Jump to content

Μαρκ Ζ. Ντανιελέφσκι - Σπίτι από φύλλα (Mark Z. Danielewski - House of leaves)


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Δε παιδιά μήπως το έχει κανένας σε ebook στα ελληνικά;

Α, δεν ψάχνεις μονόκερω απλά, ψάχνεις δικέφαλο μονόκερω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Δε παιδιά μήπως το έχει κανένας σε ebook στα ελληνικά;

Α, δεν ψάχνεις μονόκερω απλά, ψάχνεις δικέφαλο μονόκερω.

χάχα... Έτσι απλά ρώτησα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πες τα Δημήτρη, υπερτιμημένο βιβλίο, εξεσυζητημένο, το αγόρασα όταν πρωτοκυκλοφόρησε, πέρυσι το διάβασα, προτίμησα να το χρησιμοποιήσω ως μέσο καλής ανταλλαγής και έπιασε.

 

Το συγκεκριμένο βιβλίο έχει να κάνει πολύ με το γούστο του καθενός, γιατί είναι εξαιρετικά ιδιαίτερο, περίεργο και απαιτητικό. Σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Προσωπικά μπορώ να κατανοήσω αυτόν που δεν συμπάθησε και τόσο το βιβλίο, άσχετα αν εμένα μου άρεσε πάρα πολύ. Τώρα, για το αν είναι υπερτιμημένο ή όχι... αυτό είναι ένα υποκειμενικό ζήτημα πιστεύω. Άλλοι μπορούν να πουν ότι είναι ακόμα και υποτιμημένο, ξέρω 'γω. 

 

Το αναφέρω ως υπερτιμημένο για να μην πέσει κάποιος στην παγίδα και δώσει πολλά λεφτά για να το πάρει. Το αναφέρεις και εσύ ως εξαιρετικά ιδιαίτερο, περίεργο και απαιτητικό=εξεσυζητημένο που το ανέφερα.Έχει μπει σε κάτι λίστες που ανεβάζουν για βιβλιοπροτάσεις, το να έχει όμως 750 σελίδες και οι 250 σελίδες να έχουν μία μία λέξη και να γυρνάς να διαβάσεις την επόμενη ή να τρέχεις στον καθρέφτη να διαβάσεις ανάποδα παραπομπή δε μεγέμισε όπως η ψυχεδέλεια του Κινγκ όταν π.χ. γράφει τις δόλιες σκέψεις χαρακτήρων με πλάγια γράμματα.Αντικειμενικά-με το χέρι στην καρδιά- θα το ξαναδιάβαζες 2η φορά Γιώργο;Είχε ωραία ατμόσφαιρα, ειδικά η κατάβαση στο διάδρομο-εκεί είχε και αρκετές μονολεκτικές σελίδες αν θυμάμαι καλά- αλλά όλη η ιστορία θα μπορούσε να είναι πιο συμπιεσμένη και σταθερή(compact & robust, πάντα ως προσωπική άποψη).Υποτιμημένο βιβλίο-εννοείται υπάρχουν άπειρα- δε θα το έλεγα, ένα που έχω και επειδή ψάχνεις βιβλία, για μένα είναι ο Κωδικός Καίσαρ(The Caesar Code) - Johannes Simmel Εκδόσεις Μπουκουμάνη που απορώ πως δεν έχει γυριστεί σε ταινία, επειδή είναι παλιό, μπορώ να στο δανείσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά-με το χέρι στην καρδιά- θα το ξαναδιάβαζες 2η φορά Γιώργο;Είχε ωραία ατμόσφαιρα, ειδικά η κατάβαση στο διάδρομο-εκεί είχε και αρκετές μονολεκτικές σελίδες αν θυμάμαι καλά- αλλά όλη η ιστορία θα μπορούσε να είναι πιο συμπιεσμένη και σταθερή(compact & robust, πάντα ως προσωπική άποψη).Υποτιμημένο βιβλίο-εννοείται υπάρχουν άπειρα- δε θα το έλεγα, ένα που έχω και επειδή ψάχνεις βιβλία, για μένα είναι ο Κωδικός Καίσαρ(The Caesar Code) - Johannes Simmel Εκδόσεις Μπουκουμάνη που απορώ πως δεν έχει γυριστεί σε ταινία, επειδή είναι παλιό, μπορώ να στο δανείσω.

