Jump to content

Project n: Τελειώστε μία φάνταζυ τρι+λογία μέχρι το 2014


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Ακολουθώντας τα σχετικά τόπικ στο υποφόρουμ της ΕΦ και τρόμου, ήρθε η ώρα να κάνουμε και κάτι παρόμοιο για τη φάνταζυ λογοτεχνία.Και, αν είναι γνωστό για κάτι το φάνταζυ, αυτό είναι οι τεράστιες σειρές του.

Έτσι λοιπόν, ως πρόκληση, ας κάτσουμε να ολοκληρώσουμε επιτέλους την ανάγνωση μίας φάνταζυ σειράς μέχρι και τον Δεκέμβριο του 2014. Δεν μας νοιάζει το πότε αρχίσαμε τη σειρά, ούτε και πόσα μας μένουν να το τελειώσουμε, αλλά να έχουμε μία ολοκληρωμένη σειρά (άρα όχι Song of Ice and Fire) περισσοτέρων από τρία βιβλία, με αρχή, μέση και τέλος (άρα όχι Discworld), που θα διαβάσουμε μέχρι το τέλος της στους 18 μήνες που έρχονται. 

Πώς θα λειτουργήσει αυτό το τόπικ - project:

(α) είναι ανοιχτό σε όλους σας - σας καλώ λοιπόν να πάρετε μέρος
(β) διαλέξτε ποια (ή ποιες) πολυλογίες θα διαβάσετε, πείτε μας κάτι για αυτές (γιατί επιλέξατε να τις αρχίσατε, τι σας εμπόδισε να τις τελειώσετε πιο νωρίς κλπ) και αρχίστε την ανάγνωση
(γ) πείτε μας τις εντυπώσεις σας, σχολιάστε, απογοητευτείτε ή ενθουσιαστείτε, στη διάρκεια ή στο τέλος, ό,τι σας ταιριάζει
(δ) συζητήστε με τους υπόλοιπους που θα κάνουν το ίδιο, για τους συγγραφείς και τις σειρές που διαβάζουν εκείνοι

...και κυρίως...
(ε) Προγραμματίστε το χρόνο σας.

 

Επίσης, για όσους ενδιαφέρονται και είναι γεροί βιβλιοφάγοι, έχω σκεφτεί ένα point system για να δούμε τις επιδόσεις μας.

+1 πόντο όταν ολοκληρώσουμε μία σειρά

+1 πόντο για κάθε βιβλίο της μετά το τρίτο

+1 πόντο αν αρχίσατε και τελειώσατε τη σειρά μέσα στο 18-μηνο

+1 πόντο αν όλα τα βιβλία ήταν πάνω από 600 σελίδες

+1 πόντο αν όλα τα βιβλία ήταν πάνω από 1000 σελίδες

+1 πόντο αν την ανάγνωση ακολουθήσει μία αναλυτική παρουσίαση/κριτική σε δικό της τόπικ.

+1 πόντο αν πείσετε κάποιο άλλο μέλος από εδώ μέσα να ξεκινήσει τη σειρά στο 18-μηνο.

 

 

ΥΓ: Μετράει και Urban Fantasy και Paranormal, έτσι λοιπόν όποιος θέλει μπορεί να διαβάσει όλα τα True Blood. Αλλά μην πάμε σε καθαρά σειρές τρόμου ή ΕΦ, ΟΚ;

ΥΓ2: Για σειρές που έχουν διαφορετικό αριθμό βιβλίων στα Ελληνικά και στα Αγγλικά, μετράμε τα Αγγλικά βιβλία, πχ οι 5 Έλρικ του Αιόλου μετράνε για 8 βιβλία (η αρχική εξαλογία, το "Κάστρο του Μαργαριταριού" και "Η εκδίκηση του Ρόδου")

ΥΓ3: Για σειρές που δεν έχουν Αγγλικά αντίστοιχα (πχ Κόναν) μετράμε τα Ελληνικά (στην περίπτωση του Κόναν πιάνει ως 7 βιβλία)

ΥΓ4: Κατα συρροήν σειρές, πχ Drizzt, μετράνε ξεχωριστά ανά υποσειρά. Δηλαδή το Dark Elf trilogy, το Icewind Dale trilogy και το Legacy of the drow μετράνε σαν 3 σειρές με 3, 3 και 4 βιβλία αντίστοιχα.

Edited by Nihilio
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε ξανά το Wheel of time του Sir, Master, Best writter in the world, Robert Jordan!!!! Με βλέπω να σαρώνω όλους τους αντιπάλους!!!

