Jump to content

Defiance (2013-2015)


karatasiospa
 Share

Recommended Posts

Αναλωση σε family drama και ψιλοδιαμαχες ; μηπως βλεπουμε άλλη σειρα;

 

εν πάσει περιπτωσει Επεισόδειο 3: The devil in the dark

Ωραίο και δυνατό επεισόδειο.Η σειρά αρχίζει να παίρνει τα πάνω της. Το επεισόδειο συνεχίζει την εμβαθυνση στο universe της σειράς. Αν στο προηγούμενο επεισόδειο ηταν οι castithans σε αυτό είναι οι irathient με κεντρικό ρόλο της irisa. Μαθαίνουμε ένα σκοτεινό μυστικό από το παρελθόν ης πόλης αλλά το πιο σημαντικό είναι η εισαγωγή ενός νέου sci fi στοιχείου

της ικανότητας της irisa να βλέπει το παρελθόν (ίσως και το μέλλον;)

που κάνει την υποθεση ακόμα πιο ενδιαφέρουασα,

Μετα απο αυτο το επεισόδειο βρισκω το ολο universe της σειρας όλο και πιο intriguing και ανυπομονω να δω πως θα εξελιχθει η σειρά.

Στο επόμενο επεισόδειο φαίνεται ότι θα εχουμε περισσότερα για το μυστηριο με τον γιο του rafe και τι ηταν αυτο που βρήκε.

Η τηλεθεαση λιγο έπεσε αλλά παραμένει σε υψηλα επίπεδα

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Αναλωση σε family drama και ψιλοδιαμαχες ; μηπως βλεπουμε άλλη σειρα;

 

 

Μάλλον την βλέπεις με τα μάτια που θέλεις να την δεις.

Εμένα έτσι μου φάνηκε πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, η σειρά μου έχει αφήσει αρκετά θετικές εντυπώσεις μέχρι στιγμής. Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω πως αγγίζει το τέλειο, αλλά έχει πολύ ενδιαφέρουσα κοσμοπλασία και στρωτό, καθόλου βαρετό σενάριο. Και το Continuum π.χ είχε αρκετά "μουδιασμένη" αρχή, αλλά όσο προχωρούσε γινόταν όλο και καλύτερο. Το Defiance, με όσα μας έχει δείξει και όσα μας υπόσχεται να αποκαλύψει, πιστεύω πως αξίζει την υπομονή μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είδα το επεισόδιο πριν λίγο. Λοιπόν, νομίζω πως είναι το πιο αδύναμο από τα 3 που έχουν παιχτεί. Κυρίως το γεγονός πως ήταν μάλλον ένας συνδυασμός των "αναγκαίων" infestation/monster of the week επεισοδίων που όλες οι σειρές ε.φ. έχουν. Υπάρχει αυτή η western αίσθηση που δεν συμπαθώ γενικά. Όμως σημαντικό saving grace του επεισοδίου ήταν το focus στους Irathiens αυτή τη φορά, που θυμίζουν κάπως steampunk Ινδιάνους, και προσωπικά μου άρεσαν τα στοιχεία που μαθαίνουμε γι'αυτούς, αλλά και η shamanistic οπτική τους (όπως στο προηγούμενο είχαμε δει περισσότερα για τους Castithans). Επίσης καλό ήταν και το characterization της Irisa που εξελίσσεται σε έναν από τους περισσότερο ενδιαφέροντες χαρακτήρες ως τώρα.

 

Σίγουρα δεν μπορώ να κρίνω τη σειρά από 3 μόνο επεισόδια, έστω κι αν είμαι θετικά προκατειλημμένος (τόσο γιατί μου αρέσει το genre γενικά, όσο και γιατί μ'αρέσει η κοσμοπλασία της) αλλά ελπίζω πραγματικά τα επόμενα επεισόδια να είναι καλύτερα από το 3ο, κυρίως σεναριακά. Η αισθητική της σειράς μου αρέσει ιδιαίτερα με τις λίγο steampunk, λίγο Brom (πραγματικά μου θυμίζει το science fiction art του Βrom), λίγο tribal επιρροές της. 

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω πως αγγίζει το τέλειο, αλλά έχει πολύ ενδιαφέρουσα κοσμοπλασία και στρωτό, καθόλου βαρετό σενάριο.

