Jump to content

50 Βιβλία για το 2014


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

1. Στου Χατζηφράγκου, Κοσμάς Πολίτης (477)

2. A Call to Duty, David Weber & Timothy Zahn (391)

3. Cauldron of Ghosts, David Weber & Eric Flint (448)

4. The long way home, Poul Anderson (188)

5. Η Κόκκινη Βία 1943-1946, Σ. Μουμτζής (362)

6. Babushka Universalis, Νίκος Παπαδοπουλος (132)

7. Οι κατάσκοποι των Βαλκανίων, Α. Φερστ (429)

8. 1636 Commander Cantrell in the West Indies, Eric Flint & Charles E. Gannon (624)

Link to comment
Share on other sites

13. Οι απόψεις ενός κλόουν, Χάινριχ Μπελ. (σελ. 247)

Μου είχε λείψει ο παλιόφιλος ο Χανς, αυτό είναι όλο.

Link to comment
Share on other sites

αναγνωστικώς τουλάχιστον, το 2014 καλώς βαίνει. Στα 33 βιβλία μέχρι τώρα και προχωράμε. Θα τα περνάω ανά εικοσάδες, ιδού η πρώτη, μαζί με σύντομο σχόλιο:

 

1. Διάλογοι, Μπόρχες - Σάμπατο. Αν και δεν είναι αμιγώς λογοτεχνικό, περιέχει μέσα του πολύ περισσότερη λογοτεχνία από όση έχουν πολλά "λογοτεχνικά" βιβλία. Το πνεύμα και οι γνώσεις των δυο μεγάλων δημιουργών ενίοτε σαστίζει τον αναγνώστη. 

 

2. The Unlimited Dream Company - J.G.Ballard. Όπως είπε και ένας φίλος, είναι υπερβολικά σολιψιστικό. Ανεξέλεγκτη εισβολή ονείρων, ή απλά το παραλήρημα ενός τρελού; Όπως και να έχει, είναι ένα βαθιά πρωτότυπο, ποιητικό και παράξενο βιβλίο

 

3. Guardians of the Lost, Weiss& Hickman. Φάντασυ σαπουνάδα από το γνωστό και μη εξαιρετέο δίδυμο. Αν ενδιαφέρεται κανείς, είναι το δεύτερο μέρος της Sovereign Stone trilogy. Το διαβάζω κυριολεκτικά με το ζόρι. Πλατειάζει και είναι αφόρητα βαρετό. Όμως, ο κόσμος του είναι αυτός που παίζω στο εβδομαδιαίο μου dungeons & dragons session, ένας κόσμος που παρά το ότι είναι υπέροχος στο να παίζεις σε αυτός, η λογοτεχνική του μεταφορά απογοητεύει. Το πρώτο μέρος, τουλάχιστον κατόρθωνε να παραμένει συμπαθές εξαιτίας των χαρακτήρων. Το δεύτερο, βουλιάζει. Πρέπει να έχω διακόψει την ανάγνωσή του δεκάδες φορές, για να διαβάσω στη θέση του κάτι πιο ενδιαφέρον (δλδ οτιδήποτε!)

 

4. Red, Jack Ketchum. Αντροβιβλίο με ωραία αντρογραφή. Έχει λίγη μελούρα παραπάνω (ειδικά στο φινάλε) από όσο χρειαζόταν, αλλά γενικά το λιτό του στυλ σε κερδίζει. Ίσως το αγαπημένο μου από τον συγγραφέα, μετά από το κορίτσι της διπλανής πόρτας. 

 

5. Myths of the near future, J.G.Ballard. Συλλογή, με κοινό άξονα το ονειροειδές που εισβάλλει και επιβάλλεται της πραγματικότητας(όπως και στο Unlimited Dream Company), αλλά και μερικά διαμαντάκια. Άξιο. 

 

6. Το Φως Μέσα μου - Κων/νος Κέλλης. Είδα πολλά να γράφονται για αυτό το βιβλίο στο φόρουμ και κάποια από αυτά (ένεκα υπερβάλλοντος ζήλου;) είναι υπερβολές. Όμως, αυτό που είναι αναμφισβήτητο, είναι ότι ο Ντίνος έκανε κάτι που (δυστυχώς) έπρεπε να είναι αυτονόητο για τη χώρα μας, αλλά τελικά δεν είναι καθόλου. Έγραψε μια συλλογή τρόμου που όντως είναι ΤΡΟΜΟΥ. Το παλικάρι τρόμο αγαπάει, τρόμο έχει σπουδάσει και τρόμο ξέρει να προσφέρει. Και το κάνει με ενθουσιασμό, τιμιότητα και επαγγελματισμό. Κάπου πλατειάζει και κάπου φλυαρεί (πχ με κείμενα όπως "Με Μάτια ανοιχτά ονειρεύτηκα φωτιά"). Όμως, προσφέρει μια χορταστικότατη συλλογή διηγημάτων που (επαναλαμβάνω!) είναι όντως ΤΡΟΜΟΥ! Και το "Για την Ελίζα" είναι ένα από τα πιο δυνατά Ελληνικά διηγήματα του είδους που τυπώθηκε ποτέ. Ντίνο, ακόμα χρωστώ αναλυτικό review, όπως και στο Σταμάτη. Δεν σας ξεχνώ. 

 

7. Something Wicked This Way Comes, Ray Bradbury. Σε κάκιστη έκδοση από ΑΙΟΛΟ, με ίσως το χειρότερο εξώφυλλο όλων των εποχών! Περισσότερο ποίημα παρά πρόζα, αν και θεωρείται κλασικό, για να είμαι ειλικρινής με κούρασε. Περισσότερο είναι ένα φάντασυ παραμύθι για έφηβους και δυστυχώς εγώ είμαι πολύ έξω από το target group. Άρα, μάλλον φταίω εγώ που γερνάω και παραξενεύω, παρά ο συγγραφέας! Δεκτόν. 

 

8. Τις μικρές ώρες, Χαρούκι Μουρακάμι. Πρώτη μου επαφή με τον μεγάλο συγγραφέα και αν αυτό εστί ο φοβερός και τρομερός Μουρακάμι, δεν θα πάρω άλλο, ευχαριστώ! Πανέμορφη γραφή που όμως χρησιμοποιείται για να διηγηθεί μια πλήρως ανούσια (έως ανόητη) ιστορία που απλά μένει στη μέση, γιατί έτσι. Απογοήτευση. 

