Jump to content

50 Βιβλία για το 2014


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

1. Γιώργος Χατζηκυριάκος, Η Χώρα των Χαμένων Ευχών, Βορειοδυτικές Εκδόσεις, 2011 (4/5)

2. Margaret Atwood, The Handmaid's Tale, Εστία, 1990 (5/5)

3. Θωμάς Μαστακούρης, Η Γκρίζα Χώρα και Άλλες Ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά, Ars Nocturna, 2012 (3/5)

 

 

 

Η Γκρίζα Χώρα και Άλλες Ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά

Η άποψη μου στο υπό-forum του βιβλίου: http://community.sff.gr/topic/15056-%CE%B7-%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B1-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BD%CF%8C/

Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

3) Νεκροσκοπος 2: Βαμπιρι - B. Lumney (420)

Παλ Περιπετεια τρομου με καλες ιδεες αλλα και γραφικοτητες και εναν εκνευριστικα πανισχυρο πρωταγωνιστη

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω, λοιπόν, κι εγώ για εφέτος.

1. Siren promised, Jeremy Robert Johnson (173)

Καλά ξεκίνησε η χρονιά, με ένα βιβλίο που παίζει ανάποδα σε σχέση με τις ιστορίες όπου όλα τα παράξενα αποδίδονται στην τρέλα ή στη χρήση φαρμάκων ή τέλος πάντων, αντιλαμβάνεστε. Εδώ με το καλημέρα βουτάμε στο τριπάκι των παραισθησιογόνων, επιστρέφουμε πίσω και εκεί που είμαστε βέβαιοι ότι όλα είναι φαντασία, ωπ!
Εξαιρετικά καλογραμμένο και με πολύ καλό artwork.

Link to comment
Share on other sites

Στην κάψα του καλοκαιριού. Αυτό είναι το πρώτο βιβλίο που έγραψε ο Τζον Κάτσενμπαχ πριν από τριάντα και βάλε χρόνια και είναι η πρώτη μου επαφή με το έργο του. Αν και δεν είναι από τα καλύτερα αστυνομικά θρίλερ που έχω διαβάσει, σίγουρα με κράτησε και με ψυχαγώγησε για κάμποσες ώρες. Ο Μάλκολμ Άντερσον είναι ένας δημοσιογράφος του αστυνομικού και δικαστικού ρεπορτάζ στην εφημερίδα Ζουρνάλ του Μαϊάμι, που πάντα ψάχνει το μεγάλο θέμα. Και στο βιβλίο το βρίσκει σε μια υπόθεση εν ψυχρώ δολοφονίας ενός κοριτσιού σ'ένα γήπεδο του γκολφ. Το παράξενο της υπόθεσης δεν είναι βέβαια ο φόνος, αλλά στο ότι ο δολοφόνος παίρνει τηλέφωνο στο γραφείο του δημοσιογράφου. Και ανοίγει έναν διάλογο μαζί του. Έχει μείνει ευχαριστημένος από το ρεπορτάζ του Άντερσον και θέλει να του πει πως και γιατί σκότωσε το κορίτσι και ότι θα συνεχίσει να σκοτώνει! Πριν και μετά από κάθε δολοφονία που διέπραξε ο ανώνυμος δολοφόνος, ο Άντερσον δέχεται ένα τηλεφώνημα, και όσο μεγαλώνει ο αριθμός τους, τόσο μπαίνει ο Άντερσον στον κόσμο του μανιακού. Η πόλη αρχίζει να τρομοκρατείται, οι ντετέκτιβ του τμήματος ανθρωποκτονιών δεν έχουν και πολλά στοιχεία στην κατοχή τους, και ο Άντερσον βρήκε λαβράκι στην υπόθεση, γράφοντας δεκάδες άρθρα. Μέχρι που όμως θα φτάσει ο δολοφόνος και ποιες είναι οι αντοχές του δημοσιογράφου στο να συνεχίζει να μιλάει μαζί του; Ο Κάτσενμπαχ ήταν και αυτός δημοσιογράφος του αστυνομικού ρεπορτάζ, γι'αυτό και η πρωτοπρόσωπη αφήγηση του Άντερσον μου φάνηκε εξαιρετική, πήρα μια ιδέα για το πως γράφεται ένα αστυνομικό ρεπορτάζ και πως σκέπτεται και δρα ο ψυχρός επαγγελματίας δημοσιογράφος. Η πλοκή ήταν καλή, όχι ιδιαίτερα περίπλοκη, υπήρχαν στιγμές έντασης και εκπλήξεις, τίποτα το συγκλονιστικό όμως. Το τέλος αρκετά ασαφές, σε κάνει να αναρωτιέσαι κάποια πράγματα. Η γραφή πολύ καλή και ευκολοδιάβαστη, οι χαρακτήρες ενδιαφέροντες και η ατμόσφαιρα εξαιρετική. Για πρώτη συγγραφική προσπάθεια οπωσδήποτε ικανοποιητική. Κάποια στιγμή θα δω και την ταινία The Mean Season με τους Κερτ Ράσελ και Άντι Γκαρσία, που βασίζεται στο βιβλίο.

