Jump to content

Defiance (2013-2015)


karatasiospa
 Share

Recommended Posts

Επειδή εχω διαβάσει επιστημονική φαντασία , έχουν συχνά τα βιβλία στοιχεία απο προηγμένες κοινώνιες και τις δομές τους , τα διαφορατικά είδη οικογένειας που δημιουργούνται. Τις σχέσεις μεταξύλ των διαφορετικών πόλεων , κτλ . Υπο αυτήν την έννοια αν και δεν είχε πολύ εξωγηίνους είχε στοιχεία επιστημονικής φαντασίας.Πάντως το 6 έχει πιο πολλά καθαρόαιμα στοιχεία , πιστεύω άρα μην ανησυχείς νομίζω θα είναι το αίσθημα παροδικό.

 

Κατά τα άλλα μου άρεσε και το 6.

Ωραία η ανατροπή..ο χαρακτήρας του φίλου. Τα όσα είδαμε για τον πόλεμο..

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και γω έχω διαβάσει άπειρα βιβλία επιστημονικής φαντασίας επί τουλάχιστον 40 συναπτά έτη, και προφανώς μ'αρέσει το είδος,  νομίζω πως μπορώ να ξεχωρίσω τι είναι ε.φ. και τι όχι σε μια τηλεοπτική σειρά. Και φυσικά, όπως λέει και η xrusaki, δεν χρειάζεται να έχει εξωγήινους για να είναι ε.φ. 

Σε αντίθεση όμως με προηγούμενα επεισόδια, όπου η πλοκή βασιζόταν σε ένα τουλάχιστον σημαντικό στοιχείο καθαρά ε.φ., στο συγκεκριμένο επεισόδιο, η πλοκή, το ξαναλέω, η *πλοκή* του επεισοδίου ήταν καθαρά adventure/western, χωρίς στοιχεία ε.φ. καθόλου. Ή τουλάχιστον, χωρίς σημαντικά στοιχεία εκτός των snippets που συνήθως βλέπουμε. 

Με άλλα λόγια, για να χρησιμοποιήσω ένα ορισμό περί ε.φ. (ο οποίος έχει και κάτι σωστό πολλές φορές), αν αφαιρέσεις τα στοιχεία ε.φ. και η ιστορία στέκει ακόμα αλώβητη, τότε δεν είναι ε.φ. Στο συγκεκριμένο επεισόδιο, αν και είχε βέβαια την παρουσία εξωγήινων κλπ, και κάποιων snippets, αυτή καθαυτή η ιστορία θα έστεκε απόλυτα και χωρίς το περιβάλλον στο οποίο διαδραματίζεται.

Σε όλα όμως τα άλλα επεισόδια, υπάρχει πάντα κάτι καθαρά ε.φ. (είτε είναι χαρακτήρες, concepts, plot points, world building) χωρίς τα οποία η ιστορία θα κατέρρεε ως ιστορία ε.φ. 

Οπότε, τελικά, ενώ φυσικά η σειρά είναι ε.φ. και το επεισόδιο είναι ε.φ. αφού έχει τόσα  βασικά concepts από τα οποία έχει χτιστεί η σειρά, που είναι ε.φ.,  η πλοκή, για τελευταία φορά, του επεισοδίου δεν είναι ε.φ!

Πάει τόσο πολύ προς western σε postapocalyptic περιβάλλον που δεν είναι του γούστου μου.

 

Ελπίζω, πάντως, όπως λέει η xrusaki, η σειρά να συνεχίσει με πιο δυνατά επεισόδια από την ε.φ. άποψη.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δυστυχώς η σειρά όσο προχωράει, δεν καλυτερεύει. Δεν ξέρω τι μας επιφυλλάσει το μέλλον αλλά είναι κρίμα η δυναμική και η τεράστια πολυπλοκότητα που εμπεριέχει αυτό το σύμπαν να μένει αναξιοποίητη και να αναλώνεται σε daytime drama.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά την λατρεύω αυτή τη σειρά. Καταφέρνει να αναμείξει πολλά και διαφορετικά θέματα με τρόπο που θα μπορούσαν να ειδωθούν απο μια εξωγήινη οπτική γωνία....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την ψιλοπαράτησα. Σειρά Ε.Φ που επικεντρώνεται στις προσωπικές σχέσεις δέκα χαρακτήρων όλο κι όλο, όταν υποτίθεται ότι υπάρχουν 8 διαφορετικές φυλές εξωγήινων εκεί έξω και σειρά που υποτίθεται ότι διαδραματίζεται σε έναν νέο κόσμο, αλλά ο μισός χρόνος των επεισοδίων αναλώνεται στο μπαρ/μπορντελο ή στο Δημαρχείο αντί να βλέπουμε την υπόλοιπη αναμορφωμένη γη, μάλλον κάνει κάτι λάθος.

 

Αν αργότερα δω ότι γίνεται πιο ενδιαφέρον (από τα σχόλια σας εδώ) θα το ξαναπιάσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να βλέπω τη σειρά αλλά δεν γράφω σχόλια στο συγκεκριμένο τόπικ.  Όταν τελειώσω όλη τη σεζόν ίσως γράψω ένα γενικό review κάπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτι πάει να κάνει με το τελευταίο επεισόδιο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Tελικά η σειρά στα τελευταία επεισόδια άρχισε να αποκτά υπόσταση, ας ελπίσουμε πως θα καταφέρει στην 2η σεζόν να αξιοποιήσει το τεράστιο δυναμικό της.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οσοι κραζατε οτι δεν υπηρχε ουσιαστικο σκι φαι στην σειρα με την εννοια που εσεις το λετε , να σας πληροφορησω οτι υπηρχε.. απλα δεν το ξεραμε.. :p φαινεται προς το τελος. Δεν λεω παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Η τρίτη season όχι μόνο εχει ξεκινήσει, αλλά πάει να τελειώσει. Που είστε όλοι; και σας έχει καλά νέα. Είναι η καλύτερη season απ'όλες ! Γίνεται χαμός!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοντεύω να τελειώσω τη 2η season.