 

9. ...και το τέρας, Μιχάλης Μανωλιός. Δεν μου αρέσει η επιστημονική φαντασία. Ποτέ δεν μου άρεσε η ΕΦ. Διάβασα Phillip Dick (Τα 3 στίγματα του Πάλμερ Έλντριτζ). Δεν μου άρεσε. Διάβασα Bradbury (Martian Cronicles). Δεν τρελάθηκα. Αυτό είναι το τρίτο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας που διαβάζω και μου άρεσε. Περισσότερο από τα προηγούμενα. 

 

10. Γοτθικές Ιστορίες από βικτωριανές συγγραφείς, συλλογικό, Ars Nocturna. Μεγάλης ιστορικής αξίας. Από μόνο του, είναι φροντιστήριο στο πώς να περιγράψεις γοτθικό σκηνικό και να φτιάξεις αυτή την ιδιαίτερη ατμόσφαιρα. Στα μείον, η πολύ στενή θεματική των ιστοριών, που εξαντλούνται στο είδος την ghost story, και μάλιστα της πολύ παλιομοδίτικης, που στην εποχή μας έχει γεράσει άσχημα. 

 

11. Disaster Area, J.G.Ballard. Συλλογή διηγημάτων και μάλλον από τις σχετικά αδιάφορες του, δεδομένου ότι το διάβασα πριν 3 μήνες και δεν θυμάμαι τίποτα από αυτό. 

 

12. Ξεσκαρτάρισμα, Jack Ketchum, Leymon, Lee. Συλλογικό, 3 ιστορίες με κοινή αρχή από 3 μεγάλους συγγραφείς τρόμου, προκειμένου να δούμε πού θα καταλήξει και πού θα την φτάσει ο κάθε ένας. Το αποτέλεσμα είναι μάλλον μέτριο, με καλύτερη την ιστορία του Ketchum, μέτρια του LAymon και βαρετότατο Κθουλοpastiche από EDward Lee. 

 

13. Εργοστάσιο Σφηκών, Iain Banks. Θεωρείται κλασικό ή ψιλοcult. Μπούρδες, κατά τη γνώμη μου. Μια ατέλειωτη πρωτοπρόσωπη φλυαρία, με 2-3 καλές σκηνές (και μια απίστευτη!) αλλά μέχρι εκεί. Αυθαίρετο και ξεκάρφωτο φινάλε και παντελής αποτυχία στη σκιαγράφηση της παθολογίας του κεντρικού χαρακτήρα. 

 

14. I am Legend, Richard Matheson. Τουλάχιστον, τότε ήξεραν να γράφουν για βρικόλακες που δεν είναι λούγκρες! Εντάξει, είναι κλασικό, τα λόγια είναι περιττά. Κορυφή η ιδέα και η τρόπον τινά ανατροπή του τέλους. Αν υπήρχε σχολείο για χοροράδες, το I am Legend θα ήταν ένα από τα υποχρεωτικά μαθήματα!

 

15. Requiem, Graham Joyce. Ο αχταρμάς. Ο τύπος πήγε κάποτε στους άγιους τόπους και έγραψε και ένα βιβλίο για να κάνει απόσβεση τα έξοδα του ταξιδιού. Όσο και αν πλασάρεται για τρόμου, ΔΕΝ είναι. Τι είναι; Έλα μου ντε... τύπου Dan Brown σούπα, με ολίγη από Άρλεκιν και μερικές παράξενες (και ανησυχητικές;) ιδέες σχετικά με την... ερωτικότητα της περιόδου των γυναικών. Πάντως, η γραφή του είναι solid. 

 

16. Haunted, Chuck Palahniuk. Αυτά είναι. Το λογοτεχνικό αντίστοιχο του να σε δέρνουν. Και όχι έντεχνο ξύλο τύπου Ζίου Ζίτσου, κουνγκ φου και άλλες λεπτότητες. Βρωμόξυλο ασύστολο, με κοπάνημα εκεί που δεν επιτρέπεται από κάθε νόμο και ιδέα ανθρωπιστικού δικαίου και ιδεώδους! Και το guts είναι ένα από τα 3 κορυφαία διηγήματα στο προσωπικό μου top. Για πάντα. 

 

17. Νανούρισμα, Chuck Palahniuk. Το διάβασα καπάκι μετά το haunted και αυτό ίσως είναι άδικο για το Νανούρισμα. ΚΑλή ιδέα, αλλά πολλή φλυαρία. Με κούρασε. 

 

18. Ring, Koji Suzuki. Από τις ελάχιστες περιπτώσεις (η άλλη είναι το Hellraiser) που η ταινία είναι ανώτερη από το βιβλίο που προήλθε. Εδώ, οι ιστορίες που τρέχουν ταυτόχρονα είναι περισσότερες, όπως και οι χαρακτήρες. Ο λόγος είναι ότι πρόκειται περί τριλογίας, της οποίας το Ring είναι μόνο το πρώτο μέρος. Αν ενδιαφέρεστε για παραπάνω, η επίσημη ταινία του δεύτερου βιβλίου ΔΕΝ είναι το Ring 2, αλλά ένα σχετικά άγνωστο φιλμάκι που λέγεται Rasen, όπως εξάλλου και το βιβλίο και είναι πολύ πιο κοντά σε αυτό που ήθελε να πει ο συγγραφέας, τόσο στο δεύτερο, όσο και στο πρώτο (και περιβόητο) βιβλίο του. Και είναι πολύ λιγότερο Τρόμου και περισσότερο sci-fi. 

 

19. On Writing Horror, HWA. Πρόκειται για την ένωση συγγραφέων τρόμου της Αμερικής. Ναι, υπάρχει τέτοια οργάνωση. Ναι, είναι τόσο μπροστά οι άνθρωποι. Το βιβλίο είναι άνισο, με τα περισσότερα κεφάλαιά του να είναι γενικότητες και αοριστολογίες, αλλά μερικά να είναι διαμαντάκια. Γενικά, επειδή το κάθε ένα από τα πολλά κεφάλαιά του είναι γραμμένο από άλλο συγγραφέα, είναι πολύ ανομοιογενές. Όμως, προσφέρει ιδέες...

