Jump to content

Τρομοπρόκληση 2014: Γνωρίστε τα τέρατα


Nihilio
 Share

Recommended Posts

  1. Φαντάσματα - Φαντασματα του 20ου Αιωνα (Τζο Χιλ)
  2. Λυκάνθρωποι - Ματωμενο Φεγγαρι (Σ. Π. Σομτοου) ή Ο Νυχτοβατης (Τομας Τισιερ), αν δεν ειναι και τα δυο εξανλτημενα
  3. Βρικόλακες - Ασε το Κακο να Μπει (Τζον Λιντκβιστ) ή Παλουκι Στην Καρδια (Ριτσαρντ Λεϋμον)
  4. Ζόμπι - Παγκοσμιος Πολεμος Ζ (Μαξ Μπρουκς) ή Το Κινητο (Στ. Κινγκ)
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Η Οψη του Σκοτους (Μαικλ Γκρεγκοριο) ή Το Πυρ το Εξωτερον (Ντ. Πρεστον/Λ. Τσαιλντ)
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Το Νησι του Δρος Μορω (Χερμπερτ Τζορτζ Ουελς) ή Δρ. Αντερ (Γ. Κ. Τζετερ)
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Δαιμονισμενη Ταξιαρχια (Γκραχαμ Μαστερτον)
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Λιλιθ (Τζορτζ ΜακΝτοναλντ)
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Τα Βουνα της Τρελας (Χ. Φ. Λαβκραφτ)
  10. Μάγοι/Μάγισσες - Το Σκοτεινο Ημερολογιο (Γκραχαμ Τζοϋς)

 

Νομιζω οτι εκανα ενα πολυ δυναμικο μπασιμο στο project! Εμεινα απολυτα ικανοποιημενος απο τη Δαιμονισμενη Ταξιαρχια. Ειναι το 2ο βιβλιο του Μαστερτον που διαβασα (Ο Αρχοντας του Ψευδους, το πρωτο) και πρεπει να ομολογησω οτι το βρηκα καλυτερο στο συνολο του. Κι αυτο, γιατι η ιστορια μου φανηκε πιο ενδιαφερουσα. Οι βιαιες και ανατριχιαστικες σκηνες, δεν λειπουν φυσικα και βρισκονται σε πολυ καλο επιπεδο (εστω κι αν δεν φτανουν αυτο του πρωτου κεφαλαιου του Αρχοντα). Και παρα τα οσα λεγονται για το τελος των βιβλιων του Μαστερτον, εδω δεν μπορω να πω οτι ισχυει, αφου η τελικη μαχη ηταν σιγουρα καλη (σε αντιθεση με τον Αρχοντα και παλι, που ειναι και το μοναδικο μου μετρο συγκρισης :p ).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αφεντικό, το Αγόρι που Κλώτσαγε Γουρούνια, μπορεί να παίξει στους δολοφόνους; Δεν είμαι σίγουρη, νομίζω ότι είναι πολύ ελαφρύ και χιουμοριστικό για κάτι τέτοιο (αλλά οι τελευταίες σκηνές είναι στ' αλήθεια φρικουάρ.)

Link to comment
Share on other sites

Αφεντικό, το Αγόρι που Κλώτσαγε Γουρούνια, μπορεί να παίξει στους δολοφόνους; Δεν είμαι σίγουρη, νομίζω ότι είναι πολύ ελαφρύ και χιουμοριστικό για κάτι τέτοιο (αλλά οι τελευταίες σκηνές είναι στ' αλήθεια φρικουάρ.)

Το εχει γραψει ο ανθρωπος που εκανε γενιες απο Αγγλακια να κρυβονται πισω απο τον καναπε τους καθε Σαββατο απογευμα, χαλαρα παιζει.

 

Επισης, δεν εχω διαβασει το βιβλιο για να κρινω

Link to comment
Share on other sites

1. Φαντάσματα ???
2. Λυκάνθρωποι Ματωμένο Φεγγάρι - P.S. Somtow
3. Βρικόλακες Το υφαντό του Βαμπίρ - Suzy Charnas
4. Ζόμπι Ζόμπι στην Ισλανδία
5. Κατά συρροή δολοφόνοι Το Αγόρι που Κλώτσαγε Γουρούνια - Tom Baker
6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι Δρ Αντερ - Κ. Jetter
7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί Μανιτού - Γκράχαμ Μάστερτον
8. Νεραίδες, ξωτικά / Μυθολογικά πλάσματα Η νεράιδα των δοντιών - Γκράχαμ Μάστερτον
9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους Υπόγεια Κίνηση - Νικ Μάματας
10. Μάγοι/Μάγισσες ???

