Jump to content

34ος Διαγωνισμός Σύντομης Σουφουφίτικης Ιστορίας, Κατηγορία ΓΕΝΙΚΟΣ (Επετειακός)


aScannerDarkly
 Share

Recommended Posts

Εγώ έχω σκίσει πολλά χαρτιά και έχω πάει πολλές βόλτες σκεπτόμενη πύλες και αιώνες. Τουλάχιστον περπατάω, καλό είναι αυτό (τα χαρτιά τα σκίζω στο σπίτι μου, όχι στο δρόμο).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σκίσει πολλά χαρτιά και έχω πάει πολλές βόλτες σκεπτόμενη πύλες και αιώνες. Τουλάχιστον περπατάω, καλό είναι αυτό (τα χαρτιά τα σκίζω στο σπίτι μου, όχι στο δρόμο).

 

Θές να πείς οτι γράφεις  γράφεις; με χαρτί και στυλό;

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ έχω σκίσει πολλά χαρτιά και έχω πάει πολλές βόλτες σκεπτόμενη πύλες και αιώνες. Τουλάχιστον περπατάω, καλό είναι αυτό (τα χαρτιά τα σκίζω στο σπίτι μου, όχι στο δρόμο).

 

Θές να πείς οτι γράφεις  γράφεις; με χαρτί και στυλό;

 

Όχι, το χαρτί με βοηθάει να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

700 λέξεις (η ιδέα υπήρχε όμως από παλιά, κλέβω;)

Αυτό ονομάζεται «αυτοκλοπή» και το κάνουμε όλοι. Θα έχει πρόβλημα μόνο αν σε μηνύσει ο εαυτός σου…

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίληψη! Έχω αρχή, μέση, τέλος, πιστεύω ότι έχω τις απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις γιατί και πώς, άρα επιτέλους μπορώ να ξεκινήσω να γράφω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες βράδυ, μετρημένα 30 ευτερόλεπτα μετά που έκελισα το φως για ύπνο, απέκτησα και ήρωες. Τώρα μου μένει να βρω και την πλοκή μου.

Link to comment
Share on other sites

Με ήρθε να γράψω κατιτίς με τους κεντρικούς ήρωες του νανόριμου (να μπαίνουμε και στο κλίμα γιαβάς-γιαβάς).

Το ερώτημα είναι, θα προκάμω;

Link to comment
Share on other sites

Πλοκή, πφφφτ!

 ...είπε αυτός που επινόησε το plots. Να, γι' αυτό τα δικά σου δεν τα καταλαβαίνουμε συχνά πυκνά, επειδή δεν έχουν υπόθεση. 

 

Εγώ ελπίζω να προλάβω, θα είναι αρκετά μικρό και απλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει κι εγώ! Δεν λέει να χάσω τον επετειακό.

 

Τώρα μένει να κάνω διορθώσεις και να αποφασίσω αν είναι ΕΦ η φάνταζυ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2847 και τέλος. Αρχίζει το editing. Μέχρι τότε, τσιμπήστε το teaserάκι:

 

post-1396-0-21419300-1379486143_thumb.jpg

 

Ένα δωμάτιο γεμάτο νερό

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αλήθεια λόγω διάφορων υποχρεώσεων δεν είχα την δυνατότητα να σκεφτώ, πόσο μάλλον να γράψω μια ιστορία για τον διαγωνισμό αυτό. Αλλά μια άλλη αλήθεια είναι πως δεν ήθελα να χάσω με τίποτα τον επετειακό, κι ας βγω τελευταίος. Θυμήθηκα μια ιστορία που είχα γράψει στα νιάτα μου, όταν ήμουν δεκαέξι χρονών και νομίζω ότι είναι ακριβώς μέσα στο θέμα οπότε λέω κρίμα να πάει χαμένη. Όσο περισσότερο τη διαβάζω, βέβαια, τόσο βλέπω ότι το στάδιό μου ήταν ακατέργαστο. Οπότε λέω, αν δεν κάνω κάποιο παράπτωμα σχετικά με τους όρους συμμετοχής, να τη σουλουπώσω λίγο και επιτέλους μετά από τόσους αιώνες (10 χρόνια) να ανοίξουν οι πύλες της αφάνειας (σκονισμένο συρτάρι) και να βγει για πρώτη φορά στο φως...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως. Έχετε μια εβδομάδα, +2 μέρες παράταση, αν χρειαστούν.

 

Μόλις ξεψάχνισα το τόπικ και είδα ότι δεν αναφέρεται πουθενά η ημερομηνία λήξης υποβολής συμμετοχών, εκτός από αυτό εδώ το ποστ. Εννοούμε τις 24/9;

 

Κατά τα άλλα προχωράω στο γράψιμο, πάει πολύ πιο γρήγορα από ό,τι περίμενα και δε με στριμώχνει καθόλου ο περιορισμός λέξεων. Τις κριτικές μόνο να θυμηθώ να κάνω πριν το ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

 


Μπορείτε να δημοσιεύετε τις ιστορίες σας ως τις 24/09, εκτός από την περίπτωση που δοθεί μια μικρή παράταση, η οποία θα ανακοινωθεί εγκαίρως.

Link to comment
Share on other sites

Ευπειθώς αναφέρω ότι το τελείωσα, 1200 λέξεις, εντάξει, για φλασάκι το πήγαινα, μη βαράτε. Το ανεβάζω μετά τις κριτικές.

Και κάτι αμυδρά σχετικό:

 

post-2372-0-48019700-1379717417_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω την πρώτη γραφή, όχι πολύ κακή θα έλεγα, μόνο οι τρούπες στην πλοκή να μπαλωθούν, 1800 λέξεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή οι μέρες πλησιάζουν, κι ακόμα δεν έχουμε καμία συμμετοχή, χρειάζεστε εκείνη την παρατασούλα;

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή οι μέρες πλησιάζουν, κι ακόμα δεν έχουμε καμία συμμετοχή, χρειάζεστε εκείνη την παρατασούλα;

 

ΝΑΙ!

 

ΟΚ, και τώρα που καρφώθηκα, παρακαλώ δώσε εκείνη την παρατασούλα, γιατί έχω δέκα μέρες που παιδεύομαι με μια ιδέα που δεν βγάζει καλή ιστορία, είχα γράψει και γύρω στις 700 λέξεις, και μόλις χτες το βράδυ, προς μεσάνυχτα παρά κάτι είχα μια καλύτερη ιδέα.

Που ήμουνα σίγουρη ότι δεν θα προλάβαινα να γράψω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Και επειδή οι μέρες πλησιάζουν, κι ακόμα δεν έχουμε καμία συμμετοχή, χρειάζεστε εκείνη την παρατασούλα;

 

ΝΑΙ!

 

ΟΚ, και τώρα που καρφώθηκα, παρακαλώ δώσε εκείνη την παρατασούλα, γιατί έχω δέκα μέρες που παιδεύομαι με μια ιδέα που δεν βγάζει καλή ιστορία, είχα γράψει και γύρω στις 700 λέξεις, και μόλις χτες το βράδυ, προς μεσάνυχτα παρά κάτι είχα μια καλύτερη ιδέα.

Που ήμουνα σίγουρη ότι δεν θα προλάβαινα να γράψω...

 

 

ΖΗΤΩΩΩΩ! Θα γράψει και η Βάσω! (Τώρα είναι που θα πατώσωμεν ημείς οι β' διαλογής...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..