 

-Ιανουάριος

 

01. Τζέιμς Ελρόι, "Αίμα στο φεγγάρι", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2006, σελ. 349(8/10)

02. Ντελακόρτα, "Ντίβα", εκδόσεις Aquarius, 1986, σελ. 145(7.5/10)

03. Χ. Φ. Λάβκραφτ, "Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ", εκδόσεις Αίολος, 1988, σελ. 246(9.5/10)

04. Μαρκ Άλπερτ, "Αφανισμός", εκδόσεις Τραυλός, 2013, σελ. 556(8/10)

05. Κωνσταντίνος Κέλλης, "Το φως μέσα μου", εκδόσεις Momentum, 2013, σελ. 327(8.5/10)

06. Ρίτσαρντ Πάουελ, "Θ'ανοίξω πέντε τάφους", εκδόσεις Κισσός, 1965(?), σελ. 126(7/10)

07. Σάλι Γκάρντνερ, "Σάπιο Φεγγάρι", εκδόσεις Ψυχογιός, 2013, σελ. 239(8/10)

08. Τζέιμς Τσέιζ, "Όχι ορχιδέες για τη Μις Μπλάντις", εκδόσεις Λιβάνη, 1987, σελ. 351(8/10)

09. Τζον Κάτσενμπαχ, "Στην κάψα του καλοκαιριού", εκδόσεις Καρρέ, 1989, σελ. 340(8/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. O Εξορκιστής - William Peter Blatty (8.5/10)

2. Making Money - Terry Pratchett (6.5/10)

 

Το 36ο Discworld novel, ένα από αυτά που έχω αφήσει κάβα στα αδιάβαστα και διαβάζω τους Ιανουάριους. Πρόπερσι ήταν το snuff, πέρσι το I shall wear midnight και φέτος, η 2η περιπέτεια του Moist von Lipwig. Έχει ξεπεραστεί πια η χρυσή εποχή του Discworld αλλά ακόμα και τώρα στα στερνά, καταφέρνει να διασκεδάζει. Για χαρντκοράδες θα έλεγα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Το Φως μέσα μου, Κωνσταντίνος Κέλλης, Momentum.

2.Η Γκρίζα χώρα και άλλες ιστορίες από τον μακρινό βορρά, Θωμάς Μαστακούρης, Ars Nocturna. Σχόλιο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

1. O Εξορκιστής - William Peter Blatty (8.5/10)


2. Making Money - Terry Pratchett (6.5/10)


3. Vathek - William Beckford (7/10)


Link to comment
Share on other sites

3. Vathek - William Beckford (7/10)

 

 

Κατά σύμπτωση αυτό σκεφτόμουν τώρα τελευταία. Έχει γράψει ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο γι' αυτό και γενικά για τον Μπεκφορντ ο Γιαννουλάκης στις "Ιστορίες που δε διηγήθηκε ποτέ κανείς" (Terra Nova). Πώς σου φάνηκε; Σκοτεινό παραμύθι, απ'ό,τι λέει το άρθρο (πάω να το ξαναδιαβάσω - το άρθρο).