Σίγουρα δεν είναι τέλεια και ίσως να μην γίνει και ποτέ. Αλλά νομίζω ότι είναι μια καλή και αξιόλογη σειρά με πολλές δυνατότητες.

Διονυση όπως εχω ηδη πει εγω θεωρω το 3ο επεισόδειο το καλύτερο μεχρι τωρα. Εχεις δικιο για το monster of the week αλλά εδω ηταν τμημα της ολης ιστοριας με την ryn η οποια με την σειρα της ηταν οργανικό τημα της ιστοριας της irisa. Ισως βεβαια μπορουσαν να το δειξουν με αλλο τροπο.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

 

Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω πως αγγίζει το τέλειο, αλλά έχει πολύ ενδιαφέρουσα κοσμοπλασία και στρωτό, καθόλου βαρετό σενάριο.

Σίγουρα δεν είναι τέλεια και ίσως να μην γίνει και ποτέ. Αλλά νομίζω ότι είναι μια καλή και αξιόλογη σειρά με πολλές δυνατότητες.

Διονυση όπως εχω ηδη πει εγω θεωρω το 3ο επεισόδειο το καλύτερο μεχρι τωρα. Εχεις δικιο για το monster of the week αλλά εδω ηταν τμημα της ολης ιστοριας με την ryn η οποια με την σειρα της ηταν οργανικό τημα της ιστοριας της irisa. Ισως βεβαια μπορουσαν να το δειξουν με αλλο τροπο.

 

 

 Ναι, το ξέρω αν και -όπως και στο Τρεκ εξ άλλου - δεν γίνεται να συμφωνούμε σε όλα τα επεισόδια. Ναι, φυσικά ήταν τμήμα της ιστορίας με τη Ryn κλπ αλλά το infestation/monster of the week παραήταν στερεότυπο (πάντα κατά τη δική μου προσωπική άποψη) και χιλιοχρησιμοποιημένο για να με εντυπωσιάσει κρίνοντας και μόνο από την απίστευτη κοσμοπλασία που ήδη έχουμε δει. Θα προτιμούσα κάτι πιο "subtle", πιο "alien", αν θέλεις και δεν εννοώ alien monster/hellbug κλπ.

Ωστόσο περιγράφοντάς το σαν "αδύναμο" δεν το θεωρώ και κακό (αν το θεωρούσα, θα το έλεγα πως ήταν κακό για μένα), αλλά μόνο σε σύγκριση με τα άλλα δύο κυρίως λόγω του κλισέ που ανέφερα πιο πάνω και από κάτι άλλα δευτερεύοντα ζητηματάκια όπως μερικοί διάλογοι που μου φάνηκαν λίγο "stilted".

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα προτιμουσα να λειπει το monster, παραειναι στερεοτυπικο.Ισως ηθελαν να μας δειξουν ποσο alien εχει γινει η γη αλλα θα μπορουσαν να το κανουν με καποιο καλυτερο τρόπο.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα προτιμουσα να λειπει το monster, παραειναι στερεοτυπικο.Ισως ηθελαν να μας δειξουν ποσο alien εχει γινει η γη αλλα θα μπορουσαν να το καουν με καποιο καλυτερο τρόπο.

Ναι, ακριβώς. Τώρα που το σκέφτομαι, ακριβώς αυτήν την "subtlety" που ήθελα, την έχουν δείξει και μάλιστα σ'αυτό ακριβώς το επεισόδιο στην αρχή. Ακριβώς αυτό που είπες το "πόσο alien έχει γίνει η γη" το είδαμε στην αρχή. Ένα όμορφο πάρκο, ένας άντρας φοράει τα αθλητικά παπούτσια του και πάει για jogging. Τι πιο φυσικό από αυτό; Μάλιστα και η μουσική, γαλήνια και ηρεμιστική, παραπέμπει σε μια όμορφη άσκηση στον καθαρό αέρα!

 

Να όμως, που δεν είναι πια έτσι τα πράγματα. Από τη μία βλέπουμε με πόση "αγάπη" και προσοχή ξεσκονίζει τα πολύτιμα αθλητικά του παπούτσια, και μετά - χωρίς να δούμε το "τέρας" - βλέπουμε πως το όμορφο γαλήνιο πάρκο, δεν είναι πια αυτό που όλοι ξέρουμε σήμερα! Το τέρας εμφανίζεται έμμεσα μέσα από τα χορτάρια. Ε, αυτό το βρήκα πολύ πιο δυνατό από τις σκηνές με τον Datak να προσπαθεί να σκοτώσει έναν τερατώδη ψύλλο!

