Jump to content

Χαρακτήρες βιβλίων που έχουν φάει πολύ ξύλο/κακοποίηση


MountainRoot
 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω γιατί αλλά μου αρέσει πάρα πολύ όταν ο Ήρωας ή ο χαρακτήρας ενός βιβλίου τρώει πολύ ξύλο σε σημείο να τον λυπάσαι ή να πονάς και εσύ. Είτε λόγο ξύλου, είτε λόγο μαγείας, ειτε λόγο κακοποίησης του σωματος απο σωματικές εργασίες

 

Περιμένω να ακούσω προτάσεις με χαρακτήρες που φάγανε πολύ ξύλο στην περιπέτειά τους.

 

Συνήθως τα άτομα που έχουν χτυπηθεί ασχημα έχουν έναν τρόπο να γινονται καλά πχ με την χρήση μαγείας είτε απο άλλους (επεμβαση Θεού για παραδειγμα). Δεν έχει σημασία το δεχομαστε.

 

Πολύ ξύλο θυμάμαι είχε φάει ο Φιτζ Σιβαρλι της Robin Hobb οτι να ναι το παλικαράκι δώσε πόνο στον λαό ήταν.

 

Το πιο πρόσφατο ήταν ο Kaladin Stormlight Archive Brandon Sanderson και πολύ ξύλο αλλα κυριότερο η κακοποίηση που τραβούσε οταν τραβάγανε τις γέφυρες.

 

Μια ιδιαίτερη περίπτωση είναι νομίζω και ο Γκλοκτα απο το Blade Trilogy of Joe Ambercrombie ο οποίος μπορεί να μην διαβάσαμε για την κακοποίησή του αλλα την νιώθαμε σε όλοκλητη τη τριλογία.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τον Kaladin σκέφτηκα -είμαι στην 200 του Words of Radiance, τώρα- αλλά ο Harry Dresden από τα Dresden Files νομίζω έχει φάει περισσότερο ξύλο από οποιον άλλο μπορώ να σκεφτώ, και είμαι ακόμα στο #2 (που το έχω αφήσει στα μισά).

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος που σκέφτηκα είναι ο Harry Dresden, ή αλλιώς ο John McLane σε μάγο. Μιλάμε ο άνθρωπας τρώει ξύλο σε ΚΑΘΕ βιβλίο. Και βρωμόξυλο από τα λίγα, νυχιές, δαγκωνιές, μαχαιριές, σφαίρες, κατάρες, εγκαύματα και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Α, και από ένα σημείο και μετά (τρίτο βιβλίο και έπειτα) μαζεύει και τόσο ψυχολογικό ξύλο που πονάς να διαβάζεις...

 

Επίσης, στο ίδιο genre, υπάρχει και η Anita Blake των πρώτων βιβλίων της. Η κοπέλα στα πρώτα βιβλία μετά βίας έβγαινε ζωντανή, και αυτό χάρη στη συγγραφέα που της χάριζε και μία νέα υπερδύναμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κόναν,πολύ ξύλο και μαγεία τρώει σε κάθε ιστορία του Χάουαρντ.

Ένας ήρωας του Έρικσον έφαγε πολύ κακοποίηση,αλλά δεν θυμάμαι όνομα.Τον είχανε πιάσει κάτι σαυρομάνες και του άλλαξαν τα φώτα.

 

Επίσης μεγάλη ψυχοσωματική βία δέχεται ο Γιάννης Αγιάννης,αν και είναι άλλου είδους,αλλά παρόλα αυτά μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Ένας ήρωας του Έρικσον έφαγε πολύ κακοποίηση,αλλά δεν θυμάμαι όνομα.Τον είχανε πιάσει κάτι σαυρομάνες και του άλλαξαν τα φώτα.

Ο Toc the Young;
Link to comment
Share on other sites

 

Ένας ήρωας του Έρικσον έφαγε πολύ κακοποίηση,αλλά δεν θυμάμαι όνομα.Τον είχανε πιάσει κάτι σαυρομάνες και του άλλαξαν τα φώτα.

Ο Toc the Young;

 

Αυτός πρέπει να ήταν.Πολύ ξύλο ο καημένος.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά άσχημα περνάει κι ο ήρωας στο Η Κάντιλακ του Ντόλαν, του Κινγκ, ο οποίος προσπαθεί να σκάψει ένα λάκκο αρκετά μεγάλο για να χωρέσει μια κάντιλακ. Από ένα σημείο και μετά ο τύπος είναι ερείπιο, μασουλώντας ασπιρίνες σε κάθε δεύτερη σελίδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ένας ήρωας του Έρικσον έφαγε πολύ κακοποίηση,αλλά δεν θυμάμαι όνομα.Τον είχανε πιάσει κάτι σαυρομάνες και του άλλαξαν τα φώτα.

