Jump to content

33ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Στοίχειωμα


Nienor
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σας, ο ήλιος είναι ήδη ψηλά, τα κοκοράκια έχουν λαλήσει ώρες τώρα και όπως καταλαβαίνετε, αυτό ήτανε. Μέχρι εδώ δεχόμασταν συμμετοχές :hi:

 

 

Πολύ μου άρεσε που σε έναν διαγωνισμό φάντασυ έπαιξαν τα ηλιακά ρολόγια. Πολύ κατάλληλο και για να τελειώσει το στοίχειωμα. Μπράβο στις διοργανώτριες. :hi:

 

Κρίμα που δεν μπορούσα εκ των πραγμάτων να λάβω μέρος. :(  Ελπίζω τουλάχιστον να έχω το χρόνο να διαβάσω και να ψηφίσω.

Καλή επιτυχία σε όλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τελικά δεν... πρώτη μέρα στην πατρίδα, γονείς, θείοι και πεθερικά. Τόσοι άνθρωποι και κανείς δεν είχε την στοιχειώδη αυταπάρνηση να μ' αφήσει να τελειώσω την ιστορία μου. Κανένας σεβασμός στην λογοτεχνία πια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όσους έγραψαν για το διαγωνισμό. Δεν είχα το χρόνο να συμμετάσχω με ιστορία, αλλά σίγουρα θα σας διαβάσω τώρα που οι υποχρεώσεις μου στον πραγματικό κόσμο λιγόστεψαν! :coffee-reading:

 

Καλή επιτυχία σε όλες τις ιστορίες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά που ανέβηκαν οι ιστορίες που θα θέλαμε να κατατάξετε :)

 

Η ανεραΐδα του πύργου - Big Fat Pig

Ο κύριος του σκοταδιού - Airbourne

Γαιαγερασμένη Πανταγητεμένη - Σουσαμένια Άνοιξη

Όταν οι Κρόνιες καμπάνες - Naroualis

Ο μαχητής της Σκιάς - Ad Noctum

Μια χούφτα σπαράγγια - Cassandra Gotha

Ο αργαλειός της Κοκον'Αθηναής - Oberon

Η εκατόχρονη κατάρα - Mesmer

Κάτι βογγάει στο υπόγειο - Nihilio

Ο οικοδεσπότης - apelpio

 

Εκτός της κατάταξης, θέλουμε να διαβάσετε και να σχολιάσετε, ακριβώς όπως και τις υπόλοιπες φυσικά, τις εξής τρεις που δεν θα μπουν στην κατάταξη (γιατί -κατά την άποψη μας πάντα-...)

Το σπίτι του παππού - Airbourne (...βρίσκεται στη σωστή βιβλιοθήκη, δηλαδή στον τρόμο)

Μια νύχτα στο παλέρμο - Gismofbi (...βρίσκεται σε λάθος βιβλιοθήκη, στη φαντασία ενώ θα έπρεπε επίσης να βρίσκεται στον τρόμο :) )

Το γιοφύρι - Drake Ramore (...βρίσκεται και στη σωστή βιβλιοθήκη, αυτή της φαντασίας από κάθε άποψη, αλλά ο συγγραφέας της διατηρούσε τις αμφιβολίες του)

 

Για άλλη μια φορά ευχαριστούμε πολύ όλους όσους έγραψαν και κατέθεσαν ιστορίες εδώ, σας ευχόμαστε καλή ανάγνωση και θέλουμε να σας υπενθυμίσουμε την ανεκτίμητη δουλειά που κάνουν τα σχόλιά σας για τις ιστορίες, μην τα αμελήσετε. :friends:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα διηγήματα ξεκλειδώθηκαν και ανυπομονούν για τα σχόλιά σας!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ζητώντας συγνώμη για την καθυστέρηση, να δούμε λίγο και τα πρακτικά από δω και πέρα :)

 

Για να ψηφίσετε, θα πρέπει να κατατάξετε τις ιστορίες κατά σειρά προτίμησης, από την καλύτερη προς την χειρότερη κατά την άποψή σας (Εννοείται πως κατατάσσετε όλες τις ιστορίες, 10 στο σύνολο)

 

Στέλνετε την αξιόλογησή σας μέχρι τις 29/5 με pm σε μένα και στη Nienor (Προσοχή, και στις δύο!)