Θέλω να πω δηλαδή, ήταν πολύ πιο ωραίο, και scary, αν το συγκρίνει κάποιος με τον δικό μας κόσμο όπου αν πας για jogging στον Εθνικό Κήπο, δεν περιμένεις να στην πέσει καμμια εικοσάμετρη μάμπα μέσα από κανένα θάμνο. Στον κόσμο του Defiance όμως, ακόμα και ένα γαλήνιο τοπίο και τελείως "γήινο" κρύβει άλλους κινδύνους πια. Αυτό εννοώ σαν πιο "subtle".

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει ένα post για το 3ο επεισόδιο, αλλά δεν το βρίσκω πια. Θεωρώ ότι ήταν πολύ απογοητευτικό. Από που κι ως που η μικρή έχει οράματα; Θα περίμενα να μας προετοίμαζαν για ένα τόσο σημαντικό χαρακτηριστικό αφού είναι ένας από τους κεντρικούς ήρωες κι όχι έτσι ξαφνικά. Δείχνει ότι δεν έχουν ένα κεντρικό σχέδιο οι σεναριογράφοι, και δεν έχω όρεξη σε κάθε επεισόδιο να βάζουν ότι τους κατέβει χωρίς συνέπεια με τα προηγούμενα επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Aαφερεται στο επεισόδειο ότι η irisa τα ειχε αυτα απο πιο πριν αλλα ο nolan  την ειχε πεισει ότι ηταν post-traumatic stress. Και δεν νομίζω ότι όλα τα σημαντικα χαρακτηρισττικα ενός χαρακτηρα πρεπει να ειπωθούν απο το πρωτο επεισόδειο. τουλαχιστον δεν θυμαμαι καμμια σειρα που να το εκανε. Εμενα δεν θα μου αρεζε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Xμμ, ούτε μένα μ'αρέσουν τα "ξαφνικά" χαρακτηριστικά αλλά στην περίπτωση της Irisa δεν ισχύει αυτό. Ήταν ήδη preestablished πως είχε τέτοια οράματα από τον πιλότο. Δεν ήταν ξεκάθαρο σίγουρα και δεν το θυμόμουν σαν όραμα αλλά σύμφωνα με τη Defiance wiki (τα bold τα έβαλα εγώ): 

 

Irisa often has visions in her sleep of the past, present, and future. Whether these visions are directly connected to someone's past, present, or future, or just randomly pulled from her mind is a mystery.

At the beginning of "Pilot", she has a vision of Josh Nolan's world (the day that the Votans arrived at earth).

|

 

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Eγω νόμιζα ότι αυτό ηταν απλως backstory απο τους παραγωγούς!! Πάντως νομιζω ότι κάπου στο 1ο η στο 2ο επεισόδειο αναφερονταν τα όνειρα της irisa ( χωρις να αναφερεται ότι ηταν visions) αλλά δεν θυμαμαι ακριβως που.

 

Πάντως τα επεισόδεια ηταν γραμμένα και γυρισμένα πρι αρχίσουν να δείχνουν την σειρά. τίποτα δεν γραφεται τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω νόμιζα ότι αυτό ηταν απλως backstory απο τους παραγωγούς!! Πάντως νομιζω ότι κάπου στο 1ο η στο 2ο επεισόδειο αναφερονταν τα όνειρα της irisa ( χωρις να αναφερεται ότι ηταν visions) αλλά δεν θυμαμαι ακριβως που.

 

Πάντως τα επεισόδεια ηταν γραμμένα και γυρισμένα πρι αρχίσουν να δείχνουν την σειρά. τίποτα δεν γραφεται τώρα.

Ναι, και γω θυμάμαι αμυδρά πως υπήρχαν αναφορές αλλά έχοντας δει, προς το παρόν, μόνο μια φορά κάθε επεισόδιο δεν θυμάμαι κάθε λεπτομέρεια και είχα την εντύπωση πως είχα διαβάσει το χαρακτηριστικό αυτό κάποιων Irathients σε κάποιο site όταν διάβαζα το  backstory των διαφόρων φυλών. Προσωπικά δεν μου έκανε εντύπωση πως η Irisa είχε οράματα μια που ήδη είχα "δει" τους Irathients σαν αντίστοιχους μιας shamanic κοινωνίας, αλλά να που τελικά ήταν ήδη established για την Irisa, επαναλαμβάνω όμως όχι ξεκάθαρα εκτός αν υπήρχαν dialogue bits που δεν θυμόμαστε. Θα ξαναδώ τον πιλότο σύντομα όμως και θα γράψω το αν τελικά μου φαίνεται πιο ξεκάθαρο ή όχι έστω και αναδρομικά. 

