Jump to content

Write-off επί του καναπέως


  

13 members have voted

  1. 1. Το διήγημα που μου άρεσε περισσότερο είναι το:

    • Μακρύς δρόμος σε κόκκινο δάσος - nikosal
      2
    • Η Άρτεμις Περιμένει - DinoHajiyorgi
      2
    • Χώμα και Όνειρα - Tiessa
      9

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Δεν ρώτησα, δεν ξέρω: Ψηφίζουν και οι παίκτες; :ahuh:

 

Συνήθως δεν συμβαίνει, αλλά το αποφασίζετε μεταξύ σας. :arolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... ναι κι εγώ αναρωτιόμουνα. Πάντως, είτε ψηφίσουμε είτε όχι, εγώ έχω γράψει κάποια σχόλια και θα τα ανεβάσω με το τέλος του διαγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

χαχα νομίζω ως τώρα δεν έχω ψηφίσει σε write off που συμμετέχω. Σχόλια και εγώ θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να ψηφίσετε, μια και είστε τρεις και θα έχει σασπένς ποιον θα προτιμήσετε να ψηφίσετε, χωρίς να ψηφίσετε τον εαυτό σας. Αν ήσασταν δύο, θέλω να πω, δε θα είχε νόημα.

Link to comment
Share on other sites

...και τα κονταροχτυπήματα των τριών τρισμέγιστων συγγραφέων από την άνεση των καναπέδων τους, ανάμεσα σε ποπ κορν, πατατάκια, κοκακόλες και επεισόδια Star Trek έφτασαν στο τέλος τους.

 

Νικήτρια η Tiessa με το διήγημά της "Χώμα και Όνειρα"  :winner_first_h4h: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χμ... Αν δεν διαβάσει / σχολιάσει / ψηφίσει η θεματοθέτης δεν θα είμαι ικανοποιημένος... Είναι διαβόητη για τις καθυστερήσεις της, αλλά δεν θα την αφήσουμε να την κοπανήσει από το διαγωνισμό της!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...και τα κονταροχτυπήματα των τριών τρισμέγιστων συγγραφέων από την άνεση των καναπέδων τους, ανάμεσα σε ποπ κορν, πατατάκια, κοκακόλες και επεισόδια Star Trek έφτασαν στο τέλος τους.

 

Νικήτρια η Tiessa με το διήγημά της "Χώμα και Όνειρα"  :winner_first_h4h: 

Άξια! :mf_trombone:

 

Αλλά θα συμφωνήσω με τον κύριο:

χμ... Αν δεν διαβάσει / σχολιάσει / ψηφίσει η θεματοθέτης δεν θα είμαι ικανοποιημένος... Είναι διαβόητη για τις καθυστερήσεις της, αλλά δεν θα την αφήσουμε να την κοπανήσει από το διαγωνισμό της!

Link to comment
Share on other sites

Ti άξια; Αφού με την ψήφο της Τρίλιαν το αποτέλεσμα μπορεί να αλλάξει!

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Κάπως διαφέρουν τα μαθηματικά μας (ή το χιούμορ μας; ) αγαπητέ κύριε.

Link to comment
Share on other sites

Όντως άξια! Μια πολύ δυνατή ιστορία που ξεχώρισε από άλλες δύο με ενδιαφέρουσες ιδέες και παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά;! Εγώ γιατί νόμιζα ότι είχαμε άλλη μια βδομάδα;;; (Αχ... θα πρέπει πάλι να με συγχωρήσετε, έχετε απόλυτο δίκιο, νομίζω ότι έπρεπε να βάλω θέμα "χαμένη στο διάστημα", εκεί ίσως είχα περισσότερη επαφή :p).

 

Να φανταστείτε μου λείπει ακόμα μια ιστορία να διαβάσω... Θα προσπαθήσω να το κάνω σήμερα κιόλας :)

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσε; Κιόλας; Αυτό ήτανε; Μα... δεν θα διαβάσουν άλλοι, δεν θα ψηφίσουν άλλοι;! :ahuh:

 

Σίγουρα άξια νικήτρια η Βάσω που κάτι το μαγικό έχει η φαντασία της, επιστημονική ή άλλη, και που εμπνέεται τόσο μοναδικά.

 

Μου άρεσε και η ιστορία του Νίκου, αλλά, όπως έχω παρατηρήσει, όταν κάποιος καλλιτέχνης (άρρεν, ναι σε μας συμβαίνει αυτό) αποκτήσει girlfriend, σύζυγο, παιδιά, χάνουμε κάπου την δημιουργική μας αιχμή, την ανατροπική μας πρωτοπορεία, τον βιτριολικό σχολιασμό και την τσουχτερή έκπληξη (με συννημένο το ανάλογο χιούμορ) που μας χαρακτήριζε. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο Νίκος έχτισε την πλοκή του μέσα σε λίγα μέτρα κήπου που διαμόρφωσαν και κάποιες αφηγηματικές αδυναμίες. Ήταν η τρυφερότητα του θέματος που του χάρισε πόντους. :acool:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσε; Κιόλας; Αυτό ήτανε; Μα... δεν θα διαβάσουν άλλοι, δεν θα ψηφίσουν άλλοι;! :ahuh:

 

 

Μα ναι! Έλα ντε. Είχα μείνει με την εντύπωση πως αφού το παιδεύαμε τόσον καιρό για να το γράψουμε, θα έμενε και λίγο παραπάνω για την ψηφοφορία.

