Jump to content
Sign in to follow this  
Dreamer

Ερωτήσεις - Προβληματισμοί νέου στη τέχνη της συγγραφής

Recommended Posts

Dreamer

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Sff.gr

Θα ήθελα να σας εκφράσω τους προβληματισμούς - Ερωτήσεις μου για την τέχνη της συγγραφής.

*Σας ζητώ συγνώμη για το μέγεθος του Topic και ζητώ την κατανόηση σας.

Πρώτα από όλα για να σας βοηθήσω να καταλάβετε τι είδους εμπειρία έχω στη συγγραφή σας παραθέτω κάποιες πληροφορίες παρακάτω.

• Αν αξιολογούσα τον εαυτό μου σχετικά με την εμπειρία που έχω στην συγγραφή θα έβαζα 0 δεν έχω γράψει ποτέ κάποια ιστορία ή νουβέλα (εκτός των εκθέσεων που είχα γράψει στο σχολείο σε μικρή ηλικία).
  • Θα έλεγα ότι η συγγραφή με ενδιαφέρει όχι για να βγάλω χρήματα ή να γίνω διάσημος αλλά σαν χόμπι στον ελεύθερο χρόνο μου (ο οποίος είναι αρκετός).

Τα είδη που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον στο να γράψω κάτι ή να διαβάσω κάποιο βιβλίο είναι Επ. Φαντασία, Φαντασία, Τρόμου, Post Apocalyptic.

• Δεν έχω παρακολουθήσει κάποιο σεμινάριο δημιουργικής γραφής αλλά έχω δει στο Youtube συνεντεύξεις του Stephen King συγκεκριμένα το Stephen King Speaks about How he gets Inspired καθώς και μερικών άλλων συγγραφέων έχω κατεβάσει και μερικά Pdf (δεν τα έχω διαβάσει ακόμα) συγκεκριμένα τα: Δημιουργική Γραφή - Οδηγίες Πλεύσεως, How to Write Science Fiction & Fantasy by Orson Scott Card, Stephen King - On Writing A Memoir of the Craft, Characters & Viewpoint by Orson Scott Card, Dialogue by Lewis Turco, Plot - How To Build Short Stories And Novels That Don't Sag, Gizzle, Or Trail Off In Scraps Of Frustrated Revision..., The Story Book - a Writers' Gui by David Baboulene, How to Write a Damn Good Novel, Volume I & II.

Ειλικρινά δεν ξέρω αν είναι υπερβολή που έχω κατεβάσει όλα τα παραπάνω PDF ελπίζοντας ότι θα μάθω κάτι από αυτά, έτσι όταν πρώτο-ξεκινήσω με το καλό το γράψιμο να είμαι όσο το δυνατόν σωστός με μια καλά δομημένη ιστορία.

Οι Ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

• Κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με τη συγγραφή (σαν χόμπι ή και επαγγελματικά) πρέπει να έχει υψηλό μορφωτικό επίπεδο π.χ. να είναι απόφοιτος Πανεπιστήμιου κ.λπ;
  • Πριν ξεκινήσω το γράψιμο πρέπει απαραιτήτως πρώτα να κρατήσω πρόχειρες σημειώσεις;

Π.χ. να σκεφτώ που θα διαδραματίζεται η ιστορία ποιο θα είναι το σενάριο της ιστορίας, το ονοματεπώνυμο του πρωταγωνιστή της ιστορίας, το χαρακτήρα του πρωταγωνιστή και των ανθρώπων που γνωρίζει, το ονοματεπώνυμο των γονιών του, το σόι του, το σπίτι του, την οικονομική του κατάσταση να προχωρήσω σε πολλές λεπτομέρειες;

Οι συμβουλές σας είναι καλοδεχούμενες.

Edited by Dreamer
  • Like 1

wordsmith

Διάφορες απαντήσεις για όλα αυτά που ρωτάς υπάρχουν σκόρπιες στο φόρουμ, αλλά προφανώς βαριέσαι να ψάξεις μόνος σου και θέλεις να σου τα βρούμε εμείς.

Ως προς τα βιβλία συγγραφής που εμείς θεωρούμε καλύτερα, υπάρχει αυτό το τόπικ. Από αυτά που αναφέρεις εγώ προσωπικά ψηφίζω τα δύο του Orson Scott Card και το How to write a damn good novel, αυτό που αναφέρεις τελευταίο.