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Το "Το Φάντασμα της Όπερας" ανήκει άραγε σε καμιά απ' αυτές τις κατηγορίες; Κατά συρροή δολοφόνοι ίσως;

 

 

Αντιγράφω από wikipedia:

Ο Ραούλ καλείται να σώσει όχι μόνο την ζωή της Κριστίν αλλά και τους τόσους πολίτες του Παρισιού από έναν κατά συρροή δολοφόνο...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Το "Το Φάντασμα της Όπερας" ανήκει άραγε σε καμιά απ' αυτές τις κατηγορίες; Κατά συρροή δολοφόνοι ίσως;

 

 

Αντιγράφω από wikipedia:

Ο Ραούλ καλείται να σώσει όχι μόνο την ζωή της Κριστίν αλλά και τους τόσους πολίτες του Παρισιού από έναν κατά συρροή δολοφόνο...

 

 

Διάβασέ το και πες μας αν ταιριάζει κατά τη γνώμη σου.

 

Γενικά, για να μην παρεξηγούμαι, δε θα σας πω εγώ τι θα ορίσετε ως τι. Η πρόκληση υπάρχει για να διαβάσετε διαφορετικά βιβλία και διαφορετικά είδη τρόμου. Δεν έχω διαβάσει τα πάντα και δε μπορώ να ξέρω πού ανήκει ποιο βιβλίο. Το φάντασμα της όπερας που το έχω διαβάσει πάντως θα μπορούσε να είναι για έναν κατα συρροή δολοφόνο, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Είναι το πρώτο βιβλίο που διάβασα για φέτος. Μάλλον στην κατηγορία κατά συρροή δολοφόνοι θα το κατατάξω, αν και θα μπορούσε να υπάγεται και στην κατηγορία φαντάσματα (αν και όχι κυριολεκτικά), ενδεχομένως και στην κατηγορία μεταλλαγμένοι άνθρωποι (αν και δεν ισχύει ακριβώς).

Link to comment
Share on other sites

  1. Φαντάσματα
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες - Νεκροσκόπος 2: Βαμπύρι του Brian Lumney.
  4. Ζόμπι
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Ψυχρό δέρμα - A. Piniol
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους
  10. Μάγοι/Μάγισσες - Το μυστήριο του Σάττερς Άμλετ (The Coven) του Jay Hampton.

 

Στην κατηγορία Μεταλλαγμένα ζώα/Άνθρωποι διάβασα το Ψυχρό Δέρμα του Piniol.

Συγκλονιστικό βιβλίο όχι-ακριβώς-τρόμου-αλλα-δε-θα-το-έβαζα-αλλού μας αφηγείται την ιστορία ενός πρώην Ιρλανδού επαναστάτη που καταλήγει σε ένα νησάκι του Νότιου Ατλαντικού στις αρχές του 20ου αιώνα παρέα με έναν τρελό φαροφύλακα και ορδές ψαρανθρώπων που τους επιτήθενται κάθε βράδυ.

Καταπληκτικά ρευστή γραφή, ο τρόμος είναι περισσότερο εσωτερικός καθώς ο ιδύο άντρες βυθίζονται στην άβυσσο της απομόνωσης και τα τέρατα καραδοκούν. Κάτι μεταξύ Ροβινσόνα Κρούσου και ζωντανού θρύλου, προτείνεται ανεπιφύλλακτα απλά μην περιμένετε παραδοσιακό τρόμο αλλά κάτι πολύ πιο literary.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γα-μα-το.  Απλά. Από τα καλύτερα βιβλία (όχι βιβλία τρόμου, βιβλία σκέτα, αχαρακτήριστα) που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία Μεταλλαγμένα ζώα/Άνθρωποι διάβασα το Ψυχρό Δέρμα του Piniol.

Συγκλονιστικό βιβλίο όχι-ακριβώς-τρόμου-αλλα-δε-θα-το-έβαζα-αλλού μας αφηγείται...

 

 

Γα-μα-το.  Απλά. Από τα καλύτερα βιβλία (όχι βιβλία τρόμου, βιβλία σκέτα, αχαρακτήριστα) που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια.

 

Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω τη δυσκολία σας να το ορίσετε ως βιβλίο τρόμου. Η σοβαρότητα των ζητημάτων που πραγματεύεται, καθώς επίσης και το ότι μπορεί να το θεωρήσουν αριστούργημα ακόμα και οι μη τρομάδες, δεν είναι λόγοι για να μην ανήκει στην κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

 

Στην κατηγορία Μεταλλαγμένα ζώα/Άνθρωποι διάβασα το Ψυχρό Δέρμα του Piniol.

Συγκλονιστικό βιβλίο όχι-ακριβώς-τρόμου-αλλα-δε-θα-το-έβαζα-αλλού μας αφηγείται...

