Jump to content

35ος Διαγωνισμός Σύντομης Σουφουφίτικης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Η ιλλιγγιώδης ταχύτητα απαγορεύτηκε


Loch Moors
 Share

Recommended Posts

:albert:  :selfcentered:  :selfcentered:  :clock:

Λοιπόν, λοιπόν ελπίζω να σας έχει λείψει ένας διαγωνισμός pure επιστημονικής φαντασίας, γιατί την επόμενη εβδομάδα θα μας δοθεί άλλη μία αφορμή να ανακατέψουμε φαντασία, τεχνολογία, πραγματικότητα. Οι δοσολογίες ελπίζω και εύχομαι ότι θα αποδειχθούν επικίνδυνες για όλους μας, θα μας σμικρύνουν στο μέγεθος του πυρήνα του ατόμου ή θα μας φέρουν πρόσωπο με πρόσωπο με πλανητικά συστήματα. Θα μας μιλήσουν για τεχνολογίες όμορφες και ντελικάτες ή εκ προθέσεως δημιουργημένα όπλα μαζικής καταστροφής. Hardcore επιστημονική φαντασία, ή και όχι, όλα είναι αποδεκτά και θα τα υποδεχτούμε με χαρά!

 

Το θέμα θα δοθεί την Τρίτη 03/12 μαζί με το σινιάλο εκκίνησης της σκέψης, της σύνθεσης, του πειραματισμού και της συναρμολόγησης ιστοριών κατευθείαν ορμώμενες απ' τα γρανάζια, τις οπτικές ίνες και τους αόρατους, σκοτεινούς αισθητήρες των μυαλών που απαρτίζουν το sff, παλιότερων και καινούργιων! 

 

Science-Fiction-Apple-Dark-Fantasy_zps37

 

Προς το παρόν δε νομίζω ότι θα πω κάτι παραπάνω, αλλά μέχρι την Τρίτη θα αποκαλυφθούν μερικά στοιχεία για το θέμα! Οπότε, περνάτε καμιά βόλτα απ' το topic, όσοι ενδιαφέρεστε!

 

Φυσικά, σημαντικό είναι να ξαναδιαβαστούν οι κανόνες των διαγωνισμών, όπου εξηγούνται με λεπτομέρεια οι διαδικασίες συμμετοχής, ψηφοφορίας, σχολιασμού. Σημαντικό είναι να θυμόμαστε ότι οποιοσδήποτε θέλει να λάβει μέρος, θα πρέπει να μπορεί να υποδείξει 3 σχολιασμούς ιστοριών που υπάρχουν στις βιβλιοθήκες του sff (άνω των 100 λέξων) από τον προηγούμενο διαγωνισμό μέχρι και τώρα. Οπότε, αν έχετε καιρό να περιπλανηθείτε και να ασχοληθείτε ενεργά με την ανάγνωση-σχολιασμό, κάντε μια βόλτα στις βιβλιοθήκες!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Edit: Θέμα

Μια και δυο, ήρθε η στιγμή να διατυπωθεί ακριβώς το θέμα. 

 

Κίνηση, ταχύτητα, επιτάγχυνση και επιβράδυνση. Από τα ηλεκτρόνια που περιστρέφονται γύρω απ' τους ατομικούς πυρήνες, μέχρι τα ουράνια σώματα και τα συμπαντικά συμπλέγματα, η σχετική ταχύτητα είναι ένα μέγεθος συνεχώς υπαρκτό, μεταβαλλόμενο και απαραίτητο για τη διατήρηση της ισορροπίας ή για τη διάλυση αυτής. 

Για το ανθρώπινο σώμα η κίνηση και η μετακίνηση ήταν πάντοτε καταστάσεις αυτονόητες, ικανότητες σχεδόν εκ γεννετής. Μαθαίνοντας να χρησιμοποιεί το χώρο ως προέκταση του σώματός του, εκπαιδεύει κι άλλα όντα ή κατασκευάζει μηχανισμούς που αναπαράγουν την κίνηση. Γιατί αυτό τον εξυπηρετεί, τον διασκεδάζει, τον προφυλάσσει, τον εξελίσσει. 

