Jump to content
Sign in to follow this  
Nargathrod

10η επετειακή συνάντηση ΛΑΦ

Recommended Posts

Nargathrod

Καλημέρα! Ανοίγοντας το τόπικ για την επόμενη συνάντηση σκέφτομαι ότι τον επόμενο μήνα κλείνουμε ένα χρόνο ύπαρξης. Πέρασαν κιόλας 12 μήνες από τότε που σε μια συνάντηση του SFF σας μίλησα για το μεγάλο ερωτηματικό που είχα. Πως είναι δυνατόν να μην υπάρχει μια λέσχη φανταστικού στην Αθήνα.... Την στιγμή που στο εξωτερικό υπήρχε όχι μια αλλά πέντε διαφορετικές και ανταγωνιστικές λέσχες βιβλίου μέσα σε ένα πανεπιστήμιο. Τα παιδιά μου είπαν κάποιες προσπάθειες που είχαν γίνει παλιότερα καθώς και τα εμπόδια, αλλά μου πρότειναν επίσης να ξεκινήσω την προσπάθεια με την βοήθεια τους. Και να, είμαστε τώρα 12 μήνες μετά, όπου η λέσχη ζει μέσα σε δύσκολες εποχές χάρη στην αγάπη μας για το βιβλίο, καθώς και στην ανάγκη μας να συνομιλούμε και να ανακαλύπτουμε καινούργιες όψεις των βιβλίων που διαβάζουμε.

Σας ευχαριστώ όλους για την προσπάθεια που έχετε καταβάλει καθώς και για τον δημιουργικό χρόνο που έχετε ξοδέψει διαβάζοντας και μιλώντας για τα βιβλία. Σίγουρα μέσα στην χρονιά είχαμε δυνατά και αδύναμα σημεία τα οποία ενίσχυσαν την ΛΑΦ. Ελπίζω  και εύχομαι στην συνέχεια της προσπάθειας και στην γιγάντωση της ΛΑΦ ως θεσμού μέσα στο SFF και στον χώρο του φανταστικού στην χώρα. 

Για να μην λέω πολλά λοιπόν ας αποφασίσουμε για την ημερομηνία της επετειακής συνάντησης καθώς και για το βιβλίο επιστημονικής φαντασίας που θα διαβάσουμε μέσα στο μήνα. 

Edited by Nargathrod

Nihilio

Δεν αποφασίσατε από κοντά το βιβλίο;

Τέλος πάντων, προτάσεις υπάρχουν;

Αν θυμάμαι καλά αναφέραμε το πείραμα της όγδοης ημέρας και τον Κλεπτομνήμονα. Άλλα υποψήφια βιβλία έχουμε; Εγώ πχ σκέφτομαι το ενδεχόμενο να διαβάζαμε Διαμαντή Φλωράκη, αν και έχω κάποιες αμφιβολίες αν είναι ο πιο ταιριαστός συγγραφέας για μετά από το Έλος.

Nargathrod

Είπαμε τον Κλεπτομνήμονα. Αυτό όμως που πρέπει να πούμε είναι η ημερομηνία. Κάτι ακούστηκε για μετά τις 17 Νοεμβρίου. Το λέω αυτό γιατί φτάσαμε ήδη στις 17 Οκτωβρίου και πρέπει να υπάρχει ημερομηνία.

melkiades

Αυτό που είπαμε είναι ότι δεν μπορεί να είναι το Σαββατοκύριακο 16-17 Νοεμβρίου, ούτε κάποιο προηγούμενο μέσα στο Νοέμβριο. Οπότε μας μένουν τα δύο τελευταία Σάββατα 23 και 30. Εγώ το πρώτο από αυτά θα λείπω και δεν μπορώ να έρθω αλλά καλύτερα να ψηφίσουμε για τις ημερομηνίες και αν μπορούν οι περισσότεροι στις 23 το πολύ πολύ να έρθω στην επόμενη ΛΑΦ.

Για το βιβλίο νομίζω ότι αποφασίσαμε να διαβάσουμε τον Κλεπτομνήμονα. Αν δεν κάνω λάθος είπαμε να ξεμπερδεύουμε με την επιλογή όταν συζητάμε το προηγούμενο βιβλίο, έτσι ώστε να αποφεύγουμε διαδικτυακές κουβέντες και καθυστερήσεις.

