Jump to content

6ος Διαγωνισμός ποίησης. Κατηγορία: Γενικός. Θέμα: Μνήμη/Ανάμνηση


Drake Ramore
 Share

Recommended Posts

(Δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω, κι έτσι ρωτάω εδώ μιας και ήταν ο τελευταίος)

 

Γιατί δεν γίνονται πια διαγωνισμοί ποίησης; Δεν ξέρω γιατί σταμάτησαν μιας και ήταν πριν γίνω μέλος στο φόρουμ, αλλά είμαι σίγουρος πως αν προκηρυχθεί νέος θα υπάρξουν μέλη που με χαρά θα πάρουν μέρος. Είδα μάλιστα πως γίνονταν κάθε εξάμηνο, Οκτώβρη και Μάρτη, και με τον Μάρτιο να είναι μια ανάσα μακριά μήπως θα είχε ενδιαφέρον να το ζωντανέψουμε πάλι; Εγώ πάντως αν διοργανωθεί τέτοιος διαγωνισμός δηλώνω από τώρα συμμετοχή όποιο κι αν θα είναι το θέμα. :)

Edited by MadnJim
Link to comment
Share on other sites

Σε διαγωνισμό ποίησης πολύ θα ήθελα επίσης να συμμετέχω. Αλλά νόμιζα πως η ποίηση ενδιέφερε κάπως λιγότερο αναγνώστες και συγγραφείς και μαζεύονταν λίγες συμμετοχές και λίγα σχόλια. Μπορεί να είναι εσφαλμένη η εντύπωσή μου αλλά νομίζω για αυτό σίγησε το Λάλον Υδωρ...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έριξα μια γρήγορη ματιά στον διαγωνισμό του παρόντος τόπικ, η νικητήρια συμμετοχή έχει 808 views και 20 σχόλια, ενώ και οι υπόλοιπες ακολουθούν πολύ κοντά! Ενδιαφέρον προφανώς υπήρχε, και κρίνοντας επίσης από τα views στα τελευταία παιχνίδια "Επταλογίας" συνεχίζει να υπάρχει. Όσο για τις συμμετοχές, συμφωνώ, ήταν μόνο πέντε στον τελευταίο διαγωνισμό, αλλά δεν ξέρουμε αν τώρα γίνουν περισσότερες. Επιπλέον, στον τρέχοντα διαγωνισμό ΕΦ οι συμμετοχές είναι μόλις οχτώ, με δύο εξ αυτών, τη δική μου και του Disco_Volante, κυριολεκτικά out of nowhere! Το ενδιαφέρον των αναγνωστών κυμαίνεται σε χαμηλότατα επίπεδα που αγγίζουν την απαξίωση, των σχολίων το ίδιο, και φαντάζομαι πως και η δουλειά των καταμετρητών θα είναι εξίσου εύκολη αυτή τη φορά λόγω προφανούς χαμηλής συμμετοχής στην ψηφοφορία. Κινδυνεύει δηλαδή και ο διαγωνισμός ΕΦ;

 

Θα μπορούσαμε ξέρω γω να κάνουμε ένα άτυπο προσκλητήριο για να δούμε αν και πόσοι ενδιαφερόμαστε να συμμετάσχουμε σε περίπτωση αναβίωσης του διαγωνισμού ποίησης, και έχοντας μια πιο πλήρη εικόνα το συζητάμε.

 

Στο φινάλε αν δούμε ότι τελικά δεν συμμετέχει άλλος εκτός από μένα, μια μικρή παράταση και γράφω εγώ ρε παιδιά μια ντουζίνα ποιήματα to save the day! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Απ' ότι έριξα μια γρήγορη ματιά στον διαγωνισμό του παρόντος τόπικ, η νικητήρια συμμετοχή έχει 808 views και 20 σχόλια, ενώ και οι υπόλοιπες ακολουθούν πολύ κοντά! Ενδιαφέρον προφανώς υπήρχε, και κρίνοντας επίσης από τα views στα τελευταία παιχνίδια "Επταλογίας" συνεχίζει να υπάρχει. Όσο για τις συμμετοχές, συμφωνώ, ήταν μόνο πέντε στον τελευταίο διαγωνισμό, αλλά δεν ξέρουμε αν τώρα γίνουν περισσότερες. Επιπλέον, στον τρέχοντα διαγωνισμό ΕΦ οι συμμετοχές είναι μόλις οχτώ, με δύο εξ αυτών, τη δική μου και του Disco_Volante, κυριολεκτικά out of nowhere! Το ενδιαφέρον των αναγνωστών κυμαίνεται σε χαμηλότατα επίπεδα που αγγίζουν την απαξίωση, των σχολίων το ίδιο, και φαντάζομαι πως και η δουλειά των καταμετρητών θα είναι εξίσου εύκολη αυτή τη φορά λόγω προφανούς χαμηλής συμμετοχής στην ψηφοφορία. Κινδυνεύει δηλαδή και ο διαγωνισμός ΕΦ;
 
Θα μπορούσαμε ξέρω γω να κάνουμε ένα άτυπο προσκλητήριο για να δούμε αν και πόσοι ενδιαφερόμαστε να συμμετάσχουμε σε περίπτωση αναβίωσης του διαγωνισμού ποίησης, και έχοντας μια πιο πλήρη εικόνα το συζητάμε.
 
