Jump to content

36ος Διαγωνισμός Σύντομης Σουφουφίτικης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρομος, Θέμα: Love Story


northerain
 Share

Recommended Posts

Ένας επαναλαμβανόμενος εφιάλτης. Οι ληστείες που βλέπεις να γίνονται γύρω σου γίνονται και στο διαμέρισμά σου στο ισόγειο. Ξανά και ξανά. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να...

 

 

 

WAKE UP!

 

 

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ήμουν αρκετές μέρες μακριά από τον πολιτισμό και τα ίντερνετς, έλεγα ότι δεν θα προλάβω να στείλω αλλά τελικά κατιτίς έκανα. Να'ναι καλά η παράταση. 

 

Η ιστορία:

 

Ξέρω το όνομά σου

 

Και οι κριτικές (δεν είναι τρομερά πρόσφατες γιατί, όπως είπα, no internets, αν υπάρχει θέμα πείτε μου):

 

http://community.sff.gr/topic/15241-μαγική-συνταγή/?p=257034

http://community.sff.gr/topic/15141-η-κατάρα/?p=258622

http://community.sff.gr/topic/15545-τα-δεσμά/?p=261233

 

Τώρα πάω να ψοφήσω μιας και μόλις γύρισα από ταξίδι :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes. Στείλατε/ποστάρατε κριτικες?

 

Ο Dagoncult έστειλε;

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Θα περιμένω να δώ.

 

Ο διαγωνισμός έκλεισε. Αν μείνατε απ' έξω στείλτε ΠΜ για να παρακαλέσετε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, σόρυ, νόμιζα ότι τα πόσταρα. Ορίστε λοιπόν και τα σχόλια για τις τρεις ιστορίες.

 

1

2

3

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα πως στο αρχείο doc της ιστορίας μου έχουν κολλήσει κάποιες λέξεις μεταξύ τους, ενώ έλεγξα το docx που ανέβασα και ήταν μια χαρά.

 

Mesmer, μήπως γίνεται να διορθωθεί; Σ'ευχαριστώ!

Edited by Lady Nina
Link to comment
Share on other sites

Έλενα, και στο docx που κατέβασα υπάρχουν κολλημένες λέξεις. Αν θέλεις, στείλε μου σε pm το αρχείο σου για να αντικαταστήσω τα προβληματικά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο χρόνος δεν μου έκανε την τιμή να με βοηθήσει να γράψω μια ιστορία που είχα σκεφτεί....

 

Βέβαια θα διαβάσω όλες τις ιστορίες που γράψατε και θα σχολιάσω εκτενώς...

 

Σαν ιστορία υπερφυσικού τρόμου μετράει η πρώτη φορά που κοίταξα μέσα στην πάνα του γιου μου;

Και τον αγαπάω και αυτό που είδα εκεί μέσα ήταν σίγουρα υπερφυσικό... Από τρόμο; Καλύτερα να μην πω...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο χρόνος δεν μου έκανε την τιμή να με βοηθήσει να γράψω μια ιστορία που είχα σκεφτεί....

 

Βέβαια θα διαβάσω όλες τις ιστορίες που γράψατε και θα σχολιάσω εκτενώς...

 

Σαν ιστορία υπερφυσικού τρόμου μετράει η πρώτη φορά που κοίταξα μέσα στην πάνα του γιου μου;

Και τον αγαπάω και αυτό που είδα εκεί μέσα ήταν σίγουρα υπερφυσικό... Από τρόμο; Καλύτερα να μην πω...

 

Χαχαχα :D Είμαι σίγουρη ότι όλοι οι γονείς του κόσμου συμφωνούν μαζί σου! Όσο για την ιστορία κρίμα, όμως από διαγωνισμούς και παιχνίδια εδώ μέσα άλλο τίποτα! Σίγουρα θα σου δοθεί η ευκαιρία να τη γράψεις ;-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω μια απορία σχετικά με το διαγωνισμό(περισσότερο ως επιβεβαίωση):

 

Δικαίωμα ψήφου έχει κάθε μέλος του φόρουμ με περισσότερα από 50 posts.

