Jump to content

In Media Res (Συγγραφικό Παιχνίδι)


In Media Res  

13 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα...

    • Θαμμένα μυστικά - niceguy0973
      4
    • Οι σκιές της Ιένδ Ρενιέβσκυ - Myyst
      1
    • Το Μαύρο Πετράδι - Cassandra Gotha
      8

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Τελευταία μέρα του Ιούλη! Προλαβαίνεις (και κοίτα μη χάσεις κι αυτήν την ημερομηνία! Σε έσφαξα κακομοίρα μου!)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αμαν... yes madam! (Θα κανω οτι μπορω ηδη εχω γραψει περιπου 2000 λεξεις)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι έγινε παιδιά εδώ; Το κλείσαμε το μαγαζάκι; Επειδή η διοργανώτρια πάει διακοπές (υποθέτω) ;

 

Κυρία διοργανώτρια, από σήμερα συνεχίζω το διήγημά μου που το έχω παρατήσει για το λόγο ότι κοινωνικοποιούμαι μια-δυο φορές το χρόνο. :beerchug:

Έχω δέκα ολόκληρες μέρες, αν δουλέψω (  :construction:  ) μου φτάνουν. 

 

Μέχρι τότε όμως, ας προσκομίσω τα απαιτούμενα για να είμαστε καλυμμένοι:

 

http://community.sff.gr/topic/14747-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%AD%CF%83%CF%83%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%82-%CE%AE%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CE%B9/?do=findComment&comment=249159

 

http://community.sff.gr/topic/15226-%CE%B7-%CE%BB%CE%AD%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%BB%CF%8D%CE%BA%CE%BF%CF%82/?do=findComment&comment=249701

 

http://community.sff.gr/topic/15220-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%86%CE%BF%CE%B2%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%AC%CE%B4%CE%B9/?do=findComment&comment=249668

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πάααααααρα πολύ καιρό, είπα να συμμετέχω κι εγώ σε ένα παιχνίδι του site! Επειδή δεν έχω προσαρμοστεί ακόμα στους νέους κανόνες των παιχνιδιών, αν δείτε κάνα λάθος… ενημερώστε!! Στέλνω τα σχόλια που έχω κάνει… Καλώς σας ξαναβρήκα! :p

 

http://community.sff.gr/topic/15011-%CF%84%CF%81%CE%AF%CF%87%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B1%CF%81%CE%AD%CF%82/?do=findComment&comment=249438

http://community.sff.gr/topic/15202-%CF%86%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/?do=findComment&comment=249439

http://community.sff.gr/topic/15188-%CE%BF-%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B8%CE%BF%CF%82/?do=findComment&comment=249463

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι ότι έλεγα να σας χτυπήσω το κουδούνι. Γράφει κανείς; Θα έχουμε τουλάχιστον τέσσερις συμμετοχές, ή μόνο Κασσάνδρα και Καλόπαιδο; Χτυπάει ο χρόνος, πέντε μερούλες μείνανε. Θα σας τις μετράω ανάποδα να σας αγχώσω! :eeeeevil:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φυσικά (το κάνω πολύ συχνά) παράτησα την ιστορία που είχα ξεκινήσει και άρχισα μία άλλη. Μια μέρα, ενώ καθόμουν να γράψω, άνοιξα ένα νέο έγγραφο για να γράψω αυτό που πραγματικά ήθελα: ξαναθυμήθηκα την κλέφτρα μου. Όχι ότι την ξέχασα ποτέ, η πρώτη μου ηρωίδα είναι, που έμεινε παραπονεμένη (δεν τέλειωσα τις περιπέτειές της, την άφησα σε ένα μέρος που δεν ήθελε να βρίσκεται), και πάντα υποσχόμουν στον εαυτό μου ότι θα την ξαναπιάσω.

 

Η Κασσάνδρα σε νέες περιπέτειες λοιπόν, και πιο πολύ στο μέσο των πραγμάτων δεν θα μπορούσε να είναι, αφού συνεχίζω από μια ιστορία που έγραψα το 2009.

post-1837-0-14283100-1374838640.jpg

 

 

 

   Ζηλεύετε; Γράψτε κι εσείς μια ιστορία.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τζιέρια μου, πού βρίσκεστε; Να ετοιμάζομαι για εγκεφαλικά, τριανταπέντε συμμετοχές σε 48 ώρες; ή θα το παλέψουμε με τις δυο τρεις που μας προέκυψαν ως τώρα;

Link to comment
Share on other sites

παλι το ειδα τελευταια μερα.. ποτε τελειωνει;Αφηστε το ειδα , αυριο.. παλι τελευταια μερα το δα και δεν εχω ουτε ιδεα για κατι τετοιο ουτε τιποτα.. μαλλον δεν θα προλαβω εκτος αν μου ερθει επιφοιτηση

Edited by xrusaki
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ανεβάσει κανείς; Γιατί αν είναι να το κάνουμε write-off ...

 

EDIT: Δεν θα το ανεβάσω τελικά, μια που δεν παίζει άλλος. Niceguy, συγνώμη. Έμεινες μόνος σου (μάλλον, ποτέ δεν ξέρεις, έχουμε ακόμα μια ώρα, αλλά εγώ το κλείνω τώρα).

