Jump to content

Project 71short!


Recommended Posts

Arthur C. Clarke, «The Nine Billion Names of God»

 

ok με όλα αυτά που λέει ο old man παραπάνω (και διαφωτιστικά) αλλά το τέλος με απογοήτευσε. Και ενώ ως τα 5/6 ήταν μια πολύ ωραία ιστορία, στο ύφος του Κλαρκ.

 

:rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Arthur C. Clarke, «The Nine Billion Names of God»

 

Συμφωνώ και με τους δυο σας. Το διήγημα προκαλεί προβληματισμό, κι αυτό είναι βέβαια καλό, αλλά όχι και τίποτα ιδιαίτερο. Θα το αποδώσω στην παλαιότητά του, καθώς 63 χρόνια πριν το είδος έψαχνε ακόμα τα πατήματά του. Σίγουρα τότε, το τέλος θα φαινόταν πολύ πιο εντυπωσιακό. Το βάζω κι αυτό στο σακούλι με τα ιστορικά αλλά όχι διαχρονικά διηγήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα μένει η 20 γραμμών ψυχιατρική ανάλυση του Hombre για το «9 billion...» και νετάραμε; Θα με πάρουν τα δάκρυα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω κι εγώ για τα τελευταία τρία (αν είναι να σε πάρουν τα δάκρυα) :friends:

Link to comment
Share on other sites

Έχω έτοιμο το top-20 μου και θα το ανεβάσω μόλις τελειώσουν και οι τελευταίες κριτικές. Πολλά ευχαριστώ στον Νίκο για την εξαιρετική παρουσίαση. Το λέω για να μην το ξεχάσω - που δεν πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που δεν κατάφερα να γίνω τακτική αναγνώστρια και να παίξω κι εγώ μαζί σας. Πολύ συχνά διάβαζα όσα γράφατε και κρατούσα την κεντρική ιδέα.

Ελπίζω, αν υπάρχει τίποτα άλλο αναγνωστικής φύσεως στα σκαριά, να μπορέσω να λάβω κι εγώ μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάτι πολύ πολύ μικρό στο νου, Βάσω (συγκριτικά με αυτό που κάναμε εδώ θα το χαρακτήριζα... στιγμιαίο) και θα ενημερώσω σύντομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά ευχαριστώ στον Νίκο για την εξαιρετική παρουσίαση. Το λέω για να μην το ξεχάσω - που δεν πρόκειται.

 

Μπα, οι ευχαριστίες σε όσους συμμετείχαν. Κατά τα άλλα, είχε ενδιαφέρον, μάθαμε δέκα συγγραφείς και μιλήσαμε πολύ (700 αναρτήσεις!) 

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

James, Jr. Tiptree, «The Screwfly Solution»

 

Αυτό το είχα παραλείψει. Το διάβασα στα ελληνικά στο αναφερόμενο νωρίτερα τεύχος, μετάφραση Χ. Λιθαρή. Πολύ καλή ιστορία, θα μπορούσε να γίνει βάση για ένα εξαιρετικό μυθιστόρημα / ταινία.

 

 

:rose:  :rose:  :rose:  

Link to comment
Share on other sites

James, Jr. Tiptree, «The Screwfly Solution»

 

Αυτό το είχα παραλείψει. Το διάβασα στα ελληνικά στο αναφερόμενο νωρίτερα τεύχος, μετάφραση Χ. Λιθαρή. Πολύ καλή ιστορία, θα μπορούσε να γίνει βάση για ένα εξαιρετικό μυθιστόρημα / ταινία.

 

 

:rose:  :rose:  :rose:  

Δες το επεισόδιο που έχει βάλει link ο hombre εκεί κοντά στο σχολιασμό του. Νομίζω ότι είναι πολύ καλή μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μια που ξεκίνησε το καινούργιο project για το Nebula 2016, νομίζω ότι μπορώ να κάνω έναν απολογισμό εδώ:

 

Κι εγώ ήμουν νιος (λέμε τώρα) και γέρασα.

Από τις 18-01-2014, πέρασαν πάνω από δύο χρόνια, για την ακρίβεια 26 μήνες, ή αλλιώς 795 μέρες για 71 διηγήματα, τα οποία στην πορεία έγιναν 89. Όταν έγραφα «Με βλέπω να συμμετέχω περιστασιακά» δεν πίστευα ότι θα ολοκλήρωνα το project. Το ήθελα, όμως, πιο πολύ ως επιμόρφωση πάνω στο είδος, και επειδή με ξέρω ότι τείνω να αποφεύγω τις πιο παλιές εποχές της Ε.Φ., κυρίως για λόγους «γήρανσης» των περισσότερων έργων.

