Jump to content

Εκδόσεις ΟΞΥ, σειρά ΚΟΛΑΣΗ


Mictantecutli
 Share

Recommended Posts

Αυτό δεν αφορά τόσο τη σειρά ΚΟΛΑΣΗ, αλλά τη σειρά σκοτάδι.

 

Η οποία περιλαμβάνει τα εξής βιβλία:

  1. GERALD SUSTER - Ο ΔΑΙΔΑΛΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ (THE DEVIL'S MAZE) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΡΚΑΣ
  2. GRAHAM JOYCE - Η ΝΕΡΑΪΔΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ (THE TOOTH FAIRY) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΜΑΡΙΑ ΜΕΣΣΗΝΗ
  3. THOMAS LIGOTTI - ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΕΦΙΑΛΤΩΝ (NIGHTMARE FACTORY) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ
  4. DOUGLAS CLEGG - Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΧΑΛΟΓΟΥΙΝ (THE HALLOWEEN MAN) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΑΠΑΔΗΜΑΤΟΥ
  5. S. P. SOMTOW - ΣΚΟΤΕΙΝΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ (DARK ANGELS) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΝΙΚΟΣ ΡΟΥΣΣΟΣ
  6. GRAHAM MASTERTON, Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΨΕΥΔΟΥΣ (BLACK ANGEL) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΤΑΣΟΣ ΝΙΚΟΓΙΑΝΝΗΣ
  7. J. P. DIXON, Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ (THE SURGEON'S TALE) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΑΜΠΟΥΡΗΣ

Επειδή γενικά το Εργοστάσιο Εφιαλτών είναι εξαντλημένο (και είναι γενικά από εκείνα τα βιβλία που αναζητούνται) και η Ιστορία του Χειρουργού δεν έχει μεταφραστεί νομίζω αλλού, να αναφέρω ότι η παραπάνω συλλογή είναι διαθέσιμη στην Πολιτεία, με την τιμή των 41,87 όλα μαζί

http://www.politeianet.gr/books/9789608068919-sullogiko-oxu-skotadi-set-7-biblia-236521

Δεν ξέρω πόσο "είδηση" αποτελεί το παραπάνω, εγώ τα είδα σήμερα που πέρασα (είχε 3-4 εμφανώς).

Η αλήθεια είναι ότι από τη συλλογή με ενδιέφεραν μόνο τα 2 αυτά (εφόσον τη νεράιδα την έχω αγορασμένη), οπότε δε μου φάνηκε τόσο συμφέρουσα η αγορά.

Αλλά μπορεί να είναι συμφέρουσα πρόταση για κάποιον άλλον.

Πήρα την συλλογή απο την πολιτεία στα 23 ευρώ πριν αλλάξει την τιμή στις αρχές Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    24

  • Count Baltar

    16

  • giorgos lagonas

    18

  • joker-godfather

    14

 

Παιδιά, η σειρά Σκοτάδι ΕΙΝΑΙ η σειρά Κόλαση. Όταν το Οξύ έφαγε τη μήνυση για εκείνο το κόμικς που είχε βγάλει με τη ζωή του Χριστού, έπεσε ένας πανικός και ο αρχιμαγαζάτορας εξαφάνισε κάθε αναφορά σε διαβόλους, τριβόλους, κολάσεις, δαίμονες και λοιπά τέτοια. Εξαφανίστηκαν και από τους τίλους. Γι' αυτό μου κάνει εντύπωση πώς τα βιβλία που αναφέρονται παραπάνω φέρονται να ανήκουν στο Σκοτάδι. Στα αντίτυπα που έχω εγώ Κόλαση γράφουν επάνω. Πάντως να ξέρετε Σκοτάδι=Κόλαση.

(Ωχ!) Περνάγατε καλά εκεί μέσα, πα να πει... :focus:

ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ. 

 

Ο αρχιμαγαζάτορας μήπως είναι ο Μπαμπούρης;

ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ. Ο Μπ. ήταν διευθυντής της σειράς, όχι του μαγαζιού.

 

O

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την συλλογή απο την πολιτεία στα 23 ευρώ πριν αλλάξει την τιμή στις αρχές Σεπτέμβρη.

