Jump to content

Ταινίες γουέστερν


Drunk Elf
 Share

Recommended Posts

Το 100 Rifles βασίζεται σε βιβλίο του Ρόμπερτ Μακλέοντ, το οποίο και έχω (θα διαβαστεί φέτος). Και από το τρέιλερ μια χαρά μου φαίνεται η ταινία.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Το πιο ωραίο western που έχω δει...αν και γενικα δεν τα συμπαθώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, πάλι, μου αρέσουν. Ή μάλλον έχουν αρχίσει να μου αρέσουν, ειδικά αυτά τα παλιά της δεκαετίας του '60 του και του '70... Το ίδιο ισχύει και για τα διάφορα πολεμικά έργα...

 

Χτες είδα το Villa Rides, με τους Robert Mitchum, Yul Brynner και Charles Bronson. Δεν είναι το κλασικό γουέστερν, άλλωστε διαδραματίζεται λίγο πριν αρχίσει ο Πρώτος Παγκόσμιος Πόλεμος. Αφορά το Μεξικό και την επανάσταση, με τον Πάντσο Βίγια κλπ. Αρκετά χορταστικό πολεμικό έργο, με γουέστερν ατμόσφαιρα, δεν είναι φυσικά από τα καλύτερες ταινίες του είδους, αλλά η ώρα περνάει γρήγορα και ευχάριστα. Πάνω από έξι, κάτω από εφτά, του βάζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Είδα μερικές δευτεράντζες που είχα για χρόνια να σκονίζονται σ' ένα κουτί παπουτσιών. Δεν τα είχα ξεχάσει, απλά όλο έλεγα ότι θα τα δω και δεν το έκανα. Ώσπου έκατσα και τα είδα όλα μαζί:

 

- Το Φάντασμα της Κοιλάδας (California): Με την παράδοση του στρατηγού Λι ο εμφύλιος τελειώνει. Δύο πρώην φυλακισμένοι από την πλευρά των Νοτίων παίρνουν τον μακρύ δρόμο του γυρισμού για τα σπίτια τους. Τους συλλαμβάνουν όμως ομοσπονδιακοί στρατιώτες που τους κατηγορούν για ζωοκλοπή με τον έναν από τους δύο τους να σκοτώνεται. Ο άλλος αναλαμβάνει να μεταφέρει τα νέα στην οικογένεια του. Μάπα το καρπούζι. 

 

- Ο Κυνηγός της Περιπέτειας (The Ballad of Django): Ο Τζάνγκο αφηγείται τις περιπέτειες του σ' ένα φίλο του όταν μία συμμορία βρίσκεται αναπάντεχα στο δρόμο του. Αφού την εξοντώσει με συνοπτικές διαδικασίες, θα επιστρέψει για την συνέχεια της ιστορίας του. Αδιάφορη ταινία της σειράς που στο τίτλο περιλαμβάνεται η λέξη ''Django''. Απ' όσο έχω μπορέσει να καταλάβω πρέπει να είναι αρκετές. 

 

- The Shooting: Μία ελκυστική γυναίκα πείθει δύο τυχοδιώκτες να την βοηθήσουν σε μία αποστολή που έχει. Στη πορεία θα προστεθεί ένας πιστολέρο (Τζακ Νίκολσον) που δείχνει να το κατέχει καλά το αντικείμενο. Και τα απρόοπτα θα αρχίσουν. Κουραστικό, ένα κλικ πιο πάνω από το να μην βλέπεται.

 

- Prega il Morto e Ammazza il Vivo: Μία συμμορία θα κλέψει μία μεγάλη ποσότητα χρυσού με το επόμενο βήμα να τους θέλει να περάσουν ασφαλείς τα Μεξικανικά σύνορα. Μην γνωρίζοντας όμως τις διόδους που θα τους κρατήσουν μακρυά από τα χέρια του νόμου, θα δεχθούν την πρόταση ενός ξένου που σκότωσε τον οδηγό τους για τον μισό χρυσό. Τα πράγματα όμως δεν είναι καθόλου όπως δείχνουν και τα χρονικά περιθώρια θα αρχίσουν να στενεύουν. Αυτή μάλιστα, ήταν ωραία. Όχι αριστούργημα αλλά καλή, είχε ενδιαφέρον και αγωνία. Και εκτός από το ''Νοσφεράτου'', ήθελα επιτέλους να δω μία ταινία με τον Κλάους Κίσνκι! 

 

- Μία Σφαίρα για τον Επαναστάτη: Ε αφού είδα μία να μην δω και δεύτερη; Επίκεντρο η Μεξικανική επανάσταση και ένας Αμερικάνος αιχμάλωτος που καλείται να επιλέξει παράταξη. Έχοντας τους σκοπούς του δεν θα διστάσει στιγμή και θα δείχνει προς στιγμή να τα καταφέρνει. Φάση είχε, βλεπόταν. Τίποτα το τρομερό πάντως μιας και με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις δεν μου αρέσουν τα κωμικά γουέστερν, σαφώς και προτιμώ τα πιο σκληρά. Έστω από αυτά τα ελάχιστα που έχω δει. 

 

- The Desert Trail: Ένας άσσος του ροντέο και ο τζογαδόρος φίλος του κατηγορούνται λανθασμένα για κλοπή. Εγκαταλείπουν την πόλη στα γρήγορα μην έχοντας άλλη επιλογή από το να καταδιώξουν τους αληθινούς ένοχους και να αποκαλύψουν την απάτη. Πρέπει να είναι η τρίτη ή η τέταρτη ταινία του τοτέμ που άκουγε στο όνομα Τζον Γουέιν και η ισάριθμη που δεν μου άρεσε. Θέλω να δω και άλλες για να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα, αρχίζω όμως να υποψιάζομαι ότι απλά δεν ταιριάζει με την αισθητική μου. Γούστα...

 

- Yuma: Ένας σερίφης καταφθάνει σε μία πόλη ξέφραγο αμπέλι αποφασισμένος να βάλει μία τάξη. Οι μπελάδες φυσικά θα τον βρουν εν ριπή οφθαλμού με τον ίδιο να μην έχει άλλη επιλογή και να σκοτώνει τον ένα ταραξία. Ενώ καλοθελητές θα φροντίσουν για τον άλλον. Αμφότεροι όμως αδέρφια νταή, θα τον αναγκάσουν να δώσει προθεσμία στο σερίφη να ξεκαθαρίσει τα τι και τα πως. Ωραίο ήταν. Με σφιχτοδεμένη πλοκή, πρωταγωνιστεί ο πολύς Κλάιντ Ουόκερ. 