Ως προς συμβουλές για το γράψιμο υπάρχουν ένα σωρό τόπικ στο παρόν υποφόρουμ. Σαν πιο οργανωμένο και διασκεδαστικό συνιστώ αυτό και τα λινκ που έχει κάτω κάτω στο πρώτο του ποστ.

Η δική μου γνώμη είναι ότι δε χρειάζεται να έχεις πτυχίο, αλλά είναι απαραίτητο να διαβάζεις πολύ (προτάσεις για καλά βιβλία υπάρχουν άπειρες εδώ μέσα), να γράφεις πολύ (για εξάσκηση) και να μην κάνεις λάθη στα ελληνικά. Και το "διαδραματίζεται" γράφεται με "αι".

• Like 1

Drake Ramore

Λοιπόν, για να ξεκινήσεις να γράφεις πρέπει οπωσδήποτε να έχεις τις παρακάτω προϋποθέσεις:

-Να έχεις πτυχίο πανεπιστημιακού επιπέδου, κατά προτίμηση στον θεωρητικό κλάδο. Πτυχία φιλολογίας ή φιλοσοφικής θεωρούνται must, αλλά εντούτοις υπάρχουν και ορισμένοι γιατροί και μηχανικοί που έχουν κάποια επιτυχία με την πένα.

-Να έχεις διαβάσει το λιγότερο 500 βιβλία κλασικής λογοτεχνίας (εγχώριας και μη) και σίγουρα άλλα τόσα στα είδη που σε ενδιαφέρει να γράψεις.

-Να κατεβάσεις τους 30 πολυτιμότερους οδηγούς συγγραφής σε pdf ή να αγοράσεις τα βιβλία. Οι 5-6 οδηγοί που κατέβασες να διαβάσεις είναι απλά η κορυφή του παγόβουνου.

-Να αγνοήσεις τις παραπάνω μπούρδες που σου γράφω και να ξεκινήσεις να γράφεις από την ψυχή σου. Να εκθέτεις τα γραπτά σου προς κρίση και να δέχεσαι κριτική. Έτσι θα μάθεις τα λάθη σου αλλά και τρόπους οργάνωσης της γραφής σου. Ούτε πτυχία θέλει, ούτε οδηγούς. Θέλει ψυχή. Έχεις;

• Like 7

AlienBill

Λοιπόν, για να ξεκινήσεις να γράφεις πρέπει οπωσδήποτε να έχεις τις παρακάτω προϋποθέσεις:

-Να έχεις πτυχίο πανεπιστημιακού επιπέδου, κατά προτίμηση στον θεωρητικό κλάδο. Πτυχία φιλολογίας ή φιλοσοφικής θεωρούνται must, αλλά εντούτοις υπάρχουν και ορισμένοι γιατροί και μηχανικοί που έχουν κάποια επιτυχία με την πένα.

-Να έχεις διαβάσει το λιγότερο 500 βιβλία κλασικής λογοτεχνίας (εγχώριας και μη) και σίγουρα άλλα τόσα στα είδη που σε ενδιαφέρει να γράψεις.

-Να κατεβάσεις τους 30 πολυτιμότερους οδηγούς συγγραφής σε pdf ή να αγοράσεις τα βιβλία. Οι 5-6 οδηγοί που κατέβασες να διαβάσεις είναι απλά η κορυφή του παγόβουνου.

-Να αγνοήσεις τις παραπάνω μπούρδες που σου γράφω και να ξεκινήσεις να γράφεις από την ψυχή σου. Να εκθέτεις τα γραπτά σου προς κρίση και να δέχεσαι κριτική. Έτσι θα μάθεις τα λάθη σου αλλά και τρόπους οργάνωσης της γραφής σου. Ούτε πτυχία θέλει, ούτε οδηγούς. Θέλει ψυχή. Έχεις;

Εγώ προς στιγμήν ψάρωσα. :p

• Like 2

wordsmith

Κι εμένα με τρόμαξες προς στιγμή! (Αλλά δε φοβάσαι που τα γράφεις αυτά σε κάποιον που αποδεδειγμένα βαρέθηκε να βρει να διαβάσει μόνος του τα σχετικά τόπικ; Μπορεί να βαρεθεί να διαβάσει και το δικό σου ποστ ως το τέλος)