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα λέτε, σεβαστές οι γνώμες σας, ας πω κι εγώ τι είδα μέχρι στιγμής στο defiance.

Ας αιτιολογήσω για ποιον λόγο μου φάνηκε μέτριο.

3 επεισόδια γεμάτα κλισέ και αντιγραφές.   Ακολουθεί καρασπόιλερ...

 

 

 

Ο ξένος σκληρός τύπος με την καλή καρδιά (κλισέ) με την κόρη του που επίσης είναι σκληρή με καλή καρδιά αλλά πολλά ψυχολογικά προβλήματα (κλισέ) έρχεται στην πόλη και με βολικές συνθήκες αφού βρίσκεται στο σωστό μέρος την σωστή στιγμή σώζει τον γιο του ενός άρχοντα της πόλης, από τον άλλο άρχοντα της πόλης και γίνεται με συνοπτικές διαδικασίες σερίφης (κλισέ). Μέχρι στιγμής δηλαδή έχουμε την μισή αντιγραφή του terra nova που ο τύπος με τον  προβληματικό γιο γίνεται σερίφης, αλλά στην υποπλοκή έχουμε και ένα απαγορευμένο ειδύλλιο Ρωμαίου και Ιουλιέτας μεταξύ 2 διαφορετικών ειδών που οι οικογένειες του μισούνται θανάσιμα, αλλά και είναι οι άτυποι αρχηγοί της πόλης.

 

Η κόρη του σερίφη λόγο της ατίθασης ιδιοσυγκρασίας της, της έλλειψης διπλωματίας και του θερμόαιμου χαρακτήρα (κλισέ και αντιγραφή πάλι από terra nova), βάζει τον σερίφη πατέρα της σε μπελάδες επειδή αγνοεί ή σπάει τον νόμο (κλισέ και αντιγραφή ξανά). 

 

Έχουμε πολλών ειδών εξωγήινους. Εδώ προσπαθεί να κάνει μια αντιγραφή της ομοσπονδίας του Star Trek και των διαφόρων ειδών, αλλά μάλλον αποτυγχάνει. Είμαστε στο τρίτο επεισόδιο και μέχρι στιγμής γνωρίζουμε τα βασικά για 3 μόνο είδη. Όταν λέω τα βασικά εννοώ τα πολύ βασικά, επειδή δεν επικεντρώνει στα είδη, αλλά στους χαρακτήρες που τυχαίνει να είναι σε αυτά τα είδη. Τα υπόλοιπα είδη απλώς περιφέρονται σαν κινούμενος κόσμος στις αγορές και τα παζάρια. φυσικά όλοι μαζί αποδοκιμάζουν την αρχηγό τους (κλισέ) όταν έρχονται τα δύσκολα, αλλά όλοι ενώνονται εναντίον του κοινού εχθρού (κλισέ).

 

Ο οποίος κοινός εχθρός είναι ένα αυτοματο-μηχανοποιημένο εξωγήινο είδος που καταστρέφει και προχωράει απλώς (κλισέ), χωρίς να γνωρίζουμε περισσότερα για αυτούς (αντιγραφή Borg Collective απο το Star trek). Φυσικά, με καραμπινούλες κερδίζουν τους κακούς εξωγήινους, επειδή βολικά είχαν βρει κάτι που μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν υπερόπλο (κλισέ) το οποίο χρησιμοποιείται ακριβώς την τελευταία στιγμή (κλισέ) και είναι όλοι χαρούμενοι.(Εδώ δεν βάζω καν αντιγραφή, το έχουν χρησιμοποιήσει όλοι, μα όλοι!)

 

Οι κακοί εξωγήινοι όμως ήρθαν επειδή υπήρχε προδότης ανάμεσα τους (κλισέ) που τους πούλησε επειδή κάποιος τον εκβίαζε (κλισέ). Πέρα από κλισέ είναι και αντιγραφή πάλι από terra nova που ο τύπος με το μπαρ προδίδει τους ανθρώπους εντός του καταυλισμού σε αυτούς εκτός του καταυλισμού.