 

Οι συγγραφείς που έχουν πάρει μέρος συμμετέχουν υποχρεωτικά στην ψηφοφορία, βάζοντας τη δική τους ιστορία στο τέλος της κατάταξης

 

Εμείς, ως διοργανώτριες, θα ψηφίσουμε πρώτες, όμως τα σχόλιά μας θα εμφανιστούν μετά τη λήξη του διαγωνισμού.

 

Εννοείται όμως πως εσείς μπορείτε να σχολιάσετε άμεσα, οι ιστορίες έχουν ανοίξει για σχολιασμό και οι συγγραφείς περιμένουν αγωνιωδώς, οπότε μην τους αφήνετε σε αναμμένα κάρβουνα :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι, παιδιά, επειδή δεν μου είναι τόσο οικείοι όλοι oι κανονισμοί αυτή τη στιγμή. Είναι θεμιτό ή αθέμιτο, επιτρέπεται ή δεν επιτρέπεται δηλαδή να απαντάμε σε σχόλια αναγνωστών, να δίνουμε επεξηγήσεις για τις ιστορίες μας, κλπ;  :)

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι, παιδιά, επειδή δεν μου είναι τόσο οικείοι όλοι oι κανονισμοί αυτή τη στιγμή. Είναι θεμιτό ή αθέμιτο, επιτρέπεται ή δεν επιτρέπεται δηλαδή να απαντάμε σε σχόλια αναγνωστών, να δίνουμε επεξηγήσεις για τις ιστορίες μας, κλπ;  :)

Όχι πριν τη λήξη του διαγωνισμού, για να μην επηρεαστούν οι αναγνώστες και ψηφίσουν όχι το τι καταλαβαίνουν οι ίδιοι από το διήγημα, αλλά το τι συμπέρασμα βγαίνει από τις εξηγήσεις-σχόλια του ίδιου του συγγραφέα για το διήγημα. Εγώ γι'αυτό το λόγο, τέλος πάντων, έχω καταλάβει ότι δημιουργήθηκε αυτός ο κανονισμός.

 

Εγώ θα προσπαθήσω να διαβάσω και να ψηφίσω όταν ξεμπερδέψουμε με το εργαστήριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Nα ρωτήσω κάτι, παιδιά, επειδή δεν μου είναι τόσο οικείοι όλοι oι κανονισμοί αυτή τη στιγμή. Είναι θεμιτό ή αθέμιτο, επιτρέπεται ή δεν επιτρέπεται δηλαδή να απαντάμε σε σχόλια αναγνωστών, να δίνουμε επεξηγήσεις για τις ιστορίες μας, κλπ;  :)

Όχι πριν τη λήξη του διαγωνισμού, για να μην επηρεαστούν οι αναγνώστες και ψηφίσουν όχι το τι καταλαβαίνουν οι ίδιοι από το διήγημα, αλλά το τι συμπέρασμα βγαίνει από τις εξηγήσεις-σχόλια του ίδιου του συγγραφέα για το διήγημα. Εγώ γι'αυτό το λόγο, τέλος πάντων, έχω καταλάβει ότι δημιουργήθηκε αυτός ο κανονισμός.

 

Εγώ θα προσπαθήσω να διαβάσω και να ψηφίσω όταν ξεμπερδέψουμε με το εργαστήριο.

 

 

Ah, ok. Και πολύ σωστά! Σ'ευχαριστώ, Κέλλυ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα, σχολίασα (με αλφαβητική σειρά, να σημειωθεί παρακαλώ), τα εκτός συναγωνισμού από Δευτέρα, όμως.