Εν πάση περιπτώσει, συμφωνώ εν μέρει: δε φτάνει η "ψυχή", χρειάζεται και δουλειά. Εξάσκηση στο γράψιμο, διάβασμα καλών βιβλίων και προθυμία να ξαναδουλέψεις τα γραπτά σου σύμφωνα με την κριτική που δέχτηκες ή με τη συμβουλή δημιουργικής γραφής που άκουσες/διάβασες και σε βρίσκει σύμφωνο. Από επίδοξους "συγγραφείς" που γράφουν ό,τι τους έρχεται απλώς και μόνο για να εκφραστούν, έχουμε πήξει. Και από τοιουτοτρόπως παραγόμενες μπούρδες επίσης.

Drake Ramore

Εγώ προς στιγμήν ψάρωσα. :p

Κι εμένα με τρόμαξες προς στιγμή! 

Άμα είναι καλός ο συγγραφέας...μέχρι και τα ποστ του στο φόρουμ έχουν ανατροπές! :lol:

Εν πάση περιπτώσει, συμφωνώ εν μέρει: δε φτάνει η "ψυχή", χρειάζεται και δουλειά. Εξάσκηση στο γράψιμο, διάβασμα καλών βιβλίων και προθυμία να ξαναδουλέψεις τα γραπτά σου σύμφωνα με την κριτική που δέχτηκες ή με τη συμβουλή δημιουργικής γραφής που άκουσες/διάβασες και σε βρίσκει σύμφωνο. Από επίδοξους "συγγραφείς" που γράφουν ό,τι τους έρχεται απλώς και μόνο για να εκφραστούν, έχουμε πήξει. Και από τοιουτοτρόπως παραγόμενες μπούρδες επίσης.

Δουλειά χρειάζεται για να γίνει καλός συγγραφέας αφού ξεκινήσει πρώτα να γράφει. Ας ξεκινήσει πρώτα να γράφει, να δείχνει την δουλειά του σε άλλους ανθρώπους, να δέχεται κριτική, και όλα τα υπόλοιπα θα ακολουθήσουν. Αν το πάρει πιο ζεστά και δει πως η συγγραφή είναι κάτι που του ταιριάζει, μόνος του θα ξεκινήσει να διαβάζει περισσότερα βιβλία, μόνος του θα συνεχίσει να εξασκείται γράφοντας συνέχεια, μόνος του θα ψάχνει τρόπους να πει καλύτερα την ιστορία του.

• Like 3

WILLIAM

Πιστεύω ότι όπως είπε ο Drake Ramore χρειάζεται πρώτα να αρχίσει να γράφει κανείς, να δει πως του βγαίνει, που και τι τον δυσκολεύει, τι τον συναρπάζει αντίστοιχα, ενδεχομένως σε βαθμό που να μην μπορεί να αντισταθεί και σε κάποια λάθη, και μετά αφού έχει την αίσθηση του πως είναι να γράφεις, να μελετήσει και τεχνικές και βιβλία πάνω στη συγγραφή. Φυσικά το διάβασμα βιβλίων ειδικά στο είδος που γράφει κανείς είναι μια μεγάλη βοήθεια και εμψύχωση.

Οπότε Dreamer θα έλεγα ότι το πρώτο είναι να γράφεις πολύ, ξεκίνα να γράφεις και όλα θα τα βρεις. Προσχέδια και σημειώσεις θα βρεις μόνος σου το μέτρο και την έκταση που σου χρειάζονται ( όταν για παράδειγμα πας 300 σελίδες πίσω για να δεις πως πήγαινε ένα ξόρκι, μπορεί να αποφασίσεις να τα σημειώνεις κάπου! )

• Like 1

Dreamer

Διάφορες απαντήσεις για όλα αυτά που ρωτάς υπάρχουν σκόρπιες στο φόρουμ, αλλά προφανώς βαριέσαι να ψάξεις μόνος σου και θέλεις να σου τα βρούμε εμείς.

Ως προς τα βιβλία συγγραφής που εμείς θεωρούμε καλύτερα, υπάρχει αυτό το τόπικ. Από αυτά που αναφέρεις εγώ προσωπικά ψηφίζω τα δύο του Orson Scott Card και το How to write a damn good novel, αυτό που αναφέρεις τελευταίο.