Σε ποια όρια έχει φτάσει σήμερα η έννοια της ταχύτητας; Τι έχει ξεπεράσει και τι αγωνίζεται να φτάσει; Μπορεί αυτό το γνωρίζουμε αρκετά καλά για το τώρα, σίγουρα όμως αγνοούμε αρκετά πράγματα για το μέλλον. Ίσως μέσω των ιστοριών που θα γραφτούν να κρυφοκοιτάξουμε μερικές απαντήσεις!

 

earth-love-movement_zpseaa87a12.jpg

 

 

Το θέμα σας λοιπόν στον διαγωνισμό αυτό είναι: Κι αν είσαι και παπάς με την αράδα σου θα πας

Η ιλλιγγιώδης ταχύτητα απαγορεύτηκε.

 

Φυσικά το πού, πώς και γιατί θα το πείτε εσείς. Αν είστε λάτρεις της ταχύτητας, σίγουρα θα έχετε πολλά να πείτε. Αν όχι, ίσως να πείτε ακόμα περισσότερα! Χρησιμοποιείστε την λέξη ελεύθερα. Μονοθέσια σε πίστες, διαστημόπλοια και τρενάκια αδρεναλίνης σε φουτουριστικά πάρκα ψυγαγωγίας επιταγχύνουν και κόβουν την ανάσα, δημιουργούν μικρές σεισμικές δονήσεις. Δεν είναι μόνο τα μηχανοκίνητα όμως, υπάρχει και η ψηφιακή ταχύτητα, η καθημερινή, αστραπιαία ροή πληροφοριών. Τι συμβαίνει μ' όλα αυτά; Και μ' ότι άλλο μπορεί να κατεβάσει η δική σας φαντασία!

Χρησιμοποιείστε το θέμα ελεύθερα και υποκειμενικά, ακόμα κι αν για σας είναι αίσθηση, είναι συναίσθημα και πορεία. Σ' αυτή την ιστορία μπορείτε να τρέξετε όσο θέλετε, αυτό δεν απαγορεύεται :)

Η συγγραφή ξεκινάει τώρα και τελειώνει την Παρασκευή 27/12/2013.

 

Red-Blue-Orange-Green-Speed-Lights-Abstr

 

Όσο για το βραβείο  :mf_trombone:  του νικητή: το μυθιστόρημα του Χαρούκι Μουρακάμι "Τις Μικρές Ώρες" (βιβλίο για βραβείο αυτή τη φορά, κοίτα να δεις!) Αν ο νικητής το έχει / το έχει διαβάσει / μισεί θανάσιμα το Μουρακάμι, μπορούμε και να συνεννοηθούμε, πιστεύω κάτι θα βρούμε... :)

 

Τέλος, μερικές υπενθυμίσεις:

 

Εννοείται πως δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιείσετε αυτούσια τη φράση στο κείμενό σας. Πρέπει όμως να αποτελεί την κεντρική ιδέα του.

Το κείμενό σας πρέπει να είναι οπωσδήποτε Επιστημονική Φαντασία κι όταν με το καλό το ολοκληρώσετε, να το ανεβάσετε στην αντίστοιχη βιβλίοθήκη.

Η ιστορία μπορεί να είναι από 500 έως 3.000 λέξεις.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα μέλη, αρκεί να έχουν τις 3 κριτικές που είναι απαραίτητες.

