Jump to content

FFL #11 (Lady Nina vs Morfeas vs Eugenia Rose vs Nirgal vs Natasha vs elgalla)


Mesmer
 Share

  

16 members have voted

  1. 1. Τα διηγήματα που μου άρεσαν περισσότερο είναι (3 ψήφοι):

    • Ο Θαμπός Καθρέφτης - Lady Nina
      8
    • Ειδικός σε Θέματα Μνήμης - Morfeas
      6
    • Κάτι σαν... αποκάλυψη - Eugenia Rose
      8
    • Άτιτλο - Nirgal
      7
    • Διαλείψεις - Natasha
      7
    • Δίπτυχο από πλαστικό - Elgalla
      12

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Να υπενθυμίσω ότι αύριο τα μεσάνυχτα θα γίνει η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων. Οπότε, όσοι θέλουν να διαβάσουν και να ψηφίσουν έχουν ακόμη χρόνο, αλλά σιγά-σιγά λιγοστεύει.

 

Καλό θα ήταν, όσοι ψηφίζετε, να αφήνετε κι από ένα μικρό σχόλιο για τα διηγήματα. Όλα είναι χρήσιμα για τους συγγραφείς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

(Με ιδιαίτερη δυσκολία) ψήφισα, αλλά τα σχόλια μου θα τα γράψω αύριο το πρωί, γιατί τώρα δεν προλαβαίνω.  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ο 11ος Διαγωνισμός FFL έφτασε στο τέλος του.

 

Το κοινό, αφού διάβασε και συσκέφτηκε, επέλεξε την αγαπημένη του ιστορία.

Συγχαρητήρια, λοιπόν, στη νικήτρια elgalla! Την οποία, φυσικά, θα αγγαρέψουμε να διοργανώσει τον επόμενο FFL, όταν έρθει ο καιρός του.

 

Μπράβο σε όσους συμμετείχαν με τις ιστορίες, τα σχόλια και τις ψήφους τους. Περάσαμε και πάλι πολύ ωραία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

*Χοροπηδάει πάνω-κάτω, τσιρίζοντας με ενθουσιασμό, σαν κοριτσάκι*

 

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά για τις ψήφους και τα σχόλιά τους! Επίσης, τους έτερους συμμετέχοντες για τις δυνατές τους ιστορίες και τον Mesmer για το ωραίο θέμα. Ευελπιστώ να σκεφτώ κάτι εξίσου καλό για τον επόμενο και εύχομαι να το διασκεδάσατε όλοι όσο κι εγώ. :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην Elgalla, το πιο γρήγορο μολύβι δάχτυλο ( :p) του φόρουμ!!

Μπράβο και στους υπόλοιπους συμμετέχοντες, που τα πήγαν πολύ καλά! Να έχουν πάντα τέτοια άνεση να στήνουν ιστορίες από το μηδέν, μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα!

 

Να ευχαριστήσω κι εγώ τον Mesmer για το πολύ ωραίο του θέμα - μα πώς είχα ξεχάσει να σχολιάσω πόσο μ' άρεσε το θέμα!

Ευχαριστώ όσους ψήφισαν και σχολίασαν.

Εμμ.. ξέχασα κάτι;

 

Τα υπόλοιπα λογικά από αύριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Θαμπός Καθρέφτης

Αγαπώ τις μαγισσούλες και η ιστορία αυτή είχε μία τόσο ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, μία μαγεία στον αέρα που ανέπνεα καθώς διάβαζα, που με κέρδισε απόλυτα. Ένα αριστουργηματάκι εν τη γεννέση μετά από ένα απαραίτητο χτενισματάκι ώστε να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα - πρόσεχε να μη χαλάσει η ατμόσφαιρα όμως, ε; Εξαιρετικό παιχνίδι με τη μνήμη και την αμνησία. ψήφος  :witch:

 