 

Γενικά, είχαμε αρκετά πλατιά παλέτα στοιχειωμάτων. Η ανάγνωση ήταν ευχάριστη και δεν υπήρχε κάτι που πραγματικά να μην διαβάζεται (εξαιρείται το δικό μου, για το οποίο δεν εκφέρω γνώμη, χεχε). Χάρηκα πολύ που παίξατε μαζί μου, παιδάκια. Να ‘στε όλοι σας καλά.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και σχολίασα όλες τις συμμετοχές (και μία ιστορία εκτός). Θα ψηφίσω αύριο* μάλλον, θέλω να το σκεφτώ με καθαρό μυαλό και τώρα έχω κοιμηθεί τρεισήμιση ώρες.

 

Όλες οι συμμετοχές ήταν καλές, κάποιες χρειάζονται ένα καλό γυάλισμα για να γίνουν πραγματικά καλές, άλλες βρίσκονται ακόμα στην ανάπτυξη, αλλά όλες ήταν ευχάριστες. Είχα πολύ καιρό να χαρώ έτσι διαγωνισμό.

 

:holiday:

 

edit: * Εεε... εννοούσα σήμερα, μετά από λίγες ώρες. Μετά από :lazy:

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω τελειώσει την πρώτη ανάγνωση σε όλες τις ιστορίες, και σε μερικές - αυτές που έχω σχολιάσει - και τη δεύτερη. Ούτως ή άλλως, διαβάζω όλες τις ιστορίες δυο και, καμμια φορά, και τρεις φορές. Όταν τις σχολιάσω όλες θα στείλω και την ψήφο μου στις διοργανώτριες.

 

Όπως και η Άννα πιο πάνω, χαίρομαι αυτόν το διαγωνισμό γιατί έχει δώσει πολύ διαφορετικές ιστορίες, πολύ ευχάριστες, και δεν διάβασα ούτε μία που να μην βρήκα κάτι που να μ'αρέσει πραγματικά.  :)

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Νοιώθω την ανάγκη να πώ μία αλήθεια. Μέσα απο την διαδικασία να γράψω κάτι κατάλαβα πόσο πίσω είμαι σε γνώσεις, γραμματικής, συντακτικού και μορφής, ενός κειμένου. Αυτό έχει να κάνει καθαρά με το γεγονός ότι είχα παρατήσει, πολύ καιρό τώρα, το άθλημα της συγγραφής. Πολλά πράγματα που κάποιος θα θεωρούσε δεδομένα, σε εμένα δεν ισχύουν το ίδιο. Μέσα λοιπόν απο την καθημερινή μου, σχεδόν, ενασχόληση με το φόρουμ του sff, έμεινα πολύ ευχαριστημένος με την προθυμία, τον σεβασμό και το επίπεδο, όλων των παιδιών που γράφουν. Το χάρηκα πραγματικά. Έχω μπεί σε διαδικασία εκμάθησης της συγγραφικής έννοιας απο την αρχή. Θα ήθελα να ευχαριστήσω εδώ τα παιδιά, που με την προθυμία τους, την εμπειρία τους και τον πολύτιμο τους χρόνο, με βοήθησαν ή με βοηθούν, να αποφεύγω πολλά και σημαντικά λάθη, που δημιουργούνται κατα την διαδικασία της συγγραφής. Ελπίζω, πως μια μέρα θα μπορέσω να φτάσω ένα συγκροτημένο επίπεδο. Για εμένα η συγγραφή είναι χαρά.

 

Σας ευχαριστώ όλους απο καρδιάς.

 

ΥΓ1. Μου μένουν δύο-τρείς ιστορίες να σχολιάσω. Θα γίνει σύντομα.

 

ΥΓ2. Ευχαριστώ και πάλι.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ψόφησα και εγώ. Καλή επιτυχία σε όλους και καλή υπομονή στους διοργανωτές με την καταμέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα με τους σχολιασμούς των συναγωνιζόμενων ιστοριών και δύο σχολιασμούς από εκείνες που είναι εκτός συναγωνισμού (Μου μένει μόνο η δεύτερη ιστορία του Αirbourne, η εκτός διαγωνισμού, που θα διαβάσω και θα σχολιάσω αργότερα).