 

Αντικειμενικά, θα το ξαναδιάβαζα άνετα. Για την ακρίβεια, θέλω να το ξαναδιαβάσω. Όχι για να περάσω ευχάριστα την ώρα μου κλπ κλπ, αλλά για να ξαναζήσω αυτή την αναγνωστική εμπειρία. Σε μερικά χρόνια βέβαια, όχι τώρα. Όπως είπα όμως, όλα είναι θέμα γούστου. Και κάποιος που θα πάει να διαβάσει το βιβλίο αυτό, θα πρέπει να ξέρει τις ιδιαιτερότητές του.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

Πες τα Δημήτρη, υπερτιμημένο βιβλίο, εξεσυζητημένο, το αγόρασα όταν πρωτοκυκλοφόρησε, πέρυσι το διάβασα, προτίμησα να το χρησιμοποιήσω ως μέσο καλής ανταλλαγής και έπιασε.

 

 

Το συγκεκριμένο βιβλίο έχει να κάνει πολύ με το γούστο του καθενός, γιατί είναι εξαιρετικά ιδιαίτερο, περίεργο και απαιτητικό. Σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Προσωπικά μπορώ να κατανοήσω αυτόν που δεν συμπάθησε και τόσο το βιβλίο, άσχετα αν εμένα μου άρεσε πάρα πολύ. Τώρα, για το αν είναι υπερτιμημένο ή όχι... αυτό είναι ένα υποκειμενικό ζήτημα πιστεύω. Άλλοι μπορούν να πουν ότι είναι ακόμα και υποτιμημένο, ξέρω 'γω.

δε θα το έλεγα, ένα που έχω και επειδή ψάχνεις βιβλία, για μένα είναι ο Κωδικός Καίσαρ(The Caesar Code) - Johannes Simmel Εκδόσεις Μπουκουμάνη που απορώ πως δεν έχει γυριστεί σε ταινία, επειδή είναι παλιό, μπορώ να στο δανείσω.
Μπορεις να μου βρεις ενα link του βιβλιου?δεν το βρισκω πουθενα!
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Πες τα Δημήτρη, υπερτιμημένο βιβλίο, εξεσυζητημένο, το αγόρασα όταν πρωτοκυκλοφόρησε, πέρυσι το διάβασα, προτίμησα να το χρησιμοποιήσω ως μέσο καλής ανταλλαγής και έπιασε.

 

Το συγκεκριμένο βιβλίο έχει να κάνει πολύ με το γούστο του καθενός, γιατί είναι εξαιρετικά ιδιαίτερο, περίεργο και απαιτητικό. Σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Προσωπικά μπορώ να κατανοήσω αυτόν που δεν συμπάθησε και τόσο το βιβλίο, άσχετα αν εμένα μου άρεσε πάρα πολύ. Τώρα, για το αν είναι υπερτιμημένο ή όχι... αυτό είναι ένα υποκειμενικό ζήτημα πιστεύω. Άλλοι μπορούν να πουν ότι είναι ακόμα και υποτιμημένο, ξέρω 'γω.

δε θα το έλεγα, ένα που έχω και επειδή ψάχνεις βιβλία, για μένα είναι ο Κωδικός Καίσαρ(The Caesar Code) - Johannes Simmel Εκδόσεις Μπουκουμάνη που απορώ πως δεν έχει γυριστεί σε ταινία, επειδή είναι παλιό, μπορώ να στο δανείσω.
Μπορεις να μου βρεις ενα link του βιβλιου?δεν το βρισκω πουθενα!

