Jump to content

35ος Διαγωνισμός Σύντομης Σουφουφίτικης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Η ιλλιγγιώδης ταχύτητα απαγορεύτηκε


Loch Moors
 Share

Recommended Posts

Εγώ έχω μια αρχή, έχω κι ένα τέλος. Μου λείπει όλο το ενδιάμεσο :p

Θα δούμε πώς θα πάει, κι ευελπιστώ να γράψω κι εγώ κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτηκα να κάνω κανένα χριστουγεννιάτικο. Με Άι-Βασίλη για παράδειγμα, αλλά απέρριψα αυτήν την ιδέα προς το παρόν.

 

Πώς ο αη Βασίλης προλαβαίνει να μοιράσει όλα τα δώρα σε όλον τον κόσμο μέσα σε μία νύχτα;

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ σκέφτηκα να κάνω κανένα χριστουγεννιάτικο. Με Άι-Βασίλη για παράδειγμα, αλλά απέρριψα αυτήν την ιδέα προς το παρόν.

 

Πώς ο αη Βασίλης προλαβαίνει να μοιράσει όλα τα δώρα σε όλον τον κόσμο μέσα σε μία νύχτα;

 

O.T.

Τι μου θυμίζεις τώρα... Είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια, στο περιοδικό δρόμου "Δρομολόγια", ένα άρθρο που ανέλυε στα σοβαρά τι ακριβώς έχει να κάνει ο Άη Βασίλης και πόσο γρήγορα και κατέληγε με μια φράση τύπου "Αν ο Άη Βασίλης μοίρασε ποτέ δώρα τα Χριστούγεννα... είναι τώρα νεκρός" (μπουχαχα)

 

Ορίστε ιδέα: η ιλλιγιώδης ταχύτητα απαγορεύεται και ο Άη Βασίλης δεν ξέρει πώς θα προλάβει να μοιράσει τα δώρα. Αλλά είναι φάντασυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγώ σκέφτηκα να κάνω κανένα χριστουγεννιάτικο. Με Άι-Βασίλη για παράδειγμα, αλλά απέρριψα αυτήν την ιδέα προς το παρόν.

 

Πώς ο αη Βασίλης προλαβαίνει να μοιράσει όλα τα δώρα σε όλον τον κόσμο μέσα σε μία νύχτα;

 

O.T.

Τι μου θυμίζεις τώρα... Είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια, στο περιοδικό δρόμου "Δρομολόγια", ένα άρθρο που ανέλυε στα σοβαρά τι ακριβώς έχει να κάνει ο Άη Βασίλης και πόσο γρήγορα και κατέληγε με μια φράση τύπου "Αν ο Άη Βασίλης μοίρασε ποτέ δώρα τα Χριστούγεννα... είναι τώρα νεκρός" (μπουχαχα)

 

Ορίστε ιδέα: η ιλλιγιώδης ταχύτητα απαγορεύεται και ο Άη Βασίλης δεν ξέρει πώς θα προλάβει να μοιράσει τα δώρα. Αλλά είναι φάντασυ.

 

 

Kαθόλου fantasy.

O Άη Βασίλης ανήκει σε μια εξωγήινη φυλή η οποία έχει κατακτήσει τα μυστικά της κβαντικής φυσικής. Μπορεί να βρίσκεται σε πολλά μέρη ταυτόχρονα. Επιπλέον, όταν τον κοιτάζεις δεν υπάρχει (γι' αυτό και όλοι πιστεύουν ότι πρόκειται για απλό παραμύθι).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ω, αναθάρρησα τώρα λίγο! Άντε, όσοι έχετε ιδέες να τις προσπαθήσετε, μη βαρεθείτε τώρα με τις γιορτές και τα πανηγύρια!

Link to comment
Share on other sites

Η να τον κάνω ανδροειδες ρομπότ που θα είναι τόσο γρήγορος που θα καίει τα σπίτια κατά λάθος. Εξού και η απαγόρευση.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Εγώ σκέφτηκα να κάνω κανένα χριστουγεννιάτικο. Με Άι-Βασίλη για παράδειγμα, αλλά απέρριψα αυτήν την ιδέα προς το παρόν.