 

20. Το πορτρέτο του Ντόριαν Γκρεη, Oscar Wilde. Δεν είχα ξαναδιαβάσει ποτέ. Λάτρεψα. Αν όχι από τους πατερούληδες, σίγουρα είναι από τους νονούς του στυλ! Και οι φιλοσοφικές/μισανθρωπικές του ατάκες είναι όλα τα λεφτά! Θα διαβάσω κι άλλο από τον κύριο, παρακαλώ!

 

...ουφ! Αυτά για την ώρα. Το δεύτερο μέρος, όταν η δεύτερη εικοσάδα συμπληρωθεί. See you...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1. Θνητοί Θεοί - Richard Morgan (532)

2. Σάρκινο φρούτο - Μιχάλης Μανωλιός (254)

3. Ιστορίες Μυστηρίου - Συλλογικό (157)

4. Η πτώση του Υπερίωνα - Dan Simmons (565)

5. Υπόκοσμοι - Κωνσταντίνα Δελημήτρου (351)

6. Γαιόφως - Arthur Clarke (182)

7. Έλος - Πέτρος Τσαλπατούρος (94)

8. Το φως μέσα μου - Κωνσταντίνος Κέλλης (325)

9. Εφιάλτες και Ονειρότοποι (Α τόμος) - Stephen King (510)

10. Ο τρίτος αστυφύλακας - Flann OBrien (298)

11. Τις μικρές ώρες - Haruki Murakami (229)

12. Η μεταμόρφωση - Franz Kafka (127)

13. Η Θεωρία της Σχετικότητας - Albert Einstein (146)

14. Software - Rudy Rucker (245)

15. Ο άνθρωπος με τα δύο πρόσωπα - David Ambrose (371)

16. Λαβύρινθος θανάτου - Philip K. Dick (198)

17. Indigo - Graham Joyce (247)

18. Δον Κιχώτης - Miguel De Cervantes (106)

19. Αληθινή Ιστορία - Λουκιανός (106)

20. Το καταραμένο παιχνίδι - Clive Barker (462)

21. Η μέθοδος αναπνοών - Stephen King (179)

22. Η γυναίκα με το νούμερο 13 - José Carlos Somoza (507)

23. Ενυδρία - Βάγια Ψευτάκη (229)

Link to comment
Share on other sites

20.Clive Barker - Το καταραμένο παιχνίδι (446) Οξύ-Κόλαση
21.Joe Hill - Φαντάσματα του 20ου αιώνα (381) BELL
22.Ζοζε Σαραμαγκου - Καιν (152) Καστανιώτης
23.James Ellroy - Οι Δρομοι του δολοφόνου (399) Καστανιωτης
24.Christofer Paolini - Η κληρονομιά (1098) Πατακης
25.Αbraam Merritt - Επτα βήματα για τον Σατανά (272) ALIEN
26.Roger Hobbs - Ο άνθρωπος φάντασμα (440) Κλειδάριθμος

 

Πολύ γρηγορο βιβλιο,απο εκείνα που δε θες να αφησεις κατω..

Link to comment
Share on other sites

Απρίλιος

12. Θαυμαστός καινούργιος κόσμος, Aldous Huxley (p. 232)

13. Το μαύρο μονοπάτι, Asa Larsson (p.451)

14. Tο φως μέσα μου, Κωνσταντίνος Κέλλης (p. 325)

15. Ο Σκύλος της Φλάνδρας, Marie Louise de la Ramee (p.92)

16. Η επιστροφή του εκτελεστή (Ο Χρυσαφένιος Άνθρωπος - ΙΙ), Robin Hobb (p.686)

17. Γλυκιά αιωνιότητα, George Pelecanos (p.382)

 

Χμ, δεύτερη ευκαιρία που του δίνω, μάλλον θα πάρει και τρίτη.

Link to comment
Share on other sites

 

 1. Θνητοί Θεοί - Richard Morgan (532)

2. Σάρκινο φρούτο - Μιχάλης Μανωλιός (254)

3. Ιστορίες Μυστηρίου - Συλλογικό (157)

4. Η πτώση του Υπερίωνα - Dan Simmons (565)

5. Υπόκοσμοι - Κωνσταντίνα Δελημήτρου (351)

6. Γαιόφως - Arthur Clarke (182)

7. Έλος - Πέτρος Τσαλπατούρος (94)

8. Το φως μέσα μου - Κωνσταντίνος Κέλλης (325)

9. Εφιάλτες και Ονειρότοποι (Α τόμος) - Stephen King (510)

10. Ο τρίτος αστυφύλακας - Flann OBrien (298)

11. Τις μικρές ώρες - Haruki Murakami (229)

12. Η μεταμόρφωση - Franz Kafka (127)

13. Η Θεωρία της Σχετικότητας - Albert Einstein (146)

14. Software - Rudy Rucker (245)

15. Ο άνθρωπος με τα δύο πρόσωπα - David Ambrose (371)

16. Λαβύρινθος θανάτου - Philip K. Dick (198)

17. Indigo - Graham Joyce (247)

18. Δον Κιχώτης - Miguel De Cervantes (106)

19. Αληθινή Ιστορία - Λουκιανός (106)

20. Το καταραμένο παιχνίδι - Clive Barker (462)

21. Η μέθοδος αναπνοών - Stephen King (179)

22. Η γυναίκα με το νούμερο 13 - José Carlos Somoza (507)

23. Ενυδρία - Βάγια Ψευτάκη (229)

24. Flatland - Edwin A. Abbott (150)

 