 

- Vengeance Valley: Ένας μεγαλοκτηματίας παίρνει υπό την προστασία του ένα ορφανό προς δυσαρέσκεια του γιου του. Οι παιδικές αντιρρήσεις μεγαλώνοντας θα μετατραπούν σε μίσος και το παιχνίδι θα αρχίσει να χοντραίνει. Ο γιος θα επιχειρήσει να τον αποσύρει με την τελική σύγκρουση να είναι αναπόφεκτη. Καλούτσικη αλλά αν δεν έπαιζε ο Μπαρτ Λάνκαστερ δεν νομίζω να μου άρεζε. 

 

- ''Σκληρός και Αποφασισμένος'': Ο Τσάρλτον Ίστον υποδύεται ένα γελαδάρη που θα παρακούσει τις εντολές του αφεντικού του και θα προσφέρει καταφύγιο σε μία μάνα και τον γιο της. Σε μία καλύβα σχεδόν στη μέση του πουθενά. Στη συνέχεια μαζί με τους συντρόφους του θα πέσει πάνω σε μία οικογένεια τρελών με αρχηγό ένα πωρωμένο παπά. Θα ακολουθήσει πιστολίδι και η βεντέτα θα αρχίσει. Αδιάφορο.

 

- ''Open Range'': Τέσσερις περιπλανώμενοι θα δεχθούν άνανδρη επίθεση από τα τσιράκια ενός τύπου που δεν σηκώνει και πολλά. Οι δύο πιο έμπειροι που μιλούν καλύτερα με τα πιστόλια παρά με τα στόματα τους θα γυρίσουν στη πόλη για κλείσουν τον ανοιχτό αυτό λογαριασμό. Και θα βρουν απρόσμενους συμμάχους. Ωραία αν και λίγο μεγαλύτερη απ' όσο έπρεπε.  

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Νέα παρτίδα, οι περισσότερες σε βιντεοκασέτες: 

- ''Το τελευταίο τρένο για τη Γιούμα'': Ένας σακατεμένος βετεράνος του εμφύλιου δουλεύει σκληρά στη γη του προσπαθώντας να απαλλαγεί από τα χρέη. Όντας σε δύσκολη θέση, θα συμμετάσχει στο απόσπασμα που θα οδηγήσει ένα διαβόητο παράνομο ως τον σιδηροδρομικό σταθμό. Και από εκεί στο δικαστήριο και στη κρεμάλα. Πρόκειται για ριμέικ, δεν το ήξερα την πρώτη φορά που το είδα. Καλούτσικο ήταν. 

- ''Η εκδίκηση είναι δική μου'': Ακολουθεί μοτίβο που υποθέτω ότι παίζει πολύ. Παράνομος που εγκαταλείφθηκε από τους συντρόφους του, επιστρέφει για εκδίκηση. Αν ήταν καμία περιπέτεια μάλλον θα με κούραζε, το western φόντο όμως μου αρέσει πολύ. Ίσως επειδή δεν έχω δει πολλά και δεν τα έχω βαρεθεί. Παίζει ο πολύς Μάρλον Μπράντο. 

- ''The ox- bow incident'': Α, αυτή ήταν ωραία. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πριν από πολλά χρόνια ότι την είχα δει σε αφιέρωμα περιοδικού σε top λίστα. Μου είχε μείνει ο χαρακτηριστικός της τίτλος και πάντα είχα στο νου μου να τη δω κάποια στιγμή. Όταν λοιπόν έπεσε στα χέρια μου δεν έχασα την ευκαιρία. Άντονι Κουίν, Χένρι Φόντα, χιούμορ και κυνισμός, συνθέτουν ένα απολαυστικό αποτέλεσμα. Παλιάς κοπής, το ότι ήταν ασπρόμαυρη μετέφερε με επιτυχία το κλίμα εκείνης της μακρινής εποχής. 

- ''Η ταχυδρομική άμαξα'': Νέος Τζον Γουέιν που δεν μου άρεσε. Και μάλιστα απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω, σε μία από τις πιο αντιπροσωπευτικές του. Πρέπει να το πάρω απόφαση ότι απλά δεν μου αρέσει και αυτό είναι όλο. 

- ''7 πιστόλια για τους Μακ Γκρέγκορ'': Μία πολυμελής οικογένεια σπεύδει σε μία μικρή πόλη να πουλήσει τα άλογα της. Η δουλειά όμως θα στραβώσει με τον εκεί νταή και τα τσιράκια του. Θα φυλακιστούν αλλά δεν θα κάτσουν με σταυρωμένα τα χέρια. Θα περάσουν στην αντεπίθεση και το πιστολίδι θα αρχίσει. Φάση είχε. 

- ''Major Dundee'': Βρισκόμαστε στα μέσα περίπου του 19ου αιώνα όπου οι συχνές επιδρομές των Απάτσι από το Μεξικό προς τα Αμερικάνικα εδάφη, αναγκάζουν την κυβέρνηση να στείλει στρατιωτικό ετερόκλητο απόσπασμα για να τελειώσει την δουλειά. Του Σαμ Πέκινπα, παίζει ο Τσάρλτον Ίστον. 

- ''Οι φυγάδες του Μισούρι'': Ένα μάτσο από αλογοκλέφτες προσεγγίζει ένα κτηματία με σκοπό να εκδικηθεί τον θάνατο ''συναδέρφου'' τους. Εκείνος όμως παλιά καραβάνα θα τους πάρει πρέφα και θα στείλει ειδικό να τους κάνει καλά. Μάρλον Μπράντο vs Τζακ Νίκολσον, ποιος άραγε θα επικρατήσει;

- ''Τζερεμάια Τζόνσον'': Ένας μοναχικός τύπος τον οποίο υποδύεται ο Ρόμπερτ Ρέντφορντ αποσύρεται σ' ένα βουνό για να ζήσει ως ερημίτης. Τα πράγματα όμως δεν είναι καθόλου ρόδινα μιας και η επιβίωση είναι δύσκολη, το μέρος αδυσώπητο και δεν συγχωρεί τις αδυναμίες. Πόσο μάλλον όταν έχει και μερικούς αγριωπούς Ινδιάνους να του κάνουν τη ζωή δύσκολη. Ωραία περιπέτεια επιβίωσης, δυνατή η σκηνή όπου πέρασαν μέσα από το Ινδιάνικο νεκροταφείο. Όχι κάποιο αριστούργημα αλλά πολύ καλή. 

- ''A man called Sledge'': Είναι δυνατόν ένας παράνομος να μπαίνει με την θέληση του στη φυλακή. Ναι, αν αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος να βάλει στο χέρι το χρυσάφι που υπάρχει εκεί. Το οποίο όμως έχει πολλούς μνηστήρες. Μάπα το καρπούζι. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ταινίες γουέστερν
  • 7 months later...