Και γω το πηρα στα 29,77 απο την πρωτοπορια αλλα μαλλον δεν υπαρχουν αλλα..Λογω αυτης της αγορας πουλαω η ανταλλαζω τα "Νεραιδα των δοντιων" του Joyce και το "ο αρχοντας του ψευδους" του Μαsterton για οποιον ενδιαφερεται! Edited by volyros
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχουμε κανενα σιγουρο τιτλο; Μου πεφτει λιγο μακρια να μην τρεχω αδικα

 

Πέρασα εχθές από εκεί. Έχει ακόμα μπόλικα από όλα εκείνα που βρίσκεις σχετικά εύκολα σε παζάρια και σε καλές τιμές.Για πιο δυσεύρετα πέρνα λίγο πιο πέρα από το Comicon αλλά με μπόλικα λεφτά και μικρό καλάθι

Link to comment
Share on other sites

 

Εχουμε κανενα σιγουρο τιτλο; Μου πεφτει λιγο μακρια να μην τρεχω αδικα

 

 

Πέρασα εχθές από εκεί. Έχει ακόμα μπόλικα από όλα εκείνα που βρίσκεις σχετικά εύκολα σε παζάρια και σε καλές τιμές.Για πιο δυσεύρετα πέρνα λίγο πιο πέρα από το Comicon αλλά με μπόλικα λεφτά και μικρό καλάθι

Εγω ψαχνω ακομα λιγα πραγματα απο ΟΞΥ αν τα παρει πουθενα το ματι σας.συγκεκριμενα τα:

 

ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ Ramsey Campell

ΘΕΣΠΕΣΙΟ ΠΤΩΜΑ Popy Z. Brite

ΠΑΓΙΔΕΥΜΕΝΟΙ Graham Masterton

ΕΚΚΡΕΜΕΙΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ Thomas Tessier

ΖΟΜΠΙ Caroll Oates

ΧΑΜΕΝΕΣ ΨΥΧΕΣ Poppy Z. Brite(Δεν ειναι ΟΞΥ αλλα :)

ΟΥΛΕΣ Toni Davidson

ΠΟΡΝΟ Irving Welsh

ΜΑΤΙΑ Αλαπουερτα

 

Καθε βοηθεια δεκτη!!

Edited by volyros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εχουμε κανενα σιγουρο τιτλο; Μου πεφτει λιγο μακρια να μην τρεχω αδικα

 

Πέρασα εχθές από εκεί. Έχει ακόμα μπόλικα από όλα εκείνα που βρίσκεις σχετικά εύκολα σε παζάρια και σε καλές τιμές.Για πιο δυσεύρετα πέρνα λίγο πιο πέρα από το Comicon αλλά με μπόλικα λεφτά και μικρό καλάθι

Για τι τιμες μιλαμε σε αυτο στα εξαρχεια; Περα απο το κομικον εχει παλαιοβιβλιοπωλεια;εχουμε μηπως καποιο προτινομενο και πιο συγκεκριμενο;

 

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω θα περασω σημερα και θα ενημερωσω για τις αγορες μου.

Link to comment
Share on other sites

Στο Φλοραλ βρηκα τον ζωντανο θρυλο με 4 ευρω, στα solaris και comicon βρηκα μερικα διαμαντια αλλα οι τιμες ηταν όντως τσουχτερες. 

Link to comment
Share on other sites

Στο Φλοραλ βρηκα τον ζωντανο θρυλο με 4 ευρω, στα solaris και comicon βρηκα μερικα διαμαντια αλλα οι τιμες ηταν όντως τσουχτερες. 

 

Την ίδια διαδρομή με σένα έκανα σήμερα! Του Φλοράλ τα είχα δυστυχώς όλα και το Solaris τσακίζει κόκκαλα. Στο Comicon όμως βρήκα το...."Έκσταση θανάτου" του Μάστερτον μεταχ. στα 8,5!!!!! Τώρα πρέπει να επιστρέψω με δάκρυα στο Solaris :irvine: .

Edited by notis58
Link to comment
Share on other sites

 

Στο Φλοραλ βρηκα τον ζωντανο θρυλο με 4 ευρω, στα solaris και comicon βρηκα μερικα διαμαντια αλλα οι τιμες ηταν όντως τσουχτερες. 

 

Την ίδια διαδρομή με σένα έκανα σήμερα! Του Φλοράλ τα είχα δυστυχώς όλα και το Solaris τσακίζει κόκκαλα. Στο Comicon όμως βρήκα το...."Έκσταση θανάτου" του Μάστερτον μεταχ. στα 8,5!!!!! Τώρα πρέπει να επιστρέψω με δάκρυα στο Solaris :irvine: .