Edited by Nargathrod
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... Έχω κάτι απιθανολογίες που θα σας βγει το μάτι. Και πρέπει ν' αρχίσω να διαβάζω καμιά, γιατί με βλέπω με περισσότερα αδιάβαστα κι από τον διαχειριστή της γιάφκας. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία τριλογία κατά νου, έχω όμως διαβάσει το πρώτο βιβλίο :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω κι εγώ μέρος αλλά πρέπει να σκεφτώ τι θα πρωτοαρχίσω :aunsure:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Prince of Nothing να σιτεύει... δεν δίνει πολλούς πόντους, αλλά πρέπει να διαβαστεί κι αυτό κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το συνδιάσεις με το Aspect Emperor (:drools οver both trilogies:) και να σκοράρεις ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία τριλογία κατά νου, έχω όμως διαβάσει το πρώτο βιβλίο :mf_sherlock:

 

Αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ: όταν έχουμε ήδη διαβάσει κάποια από τα βιβλία τής πολυλογίας, τι γίνεται; Εγώ, πχ, έχω αγοράσει εδώ και χρόνια τα 6 από τα 7 της 7λογίας Outlander, έχω διαβάσει τα 4 πρώτα και τα άλλα τα άφησα. Μπορώ να συμμετέχω σε αυτό εδώ αν τώρα τα ξαναπιάσω; Να πάρω και το 7ο... Διότι είδα στο fb προχτές ότι γυρίζεται σειρά και από το 2014 θα έχω ένα λόγο παραπάνω να τα έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ έχω μία τριλογία κατά νου, έχω όμως διαβάσει το πρώτο βιβλίο :mf_sherlock:

 

Αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ: όταν έχουμε ήδη διαβάσει κάποια από τα βιβλία τής πολυλογίας, τι γίνεται; Εγώ, πχ, έχω αγοράσει εδώ και χρόνια τα 6 από τα 7 της 7λογίας Outlander, έχω διαβάσει τα 4 πρώτα και τα άλλα τα άφησα. Μπορώ να συμμετέχω σε αυτό εδώ αν τώρα τα ξαναπιάσω; Να πάρω και το 7ο... Διότι είδα στο fb προχτές ότι γυρίζεται σειρά και από το 2014 θα έχω ένα λόγο παραπάνω να τα έχω διαβάσει.

 

Το νόημα είναι να την τελειώσεις. Δε μπα να έχεις διαβάσει τα 6 από τα 7, με το που θα τελειώσεις το 7ο μετράει ολόκληρη ως διαβασμένη. Αν την αρχίσεις φέτος παίρνεις απλά ένα έξτρα bragging right.

 

 

Προσωπικά, λέω να τελειώσω επιτέλους το Gormengast (πιάνεται ολοκληρωμένη; Ο συγγραφέας πέθανε στα μισά), το υπόλοιπο μισό του Malazan book of the fallen, την Ετοιμοθάνατη Γη και να πιάσω και το Riddlemaster's game που είναι στη βιβλιοθήκη 5 χρόνια άπιαστο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο topic αυτό. Βούτυρο στο ψωμί μου θα έλεγα μιας και διαβάζω δύο φάντασυ σειρές κάθε χρόνο. Η πρώτη για φέτος διαβάστηκε ήδη και ήταν τα Έλρικ, η δεύτερη θα είναι μάλλον τα Dragonlace Legends. Θα συμμετάσχω λοιπόν από του χρόνου στο εγχείρημα με τα Χάρι Πότερ. Το ανέβαλα για πολύ καιρό και ήρθε πλέον η ώρα να τα διαβάσω. Όσο το νωρίτερο, τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, λέω να πιάσω κι εγώ τα παρακάτω:

  1. Τον “Άρχοντα  των  γρίφων” της  Patricia McKillip (το έχω σε ένα βιβλίο αλλά πιάνεται, φαντάζομαι, για τριλογία). Το έχω ψιλοξεκινήσει αλλά όλο το αφήνω για κάποιο άλλο
  2. Την τριλογία “ Χρυσαφένιος άνθρωπος” της Robin Hobb, που στα ελληνικά αποτελείται από 4 τόμους (έχω διαβάσει ήδη το ένα μέσα στη χρονιά)
  3. Το “Black Magician Trilogy” της Trudi Canavan που δεν έχω ξεκινήσει και
  4. Την τριλογία “Πρώτος Νόμος” του Joe Abercrombie που επίσης δεν έχω πιάσει ακόμα   

Και βλέπουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προς το παρόν βάζω στο παιχνίδι την Broken Empire Trilogy του Mark Lawrence ως πρώτο στόχο. Στην πορεία, θα βάλω και κάτι άλλο στο παιχνίδι, απλώς δεν το έχω βρει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

1. Kingkiller Chronicle του Patrick Rothfuss. Έχω διαβάσει τα δυο πρώτα και περιμένω να βγει το τρίτο, αλλά ο Πάτρικ έχει πει ότι θα είναι έτοιμο τέλη του 13, οπότε θαρρώ πως θα έχει βγει για kindle μέσα στο 14.

2. The First Law του Joe Abercrombie. Ξεκίνησα την Παρασκευή (damn it, έχασα τον πόντο μου για τρεις μέρες :Ρ) κι ήδη έχω τελειώσει το πρώτο βιβλίο.