Είχα δει εδώ και καιρό την διαφήμιση της TV100 για τα γουέστερν που βάζει Κυριακή βράδυ. Αντιεμπορική ώρα αλλά αντιεμπορικό και το είδος. Κανένα πρόβλημα όμως. Γράψιμο σε αποκωδικοποιητή και όποτε με βολεύει:

- ''The hunting party'': Μία δασκάλα θα απαχθεί από συμμορία αρχηγού με...μαθησιακές ανησυχίες. Ο άνδρας της τον οποίο υποδύεται ο πολύς Τζιν Χάκμαν (Το ξέρατε ότι είναι και συγγραφέας ιστορικών μυθιστορημάτων; Εγώ όχι, μόλις τώρα το έμαθα!) θα σπεύσει προς διάσωση. Θα καταληφθεί όμως από ένα είδος συνδρόμου της Στοκχόλμης και το πράμα θα στραβώσει. Βλέπεται ευχάριστα και ιδίως στο σημείο της μουσικής με τα ροδάκινα :)

- ''A man callled horse'': Άγγλος αριστοκράτης θα συλληφθεί από Ινδιάνους και τα βασανιστήρια του θα πάρουν μπρος. Θα σαγηνευτεί όμως σιγά- σιγά από την κουλτούρα τους και θα κερδίσει τον σεβασμό τους. Κερδίζοντας εν τέλει και θέση ανάμεσα τους. Καλή και δαύτη. Μου έχει μείνει η σκηνή με την επώδυνη τελετή της μύησης του. Δυνατή, έτσι ακριβώς όπως όφειλε να είναι. 

- ''Hannie Caulder'': Μία γυναίκα θα βιαστεί από συμμορία ληστών, και θα δει τον άνδρα της να δολοφονείται και να καίγεται το σπίτι της. Διψασμένη για εκδίκηση, θα αναζητήσει βοήθεια στο πρόσωπο ενός πιστολέρο. Ζητώντας του να την εκπαιδεύσει. Αδιάφορη, δεν ξεφεύγει από τον σωρό παρόμοιων του είδους. 

- ''Big Jake'': Νέα επιδρομή. Πάλι δεν θα μείνει τίποτα όρθιο μόνο που αυτή την φορά θα απαχθεί και ένα μικρό παιδί για λύτρα. Η γιαγιά του θα δεχθεί να τα καταβάλλει επικοινωνώντας με τον προ πολλού αποξενωμένο της άνδρα. Επιτέλους ένας Τζον Γουέιν που μου άρεσε! Ωραία η κωμική της χροιά, εμφανίζεται μέχρι και..μοτοσυκλέτα. Παλιάς κοπής εννοείται. 

- ''The Cheyenne social club'': Άλλη μία μικρή έκπληξη, ένα μικρό διαμάντι. Δύο κτηματίες ξεκινούν ένα μεγάλο ταξίδι όταν ο ένας τους θα λάβει απρόσμενα κληρονομιά από τον πρόσφατα αποθανών αδερφό του. Μόνο που εκείνο που θα συναντήσει στο τέλος, δεν είναι αυτό ακριβώς που θα περίμενε. Και όντας φτιαγμένος για τα λιβάδια και τα βοοειδή και όχι για τα κουστούμια και τις επιχειρήσεις, τα ευτράπελα θα αρχίσουν να δίνουν και να παίρνουν. Φάση είχε στην αρχή που δεν άντεξε και την είπε στον φίλο του επειδή δεν είχε σταματήσει να μιλάει για περίπου 1500 μίλια :lol:

- ''The Hateful eight'': Το μόνο που δεν είδα σε TV100 άλλα στο Star. Όχι δηλαδή ότι έχει και καμία σημασία. Όταν υπογράφει ο φοβερός και τρομερός Κουεντίν Ταραντίνο, όλα τ' άλλα περιττεύουν. Τι να το κάναμε αν είχε  σκηνοθετήσει καμιά πενηνταριά και άξιζε μία στις δέκα; Τίποτα, η ποιότητα είναι αυτή που μετράει. Ας είναι και τόσο λίγες δεν πειράζει. Οι μη φαν του ίσως να κουραστούν από την μεγάλη εισαγωγή. Πιστεύω όμως ότι αξίζει τον κόπο. Αστυνομικό, κλειστοφοβικό γουέστερν, με παγωμένο φόντο. Συνδυασμός που δεν ακούγεται ελκυστικός, δουλεύει όμως μία χαρά. Δεν θα το πρότεινα πάντως σε κάποιον που δεν έχει δει άλλο δικό του. Μη μαθημένο στη λεπτή του ειρωνεία. Άλλοτε φανερή και άλλοτε υποβόσκουσα, ενδέχεται να ξενίσει. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Playlist με Ελληνικούς υπότιτλους. Και ξέρετε πως είναι τα πράγματα στο Ίντερνετ. Σήμερα κάτι είναι, αύριο δεν είναι. Όσοι λοιπόν ενδιαφέρεστε ξεκινήστε να κατεβάζετε :) Τις τελευταίες μέρες είδα:

-  ''Rio Lobo'': Ένας συνταγματάρχης του Αμερικανικού ιππικού θα δει μονάδα του να πέφτει θύμα ενέδρας. Θα χάσουν το χρυσάφι και θα υποστούν ανθρώπινες απώλειες. Αυτό που εξοργίζει όμως περισσότερο είναι ότι φαίνεται να υπήρξε προδοσία, εσωτερική πληροφόρηση. Inside job που λένε. Θα ξεκινήσει να ψάχνει τα τι και τα πως και το κουβάρι θα αρχίσει να ξετυλίγεται. Ενώ παράλληλα νέοι παίχτες μπαίνουν στο παιχνίδι. Νέος Τζον Γουέιν που μου άρεσε! Μάλλον τα τελευταία του έργα παίζει να μου αρέσουν και περισσότερο αν λάβω υπόψη και το προηγούμενο που είδα.

-  ''Bandidos'': Δύο φίλοι που χρησιμοποιούν τις σκοπευτικές τους ικανότητες για να δίνουν παραστάσεις, θα χωρίσουν τα τσανάκια τους όταν ο ένας θα αρχίσει να χτυπάει τρένα. Σ’ ένα τέτοιο θα συναντηθούν με τον εκ νέου χωρισμό τους να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς. Λαβωμένος ο ‘’καλός’’, δεν θα κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια και θα αναζητήσει εκδίκηση στο πρόσωπο ενός μαθητευόμενου. Ο οποίος όμως έχει τα δικά του κίνητρα για τον πρώην φίλο του αφεντικού του. Ακούγεται αχταρμάς και είναι, πλην όμως ωραία δοσμένος. Δεν ξεχωρίζει από τον σωρό. Ξεχνιέται μετά το τέλος, αλλά περνάς καλά μέχρι να φτάσεις εκεί.