 

 

Γα-μα-το.  Απλά. Από τα καλύτερα βιβλία (όχι βιβλία τρόμου, βιβλία σκέτα, αχαρακτήριστα) που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια.

 

Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω τη δυσκολία σας να το ορίσετε ως βιβλίο τρόμου. Η σοβαρότητα των ζητημάτων που πραγματεύεται, καθώς επίσης και το ότι μπορεί να το θεωρήσουν αριστούργημα ακόμα και οι μη τρομάδες, δεν είναι λόγοι για να μην ανήκει στην κατηγορία.

 

Δεν είπα ότι δεν είναι βιβλίο τρόμου, αλλά ότι δεν είναι το παραδοσιακό boo-horror με λίγη σπλαττεριά. Ακολουθεί όμως κατά γράμμα το I am legend και τη συνταγή που έθεσε. Θα απογοητεύσει όμως όποιον το πάρει ως βιβλίο με τέρατα με τον ίδιο τρόπο που κάποιος θα πάρει το I am legend ως βιβλίο με βαμπίρ, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το θεωρώ βιβλίο τρόμου. Απλά αν με ρωτήσεις να σου πω τα καταπληκτικότερα βιβλία που έχω διαβάσει Το Ψυχρό Δέρμα θα είναι ένα από αυτά. 

 

Πολλές φορές συγκρίνουμε ένα κείμενο σε σχέση με τα όμοιά του. Ε, αυτό μπορεί να συγκριθεί με οποιοδήποτε και να κερδίσει, όχι μόνο με άλλα βιβλία τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Με ψήσατε, παίδες. εκδόσεις;

 

Εκδόσεις Bell. Να σε ψήσω παραπάνω; Είναι τρομερό βιβλίο. Αλλά εγώ είμαι αυστηρός και του έβαλα 4 αστεράκια. Αν το ξαναδιαβάσω ίσως του βάλω 5. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εκδόσεις Bell. Να σε ψήσω παραπάνω; Είναι τρομερό βιβλίο. Αλλά εγώ είμαι αυστηρός και του έβαλα 4 αστεράκια. Αν το ξαναδιαβάσω ίσως του βάλω 5. 

 

Με είχες ψήσει να το αγοράσω από το περσινό παζάρι στη Κοτζιά.

Δεν το έχω ανοίξει ακόμη, αλλά θα είναι το επόμενο που θα ασχοληθώ μετά την Αποκάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορει ακομα στα διαφορα παζαρια; Αλλιως να αρχισουμε να στελνουμε μηνυματα στoν εκδοτικο για να το επανεκδωσει!

Edited by gregacm
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορει ακομα στα διαφορα παζαρια; Αλλιως να αρχισουμε να στελνουμε μηνυματα στoν εκδοτικο για να το επανεκδωσει!

Το πηρε το ματι μου νομιζω στο τελευταιο
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το Ψυχρό Δέρμα εδώ και κάτι χρόνια. Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν τρελάθηκα. Καλό, αλλά τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Στη κατηγορία Φαντάσματα αντικαθιστώ ''Το Κάστρο του Οτράντο'' που δεν μπορώ να βρω που το έχω βάλει, με το ''Ιστορία Φαντασμάτων'' του Πίτερ Στράουμπ.

Link to comment
Share on other sites

Στη κατηγορία Φαντάσματα αντικαθιστώ ''Το Κάστρο του Οτράντο'' που δεν μπορώ να βρω που το έχω βάλει, με το ''Ιστορία Φαντασμάτων'' του Πίτερ Στράουμπ.

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, νομιζω οτι τα τερατα του βιβλιου δεν ειναι ακριβως φαντασματα
Link to comment
Share on other sites

 

Στη κατηγορία Φαντάσματα αντικαθιστώ ''Το Κάστρο του Οτράντο'' που δεν μπορώ να βρω που το έχω βάλει, με το ''Ιστορία Φαντασμάτων'' του Πίτερ Στράουμπ.

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, νομιζω οτι τα τερατα του βιβλιου δεν ειναι ακριβως φαντασματα

 

 

Ε τότε κάντε καμία πρόταση γιατί δεν μου έρχεται τώρα κάτι στο μυαλό. Από Οξύ υπάρχει τίποτα σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ας ανακεφαλαιώσουμε μερικά βιβλία-παγίδες.

To Ghost Story του Straub δεν έχει φαντάσματα

Τα Manitu του Graham Masterton δεν έχει να κάνει παραδόξως με Δαίμονες ή Αρχαίους Θεούς. Το ίδιο και η Σφίγγα, το Τζίνι και το Tengu είναι στη διακριτική σας ευχέρια για το αν θα μπει στην κατηγορία.

Επίσης με Δαίμονες δεν είναι το Καταραμένο Παιχνίδι του Clive Barker

Το Ζόμπι της Όουτς δεν έχει ζόμπι. Όχι τουλάχιστον με την παραδοσιακή έννοια.