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Είπα ότι θα κρατήσω τους τύπους και θα κλείσω το τόπικ (και την αποτυχημένη προσπάθεια) στις 12 ακριβώς, αλλά βρε παιδιά μου, κλείνουν τα μάτια μου. Νεκτάριε ήσουν αστραπή. Κασσάνδρα, λυπάμαι πολύ που δεν βρέθηκαν παιδάκια να παίξεις, πάντως θα τη θέλαμε την κλέφτρα σου να τη δούμε κι οι υπόλοιποι τι λες, ε; Οι υπόλοιποι, που προσπάθησαν ή δεν προσπάθησαν, να 'μαστε καλά, παιδιά, και τα ξαναλέμε από Σεπτέμβρη. :hi:

Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει και εγώ ένα μικρό διήγημα, αλλά μου crashαρε το internet χτες και δεν μπορούσα να το αναρτήσω.  <_<

 

Ίσως τελικά να μην έγινε διαγωνισμός, αλλά σημασία έχουν τελικά οι ίδιες οι ιστορίες, οπότε ευχαριστώ Naroualis για την αφορμή.  :rolleyes:

 

Ορίστε και "Οι σκιές της Ιένδ Ρενιέβσκυ":

http://community.sff.gr/topic/15237-%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CE%BA%CE%B9%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B9%CE%AD%CE%BD%CE%B4-%CF%81%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%AD%CE%B2%CF%83%CE%BA%CF%85/?do=findComment&comment=250024

Edited by Myyst
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

. Κασσάνδρα, λυπάμαι πολύ που δεν βρέθηκαν παιδάκια να παίξεις, πάντως θα τη θέλαμε την κλέφτρα σου να τη δούμε κι οι υπόλοιποι τι λες, ε;

 

Πάντως την κλέφτρα καλύτερα που δεν την ανέβασα ακόμα, γιατί έπεσε τόσο τρέξιμο που μόνο έτοιμη δεν είναι.

 

Ε,όχι, για το γαμώτο θα την ανεβάσω, για τη δουλειά που έριξα, κι ας θέλει άλλη τόση:

 

http://community.sff.gr/topic/15238-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B9/

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κύριοι και κυρία μου, με τρεις συμμετοχές έχουμε ξανακάνει διαγωνισμό, και μάλιστα είχε κι η υποφαινόμενη λάβει μέρος :p. Ας είναι και εκτός προδιαγραφών τα κείμενά σας, σιγά μην κάνουμε την τρίχα τριχιά τώρα.

 

Πάει λοιπόν; Διαβάζουμε και ψηφίζουμε ως την πρώτη του Σεπτέμβρη; Κρίμα θα είναι να πάει χαμένος τόσος κόπος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κύριοι και κυρία μου, με τρεις συμμετοχές έχουμε ξανακάνει διαγωνισμό, και μάλιστα είχε κι η υποφαινόμενη λάβει μέρος :p. Ας είναι και εκτός προδιαγραφών τα κείμενά σας, σιγά μην κάνουμε την τρίχα τριχιά τώρα.

 

Πάει λοιπόν; Διαβάζουμε και ψηφίζουμε ως την πρώτη του Σεπτέμβρη; Κρίμα θα είναι να πάει χαμένος τόσος κόπος.

 

 

Εμ, τι μας ρωτάς; Αφού τα ανεβάσαμε.

 

Πάει, μωρέ!

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το poll είναι έτοιμο. Οι ιστορίες είναι λίγες, έχουμε αρκετό χρόνο μπροστά μας, οπότε ελπίζουμε σε αρκετές ψήφους και μπόλικα σχόλια.

 

Επίσης, θα βρείτε τις συμμετοχές του παιχνιδιού στο τέλος του αρχικού post.

 

Καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, κύριοι και κυρία μου, με τρεις συμμετοχές έχουμε ξανακάνει διαγωνισμό, και μάλιστα είχε κι η υποφαινόμενη λάβει μέρος :p. Ας είναι και εκτός προδιαγραφών τα κείμενά σας, σιγά μην κάνουμε την τρίχα τριχιά τώρα.

 

Πάει λοιπόν; Διαβάζουμε και ψηφίζουμε ως την πρώτη του Σεπτέμβρη; Κρίμα θα είναι να πάει χαμένος τόσος κόπος.

Ψηφίζουμε κι εμείς οι τρεις;

Link to comment
Share on other sites

Από τους κανονισμούς ορίζεται ότι δεν έχετε δικαίωμα συμμετοχής (κοντολογίς η συμμετοχής σας ακυρώνεται) αν δεν ψηφίσετε. Οπότε, χμ, ναι. :p

 

Έντιτ: τι είναι οι κανισμοί;

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, συμπεραίνουμε εύκολα ότι από τους τρεις μας μόνο εγώ δεν έχω ψηφίσει μέχρι στιγμής. :p

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα τις Σκιές της Ιένδ Ρενιέβσκυ. Αν και είχε πιο αδύναμη πλοκή, μου άρεσαν πολύ η γλώσσα, το θέμα και ο κόσμος της.

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα. Από τα σχόλιά μου νομίζω ότι φαίνεται γιατί προτίμησα "Το Μαύρο Πετράδι". Μια παρατήρηση που έχω να κάνω και για τα τρία είναι ότι δεν ήταν και τόσο προφανές ότι η αφήγηση ξεκινάει από τη μέση της ιστορίας. Στο "Μαύρο Πετράδι", πχ, βλέπουμε το μάγο να μιλάει με τον πεταλωτή και ύστερα μαθαίνουμε ότι

δολοφονήθηκε.

Πώς είναι αυτό in media res; Στο "Θαμμένα Μυστικά" οκ, γιατί η κυρίως ιστορία έχει ήδη συμβεί όταν βλέπουμε τη Μάρω στο νεκροταφείο. Στις "Σκιές της Ιένδ Ρενιέβσκυ" πάλι δεν ξέρω, δεν κατάλαβα αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..