Jump to content

Χειρότερο βιβλίο fantasy που δυστυχώς διαβάσατε


Alucard
 Share

Recommended Posts

 

Έχω ακούσει αρκετούς που δεν το αντέχουντο Σιλμαρίλλιον.  :p

 

Πρόκειται για ένα βιβλιο που δεν ακολουθεί συνηθισμένα μονοπάτια, οπότε ξενίζει εύκολα αρκετούς από τους αναγνώστες του. Εγώ το αγαπώ πάρα πολύ και είναι ακριβώς στοιχεία όπως όλη αυτή η κοσμοπλασία με τα αμέτρητα γεγονότα που σκιαγραφούνται, αν και δεν περιγράφονται ποτέ αρκετά που θυμίζει έντονα μυθολογία που με τραβά. Σίγουρα όμως δεν είναι μία νουβέλα για όλους.

 

Να 'στε καλά ρε παιδιά, και τόσο καιρό νόμιζα ότι εγώ ήμουν ο... εξωγήινος! Όπου αλλού το έχω πει με έχουν αντιμετωπίσει με ένα μείγμα δολοφονικής μανίας και αηδίας!

 

Εντάξει, ποτέ δεν είπα ότι είναι κακό βιβλίο. Εγώ δεν το αντέχω. Και αν δεν είχε το όνομα του Τόλκιν απέξω, είμαι σίγουρος ότι δεν θα μιλούσε κόσμος για αυτό. Αλλά αυτό είναι η δική μου γνώμη και μόνο. 

 

 

Φίλε και συναγωνιστή Γιώργο, κράτα γερά! Κάτω το Σιλμαρίλλιον! Θυμάμαι πως μάλωνα με έναν φίλο για το συγκεκριμένο βιβλίο (ο οποίος φίλος τότε είχε διαβάσει μόνο Τόλκιν φυσικά) και του είπα επί λέξη: 'προτιμώ να κάτσω να κοιτάω το φρεσκοβαμένο μου ταβάνι να στεγνώνει, παρά να ξαναδιαβάσω το Σιλμαρίλλιον! Εϊναι ΤΟΣΟ βαρετό!'. Αυτή ήταν η συνεισφορά μου στην κουβέντα. Και πάλι εύγε για το γούστο σου! :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τώρα αν πώ πως έχω εντυπωσιαστεί με τα τρία πρώτα βιβλία της σειράς Horus Heresy, θα με πάρετε με τις πέτρες έτσι; :p

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα, σε κακό φάντασυ έχω το τελευταίο βιβλίο της Dark Elf trilogy (Sojourn) που πλέον σερνόταν. 

 

Πάντως το τοπ μου χείριστο βιβλίο φάντασυ δεν τολμώ να το ομολογήσω. Θα με πάρετε με τις πέτρες...

Μία από τα ίδια. Είναι ανομολόγητο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Από εκεί και πέρα, σε κακό φάντασυ έχω το τελευταίο βιβλίο της Dark Elf trilogy (Sojourn) που πλέον σερνόταν. 

 

Πάντως το τοπ μου χείριστο βιβλίο φάντασυ δεν τολμώ να το ομολογήσω. Θα με πάρετε με τις πέτρες...

Μία από τα ίδια. Είναι ανομολόγητο!

 

Θα συμφωνήσω. Τον έφαγε το ότι ήθελε να γράψει prequel χωρίς να επινοήσει και πολλά καινούρια, και κατέληξε να γράφει χωρίς περιεχόμενο. Αλλά ακόμα πιο βαρετό των φου-ρου θεωρώ το Servant of the Shard. Κόντεψα να κοιμηθώ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σπαθι των σαναρα με διαφορα. Κ να σκεφτειτε οτι πουλησε εκατομμυρια αντιτυπα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ααα κ το τεταρτο της σειρας του μαυρου πυργου του Κινγκ.τοσο μα τοσο βαρετο μεχρι να φτασω λρος το τελος του

Link to comment
Share on other sites

Shannara: Απο τις πιο "καραμπινάτες" αντιγραφές του LOTR, ακόμα και οι χαρακτήρες είναι πλασμένοι στα προτυπα του Τολκιν (το Γκόλουμ ψαχνεις απο που θα σου πεταχτεί). Απορώ πως το κυκλοφόρησε ο Brooks και ,κυρίως, πως βγήκαν και συνέχειες. (Υ.Γ Διάβασα πρόσφατα οτι το Elfstones of Shannara θα είναι η βάση για τηλεοπτική σειρά η οποία είναι στα σκαριά http://www.imdb.com/title/tt1051220/?ref_=nv_sr_1 )

 

The Legend of Drizzt: Σειρά στον αυτόματο, με τρελή ανακύκλωση χαρακτήρων, μοτίβων, κλπ.

