμό. Το NaNoWriMo έχει δώσει την ευκαιρία, εδώ μέσα μόνο, να γραφτούν ολόκληρες νουβέλες που χωρίς αυτό δεν θα γράφονταν ποτέ.

 

Δεν θα έγραφα καμία ιστορία απ' αυτές που έγραψα για διαγωνισμούς αν ΔΕΝ ήταν οι διαγωνισμοί. Κι αυτό υποκρισία είναι;

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, καταλαβαίνω το νόημα αυτού που λες, αλλά ένας διαγωνισμός του SFF είναι. Όχι οι διαπραγματεύσεις με την Τρόικα. Το χρονικό περιθώριο από την λήξη του περασμένου διαγωνισμού μέχρι και την κατάθεση της ιστορίας για τον τωρινό είναι πάνω από τρεις μήνες. Σε αυτό το διάστημα είναι πολύ εύκολο να γίνουν όχι τρεις, αλλά πολύ περισσότερες κριτικές άνω των εκατό λέξεων. Χωρίς μάλιστα να υπάρχει στο μυαλό πως αυτό είναι υποχρεωτικό για την συμμετοχή σε έναν διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, καταλαβαίνω το νόημα αυτού που λες, αλλά ένας διαγωνισμός του SFF είναι. Όχι οι διαπραγματεύσεις με την Τρόικα. Το χρονικό περιθώριο από την λήξη του περασμένου διαγωνισμού μέχρι και την κατάθεση της ιστορίας για τον τωρινό είναι πάνω από τρεις μήνες. Σε αυτό το διάστημα είναι πολύ εύκολο να γίνουν όχι τρεις, αλλά πολύ περισσότερες κριτικές άνω των εκατό λέξεων. Χωρίς μάλιστα να υπάρχει στο μυαλό πως αυτό είναι υποχρεωτικό για την συμμετοχή σε έναν διαγωνισμό.

 

Καλά, περίμενε να δεις τώρα πόσοι θα σπεύσουν για κριτικές.

Και μετά κάποιοι από αυτούς τους φανατικούς της τήρησης των κανονισμών, θα ζητήσουν παράταση...που φυσικά θα τους δωθεί.

Αλλά αυτό είναι χαριτομενιά και όχι παραβίαση των κανονισμών,ούτε αδικία προς αυτούς που ήταν σωστοί στο timeline.

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

...και μετά απ' αυτό το ευχάριστο διάλειμμα με την κατσίκα του γείτονα, έχω να δηλώσω πως εκεί που δεν είχα καμία απολύτως πρόθεση να συμμετάσχω, έγινε η παρακάτω συζήτηση στο πρωινό τραπέζι:

 

Άλεξ: "μια φορά θα 'θελα να δω έναν --- που ---- προκειμένου να --- κι όχι το ανάποδο που έχω δει τόσες φορές".

Σόνια: "χμ... θα μπορούσε το --- να τον στοιχειώσει μέχρι να ---".

Α: "ναι, αλλά αυτό δεν είναι αυτό που σκεφτόμουν".

Σ: "είναι όμως το θέμα του διαγωνισμού που τρέχει;"

Α: "το ---;"

Σ: "όχι, το στοίχειωμα".

Α: "μπορεί να γίνει, αλλά θα πρέπει μετά να --- για να έχει κάποιο νόημα στο τέλος".

Σ: "θα μπορούσε και να ---"

Α: "αυτό είναι κλισέ".

Σ: "ναι, αλλά αν αυτός ---, μετά το --- θα μπορούσε να --- και τότε;"

Α: "αν βάλεις κι ένα υπονοούμενο για το ---, τότε θα μπορέσεις, ίσως, κάποια στιγμή να το συνδέσεις με το ---".

Σ: "θα πρέπει, όμως, να είναι βασισμένο στην τυχαιότητα".

Α: "ναι. Να το γράψεις".

 

Οπότε δεν ξέρω αν έβγαλε κάποιο νόημα ο διάλογος, αλλά θα το γράψω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολυ νοημα δεν βγαινει... γι αυτο περιμενουμε να το γραψεις!  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

...και μετά απ' αυτό το ευχάριστο διάλειμμα με την κατσίκα του γείτονα,

 

 

Πόσα ξέρεις...!

 

Περιμένω τις εσπευσμένες κριτικές σου...

Μιας και ήσουν πολύ ενεργή στη βιβλιοθήκη τελευταία...

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Πόσα ξέρεις...!

 

Περιμένω τις εσπευσμένες κριτικές σου...

Μιας και ήσουν πολύ ενεργή στη βιβλιοθήκη τελευταία...

 

Στράτο, το να μην συμμετέχεις στον διαγωνισμό είναι δικαίωμα σου, όπως και το να μας πληροφορήσεις γιατί δε θα το κάνεις, και να εισακουστεί η γνώμη σου για αυτό - βέβαια μέχρι ένα όριο, το οποίο τείνεις να ξεπεράσεις... Το να σχολιάζεις όμως τα άλλα μέλη, επειδή απλώς δε συμφωνούν μαζί σου, με αυτόν τον τρόπο δεν είναι. Για την ακρίβεια είναι υποχρέωσή σου, ως μέλος του φόρουμ εδώ το να μην το κάνεις. Και θα σε παρακαλούσα για ακόμα μια φορά να σταματήσεις. Κανείς δε θέλει να τσακωθεί μαζί σου εδώ κι ούτε υπάρχει κανένας λόγος να αλλάζουμε το ρόλο του τόπικ. Εδώ το θέμα είναι το "ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΑ" κι αυτό θα παραμείνει το μοναδικό του θέμα.