-  ''Invitation to a gunfighter'': Ένας βετεράνος της συνομοσπονδίας επιστρέφοντας σπίτι βρίσκει την αρραβωνιαστικιά του παντρεμένη μ’ έναν της Ένωσης. Της αντίπαλης παράταξης. Παράλληλα βλέπει νταή να έχει ξεπουλήσει την φάρμα του και συγχρόνως να προσλαμβάνει πληρωμένο δολοφόνο για να τον βγάλει από την μέση. Ξέχασε να τους ευχαριστήσει που δεν του ζήτησαν και να κάτσει να τον πη...ουν :huh: Έτσι και θα γίνει λοιπόν με τον πιστολέρο να καταφθάνει στο πρόσωπο του πληθωρικού Γιουλ Μπρίνερ. Και αυτός όμως δεν θα μείνει άπραγος ενώ συγχρόνως παίζει και ωραία γυναίκα για να υπάρχει και το απαραίτητο τρίγωνο. Κάτι πήγε να πει στην αρχή αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Από ένα σημείο και μετά έγινε πολύ μελό και με κούρασε. Όχι για παραπάνω από μία φορά.

-  ''Valdez is coming'': Ο Μπάρτ Λάνκαστερ υποδύεται σερίφη που άθελα του θα σκοτώσει κάποιον που κατηγορείται για δολοφονία που δεν διέπραξε. Προσπαθεί να επανορθώσει μαζεύοντας χρήματα για την χήρα του αλλά θα συναντήσει χλευασμό στο πρόσωπο του ηθικού αυτουργού. Νέα απόπειρα και πάλι καλά να λέει που δεν τον σκοτώσανε και αυτόν. Οπότε και θα τα πάρει στο κρανίο και θα επιστρέψει αγριεμένος. Καλό ήταν. Ωραία ιδέα όσο και εκτέλεση. Ο νωθρός τρόπος που μιλούσε προσέδιδε ρεαλισμό και αληθοφάνεια. Μπορώ να πω ότι έδωσε ρέστα στο ρόλο του και με κράτησε μέχρι το αντισυμβατικό τέλος.

-  ''Μονομαχία στη σκόνη'': Δύο παιδικοί φίλοι βρίσκονται πλέον αντιμέτωποι όντας στις αντίθετες πλευρές του νόμου. Σερίφης ο ένας, αναγκάζεται να πνίξει τα συναισθήματα του και να κυνηγήσει τον ληστή του τρένου. Έναν μάλλον από αυτούς, με τους ‘’συνεταίρους’’ του να ξερογλείφονται για το παραδάκι που κουβαλάει μαζί του από τα λάφυρα. Οπότε και θα σπεύσουν επίσης στο κατόπι του με τον κλοιό να αρχίσει να σφίγγει για τα καλά. Ωραίο ήταν. Νοσταλγικό και γλυκόπικρο, καιρό είχα να δω καλό γουέστερν με άγνωστους ηθοποιούς.   

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2018 at 9:39 PM, Δημήτρης said:

- ''Η ταχυδρομική άμαξα'': Νέος Τζον Γουέιν που δεν μου άρεσε. Και μάλιστα απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω, σε μία από τις πιο αντιπροσωπευτικές του. Πρέπει να το πάρω απόφαση ότι απλά δεν μου αρέσει και αυτό είναι όλο. 

Αυτή την κριτική δεν την ξέχασα, ήθελα καιρό να πω κάτι, ε τελικά το λέω τώρα. Μιλάς για το Stagecoach έτσι; Του τεράστιου John Ford; Έχω καιρό να τη δω αλλά όταν σπούδαζα κινηματογράφο στην Αμερική δεν υπήρχε σεμινάριο κινηματογραφικής ανάλυσης που δεν εμπεριείχε αυτή την ταινία, που θεωρείται από τις πιο κλασσικές. Ίσως να έχει παλιώσει για κάποιους που μεγάλωσαν με αντίγραφα της αλλά τι να πω (όπως είπα έχω καιρό να το δω) η ιστορικότητα της όμως αναμφισβήτητη.  Και δεν είναι μόνο που δεν σου άρεσε, οκ, αλλά σοκάρει η κριτική που δίνεται σε δύο μόλις αράδες. 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, DinoHajiyorgi said:

Αυτή την κριτική δεν την ξέχασα, ήθελα καιρό να πω κάτι, ε τελικά το λέω τώρα. Μιλάς για το Stagecoach έτσι; Του τεράστιου John Ford; Έχω καιρό να τη δω αλλά όταν σπούδαζα κινηματογράφο στην Αμερική δεν υπήρχε σεμινάριο κινηματογραφικής ανάλυσης που δεν εμπεριείχε αυτή την ταινία, που θεωρείται από τις πιο κλασσικές. Ίσως να έχει παλιώσει για κάποιους που μεγάλωσαν με αντίγραφα της αλλά τι να πω (όπως είπα έχω καιρό να το δω) η ιστορικότητα της όμως αναμφισβήτητη.  Και δεν είναι μόνο που δεν σου άρεσε, οκ, αλλά σοκάρει η κριτική που δίνεται σε δύο μόλις αράδες. 🙂

Ναι, αυτό εννοώ. Το έργο του Τζον Φορντ δεν το γνωρίζω αλλά ο Τζον Γουέιν ναι, υπήρξε τεράστιος. Το ότι δηλαδή μέχρι τώρα δεν μου άρεσε η πλειοψηφία αυτών που έχω δει (έστω αυτών των ελάχιστων), δεν σημαίνει ότι δεν θα αναγνωρίσω την μεγάλη όσο και δεδομένη του αξία. Όπως άλλωστε και του ''Stagecoach''. Απλά ισχύει αυτό που ανέφερες. Δεν σπούδασα κινηματογράφο με αποτέλεσμα να μην ακούω συνέχεια αναφορές και άρα να μην έχω και τα ανάλογα βιώματα- ερεθίσματα. Δεν θα μπορούσε με τίποτα να με αγγίξει όπως εσένα. 

Όσο για την λιλιπούτεια κριτική, είναι τα χρόνια. Περνάνε τα άτιμα :bye2: μειώνονται και οι αντοχές. Που κουράγιο τώρα για ατελείωτες ώρες στο πληκτρολόγιο όπως παλιά <_<

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Δημήτρης said:

Ναι, αυτό εννοώ. Το έργο του Τζον Φορντ δεν το γνωρίζω αλλά ο Τζον Γουέιν ναι, υπήρξε τεράστιος. Το ότι δηλαδή μέχρι τώρα δεν μου άρεσε η πλειοψηφία αυτών που έχω δει (έστω αυτών των ελάχιστων), δεν σημαίνει ότι δεν θα αναγνωρίσω την μεγάλη όσο και δεδομένη του αξία. Όπως άλλωστε και του ''Stagecoach''. Απλά ισχύει αυτό που ανέφερες. Δεν σπούδασα κινηματογράφο με αποτέλεσμα να μην ακούω συνέχεια αναφορές και άρα να μην έχω και τα ανάλογα βιώματα- ερεθίσματα. Δεν θα μπορούσε με τίποτα να με αγγίξει όπως εσένα. 