Γιατί ζει ακόμα ο Αρτέμιος???

 

 

Malazan Book of the Fallen: Δεν το έχω μέσα στα χειρότερα, αντίθετα μου αρέσει πάρα πολύ σαν σειρά, απλά θεωρώ οτι ο Έριξον ή Lundin όπως τον λένε πραγματικά, απαιτεί απο τον αναγνώστη του μια de facto γνωση του κόσμου που αυτός έχει δημιουργήσει, πριν καν γράψει την πρώτη λέξη. Είναι δύσκολος αλλα θα την τελειώσω τη σειρά, απλά θα προτιμούσα να αφιέρωνε λίγο περισσότερο χρόνο στο να εξηγησει πράγματα που αυτός έχει στο μυαλό του αλλα εγώ όχι. (Ξέρει δηλαδή κανείς την πραγματική εικόνα απο telaba, bhederin; Πως δουλεύει το Deck of Dragons; Πως - και κυρίως γιατι - έγινε ο,τι έγινε με τους Fener και Treach? και αλλα πολλα) Υ.Γ Βέβαια ,υπάρχει πάντα η περίπτωση να είμαι εγώ ηλίθιος και να μη καταλαβα :secret:

 

Tigana: Ή αλλιώς "Οι 50 αποχρώσεις του Φάνταζυ" απο τον Guy Gavriel Kay.

 

Wheel of Time: Πολύ καλή σειρά αλλά αργηηηηηη..... Δε καταλαβαίνω γιατι είναι κριτήριο καλής φάνταζυ σειράς το να βγουν τόσα βιβλία που να μπορείς να χτίσεις σπίτι. Ο όγκος των σελίδων ευνοεί τους συγγραφείς που πληρώνονται με τη λέξη, δεν ειναι απαραίτητα, δείγμα ποιότητας. Απαράδεκτο επίσης και το πιλοτικό επεισόδιο που εβγαλαν προχθες, απο μια υποτιθέμενη σειρά που προόριζαν για τα βιβλία. (Απο οτι αποδείχθηκε εκ των υστέρων, έγινε για να ανανεωθουν τα δικαιώματα απο την εταιρεία που τα είχε). Λινκ: https://www.youtube.com/watch?v=cvNYIEN1vIg

 

Silmarilion & Παιδιά του Χούριν: Μπορεί να ακούγεται ιεροσυλία να μη σου αρέσουν βιβλία του Τόλκιν αλλά εδω έχουμε μια βασική διαφορά. ΔΕΝ είναι βιβλία του Τόλκιν, τουλάχιστον όχι του J.R.R, αλλα cash out προσπάθειες του γιού του, Κρίστοφερ. Το πρώτο ειδικά, έχει γραφτεί νομίζω με τη βοήθεια του Guy Gavriel Kay, προς τον οποίο έχω μια ιδιαίτερη αντιπάθεια :search: . Το εντυπωσιακό είναι οτι εκεί που νομίζει κανείς οτι στο Σιλμαρίλιον τερμάτισε το θέμα με τις πολλες, πυκνογραμμένες πληροφορίες σε κάθε σελίδα, έρχεται το το δευτερο να σου δείξει οτι μπορεί να γίνει χειρότερο. Προσπάθησα πάνω απο 5 φορές να το τελειώσω αλλα χάθηκα στον ογκο των πληροφοριών που προσπαθεί να χωρεσει σε κάθε πρόταση (το Χούριν). Βέβαια και εδω μπορεί να ισχύει ότι και στο Malazan (για εμένα εννοω)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Malazan Book of the Fallen: Δεν το έχω μέσα στα χειρότερα, αντίθετα μου αρέσει πάρα πολύ σαν σειρά, απλά θεωρώ οτι ο Έριξον ή Lundin όπως τον λένε πραγματικά, απαιτεί απο τον αναγνώστη του μια de facto γνωση του κόσμου που αυτός έχει δημιουργήσει, πριν καν γράψει την πρώτη λέξη. Είναι δύσκολος αλλα θα την τελειώσω τη σειρά, απλά θα προτιμούσα να αφιέρωνε λίγο περισσότερο χρόνο στο να εξηγησει πράγματα που αυτός έχει στο μυαλό του αλλα εγώ όχι. (Ξέρει δηλαδή κανείς την πραγματική εικόνα απο telaba, bhederin; Πως δουλεύει το Deck of Dragons; Πως - και κυρίως γιατι - έγινε ο,τι έγινε με τους Fener και Treach? και αλλα πολλα) Υ.Γ Βέβαια ,υπάρχει πάντα η περίπτωση να είμαι εγώ ηλίθιος και να μη καταλαβα