Άκουσα πρώτη φορά για το βιβλίο στο The Big Bang Theory, αλλά τότε νόμισα ότι ήταν απλά ένα βιβλίο εκλαϊκευμένης επιστήμης. Πολύ αργότερα έμαθα ότι πρόκειται για ένα μυθιστόρημα από 1884(!). Είναι πολύ ενδιαφέρον να μαθαίνουμε για τις ιδιαιτερότητες ενός επίπεδου σύμπαντος. Βέβαια, λείπουν πολλές τεχνικές λεπτομέρειες που έχουν να κάνουν με τη φυσική του κόσμου, και το βιβλίο καταπιάνεται κυρίως με το πώς είναι κοινωνικά διαβαθμισμένη η κοινωνία και ποιοι κανόνες τη διέπουν. Η οποία κοινωνία είναι αρκετά σκληρή και σεξιστική. Διαβάζοντας τις σημειώσεις του Τεύκρου Μιχαηλίδη στο τέλος καταλαβαίνει κανείς πόσο επηρεασμένο είναι το βιβλίο από τη Βικτωριανή κοινωνία, και πώς με τον τρόπο του καυτηριάζει τα κακώς κείμενα της εποχής του. Πολύ ενδιαφέρον από αυτήν την άποψη. Αυτό αποτελεί το πρώτο μέρος του βιβλίου. Το δεύτερο είναι κάπως πιο μαθηματικό, προσπαθώντας να εισάγει την έννοια των τριών διαστάσεων σε έναν επίπεδο κόσμο, κάτι που θεωρείται θρησκευτική βλασφημία και τιμωρείται αυστηρά. Μ' αυτόν τον τρόπο ο Abbott ήθελε να δείξει το πώς έπρεπε να εξετάζεται η τέταρτη διάσταση, που τότε ήταν ακόμη στα σπάργανα. Η πλοκή είναι υποτυπώδης, αλλά το βιβλίο είναι πολύ ενδιαφέρον και χωρίς αυτήν. Κάθε μαθηματικόφιλος που σέβεται τον εαυτό του οφείλει να το διαβάσει. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνει για άλλους. Το βιβλίο είναι ευκολοδιάβαστο και ευχάριστο, πέρα από τις μαθηματικές του προεκτάσεις. 

 

Edited by Mesmer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14. Περί έρωτος και άλλων δαιμονίων, Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες. (σελ. 239)

Όχι από τα καλά βιβλία του Μάρκες, με κράτησε και δεν με κράτησε. Πότε έτσι πότε αλλιώς, αλλά το καλό είναι ότι διαβάστηκε γρήγορα, γιατί όσο προχωρούσε, η ερωτική ιστορία φούντωνε (και μαζί το ενδιαφέρον).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20.Clive Barker - Το καταραμένο παιχνίδι (446) Οξύ-Κόλαση
21.Joe Hill - Φαντάσματα του 20ου αιώνα (381) BELL
22.Ζοζε Σαραμαγκου - Καιν (152) Καστανιώτης
23.James Ellroy - Οι Δρομοι του δολοφόνου (399) Καστανιωτης
24.Christofer Paolini - Η κληρονομιά (1098) Πατακης
25.Αbraam Meritt - Επτα βήματα για τον Σατανά (272) ALIEN
26.Roger Hobbs - Ο άνθρωπος φάντασμα (440) Κλειδάριθμος
27.Thomas Tessier - Ο Νυχτοβάτης (191) Οξυ-Κολαση

Link to comment
Share on other sites

27.Thomas Tessier - Ο Νυχτοβάτης (191) Οξυ-Κολαση

 

Πως σου φάνηκε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ηταν η δευτερη φορα που το διαβασα και απο την πρωτη δεν θυμομουν τιποτα.Η πλοκη, για οσους δε γνωριζουν αφορα ενα αμερικανο στρατιωτη που εχει γυρισει απο το Βιετναμ κ ζει τη ζωη του ήσυχα,σχεδον βαρετα,με το επιδομα που λαμβανουν οι βετερανοι.Και οταν τον βρισκουμε ειναι που αρχιζουν τα "ονειρα".Ονειρα που περιγραφουν μια αλλη,παλαιοτερη ζωη.Εχει σημεια που η αφηγηση γινεται υποτονικη και σημεια που διαβαζεις με γουρλωμενα ματια.Η σκηνη σεξ ειναι ενα τετοιο παραδειγμα(απορω πως δεν την θυμομουν).H "πτωση" του χαρακτηρα οσο περνουν οι σελιδες γινεται ολο και πιο ενοχλητικη και καλογραμμενη.Αν εξαιρεσεις μερικους συμβολισμους που δεν καταλαβα οπως γιατι ο ηρωας διαβαζει τον αντρα στο ψηλο καστρο του Dick (ακομα καθεται στη βιβλιοθηκη μου) το ευχαριστηθηκα παρα πολυ.Με ξαφνιασε για να ειμαι πιο ακριβης.Σιγουρα θα το ξαναπιασω καποια στιγμη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο σκοτεινό δωμάτιο. Σχόλιο εδώ:  Peter Straub  

 

-Απρίλιος

 

51. Ρόμπερτ Τζόρνταν, "Κόναν ο Καταστροφέας", εκδόσεις Space, 1987, σελ. 216(8/10)

52. Μάικλ Κράιτον, "Σφαίρα", εκδόσεις Bell, 1998, σελ. 414(8.5/10)

53. Ελίζαμπεθ Χαντ, "Ο Φραντσέζος", εκδόσεις Λιβάνη, 1997, σελ. 249(6/10)

54. Τσαρλς Γκραντ, "The X-Files: Τελώνια", εκδόσεις Έσοπτρον, 1997, σελ. 254(6.5/10)

55. Κλάιβ Μπάρκερ, "Τα βιβλία του αίματος ΙΙΙ", εκδόσεις Τρίτων, 1994, σελ. 237(8/10)

56. Μπελίντα Μπάουερ, "Μαύρο χώμα", εκδόσεις Bell, 2010, σελ. 280(7/10)

57. Ρικ Γιάνσεϊ, "Το 5ο Κύμα", εκδόσεις Πατάκη, 2014, σελ. 612(9/10)

58. Ντάνιελ Χ. Γουίλσον, "Robopocalypse", εκδόσεις Πλατύπους, 2014, σελ. 470(9.5/10)

59. Γκράχαμ Γκριν, "Ο ήσυχος Αμερικάνος", εκδόσεις Πόλις, 2003, σελ. 278/320(8.5/10)

60. Γκάβιν Λάιαλ, "Μεσάνυχτα κι ένα λεπτό", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1972, σελ. 194(8/10)

61. Τζον Κρίστοφερ, "Οι Δαίμονες", εκδόσεις Κάκτος, 1979, σελ. 244(7.5/10)

62. Στελ Παύλου, "Κυκλάδης", εκδόσεις Μίνωας, 2007, σελ. 559(8.5/10)

63. Τζέιμς Ελρόι, "Η Μαύρη Ντάλια", εκδόσεις Άγρα, 2006, σελ. 460(9.5/10)

