Jump to content

6ος Διαγωνισμός ποίησης. Κατηγορία: Γενικός. Θέμα: Μνήμη/Ανάμνηση


Drake Ramore
 Share

Recommended Posts

Σε αυτόν τον διαγωνισμό θέλουμε να κάνετε βουτιά στα αβαθή πελάγη του μυαλού και να ανασύρετε μνήμες και θύμησες. Να μας πείτε για αναμνήσεις τρομερές, αληθινές ή μόνο στην φαντασία των πρωταγωνιστών. Μνήμες από το παρελθόν ή και από…το μέλλον. Μνήμες που έμελλε να μείνουν κρυμμένες για πάντα ή να ενεργοποιηθούν την κατάλληλη στιγμή. Θέλουμε να θυμηθείτε ακόμη και αυτά που πρέπει να μείνουν ξεχασμένα…


 


Το θέμα του 6ου διαγωνισμού ποίησης είναι Μνήμη/Ανάμνηση.


 


Οι κανόνες είναι γνωστοί και έχετε ακριβώς 2 εβδομάδες (ίσως και καμιά ελαφριά παράταση αν χρειαστεί) για να υποβάλετε το έργο σας.


Στην διοργάνωση του διαγωνισμού θα βοηθήσει εκ μέρους της συντονιστικής ομάδας ο αγαπητός Mesmer.


 


post-2199-0-22896700-1382774192.gif


 


Τα ποιήματα του διαγωνισμού, με σειρά συμμετοχής:


Ωδή στη χαμένη Γη - Andkand


Ασημένια δάκρυα κι αναμνήσεις χρυσάφι - Lady Nina


Φύλλο, το σαθρό - niceguy0973


Ψευδαισθήσεις - Myyst


Συναλλαγή - KELAINO


Edited by Mesmer
Ενημέρωση αρχικού post
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μες στο κουτί του θησαυρού, αυτό που θ`αντικρύσεις

δε θα`ναι πλούτη και χρυσός, μα θα`ναι... αναμνήσεις!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...λες να χτύπησες διάνα;
Να περιμένεις κι εσύ 2 μέρες για να μάθεις!

Link to comment
Share on other sites

για κάτι σχετικό με την ανθρώπινη φυση μου βγάζει

αλλά παίζει να λέω και μπούρδες

αναμένουμε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...λες να χτύπησες διάνα;

Να περιμένεις κι εσύ 2 μέρες για να μάθεις!

:fishing_h4h:

 

Λες να μου παει το ψαρεμα;

χεχεχε

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

Λίγες ώρες έμειναν για το θέμα...

Φαντάζομαι ότι όσοι είστε σίγουροι ότι το βρήκατε, έχετε ήδη αρχίσει να γράφετε, ε; :construction:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω αρχίσει να γράφω, αλλά έχω αναπτύξει δυο ιδέες πάνω στο υποθετικό θέμα. Για να δούμε, θα αποδειχθεί κάποιος απ`όλους σωστός; Το θέμα τι ώρα θα το μάθουμεεε;;

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω στο πρώτο ποστ, μόλις σημάνουν μεσάνυχτα θα έχετε το θέμα! :witch:

 

Μια ωρίτσα και κάτι ψιλά έμειναν...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την καθυστέρηση. Πάμε λοιπόν:

 

Σε αυτόν τον διαγωνισμό θέλουμε να κάνετε βουτιά στα αβαθή πελάγη του μυαλού και να ανασύρετε μνήμες και θύμησες. Να μας πείτε για αναμνήσεις τρομερές, αληθινές ή μόνο στην φαντασία των πρωταγωνιστών. Μνήμες από το παρελθόν ή και από…το μέλλον. Μνήμες που έμελλε να μείνουν κρυμμένες για πάντα ή να ενεργοποιηθούν την κατάλληλη στιγμή. Θέλουμε να θυμηθείτε ακόμη και αυτά που πρέπει να μείνουν ξεχασμένα…

 

Το θέμα του 6ου διαγωνισμού ποίησης είναι Μνήμη/Ανάμνηση.

 

Οι κανόνες είναι γνωστοί και έχετε ακριβώς 2 εβδομάδες (ίσως και καμιά ελαφριά παράταση αν χρειαστεί) για να υποβάλετε το έργο σας.

Στην διοργάνωση του διαγωνισμού θα βοηθήσει εκ μέρους της συντονιστικής ομάδας ο αγαπητός Mesmer. Παρακαλώ να μεταφερθεί το παρόν στο αρχικό ποστ για να ξεκινήσει επίσημα και η διαδικασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανένα δωράκι για τον Πυθαρίωνα κι εμένα, που βρήκαμε το θέμα, δεν έχει; :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανένα δωράκι για τον Πυθαρίωνα κι εμένα, που βρήκαμε το θέμα, δεν έχει; :p

 

 

Πως δεν έχει;

Είχατε το θέμα 2 μέρες νωρίτερα από τους υπόλοιπους! Υπάρχει καλύτερο δώρο; :p

Link to comment
Share on other sites

@ Lady Nina: 

Κανένα δωράκι για τον Πυθαρίωνα κι εμένα, που βρήκαμε το θέμα, δεν έχει; :p

 

Οχι, Έλενα, εγώ δεν το βρήκα.

Δεν θα επαναλάμβανα τη δική σου μαντεψιά, έστω και με διαφορετικό τρόπο. Υπάρχει και το like γι αυτόν τον σκοπό.

Εκτός από τις Μικρές Αναμνήσεις, φυσικά, ο Σαραμάγκου έχει γράψει και άλλα που θα μπορούσαν να ταιριάξουν με τις λέξεις- tips  στην εικόνα που έδωσε ο Drake.

Και βέβαια η απάντησή μου  έχει το πλεονέκτημα να διεκδικεί όλες τις εκδοχές, εφ' όσον συμφωνήσουμε πως το αινιγματικό και πονηρό αυτό τρυκ είναι θεμιτό, ότι συνυπάρχει με την απαραίτητη δόση χιούμορ, και ότι δεν είναι απλά εξυπνακίστικο.  :atongue2:

Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν στην αρχική πρόθεσή μου (δηλώνω αθώος), ούτε ήμουν επαρκώς ευφυής, για να δώσω μια απάντηση σε τέτοιο επίπεδο. Πήρα όμως ιδέα για την επόμενη μαντεψιά: Θα ρισκάρω μια απάντηση για μια λέξη που θα περιέχεται στο Λεξικό της Ελληνικής Γλώσσας (και φαντάσου ήττα, αν το θέμα είναι μια ξενόγλωσση λέξη :shok: :rofl: ).

 

Εγώ πάντως είχα στο νου μου το "Περί Τυφλότητας". Δεν δικαιούμαι τίποτα παραπάνω. :crybaby:

 

Όσο για σένα, είναι απίστευτο να το βρείς με την πρώτη και με τόση ακρίβεια!  :thmbup:

 

 

Μες στο κουτί του θησαυρού, αυτό που θ`αντικρύσεις

δε θα`ναι πλούτη και χρυσός, μα θα`ναι... αναμνήσεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό πόκερ πρέπει να παίζεις εσύ! Κι εγώ νόμισα ότι το βρήκες! :mf_trombone:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω... Επειδή είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να λάβω μέρος σε διαγωνισμό ποίησης, τι περιορισμός υπάρχει σε λέξεις-στίχους;

Link to comment
Share on other sites

Κατώτατο όριο δεν υπάρχει. Το ανώτερο όριο είναι οι 70 στίχοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..