Χωρίς να είναι κάτι το συνταρακτικό, η σειρά βλέπεται ευχάριστα, οι σεναριογράφοι έχουν κάτι το συγκεκριμένο στο μυαλό τους και είναι συνεπείς με αυτό, ενώ το ενδιαφέρον όσο πάει και εντείνεται.

Δε θα αργήσω να κατεβάσω και να δω και την 3η. Το πιο πάνω σχόλιο με ιντρίγκαρε.

Link to comment
Share on other sites

Η τρίτη season όχι μόνο εχει ξεκινήσει, αλλά πάει να τελειώσει. Που είστε όλοι; και σας έχει καλά νέα. Είναι η καλύτερη season απ'όλες ! Γίνεται χαμός!

Θα συμφωνήσω, είναι όντως η καλύτερη σεζόν μέχρι τώρα αλλά το τέλος του 8ου επεισοδίου δεν μπορω να πω ότι μου άρεσε. Τους ήρθε η λύση υπερβολικά εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

 

Η τρίτη season όχι μόνο εχει ξεκινήσει, αλλά πάει να τελειώσει. Που είστε όλοι; και σας έχει καλά νέα. Είναι η καλύτερη season απ'όλες ! Γίνεται χαμός!

Θα συμφωνήσω, είναι όντως η καλύτερη σεζόν μέχρι τώρα αλλά το τέλος του 8ου επεισοδίου δεν μπορω να πω ότι μου άρεσε. Τους ήρθε η λύση υπερβολικά εύκολα.

 

 

Μόνο και μόνο για να δω την τελευταία σκηνή χαλάλι του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τέλος και η 3η σεζόν με τη σειρά να έχει σίγουρα βελτιωθεί αλλά να έχει ακόμα κάποια θεματάκια.

 

Η 3η σεζόν άρχισε αρκετά δυνατά και παρουσίασε τον νέο "μεγάλο" κακό τον Rahm Tak που τους έκανε άνω κάτω αλλά και τους Omec, μια καινούργια φυλή. Μέχρι το 8ο επεισόδιο πηγαίνει αρκετά καλά αλλά μετά αρχίζει και χαλαρώνει λίγο μέχρι που τελικά το φινάλε βγαίνει αρκετά μέτριο. Συνολικά όμως ήταν μια καλή σεζόν.

Edited by Blacksword
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το είχα παρατήσει από πολύ νωρίς γιατί δεν μου είχε κάνει κλικ. Αλλά βλέπω εδώ καλά σχόλια, άρα ίσως του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία. Πάντως το Syfy κάνει ξεκαθάρισμα γιατί έχουν έρθει/έρχονται πολλές ενδιαφέρουσες καινούριες σειρές! Ίσως τελικά κάνει το comeback που όλοι λένε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μια που εγω ξεκινησα αυτο το τοπικ ας γραψω λοιπον τον επκηδειο!

Η σειρα, οπως ισως θα ξερετε, τελειωσε περυσι μετα απο 3 σαιζον. Δυστυχως οι ελπιδες που ειχα στην αρχη διαψευστηκαν. Η σειρα ποτε δεν καταφερε να απογειωθει ουτε καν να βρει το θεμα της. Δεν λεω πως ηταν τοσο κακη (στα ιδια χρονια πεχτηκαν πολυ χειροτερα) αλλα (ισως γιατι τα γουστα μου γιναν πιο απαιτητικα) δεν καταφερε ποτε να γινει κατι ξεχωριστο. Νομιζω οτι το defiance  ειναι ενα κλασσικο παραδειγμα του τι δεν παει καλα στην συγχρονη τηλεοπτικη  επιστημονικη φαντασια (= post BSG περιοδος): πολυ απλα ελλειψη ιδεων. Βλεπουμε τα ιδια κλισε ξανα και ξανα, ανακατευουν και λιγο ρομαντζο και μπολικο πιου πιου κλπ. αλλα τιποτα που να ειναι εστω και στοιχιωδως thought provoking. Κριμα.

Edited by karatasiospa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ναι, τελευταίως είδα μερικά επισόδεια εγώ και σχολιάζω τώρα τον επικήδειο. Δεν είμαι φαν της ε.φ., αλλά μάλλον ούτε αυτοί που έκαναν τη σειρά είναι μεγάλοι φαν. Θα πω ότι μου φάνηκε σε μεγάλο βαθμό τραβηγμέο κοινωνικό δράμα με sci-fi καρύκευμα και τίποτα περισσότερο. Και δεν κατάφερα να συμπαθήσω κανέναν από τους χαρακτήρες, όλοι ουδέτεροι μου φάνηκαν (χωρίς καν το προαναφερθέν καρύκευμα).

Αποχαιρετιστήκαμε με τη σειρά μετά τα μερικά επισόδεια. No hard feelings.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Defiance (2013-2015)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..