:secret:

 

Για εμένα η μισή μαγεία της σειράς είναι το πόσο δύσκολη είναι - και δε μου αρέσουν τα δύσκολα βιβλία γενικά. Από τη μέση και μετά, που αρχίζει να σου δίνει πληροφορίες που σου λείπουν ή που συναντάς χαρακτήρες στους οποίους όλοι αναφέρονται, είναι μοναδικό το συναίσθημα του να καταλαβαίνεις μόνος σου τι έγινε κάτι βιβλία πίσω. Βέβαια, έχει το κακό ότι ήξερε από την αρχή το τέλος, έτσι στο βιβλίο 10 συμβαίνουν πράγματα που στα ενδιάμεσα μάλλον είχε ξεχάσει να αναπτύξει ή που, αν έγραφε με βάση τα όσα έγραφε στα βιβλία 6-8 να ήταν διαφορετικά.

 

(Για παράδειγμα, η ιστορία με το Fener, που ξεκινάει στα μισά του δεύτερου βιβλίου, εξηγείται στις τελευταίες 200 σελίδες του 10ου)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Shannara: Απο τις πιο "καραμπινάτες" αντιγραφές του LOTR, ακόμα και οι χαρακτήρες είναι πλασμένοι στα προτυπα του Τολκιν (το Γκόλουμ ψαχνεις απο που θα σου πεταχτεί). Απορώ πως το κυκλοφόρησε ο Brooks και ,κυρίως, πως βγήκαν και συνέχειες. (Υ.Γ Διάβασα πρόσφατα οτι το Elfstones of Shannara θα είναι η βάση για τηλεοπτική σειρά η οποία είναι στα σκαριά http://www.imdb.com/title/tt1051220/?ref_=nv_sr_1 )

 

The Legend of Drizzt: Σειρά στον αυτόματο, με τρελή ανακύκλωση χαρακτήρων, μοτίβων, κλπ.

Γιατί ζει ακόμα ο Αρτέμιος???

 

 

Malazan Book of the Fallen: Δεν το έχω μέσα στα χειρότερα, αντίθετα μου αρέσει πάρα πολύ σαν σειρά, απλά θεωρώ οτι ο Έριξον ή Lundin όπως τον λένε πραγματικά, απαιτεί απο τον αναγνώστη του μια de facto γνωση του κόσμου που αυτός έχει δημιουργήσει, πριν καν γράψει την πρώτη λέξη. Είναι δύσκολος αλλα θα την τελειώσω τη σειρά, απλά θα προτιμούσα να αφιέρωνε λίγο περισσότερο χρόνο στο να εξηγησει πράγματα που αυτός έχει στο μυαλό του αλλα εγώ όχι. (Ξέρει δηλαδή κανείς την πραγματική εικόνα απο telaba, bhederin; Πως δουλεύει το Deck of Dragons; Πως - και κυρίως γιατι - έγινε ο,τι έγινε με τους Fener και Treach? και αλλα πολλα) Υ.Γ Βέβαια ,υπάρχει πάντα η περίπτωση να είμαι εγώ ηλίθιος και να μη καταλαβα :secret:

 

Tigana: Ή αλλιώς "Οι 50 αποχρώσεις του Φάνταζυ" απο τον Guy Gavriel Kay.

