Jump to content

Project n: Τελειώστε μία φάνταζυ τρι+λογία μέχρι το 2014


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Κει πίσω στο μακρινό 1992, σχολιαρόπαιδο ακόμα, έπεσε στα χέρια μου κάποιο απ' όλα.  Δε θυμάμαι ποιο, αλλά θυμάμαι ότι στην τρυφερή ηλικία των 16 ετών μου είχε φανεί... μετριότατο. Ούτε καν το σεξάκι δε με είχε σοκάρει, που τότε σοκαριζόμουν με το τίποτα, αλήθεια. Δικαιώνομαι μετά από τόσα χρόνια.  :shuriken:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tέλειωσα και την πρώτη τριλογία του Περν. 3 βιβλία που ξεκίνησα και τελείωσα, με την κριτική σε ξεχωριστό τόπικ.

 

Α,να μην ξεχνιόμαστε...Για Black Company έχω γράψει εδώ κριτική, για το A darkness at Sethanon του riftwar saga μου φαίνεται δεν έχω γράψει.

Το βράδυ λογικά θα πιάσω να συνεχίσω τη σειρά Viriconium. Βέβαια μετά το (πολύ) καλό πρώτο, ξενέρωσα με το δεύτερο αλλά αφού διάβασα 3 του Περν που είναι κατώτερο αξίζει μια ανάγνωση ο M John Harrison.

Edited by heiron
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ολοκλήρωσα την εξαλογία της Γαιοθάλασσας.

1 πόντος για την ολοκλήρωση της σειράς

3 πόντοι για κάθε βιβλίο μετά το πρώτο

1 πόντος για την παρουσίαση στο αντίστοιχο topic

5 πόντοι για τη Γαιοθάλασσα

 

(+3 πόντοι από την Ετοιμοθάνατη Γη, σύνολο 8 πόντοι)

 

(σχόλιο για τη σειρά της Γαιοθάλασσας: http://community.sff.gr/topic/1657-ursula-leguin/page-3 )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τέλειωσα τη σειρά Viriconium(τετραλογία ή τριλογία ανάλογα πω θα πάρεις το Viriconium nights που είναι διηγήματα). Έχω γράψει και κριτική στο τόπικ του συγγραφέα.

http://community.sff.gr/topic/16064-m-john-harrison/

 

Ξεκίνησα και το 2ο του Mark Lawrence, το King of Thorns, αν και σίγουρα δεν προλαβαίνω να ολοκληρώσω την τριλογία μέσα στο έτος.

Link to comment
Share on other sites

τελος και το dragonlance chronicles....

 

γενικότερα πολύ καλός κόσμος και ατμόσφαιρα η οποία είναι πολύ κοντα σε αυτή του τολκιν με πολλούς και πολύχρωμου δρακους....εχω χασει το μέτρημα ρε παιδια ....μπλε κοκκινοι χακλκοκκινοι...ουτε τα χαλια της μοιραράκη τόσα χρωματα. παρα μα πάρα πολλοί χαρακ'τηρες με μικρό βαθος ο καθένας και λογικό από τη στιγμη που η συμμετοχή τουκαθένα ειναι μικρη. μορφή ο ρεστλιν με πολλές διφορούμενες φασεις....πολυ αρρωστιαρης ομως βρε παιδι μου...τα γκομενακια θεικα οπως μας τα λεει (καλα καμια χοντρη δεν παιζει??? ετσι για αλλαγή) πολ'υς ο χαβαλέςμε κεντερ και νανο...γενικα ο τασελχοφ ειναι ο πιο κουλ χαρακτηρας. η πλοκη τωρα γενικά ειναι καλή κυριως η κλασικη φαση με μεγάλο και δυσκολο ταξιδι μεσα σε πολεμο...αρκετα ενδιαφέρουσα αλλα σε καποια σημεία νομιζεις οτι πηδαει τα κεφάλαια και χανεις λιγο την επαφη...

 

καλη επιλογή για νεαρότερους αναγνώστες και αρχάριους στο φάντασυ. ωραια μαγεία αρκετά καλοί αλλά πολλοί οι ηρωες (αναλώσιμοι καποιοι απο αυτούς) με μηδενική πρωτοτυτπία που κινε'ιται στα κλασικά μονοπάτια...και τα 3 βιβλια στο ιδιο επίπεδο....φυσικά συστήνεται ...μονο σε φαναταικούς του ειδους

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

τελος και το dragonlance chronicles....

[...]

 

η πλοκη τωρα γενικά ειναι καλή κυριως η κλασικη φαση με μεγάλο και δυσκολο ταξιδι μεσα σε πολεμο...αρκετα ενδιαφέρουσα αλλα σε καποια σημεία νομιζεις οτι πηδαει τα κεφάλαια και χανεις λιγο την επαφη...

 

Δεν το νομίζεις, έτσι είναι. Τα συγκεκριμένα βιβλία είναι η λογοτεχνική μεταφορά των ομώνυμων περιπετειών του παιχνιδιού dungeons and dragons. Επειδή δε χωρούσαν τα πάντα στον αριθμό σελίδων που (έκτοτε) θεωρείται δεδομένος για "gaming novels" κι επειδή δεν ήταν δεδομένη η εμπορική επιτυχία για να ξεκινήσουν εγχείρημα με περισσότερα από τρία βιβλία, κάποια πολύ μεγάλα κομμάτια των περιπετειών τα προσπέρασαν.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα ξεκινήσω με το Tales of Neveryon του Delany.

 

Χμμ... Κάποια εδώ είχε πει ότι θα ξεκινούσε (όχι απλά θα διάβαζε) αυτή την τριλογία.

Ε, δεν την διάβασε.

Βασικά δεν διάβασε καμία τριλογία τον τελευταίο ενάμισι χρόνο. :bag:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το 2ο του Μαρκ του Λόρενς αλλά φυσικά όχι το 3ο οπότε δεν παίρνω τίποτις υποθέτω από αυτά. Κι ο βλάκας πήγε κι έκανε και 597 σελίδες το βιβλίο ξέρω γω, τι να του πεις...Βάλε ρε ένα ρημαδοεπίλογο 3-4 σελίδες να'ουμ'...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα το τρίτο της Dogsland Trilogy το We Leave Together. Πιάνεται;

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει παράταση να το ξέρω κι εγώ γιατί έχω αφήσει το Emperor of Thorns στην άκρη προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα το τρίτο της Dogsland Trilogy το We Leave Together. Πιάνεται;

Όχι.

 

Και πρέπει να βγάλω κάποια στιγμή και τις βαθμολογίες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..