Στο φινάλε αν δούμε ότι τελικά δεν συμμετέχει άλλος εκτός από μένα, μια μικρή παράταση και γράφω εγώ ρε παιδιά μια ντουζίνα ποιήματα to save the day! :)

 

Αυτό Ν'Γκάρα μου ήταν ευγενής τρόπος να μου θυμίσεις να ψηφίσω; Δεν το ξέχασα βρε. Θα σχολιάσω και θα ψηφίσω, αλλά γενικά προς το τελευταίο διήμερο κορυφώνονται τα σχόλια και οι ψηφοφορίες. Έτσι έχω καταλάβει.

Επίσης γενικά, ή μάλλον, κάπως πρόσφατα, οι διαγωνισμοί ΕΦ έχουν λίγο λιγότερη απήχηση από του τρόμου και της φάντασυ.

Όσον αφορά στο "σάλπισμα" για τον ποιητικό, εγώ είμαι μέσα. Κάτι μου λέει πως θα ψήσουμε και την Αταλάντη. 2 is nothing. 3 is something.

 

Όλο και κάποιος ακόμη θα φανεί.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα, όχι Ειρήνη, δεν ήταν παράπονο, το είπα μόνο σαν επιχείρημα μπας και ξαναζωντανέψει ο διαγωνισμός ποίησης. :)

 

Και δεν θέλω καν να φανταστώ πως σε ένα φόρουμ σαν το δικό μας που λέγεται sff (scifi-fantasy) δεν υπάρχει πια ενδιαφέρον για scifi!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι διαγωνισμοί Ποίησης ατόνησαν λιγάκι επειδή πλέον δεν υπάρχει καθαρά Ποιητικός διαχειριστής να μας τσιγκλάει λίγο. Πάντως, αν υπάρξει ενδιαφέρον, όλο και κάτι μπορεί να διοργανωθεί, τώρα που τελειώνει ο ΕΦ. Να έρθει και η KELAINO να μας διοργανώσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι διαγωνισμοί Ποίησης ατόνησαν λιγάκι επειδή πλέον δεν υπάρχει καθαρά Ποιητικός διαχειριστής να μας τσιγκλάει λίγο. Πάντως, αν υπάρξει ενδιαφέρον, όλο και κάτι μπορεί να διοργανωθεί, τώρα που τελειώνει ο ΕΦ. Να έρθει και η KELAINO να μας διοργανώσει.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση Άγγελε. :)

 

Για να δούμε αν υπάρχει ενδιαφέρον υποθέτω πως μόνο ένας τρόπος υπάρχει, μια πρόσκληση άτυπη ίσως αλλά επίσημη, που σημαίνει πως δεν μπορώ να την κάνω εγώ σαν απλό μέλος για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν είναι του παρόντος. Αυτό που μπορώ να κάνω, και το κάνω, είναι να το θυμίσω ότι υπήρχε, και να τσιγκλίσω ελπίζοντας να ξαναϋπάρξει. Τεσπά, δεν κοστίζει κάτι να γίνει μια πρόσκληση ενδιαφέροντος για να δούμε αν υπάρχει έδαφος να σταθεί νέος διαγωνισμός ποίησης. Προσωπικά ξαναλέω πως θα έπαιρνα μέρος με μεγάλη χαρά όποιο κι αν θα ήταν το θέμα.

 

Ζητώ συγνώμη αν έγινα πιεστικός κι επίμονος ή κουραστικός, αυτό είναι το τελευταίο ποστ που κάνω γι' αυτό το θέμα.  :blush:  

Link to comment
Share on other sites

Να πω μονάχα πω περιμένω πως και τι έναν τέτοιο διαγωνισμό. Τώρα που τελείωσε ο ΕΦ και μπορούμε να στραφούμε σε κάτι ποιητικότερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα γρανάζια έχουν κινηθεί και ο 7ος Διαγωνισμός Ποίησης ετοιμάζεται σιγά-σιγά. Μένει μόνο να πιέσουμε, ευγενικά, την KELAINO για τη διοργάνωση. Περιμένω απάντηση και θα ξεκινήσουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Η KELAINO, δυστυχώς, δεν θα μπορέσει να διοργανώσει το διαγωνισμό, λόγω υποχρεώσεων. Ας της ευχηθούμε καλή δύναμη.

 

Όμως, έχει βρεθεί άξια αντικαταστάτρια. Σύντομα η Lady Nina θα σας πει περισσότερα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..