 

Φυσικά έχουμε και την καινούρια σχετικά αρχηγό που δεν είναι σίγουρη για τις αποφάσεις της και αμφισβητεί τον εαυτό της (κλισέ), αλλά υπονομεύεται και από την παλιά αρχηγό για άγνωστη μέχρι στιγμής αιτία (κλισέ).

 

Φυσικά το όλο Φαρ γουεστ σκηνικό δεν είναι τυχαία στημένο έτσι. Η πόρνη με την καλή καρδιά (κλισέ) έχει το μπαρ και το μπουρδέλο της πόλης (κλισέ) που σε όλα τα επεισόδια κάτι γίνεται εκεί και προωθεί την πλοκή (κλισέ). Φυσικά είναι ερωτευμένη με τον σερίφη (κλισέ). το όλο σκηνικό φαρ γουεστ πόλη-μπαρ -μπουρδέλο, θυμίζει έντονα την πετυχημένη γουέστερν σειρά Deadwood (αντιγραφή).

 

Η προώθηση κοινωνικών και πολιτικών ζητημάτων και οι μεταξύ των ειδών αντιπαραθέσεις και διαφωνίες κλέβουν στοιχεία και από το BSG αλλά και από το Star Trek, χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να μπορούν να ξύσουν τα ζητήματα κάτω από την επιφάνεια και να εμβαθύνουν.

 

Επίσης οι terra formers έκαναν την γη να μοιάζει επικίνδυνα, με setting από το xbox παιχνίδι Halo! 

 

Δεν θα πιάσω άλλες σειρές που αντιγράφει και κοπιάρει το defiance. ακόμη και να μην έχετε δει τα παραπάνω, απο τις περιγραφές σίγουρα σας ακούγονται γνώριμα.

 

 

 

Είναι λοιπόν κακή σειρά το Defiance; Όχι, για εμένα είναι μέτρια σειρά. Βλέπεται ευχάριστα και περνάς μια ωρίτσα χωρίς να νιώθεις ότι έχασες τον χρόνο σου. Αυτό επειδή ναι μεν χρησιμοποιεί πολλά κλισέ και οικογενειακό δράμα, αλλά το κάνει καλά. 

Θα μπορέσει να ξεπεράσει το μέτριο; Για εμένα είναι αμφίβολο, αλλά όπως είπα θα δώσω μερικά ακόμη επεισόδια περιθώριο. Είμαι ο μέσος τηλεθεατής Ε.Φ. Δεν περιμένω να δω ένα καινούριο star trek ούτε έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου πάνω στο defiance για να δω μια σειρά Ε.Φ της προκοπής. Αν δεν με κερδίσει στα επόμενα 5 επεισόδια έχει πολλές σειρές εκεί έξω που περιμένουν να τις δω.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Όλα cool, Απόστολε. Η δική σου γνώμη είναι τόσο valid όσο και η δική μου ή οποιουδήποτε άλλου έχει δει τη σειρά, και της έχει δώσει την ευκαιρία να "αποδείξει" τι είναι.

Ωστόσο έχω δύο ενστάσεις και αυτό μην το θεωρήσεις με τίποτα πρόκληση γιατί δεν το γράφω με τέτοια πρόθεση.

Κανείς μας δεν αναζητά το "νέο Σταρ Τρεκ" και σίγουρα όχι εγώ. Όπως δεν περίμενα το Battlestar Galactica να είναι Τρεκ, και το Babylon 5 να είναι Lost in Space, και αυτό να είναι Stargate SG-1, έτσι και δεν περιμένω κανένα νέο Τρεκ στο Defiance. Είναι όμως γεγονός πως είναι από τις ελάχιστες καινούργιες σειρές (η μόνη;) που είναι καθαρά space opera, για να μην πω και καθαρά ε.φ. γενικά.

 

Δεύτερον, αν ξεκινήσουμε βλέποντας τα πάντα σαν κλισέ και αν ψάχνουμε να βρούμε "τι μας θυμίζει" κάθε τηλεοπτική σειρά ε.φ. τότε, ειλικρινά, καμμια σειρά δεν πρόκειται ποτέ να βγει πως έχει και το ελάχιστα πρωτότυπο στοιχείο. Μάλιστα το "τι μας θυμίζει" κάτι, δεν λέει τίποτα ούτε για τις επιρροές (εκτός αν είναι κάτι πολύ εμφανές) των παραγωγών και συγγραφέων, ούτε και για την όποια "διαφορετικότητα" μιας σειράς. Λέει μόνο κάτι για τις δικές μας επιρροές.

