Jump to content

Καλύτερες φάντασυ ιστορίες


Δημήτρης
 Share

Recommended Posts

Σκέφτηκα να φτιάξω ένα τόπικ εφάμιλλο με αυτά που έχουμε στις κατηγορίες τρόμου και επιστημονικής φαντασίας. Υπάρχει και του Nihilio αλλά είναι μόνο για διηγήματα Ηρωικής Φαντασίας. Έτσι λοιπόν έκανα και αυτό για να μπορέσουμε να βάλουμε όλα τα φάντασυ καλούδια που έχουμε διαβάσει κατα καιρούς, ανεξαρτήτως κατηγορίας. Προσωπικά θα χαρακτήριζα ως must read τα παρακάτω:

 

 

- Ρόμπερτ Έργουιν Χάουαρντ: Όλα τα Κόναν συν Με αυτό το Τσεκούρι Κυβερνώ, Το Σκιερό Βασίλειο, Ο Κήπος του Φόβου, Λίλιτου, Γεράκια πάνω από την Αίγυπτο, Η Ξανθή Θεά του Μπαλ Σαγκώθ, Οι Λόφοι των Νεκρών, Φτερούγες στη Νύχτα, Η Γαλάζια Φλόγα της Εκδίκησης, Ο Ναός της Φρίκης, Η Κοιλάδα του Σκώληκα

 

- Μάικλ Μούρκοκ: Η Άδωσα Ακρόπολη, Η Κοιμισμένη Μάγισσα, Ενώ οι Θεοί Γελούν, Ο Άρπαγας των Ψυχών, Τα Μάτια του Αλαβάστρινου Ανθρώπου

 

- Κάθριν Λούσιλ Μουρ: Μαύρη Δίψα, Χέλσγκαρντ

 

- Λόρδος Ντάνσανυ: Ήσυχες Μέρες στο Γιανν, Το Σπαθί του Βέλεραν, Η Πτώση της Μπαμπουλκούντ, Το Άπαρτο Κάστρο

 

- Τζακ Βανς: Ο Μάγος Μαζιριέν, Σιλ, Τα Βουνά του Μαγνάζ, Από το Σάσκερβοϊ στο Τούστβολντ

 

- Κλαρκ Άστον Σμιθ: Η Πόλη της Τραγουδιστής Φλόγας, Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν, Το Σκοτεινό Είδωλο, Η Μαρτυρία του Αθαμαούς

 

- Φριτς Λάιμπερ: Κακό Συναπάντημα στο Λάνκμαρ, Το Παζάρι του Παράδοξου

 

- Καρλ Έντουαρντ Βάγκνερ: Δύο Ήλιοι Δύουν, Άφεση

 

- Θωμάς Μαστακούρης: Η Γκρίζα Χώρα, Η Βόλβα του Τρότελαγκ, Το Λυκοτόμαρο, Απρόσκλητοι Επισκέπτες, Στο Χλίντσκιαλφ

 

- Χάουαρντ Φίλλιπς Λάβκραφτ:Σελεφαίς, Η Αναζήτηση του Ίρανον

 

- Τζωρτζ Μάρτιν: Ο Περιπλανώμενος Ιππότης

 

- Στίβεν Κινγκ: Οι Μικρές Αδελφές της Ελούρια

 

- Τέρι Πράτσετ: Η Θάλασσα και τα Ψαράκια

 

- Μερσέντες Λάκεϊ: Οργανοπαίχτες στο Πανηγύρι

 

- Ρέι Ράσελ: Sanguinarius

 

- Λη Μπράκεττ: Οι Τελευταίες Μέρες της Σαντακόρ

 

- Τανίθ Λι: Ενάντια στους Θεούς

 

- Πολ Σπένσερ: Ο Φύλακας του Πηγαδιού

 

- Γκάλαντ Ελφλάντσον: Πράξη Πίστης

 

- Ανθίππη Φιαμού: Τα Στίγματα του Ανάμ

 

- Πόουλ Άντερσον: Δαιμονικό Ταξίδι

 

 

Αυτά πάνω- κάτω από εμένα, εσείς;

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμείς, με κίνδυνο να χαρακτηριστούμε γραφικαί, θα λέγαμε ξανά το Έχεις Μόνο μια Ευκαιρία της Tiessa ακα Βάσω Χρήστου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εμείς, με κίνδυνο να χαρακτηριστούμε γραφικαί, θα λέγαμε ξανά το Έχεις Μόνο μια Ευκαιρία της Tiessa ακα Βάσω Χρήστου.

 

Όχι, γιατί να γίνεις γραφική; Εγώ δηλαδή που έβαλα Ανθίππη Φιαμού έγινα γραφικός; Καθόλου γραφική δεν γίνεσαι, βάλε ότι θέλεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιατί να γίνεις γραφική;

 

 

Eπειδή δεν χάνω ευκαιρία να εκφράσω τη λατρεία μου για το συγκεκριμένο κείμενο, σαν κάνα αλλοπαρμένο φανγκερλ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες το Linortis Reprise του Karl Edward Wagner. Και για υποκειμενικούς λόγους εγώ θα έβαζα και το The bully and he beast του Orson Scott Card. Και από το φόρουμ το μοναδικό που δε χορταίνω να διαβάζω ξανά και ξανά, το "Ο Δράκος και το Άστρο" της Naroualis. Επίσης, αν πιάνεται για φάντασυ, το Armaja Das του Joe Haldeman. Θα σκεφτώ και άλλα αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες το Linortis Reprise του Karl Edward Wagner.

 

Δεν το ξέχασα, απλά πάνε πολλά χρόνια από τότε που το διάβασα και δεν θυμάμαι τίποτα από το τι γίνεται. Όταν με το καλό το ξαναπιάσω, δεν θα έχω την παραμικρή απολύτως αμφιβολία για το αν θα αξίζει να πάρει θέση σ' αυτή την λίστα ή όχι. Θέλω όμως να το έχω νωπό στο μυαλό μου όταν το κάνω, γι' αυτό προς το παρόν τουλάχιστον δεν το περιλαμβάνω. Και το ίδιο ισχύει και για κάποιες λίγες ακόμη ιστορίες.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εμείς, με κίνδυνο να χαρακτηριστούμε γραφικαί, θα λέγαμε ξανά το Έχεις Μόνο μια Ευκαιρία της Tiessa ακα Βάσω Χρήστου.

 

Κάλλιο αργά παρά ποτέ που λένε. Τώρα που το ξαναδιάβασα ναι, το υπέροχο αυτό διαμάντι σαφώς και αξίζει να έχει θέση εδώ  :)

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..