64. Κ. Γ. Τζέτερ, "Δρ. Άντερ", εκδόσεις Μέδουσα, 1992, σελ. 224(8.5/10)

65. Τζον Μακντόναλντ, "Το δίχτυ της αράχνης", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1981, σελ. 190(8/10)

66. Πίτερ Στράουμπ, "Στο σκοτεινό δωμάτιο", εκδόσεις Bell, 2006, σελ. 410(7.5/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ηταν η δευτερη φορα που το διαβασα και απο την πρωτη δεν θυμομουν τιποτα.Η πλοκη, για οσους δε γνωριζουν αφορα ενα αμερικανο στρατιωτη που εχει γυρισει απο το Βιετναμ κ ζει τη ζωη του ήσυχα,σχεδον βαρετα,με το επιδομα που λαμβανουν οι βετερανοι.Και οταν τον βρισκουμε ειναι που αρχιζουν τα "ονειρα".Ονειρα που περιγραφουν μια αλλη,παλαιοτερη ζωη.Εχει σημεια που η αφηγηση γινεται υποτονικη και σημεια που διαβαζεις με γουρλωμενα ματια.Η σκηνη σεξ ειναι ενα τετοιο παραδειγμα(απορω πως δεν την θυμομουν).H "πτωση" του χαρακτηρα οσο περνουν οι σελιδες γινεται ολο και πιο ενοχλητικη και καλογραμμενη.Αν εξαιρεσεις μερικους συμβολισμους που δεν καταλαβα οπως γιατι ο ηρωας διαβαζει τον αντρα στο ψηλο καστρο του Dick (ακομα καθεται στη βιβλιοθηκη μου) το ευχαριστηθηκα παρα πολυ.Με ξαφνιασε για να ειμαι πιο ακριβης.Σιγουρα θα το ξαναπιασω καποια στιγμη :)

Και εγώ θέλω να το ξαναδιαβάσω, γιατί θυμάμαι ελάχιστα από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

 

Ηταν η δευτερη φορα που το διαβασα και απο την πρωτη δεν θυμομουν τιποτα.Η πλοκη, για οσους δε γνωριζουν αφορα ενα αμερικανο στρατιωτη που εχει γυρισει απο το Βιετναμ κ ζει τη ζωη του ήσυχα,σχεδον βαρετα,με το επιδομα που λαμβανουν οι βετερανοι.Και οταν τον βρισκουμε ειναι που αρχιζουν τα "ονειρα".Ονειρα που περιγραφουν μια αλλη,παλαιοτερη ζωη.Εχει σημεια που η αφηγηση γινεται υποτονικη και σημεια που διαβαζεις με γουρλωμενα ματια.Η σκηνη σεξ ειναι ενα τετοιο παραδειγμα(απορω πως δεν την θυμομουν).H "πτωση" του χαρακτηρα οσο περνουν οι σελιδες γινεται ολο και πιο ενοχλητικη και καλογραμμενη.Αν εξαιρεσεις μερικους συμβολισμους που δεν καταλαβα οπως γιατι ο ηρωας διαβαζει τον αντρα στο ψηλο καστρο του Dick (ακομα καθεται στη βιβλιοθηκη μου) το ευχαριστηθηκα παρα πολυ.Με ξαφνιασε για να ειμαι πιο ακριβης.Σιγουρα θα το ξαναπιασω καποια στιγμη :)

Και εγώ θέλω να το ξαναδιαβάσω, γιατί θυμάμαι ελάχιστα από αυτό.

 

 

Και εγώ το διάβασα δεύτερη φορά (και τελευταία) πριν από λίγο καιρό για το project του τρόμου. Καλό βιβλίο, χωρίς να είναι τίποτα το τρομερό.

Link to comment
Share on other sites

1. Στου Χατζηφράγκου, Κοσμάς Πολίτης (477)

2. A Call to Duty, David Weber & Timothy Zahn (391)

3. Cauldron of Ghosts, David Weber & Eric Flint (448)

4. The long way home, Poul Anderson (188)

5. Η Κόκκινη Βία 1943-1946, Σ. Μουμτζής (362)

6. Babushka Universalis, Νίκος Παπαδοπουλος (132)

7. Οι κατάσκοποι των Βαλκανίων, Α. Φερστ (429)

8. 1636 Commander Cantrell in the West Indies, Eric Flint & Charles E. Gannon (624)

9. Pirates of the Timestream, Steve White (256)

Ευκολοδιάβαστη ιστορλια με ταξίδι στο χρόνο. Α και με τον κύριο ήρωα να είναι Έλληνας από την Εσπερία, η οποία Εσπερία είναι (κυρίως) Ελληνική διαστρικη αποικία τον 24ο αιώνα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

17. Joseph Sheridan Le Fanu, Καρμίλλα, Ars Nocturna (4/5)

18. Neil Gaiman, Coraline, Το Σπίτι στην Ομίχλη, Οξύ (4/5)

19. George R.R. Martin, A Feast for Crows, Βορά Ορνιών, Anubis (5/5)

20. Erich Maria Remarque, Ουδέν Νεώτερον από το Δυτικό Μέτωπο, Ζαχαρόπουλος (5/5)

21. Παναγιώτης Κούστας, Έξι Δισεκατομύρια Τρόποι Ζωής, Τρίτων (4/5, σχόλιο: πιθανότατα αύριο)

22. Daniel Keyes, Flowers for Algernon (4/5, σχόλιο: http://community.sff.gr/topic/15628-daniel-keyes/ )

Link to comment
Share on other sites

1. Θνητοί Θεοί - Richard Morgan (532)

2. Σάρκινο φρούτο - Μιχάλης Μανωλιός (254)

3. Ιστορίες Μυστηρίου - Συλλογικό (157)

4. Η πτώση του Υπερίωνα - Dan Simmons (565)

5. Υπόκοσμοι - Κωνσταντίνα Δελημήτρου (351)

6. Γαιόφως - Arthur Clarke (182)

7. Έλος - Πέτρος Τσαλπατούρος (94)

8. Το φως μέσα μου - Κωνσταντίνος Κέλλης (325)

9. Εφιάλτες και Ονειρότοποι (Α τόμος) - Stephen King (510)

10. Ο τρίτος αστυφύλακας - Flann OBrien (298)

11. Τις μικρές ώρες - Haruki Murakami (229)

12. Η μεταμόρφωση - Franz Kafka (127)