 

Νομίζω δεν έχω ξεχάσει κάτι σημαντικό! Ας αρχίσει η κούρσα λοιπόν...

formula1_zps47e1b8e1.jpg

 

Τα διηγήματα του διαγωνισμού, με σειρά συμμετοχής:

Η πρώτη φορά που γεννήθηκα - gismofbi

Παραδοξότητες - Mesmer

Φορώντας το ουράνιο τόξο - Lady Nina

Ανάγκη για ταχύτητα - Airbourne

Edited by Mesmer
Προσθήκη διηγήματος
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θα δοθεί την Τρίτη 03/10 μαζί με το σινιάλο εκκίνησης της σκέψης, της σύνθεσης, του πειραματισμού και της συναρμολόγησης ιστοριών κατευθείαν ορμώμενες απ' τα γρανάζια, τις οπτικές ίνες και τους αόρατους, σκοτεινούς αισθητήρες των μυαλών που απαρτίζουν το sff, παλιότερων και καινούργιων! 

 

Ήδη μας έδωσες ένα στοιχείο...Επιστροφή στο μέλλον εννοείς; Χε, χε... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργη κυρίως για το θέμα, γιατί μετά από 34 άλλους διαγωνισμούς συν τους επετειακούς, φφλ και ποίησης, αρχίζει να δυσκολεύει το να βρεις θέμα που να μην έχει ξαναμπεί. Βέβαια εγώ τώρα μπορώ να σκεφτώ δύο πολύ καλά και πρωτότυπα, αλλά δε σου τα λέω :tease:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργη κυρίως για το θέμα, γιατί μετά από 34 άλλους διαγωνισμούς συν τους επετειακούς, φφλ και ποίησης, αρχίζει να δυσκολεύει το να βρεις θέμα που να μην έχει ξαναμπεί. Βέβαια εγώ τώρα μπορώ να σκεφτώ δύο πολύ καλά και πρωτότυπα, αλλά δε σου τα λέω :tease:

 

Και τι πειράζει  να μπει κάποιο θέμα που είχε ξαναμπεί ξέρω' γω το 2007 σε παρόμοιο διαγωνισμό; Διαγωνισμός πρωτοτυπίας θέματος είναι;

 

Οι άνθρωποι στο φόρουμ από τότε είναι ελάχιστοι ενεργοί, οι νέοι συγγραφείς πολλοί περισσότεροι, και ακόμη και όσοι βρίσκονται ακόμη εδώ από τότε, γράφουν διαφορετικά και θα γράψουν για κάτι άλλο από αυτό που έγραψαν τότε.

 

Με αυτή τη λογική αποκλείουμε να γράψουν νέα μέλη κάποια διηγήματα, σε πολύ ενδιαφέροντα θέματα, που λόγω της δυναμικής τους και μόνο θα συγκέντρωναν πολλές συμμετοχές.

Link to comment
Share on other sites

 

Το θέμα θα δοθεί την Τρίτη 03/10 μαζί με το σινιάλο εκκίνησης της σκέψης, της σύνθεσης, του πειραματισμού και της συναρμολόγησης ιστοριών κατευθείαν ορμώμενες απ' τα γρανάζια, τις οπτικές ίνες και τους αόρατους, σκοτεινούς αισθητήρες των μυαλών που απαρτίζουν το sff, παλιότερων και καινούργιων! 

 

Ήδη μας έδωσες ένα στοιχείο...Επιστροφή στο μέλλον εννοείς; Χε, χε... 

 

 

Χεχεχεχε τουλάχιστον η αστοχία μου ταίριαζε για το Ε.Φ. σκηνικό...  ο Airbourne δεν την άφησε να πάει χαμένη!! Ευχαριστώ DinMacXanthi για τη διόρθωση... :aunsure:

 

