Jump to content

Watchmen (2009)


Drunk Elf
 Share

Recommended Posts

κοιτα εχοντας προσφατα και τα δυο τεινω να διαφωνησω, το οτι δεν ειναι ανθρωπιστης και "φιλελευθερος" δεν τον κανει ακροδεξιο, μαλιστα η ολη σταση του θα ελεγα οτι ειναι αντιθετη σε μια ακροδεξια ιδεολογια... βεβαια μπορει να το βλεπω εγω ετσι...

O Rorscharch είναι σήμα κατατεθέν μιας ολόκληρης πλευράς της Αμερικάνικης Ακροδεξιάς. Έχει την τάση να σκέφτεται με απόλυτη λογική άσπρου-μαύρου, πιστεύει ότι πρέπει να λειτουργήσει εκτός νόμου για το καλό της κοινωνίας, δε σέβεται τη ζωή όσων παρανομούν, δε διστάζει να χρησιμοποιήσει βία. Διαβάζει φανατικά μια ακροδεξιά φυλλάδα και δε διαφέρει πολύ από τους ελεύθερους σκοπευτές των 70's-80's.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    18

  • araquel

    11

  • I robot

    10

  • JohnMad

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

κοιτα εχοντας προσφατα και τα δυο τεινω να διαφωνησω, το οτι δεν ειναι ανθρωπιστης και "φιλελευθερος" δεν τον κανει ακροδεξιο, μαλιστα η ολη σταση του θα ελεγα οτι ειναι αντιθετη σε μια ακροδεξια ιδεολογια... βεβαια μπορει να το βλεπω εγω ετσι...

 

απο wikipedia, υπαρχει και link για την συνεντευξη οπου ο Μουρ αναφέρει τι τον ωθησε να κανει τον Ρορσαχ... οτι τον εκανε.

"His mask displays a constantly morphing inkblot that is based on the ambiguous designs used in Rorschach inkblot tests. Rorschach considers the mask his true "face". He continues his one-man battle against crime long after superheroes have become both detested and illegal. Rorschach’s actions and journal writings display a belief in moral absolutism and moral objectivism, where good and evil are clearly defined and evil must be violently punished. He has alienated himself from the rest of society to achieve these aims. Politically, he is both anti-communist and anti-liberal. Rorschach is described by Alan Moore as an extremely right-wing character.[1]"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μη με σταυρώσετε, αλλά εμένα μου άρεσε η ταινία. Δε στερείται ελαττωμάτων, (ειδικά το υπερβολικό slow motion καταντούσε γελοίο, και το τέλος ήταν λίγο ...ατυχές), αλλά θεωρώ ότι ήταν αξιοπρεπής.

Aπλά για κανένα λόγο δεν πρέπει να συγκρίνεται με το κόμικ, είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

Ό,τι μπορούσε ο κακομοίρης ο Snyder, το'κανε. Άντε και στα Director's Cuts (Νομίζω ότι έχει βγει ξεχωριστά σε animation και το Tales of the Black Freighter;)

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως η ταινία με κούρασε. Ειδικά οταν έδειχνε το στόρυ του Δρ.Μανχάταν είχα γλαρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Για όποιον θέλει να γελάσει, ας διαβάσει τις εντυπώσεις που είχαν για την ταινία μέλη σε άλλο φόρουμ που είμαι μέλος. Θα διαβάσετε μερικά πολύ ωραία μαργαριτάρια.

http://www.anime.gr/forums/tv-%CA%E9%ED%E7...9%ED%DF%E1.html

Link to comment
Share on other sites

@roriconfan

Τα σπάει το φόρουμ... Ειδικά η σύγκριση με το Σπάιντερμαν και η ακυροσύνη με τη σκοπιανή προπαγάνδα (sic)

Edited by JohnMad
Link to comment
Share on other sites

Όχι... ΟΧΙ!...

 

ΟΟΟΟΧΙΙΙΙΙ!!!!

 

Τα σπάει Ντίνο. Απίστευτο χιούμορ που δεν το πιάνεις αν δεν κατέχεις το υλικό (το καλαμάρι, ο Rorcharch που παίζει με τα σκυλάκια, ο Οζυμανδίας που σώζει τον Commedian, Ο Οζυμανδιάς και η Μπουμπάστις ως Scooby Doo - και με μούμια)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα περισσότερο απ' όλα μου άρεσε η αρχική ατάκα:

-«Oh no Adrian, looks like the reds are polluting the city lake, what do we do?»

-«We call the Watchmen!»

 

Απλά τέλειο :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Μιας και βγήκε το DVDrip (γιατί το είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να μη το πληρώσω) το κατέβασα και το είδα, μαλλον με την άρρωστη περιέργια που κοβεις ταχυτητα για να δεις τις λεπτομέριες ενός ατυχήματος στην εθνική οδο παρόλο που ξέρεις πως είναι αρρωστο και πως πιθανότατα θα δεις κάτι που δεν σου αρέσει. Τελοσπάντων, ουτε το bandwidth δεν άξιζε ούτε τον χρόνο μου και μάλλον δεν αξιζε και τοση κουβέντα που κάναμε για αυτό. Ακόμα και χωρίς να εξετάσει κανείς το κομμάτι της μεταφοράς, η ταινία είναι τουλάχιστον βαρετή και ανούσια. Ο Σναηντερ προσπαθησε να κανει μια "πιστη" μεταφορα και καταφερε 2 λαθος πραγματα: να κανει μια ταινια που δεν εχει κανεναν ενδιαφερον ή στοιχειώδες νόημα αν δεν εχεις διαβασει το κομικ και να κανει παραλληλα και μια ταινια που αν εχεις διαβασει το κομικ δεν έχει νόημα να δεις εκτός και αν θέλεις να εκνευριστείς.

Γενικά ο σκηνοθετης εχει αφοσιωθει στο να παρουσιάσει τους ήρωες και εχει ξεχασει την πλοκη. Λες και θα τους δουμε πιο μετα σε αλλες ιστοριες και τωρα βλεπουμε τον πιλοτο. Θα μπορούσε να είναι ένα 2μισαωρο trailer για το κανονικό watchmen με λιγα λογια :Ρ

 

 

P.s. O τύπος που έκανε την επιμέλεια της μουσικής θέλει σκότωμα.

Edited by I robot
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως άσχετος με το κόμικ είδα τη ταινία στο σινεμά, δεν μου φάνηκε τόσο έκτρωμα όσο την βρήκαν αρκετοί φίλοι του graphic novel. Ευχάριστα αδιάφορη μάλλον. Αλλά καταευχαριστήθηκα (και κατέβασα και το dvdrip για τον ίδιο λόγο) τους τίτλους αρχής με τον θεό Bob να τραγουδάει "The times they are a'changin" :thmbup: και τα alternate-timeline γεγονότα που παρουσιάζει. Είχε κι άλλες ωραίες εικόνες η τανία, οι οποίες τώρα μου διαφεύγουν (πάνε και μήνες) αλλά τα opening credits τα έσπαγαν. Ίσως αυτό να λέει και πολλά για την ταινία βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Watchmen (2009)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..