Όσο για την λιλιπούτεια κριτική, είναι τα χρόνια. Περνάνε τα άτιμα :bye2: μειώνονται και οι αντοχές. Που κουράγιο τώρα για ατελείωτες ώρες στο πληκτρολόγιο όπως παλιά <_<

Την έχω δει δυο τρεις φορές με τελευταία φορά πριν κάνα μήνα και πρέπει να πω ότι την βρίσκω σπουδαία αν και γενικά όλες οι ταινίες του Τζον Γουέιν μου αρέσουν. Είδα και τον "Big Jake" πρόσφατα και μου άρεσε και αυτή αρκετά. Δεν ξέρω αν έχεις δει το ¨Ελντοράντο¨ ή το ¨Η αιχμάλωτη της ερήμου", αλλά προσωπικά μπορώ να τις βλέπω συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γούστα όσον αφορά το ''Stagecoach''. Διαφέρουν πολύ από άνθρωπο σε άνθρωπο :)

''Η Αιχμάλωτη της ερήμου'' είναι ασπρόμαυρη; Μικρής διάρκειας, λιγότερης της μίας ώρας; Όπου κάποια στιγμή ο Γουέιν κρύβεται σε μία ντουλάπα; Αν ναι, την έχω δει και αυτήν. Το άλλο που ανέφερες δεν μου λέει κάτι. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Δημήτρης said:

Γούστα όσον αφορά το ''Stagecoach''. Διαφέρουν πολύ από άνθρωπο σε άνθρωπο :)

''Η Αιχμάλωτη της ερήμου'' είναι ασπρόμαυρη; Μικρής διάρκειας, λιγότερης της μίας ώρας; Όπου κάποια στιγμή ο Γουέιν κρύβεται σε μία ντουλάπα; Αν ναι, την έχω δει και αυτήν. Το άλλο που ανέφερες δεν μου λέει κάτι. 

Η "Αιχμάλωτη της ερήμου" είναι έγχρωμη με αγγλικό τίτλο "The Searchers" και κρατάει δυο ώρες, ενώ θεωρείται μια από τις πιο διάσημες ταινίες του Γουέιν. Η υπόθεση ξεκινάει όταν οι ινδιάνοι απαγάγουν την ανιψιά του ήρωα και αυτός ξεκινά ένα πολύχρονο ταξίδι για να την πάρει πίσω. Σκηνοθέτης ο Τζον Φορντ.

Η ταινία "Ελντοράντο" με αγγλικό τίτλο "El Dorado" έχει για πρωταγωνιστές εκτός του Γουέιν, τον Ρόμπερτ Μίτσαμ και τον Τζέιμς Κάαν. Ο Ρόμπερτ Μιτσαμ είναι σερίφης που έχει προβλήματα με μια συμμορία και ο Γουέιν με τον Κάαν πάνε να τον βοηθήσουν. Σκηνοθέτης ο Χάουαρντ Χωκς. Είχε γυριστεί και παλιότερα μια ταινία με παρόμοιο θέμα πάλι με τον Γουέιν και σκηνοθέτη τον Χωκς και λέγονταν "Rio Bravo". Και τις δυο εύκολα τις βρίσκεις στο βιντεοκλάμπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, vaggelis said:

Η "Αιχμάλωτη της ερήμου" είναι έγχρωμη με αγγλικό τίτλο "The Searchers" και κρατάει δυο ώρες, ενώ θεωρείται μια από τις πιο διάσημες ταινίες του Γουέιν. Η υπόθεση ξεκινάει όταν οι ινδιάνοι απαγάγουν την ανιψιά του ήρωα και αυτός ξεκινά ένα πολύχρονο ταξίδι για να την πάρει πίσω. Σκηνοθέτης ο Τζον Φορντ.

Η ταινία "Ελντοράντο" με αγγλικό τίτλο "El Dorado" έχει για πρωταγωνιστές εκτός του Γουέιν, τον Ρόμπερτ Μίτσαμ και τον Τζέιμς Κάαν. Ο Ρόμπερτ Μιτσαμ είναι σερίφης που έχει προβλήματα με μια συμμορία και ο Γουέιν με τον Κάαν πάνε να τον βοηθήσουν. Σκηνοθέτης ο Χάουαρντ Χωκς. Είχε γυριστεί και παλιότερα μια ταινία με παρόμοιο θέμα πάλι με τον Γουέιν και σκηνοθέτη τον Χωκς και λέγονταν "Rio Bravo". Και τις δυο εύκολα τις βρίσκεις στο βιντεοκλάμπ

Όχι, αμφότερες δεν τις ξέρω. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα τις κοιτάξω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vaggelis said:

Η "Αιχμάλωτη της ερήμου" είναι έγχρωμη με αγγλικό τίτλο "The Searchers" και κρατάει δυο ώρες, ενώ θεωρείται μια από τις πιο διάσημες ταινίες του Γουέιν. Η υπόθεση ξεκινάει όταν οι ινδιάνοι απαγάγουν την ανιψιά του ήρωα και αυτός ξεκινά ένα πολύχρονο ταξίδι για να την πάρει πίσω. Σκηνοθέτης ο Τζον Φορντ.

Η ταινία "Ελντοράντο" με αγγλικό τίτλο "El Dorado" έχει για πρωταγωνιστές εκτός του Γουέιν, τον Ρόμπερτ Μίτσαμ και τον Τζέιμς Κάαν. Ο Ρόμπερτ Μιτσαμ είναι σερίφης που έχει προβλήματα με μια συμμορία και ο Γουέιν με τον Κάαν πάνε να τον βοηθήσουν. Σκηνοθέτης ο Χάουαρντ Χωκς. Είχε γυριστεί και παλιότερα μια ταινία με παρόμοιο θέμα πάλι με τον Γουέιν και σκηνοθέτη τον Χωκς και λέγονταν "Rio Bravo". Και τις δυο εύκολα τις βρίσκεις στο βιντεοκλάμπ

Το "The Searchers" επηρέασε οπτικά και το "Star Wars" όπως μάθαμε στη σχολή κινηματογράφου.