 

Πώς ο αη Βασίλης προλαβαίνει να μοιράσει όλα τα δώρα σε όλον τον κόσμο μέσα σε μία νύχτα;

 

O.T.

Τι μου θυμίζεις τώρα... Είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια, στο περιοδικό δρόμου "Δρομολόγια", ένα άρθρο που ανέλυε στα σοβαρά τι ακριβώς έχει να κάνει ο Άη Βασίλης και πόσο γρήγορα και κατέληγε με μια φράση τύπου "Αν ο Άη Βασίλης μοίρασε ποτέ δώρα τα Χριστούγεννα... είναι τώρα νεκρός" (μπουχαχα)

 

Ορίστε ιδέα: η ιλλιγιώδης ταχύτητα απαγορεύεται και ο Άη Βασίλης δεν ξέρει πώς θα προλάβει να μοιράσει τα δώρα. Αλλά είναι φάντασυ.

 

 

Kαθόλου fantasy.

O Άη Βασίλης ανήκει σε μια εξωγήινη φυλή η οποία έχει κατακτήσει τα μυστικά της κβαντικής φυσικής. Μπορεί να βρίσκεται σε πολλά μέρη ταυτόχρονα. Επιπλέον, όταν τον κοιτάζεις δεν υπάρχει (γι' αυτό και όλοι πιστεύουν ότι πρόκειται για απλό παραμύθι).

 

Ορίστε, το είχα πει εγώ: όταν θέλουμε να γράψουμε εφ αλλά η ιδέα είναι κατάλληλη πιο πολύ για φάντασυ, το ρίχνουμε στους εξωγήινους. Γι' αυτό εγώ δε γράφω ποτέ για εξωγήινους :atongue: .

Και κάπου εδώ με τα περί Άη Βασίλη αρχίζω να φαντάζομαι τον Παρατηρητή να τραβάει τα μαλλιά του.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Εγώ σκέφτηκα να κάνω κανένα χριστουγεννιάτικο. Με Άι-Βασίλη για παράδειγμα, αλλά απέρριψα αυτήν την ιδέα προς το παρόν.

 

Πώς ο αη Βασίλης προλαβαίνει να μοιράσει όλα τα δώρα σε όλον τον κόσμο μέσα σε μία νύχτα;

 

O.T.

Τι μου θυμίζεις τώρα... Είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια, στο περιοδικό δρόμου "Δρομολόγια", ένα άρθρο που ανέλυε στα σοβαρά τι ακριβώς έχει να κάνει ο Άη Βασίλης και πόσο γρήγορα και κατέληγε με μια φράση τύπου "Αν ο Άη Βασίλης μοίρασε ποτέ δώρα τα Χριστούγεννα... είναι τώρα νεκρός" (μπουχαχα)

 

Ορίστε ιδέα: η ιλλιγιώδης ταχύτητα απαγορεύεται και ο Άη Βασίλης δεν ξέρει πώς θα προλάβει να μοιράσει τα δώρα. Αλλά είναι φάντασυ.

 

 

Kαθόλου fantasy.

O Άη Βασίλης ανήκει σε μια εξωγήινη φυλή η οποία έχει κατακτήσει τα μυστικά της κβαντικής φυσικής. Μπορεί να βρίσκεται σε πολλά μέρη ταυτόχρονα. Επιπλέον, όταν τον κοιτάζεις δεν υπάρχει (γι' αυτό και όλοι πιστεύουν ότι πρόκειται για απλό παραμύθι).

 

Ορίστε, το είχα πει εγώ: όταν θέλουμε να γράψουμε εφ αλλά η ιδέα είναι κατάλληλη πιο πολύ για φάντασυ, το ρίχνουμε στους εξωγήινους. Γι' αυτό εγώ δε γράφω ποτέ για εξωγήινους :atongue: .

Και κάπου εδώ με τα περί Άη Βασίλη αρχίζω να φαντάζομαι τον Παρατηρητή να τραβάει τα μαλλιά του.

 

 

Ορίστε μια ιδέα με Άη Βασίλη, χωρίς εξωγήινους, αλλά μαζί με σκιφι και λιγάκι φάνταζι.