Ως προς συμβουλές για το γράψιμο υπάρχουν ένα σωρό τόπικ στο παρόν υποφόρουμ. Σαν πιο οργανωμένο και διασκεδαστικό συνιστώ αυτό και τα λινκ που έχει κάτω κάτω στο πρώτο του ποστ.

Η δική μου γνώμη είναι ότι δε χρειάζεται να έχεις πτυχίο, αλλά είναι απαραίτητο να διαβάζεις πολύ (προτάσεις για καλά βιβλία υπάρχουν άπειρες εδώ μέσα), να γράφεις πολύ (για εξάσκηση) και να μην κάνεις λάθη στα ελληνικά. Και το "διαδραματίζεται" γράφεται με "αι".

Σε ευχαριστώ wordsmith μάλλον είναι θέμα ανυπομονησίας παρά βαρεμάρας. Θα κοιτάξω άμεσα στα τόπικ που μου παραθέτεις  και θα διαβάσω τα βιβλία που μου πρότεινες.

Ευχαριστώ για την διόρθωση.

Όταν άρχισα να διαβάζω το παραπάνω έμεινα κάπως έτσι :shock: στην συνέχεια όμως :D σε ευχαριστώ Drake.

Πιστεύω ότι όπως είπε ο Drake Ramore χρειάζεται πρώτα να αρχίσει να γράφει κανείς, να δει πως του βγαίνει, που και τι τον δυσκολεύει, τι τον συναρπάζει αντίστοιχα, ενδεχομένως σε βαθμό που να μην μπορεί να αντισταθεί και σε κάποια λάθη, και μετά αφού έχει την αίσθηση του πως είναι να γράφεις, να μελετήσει και τεχνικές και βιβλία πάνω στη συγγραφή. Φυσικά το διάβασμα βιβλίων ειδικά στο είδος που γράφει κανείς είναι μια μεγάλη βοήθεια και εμψύχωση.

Οπότε Dreamer θα έλεγα ότι το πρώτο είναι να γράφεις πολύ, ξεκίνα να γράφεις και όλα θα τα βρεις. Προσχέδια και σημειώσεις θα βρεις μόνος σου το μέτρο και την έκταση που σου χρειάζονται ( όταν για παράδειγμα πας 300 σελίδες πίσω για να δεις πως πήγαινε ένα ξόρκι, μπορεί να αποφασίσεις να τα σημειώνεις κάπου! )

Πιστεύω ότι η τελειομανία που με "δέρνει" μου κάνει ζημιά ως ένα βαθμό για αυτό και πριν ξεκινήσω θέλω να αποφύγω να κάνω πολλά λάθη.

Ιδέες (δεν ξέρω αν θα βγει μια ιστορία η μυθιστόρημα) περιδιαβαίνουν στο μυαλό μου εδω και μήνες το θέμα είναι ότι αυτό που με φρενάρει είναι το να κάνω λάθος νομίζοντας ότι είναι μια καλή ιστορία αυτή που σκέφτηκα και να αποδειχτεί το αντίθετο όταν ξεκινήσω το γράψιμο.

Σε ευχαριστώ WILLIAM για τις συμβουλές σου

Edited by Dreamer

WILLIAM

Αν δεν ξεκινήσεις δεν θα μάθεις ποτέ πόσο καλή είναι, Δώσε της την ευκαιρία, ακόμα και αν δεν βγει αυτό που ονειρεύεσαι θα είναι ένα ταξίδι που θα θυμάσαι.

wordsmith

Ιδέες (δεν ξέρω αν θα βγει μια ιστορία η μυθιστόρημα) περιδιαβαίνουν στο μυαλό μου εδω και μήνες το θέμα είναι ότι αυτό που με φρενάρει είναι το να κάνω λάθος νομίζοντας ότι είναι μια καλή ιστορία αυτή που σκέφτηκα και να αποδειχτεί το αντίθετο όταν ξεκινήσω το γράψιμο.

Πολλά συν για το "περιδιαβαίνω", που το έγραψες σωστά ενώ τόσος πολύς κόσμος το κάνει λάθος ("περιδιαβάζω").