Επί του προκειμένου, αφού δεν έχω παίξει Halo, δεν μπορώ να δω τίποτα όμοιο με το Halo και συγκρίνουμε και ανόμοια πράγματα. Αφού όμως έχω δει Farscape και ο O'Bannon ήταν ο δημιουργός του, αν παρατηρήσω ομοιότητες στην αισθητική του Defiance με το Farscape, νομίζω πως θα ήταν κάπως πιο valid.

 

Τέλος πάντων, όπως με κάθε σειρά, σε κάποιους θα αρέσει πολύ, σε άλλους λίγο, και για άλλους θα είναι derivative trash. Δεν έχω ακούσει καμμια σειρά, συμπεριλαμβανομένου και του Τρεκ, που να "ξέφυγε" από αυτό.

 

Από κει και πέρα, νομίζω πως σε μια συζήτηση όπου συμμετέχουν όσοι το Defiance τους αρέσει πολύ, λίγο, ή μέτρια, όλες οι γνώμες χωράνε. Αν κάποιος τη μισεί τόσο ώστε να μην την αντέχει... ας σταματήσει να τη βλέπει. It's as simple as that, isn't it? (Και γω αν η σειρά βγει μάπα, φυσικά δεν θα συνεχίσω να τη βλέπω. Όπως είπες και συ υπάρχουν πολλές άλλες σειρές, αν και όχι space opera πια, που περιμένουν να τις δω). ;-)

Edited by Oberon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το FIREFLY ειναι 90% αντιγραφη του Blake's 7 (όπως καταλαβαινει οποιος εχει δει και τις 2 σειρες). Κανεις όμως δεν το εκρινε με βαση αυτο το γεγονός. Μετα απο 45-50 χρόνια τηλεοπτικης επ. φαντασάς και αρκετες δεκαδες σειρές ποια απολυτη πρωτοτυπία μπορει να υπάρξει; Μόνο σχετικη πρωτοτυπία μπορει να υπαρξει και όπως εχει εξηγησει πολύ καλα ο oberon στο πρωτο ποστ του σε αυτο το τόπικ το defiance, κατα την ταπινη μου γνώμη, το καταφερνει..

Επιπρόσθετα αυτη την στιγμη ειναι η μονη σειρα καθαρόαιμης επ. φαντασίας και όχι light ε.φ. οπου το science fiction είναι ένα excuse για να κανουν οτιδηποτε αλλο. Φυσικα αν η σειρα γινει πολύ μάπα ε και εγω θα σταματησω να την βλέπω.

Edited by karatasiospa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει τόσο πια η πρωτοτυπία όσο η έμπνευση σε αντιδιαστολή με την αντιγραφή. Δεν θεωρώ πως το Defiance αντιγράφει αλλά πως αντλεί ως ένα σημείο έμπνευση και κοινά στοιχεία από άλλες σειρές.

Οντως έχει πολλά κοινά με το Farscape που και αυτό με τη σειρά του δανείστηκε στοιχεία από το Blake's 7. Επίσης ο Joss Whedon δήλωσε πως εμπνεύστηκε από το Blake's 7 όταν έφτιαξε το Firefly, μάλιστα πολλοί από τους πρωταγωνιστές χρησιμοποιούν ατάκες απευθείας από το B7. To ίδιο και ο J.M.Strazynski για το Babylon 5, γεγονός που είχε αναφέρει πολλές φορές στις συνεντεύξεις του.

Oμως και το Blake's 7 διέθετε στοιχεία space opera καθώς και όλα τα κλισέ της τηλεοπτικής επιστημονικής φαντασίας όμως τα παρουσιάζε με ένα διαφορετικό σκεπτόμενο και απαισιόδοξο τρόπο. 

Τα Matrix, 13th Floor, Inception κλπ μοιάζουν σαν τα έχει γράψει ο ίδιος ο Philip K. Dick δίχως όμως να αναφέρεται πουθενά το όνομα του.

Πλέον όμως νόημα έχει όλες αυτές τις επιροές να τις χρησιμοποιεί ο δημιουργός και να τις επαναπροσδιορίζει δίνοντας μια διαφορετική διάσταση.