 

Ο Άη Βασίλης πολύ, πολύ παλιά προλάβαινε να μοιράσει τα δώρα σε όλα τα παιδάκια, γιατί πολύ απλά ο κόσμος "έτρεχε" με πιο αργούς ρυθμούς. Ο σύγχρονος κόσμος όμως, κινείται με ρυθμούς απίστευτα τρελούς, και έτσι ο Μπίλις και το έλκηθρό του έχουν καταντήσει απαρχαιωμένοι. Κάποιοι τρελοεπιστήμονες κάνουν ένα πείραμα και μειώνουν την ταχύτητα με την οποία τρέχει ο χρόνος (ταυτόχρονη λειτουργία Τροχιακών Επιβραδυντών Σωματιδίων! - σε αντίθεση με τους επιταχυντές, βλέπε CERN). Αυτό όμως, δεν επηρεάζει τον Μπίλι (είναι υπεράνω κβαντοφυσικής), ο οποίος μεσ' την τρελή χαρά ξαναφορτώνει το έλκηθρο, ζεύει τον Ρούντολφ, και με φάρο κι οδηγό τη λαμπερή μύτη του σοφού ταράνδου, ξεκινά για ακόμα μια φορά τη διανομή δώρων σε όλα τα αργοκίνητα πλέον παιδάκια (τα οποία μέσα σ' όλ' αυτά δεν μπορούνε να παίξουν με το πλέιστέισιον, γιατί τα δάχτυλά τους πάνε πιο αργά από τα γραφικά κι αντικρίζουν διαρκώς στην οθόνη τους το μήνυμα γκέιμ όβερ, και αρχίζουν να εκτιμούν ξανά τα τρενάκια και τα λούτρινα). Το διήγημα τελειώνει με μία καταπληκτική σκηνή με τον Μπίλαρο ξανά νικητή επάνω στο έλκηθρό του, να επιστρέφει στον βόρειο πόλο πίνοντας κόκα-κόλα.

Και ζήσανε αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.

 

Να και μία εισαγωγή:

 

Ο Μπίλις κλώτσησε με δύναμη το ξύλινο τρενάκι που έτυχε να περνάει ανάμεσα απ' τα πόδια του κάνοντας οχτάρια. Ατμομηχανή και βαγόνια, πέταξαν αργά, για να καταλήξουν στον πετρότοιχο δίπλα απ' το αναμμένο τζάκι. Το παιχνίδι έσκασε στο πάτωμα, επανέφερε με ένα τίναγμα όλα τα βαγόνια στις ρόδες τους και βιάστηκε να κρυφτεί κάτω από το χριστουγεννιάτικο δέντρο.

"Την επόμενη φορά θα σε στείλω μέσα στο τζάκι" γρύλισε κάτω από τα μούσια του, και κάθισε στον καναπέ απέναντι από την τηλεόραση. Ο ΑΝΤ1 είχε ειδήσεις και στον Μπίλι άρεσε η Χούκλη.

 

 

ΥΓ. Σκέφτομαι και μια συνέχεια με τον κακό Καλικάντζαρο να προσπαθεί να καταστρέψει του Τροχιακούς Επιβραδυντές, γιατί όχι μόνο βλέπει τον μισητό Άη Βασίλη να κάνει το καμ μπακ, αλλά με την απαγόρευση των ιλιγγιωδών ταχυτήτων διαπιστώνει, ότι το πριόνισμα του δέντρου που κρατάει τον κόσμο στη θέση του έχει χάσει κάθε νόημα (δεν του έφτανε ένας χρόνος υπό φυσιολογικές συνθήκες, τώρα δεν του φτάνει ούτε ο αιώνας).

 

Όλ' αυτά ελεύθερα προς χρήση σε όποιον έχει διάθεση.