Το παθαίνω κι εγώ αυτό με κάποιες ιδέες, τη στιγμή που μου έρχονται τις θεωρώ αριστουργήματα και μετά από λίγες μέρες αρχίζουν και μου φαίνονται σαχλαμάρες. Σημείωνέ τις κάπου για την περίπτωση που θα συνεχίσουν να σου αρέσουν και μετά από καιρό και αναλόγως αποφασίζεις να τις γράψεις ή όχι.

• Like 1

Dreamer

Πολλά συν για το "περιδιαβαίνω", που το έγραψες σωστά ενώ τόσος πολύς κόσμος το κάνει λάθος ("περιδιαβάζω").

Το παθαίνω κι εγώ αυτό με κάποιες ιδέες, τη στιγμή που μου έρχονται τις θεωρώ αριστουργήματα και μετά από λίγες μέρες αρχίζουν και μου φαίνονται σαχλαμάρες. Σημείωνέ τις κάπου για την περίπτωση που θα συνεχίσουν να σου αρέσουν και μετά από καιρό και αναλόγως αποφασίζεις να τις γράψεις ή όχι.

Έχω ένα 50φυλλο μπλε τετράδιο και όποτε μου έρχεται μια ιδέα η οποία κατά την γνώμη μου αξίζει τότε την σημειώνω στο τετράδιο για περεταίρω επεξεργασία (τουλάχιστον το περίγραμμα της ιδέας αν μπορούσα να το αποκαλέσω έτσι).

Drake Ramore

Έχω ένα 50φυλλο μπλε τετράδιο και όποτε μου έρχεται μια ιδέα η οποία κατά την γνώμη μου αξίζει τότε την σημειώνω στο τετράδιο για περεταίρω επεξεργασία (τουλάχιστον το περίγραμμα της ιδέας αν μπορούσα να το αποκαλέσω έτσι).

Άσχετο, αλλά σχετικό, και προς όλους όσους χρησιμοποιούν τέτοια βοηθήματα. Αφήστε τα τετράδια, τα σημειωματάρια και λοιπά παρωχημένα βοηθήματα. Το ισχυρότερο βοήθημα που κρατάτε πάντα μαζί σας είναι το κινητό σας τηλέφωνο, όποιο λογισμικό και αν έχει, αρκεί να είναι smartphone. Μπορείτε να γράψετε φωνητικές σημειώσεις ή γραπτές (υπάρχουν δεκάδες app σε όλες τις πλατφόρμες), να σηκώσετε τις σημειώσεις στο cloud που έχετε επιλέξει, ώστε να τις επεξεργαστείτε αργότερα από την ησυχία του σπιτιού σας, χωρίς να χρειαστεί να τις μεταφέρετε από το χαρτί στον υπολογιστή. Όλα αυτά με ένα απλό κινητό των 90-100 ευρώ. 

Cassandra Gotha

Αφού πρόκειται για χόμπι είσαι ελεύθερος να κάνεις ό,τι θες, χωρίς περιορισμούς. Έτσι δεν είναι; Δηλαδή, γράψε πρώτα την πρώτη σου ιστορία, βάλε τέλος, και αν αργότερα έχεις ερωτηματικά, τότε ψάξε το θέμα συγγραφή. Για να ξεκινήσεις χρειάζεσαι μόνο εσένα, άντε και κάνα μαρκαδόρο και έναν άδειο τοίχο στη χειρότερη. Γιατί μας έχουν πείσει ότι, ακόμη και αν κάνουμε κάτι για 'μας, πρέπει να ξεκινήσουμε από επίπεδο καθηγητή πανεπιστημίου;

• Like 4

Βελόρεν

Δεν νομίζω πως ο άνθρωπος βαρέθηκε να ψάξει στο φόρουμ για τις ερωτήσεις που έθεσε. Φίλε μου, Νίκο πάρε απλά ένα φύλλο χαρτί και ένα μολύβι και γράψε ό,τι σου έρχεται στο κεφάλι, σχετικά με την ιστορία που έχεις στο μυαλό πάντα. Αποτύπωσε την έμπνευσή σου όπως ακριβώς τη νιώθεις. Δεν είναι ανάγκη να είσαι πανεπιστημιακού επιπέδου και άλλα τέτοια. Όσο περισσότερο θα γράφεις, τόσο θα βελτιώνεσαι. Τα πάντα είναι θέμα εξάσκησης. Όσα pdf και να διαβάσεις δεν θα σου προφέρουν απολύτως τίποτα στο πρώτο σου γραπτό. Η μοναδική μου συμβουλή, εκτός από την εξάσκηση της συγγραφής, είναι το διάβασμα. Βρες Έλληνες συγγραφείς και διάβασέ τους.