Link to comment
Share on other sites

1. Γιώργος Χατζηκυριάκος, Η Χώρα των Χαμένων Ευχών, Βορειοδυτικές Εκδόσεις, 2011 (4/5)


2. Margaret Atwood, The Handmaid's Tale, Εστία, 1990 (5/5)


3. Θωμάς Μαστακούρης, Η Γκρίζα Χώρα και Άλλες Ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά, Ars Nocturna, 2012 (3/5)


4. Γιώργος Χατζηκυριάκος, Το Ρολόι του Κόσμου, 2013 (4/5)


 


Το Ρολόι του Κόσμου


Σαν να μου φαίνεται ότι έχω ξεστρατίσει αμετάκλητα ανάμεσα στις μαγικές χώρες της Νοέλας...


Link to comment
Share on other sites

1. Άχρηστες γνώσεις και χρήσιμες πληροφορίες. Παπαδοπούλου Λίζα. Εκδόσεις Γνώση (122)

2. Γυναίκες, ο ομφαλός του κόσμου. Ντομινίκ Κεσαντα. Εκδόσεις Ψυχογιός. (112)

3. Ζωντανός Θρύλος. Richard Matheson. Εκδόσεις Οξύ. (184)

4. Το Σκοτεινό Ημερολόγιο. Graham Joyce. Εκδόσεις Οξύ. (247)

 

Δεύτερο βιβλίο του Joyce που διαβάζω μετά τη Νεράϊδα των δοντιών και αρκετά καλύτερο κατά τη γνώμη μου. Αφήνει σε σημεία, στοιχεία για το τέλος, που όμως το περίμενα αρκετά πιο έντονο σε εικόνες. Περίμενα μια κλιμάκωση προς το τέλος ίσως λίγο πιο κινηματογραφική αλλά εντάξει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Η μαύρη τουλίπα - Αλέξανδρος Δουμάς (268) Ένα μικρό review εδώ

2. No easy day - Mark Owen (322) Ένα μικρό review εδώ

3. Το παιχνίδι του στέμματος - G R R Martin (915) Ένα μικρό review εδώ

4. Το τραγούδι της Θεάς Κάλι - Dan Simmons (278) Ένα μικρό review εδώ

5. Το σκοτεινό ημερολόγιο - Graham Joyce (237) Ένα μικρό review εδώ

 

Edited by Airbourne
Link to comment
Share on other sites

Οι λυκάνθρωποι. Σχόλιο εδώ:  Τρομοπρόκληση 2014: Γνωρίστε τα τέρατα  

 

-Ιανουάριος

 

01. Τζέιμς Ελρόι, "Αίμα στο φεγγάρι", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2006, σελ. 349(8/10)

02. Ντελακόρτα, "Ντίβα", εκδόσεις Aquarius, 1986, σελ. 145(7.5/10)

03. Χ. Φ. Λάβκραφτ, "Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ", εκδόσεις Αίολος, 1988, σελ. 246(9.5/10)

04. Μαρκ Άλπερτ, "Αφανισμός", εκδόσεις Τραυλός, 2013, σελ. 556(8/10)

05. Κωνσταντίνος Κέλλης, "Το φως μέσα μου", εκδόσεις Momentum, 2013, σελ. 327(8.5/10)

06. Ρίτσαρντ Πάουελ, "Θ'ανοίξω πέντε τάφους", εκδόσεις Κισσός, 1965(?), σελ. 126(7/10)

07. Σάλι Γκάρντνερ, "Σάπιο Φεγγάρι", εκδόσεις Ψυχογιός, 2013, σελ. 239(8/10)