 

Wheel of Time: Πολύ καλή σειρά αλλά αργηηηηηη..... Δε καταλαβαίνω γιατι είναι κριτήριο καλής φάνταζυ σειράς το να βγουν τόσα βιβλία που να μπορείς να χτίσεις σπίτι. Ο όγκος των σελίδων ευνοεί τους συγγραφείς που πληρώνονται με τη λέξη, δεν ειναι απαραίτητα, δείγμα ποιότητας. Απαράδεκτο επίσης και το πιλοτικό επεισόδιο που εβγαλαν προχθες, απο μια υποτιθέμενη σειρά που προόριζαν για τα βιβλία. (Απο οτι αποδείχθηκε εκ των υστέρων, έγινε για να ανανεωθουν τα δικαιώματα απο την εταιρεία που τα είχε). Λινκ: https://www.youtube.com/watch?v=cvNYIEN1vIg

 

Silmarilion & Παιδιά του Χούριν: Μπορεί να ακούγεται ιεροσυλία να μη σου αρέσουν βιβλία του Τόλκιν αλλά εδω έχουμε μια βασική διαφορά. ΔΕΝ είναι βιβλία του Τόλκιν, τουλάχιστον όχι του J.R.R, αλλα cash out προσπάθειες του γιού του, Κρίστοφερ. Το πρώτο ειδικά, έχει γραφτεί νομίζω με τη βοήθεια του Guy Gavriel Kay, προς τον οποίο έχω μια ιδιαίτερη αντιπάθεια :search: . Το εντυπωσιακό είναι οτι εκεί που νομίζει κανείς οτι στο Σιλμαρίλιον τερμάτισε το θέμα με τις πολλες, πυκνογραμμένες πληροφορίες σε κάθε σελίδα, έρχεται το το δευτερο να σου δείξει οτι μπορεί να γίνει χειρότερο. Προσπάθησα πάνω απο 5 φορές να το τελειώσω αλλα χάθηκα στον ογκο των πληροφοριών που προσπαθεί να χωρεσει σε κάθε πρόταση (το Χούριν). Βέβαια και εδω μπορεί να ισχύει ότι και στο Malazan (για εμένα εννοω)

 

Η αντιπάθειά σου στον Kay, φάνηκε! Το Tigana σε ποστ με τα χειρότερα βιβλία;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Shannara: Απο τις πιο "καραμπινάτες" αντιγραφές του LOTR, ακόμα και οι χαρακτήρες είναι πλασμένοι στα προτυπα του Τολκιν (το Γκόλουμ ψαχνεις απο που θα σου πεταχτεί). Απορώ πως το κυκλοφόρησε ο Brooks και ,κυρίως, πως βγήκαν και συνέχειες. (Υ.Γ Διάβασα πρόσφατα οτι το Elfstones of Shannara θα είναι η βάση για τηλεοπτική σειρά η οποία είναι στα σκαριά http://www.imdb.com/title/tt1051220/?ref_=nv_sr_1 )

 

The Legend of Drizzt: Σειρά στον αυτόματο, με τρελή ανακύκλωση χαρακτήρων, μοτίβων, κλπ.

Γιατί ζει ακόμα ο Αρτέμιος???

 

 

Malazan Book of the Fallen: Δεν το έχω μέσα στα χειρότερα, αντίθετα μου αρέσει πάρα πολύ σαν σειρά, απλά θεωρώ οτι ο Έριξον ή Lundin όπως τον λένε πραγματικά, απαιτεί απο τον αναγνώστη του μια de facto γνωση του κόσμου που αυτός έχει δημιουργήσει, πριν καν γράψει την πρώτη λέξη. Είναι δύσκολος αλλα θα την τελειώσω τη σειρά, απλά θα προτιμούσα να αφιέρωνε λίγο περισσότερο χρόνο στο να εξηγησει πράγματα που αυτός έχει στο μυαλό του αλλα εγώ όχι. (Ξέρει δηλαδή κανείς την πραγματική εικόνα απο telaba, bhederin; Πως δουλεύει το Deck of Dragons; Πως - και κυρίως γιατι - έγινε ο,τι έγινε με τους Fener και Treach? και αλλα πολλα) Υ.Γ Βέβαια ,υπάρχει πάντα η περίπτωση να είμαι εγώ ηλίθιος και να μη καταλαβα :secret:

 

Tigana: Ή αλλιώς "Οι 50 αποχρώσεις του Φάνταζυ" απο τον Guy Gavriel Kay.