Ειδικός σε Θέματα Μνήμης

Μία πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία που έχει κάτι ιδιαίτερο από noir. Μία ιστορία όμως που έχει ειπωθεί και ξαναειπωθεί και δεν νομίζω ότι βλέπουμε κάποια πτυχή καινούρια. Απ' την άλλη, το ίδιο το διήγημα είναι όμορφο, δεν εντυπωσιάζει, αλλά είναι δυνατό, δεν προσφέρει κάτι καινούριο, αλλά η ανάγνωση τελειώνει με μία πολύ ευχάριστη αίσθηση. Και γράφτηκε σε πόση ώρα; Πραγματικά εξαιρετικό. Ο μόνος λόγος που δυσκολεύτηκα να του δώσω την τρίτη μου ψήφο είναι ο πολύ σοβαρός ανταγωνισμός που είχε. ψήφος

 

Κάτι σαν... αποκάλυψη

Στο τέλος της ανάγνωσης αυτού του διηγήματος είχα ανάμεικτα συναισθήματα. Απ' τη μία γελούσα νευρικά και από την άλλη ανησυχούσα καθώς είχα διαβάσει μόλις τρία διηγήματα και είχα ήδη τρία υποψήφια για τη ψήφο μου. Το διήγημα είναι πολύ όμορφο, με πολύ δυνατό τέλος. Και να με απειλούσες με ατελείωτα βασανιστήρια στη Ρ'λύε δεν θα ήξερα να σου απαντήσω γιατί τελικά δεν το ψήφισα.  :rolleyes:

 

Άτιτλο

Ακόμη ένα όμορφο διήγημα, αν και κάπως μπερδεμένο. Λειτουργεί καλά, αλλά θέλει μία περαιτέρω ανάπτυξη

 

Διαλείψεις

Το υπερφυσικό στοιχείο εμένα δεν μου έλειψε. Αν και δεν αναφέρεται συγκεκριμένα, θεώρησα ότι υπονοείται επαρκώς. Κάτι σκοτεινό συμβαίνει το κοριτσάκι. Το διήγημα είναι αρκετά ατμοσφαιρικό, αλλά οι διαλείψεις δένουν αναποτελεσματικά με το διήγημα. Επίσης μου άφησε μία περίεργη αίσθηση στο τέλος, καθώς δεν αισθάνθηκα αρκετά το βάθος του.

 

Δίπτυχο από πλαστικό

Είχε αρκετές ιστορίες ο διαγωνισμός που δεν μου το βγάζετε απ' το μυαλό ότι τις ξεθάψατε από τα άδυτα του σκληρού σας δίσκου, καθώς είναι αδύνατο να τις γράψτε σε μιάμιση ώρα, αλλά καμία σαν και αυτή η ιστορία. Πότε τη σκέφτηκες και πότε την έγραψες, μία τόσο ενδιαφέρουσα ιστορία, παρά τα μικροπροβλήματά της; ψήφος  :blink:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην Elgalla για την νίκη και την πολύ όμορφη ιστορία της αλλά και σε όλα τα παιδιά που παίξανε μαζί μας! :)

Next time guys! :hi:

Edited by Eugenia Rose
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις άνοιξα το τόπικ για να διαβάσω τα δύο διηγήματα που μου είχαν μείνει και να προλάβω να ψηφίσω. "Το θυμήθηκα στο just", είπα.

:wacko:

Ναι... τρομάρα μου.

 

Συγχαρητήρια στην Elgalla για την πρωτιά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μυαλό κουκούτσι κι εγώ. Ούτε ένα δεν κατάφερα να διαβάσω. Αλλά don't worry. Έπονται διακοπές. Κάτι θα γίνει τότες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξέρω πως είμαι ασυγχώρητη που άργησα τόσο να σχολιάσω, αλλά να’μαι! Τι; Νομίσατε πως δε θα σχολιάσω; Λάθος! Για πάμε λοιπόν!

 

Ειδικός σε Θέματα Μνήμης

 

Δεν έχω δει το Eternal Sunshine of the Spotless Mind και ίσως η άγνοιά μου αυτή ήταν που με κέρδισε σε αυτή την ιστορία. Ξεκινάει και εξελίσσεται καλά, αλλά αυτό που την έκανε τόσο ξεχωριστή ώστε να κερδίσει την ψήφο μου (ωχ, ψωνίστικο μού ακούστηκε αυτό!) ήταν το απροσδόκητο τέλος της. Μου την έφερες! Περιττό να το πω, αλλά: ψήφος!