 

Είμεθα ανοιχτοί και σε προτάσεις/συστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον θα καθίσω να τελειώσω επιτέλους τα τέσσερα βιβλία που έχω από τα Deverry Series. Απ'όσο είδα στο νετ, η σειρά χωρίζεται σε 4 parts με τα το πρώτο να είναι τα βιβλία που έχω. Συνολικά έχει 15 βιβλία λέει, αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμο ρευστό για να πω πως θα αγοράσω 11 βιβλία. Οπότε θα βολευτώ με τα ήδη υπάρχοντα. Τα είχα αφήσει στα μισά του πρώτου βιβλίου, όχι επειδή ήταν κακό, αλλά γιατί μου πέρασε η όρεξη για διάβασμα. Σκέφτομαι εδώ και αρκετό καιρό να τα συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites

Είμεθα ανοιχτοί και σε προτάσεις/συστάσεις.

 

Έχεις σκεφτεί καθόλου να διαβάσεις Κόναν;

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχαχαχουχουχου, ρε, τον μισώ αυτόν τον τα-κάνω-όλα-και-συμφέρω τύπο...

 

Αλλά το έχω, οπότε μπορεί να του δώσω μια ευκαιρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω να παίξω. Αλλά πρέπει να βρω μια καλή τρι-(ν)-λογία. Θα συζητήσω με τον γιαφκούχο, να δω τι θα μου προτείνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λογικά θα πιάσω την τριλογία Πρώτος Νόμος του Abercrombie. Από Σεπτέμβριο όμως...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον θα καθίσω να τελειώσω επιτέλους τα τέσσερα βιβλία που έχω από τα Deverry Series. Απ'όσο είδα στο νετ, η σειρά χωρίζεται σε 4 parts με τα το πρώτο να είναι τα βιβλία που έχω. Συνολικά έχει 15 βιβλία λέει, αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμο ρευστό για να πω πως θα αγοράσω 11 βιβλία. Οπότε θα βολευτώ με τα ήδη υπάρχοντα. Τα είχα αφήσει στα μισά του πρώτου βιβλίου, όχι επειδή ήταν κακό, αλλά γιατί μου πέρασε η όρεξη για διάβασμα. Σκέφτομαι εδώ και αρκετό καιρό να τα συνεχίσω.

Μετράνε ως μία τετραλογία αυτά τα 4.

 

 

 

 

Χεχεχεχαχαχουχουχου, ρε, τον μισώ αυτόν τον τα-κάνω-όλα-και-συμφέρω τύπο...

 

Αλλά το έχω, οπότε μπορεί να του δώσω μια ευκαιρία.

Καλά, διάβασε πρώτα και κλάψε που δεν είχες ανακαλύψει νωρίτερα τον Χάουαρντ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ μάλλον θα καθίσω να τελειώσω επιτέλους τα τέσσερα βιβλία που έχω από τα Deverry Series. Απ'όσο είδα στο νετ, η σειρά χωρίζεται σε 4 parts με τα το πρώτο να είναι τα βιβλία που έχω. Συνολικά έχει 15 βιβλία λέει, αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμο ρευστό για να πω πως θα αγοράσω 11 βιβλία. Οπότε θα βολευτώ με τα ήδη υπάρχοντα. Τα είχα αφήσει στα μισά του πρώτου βιβλίου, όχι επειδή ήταν κακό, αλλά γιατί μου πέρασε η όρεξη για διάβασμα. Σκέφτομαι εδώ και αρκετό καιρό να τα συνεχίσω.

Μετράνε ως μία τετραλογία αυτά τα 4.

 

Ακόμα καλύτερα για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Εγώ μάλλον θα ξεκινήσω με το Έπος της Γαιοθάλασσας της αγαπητής Ούρσουλα. Έπειτα, πρώτα ο Ιλούβαταρ, θα συνεχίσω με το Dune..μου λείπουν βέβαια μερικά βιβλία ακόμη αλλά μέχρι το δεκατέσσερα θα το έχω τελειώσει...(είπαμε πρώτα ο Ιλούβαταρ, μετά ο άρχοντας της Υζόρντερεξ και μετά της Πέμπτης..) :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Εγώ μάλλον θα ξεκινήσω με το Έπος της Γαιοθάλασσας της αγαπητής Ούρσουλα. Έπειτα, πρώτα ο Ιλούβαταρ, θα συνεχίσω με το Dune..μου λείπουν βέβαια μερικά βιβλία ακόμη αλλά μέχρι το δεκατέσσερα θα το έχω τελειώσει...(είπαμε πρώτα ο Ιλούβαταρ, μετά ο άρχοντας της Υζόρντερεξ και μετά της Πέμπτης..) :)

 

 

Μα τον Ιλούβαταρ!!!! Το Dune είναι καλή επιλογή! Πολλά βιβλία = πολλοί πόντοι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..