Επίσης, αν σας λείπει βιβλίο στην κατηγορία Λυκάνθρωποι, το "Γκουλ: Ο λυκάνθρωπος" του Μαρκ Ρόνσον από εκδόσεις Σιμώσι θα σας απογοητεύσει λόγω... ευφάνταστης μετάφρασης.

Α, στο "Η φωνή της Σκιάς" του Caroll μπορεί να διαβάζετε για ταχυδακτυλουργό στο οπισθόφυλλο, αλλά μάγους δεν έχει (είναι όμως ενδιαφέρον ghost story για το Δημήτρη που ψάχνει ένα τέτοιο)

 

Σίγουρα ξέχασα και άλλα, αλλά θα μου έρθουν στην πορεία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Στη κατηγορία Φαντάσματα αντικαθιστώ ''Το Κάστρο του Οτράντο'' που δεν μπορώ να βρω που το έχω βάλει, με το ''Ιστορία Φαντασμάτων'' του Πίτερ Στράουμπ.

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, νομιζω οτι τα τερατα του βιβλιου δεν ειναι ακριβως φαντασματα

 

 

Ε τότε κάντε καμία πρόταση γιατί δεν μου έρχεται τώρα κάτι στο μυαλό. Από Οξύ υπάρχει τίποτα σχετικό;

 

 

Βιβλία που να έχουν σχέση με φαντάσματα:

 

*Τζο Χιλ - Κουτί σε σχήμα καρδιάς (Bell)

*Ρίτσαρντ Μάθεσον - Το στοίχειωμα (Οξύ)

*Σίρλεϊ Τζάκσον - Οι δαίμονες του Χιλ Χάουζ (Επιλογή)

*Χένρι Τζέιμς - Το στρίψιμο της βίδας (Ζαχαρόπουλος)

*Τζέι Άνσον - Τρόμος στην Αμίτιβιλ (Σίμωσι)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

  1. Φαντάσματα: Florence & Giles, John Harding ή November Mourns Tom Piccirilli
  2. Λυκάνθρωποι
  3. Βρικόλακες: Το υφαντό του Βαμπίρ, Suzy Charnas
  4. Ζόμπι: Περηφάνεια και Προκατάληψη και Ζόμπι, Seth Graham Smith
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι: Ζόμπι, Τζ Κάρολ Όουτς
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι: Δρ Αντερ, Κ. Jetter
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους: Σκιές Πάνω από το Ινσμουθ, Ανθολογία (το ξεκίνησα πέρσυ, νομίζω δεν το έχω τελειώσει ακόμη. Να η ευκαιρία λοιπόν...)
  10. Μάγοι/Μάγισσες: Μανιτού-Αρμαγεδδών, Γκ Μαστερτον. 

 

 

 

Το Ζόμπυ μου άρεσε αρκετά, το βρήκα πειστικό και καλογραμένο. Και είναι στα συν του βιβλίου το γεγονός πως η Οουτς δεν θέλει να μας παρουσιάσει τον ήρωα σαν τέρας, αλλά μας κάνει σε κάποια σημεία να νιώσουμε ακόμη και λύπηση.

Για το Μανιτού, τι να πω... Κάθε πέρσυ και καλύτερα ο Μάστερτον...

Link to comment
Share on other sites

Α, στο "Η φωνή της Σκιάς" του Caroll μπορεί να διαβάζετε για ταχυδακτυλουργό στο οπισθόφυλλο, αλλά μάγους δεν έχει (είναι όμως ενδιαφέρον ghost story για το Δημήτρη που ψάχνει ένα τέτοιο)

 

 

Βιβλία που να έχουν σχέση με φαντάσματα:

 

*Τζο Χιλ - Κουτί σε σχήμα καρδιάς (Bell)

*Ρίτσαρντ Μάθεσον - Το στοίχειωμα (Οξύ)

*Σίρλεϊ Τζάκσον - Οι δαίμονες του Χιλ Χάουζ (Επιλογή)

*Χένρι Τζέιμς - Το στρίψιμο της βίδας (Ζαχαρόπουλος)

*Τζέι Άνσον - Τρόμος στην Αμίτιβιλ (Σίμωσι)

 

Το ''Η Φωνή της Σκιάς μας'' το είχα διαβάσει παλαιότερα και δεν μου (πολυ) άρεσε.

 

Διαλέγω ''Το Στρίψιμο της Βίδας'' που είμαι το μόνο που έχω μαζί με το βιβλίο της Σίρλεϊ Τζάκσον. Δεν έχω διαβάσει καθόλου Χένρι Τζέιμς και είναι μία καλή ευκαιρία να το κάνω. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..