Ο Toc the Young;

 

Αυτός πρέπει να ήταν.Πολύ ξύλο ο καημένος.

 

Έχεις φτάσει μέχρι τέλους τη σειρά; Γιατί προς το τέλος έχει φάει πράγματι ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ένας ήρωας του Έρικσον έφαγε πολύ κακοποίηση,αλλά δεν θυμάμαι όνομα.Τον είχανε πιάσει κάτι σαυρομάνες και του άλλαξαν τα φώτα.

Ο Toc the Young;

 

Αυτός πρέπει να ήταν.Πολύ ξύλο ο καημένος.

 

Έχεις φτάσει μέχρι τέλους τη σειρά; Γιατί προς το τέλος έχει φάει πράγματι ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ.

 

Την τελείωσα εδώ και χρόνια,από τότε που βγήκε το Crippled God.Αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες,μόνο ότι ο τύπος είχε σαπακιαστεί ανελέητα.

Link to comment
Share on other sites

Fight Club και Τάιλερ Ντάρντεν. Όχι μόνο δεν τον ενοχλεί, αλλά γουστάρει κιόλας να τις τρώει.

Link to comment
Share on other sites

Τις καρπαζές που μαζεύει ο καμπούρης στο Οι Άλλοι του Χερμπερτ τις έχετε διαβάσει;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τις καρπαζές που μαζεύει ο καμπούρης στο Οι Άλλοι του Χερμπερτ τις έχετε διαβάσει;

Είναι γατάκι μπροστά σε αυτούς που περιγράφουμε

Link to comment
Share on other sites

Ο (σχεδόν) πρωταγωνιστής του Outlander Jamie Fraser τρώει:

-μαστίγωμα (πάνω από μία φορά)

-βιασμό

-σπάσιμο όλων των κοκάλων του δεξιού χεριού (πριν μάθει ο άλλος που του το σπάει ότι ο JF είναι αριστερόχειρας)

-κάψιμο με πυρωμένα σίδερα

-διάφορους τραυματισμούς στις μάχες, δε θυμάμαι ακριβώς

-και βγάλσιμο του χεριού κάπου στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

O Barbara στο under the dome: τι γκλοπιές, τι αγκωνιές, τι μπουνιές, τι κλωτσιές, τι δακρυγόνα στη μάπα. Διαβάζω κ πονάω εγώ με τόσο ξυλίκι που τρώει:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O Barbara στο under the dome: τι γκλοπιές, τι αγκωνιές, τι μπουνιές, τι κλωτσιές, τι δακρυγόνα στη μάπα. Διαβάζω κ πονάω εγώ με τόσο ξυλίκι που τρώει :)

Καλά, ειδικά στο Under the dome υπάρχουν άλλοι (άλλες) που παθαίνουν χειρότερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

O Barbara στο under the dome: τι γκλοπιές, τι αγκωνιές, τι μπουνιές, τι κλωτσιές, τι δακρυγόνα στη μάπα. Διαβάζω κ πονάω εγώ με τόσο ξυλίκι που τρώει :)

Καλά, ειδικά στο Under the dome υπάρχουν άλλοι (άλλες) που παθαίνουν χειρότερα.

 

Άσε παραλίγο να μπήξω τα κλάματα σαν παιδάκι σε κάποια σημεία... πολύ σκληρές σκηνές

Link to comment
Share on other sites

theon greyjoy  ρε παιδια...τον εχει κανει ο μπασταρδος μαριονετα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα κι εγώ έναν. Ρίτσαρντ Σάιφερ, στον Πρώτο Κανόνα του Μάγου. Στο δεύτερο μισό του βιβλίου, τον περιλαβαίνει η Ντένα η Μορντ-Σιθ με το άτζιελ και τον "σπάει".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επειδη οταν εκανα την ερωτηση δεν ειχα διαβάσει Dresden, περσι που τα διαβασα όλα θέλω να πω οτι μπαίνει στην κατηγορία

 

ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ ρε παιδί μου...και σωματικό και ψυχικό. Τι ήταν αυτό το πράγμα.

 

Δικιο ειχε ο Μιχάλης λοιπόν....καλά τα έλεγε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την κατηγορία μπαίνουν ανετότατα και οι πρωταγωνιστές από τη σειρά Gap του Stephen R. Donaldson. Το τι κακοποίηση πέφτει δεν περιγράφεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..