Είναι νωρίς πάντως ακόμα να πούμε αν το Defiance είναι καλή σειρά ή όχι, όπως και να'χει είχαμε καιρό να δούμε μια πραγματική sci-fi σειρά. Ο χρόνος θα δείξει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προχθές, κατάφερα να δω κι εγώ το 3ο επεισόδιο.

Ωραίο σαν ιδέα, αλλά σίγουρα αδύναμη η εκτέλεση. Ειδικά το τέρας, αυτή η βασίλισσα-έντομο, θα προτιμούσα κι εγώ να λείπει. 

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραίο σαν ιδέα, αλλά σίγουρα αδύναμη η εκτέλεση.

Δεν σου άρεσε η ιστορία με την irisa και τους irathient;

 

Τα πρωτα 4 λεπτα του επόμενου επεισοδειου στο

http://stvplus.com/home/network/Syfy

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κομμάτι σίγουρα μου άρεσε. Πραγματικά, το μοναδικό που με "χάλασε" ήταν το κομμάτι με την υπόγεια φωλιά. Πεσ' το και προσωπική παραξενιά, αλλά πιστεύω πως η ιστορία θα μπορούσε να εκτυλιχτεί και χωρίς το τερατώδες έντομο.

 

Πάντως, όπως ήδη έχω πει, η σειρά μου έχει αφήσει θετικές εντυπώσεις και σίγουρα δεν μπορώ να απαιτήσω κάθε επεισόδιο να είναι εναρμονισμένο 100% με αυτό που εγώ περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το ξέρετε αλλά το Defiance είναι ταυτόχρονα και ένα τεράστιο MMOFPS της Trion (Rift) http://trionworlds.com/en/games/defiance/

 

με πάνω από 1 εκατ. subs. Αν θυμάμαι σωστά οι πράξεις των παιχτών θα οδηγούν και μέρος της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το ξέρετε αλλά το Defiance είναι ταυτόχρονα και ένα τεράστιο MMOFPS της Trion (Rift) http://trionworlds.com/en/games/defiance/

 

με πάνω από 1 εκατ. subs. Αν θυμάμαι σωστά οι πράξεις των παιχτών θα οδηγούν και μέρος της υπόθεσης.

 Αναμενόμενο! Αφου ακόμη και στη σειρά οι terra formers έκαναν το σκηνικό σαν videogame. Παραπάνω μίλησα για το Halo.

 

Screenshots απο τα 2 παιχνίδια:

 

HALO

 

0000000085-L-9057509.jpg

3162843-Full.jpg

Halo_Wars_Elite_and_Marine.jpg

halo_wars_gameplay.jpg

 

DEFIANCE:

1358817471_1950_Defiance01.jpg?itok=vpgW

defiance-game-hellbug1.jpg

a412218759b9c457026512aa179f28af_2.jpgs01_e0101_04_3.jpg

 

Αν το παιχνίδι είναι τόσο καλό όσο το halo, εγώ θα παίξω! :B):

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα αυτο που ειπώθηκε για το βιντεοπαιχνίδι και την σειρα πληροφοριακα επαναλαμβανω ότι όλη η πρώτη σαιζόν έχει ηδη γραφτει και γυριστει πριν ξεκινησει η προβολη της. Τιποτα δεν γραφεται τώρα. Διάβασα και εγω για καποα αλλήλεπίδραση αλλα δεν ειναι σαφες τι θα είναι.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που διάβασα εγώ είναι πως το παιχνίδι διαδραματίζεται σε άλλη περιοχή, νομίζω στο Σαν Φρανσίσκο (ή ό,τι έχει μείνει από την πόλη), με πρωταγωνιστές άλλους χαρακτήρες, αν και μερικοί από τη σειρά θα εμφανίζονται και στο παιχνίδι. Η επίδραση στη σειρά, από όσο κατάλαβα, θα είναι δευτερεύουσας ή τριτεύουσας σημασίας και σίγουρα θα αφορά επόμενες σεζόν, αν υπάρξουν.

 

Το παιχνίδι ωστόσο φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά ήδη "χαλάω" πολλές ώρες στο Star Trek Online οπότε δεν νομίζω να το παίξω και θα περιοριστώ να παρακολουθώ, για τώρα, μόνο την τηλεοπτική σειρά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Defiance (2013-2015)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..