Edited by Nirgal
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να και μία εισαγωγή:

 

Ο Μπίλις κλώτσησε με δύναμη το ξύλινο τρενάκι που έτυχε να περνάει ανάμεσα απ' τα πόδια του κάνοντας οχτάρια. Ατμομηχανή και βαγόνια, πέταξαν αργά, για να καταλήξουν στον πετρότοιχο δίπλα απ' το αναμμένο τζάκι. Το παιχνίδι έσκασε στο πάτωμα, επανέφερε με ένα τίναγμα όλα τα βαγόνια στις ρόδες τους και βιάστηκε να κρυφτεί κάτω από το χριστουγεννιάτικο δέντρο.

"Την επόμενη φορά θα σε στείλω μέσα στο τζάκι" γρύλισε κάτω από τα μούσια του, και κάθισε στον καναπέ απέναντι από την τηλεόραση. Ο ΑΝΤ1 είχε ειδήσεις και στον Μπίλι άρεσε η Χούκλη.

 

 

ΥΓ. Σκέφτομαι και μια συνέχεια με τον κακό Καλικάντζαρο να προσπαθεί να καταστρέψει του Τροχιακούς Επιβραδυντές, γιατί όχι μόνο βλέπει τον μισητό Άη Βασίλη να κάνει το καμ μπακ, αλλά με την απαγόρευση των ιλιγγιωδών ταχυτήτων διαπιστώνει, ότι το πριόνισμα του δέντρου που κρατάει τον κόσμο στη θέση του έχει χάσει κάθε νόημα (δεν του έφτανε ένας χρόνος υπό φυσιολογικές συνθήκες, τώρα δεν του φτάνει ούτε ο αιώνας).

 

Όλ' αυτά ελεύθερα προς χρήση σε όποιον έχει διάθεση.

 

Χαχα! αφού το ξεκίνησες γιατί δεν το συνεχίζεις;!

Link to comment
Share on other sites

Ή απλά, παλιότερα προλάβαινε επειδή είμασταν, duh, λιγότεροι. Όσο περισσότεροι άνθρωποι, τόσο πιο γρήγορα πρέπει να τρέχει το έλκηθρο. Όμως η ταχύτητα κοντεύει να φτάσει επικίνδυνες για το χωροχρονικό συνεχές τιμές. Το φετινό ταξίδι του Άη Μπη θα έχει καταστροφικές συνέπειες, εκτός εάν η μικρή ομάδα επιστημόνων που όλοι χλευάζουν, καταφέρει να...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια εβδομάδα μένει ακόμα για τη συγγραφή, μιας και η διορία λήγει στις 24/12, παραμονή χριστουγέννων. Τελικά κανένας δεν μας είπε με σιγουριά ότι θα στείλει κάτι, φαντάζομαι για να αποφευχθεί το μάτιασμα... :marinheiro: Το καταλαβαίνω, το κάνω κι εγώ κάποιες φορές! :witch:

Βέβαια, οι μέρες είναι ακόμα αρκετές, ακόμα κι αν δεν έχει ξεκινήσει κάποιος κάτι, προλαβαίνει (πάντα το παν είναι η θέληση!)

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ, πλέον, δεν μπορώ να ματιαστώ (ελπίζω να έχω δίκιο σ' αυτό και να μην προκύψει κάτι άλλο :p), μιας και η ιστορία είναι σχεδόν έτοιμη, λέω με σιγουριά ότι θα πάρω μέρος. Οι διορθώσεις γίνονται με αργά βήματα, αφού υπάρχει μπόλικος χρόνος, αλλά θα είναι έτοιμη μέχρι την Παραμονή των Χριστουγέννων.

 

Περιμένω να ακούσω νέα κι απ' τις προσπάθειες των υπολοίπων. Ελπίζω να είστε όλοι σε καλό δρόμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χεχε, απ' ότι βλέπω έχουμε ήδη πιάσει το ιντριγκαδόρικο ρεκόρ των 2 συμμετοχών και συνεχίζουμε δυνατά! :showoff: Μεθαύριο το βράδυ τελειώνουν οι ημέρες γραψίματος! Αν οι κρυφοί συμμετέχοντες έχουν τελειώσει το κείμενό τους, έχουν χρόνο να το τσεκάρουν ξανά. Αν άλλοι παιδεύουν ακόμα την ιδέα, ίσως είναι καιρός να βιαστούν λίγο και παρόλο που η υπερβολική ταχύτητα απαγορεύεται, γι' αυτούς θα κάνουμε μια εξαίρεση!