 

Wheel of Time: Πολύ καλή σειρά αλλά αργηηηηηη..... Δε καταλαβαίνω γιατι είναι κριτήριο καλής φάνταζυ σειράς το να βγουν τόσα βιβλία που να μπορείς να χτίσεις σπίτι. Ο όγκος των σελίδων ευνοεί τους συγγραφείς που πληρώνονται με τη λέξη, δεν ειναι απαραίτητα, δείγμα ποιότητας. Απαράδεκτο επίσης και το πιλοτικό επεισόδιο που εβγαλαν προχθες, απο μια υποτιθέμενη σειρά που προόριζαν για τα βιβλία. (Απο οτι αποδείχθηκε εκ των υστέρων, έγινε για να ανανεωθουν τα δικαιώματα απο την εταιρεία που τα είχε). Λινκ: https://www.youtube.com/watch?v=cvNYIEN1vIg

 

Silmarilion & Παιδιά του Χούριν: Μπορεί να ακούγεται ιεροσυλία να μη σου αρέσουν βιβλία του Τόλκιν αλλά εδω έχουμε μια βασική διαφορά. ΔΕΝ είναι βιβλία του Τόλκιν, τουλάχιστον όχι του J.R.R, αλλα cash out προσπάθειες του γιού του, Κρίστοφερ. Το πρώτο ειδικά, έχει γραφτεί νομίζω με τη βοήθεια του Guy Gavriel Kay, προς τον οποίο έχω μια ιδιαίτερη αντιπάθεια :search: . Το εντυπωσιακό είναι οτι εκεί που νομίζει κανείς οτι στο Σιλμαρίλιον τερμάτισε το θέμα με τις πολλες, πυκνογραμμένες πληροφορίες σε κάθε σελίδα, έρχεται το το δευτερο να σου δείξει οτι μπορεί να γίνει χειρότερο. Προσπάθησα πάνω απο 5 φορές να το τελειώσω αλλα χάθηκα στον ογκο των πληροφοριών που προσπαθεί να χωρεσει σε κάθε πρόταση (το Χούριν). Βέβαια και εδω μπορεί να ισχύει ότι και στο Malazan (για εμένα εννοω)

Τα είπαμε πολλάκις,το Σιλμαρίλλιον δεν ήταν ούτε ολοκληρωμένο βιβλίο,ούτε ο σκοπός του ήταν να διαβαστεί έτσι.

Δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις και να το κρίνεις ως τέτοιο.Ένα προσχέδιο που απλά εκδόθηκε και ο σκοπός του είναι περισσότερο να δώσει inside πληροφορίες για τον κόσμο του Τόλκιν που δεν βρίσκονται πουθενά αλλού και μια γενικότατη προϊστορία των γεγονότων που οδήγησαν στην Τρίτη-Τέταρτη Εποχή.

 

Αυτό επίσης είναι από τα ωραία του Malazan,ότι είναι δύσκολο να μπεις στην ουσία,αλλά όταν αφιερώσεις αρκετό χρόνο τα περισσότερα εξηγούνται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ααα κ το τεταρτο της σειρας του μαυρου πυργου του Κινγκ.τοσο μα τοσο βαρετο μεχρι να φτασω λρος το τελος του

 

Σοκ! Από τα καλύτερα βιβλία που χω διαβάσει. Πολύ συγκινητικό.

 

 

 

 

Silmarilion & Παιδιά του Χούριν: Μπορεί να ακούγεται ιεροσυλία να μη σου αρέσουν βιβλία του Τόλκιν αλλά εδω έχουμε μια βασική διαφορά. ΔΕΝ είναι βιβλία του Τόλκιν, τουλάχιστον όχι του J.R.R, αλλα cash out προσπάθειες του γιού του, Κρίστοφερ. Το πρώτο ειδικά, έχει γραφτεί νομίζω με τη βοήθεια του Guy Gavriel Kay, προς τον οποίο έχω μια ιδιαίτερη αντιπάθεια :search: . Το εντυπωσιακό είναι οτι εκεί που νομίζει κανείς οτι στο Σιλμαρίλιον τερμάτισε το θέμα με τις πολλες, πυκνογραμμένες πληροφορίες σε κάθε σελίδα, έρχεται το το δευτερο να σου δείξει οτι μπορεί να γίνει χειρότερο. Προσπάθησα πάνω απο 5 φορές να το τελειώσω αλλα χάθηκα στον ογκο των πληροφοριών που προσπαθεί να χωρεσει σε κάθε πρόταση (το Χούριν). Βέβαια και εδω μπορεί να ισχύει ότι και στο Malazan (για εμένα εννοω)

 

 

Σοκ νο2. Σιλμαρίλιον μοναδικό έπος. 