08. Τζέιμς Τσέιζ, "Όχι ορχιδέες για τη Μις Μπλάντις", εκδόσεις Λιβάνη, 1987, σελ. 351(8/10)

09. Τζον Κάτσενμπαχ, "Στην κάψα του καλοκαιριού", εκδόσεις Καρρέ, 1989, σελ. 340(8/10)

10. Γουίτλι Στρίμπερ, "Οι λυκάνθρωποι", εκδόσεις Σίμωσι, 1980, σελ. 275(8.5/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

1. Από μια Μπιούικ 8- Stephen King (σελ. 477)
2. Έλος- Πέτρος Τσαλπατούρος (σελ. 94)
3. Γένεσις 1:26- Lucas Marmaduke (σελ. 124)
4. The Sandman- Οι κυνηγοί των ονείρων- Neil Gaiman(Πρώτη επαφή) (σελ. 132)
5. Coraline, Ένα σπίτι στην ομίχλη- Neil Gaiman (σελ. 180)
6. Ο Νυχτοβάτης- Thomas Tessier (σελ. 191)

Link to comment
Share on other sites

1.M. Weis & T. Hickman "Δράκοι στο Φθινοπωρινό Δειλινό" Εκδόσεις Anubis,  σελ. 560 (7,5/10)

2. Collette Davenat " Ιερά Οργή", Εκδόσεις Ενάλιος, σελ. 380 (8/10) Πολύ ωραία και αρκετά συναισθηματική ιστορία στη μεσαιωνικη ισπανια, οπου ενας επίσκοπος ο οποίος ανεβαινει τα σκαλία της εξουσιας σιγα σιγα καταλαβαινει πως παγιδευει τους δικους του ανθρωπους χωρις να το θελει. αρχίζει θα ελεγα χιουμοριστικα μιας που οι επισκοποι ολοι ηταν μεγαλοι πηδηκουλες και ειχαν σπειρει ενα καρο ξωγαμα, δεν εχουν αφησει ομορφουλα πιτσιρικα στην ησυχια της και αλλα τετοια...εχουν ολοι τουλαχιστον 2-3 ερωμενες σε διαφορα μερη της χωρας. οπως προχωραει ευχαριστα αρχιζει και βαραινει το κλιμα και στο τελος ο ιδιος ο ηρωας νοιωθει την παγιδα. δεν λεω αλλα , γιατι θεωρω οτι ειναι ενα πολυ καλο βιβλιο για τους λατρεις των ιστοριων του "παπαδαριου".

Link to comment
Share on other sites

1. Θνητοί Θεοί - Richard Morgan (532)


2. Σάρκινο φρούτο - Μιχάλης Μανωλιός (254)


3. Ιστορίες Μυστηρίου - Συλλογικό (157)


 


Ένα μικρό βιβλιαράκι με διηγήματα από διάφορους παλιούς συγγραφείς, όπως Στόκερ, Ντόιλ, Γέιτς, Τσέιμπερς κλπ, το οποίο είχα πάρει στη δουλειά για να διαβάζω όταν έχω ελεύθερο χρόνο. Στα διηγήματα φαινόταν πάνω τους το πέρασμα του χρόνου κι ήταν αυτό που είχε τη γοητεία του, επειδή, κατά τα άλλα, δεν μου έκαναν και πολύ εντύπωση.


Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος

 

1. Ηλιακή καταιγίδα, Asa Larsson (p.372)

2. Η Γκρίζα Χώρα και άλλες ιστορίες από τον μακρινό βορρά, Θωμάς Μαστακούρης (p. 184)

3. Φορμόλη, Arnaldur Indridason (p.366)

 

Link to comment
Share on other sites

1. Οι Ειδησεις των 11 - Νορμαν Σπινραντ (458)

 