Στο τόπικ με τίτλο "Κανονισμοί Διαγωνισμών" αναφέρται ότι
"Οι συγγραφείς είναι υποχρεωμένοι να ψηφίσουν, βάζοντας την ιστορία τους τελευταία στη λίστα ψηφοφορίας, αλλιώς η ιστορία τους θα αποκλείεται από το διαγωνισμό."
Επειδή (αν δεν το προσπέρασα βλακωδώς) στο συγκεκριμένο διαγωνισμό δεν αναφέρεται ρητά, τι ισχύει; Οι διαγωνιζόμενοι πρέπει να αξιολογήσουν τις ιστορίες και να στείλουν μια λίστα στο διοργανωτή(Ή πρέπει να έχουν γράψει πρώτα 50 ποστ);
Κι επιπλέον, μια ερώτηση πιο "αφελή": Οι διαγωνιζόμενοι είθισται να σχολιάζουν τις ιστορίες των υπολοίπων πριν το πέρας του διαγωνισμού  ή (όπως και με τις δικές τους ιστορίες) πρέπει να περιμένουν τη λήξη του διαγωνισμού(αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση, δε βρίσκω λόγο για την αναμονή);
Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι διαγωνιζόμενοι είθισται να σχολιάζουν τις ιστορίες των υπολοίπων πριν το πέρας του διαγωνισμού  ή (όπως και με τις δικές τους ιστορίες) πρέπει να περιμένουν τη λήξη του διαγωνισμού(αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση, δε βρίσκω λόγο για την αναμονή);
 

είχα και εγώ την ίδια απορία με τον προλαλήσαντα. 

 

Επιπλέον, ποια είναι η προθεσμία μας για τις ανωτέρω ψηφοφορίες / κριτικές;

 

Επιπλέον #2: χωρίς να θέλω να το παίξω soothsayer, πολύ χαλαρή τη βλέπω την ανταπόκριση στις ιστορίες... μετά από τόσο καιρό που είχε να βγει διαγωνισμός τρόμου και με τόσο ωραίο θέμα, περίμενα να γίνει ο κακός χαμός... ας ελπίσω ότι θα διαψευσθώ μέχρι το τέλος της προθεσμίας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω μια απορία σχετικά με το διαγωνισμό(περισσότερο ως επιβεβαίωση):

 

Δικαίωμα ψήφου έχει κάθε μέλος του φόρουμ με περισσότερα από 50 posts.

Στο τόπικ με τίτλο "Κανονισμοί Διαγωνισμών" αναφέρται ότι

"Οι συγγραφείς είναι υποχρεωμένοι να ψηφίσουν, βάζοντας την ιστορία τους τελευταία στη λίστα ψηφοφορίας, αλλιώς η ιστορία τους θα αποκλείεται από το διαγωνισμό."

Επειδή (αν δεν το προσπέρασα βλακωδώς) στο συγκεκριμένο διαγωνισμό δεν αναφέρεται ρητά, τι ισχύει; Οι διαγωνιζόμενοι πρέπει να αξιολογήσουν τις ιστορίες και να στείλουν μια λίστα στο διοργανωτή(Ή πρέπει να έχουν γράψει πρώτα 50 ποστ);

Κι επιπλέον, μια ερώτηση πιο "αφελή": Οι διαγωνιζόμενοι είθισται να σχολιάζουν τις ιστορίες των υπολοίπων πριν το πέρας του διαγωνισμού  ή (όπως και με τις δικές τους ιστορίες) πρέπει να περιμένουν τη λήξη του διαγωνισμού(αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση, δε βρίσκω λόγο για την αναμονή);

Ευχαριστώ

 

Πρεπει να ισχύουν και τα δυο. Να έχεις δηλαδη 50 ποστ συνολικα στο φορουμ και έπειτα αφου έλαβες μέρος στον διαγωνισμό να ψηφίσεις και εσύ ο ίδιος.