Τα "Rio Bravo" και "El Dorado" είναι ακριβώς το ίδιο σενάριο. Στο πρώτο, το "Rio Bravo" ο μεθύστακας φίλος του Γουέιν είναι ο Dean Martin και ο νεαρός πιστολέρο ο τραγουδιστής/ηθοποιός Ricky Nelson. Στο "El Dorado" μεθύστακας ο Mitchum και νεαρός πιστολέρο ο Caan. Και ο Γουέιν είναι ο Γουέιν. Είναι μια ενδιαφέρουσα διπλή προβολή για σύγκριση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Νέα σούμα, όλες από TV100. Και το πρόγραμμα λέει ότι μεταμεσονύχτια θα παίξει μία με τίτλο ''Λούκυ Λουκ''! Αργεντίνικης παραγωγής. Άντε να δω τι φρούτο θα είναι αυτό <_<

- ''Rage at Dawn'': Βρισκόμαστε στην Ιντιάνα λίγο μετά τον Αμερικανικό εμφύλιο όπου η συμμορία των αδελφών Ρίνος σπέρνει τον τρόμο. Αδίστακτοι, προτιμούν να πεθάνουν παρά να πιαστούν ζωντανοί. Όπως στη τελευταία τους δουλειά που θα στραβώσει, απ' ότι φαίνεται με κάρφωμα. Κάποιος τους έδωσε στεγνά. Παράλληλα νέος παίκτης σπεύδει στο πλευρό τους, που ίσως να μην είναι αυτό που δείχνει. Βασισμένη σε αληθινά περιστατικά, είδα την εκδοχή με τους Φόρεστ Τάκερ, Ράντολφ Σκοτ. Ενώ της επόμενης χρονιάς με τίτλο ''Love me tender'' πρωταγωνιστεί ο Έλβις Πρίσλεϊ!

- ''Bad Jim'': Τρεις γελαδάρηδες θα βρεθούν απρόσμενα στο δρόμο επικηρυγμένου. Θα γλυκαθούν από τις ''εισπράξεις'' του και θα αποφασίσουν να πάρουν το ίδιο μονοπάτι. Εύκολο χρήμα, ζόρικο όμως το τίμημα. Που θέλει σερίφη και απόσπασμα στο κατόπι τους. Μία φορά βλέπεται, αλλά ως εκεί. 

- ''Captain Apache'': Ο Λι βαν Κλιφ υποδύεται Ινδιάνο που βρίσκεται στη μέση πλεκτάνης. Αξιωματικός του στρατού, είδε συνάδελφο του να δολοφονείται ξεψυχώντας ''Απριλιάτικο πρωινό''. Ξεκινά να ξετυλίγει το κουβάρι βλέποντας όποιον θα μπορούσε να τον βοηθήσει, να βγαίνει από την μέση. Με τα πολλά θα καταλήξει σε ομότιτλο βαγόνι τρένου όπου επίκειται δολοφονία. Και όχι μόνο η δική του. Σαφώς και όχι από τις καλύτερες του αλλά ανώτερη της φήμης της. 

- ''Jesse and Lester'': Δύο χαμένοι αδερφοί θα αποκτήσουν επαφή ύστερα από καιρό. Και πραγματικά δεν θα μπορούσαν να διαφέρουν περισσότερο. Άνθρωπος του Θεού ο ένας. Σεμνός και ταπεινός, θεωρεί ότι η πραότητα μιλάει καλύτερα από την βία. Ρεμάλι ο άλλος. Εξώγαμα σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του ορίζοντα, ξέρει να χρησιμοποιεί το σιδερικό του γρήγορα και αποτελεσματικά. Τι θα γίνει άραγε όταν τους ενώσει κοινός στόχος με τις νοοτροπίες τους όμως να θέτουν κάθε λογής εμπόδια; Αποτέλεσμα ακριβώς που θα περίμενε κανείς, κωμικοτραγικό. 

- ''Broken Arrow'': Βετεράνος του πολέμου από καπρίτσιο της τύχης θα βρεθεί κοντά σε Απάτσι με τους οποίους συνάδελφοι του βρίσκονται σε χρόνια ρήξη. Και θα δει τα πιστεύω του να καταρρεύουν. Ίσως η εικόνα του για αιμοβόρα κτήνη να μην ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα. Και θα αναλάβει το δύσκολο εγχείρημα να συμφιλιώσει τις δύο πλευρές. Ωραία ήταν. Καλή εκτέλεση και ερμηνείες. Ενώ στα συν μπαίνει και το έντονο Ινδιάνικο στοιχείο που πάντα αποτελεί για μένα ένα έξτρα πλεονέκτημα. 

- ''Lowman'': Ο Μπερτ Λάνκαστερ σε ρόλο που θα έλεγα ότι του ταιριάζει, έστω από τα λίγα του που έχω δει. Αδιάφθορου σερίφη που δεν χαμπαριάζει από δωροδοκίες και απειλές στη προσπάθεια του να επιβάλει την τάξη. Και οι απέναντι του όμως δεν θα κάτσουν με σταυρωμένα τα χέρια. Ωραία στην απλότητα της. 

- ''The Great Silence'': Φόντο το χιονισμένο τοπίο της Γιούτα κατά τον μεγάλο χειμώνα που έπληξε μεγάλο μέρος της Αμερικής στα τέλη του 19ου αιώνα. Στο προσκήνιο μουγκός πιστολέρο και τσούρμο φονιάδων με επικεφαλής τον Λόκο, τον υποδύεται ο Κλάους Κίνσκι. Και στη μέση ομάδα επικηρυγμένων και χήρα που ζητάει εκδίκηση για τον άνδρα της. Καλό ήταν. Θυμάμαι που το είχα πετύχει πριν από χρόνια σε λίστα best of. Δεν θα έλεγα ότι έχει θέση εκεί, από αυτά τουλάχιστον που έχω δει εγώ. Αλλά ναι, πέρασα καλά. Στα υπέρ θα βάλω και το αντισυμβατικό τέλος. 

- ''Seminole'': Τι γίνεται όταν αξιωματικός του στρατού καλείται να εκτελέσει διαταγές ανωτέρου του, ορισμός της λέξης άχρηστος; Και φανατισμένος; Επικίνδυνου για όσους έχουν την ατυχία να πρέπει να τον υπακούσουν; Βρισκόμενος παράλληλα στη μέση αντιμαχόμενων πλευρών, γυναίκας που αγαπά και της συνείδησης του; Πολύ καλή, με ωραία πλοκή και ρομάντζο. Όχι απλά και μόνο για να εξυπηρετεί την υπόθεση. Πρόκειται για ένα μικρό διαμάντι. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

- ''Take a hard ride'': Επικυρηγμένος από καπρίτσιο της τύχης θα βρεθεί με μπόλικο παρά στα χέρια. Έχοντας όμως αλλαξοπιστίσει, θα κάνει τα πάντα για να πάνε εκεί που πρέπει. Δεν τον εστερνίζονται όμως όρνεα που θα σπεύσουν στο κατόπι του. Αδιάφορη, η χειρότερη ως τώρα με τον μεγάλο κατά τ' άλλα Λι Βαν Κλιφ. 