Αργη αρχη! Εγω, οχι το βιβλιο. Δεν ξερω τι εφταιξε. Λιγο το πρωινο - πλεον - ξυπνημα (αρα και η προσαρμογη του 24ωρου μου :) ), λιγο η μετρια μεταφραση και η κακη επιμελεια του βιβλιου. Σιγουρα το μικροτερο ρολο επαιξε το ιδιο το βιβλιο. Το οποιο βρηκα, μαλλον αξιοπρεπες. Χωρις να εντυπωσιαζει ιδιαιτερα αλλα ουτε και να απογοητευει, φυσικα. Θεωρω πως ο Σπινραντ, καταφερε να σκιαγραφησει αρκετα καλα τους βασικους ηρωες της ιστοριας του, τις σκεψεις τους και την ψυχολογια τους κατω απο πρωτογνωρες και αγχωτικες συνθηκες. Θα μπορουσε ομως να τολμησει λιγο παραπανω να μας (με) εκπληξει με την πλοκη της ιστοριας του, η οποια σε καποια σημεια ηταν αρκετα προβλεψιμη. Η ιδια η ιστορια, ειναι μια αποδειξη της δυναμης των μιντια και πως αυτα μπορουν να μας χαλιναγωγησουν! Αυτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Το Φως μέσα μου, Κωνσταντίνος Κέλλης, Momentum.

2.Η Γκρίζα χώρα και άλλες ιστορίες από τον μακρινό βορρά, Θωμάς Μαστακούρης, Ars Nocturna.


 

3. Ιστορίες Επιστημονικής Φαντασίωσης, Δημήτρης Σπυρίδωνος, Συμπαντικές Διαδρομές. Με μεγάλη άνεση γλώσσας και επιστημονικές γνώσεις περισσότερες από τις δικές μου (σώωωπα!) ο κος hombre γράφει ανέκδοτα, απλωμένα στην έκταση διηγήματος. Γενικά είμαι υπερ του να διαλέγουμε, όταν γράφουμε, ένα στόχο μετριοπαθή και να τον πετυχαίνουμε, παρά να προσπαθούμε να αλλάξουμε τον κόσμο μέσω της λογοτεχνίας (λέμε τώρα) και να αποτυχαίνουμε, όπως κάνουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα. Αλλά εδώ παραείναι χαμηλός ο πήχης. Πάντως καλύτερο από ό,τι περίμενα και με αρκετά στοιχεία της σύγχρονης ελληνικής πραγματικότητας ενσωματωμένα.

 

Link to comment
Share on other sites

Στρέγκα. Για έναν περίεργο λόγο η μετάφραση της σειράς στην Ελλάδα άρχισε από αυτό το βιβλίο, που είναι το δεύτερο, και όχι από το πρώτο όπως συνηθίζεται και βέβαια στο έκτο σταμάτησε. Τέλος πάντων, αυτοτελή αστυνομικά είναι τα βιβλία, με ίδιο κεντρικό ήρωα και αφηγητή, τον Μπερκ, και κάποιους κοινούς χαρακτήρες. Ο Μπερκ δεν είναι αυτό που λένε καλό παιδί, πρώην κατάδικος είναι, λωποδύτης, ιδιωτικός ερευνητής/ντετέκτιβ δίχως άδεια, γενικά κάνει παρανομίες για να τα βγάλει πέρα. Όμως αυτό που δεν αντέχει καθόλου και που μπορεί να τον κάνει και δολοφόνο, είναι η παιδική πορνογραφία, το κύκλωμα διαφθορέων παιδιών και όλη αυτή η σαπίλα. Στην ιστορία μας καλείται για λογαριασμό μιας αινιγματικής γυναίκας, της Στρέγκα, να βρει μια μοναδική φωτογραφία ενός μικρού αγοριού στην οποία αυτό αναγκάζεται να κάνει κάτι πραγματικά άσεμνο με έναν ενήλικα κλόουν. Η αναζήτηση της φωτογραφίας ανάμεσα στις χιλιάδες άλλων παιδιών που υπάρχουν είναι σαν να ψάχνει ψύλλο στ'άχυρα και πρέπει να βρεθεί στους βρόμικους δρόμους της Νέας Υόρκης, γεμάτους πόρνες, νταβατζήδες και ανώμαλους παιδεραστές, για να βγάλει μια άκρη. Φυσικά έχει τους φίλους για να τα βγάλει πέρα και τις κατάλληλες άκρες εδώ και κει και έτσι θα δημιουργήσει ένα ακόμα ρήγμα στο κύκλωμα των ανώμαλων που καταστρέφουν παιδικές ψυχές. Αρκετά μαύρο και σκληρό μυθιστόρημα, ο κόσμος που περιγράφεται είναι βρώμικος και μέσα στη σαπίλα. Οι χαρακτήρες ενδιαφέροντες, η γραφή πολύ καλή και ευκολοδιάβαστη, με σκληρούς διαλόγους και τέλειες περιγραφές και η ατμόσφαιρα φυσικά νουάρ. Με κόστος τρία ευρώ πέρασα ευχάριστα για έξι-εφτά ώρες. Όχι κι άσχημα...