Η συνολική ποιότητα των ιστοριών κυμάνθηκε περίπου εκεί που τη φανταζόμουν. Ο κύριος όγκος τους, κατά τη γνώμη μου, μπήκε σ’ αυτή τη λίστα πρωτίστως για ιστορικούς λόγους και όχι επειδή δεν έχουν γραφτεί καλύτερες. Φυσικά, υπήρξαν και μερικά απόλυτα διαμάντια, όπως αυτά που βάζω στο δικό μου προσωπικό βάθρο:

 

1.Bridesicle” (2009) του Will McIntosh, που για μένα παίρνει το χρυσό,

το φρικπέροχο

2. Singing my Sister Down” (2004) της Margo Lanagan

και βέβαια το αειθαλές πυροτέχνημα

3. All you Zombies” (1959) του Robert Heinlein.

 

Άλλα εξαιρετικά διηγήματα που με χτύπησαν απαλά ή με χάιδεψαν αλύπητα:

4. Shaw, Bob : Light of Other Days (1966)

5. Gardner, Dozois: Morning child (1984)

6. Asimov, Isaac : The Last Question (1956)

7. Bradbury, Ray: All Summer in a Day (1954)

8. Egan, Greg : Learning to Be Me (1990)

9. Tiptree, James, Jr. : The Screwfly Solution (1977)

10. Fowler, Karen Joy: The Pelican Bar (2009)

11. Le Guin, Ursula K. : The Ones Who Walk Away from Omelas (1973)

12. Johnson, Kij : Ponies (2010)

 

Και κάποια πολύ καλά αλλά, κατά τη γνώμη μου, όχι πρωτοκλασσάτα:

13. Leiber, Fritz : A Pail of Air (1951)

14. Liu, Ken : The Paper Menagerie (2011)

15. Leiber, Fritz : Coming Attraction (1950)

16. Reynolds, Alastair : Zima Blue (2005)

17. Varley, John : Air Raid (1977)

18. Clifford D. Simak: Grotto of the Dancing Deer (1980)

19. Bixby, Jerome : It's a Good Life (1953)

20. Lisa Tuttle: The bone flute (1981)

 

Κλείνοντας, θα ήθελα να (ξάνα)ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον nikosal για την άψογη παρουσίαση και επιμέλεια του project, καθώς πραγματικά μας έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουμε ένα σημαντικό κομμάτι της ιστορίας της Ε.Φ. με το γνωστό του κέφι αλλά και τον πιο οργανωμένο τρόπο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Arthur C. Clarke, «The Nine Billion Names of God»

 

Με απογοητεύει το πόσο ευαίσθητα είναι ορισμένα έργα (μύθοι των νεανικών μου χρόνων) στο χρόνο. Προτού ξαναδιαβάσω το παρόν, θεωρούσα εύλογη την κατάταξή του. Τώρα αναθεωρώ και θεωρώ ότι η θέση που κατέλαβε οφείλεται για ιστορικούς - συναισθηματικούς λόγους. Από μία άποψη αυτή η "απαξίωση" των κειμένων αναλογικά με την χρονική τους απόσταση από σήμερα, είναι ενθαρρυντικό στοιχείο αφού δείχνει ανανέωση των προτύπων της ΕΦ και εξέλιξη στην ποιότητα γραφής και ιδεών.

 

Δε θα μιλήσω αρνητικά για το «The Nine Billion Names of God» και την εξαιρετική ιδέα πάνω στην οποία στηρίζεται η αφήγηση, απλώς θεωρώ ότι η πρώτη θέση που κατέλαβε, αποτελεί επιβράβευση του συγγραφέα για το συνολικό του έργο.

 

Καθώς το κείμενο δε βρίθει από σύμβολα και "σημεία", θα απογοητεύσω λιγάκι του φανατικούς μου αναγνώστες και δε θα προβώ σε μια ψυχολογική - σημειολογική ανάλυση, αντίθετα θα παραθέσω μια κριτική τεχνική ανάλυση η οποία αλιεύτηκε από τα ταραγμένα λιμνάζοντα νερά του δικτύου:

 

In the story, the monks would tear off the completed sheets coming from the printer and paste them into "enormous books". Suppose you format the printout as a 80-character wide by 60-line tall sheet, and have 8 columns of 9-character names on each sheet. That would equal 480 names on a sheet. It would take 18,750,000 pages to handle the 9 billion names!  And assuming 500 pages per "enormous book", that equates to 37,500 books of names!  The computer guys must have brought a lot of printer paper with them -- specifically, about 94 ea. 1-ton pallets' worth; the amount of paper gotten from 2250 killed trees.

We can be slightly critical of Clarke's story's credibility at this point.  That's a lot of sheets to "paste into enormous books" within the time period of 100 days.  Figuring 18,750,000 sheets, that's 187,500 sheets pasted per day = 7812 per hour = 130 per minute = a tad more than 2 per second.  Even figuring larger sheets with higher-density print fonts, it would be a sight indeed to see those hustling, sweaty monks, frantically racing from the printer to their pasting tables and back again!

 

:rose: :rose: :rose:

 

 

 

 

 

post-1153-0-34888400-1458645849_thumb.jpg

Edited by hombre
Link to comment
Share on other sites

Project 71 Short

 

Ειλικρινείς ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ στον nicosal για την ιδέα και την επιμέλεια του γιγαντιαίου Πρότζεκτ 71 (+),

καθώς και στους "συναδέλφους" συν - κριτικούς. :good:

 

Πάμε για άλλα!

 

Η δικιά μου (χαλαρή) κατάταξη:

 

Chiang, Ted : Exhalation

McIntosh, Will : Bridesicle

Butler, Octavia E. : Speech Sounds

Bixby, Jerome : It's a Good Life

Varley, John : Air Raid

Card, Orson Scott : Unaccompanied Sonata

Tiptree, James, Jr. : Love Is the Plan the Plan Is Death

Τiptree, James, Jr. : The Screwfly Solution

Smith, Cordwainer : The Game of Rat and Dragon

Bixby, Jerome : It's a Good Life

Bradbury, Ray: There Will Come Soft Rains

Ellison, Harlan : How Interesting: A Tiny Man

Edited by hombre
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..