 

Γουστα βεβαια ολα. Στα του τόπικ είμαι ανάμεσα στα Sword of Shannara κ το Lord Fouls Bane του Stephen Donaldson( ο οποιος παραδόξως έχει γράψει την αγαπημένη μου sci fi σειρά το Gap Cycle).

 

Ενω σαν σειρές και μένα στην πορεία με απογοήτευσαν η κούρασαν τα Wheel of TIme, Malazan Book of The fallen, Mistborn ενώ αδυνατό να καταλάβω και τον ντόρο με τον Kvothe μιας και αδυνατώ να κάτσω να διαβάσω το 2ο βιβλίο, αφού τελείωσα το πρώτο το οποιο βαρέθηκα πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη η σειρά των Σαννάρα του Μπρουκς παίρνει το βραβείο για τα χειρότερα βιβλία φαντασίας που έχω διαβάσει. Δεν με ενοχλεί που είναι αντιγραφή του Άρχοντα των Δαχτυλιδίων ή ότι έχει παιδαριώδη πλοκή ή ότι το φάντασμα του Γκανταλφ Άλανον πηγαινοέρχεται σε όλα τα βιβλία. Αυτό αντέχεται αν ο συγγραφέας γραφεί καλά.

Αυτό που δεν αντέχεται με τίποτα στον Μπρουκς είναι η κακομοιριά και η μιζέρια των ηρώων του. Όλοι οι ηρωές του σε όλα τα βιβλία (και δυστυχώς έχω διαβάσει έπτα ολόκληρα βιβλία του) είναι πανικόβλητοι έφηβοι που δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα και τριγυρνάν στις ερημιές σαν την άδικη κατάρα.

Όταν διαβάζεις φαντασία θες και τους ανάλογους ήρωες. Σύγκρινε τους ήρωες του Μπρουκς με τον Έλρικ, τον Γκέντ, τον Ραντ αλ' Θορ, τον Γρήγορο Μπεν ή τον με Κόναν ή με τον Άραγκον ή με τον οποιονδήποτε. Οι ήρωές του πολύ απλά δεν είναι τέτοιοι και γι' αυτό κανείς δεν θυμάται ούτε το όνομά τους.

Όταν διαβάζεις φαντασία πρώτα απ' όλα διαβάζεις τις περιπέτειες των ηρώων των βιβλίων, και ύστερα όλα τ' άλλα.   

Ο Μπρούκς πολύ απλά απέτυχε να φτιάξει ενδιαφέροντες χαρακτήρες, για να ταυτιστείς μαζί τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 months later...
On 11/25/2017 at 12:16 AM, komhs said:

ΕΟΝ, Η αναγέννηση του δράκου της Άλισον Γκούντμαν 

Γιατί, φίλε Κόντε? Για YA μια χαρά ήταν! :huh:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Domenico said:

Γιατί, φίλε Κόντε? Για YA μια χαρά ήταν! :huh:

Συγχώρεσε με αλλά δεν κατάλαβα δύο πράγματα, τι είναι το ΥΑ και τι το Κόντε (εκτός και αν εννοείς το όνομα το οποίο είναι Κόμης)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, komhs said:

Συγχώρεσε με αλλά δεν κατάλαβα δύο πράγματα, τι είναι το ΥΑ και τι το Κόντε (εκτός και αν εννοείς το όνομα το οποίο είναι Κόμης)

Young Adult. Και κόμης εδώ μέσα έχουμε συνηθίσει να είναι άλλος, ο Count Baltar :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wordsmith said:

Young Adult. Και κόμης εδώ μέσα έχουμε συνηθίσει να είναι άλλος, ο Count Baltar :p

Βασικά δεν με ενοχλούν τα YA και έχω διαβάσει και μερικά πολύ καλά (βλέπε Τα μυστικά της Μαγείας) αλλά το συγκεκριμένο πολύ μίζερο ρε φίλε.