Δίκιο έχετε, ένα τελείως πρωτότυπο θέμα, υπό το πρίσμα ότι δεν θα συγκλίνει κάπου με τις έννοιες που ως τώρα έχουν δοθεί, είναι κομμάτι δύσκολο να βρεθεί! Πάντως με μια αναζήτηση που έκανα στα προηγούμενα θέματα, πιστεύω πως δεν κατέλειξα σε κάτι τελείως τετριμμένο! Επίσης, κρατώντας τη νοοτροπία του 34ου επετειακού, να σας πω πως ο τρόπος που θα είναι διατυπωμένο θέμα θα είναι παρόμοιας φιλοσοφίας:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Είμαι περίεργη κυρίως για το θέμα, γιατί μετά από 34 άλλους διαγωνισμούς συν τους επετειακούς, φφλ και ποίησης, αρχίζει να δυσκολεύει το να βρεις θέμα που να μην έχει ξαναμπεί. Βέβαια εγώ τώρα μπορώ να σκεφτώ δύο πολύ καλά και πρωτότυπα, αλλά δε σου τα λέω :tease:

 

Και τι πειράζει  να μπει κάποιο θέμα που είχε ξαναμπεί ξέρω' γω το 2007 σε παρόμοιο διαγωνισμό; Διαγωνισμός πρωτοτυπίας θέματος είναι;

 

Οι άνθρωποι στο φόρουμ από τότε είναι ελάχιστοι ενεργοί, οι νέοι συγγραφείς πολλοί περισσότεροι, και ακόμη και όσοι βρίσκονται ακόμη εδώ από τότε, γράφουν διαφορετικά και θα γράψουν για κάτι άλλο από αυτό που έγραψαν τότε.

 

Με αυτή τη λογική αποκλείουμε να γράψουν νέα μέλη κάποια διηγήματα, σε πολύ ενδιαφέροντα θέματα, που λόγω της δυναμικής τους και μόνο θα συγκέντρωναν πολλές συμμετοχές.

 

Δε διαφωνώ, δεν τον έβαλα άλλωστε εγώ αυτόν τον κανονισμό, να μην ξαναμπαίνουν τα ίδια θέματα. Κι εγώ έχασα την ευκαιρία να γράψω σε μερικά πολύ καλά που είχαν μπει ήδη πριν μπω εγώ στο φόρουμ. Βάλτε ό,τι θέλετε.

Επίσης, κρατώντας τη νοοτροπία του 34ου επετειακού, να σας πω πως ο τρόπος που θα είναι διατυπωμένο θέμα θα είναι παρόμοιας φιλοσοφίας :)

 

Πολύ καλό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η Σα διοργανώνει διαγωνισμό!

Ετοιμαστείτε για ωραίες καταστάσεις...

 

Εγώ δεν θα πάρω μέρος, αλλά θέλω να διαβάσω - σχολιάσω - ψηφίσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν υπάρχουν πολλά να συζητηθούν μέχρι τη Τρίτη, λέω να πω κάτι πολύ, πολύ γενικό για το θέμα και για το περί τίνος πρόκειται. Ναι, θα είναι μια top-down προσέγγιση! 

 

Χμμμ, λοιπόν, έχει σχέση, αφορά και εμπεριέχεται εξ' ορισμού στο σύνολο της ζωής..  :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

...sex? :p

 

Το σεξ έχει ξαναπέσει νομίζω, ε? Βέβαια, αναμφισβήτητα η έννοια του θέματος εμπεριέχεται και στο σεξ, εφόσον άλλωστε μιλάμε για ζωή... Και τώρα που το σκέφτομαι ο συνδυασμός θέμα διαγωνισμού-σεξ, θα έβγαζε ενδιαφέρονται (αλίμονο δλδ!) αποτελέσματα! Αλλά πρόκειται για ένα ακόμα πιο γενικό γνώρισμα της διατήρησης της ζωής...

 

Η δική μου απάντηση: θάνατος.