(Πάντως το Poll φαίνεται να είναι ακόμα ανοιχτό)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κρατείστε το ανοιχτό, για μας που λείπαμε και θέλομε να ψηφίσουμε κι εμείς!

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να ζητήσετε παράταση.

 

εγώ πάντως σκοπεύω να διαβάσω, να σχολιάσω και να ψηφίσω...  :arolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Myyst, κάνανε τόσο καιρό να ανεβάσουνε ιστορίες, γράψανε χωρίς όριο λέξεων (δηλαδή οκ, η μία ιστορία είναι 6.000 μου φαίνεται) και το κλείνεις στην εβδομάδα; Ορίστε ζητάω κι εγώ για να γίνουμε πολλοί. Δώσε μας άλλη μία εβδομάδα τουλάχιστον, παρακαλούμε. Σφύρα το την άλλη Κυριακή σαν ντέρμπι. Βγάλε νικητή για τον δεύτερο γύρο κι έτσι. Κάνε κάτι :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ε, μια βδομαδούλα την χρειαζόμαστε. Ευχαριστούμε πολύ, φανταστικέ διοργανωτή! :)

Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

Ε, μια βδομαδούλα την χρειαζόμαστε. Ευχαριστούμε πολύ, φανταστικέ διοργανωτή! :)

 

Μια 'βδομαδούλα μέχρι την Κυριακή, 8/6 έκλεισε. Αν χρειάζεστε παραπάνω χρόνο το ζητάτε πολύ ευγενικά.  :acool:

 

...και καθώς οι διαφημίσεις τελειώνουν οι παίχτες επιστρέφουν στον καναπέ τους με τα ποπ κορν και τις κοκακόλες τους για το δεύτερο (και καταιγιστικότερο) επεισόδιο star trek.

"Η επιστροφή των nikosal και DinoHajiyorgi"

 

(Αλλά η Tiessa παραμένει η νικήτρια του πρώτου επεισοδίου.)

Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

Βίβα λος χελωνονιντζάκια! (εδώ ηχητικό εφέ γάτες να μασουλάνε την δημιουργική αιχμή, την ανατροπική (;) πρωτοπορεία, τον βιτριολικό σχολιασμό και την τσουχτερή έκπληξη του κου Χατζηγιώργη)

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον διαγωνισμό τον ευχαριστήθηκα κι είναι ο πρώτος, μετά από χρόνια, στον οποίο ψήφισα. Αναμφίβολα το διήγημα της Βάσως ήταν το πιο 'πληθωρικό', λεπτοκαλοδουλεμένο κι 'οικουμενικό'. Του Νίκου πάλι το βρήκα το πιο άρτιο. Χαμηλών τόνων, φαινομενικά λιγότερο φιλόδοξο, αλλά με πέτυχε στη σωστή στιγμή. Έχοντας μια κόρη έξι χρονών, διαβάζοντάς το ένιωσα εκείνο το κλεφτό βλέμμα συνεννόησης που ανταλάσσουν δύο μπαμπάδες στη παιδική χαρά όταν τα παιδιά τους παίζουν/χαίρονται/τσακώνονται, ένα άλμα χρόνου πίσω στην παιδικότητα και την κατανόηση, επανανακάλυψη της ψυχολογίας της. Αλλά τελικά ψήφισα αυτό του Ντίνου, παρ' όλο που συγκριτικά με τα άλλα δύο είχε τις περισσότερες αδυναμίες. Είναι που κάποια θέματα μας αγγίζουν προσωπικά και μας αρέσει να επιστρέφουμε σε αυτά είτε γράφοντας τα και ξαναγράφοντάς τα, είτε διαβάζοντάς τα. Με αυτό το κριτήριο (ότι δηλαδή κάποια στιγμή θα τη ξαναδιάβασω αυτή την ιστορία) τελικά ψήφισα, γιατί για κάποιο διάστημα είχα μπερδευτεί εντελώς.

Να σας μαζεύουν συχνότερα εσάς τους τρεις να γράφετε.

Link to comment
Share on other sites

Και οι τρεις ήταν πολύ όμορφες, πολύ ρεαλιστική στην ψυχολογία της του Νίκου, πολύ ρομαντική και συναισθηματική (οποία έκπληξις) του Ντίνου, αλλά...

 

Ρε Βασούλα, με τσάκισες. Ψυχρή γραφή μιας ΤΝ σε μια τέτοια ιστορία ήταν ω, λαλά. Μου 'σφιξε λαιμό και στομάχι. Για να μην αναφερθώ καν στην (όχι πάντα τόσο) λεπτή ειρωνεία που είναι απ' τα αγαπημένα μου λογοτεχνικά πιάτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..