13. Η Θεωρία της Σχετικότητας - Albert Einstein (146)

14. Software - Rudy Rucker (245)

15. Ο άνθρωπος με τα δύο πρόσωπα - David Ambrose (371)

16. Λαβύρινθος θανάτου - Philip K. Dick (198)

17. Indigo - Graham Joyce (247)

18. Δον Κιχώτης - Miguel De Cervantes (106)

19. Αληθινή Ιστορία - Λουκιανός (106)

20. Το καταραμένο παιχνίδι - Clive Barker (462)

21. Η μέθοδος αναπνοών - Stephen King (179)

22. Η γυναίκα με το νούμερο 13 - José Carlos Somoza (507)

23. Ενυδρία - Βάγια Ψευτάκη (229)

24. Flatland - Edwin A. Abbott (150)

25. Σφαγείο νούμερο πέντε - Kurt Vonnegut (228)

 

Είναι αδύνατο να φανταστείς πώς μπορούν να δέσουν αρμονικά ο Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος, τα χρονοταξίδια και η απαγωγή από εξωγήινους. Εδώ, όμως, γίνεται. Και γίνεται τόσο απλά και εύκολα, που το θεωρείς σαν απλή καθημερινότητα. Ο ήρωάς μας είναι ο Μπίλι Πίλγκριμ και δεν γίνεται να μην τον συμπαθήσεις. Περνάει τόσα πολλά βάσανα, αλλά ο ίδιος διαθέτει μια αφέλεια, που είναι σαν να μην τα δίνει σημασία. Ακόμη κι όταν οι άλλοι τον εκμεταλλεύονται. Κι εσύ σκυλιάζεις μέσα σου, και φωνάζεις γιατί!, και είναι λες κι όλα αυτά τα βάσανα να τα περνάς κι εσύ μαζί. Έτσι πάει. Ο συγγραφέας, μέρος κι αυτός του πολέμου που περιγράφει, ξέρει πολύ καλά αυτά για τα οποία μας μιλάει. Τα δεινά του πολέμου, αυτά που πρέπει να γίνουν, κι αυτά που γίνονται αλλά δεν λέγονται. Πολλές κακουχίες περνάνε μπροστά απ' τα μάτια μας, αλλά δίνονται με έναν σατιρικό και δηκτικό τρόπο, που περνάνε πιο ανώδυνα απ' τα μάτια μας, αλλά μας βάζουν να σκεφτούμε καλά όλα αυτά που συμβαίνουν. Ένα αντιπολεμικό βιβλίο που σατιρίζει ακόμα και τον εαυτό του. Το να γράψεις ένα αντιπολεμικό βιβλίο είναι σαν να γράφεις ένα αντιπαγοβουνικό βιβλίο. Όσα και να γράψεις, τα παγόβουνα θα συνεχίσουν να υπάρχουν. Έτσι πάει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

1. Το Φως μέσα μου, Κωνσταντίνος Κέλλης, Momentum.

2.Η Γκρίζα χώρα και άλλες ιστορίες από τον μακρινό βορρά, Θωμάς Μαστακούρης, Ars Nocturna.

3. Ιστορίες Επιστημονικής Φαντασίωσης, Δημήτρης Σπυρίδωνος, Συμπαντικές Διαδρομές.

4.Από τη Σκόνη, Τέτη Θεοδώρου, Ars Nocturna.

5.Γη!, Stefano Benni, εκδ. Παρατηρητής.

6. Σκέψου σαν δεινόσαυρος, ανθολογία εφ διηγημάτων, Παρά Πέντε.

7.Η αστυνομία της βιβλιοθήκης, Stephen King, Επιλογή.

8. Θα φωνάξω την αστυνομία, Ίρβινγκ Γιάλομ, Άγρα. 

9.Πριν την αγχόνη, Joe Abercrombie, Anubis.

10)Ούτε γάτα ούτε ζημιά, David Lodge, Bell.

11) I've got your number, Sophie Kinsella.

12)Παγκόσμιος Πόλεμος Ζ, Max Brooks, Anubis.

13)Η Νεράιδα των δοντιών, Graham Joyce, Οξύ.

14)Κι εσύ ζεις μόνη;, Αν Ντε Μπαρτιγιά, εκδ. Αλεξάνδρεια.

15)Ο τελευταίος μονόκερως, Peter S. Beagle, Anubis.

16)Κάτω απ' τους ουρανοξύστες, Δημήτρης Ψαθάς, εκδ. Λιβάνη. Ναι, αυτός που έγραψε τη "Μαντάμ Σουσού", τη "Χαρτοπαίχτρα" κλπ κλπ. Ταξιδιωτικές εντυπώσεις από τις Η.Π.Α. όπως του φάνηκαν στα δυο του ταξίδια (με πλοίο μάλιστα) το '50 και το '57. Μου κάνει εντύπωση ότι αναφέρονται διάφορα πράγματα που δεν υπάρχουν σήμερα, όπως οι συσκευές που λειτουργούν με κέρματα και κάνουν από λουστράρισμα παπουτσιών μέχρι μαγνητοφώνηση της φωνής σου σε δίσκο, έτσι, στο πόδι (γιατί το χρειαζόταν κανείς αυτό το 1950, άραγε; ). Ο Ψαθάς έχει πάντα πλάκα όταν γράφει και προσέχει το κείμενό του, αλλά χτυπάνε πολύ αναχρονιστικά, πλησιάζοντας το γελοίο, οι διαφορές αντίληψης ενός Έλληνα των '50ς με τους σημερινούς: η φρίκη του Έλληνα άντρα της εποχής όταν βλέπει τον Ελληνοαμερικάνο σύζυγο να πλένει τα πιάτα (διότι έτσι κάνουν όλοι οι Αμερικάνοι σύζυγοι για να στεριώσει ο γάμος) και ο τρόμος του κατά τη διάρκεια της βόλτας του στο Χάρλεμ (άπειρες φορές και σε όλες τις εκδοχές η λέξη "αράπης", χωρίς να καταλήγει, ωστόσο, σε ρατσιστικό συμπέρασμα). Εκνευρισμός του Έλληνα με την ταχύτητα της ζωής στη Νέα Υόρκη, όπου ταξιδεύεις πατικωμένος σπίτι-δουλειά, τρως στα γρήγορα και όπου προλάβεις στο lunch break και ο μεσημεριανός ύπνος δεν είναι καν αποδεκτός ως συνήθεια. Θαυμασμός για τα μουσεία, το μέγεθος των θεάτρων και των κινηματογράφων και το εμπόριο της μαζικής παραγωγής, την εποχή που στην Αθήνα χρειαζόταν μοδίστρα για να ράψεις ένα φόρεμα. Απορία για το πόσο εύκολο είναι να γίνεις πλούσιος ή διάσημος στην Αμερική με μια ιδέα πρωτότυπη ή κάνοντας κάτι περίεργο. Έκπληξη με το πόσο εξαπλωμένος είναι ο "γκαγκστερισμός" και σε ληστεύουν ακόμα και μέρα μεσημέρι (από τότε; ). Αρκετά ενδιαφέρον και χρειάζεται πολύ λιγότερη υπομονή και ανοιχτό μυαλό για να το διαβάσεις από ό,τι θα νόμιζε κανείς με την πρώτη ματιά.