Tiessa

Αυτό που είπαμε είναι ότι δεν μπορεί να είναι το Σαββατοκύριακο 16-17 Νοεμβρίου, ούτε κάποιο προηγούμενο μέσα στο Νοέμβριο.

Για το βιβλίο νομίζω ότι αποφασίσαμε να διαβάσουμε τον Κλεπτομνήμονα. Αν δεν κάνω λάθος είπαμε να ξεμπερδεύουμε με την επιλογή όταν συζητάμε το προηγούμενο βιβλίο, έτσι ώστε να αποφεύγουμε διαδικτυακές κουβέντες και καθυστερήσεις.

Ναι, καλά θυμάσαι. Αυτά είπαμε. :)

Διγέλαδος

Αλλά πρώτα θα μας επιβεβαιώσει η Ευθυμία αν υπάρχει το βιβλίο!

Nargathrod

Ωραία θέλετε να πούμε για το Σάββατο 30 Νοεμβρίου; Υπάρχει κάποιος που έχει πρόβλημα με την ημερομηνία;

wordsmith

Εγώ είμαι οκ για 30/11.

mman

ΟΚ, έχω το βιβλίο στα χέρια μου, αλλά δεν βλέπω πουθενά να γράφει μεταφραστή. Είναι τελικά μεταφρασμένο από το αγγλικό πρωτότυπο; Είναι ξαναγραμμένο στο ελληνικά ή μεταφρασμένο από ίδιο; Ή έχει γραφτεί εξαρχής στα ελληνικά; Αν ξέρει κανείς, ας πει γιατί είναι σημαντικό για την αξιολόγηση της γραφής.

Επίσης, χαζή ερώτηση ίσως, αλλά υπάρχει κανένας τρόπος να καλέσουμε τον συγγραφέα; Κι ας μην έρθει. Ποτέ δεν ξέρεις.

wordsmith

Υποθέτω το έχει μεταφράσει ο ίδιος ή το έχει ξαναγράψει. Το έκανε και ο Μπέκετ αυτό.

Count Baltar

Σύμφωνα με το Βιβλιονέτ,το έχει μεταφράσει ο ίδιος, σε συνεργασία με κάποια κα Ντένυ Παρθίμου. Εξ εμπειρίας, να πω πως τις περισσότερες φορές όταν υπάρχει δίδυμο μεταφραστών και ο ένας είναι "επώνυμος", συνήθως την πολλή δουλειά την έχει ρίξει ο άλλος.

• Like 2

Nihilio

Επίσης, χαζή ερώτηση ίσως, αλλά υπάρχει κανένας τρόπος να καλέσουμε τον συγγραφέα; Κι ας μην έρθει. Ποτέ δεν ξέρεις.

Από ΄'οσο ξέρω οι διοργανωτές το ψάχνουν ήδη.

• Like 2

Nargathrod

Έχω συντάξει ένα επίσημο κείμενο το οποίο είναι να σταλεί στον συγγραφέα! Εάν κάποιος έχει γνώση τρόπων επικοινωνίας με τον συγγραφέα θα ήθελα να με ενημερώσει άμεσα! (κάποιο e mail ή συγκεκριμένη διεύθυνση κατοικίας ή κάποιον που να γνωρίζει προσωπικά τον συγγραφέα). Έχω τρόπο επικοινωνίας. Θα ήθελα ωστόσο να εξαντλήσω κάθε δυνατό και καλύτερο τρόπο! 

Διγέλαδος

Δυστυχώς το μόνο που βρήκα είναι η προσωπική ιστοσελίδα του, αλλά δεν αναφέρεται σε τρόπο επικοινωνίας: http://npapandreou.gr/

Nargathrod

Μέχρι σήμερα δεν υπάρχει απάντηση από το συγγραφέα του Κλεπτομνήμονα. Γνωρίζει κανείς τον εκδότη ώστε να κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια επικοινωνίας με τον συγγραφέα;

Naroualis

RSVP anyone?  :)

Naroualis

Attention, people. Μικρή αλλαγή ώρας. Το Εναστράκι θα είναι δικό μας αύριο στις εφτά. Το αλλάζω και στο event, αλλά το λέω ακόμη μια φορά, να μην ξεχάστούμε, αύριο το απόγευμα στις εφτά (19:00)

Διγέλαδος

Ευτυχώς το είδα! Προτείνω να στέλνονται PMs στην αλλαγή της ώρας.