- ''Backlash'': Ένας πιστολέρο αν και ο ίδιος αποστρέφεται τον χαρακτηρισμό, σπεύδει σε κοιλάδα όπου έχει λάβει χώρα μακελειό από Απάτσι. Προς εύρεση του τάφου του πατέρα του που ουδέποτε γνώρισε. Στο πλευρό του γυναίκα της οποίας ο άνδρας αγνοείται, πιθανότατα στην ίδια κοιλάδα που ''φιλοξενεί'' και άλλους ανώνυμους τάφους. Μαζί όμως με μπόλικο χρυσάφι οπότε και ίσως τίποτα να μην είναι αυτό που δείχνει. Καλή για μία φορά. 

- ''Bite the bullet'': Ετερόκλητο σύνολο θα λάβει μέρος σε κούρσα με άλογα. Πόρνη, τυχοδιώκτες και νεόπλουτοι, με το δέλεαρ για τον νικητή μεγάλο. Μεταξύ τους και ζωόφιλος, τον υποδύεται ο Τζιν Χάκμαν. Ποιος άραγε θα επικρατήσει; Διανθισμένη με πινελιές χιούμορ, ισχύει ότι και με την προηγούμενη. 

- ''Trinity is still my name'': Επιτέλους! Ταινία με τους αμίμητους Μπατ Σπένσερ, Τέρενς Χιλλ. Ο Χοντρός και ο Λιγνός θα μπορούσε να πει κανείς των γουέστερν. Η τελευταία φορά που θυμάμαι ότι τους είδα, ντουέτο ή μόνους τους, χάνεται στα βάθη του χρόνου. Στη προκειμένη υποδύονται αταίριαστα παιδιά παρανόμων που αναγκάζονται να συνεργαστούν για το κοινό καλό. Και όπως εύκολα καταλαβαίνει κανείς γίνεται της μουρλής. Χιούμορ που σπάει κόκαλα. Και εκείνη η φοβερή γροθιά. Από ψηλά :D Θα ήθελα να είχα δει πρώτο αυτό που έπεται, αλλά όπως τα βάλει η TV100. Μικρό το κακό πάντως γιατί πέρασα σε κάθε περίπτωση καλά. Στο κάτω- κάτω αυτό είναι και που μετράει. 

- ''They call me Trinity'': Και φυσικά μία βδομάδα μετά έδειξε και το αρχικό. Και όχι, δεν εκπλήσσομαι που δεν τα έδειξαν ενδεδειγμένα, συνήθισα πλέον. Τες πάντων όμως, δεν πειράζει. Αντιεμπορικό είδος το γουέστερν, θα μπορούσε να μην τα βάζει καν. Και αυτό ωραίο, μου φάνηκε ένα κλικ ανώτερο. 

- ''Hour of the gun'': Ο διαβόητος Γουάιτ Ερπ σε μία από τις πολλές του εμφανίσεις. Ενσαρκώνει βοηθό σερίφη που βεντετιάζει με νταή και τα τσιράκια του. Όταν η κατάσταση θα ξεφύγει από κάθε έλεγχο, δεν θα έχει άλλη επιλογή από το να σταματήσει το μαλθακό και να πάρει τον νόμο στα χέρια του. Καλούτσικη, παίζει να την έχω ξαναδεί. Βασισμένη σε αληθινά περιστατικά, πρόκειται για ακριβέστερο ιστορικά ριμέικ με τους Μπερτ Λάνκαστερ, Κερκ Ντάγκλας και τίτλο ''Gunfight at the O.K. Corral''.

- ''The stalking moon'': Το καλύτερο της παρτίδας γιατί ήταν και το πιο -πως να το πω;- γουστερνικό. Πιο κοντά στο ύφος που μου αρέσει με έντονο Ινδιάνικο στοιχείο. Χαρακτηριστικό που ανέκαθεν βάζω στα συν. Απόστρατος και νυν ιδιοκτήτης ράντσου, θα πάρει υπό την προστασία του μητέρα και τον μιγάδα γιο της. Στο κατόπι τους ο Ινδιάνος πατέρας του παιδιού, ορισμός της λέξης φονιάς. Εντεινόμενη αίσθηση αγωνίας, βοηθάει στο ότι ο υποφαινόμενος δεν προσωποποιείται. Ελάχιστα μόνο και εν κινήσει. Ίσως όμως και να μην χρειάζεται μιας και οι πράξεις του μιλούν για λογαριασμό του. Δυνατή, πρωταγωνιστεί ο Γκρέγκορι Πεκ. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μικρή η μπάζα μιας και σταμάτησε να βάζει η TV100. Προσωρινά ελπίζω:

- ''The way west'': Πρωταγωνιστεί ο Κερκ Ντάγκλας. Παίζει να είναι μόλις η τέταρτη του που βλέπω ύστερα από τα ''20.000 λεύγες κάτω από την θάλασσα'', ''The heroes of Telemark'', ''Σπάρτακος''. Στη προκειμένη υποδύεται αρχηγό καραβανιού επίδοξων αποίκων του Όρεγκον. Στα μέσα του προπερασμένου αιώνα, όταν ήταν ακόμη άνυδρη γη. Μακρινή πορεία και δύσβατη, με ευτράπελα όσο και τραγικά. Καλή για μία φορά, υπήρξε το πρώτο γουέστερν μεγάλου μπάτζετ μετά από το Τζονγουενικό ''The big trail''.

- ''Η δολοφονία του Τζέσε Τζέιμς από τον δειλό Ρόμπερτ Φορντ'': Διαβόητος ληστής τρένων και τραπεζών, δολοφονήθηκε ύπουλα από μέλος της συμμορίας του. Την είχα ξαναδεί αλλά ελάχιστα θυμόμουν πέρα από την κεντρική ιδέα. Δεν θα έλεγα ότι τα σύγχρονα western μου αρέσουν. Έστω αυτά τα λίγα που γυρίζονται, και τα ακόμη λιγότερα που έχω δει. Δεν ταιριάζουν με αυτό που έχω συνηθίσει, τα παλιάς κοπής. Περασμένων δεκαετιών πλην όμως ποιοτικών. Κάτι όμως που δεν ίσχυε εδώ, μου άρεσε. Ενδεχομένως επειδή ήταν αντισυμβατικό, δεν ακολουθούσε την φόρμα του είδους του. 