Τώρα το Κόμης είναι από την παρέα μου που με φώναζαν έτσι γιατί παλιά όταν έκανα ραδιόφωνο είχα όλα τα φώτα κλειστά και έβλεπα μόνο από το φως που είχαν τα πικάπ.

Κόμης από το κόμης δράκουλας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2018 at 9:13 PM, wordsmith said:

Young Adult. Και κόμης εδώ μέσα έχουμε συνηθίσει να είναι άλλος, ο Count Baltar :p

Ωωωω, να με συμπαθάτε, κυρία Κέλλυ μου! Ως βασιλιάς που είμαι δεν γνωρίζω και πολύ καλά το φορουμικό έτικετ από τον τίτλο του δούκα και κάτω.:stupid: :tease:

Ίσως αν λέγαμε τον έναν conde και τον άλλο conte για να μην μπερδευόμαστε; Υπάρχει και το compte, βέβαια! 

On 4/4/2018 at 9:18 PM, komhs said:

Βασικά δεν με ενοχλούν τα YA και έχω διαβάσει και μερικά πολύ καλά (βλέπε Τα μυστικά της Μαγείας) αλλά το συγκεκριμένο πολύ μίζερο ρε φίλε.

Τώρα το Κόμης είναι από την παρέα μου που με φώναζαν έτσι γιατί παλιά όταν έκανα ραδιόφωνο είχα όλα τα φώτα κλειστά και έβλεπα μόνο από το φως που είχαν τα πικάπ.

Κόμης από το κόμης δράκουλας...

Χμ...δεν θα το χαρακτήριζα ποτέ έτσι, αλλά υποθέτω είναι θέμα γούστου. Δική μου άποψη πάντως είναι ότι σε σχέση με πολλά από αυτά που έχουν βγει τα τελευταία χρόνια (βλέπε κάτι Μάιερ, Κλερ και Ροθ) διαβάζεται. Δεν έχω διαβάσει το sequel, βέβαια, αλλά ευελπιστώ πως φέτος θα έρθει και η σειρά του.

Πι Ες: Δεν το ξέρω το βιβλίο που λες. Μπορείς μήπως να μου δώσεις όνομα συγγραφέα; 

Edited by Domenico
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Domenico said:

Ωωωω, να με συμπαθάτε, κυρία Κέλλυ μου! Ως βασιλιάς που είμαι δεν γνωρίζω και πολύ καλά το φορουμικό έτικετ από τον τίτλο του δούκα και κάτω.:stupid: :tease:

Ίσως αν λέγαμε τον έναν conde και τον άλλο conte για να μην μπερδευόμαστε; Υπάρχει και το compte, βέβαια! 

Χμ...δεν θα το χαρακτήριζα ποτέ έτσι, αλλά υποθέτω είναι θέμα γούστου. Δική μου άποψη πάντως είναι ότι σε σχέση με πολλά από αυτά που έχουν βγει τα τελευταία χρόνια (βλέπε κάτι Μάιερ, Κλερ και Ροθ) διαβάζεται. Δεν έχω διαβάσει το sequel, βέβαια, αλλά ευελπιστώ πως φέτος θα έρθει και η σειρά του.

Πι Ες: Δεν το ξέρω το βιβλίο που λες. Μπορείς μήπως να μου δώσεις όνομα συγγραφέα; 

Το ΕΟΝ ή τα Μυστικά της Μαγείας ;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, komhs said:

Το ΕΟΝ ή τα Μυστικά της Μαγείας ;

Το δεύτερο, αφού το πρώτο το σχολιάζουμε αν ήταν καλό ή όχι. Πώς θα είχα άποψη αν δεν ήξερα καν ποιος το έγραψε??  :dazzled::p

Edited by Domenico
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Domenico said:

Το δεύτερο, αφού το πρώτο το σχολιάζουμε αν ήταν καλό ή όχι. Πώς θα είχα άποψη αν δεν ήξερα καν ποιος το έγραψε??  :dazzled::p

Καλημέρα, είναι δύο βιβλία,

Το Βιβλίο της Δύναμης - Τα Μυστικά της Μαγείας Ι

Ο φάρος της Ισκέρια - Τα Μυστικά της Μαγείας ΙΙ  της Fedra Egea

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..