 

Όσο για τις παρατάσεις, αυτές ειναι υπολογισμένες μέσα στα χρονικά πλαίσια του διαγωνισμού, αν έστω κι ένας ζητήσει θα δωθεί και θα είναι το πολύ δύο ημέρες. Να μην σε παραπέμψω άλλη μια φορά στους κανονισμούς, όπου φυσικά και θα διαβάσεις και για την παράταση, γιατί αν τους έχεις διαβάσει μέχρι τώρα θα το θυμάσαι. Αν όχι, τότε μάλλον δε θα τους διαβάσεις ούτε και τώρα. Πάντως δεν είναι ούτε κάτι κρυφό ότι δίνεται παράταση κι ότι είναι υπολογισμένη από άποψη χρόνου, ούτε και κάτι που οι άλλοι που γράφουν "στην ώρα τους" δεν το ξέρουν.

 

Δεν θα απαντήσω ξανά σε διαφωνία που να αφορά τους κανόνες, δεν είναι αυτός ο ρόλος ο δικός μου και της Τρίλιαν εδώ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λέει παραπάνω. Είδαμε τη διαφωνία σου (την οποία, όπως μπορείς να φανταστείς, δε συμμεριζόμαστε, αφού μόλις πρόσφατα θεσπίσαμε τον συγκεκριμένο κανονισμό). Από κει και πέρα, δεν είναι εδώ το μέρος να γίνει αυτή η συζήτηση, κι ακόμη περισσότερο, δεν είναι το μέρος για ανταλλαγές έμμεσων ή άμεσων χαρακτηρισμών. Παρακαλώ να μη συνεχιστεί η φαγωμάρα.

 

Ας υπενθυμίσω και πάλι: οι διαγωνισμοί είναι παιχνίδια. Είναι για να περνάμε καλά, και να μαθαίνουμε και κάτι στην πορεία.

 

:cardY:

Edited by aScannerDarkly
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τρώγομαι πολύ να συμμετέχω. Μπας και θυμηθώ πώς χρησιμοποιείται το μολύβι (δεν έχει δεξί και αριστερό κλικ είπαμε ε??) για κάτι φάνταζυ (μάι φέιβοριτ, όου γιες!). Αλλά δεν έχω καμία ιδέα - ούτε μια μικρούλα - και καθόλου χρόνο... δηλαδή έχω καταπληκτικές πιθανότητες! Πάντως αυτή τη φορά θα διαβάσω σίγουρα :)

Edited by Σουσαμένια Άνοιξη
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χμμμ παρατήρησα κάτι..

 

Δυστυχώς αποδεικνύεται για άλλη μια φορά, κάτι που δεσπόζει περίτρανα σε όλη τη χώρα και όχι μόνο.

Οι θεσμοί είναι υπεράνω της ουσίας. TRUE (για τη χώρα). Η φάση θυμίζει μάλιστα λίγο γραφειοκρατεία δημοσίου.NOT TRUE

Σπεύσατε για κριτικές λοιπόν, τις οποίες βέβαια δεν θα κάνατε, αν δεν θέλατε να πάρετε μέρος στο διαγωνισμό.TRUE

Αν αυτό δεν είναι υποκρισία, τότε τι είναι;NOT TRUE

Και πιστέψτε με, δε μ' αρέσει καθόλου ο ρόλος του επαναστάτη χωρίς αιτία.TRUE

Απλά εδώ υπάρχει μια.NOT TRUE

Όσο για το όριο λέξεων και τις προθεσμίες, ναι, αυτοί οι κανόνες χρειάζονται για τη διεξαγωγή ενός διαγωνισμού.TRUE

 

Η συνείδησή μου λοιπόν, δε μου επιτρέπει να συμμετέχω σε αυτό το θέατρο του παραλόγου.NOT TRUE

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, ας επικεντρωθούμε στον διαγωνισμό από δω και μπρος κι ας αφήσουμε τις διαφωνίες προσωρινά κατά μέρος.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει ρε παιδια και μια μικροδιαφωνια που και που δείχνει οτι το φόρουμ είναι ζωντανό..αυτό ακριβώς δηλαδή που επιδιώκει και ο κανονισμός των 3ων σχολιασμών. Κατά βάθος συμφωνείτε διαφωνώντας..

Link to comment
Share on other sites

:80:

 

 

 

 

Ποιος γράφει;

 

Κανένο νέο; Πού βρίσκεστε; Είναι πολύ νωρίς ακόμα να ρωτάω; Βρήκατε, έστω, το στοίχειωμα της ιστορίας, ή ούτε αυτό;

 

Τα δικά μου:

Έχω τίτλο.

Έχω χαρακτήρες.

Έχω τέλος!

Έχω (στο περίπου)την πλοκή.

Μου λείπουν τα υπόλοιπα.  :rolleyes:

 

post-1837-0-59092400-1366616238.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..