 

 

[:aohmy:]

 

 

 

... που σημαίνει ότι η πρόβλεψη της Κασσάνδρας απομακρύνεται λίγο απ' αυτό που έχω στο μυαλό μου. Όχι εντελώς φυσικά.... :-P

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ιστοριούλα στο μυαλό μου που θέλω να την δουλέψω, η οποία αφορά τη ζωή κάποιου, σαν σύνολο. Ελπίζω να συγκλίνει προς την κατεύθυνση του θέματος και να με βοηθήσει να ολοκληρώσω μερικά σημεία. Αναμένω λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Το ένστικτο της επιβίωσης; Λέω εγώ τώρα... Ή μήπως η συντροφικότητα; Αναπαραγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλώς φαγητό; Ή αναπνοή; Και έννοια σου, ΣΑ, το σεξ έχει μπει σε εφ διαγωνισμό, παλιότερα, με τα αποτελέσματα που φαντάζεσαι :first:

Link to comment
Share on other sites

:) Οι μαντεψιές σας είναι λειτουργίες που αφορούν την έμψυχη ζωή... Τώρα θα μου πείτε, υπάρχει και άψυχη ζωή; Όχι ακριβώς, αλλά η έννοια του θέματος είναι ακόμα πιο γενικός όρος, αποτελεί θεμελιώδη αρχή και προϋπόθεση τόσο για την αρχή όσο και τη διατήρηση της ζωής, όχι απλά εκδήλωση της..!

 

Το προσδιορίζω λίγο ακόμα: είναι φυσικό μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

:) Οι μαντεψιές σας είναι λειτουργίες που αφορούν την έμψυχη ζωή... Τώρα θα μου πείτε, υπάρχει και άψυχη ζωή; Όχι ακριβώς, αλλά η έννοια του θέματος είναι ακόμα πιο γενικός όρος, αποτελεί θεμελιώδη αρχή και προϋπόθεση τόσο για την αρχή όσο και τη διατήρηση της ζωής, όχι απλά εκδήλωση της..!

 

Το προσδιορίζω λίγο ακόμα: είναι φυσικό μέγεθος.

Παντα ήθελα να γράψω ιστορία με θέμα την μάζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η εντροπία;

Η θερμοκρασία;

Η ενέργεια;

 

Σίγουρα πάντως όχι η ηλεκτρική αντίσταση.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος... εμπεριέχεται ο χρόνος εξ' ορισμού στη ζωή? Προβληματίστηκα τώρα, σε πολύ φιλοσοφικό επίπεδο όμως...

 

Παντα ήθελα να γράψω ιστορία με θέμα την μάζα.

Ωραία ιδέα γιατί η ιστορία σου θα είχε διαφορετική βαρύτητα στους διάφορους προορισμούς της γαλαξιακής μας κοινότητας...!!

 

 

Γενικά, δε το έχει αναφέρει κάποιος ως τώρα, οπότε συνεχίζω τα στοιχεία:

 

Το μέγεθος αυτό είναι συνιφασμένο με τα περισσότερα x-treme sport...

Επίσης, σ' αυτό αναφέρεται μία απ' τις πιο γνωστές φράσεις του Albert Einstein.   :albert:

Link to comment
Share on other sites

Βαρύτητα; Λόγω και της ταινίας; :wink wink:

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Βαρύτητα; Λόγω και της ταινίας; :wink wink:

H βαρύτητα δεν είναι φυσικό μέγεθος, είναι δύναμη, Φυσικό μέγεθος είναι η μάζα.

 

Και μόλις μας είπε το θέμα, παιδιά ή, έστω, το άφησε σε 50-50. Αν ειναι πάντως η ταχύτητα του φωτός θα έχουμε έναν από τους πιο προβλέωιμους διαγωνισμούς ΕΦ ever...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω ότι το θέμα δε θα είναι "η εντροπία", αλλά του τύπου "ο κόσμος έμεινε άφωνος, όταν η εντροπία άρχισε να πέφτει". Λέμε τώρα. Καταλαβαίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Nihilio μη μου τσαλαπατάς το θέμα κάτω...  :rain: Ξέρεις πόση σκέψη μου πήρε για να το βγάλω αυτό? Άκου ever...

 

χεχεχεχεχεχε

 

Ναι, και θυμηθείτε αυτό που λέει ο Scanner να θυμηθείτε...

Edited by Σουσαμένια Άνοιξη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..