 

Με δακρυα και εναν χορηγο μαζι.Ασε αμα ειχα 200 ευρω πανω μου εκεινη την ωρα θα τα ειχα φαει ολα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Στο Φλοραλ βρηκα τον ζωντανο θρυλο με 4 ευρω, στα solaris και comicon βρηκα μερικα διαμαντια αλλα οι τιμες ηταν όντως τσουχτερες. 

 

Την ίδια διαδρομή με σένα έκανα σήμερα! Του Φλοράλ τα είχα δυστυχώς όλα και το Solaris τσακίζει κόκκαλα. Στο Comicon όμως βρήκα το...."Έκσταση θανάτου" του Μάστερτον μεταχ. στα 8,5!!!!! Τώρα πρέπει να επιστρέψω με δάκρυα στο Solaris :irvine: .

 

Εγώ, αν θυμάμαι καλά, το είχα πάρει σε παζάρι βιβλίου στα 4 ή 5 €

Link to comment
Share on other sites

 

 

Στο Φλοραλ βρηκα τον ζωντανο θρυλο με 4 ευρω, στα solaris και comicon βρηκα μερικα διαμαντια αλλα οι τιμες ηταν όντως τσουχτερες. 

 

Την ίδια διαδρομή με σένα έκανα σήμερα! Του Φλοράλ τα είχα δυστυχώς όλα και το Solaris τσακίζει κόκκαλα. Στο Comicon όμως βρήκα το...."Έκσταση θανάτου" του Μάστερτον μεταχ. στα 8,5!!!!! Τώρα πρέπει να επιστρέψω με δάκρυα στο Solaris :irvine: .

 

Εγώ, αν θυμάμαι καλά, το είχα πάρει σε παζάρι βιβλίου στα 4 ή 5 €

 

Ξερουμε για κανενα παζαρι στο αμεσο μελλον να παμε μπας και ψαρεψουμε τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει κατα τον Νοέμβριο, δεν μπορεί έχει περάσει πολύς καιρός, αλλά δεν ξέρω αν είχατε πάει στο 3μηνο παζάρι που είχε στηθεί στο Πασαλιμάνι; Τι είχε εκεί μέσα δεν λέγεται.... Σε κάθε περίπτωση, το παρακολουθούμε στενά και ανακοινώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γενάρη νομίζω είναι το παζάρι των εκδοτών, αλλά σταδιακά τα βιβλία που βρίσκεις εκεί μειώνονται. Μετά βίας θα βρεις κάτι που δε βρήκες στο Φλωράλ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, υπάρχει κάποιο στοκ σίγουρα. Λίγο καιρό πρίν στο Πασαλιμάνι είχαν τα μυστικά της Βαβυλώνας με 5 ευρώ, πολλά του john king και Masterton, άλλωστε δεν είναι μόνο το Οξύ, υπαρχει ο Αίολος με τον Μάχεν κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, υπάρχει κάποιο στοκ σίγουρα. Λίγο καιρό πρίν στο Πασαλιμάνι είχαν τα μυστικά της Βαβυλώνας με 5 ευρώ, πολλά του john king και Masterton, άλλωστε δεν είναι μόνο το Οξύ, υπαρχει ο Αίολος με τον Μάχεν κλπ.

Ναι, υπάρχει, και είναι αυτά που βρίσκεις παντού. Πχ το Έκσταση Θανάτου το βρήκα σε μοναδικό αντίτυπο και όχι σε σωρό όπως άλλα

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαχνει καποιος το "Αποκαλυψη" του Bentley Little και δεν το βρισκει ας μου στειλει pm!Το χω καβατζωσει σε μαγαζι εδω στο Ηρακλειο!!

Link to comment
Share on other sites

Απο κει το πηρα κι εγω και με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι τους στειλαν και καλα το τελευταιο τους αντιτυπο απο το ΟΞΥ και ηταν λιγο σκισμενο και αν ηθελα να μου το στειλουν.Τωρα η βρηκαν κι αλλα η ξεχασαν να αλλαξουν την κατασταση στο site η με δουλευαν!!Στην Πρωτοπορια παντως το δειχνει εξαντλημενο..

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά σκοτάδι, αυτή με τα 7 κατάμαυρα βιβλία στο κουτί δείχνει να εξαφανίζεται στο εγγύτατο μέλλον. Ήδη η Πρωτοπορία δεν βρίσκει κανένα και απ' ότι φαίνεται τα έχει στοκάρει η Πολιτεία. Βέβαια η τιμή τσούζει, αλλά στην τελική έρχεται κάτι λιγότερο από 6 ευρώ το βιβλίο. Το υπενθυμίζω γιατί αύριο θα κλαίμε πάλι, μιάς και δεν βλέπω να επανεκδίδεται.