- ''Bad man's river'': Λι βαν Κλιφ σ' ένα από τα λιγότερο γνωστά του έργα. Επικηρυγμένος ληστής τραπεζών, θα αναγκαστεί να ενώσει τις δυνάμεις του με ''συναδέλφους'' με στόχο την μεγάλη δουλειά. Εννιαψήφια επιταγή της Μεξικανικής κυβέρνησης για αγορά όπλων. Στο πλάι του -φυσικά- η απαραίτητη γυναίκα. Ή σε εκείνο των δήθεν φίλων του, ανάλογα με το τι επιβάλλουν τα εκάστοτε συμφέροντα. Πανούργα, κινεί τα νήματα όπως της αρέσει με τις μαριονέτες από κάτω να χτυπιούνται. Έντονο το κωμικό στοιχείο, ότι πρέπει για ένα ευχάριστο δίωρο.    

- ''Οι αδελφοί Σίστερ'': Βασισμένο στο ομότιτλο βιβλίο του Πάτρικ Ντεγουίτ που γράφτηκε ως φόρος τιμής για το είδος. Αδέλφια οι λεγάμενοι με το ασυνήθιστο επώνυμο, πλην όμως αποτελεσματικοί στη δουλειά τους. Να αποσύρουν όσους τολμούν να αντισταθούν στον εργοδότη τους, τον στόλαρχο. Νταής και άπληστος, απλώς αράζει στο γραφείο και μοιράζει διαταγές. Η τελευταία τους αποστολή έχει να κάνει με εξαφανισμένο χρυσοθήρα, την εποχή του σχετικού αμόκ στη πολιτεία της Καλιφόρνιας. Τα πράγματα θα πάρουν απρόσμενη τροπή αλλά δεν θα το βάλουν κάτω. Ωραίο ήταν, αποδίδει σε ικανοποιητικό βαθμό το πνεύμα του βιβλίου. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

-  ‘’The deadly companions’’: Μόλις το τρίτο που έχω δει του Σαμ Πέκινπα, μετά από τα ‘’Άγρια Συμμορία’’,‘’Πατ Γκάρετ και Μπίλι δε Κιντ’’. Αν και παίζει να είδα και άλλα και να μην ξέρω ότι ήταν δικά του. Κρίμα γιατί απ’ όσο μπόρεσα να καταλάβω, πρέπει να πρόκειται για ιδιαίτερη περίπτωση σκηνοθέτη. Τον αποκαλούσαν χαρακτηριστικά ματωμένο Σαμ εξαιτίας της βίας που διέπει τα έργα του. Στη προκειμένη πάντως δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος. Πρώην στρατιωτικός θα σκοτώσει χωρίς να το θέλει μικρό παιδί. Για να εξιλεωθεί, αναλαμβάνει να συνοδεύσει την μητέρα του μέχρι το μακρινό μέρος ταφής του. Που βρίθει όμως από Απάτσι. Η υπόθεση ωραία αλλά δεν μου άρεσε η εκτέλεση, έτεινε πολύ προς το μελό.

-  ‘’Warlock- Οι αετοί της καταραμένης κοιλάδας’’: Το Γουόρλοκ είναι μία μικρή πόλη που μαστίζεται από συμμορία. Ως απέλπιδα προσπάθεια, οι κάτοικοι στρέφονται σ’ έναν πιστολέρο με μεγάλη φήμη. Δίπλα του ο φίλος του που διψάει για καβγάδες. Θα φέρουν εις πέρας την αποστολή, μονάχα όμως για λίγο. Οι μπελάδες δεν θα πάψουν να τους ακολουθούν οπότε και θα επιστρέψουν στη δράση. Μία έτσι και μία αλλιώς, μάπα το καρπούζι. Οι ερμηνείες των Ρίτσαρντ Γουίντμαρκ, Άντονι Κουίν και Χένρι Φόντα απλά σώζουν τα προσχήματα. Ξεχνιέται γρήγορα, μετά από λίγο καιρό δεν θα θυμάμαι καν ότι το έχω δει.

-   ‘’Ο θησαυρός των Ναβάχο’’: Αυτό ήταν ωραίο, μου άρεσε η υπόθεση. Ινδιάνος που βλέπει λευκά αποβράσματα να σφαγιάζουν ομόφυλους του, αναλαμβάνει δράση. Καλή αφορμή για εκδίκηση, στέκεται τρένο φορτωμένο με λεφτά που θα περάσει από τα πέριξ. Και η άλλη πλευρά όμως δεν θα μείνει με σταυρωμένα τα χέρια, παίζοντας μάλιστα με διπλό πράκτορα. Ήξερα ότι έπαιζε ο Μπαρτ Ρέυνολντς, δεν μπόρεσα όμως να τον αναγνωρίσω. Χτύπησα μετά το έργο σε imdb, για να σοκαριστώ διαπιστώνοντας ότι ήταν ο πρωταγωνιστής! Πράγματι, Ινδιανοφέρνει σε τέτοιο βαθμό που μου ξέφυγε! 

-  ‘’McLintox: Με το όπλο στο χέρι’’: Ο Τζον Γουέιν υποδύεται γαιοκτήμονα που έχει αποξενωθεί με την γυναίκα του. Με την έλευση ύστερα από καιρό της κόρης του να περιπλέκει ακόμη περισσότερο τα πράγματα, με όλους τους επίδοξους μνηστήρες που την περιτριγυρίζουν. Η σκηνή που κάποιος του ζητάει δουλειά με έκανε να θυμηθώ ότι το έχω ξαναδεί, σε DVD από εφημερίδα. Με κούρασε, η κωμική του χροιά μ’ έκανε να βαρεθώ εξ’ αρχής. Πάντως ξανάρχισε να βάζει που και που η TV100 και αυτό είναι αν μη τι άλλο θετικό.      

-  ‘’El Dorado’’: Και άλλο με Τζον Γουέιν. Καλύτερο από το προηγούμενο, χωρίς να είναι και κάτι το ιδιαίτερο. Στη προκειμένη είναι πιστολέρο που πουλάει τις υπηρεσίες του, πλην όμως διακατέχεται από κώδικα συμπεριφοράς. Που τον θέλει στο πλευρό παλιού του φίλου και νυν σερίφη, ενάντια σε νταή και τα τσιράκια του. Δεν ξέρω, ίσως να μην ισχύει το ότι δεν μου αρέσει μιας και οι ερμηνείες του αυτές καθαυτές, είναι καλές. Παρά μόνο το γλυκανάλατο είδος των western που παίζει, σαφώς και προτιμώ τα πιο σκληρά. Μάλλον θα πρέπει να δω και άλλα για πιο ασφαλές συμπέρασμα. Ισχύει όπως και να ‘χει αυτό που προανέφερα, ξανάρχισε να βάζει η τηλεόραση. Έστω και σε αραιά χρονικά διαστήματα. Ενώ παράλληλα ελπίζω κάποια στιγμή να βρω τον χρόνο να δω και τα καμιά τριανταριά που έχω μαζέψει σε εξ. σκληρό.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα featured, unfeatured, featured, unfeatured, featured, unfeatured, pinned, unpinned, pinned and unpinned this topic
  • Φάντασμα locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..