 

-Ιανουάριος

 

01. Τζέιμς Ελρόι, "Αίμα στο φεγγάρι", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2006, σελ. 349(8/10)

02. Ντελακόρτα, "Ντίβα", εκδόσεις Aquarius, 1986, σελ. 145(7.5/10)

03. Χ. Φ. Λάβκραφτ, "Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ", εκδόσεις Αίολος, 1988, σελ. 246(9.5/10)

04. Μαρκ Άλπερτ, "Αφανισμός", εκδόσεις Τραυλός, 2013, σελ. 556(8/10)

05. Κωνσταντίνος Κέλλης, "Το φως μέσα μου", εκδόσεις Momentum, 2013, σελ. 327(8.5/10)

06. Ρίτσαρντ Πάουελ, "Θ'ανοίξω πέντε τάφους", εκδόσεις Κισσός, 1965(?), σελ. 126(7/10)

07. Σάλι Γκάρντνερ, "Σάπιο Φεγγάρι", εκδόσεις Ψυχογιός, 2013, σελ. 239(8/10)

08. Τζέιμς Τσέιζ, "Όχι ορχιδέες για τη Μις Μπλάντις", εκδόσεις Λιβάνη, 1987, σελ. 351(8/10)

09. Τζον Κάτσενμπαχ, "Στην κάψα του καλοκαιριού", εκδόσεις Καρρέ, 1989, σελ. 340(8/10)

10. Γουίτλι Στρίμπερ, "Οι λυκάνθρωποι", εκδόσεις Σίμωσι, 1980, σελ. 275(8.5/10)

11. Άντριου Βακς, "Στρέγκα", εκδόσεις Λιβάνη, 1989, σελ. 358(8.5/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Από μια Μπιούικ 8- Stephen King (σελ. 477)
2. Έλος- Πέτρος Τσαλπατούρος (σελ. 94)
3. Γένεσις 1:26- Lucas Marmaduke (σελ. 124)
4. The Sandman- Οι κυνηγοί των ονείρων- Neil Gaiman(Πρώτη επαφή) (σελ. 132)
5. Coraline, Ένα σπίτι στην ομίχλη- Neil Gaiman (σελ. 180)
6. Ο Νυχτοβάτης- Thomas Tessier (σελ. 191)
7. Η φωνή της σκιάς μας- Jonathan Carroll (σελ. 181)
8. Το ηλεκτρικό πρόβατο- Philip Dick (σελ.203)

Link to comment
Share on other sites

 

1. Το Φως μέσα μου, Κωνσταντίνος Κέλλης, Momentum.

2.Η Γκρίζα χώρα και άλλες ιστορίες από τον μακρινό βορρά, Θωμάς Μαστακούρης, Ars Nocturna.

3. Ιστορίες Επιστημονικής Φαντασίωσης, Δημήτρης Σπυρίδωνος, Συμπαντικές Διαδρομές.

4.Από τη Σκόνη, Τέτη Θεοδώρου, Ars Nocturna. Σχόλιο εδώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..