559C8FE892CF959C5AE327805FDB97DE.jpg

 

GERALD SUSTER - Ο ΔΑΙΔΑΛΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ (THE DEVIL'S MAZE) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΡΚΑΣ
GRAHAM JOYCE - Η ΝΕΡΑΪΔΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ (THE TOOTH FAIRY) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΜΑΡΙΑ ΜΕΣΣΗΝΗ
THOMAS LIGOTTI - ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΕΦΙΑΛΤΩΝ (NIGHTMARE FACTORY) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ
DOUGLAS CLEGG - Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΧΑΛΟΓΟΥΙΝ (THE HALLOWEEN MAN) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΑΠΑΔΗΜΑΤΟΥ
S. P. SOMTOW - ΣΚΟΤΕΙΝΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ (DARK ANGELS) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΝΙΚΟΣ ΡΟΥΣΣΟΣ
GRAHAM MASTERTON, Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΨΕΥΔΟΥΣ (BLACK ANGEL) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΤΑΣΟΣ ΝΙΚΟΓΙΑΝΝΗΣ
J. P. DIXON, Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ (THE SURGEON'S TALE) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΑΜΠΟΥΡΗΣ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το Εργοστάσιο Εφιαλτών δεν έχω*, αν και έχω διαβάσει Ligotti στο πρωτότυπο (Teatro Grotesco) και δεν ήταν τόσο του γούστου μου

 

* Βασικά και άλλα δεν έχω, επειδή Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΧΑΛΟΓΟΥΙΝ πέρασε από τα χέρια μου, το διάβασα και το ξαναπούλησα ενώ την Ιστορία του Χειρούργου την έχω στο "Οι στάχτες της ψυχής μας"

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Ok, έβλεπα όλον αυτό τον καιρό να λέτε "Σειρά Σκοτάδι" και δεν καταλάβαινα. Αυτό στο οποίο αναφέρεστε δεν είναι σειρά, με την αυστηρή έννοια. Είναι ένα box, που κυκλοφόρησε σε περιορισμένα αντίτυπα (και να είστε σίγουροι ότι δεν πρόκειται να ξαναβγεί με αυτή τη μορφή), με μαύρα εξώφυλλα και με ράχες που σχημάτιζαν την εικόνα που βλέπετε, και αποτελούνταν από βιβλία τα οποία, με εξαίρεση την "Ιστορία του Χειρούργου" (η οποία "βιβλιοποιήθηκε") είχαν κυκλοφορήσει αυτόνομα είτε ως τμήματα της σειράς Κόλαση, είτε ως τμήματα της "άλλαξε-ο-Μανωλιός-κι-έβαλε-τα-ρούχα-του-αλλιώς" σειράς Σκοτάδι (που πήρε προσωρινά τη θέση της για νομικούς λόγους, όπως έχω ήδη αναφέρει). Προσωπικά, αν εξαιρέσουμε το ¨"Ο Άνθρωπος του Χαλοουϊν", τα υπόλοιπα τα έχω στις κανονικές τους εκδόσεις (που γράφουν επάνω Κόλαση, νομίζω όλα). Το Box το ίδιο, αρκετά ακριβό στην εποχή του, ιδίως αν είχες έστω και ένα βιβλίο από αυτά που περιείχε, απλώς το έχω πιάσει μια φορά στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δαμοκλεους 8, Γκαζι, πετυχα την παρακατω εικονα . Και ναι, ειναι προς πωληση post-54-0-18063900-1415527036_thumb.jpg

Edited by Nihilio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Το Box το ίδιο, αρκετά ακριβό στην εποχή του, ιδίως αν είχες έστω και ένα βιβλίο από αυτά που περιείχε, απλώς το έχω πιάσει μια φορά στα χέρια μου.

 

Το έχω, το έχω, το έχω!!!  :first:  :first:  :first:

 

Και αν εξαιρέσεις τον Masterton, τα υπόλοιπα βιβλία του κουτιού είναι από πολύ καλά έως εξαιρετικά. 

(btw, πώς σε μια τόσο προσεγμένη δουλειά, τρύπωσε ο Μάστερτον; Εκτός αν ισχύει με τον Μάστερτον στο horror ό,τι με τη γνωστή μπύρα: παντού υπάρχει ένας μύθος!)

Edited by giorgos lagonas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..