17)Lord John and the plague of zombies, Diana Gabaldon. Αυτό δεν ήταν μόνο του στο βιβλίο, έχει άλλες τρεις νουβέλες, αλλά η καθεμιά είναι κοντά 200 σελίδες, οπότε ελπίζω να πιάνεται κι από μόνη της σαν βιβλίο. Επιτέλους καινούριο με τον Λόρδο Τζον, τον είχα πεθυμήσει. Ο πολύ τυπικός Άγγλος τζέντλεμαν, που με το τίποτα φοβάται μη βρεθεί ή φέρει κάποιον άλλον σε δύσκολη θέση, αλλά τυχαίνει να είναι αξιωματικός του βρετανικού στρατού το 1700 και γκέι και, παρόλο που τα καταφέρνει πολύ καλά να μη μπλέκει σε μπελάδες, οι μπελάδες βρίσκονται στα πόδια του από μόνοι τους. Αυτή τη φορά τον στέλνουν στη Τζαμάικα να βρει τι γίνεται με κάτι φυτείες όπου οι μαύροι σκλάβοι έχουν εξεγερθεί. Πάντα πολύ ωραίο το πολύ ρεαλιστικό και πλούσιο γράψιμο της DG που έχει κάνει έρευνα για τον 18ο αιώνα. Το πιο ενδιαφέρον, στη συγκεκριμενη νουβέλα, είναι ότι, παρόλο που υπάρχουν στ' αλήθεια ζόμπι εκεί μέσα, δε θα είστε σίγουροι αν είναι φάντασυ ή μέινστριμ.  

18)11.22.63, Stephen King. Σχόλιο εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

16)Κάτω απ' τους ουρανοξύστες, Δημήτρης Ψαθάς, εκδ. Λιβάνη. Ναι, αυτός που έγραψε τη "Μαντάμ Σουσού", τη "Χαρτοπαίχτρα" κλπ κλπ. Ταξιδιωτικές εντυπώσεις από τις Η.Π.Α. όπως του φάνηκαν στα δυο του ταξίδια (με πλοίο μάλιστα) το '50 και το '57. Μου κάνει εντύπωση ότι αναφέρονται διάφορα πράγματα που δεν υπάρχουν σήμερα, όπως οι συσκευές που λειτουργούν με κέρματα και κάνουν από λουστράρισμα παπουτσιών μέχρι μαγνητοφώνηση της φωνής σου σε δίσκο, έτσι, στο πόδι (γιατί το χρειαζόταν κανείς αυτό το 1950, άραγε; ).

 

Να δεις αυτό για να μάθεις http://www.imdb.com/title/tt1233192/

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

χεχε βάλε quote Melkiades, γιατί έψαχνα να βρω γιατί απαντάς στον εαυτό σου!

Link to comment
Share on other sites

16)Κάτω απ' τους ουρανοξύστες, Δημήτρης Ψαθάς, εκδ. Λιβάνη. Ναι, αυτός που έγραψε τη "Μαντάμ Σουσού", τη "Χαρτοπαίχτρα" κλπ κλπ. Ταξιδιωτικές εντυπώσεις από τις Η.Π.Α. όπως του φάνηκαν στα δυο του ταξίδια (με πλοίο μάλιστα) το '50 και το '57. Μου κάνει εντύπωση ότι αναφέρονται διάφορα πράγματα που δεν υπάρχουν σήμερα, όπως οι συσκευές που λειτουργούν με κέρματα και κάνουν από λουστράρισμα παπουτσιών μέχρι μαγνητοφώνηση της φωνής σου σε δίσκο, έτσι, στο πόδι (γιατί το χρειαζόταν κανείς αυτό το 1950, άραγε; ).

 

Να δεις αυτό για να μάθεις http://www.imdb.com/title/tt1233192/

 

Άσε nikosal, ήμουν σίγουρη ότι έβαλα quote χθες αλλά έχω και ένα θεματάκι με τo ίντερνετ και γράφω ό,τι να ναι τις τελευταίες μέρες :)

 

Από την άλλη βέβαια, λέω να κοιτάξω το παραπάνω για να μάθω και αν συνεχίσω να έχω απορία θα μου ξαναπαντήσω. :dazzled:

 

Και στο θέμα μας:

 

Απρίλιος

12. Θαυμαστός καινούργιος κόσμος, Aldous Huxley (p. 232)

13. Το μαύρο μονοπάτι, Asa Larsson (p.451)

14. Tο φως μέσα μου, Κωνσταντίνος Κέλλης (p. 325)

15. Ο Σκύλος της Φλάνδρας, Marie Louise de la Ramee (p.92)

16. Η επιστροφή του εκτελεστή (Ο Χρυσαφένιος Άνθρωπος - ΙΙ), Robin Hobb (p.686)

17. Γλυκιά αιωνιότητα, George Pelecanos (p.382)

18. Πλανήτης Πρέσπα - Μια μεγάλη ιστορία, Σοφία Νικολαΐδου (p. 329)

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

15. Η κοιλάδα των ξωτικών, Γουστάβο Μάρτιν Γκάρθο. (σελ. 184)

Πολύ ωραίο, ανάλαφρο βιβλίο, με παραμυθένια αίσθηση και μια τρυφερή (αλλά όχι γλυκερή) γραφή.

Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα: Ιστορίες Κυβερνοπάνκ (σελ 239)

2) Stephen King: Η Ομίχλη (σελ 201)

3) Philip Pullman: Το Αστέρι του Βορρά (σελ 438)

4) Philip Pullman: Ο Άρχοντας των Δύο Κόσμων (σελ 409)

5) Philip Pullman: Το Κεχριμπαρένιο Τηλεσκόπιο (σελ 550)

6) Ωρόρα: Ιστορίες με Δαιμόνιους Κλέφτες (σελ 237)

7) Thomas Tessier: Ο Νυχτοβάτης (σελ 191)

8) Συλλογικό Έργο: Κοινωνίες του Αύριοarrow-10x10.png (σελ 223)

9) Συλλογικό Έργο: Όταν Ξυπνούν οι Εφιάλτες (σελ 240)

10) Henry Rider Haggard: She (σελ 320)

11) Eric Frank Russell: Και Μετά δεν Απέμεινε Κανείς (σελ 207)

12) Chuck Palahniuk: Fight Club (σελ 221)

13) James Ellroy: Λος Άντζελες Εμπιστευτικό (σελ 593)

14) Dan Brown: Illuminati- Οι Πεφωτισμένοι (σελ 655)

15) Max Brooks: Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος (σελ 445)

16) Henry James: Το Στρίψιμο της Βίδας (σελ 141)

Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος

 

 

1. Το Φάντασμα της Όπερας, Gaston Leroux, Εκδοτικός Οίκος Λιβάνη (457 σελίδες)

2. Ο ερωτευμένος Πολωνός, Μάρω Βαμβουνάκη, Ψυχογιός (218 σελίδες)

 

Φεβρουάριος

 

3. Ο Θεός των Μικρών Πραγμάτων, Αρουντάτι Ρόι, Ψυχογιός (427 σελίδες)

4. Από την Αξό Καππαδοκίας πρόσφυγες στα Κύργια Δράμας, Παρασκευάς Α. Παντζαρτζής (31 σελίδες)

5. Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας, Ανθολογία του Φανταστικού, Επιλογή διηγημάτων: Margaret Weis, Εκδόσεις Anubis (333 σελίδες)

6. Το κινέζικο δωμάτιο, Κατερίνα Χρυσανθοπούλου, cult stories (265 σελίδες)

 

Μάρτιος

 

7. Ροβεράντομ, Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν, Αίολος (169 σελίδες)

8. Μαρτυρία ενός μετανάστη στη Γερμανία (Εργάτης – Σπουδαστής – Κοινωνικός Λειτουργός), Παρασκευάς Παντζαρτζής (94 σελίδες)

9. Ύζαμπελ, Guy Gavriel Kay, Εκδόσεις Anubis (413 σελίδες)

10. Οι ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου, Τζ. Κ. Ρόουλινγκ, Ψυχογιός (92 σελίδες)

 

Απρίλιος

 

11. Μέσα απ’ το γυαλί, Ευθυμία Ε. Δεσποτάκη, Συμπαντικές Διαδρομές (85 σελίδες)

12. Ο ξένος, Albert Camus, Παρά Πέντε (109 σελίδες)
13. Το Τραγούδι του Χρόνου, Βιβλίο 2: Το Ρολόι του Κόσμου, Γιώργος Χατζηκυριάκος (325 σελίδες)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1.M. Weis & T. Hickman "Δράκοι στο Φθινοπωρινό Δειλινό" Εκδόσεις Anubis,  σελ. 560 (7,5/10)
2. Collette Davenat " Ιερά Οργή", Εκδόσεις Ενάλιος, σελ. 380 (8/10)
3. Ursula Leguin " Η Πιο Μακρινή Ακτή", Εκδόσεις Τρίτων, σελ. 230 (6,5/10)
4. John Maddox Roberts "Ένα νομικό ζήτημα" εκδόσεις introbooks, σελ. 450 (7/10)
5. Philip dick " Ο Αντίστροφος Κόσμος" εκδόσεις Μέδουσα, σελ. 200 (8/10)
6. David Camus " Οι Στρατιώτες του Χριστού, Εκδόσεις Ψυχογιός, σελ. 550 (6,5/10)
7. JRR Tolkienarrow-10x10.png " Ο αγρότης ο τζάιλς απ το χωριό", Εκδόσεις Αίολος, σελ. 216 (7,5/10)
8. Arturo Perez Reverte " Η καθαρότητα του αίματος" Εκδόσεις Πατάκη, σελ. 296 (8,5/10)
9. Jack vance , Ριαλτο ο θαυμαστος, εκδοσεις Αίολος, σελ 260, (6, 5/10)

10. Bernard Cornwell "Ο θάνατος των Βασιλέων", εκδόσεις Ψυχογιός, σελ. 440 (10/10)

11. Philipp Vandenberg " Φάκελος Γολγοθάς" Εκδόσεις Κονιδάρη, σελ. 490 (6/10)

12. Νίκος Καζαντζάκης " Ασκητική" Εκδόσεις Έθνος, σελ. 110 (8/10)

13. Cretien de Troyes "Πάρσιφαλ η το έπος του Γκράαλ" Εκδόσεις Ωκεανίδα, σελ. 410 (5/10)

14. Ursula Leguin " Η απελευθέρωση μιας γυναίκας" Εκδόσεις Παρα Πέντε, σελ. 180 (8/10)

15. Gill Anton " Η πόλη του Ορίζοντα" Εκδόσεις Alien ,Σελ 240 (8/10)

16. Iain Pears " Ο Χαμένος Πίνακας του Ραφαήλ" Εκδόσεις Opusmagnum, σελ. 250 (7,5/10)

17. Victoria Grossack and Alice Underwood "Ιοκάστη" Εκδόσεις Κέδρος, σελ. 500 (9,5/10)

18. Lord Dunsany " Η κόρη του βασιλια της χώρας των ξωτικών" εκδόσεις αιολος, σελ. 270 (7/10)

19. Νίκος Καζαντζάκης " Ο Φτωχούλης του Θεού" Εκδόσεις Έθνος, σελ. 420 (9/10)

20. LAGERKVIST PAR " ο Νάνος" Εκδόσεις ΚΑστανιώτης, σελ. 160 (8,5/10) καλό με ωραια γραφή και τον ορισμο του μοχθηρου και κομπλεξικου πλασματος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..