Naroualis

Παιδάκια, αυτή η συνάντηση έχει κι άλλα προβλήματα. Μάθαμε ότι θα γίνει διαδήλωση γνωστού ακραίου χώρου εκείνη την ώρα στο κέντρο κι ίσως να μην είναι ανοιχτοί ούτε δρόμου ούτε μετρό. Υπάρχουν δύο δυνατότητες, μία να αλλάξουμε το χώρο με ό,τι αυτό συνεπάγεται (μια πρώτη επιλογή το Στάρμπακς στον Ευαγγελισμό) και μία να ακυρώσουμε την συνάντηση για την άλλη εβδομάδα. 

Για πείτε γνώμες, γιατί έχω πελαγώσει κι εγώ κι ο Κωνσταντίνος.

Nihilio

Δε θα εχει μετρο μοναστηρακι–συνταγμα-πανεπιστημιο. Δεν ειναι οτι θα εχουμε προβλημα προσβασης, οσο οτι απεξω μπορει να εχουμε κυνηγητα, ειμαστε πανω στο δρομο απο Συνταγμα προς Εξαρχεια.

melkiades

Να ρωτήσω κάτι; Η συγκέντρωση θα γίνει στις 7 στο Σύνταγμα από ότι βλέπω στις ειδήσεις. Αν συναντηθούμε στις 7 θα έχετε πρόβλημα και εσείς που έρχεστε με λεωφορεία από Ζωγράφου. Καταλαβαίνω ότι η ώρα άλλαξε γιατί δεν μπορούν να μας δώσουν την αίθουσα στο Έναστρον; Αν το κάνουμε 6 μέσα στο Έναστρον (στον πάνω όροφο) δεν νομίζω ότι θα έχουμε θέμα με τις φασαρίες και θα προλάβουμε να πάμε όλοι στην ώρα μας.

Αν θέλετε να αλλάξουμε τη μέρα οκ αλλά το επόμενο Σάββατο έχουμε να πάμε ΟΛΟΙ σε παρουσίαση οπότε δεν μπορεί να γίνει και μετά πάει πολύ αργά. Θέλετε να το κάνουμε αύριο;

Nargathrod

Καλησπέρα παίδες! Η συγκέντρωση θα γίνει στην Βύνη. Έχει κρατηθεί τραπέζι για 6 με 10 άτομα. Ώρα συνάντησης είναι 18.00μ.μ.  Παρακαλώ πολύ να επικοινωνήσετε με μέλη που γνωρίζετε ώστε να μαθευτεί η αλλαγή του μέρους. Θα υπάρξει επικοινωνία τηλεφωνικώς σε όλα τα μέλη για την αλλαγή της ώρας. Ευχαριστώ!

Δυστυχώς για λόγους πολιτικούς όπως καταλαβαίνετε αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε το μέρος. Η επιλογή για επόμενη βδομάδα δεν υπάρχει γιατί υπάρχουν πολλές εκδηλώσεις τον μήνα που έρχεται πράγμα που δεν βολεύει σχεδόν κανέναν μας. 

Nihilio

Δεν ειναι οτι μας εκλεισαν το εναστρον η κατι παρομοιο, ειναι οι πορειες/αντισυγκεντρωσεις αναρχικων και τα δακρυγονα/ξυλο με ΜΑΤ που θα τη συνοδευουν. Το μετρο κλεινει 3 μεχρι νεωτερας κοινως πιασ'τ'αυγο καο κουρεφτο. Τελικα συμφωνησαμε με τον Κωνσταντινο να βρεθουμε 6 στη Βυνη για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.

Χιλια συγνωμη για την οποια αναστατωση, θα ενημερωσω και τηλεφωνικα

RObiN-HoOD

Sign in to follow this  

• Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..