• Like 1

wordsmith

Πού να το βάλω αυτό; Φαίνεται ενδιαφέρον.

• Like 1
  • Thanks 1

WILLIAM

Έχει ένα δικιο πιστεύω ως προς το ότι όσα και αν σε μάθουν τα βιβλία περί συγγραφής το πρώτιστο είναι η αγάπη που ο ίδιος έχεις για το γράψιμο.

• Like 1

Peter M

Α.Για να γράψεις πρέπει να διαβάζεις.

Β.Να γράφεις κάθε μέρα έστω και από λίγο. 

Αυτό είναι το Δόγμα. Νομίζω αυτοί οι δύο κανόνες είναι οι πιο σημαντικοί. :D Χωρίς αυτά τα δύο δεν κολυμπάς για αρχή.

Όσον αφορά τον τρόπο που δουλεύεις πρέπει απαραιτήτως μέσα απο trial and error να το βρεις. Δεν υπάρχει shortcut.

Εγώ συγκεκριμένα δεν γράφω καμία αράδα χωρίς πρώτα να σιγουρευτώ ότι είμαι ρεαλιστικός. Χρώματα, κινήσεις, διαστάσεις, συναισθήματα πειραματίζομαι πάνω μου. Ναι πάνω μου.Γιατί; Γιατί είμαι κολλημένος. Δεν μου αρέσει το Χολιγουντιανό στυλ που ανατινάζονται τα πάντα. Το θεωρώ ψεύτικο και αποπροσανατολιστικό. Ο κάθε ένας σε αυτό το φόρουμ δουλεύει διαφορετικά. Άλλος παρασύρεται απο την ιστορία άλλος σχεδιάζει από πριν την πλοκή κτλ κτλ.  

Βρες ποιος είσαι και τι σου κάνει. Θα φας το κεφάλι σου και θα γράψεις σκουπίδια. Έτσι μόνο όμως θα μάθεις, θα βρεις την ταυτότητα και το στυλ σου. Άρα διάβασε,γράψε και δες πως να γίνεις περισσότερο Εσύ.

Ελπίζω να κατάλαβες. Δουλειά τώρα. Ciao <3

Edited by Peter M
  • Like 2

Ιρμάντα
18 hours ago, wordsmith said:

Πού να το βάλω αυτό; Φαίνεται ενδιαφέρον.

Στο subforum Γραφή. Αν δεν το βάλεις μέχρι το βραδάκι θα το ανεβάσω εγώ. Καλό φαίνεται.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1

AlienBill

Σε κάθε περίπτωση Νίκο, είσαι σωστός που βλέπεις τη συγγραφή ως χόμπι, γιατί χρήματα δεν πρόκειται να βγάλεις πολλά.

Βέβαια, εισέρχεσαι σε έναν χώρο που το τελευταίο διάστημα έχει γεμίσει τοξίνες, διότι υπάρχουν κάποιοι που ξεχνάνε ότι πρόκειται για χόμπι (και δεν είναι μόνο οι συγγραφείς που έχουν εκδοθεί που τις παράγουν). Πρέπει να έχεις εξασκήσει την αίσθηση της κοινής λογικής προκειμένου να διυλίζεις τα όσα θα ακούσεις. Και να σταθμίζεις τους δύο αντιφατικούς παράγοντες:

Οτι από τη μία υπάρχει ένα ολόκληρο σύστημα που θα σε υποχρεώνει να ασκήσεις την τέχνη σου ως χόμπι και από την άλλη, μία πολυπληθής αρένα με θηρία που επιδιώκουν να σε στήσουν στο τοίχο με το παραμικρό στραβοπάτημα, λες και από το έργο σου κρίνεται το μέλλον ολόκληρου του σύμπαντος.

P.S. Και όταν λέω "αρένα με θηρία" δεν εννοώ την κριτική. Η αρνητική κριτική είναι είδος πολυτελείας αυτές τις μέρες. Εννοώ την τοξικότητα του ίντερνετ και του κους-κους.

Edited by AlienBill
  • Thanks 1