 

Κάτι σαν... αποκάλυψη

 

Ήταν ουσιαστικά η πρώτη ιστορία του παιχνιδιού που διάβασα και με το που την τέλειωσα, ήμουν σίγουρη πως είχα βρει τη μία ψήφο μου. Διασκεδαστικότατη ιστορία, με αρχή που σε παρασέρνει να συνεχίσεις να διαβάζεις και ένα τέλος απολαυστικό. Αυτό που με μπέρδευε στιγμές-στιγμές ήταν οι πολλοί χαρακτήρες της ιστορίας, καθώς και το setting που γίνεται ολοένα και πιο not-down-to-earth όσο αυτή εξελίσσεται. Αυτό όμως δεν είναι απαραίτητα κακό. Προτείνω να την δουλέψεις λίγο ακόμα, να την μεγαλώσεις και να τη στείλεις στον διαγωνισμό με θέμα «Δείπνο». Ψήφος!

 

Άτιτλο

 

Η ιστορία με τράβηξε από την αρχή με τους πετυχημένους της διαλόγους που προκαλούν την περιέργεια να διαβάσει κανείς παρακάτω. Μου άρεσε πολύ και το χιούμορ που τη διαρρέει. Μακάρι να την είχες ολοκληρώσει, γιατί τότε δε θα είχα καμία αμφιβολία σχετικά με την tρίτη ψήφο μου.

 

Διαλείψεις

 

Από τη μία, μου άρεσε η σκοτεινή ατμόσφαιρα της ιστορίας, καθώς και ο τρόπος που την ξεκίνησες, αλλά από την άλλη, κάπου στην πορεία ένιωσα να φεύγει χωρίς εμένα. Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω. Νομίζω πως θα ήθελα να φανούν περισσότερα πράγματα σχετικά με το κοριτσάκι και τι πηγαίνει στραβά με αυτό.

 

Δίπτυχο από πλαστικό

 

Αναμφισβήτητα το πιο αφηρημένο από όλα τα διηγήματα. Θα ήθελα λίγο περισσότερη σαφήνεια ή τουλάχιστον να γίνει πιο συγκεκριμένο αρκετά πιο πριν. Μου άρεσε ο συμβολισμός του δέντρου πάντως, καθώς και το ότι τιτλοφορούσες τις ενότητες με τις λέξεις «φως» και «σκοτάδι», που μπορεί κανείς να τις εκλάβει με πολλούς τρόπους. Για αυτούς τους λόγους, καθώς και για τις δυνατές εικόνες που μου δημιούργησε, έδωσα σ’ αυτή την ιστορία την τρίτη μου ψήφο. Ψήφος, λοιπόν!

 

Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα να συγχαρώ την Elgalla για το διήγημα που έγραψε καθώς και για τη νίκη, αλλά και τον Mesmer για το θέμα και όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στο παιχνίδι! Επίσης, ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους διάβασαν ή/και σχολίασαν ή/και ψήφισαν!

 

Και λίγο trivial: Την ημέρα του παιχνιδιού και ενώ είχα γράψει ωραία και καλά την ιστορία με την άνεσή μου και είχα κάνει και μερικές διορθώσεις, παρατηρώ πως δεν έχω ίντερνετ στο λάπτοπ μου... Τι να κάνω, τι να κάνω, πάω να το κλείσω και να το ξανανοίξω μήπως και μου κάνει τη χάρη. Και τότε βλέπω πως έχει να κάνει updates. Αμάν, λέω, τα πιάσαμε τα λεφτά μας! Και τότε ευτυχώς – ευτυχώς! – σκέφτομαι να περάσω το αρχείο σε στικάκι και να το ανεβάσω από τον υπολογιστή του αδελφού μου. Ο οποίος στο μεταξύ ήταν απασχολημένος, αλλά ευτυχώς μου έκανε τη χάρη να με βοηθήσει. (Είτε το δεις, είτε δεν το δεις, αδελφέ μου, σ’ ευχαριστώ!) Κι έτσι έγινε και ανέβασα δύο φορές – μία ανεπιτυχώς και μία επιτυχώς – το αρχείο με την ιστορία μου στο φόρουμ. And the rest is history and I’m a clown and I can’t believe I just wrote that down! Τελικά το πολύ γράψιμο βλάπτει, αυτό έχω να πω! :p
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #11 (Lady Nina vs Morfeas vs Eugenia Rose vs Nirgal vs Natasha vs elgalla)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..