Τα σχόλια στους άλλους διαγωνιζόμενους είναι προαιρετικά αλλά πολύ χρήσιμα. Μετά το τέλος του διαγωνισμού όμως (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Mesmer).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψηφοφορία

 

Ψηφίζετε μέχρι τα μεσάνυχτα της Δευτέρας 12 Μαΐου.
Οι ψήφοι θα στέλνονται σε εμένα (northerain) και αναζητείται δεύτερος.

 

Βραβεία!

Ο DinosMacXanthi προσφέρθηκε να δώσει στον νικητή ένα αντίγραφο του βιβλίου του Το φως μέσα μου. Το δεύτερο βιβλίο είναι ένα αντίτυπου του American Nightmare και θα υπάρξει και τρίτο.

 

 

7. Ψηφοφορία
α. Δικαίωμα ψήφου έχει κάθε μέλος του φόρουμ που διάβασε τις ιστορίες και έχει πάνω από 50 posts.
β. Οι συγγραφείς είναι υποχρεωμένοι να ψηφίσουν, βάζοντας την ιστορία τους τελευταία στη λίστα ψηφοφορίας, αλλιώς η ιστορία τους θα αποκλείεται από το διαγωνισμό.
γ. Η ψηφοφορία είναι μυστική.
Διαδικασία ψηφοφορίας
α. Η ψήφος θα αποτελείται από τη λίστα των συμμετεχόντων διηγημάτων, από αυτό που θεωρείται καλύτερο προς το λιγότερο καλύτερο.
β. Για να είναι ευκολότερη η καταμέτρηση, στην ψήφο σας να αναφέρετε και τον τίτλο του διηγήματος και το συγγραφέα. Πχ
Για την Ελίζα-DinMacXanthi
Και Τι Μου Δίνεις;-Nihilio
Στον Άδειο Κόσμο-Mesmer
γ. Η ψήφος θα αποστέλλεται με pm στο διοργανωτή, με ταυτόχρονη κοινοποίηση στο βοηθό του (τα nicknames των οποίων θα αναφέρονται στο αρχικό topic του διαγωνισμού). [Για ταυτόχρονη αποστολή μηνύματος pm πηγαίνετε στον Messenger του προφίλ σας, επιλέγετε "Compose New" πάνω δεξιά και στη συνέχεια βάζετε στο "Recipient's Name" το nickname του διοργανωτή και στο "Other Recipients" το nickname του βοηθού. Στο "Send to others as" θα πρέπει να είναι επιλεγμένο το "Invitation". Εναλλακτικά, στέλνετε την ψήφο σας στο διοργανωτή, τοποθετώντας το nickname του στο "Recipient's Name" και μετά πηγαίνετε στα αριστερά, εκεί που γράφει "Invite Participants", πατάτε "Add" κι εκεί βάζετε το nickname του βοηθού.]

Edited by northerain
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ισχύουν και τα δυο. Να έχεις δηλαδη 50 ποστ συνολικα στο φορουμ και έπειτα αφου έλαβες μέρος στον διαγωνισμό να ψηφίσεις και εσύ ο ίδιος.

Τα σχόλια στους άλλους διαγωνιζόμενους είναι προαιρετικά αλλά πολύ χρήσιμα. Μετά το τέλος του διαγωνισμού όμως (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Mesmer).