 

Δεν ξέρω όμως ακόμα τι να ψηφίσω και πού. Μόνο τη δική μου ξέρω σε ποια θέση θα βάλω, όπως και όλοι οι υπόλοιποι ξέρουν για τη δική τους. Ξέρω βέβαια ποιες ιστορίες νομίζω πως είναι δυνατότερες, λιγότερο δυνατές ή σχετικά αδύναμες (συγκριτικά μιλώντας πάντα). Αλλά θα δυσκολευτώ ούτως ή άλλως, γιατί όπως έλεγα και σε άλλο ποστ, σε αυτόν τον διαγωνισμό δεν υπήρξε καμμια ιστορία που να μην είχε κάτι που να μου άρεσε πραγματικά.

 

Δύσκολες εποχές για ψηφοφόρους... :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:whistling:

 

 

Δυο ιστορίες ισοβαθμούν ήδη στας κορυφάς

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα στείλω την ψήφο μου αργότερα απόψε, μια που κατάφερα, με πολύ ιδρώτα, να κάνω την τελική "κατάταξη".

 

Οι υπόλοιποι τι γίνεται; Διαβάζετε, έχετε αποφασίσει τι και πώς θα ψηφίσετε; Γιατί τόση νέκρα στο τόπικ;

 

(Και γράψτε και κανα σχόλιο στις ιστορίες!) :D

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλους διαγωνισμούς παρά το γεγονός ότι ήμουν πιο χαλαρός από άποψη δουλειάς, έτρεχα και δεν έφτανα όσον αφορά σχολιασμούς και ψηφοφορία.

 

Σε αυτόν που δεν έχω λεπτό να κάτσω (που λέει ο λόγος), σχολίασα και ψήφισα σε χρόνο ρεκόρ...

 

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου :p

 

Παρόλα αυτά, θεωρώ λίγο υπερβολή ότι μένει ανοιχτός ο διαγωνισμός μέχρι τις 29 Μαίου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου υπερβολή, εγώ τώρα άρχισα να διαβάζω.  ^_^

 

Εγώ αρχίζω απόψε.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πάρει φόρα απ' το εργαστήρι της ΑΛΕΦ, σχολίασα ακολουθώντας την συνήθη και αγαπημένη μας (στο εργαστήρι) τακτική που ονομάζεται «σφάξιμο στο γόνατο». :death2:

 

Επίσης ψήφισα. Τελικά, με εξαίρεση πρώτο-τελευταίο, ανά ζεύγη ή τριάδες είχα πρόβλημα να κατατάξω. Το 'κανα βέβαια, οπότε σε καλή μεριά εύχομαι.

 

Airbourne, λίγη υπομονή για το εκτός συναγωνισμού σου. Δεν το 'χω διαβάσει ακόμα. Θα το διαβάσω και θα το σχολιάσω μόλις περάσει λίγο το short story μετά σχολιασμού overload του τελευταίου μήνα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Airbourne, λίγη υπομονή για το εκτός συναγωνισμού σου. Δεν το 'χω διαβάσει ακόμα. Θα το διαβάσω και θα το σχολιάσω μόλις περάσει λίγο το short story μετά σχολιασμού overload του τελευταίου μήνα.

 

Ωχ! Αν είναι να θυμίζω την κυριακή κάτι σε υποείδος Φρανκενστάιν μετά το -σφάξιμοστογόνατο- :) καλύτερα να, εχμ, ας πούμε ότι δεν την έγραψα ποτέ αυτή την ιστορία.. :p

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια τελευταία επαναξιολόγηση, έστειλα και γω τις ψήφους μου στις διοργανώτριες. Καλή τύχη σε όλες και όλους!

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει όλες τις συμμετοχές, σχόλια θα κάνω ίγο πριν τη λήξη.

 

Και δύσκολο πράγμα η κατάταξη τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..