 

Επίσης, μην ξαχνάτε τις 3 κριτικές που χρειάζονται για τη συμμετοχή:)

Edited by Σουσαμένια Άνοιξη
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι, αλλά οι καιροί είναι πονηροί. Κι αυτό το τρέχα-σταμάτα, όσο να 'ναι μού 'χει φέρει μια ναυτία :) Θα υπάρξει παράταση; (Ισχύει ακόμα αυτό;) Δεν τη ζητάω, γιατί δεν μπορώ να υποσχεθώ. Ενημερωτικά ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Μια παράταση θα βόλευε απίστευτα, για να πω την αλήθεια! Γράφω μια ιστορία που την έχω σκεφτεί (και έχω γράψει και την περίληψη κάθε σκηνής) από την αρχή μέχρι το τέλος και θα`ναι κρίμα να μην προλάβω με τις ετοιμασίες των Χριστουγεννιάτικων εδεσμάτων. Πόση παράταση μπορεί να δοθεί;

Link to comment
Share on other sites

Χριστουγεννιάτικα εδέσματα, μιαμ, μιαμ, σλρουπ! :)

 

Το σύνηθες απ' όσο ξέρω είναι 2 μέρες, χμ; Τώρα αν δεν υπάρχει πρόβλημα και για παραπάνω ας περιμένουμε και μια γνώμη απ' τους moderators!

Edited by Σουσαμένια Άνοιξη
Link to comment
Share on other sites

Το σύνηθες απ' όσο ξέρω είναι 2 μέρες, χμ; Τώρα αν δεν υπάρχει πρόβλημα και για παραπάνω ας περιμένουμε και μια γνώμη απ' τους moderators!

 

Καλύτερα να μην είναι η λήξη στις 25, επειδή όλοι μας, λίγο-πολύ, θα έχουμε τις Χριστουγεννιάτικες υποχρεώσεις μας. Οπότε, ας δοθεί μια μέρα παραπάνω. Μέχρι τις 26/12, λοιπόν. Κι αν υπάρχει και κάτι πολύ έκτακτο, μπορεί η διοργανώτρια να επεκτείνει λίγο την προθεσμία μέχρι τις πρωινές ώρες της 27ης.

 

Edit: Βλέποντας το σχόλιο του gismo από πάνω, να συμπληρώσω ότι καλό θα ήταν, όσοι θα συμμετάσχουν, τις 3 κριτικές να τις στέλνουν με πμ απευθείας στην Άνοιξη, για να μην χαθούν μέσα στα ποστ του διαγωνισμού.

 

Κι αφού έχουν ανοίξει οι συμμετοχές, να πω ότι όλες οι ιστορίες του διαγωνισμού θα υπάρχουν συγκεντρωμένες στο τέλος του αρχικού ποστ.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Συμφωνώ με τον Mesmer. Δεν χρειάζεται να βγάλουμε τον κουραμπιέ κανενός από τη μύτη... προτείνω στους διοργανωτές να το κάνουν 27/12 να υπάρχει μια εορταστική ανάσα :D

Link to comment
Share on other sites

Σόου μπι ιτ! Ας μεταφερθεί η λήξη λοιπόν στις 27/12 μέχρι τις 12 το μεσημέρι:) Άγγελε mesmer θα μας το αλλάξεις και στο αρχικό ποστ?? :)

Link to comment
Share on other sites

Σόου μπι ιτ! Ας μεταφερθεί η λήξη λοιπόν στις 27/12 μέχρι τις 12 το μεσημέρι :) Άγγελε mesmer θα μας το αλλάξεις και στο αρχικό ποστ?? :)

 

Έτοιμο.  :yessir:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας χιλιοευχαριστούμε!! :D

 

Μόνο που, να, 27 δεν είναι Τρίτη, Παρασκευή είναι! :p

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που, να, 27 δεν είναι Τρίτη, Παρασκευή είναι! :p

 

Ένα μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι... :p

 

Εντάξει, διορθώθηκε κι αυτό. Ελπίζω να μην ξεχάσαμε τίποτ' άλλο.  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..