 

Δηλαδή πρέπει, αν και έχω ήδη υποβάλλει διήγημα, να γράψω τόσα ποστ ώστε να φτάσω στα 50 για να μετρήσει η συμμετοχή μου; Δεν αρκεί δηλαδή να στείλω τη λίστα με τις συμμετοχές; Συγγνώμη που ξαναρωτάω αλλά οι 2 προτάσεις μου φαινόταν ότι ήταν της λογικής "ή το ένα ή το άλλο για να ψηφίσεις". Εν πάσει περιπτώσει ευχαρστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τα 50 posts ισχύουν μόνο για τα μέλη που θα ψηφίσουν και όχι για τους συγγραφείς του διαγωνισμού. Οπότε, Morfea, ψηφίζεις κανονικά στο διαγωνισμό, χωρίς να έχεις κάποια άλλη υποχρέωση.

 

Οι συγγραφείς μπορούν να σχολιάσουν τα διηγήματα των άλλων διαγωνιζόμενων όποτε θέλουν. Συνηθίζεται τα σχόλια να γίνονται πριν τη λήξη του διαγωνισμού.

 

Η διάρκεια της ψηφοφορίας είναι 3 βδομάδες. Οπότε, όσοι θέλουν να ψηφίσουν έχουν διορία μέχρι τα μεσάνυχτα της 12ης Μαΐου, όπου θα γίνει και η ανακοίνωση του νικητή.

 

Τις ψήφους σας τις στέλνετε ταυτόχρονα στον διοργανωτή northerain και με κοινοποίηση στον aScannerDarkly.

 

Αν υπάρχει οποιαδήποτε άλλη απορία, εδώ είμαστε.

Edited by Mesmer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Πρεπει να ισχύουν και τα δυο. Να έχεις δηλαδη 50 ποστ συνολικα στο φορουμ και έπειτα αφου έλαβες μέρος στον διαγωνισμό να ψηφίσεις και εσύ ο ίδιος.

Τα σχόλια στους άλλους διαγωνιζόμενους είναι προαιρετικά αλλά πολύ χρήσιμα. Μετά το τέλος του διαγωνισμού όμως (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Mesmer).

 

Δηλαδή πρέπει, αν και έχω ήδη υποβάλλει διήγημα, να γράψω τόσα ποστ ώστε να φτάσω στα 50 για να μετρήσει η συμμετοχή μου; Δεν αρκεί δηλαδή να στείλω τη λίστα με τις συμμετοχές; Συγγνώμη που ξαναρωτάω αλλά οι 2 προτάσεις μου φαινόταν ότι ήταν της λογικής "ή το ένα ή το άλλο για να ψηφίσεις". Εν πάσει περιπτώσει ευχαρστώ!
To οριο των 50 ποστ υπαρχει για να μην ψηφιζουν "κλωνοι". Δε μετραει για τους συμμετεχοντες
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και κάπως έτσι κατάφερα να επισκεφτώ τις σελίδες όλων των συμμετεχόντων. Συγχαρητήρια, όλες οι ιστορίες θεωρώ ήταν πολύ καλοδουλεμένες και μάλλον θα μας δυσκολέψετε λιγάκι στην ψηφοφορία... Καλή επιτυχία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα, μετά κόπων και βασάνων! Δίκιο έχει η Μαρία, δύσκολο πράγμα η ψηφοφορία :p

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ψήφισα με δυσκολια, δεν υπβρχαν ουτε κακες ιστοριες ουτε, νομιζω, ιστοριες που να εκαναν την έκπληξη. Περιμενω τα αποτελέσματα με ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Τέλος ψηφοφορίας και για εμένα.

 

Από προσωπική εμπειρία, αν το 1/3 των ιστοριών που μαζεύτηκαν (ενός διαγωνισμού / συλλογής διηγημάτων κλπ) είναι καλές, θεωρώ ότι πάμε μια χαρά. 

 

εδώ, τουλάχιστον οι μισές ιστορίες ήταν αρκετά καλές, οπότε, κατά τη δική μου άποψη, το επίπεδο του διαγωνισμού ήταν αρκετά υψηλό. 

 

χαιρόμαστε, ευχαριστούμε, συγχαρητήρια στον εμπνευστή για το ωραίο θέμα και... ελπίζουμε σε επόμενο τρομοδιαγωνισμό σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..