 

Καλησπέρα φίλε μου, αυτό είναι το βιβλίο: https://www.amazon.com/Caesar-Code-Johannes-Mario-Simmel/dp/0446313580

 

Σε ελληνικό, όντως δύσκολο, αν θες να στο βγάλω φωτογραφία, να δεις εξώφυλλο.Ότι άλλο χρειαστείς, ας επικοινωνήσουμε με πμ για να μην πέσουν και τα φύλλα από το Σπίτι με άλλα θέματα αντί αυτού ;-)

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα σχόλιο σε ομάδα στο facebook, κάποιος σχολίασε με βεβαιότητα προς όσους το ψάχνουν, ότι θα γίνει επανέκδοση. Και ότι είναι να γίνει φέτος. Το έχω το βιβλίο αλλά ας βάλουμε τα λαγωνικά(Blade...) να μάθουν λεπτομέρειες για να ησυχάσουν όσοι το ψάχνουν. Κάτι μου λέει για Κλειδάριθμο(χωρίς να έχω ΚΑΜΜΙΑ πληροφορία), γιατί έχουν βάλει μπρος να μεγαλώσουν σαν εκδοτικός.

Edited by Mictantecutli
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:shuriken: εμφανιστηκε σε pdf...στα ελληνικα.... :dwarf:

Μήηηηηπως έχουμε κάποιο Link, ευγενικέ μου φίλε;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:shuriken: εμφανιστηκε σε pdf...στα ελληνικα.... :dwarf:

Κι εδώ ένα λινκ παρακαλώ. Το ψάχνει ένας φίλος. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Το αναφέρεις και εσύ ως εξαιρετικά ιδιαίτερο, περίεργο και απαιτητικό=εξεσυζητημένο που το ανέφερα.

 

 

Οκ δεν άντεξα... είναι εξεζητημένο ρε παιδιά! Όχι εξεσυζητημένο. Που 'σαι wordsmith να με δεις.  :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

Το αναφέρεις και εσύ ως εξαιρετικά ιδιαίτερο, περίεργο και απαιτητικό=εξεσυζητημένο που το ανέφερα.

 

 

Οκ δεν άντεξα... είναι εξεζητημένο ρε παιδιά! Όχι εξεσυζητημένο. Που 'σαι wordsmith να με δεις.  :p

 

Ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση, νομίζω πάντως πως και εδώ και σε όλο το διαδίκτυο υπάρχουν άπειρα εκφραστικά λάθη πολύ χειρότερα(που θα μπορούσε ο καθένας να σχολιάσει περί διόρθωσης),μακάρι δε, να χρησιμοποιούσε ο κόσμος ένα λεξιλόγιο πέραν των 200-300 λέξεων.Δεν το γνώριζα καθόλου, στατιστική έχω σπουδάσει, ελπίζω τα υπόλοιπα ελληνικά μου να είναι εντάξει και να μην ξεφύγω από τα όρια του νήματος και το κλείνω εδώ, ότι άλλο σε πμ.

 

Υ.Γ. Τη μπίρα και το τρένο στα σχολικά βιβλία, μπύρα και τραίνο έμαθα να τα γράφω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τελειωνοντας αυτο το επος ενα πραγμα εχω να πω,ειναι ενα βιβλιο που η θα το λατρεψεις η θα το μισησεις.Η σελιδοποιηση,το στυλ γραψιματος,οι παραπομπες κτλ.εχουν αναφερθει πολλακις και δεν θα πω περισσότερα.Οσον αφορα το βιβλιο λοιπον, αν και σε καποια σημεια με κουρασε και με εκανε να το αφησω στην ακρη για καποιο καιρο στο τελος το προσημο ειναι ακρως θετικο.Ειναι μια ιστορια που σου μενει και θα θυμασαι για παντα.Απο τις δυο βασικες ιστοριες πιο πολυ μου αρεσε αυτη του Ναβιντσον και του σπιτιου αν και απολαυσα και καποια κομματια απο την ιστορια του Τζονι Τρουαντ!Θα ηθελα καποια στιγμη στο μελλον να το ξαναδιαβασω εχοντας πλεον το know how του πως διαβαζεται..

 

9/10

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μετά την πρώτη (αποτυχημένη) απόπειρα να το διαβάσω ολόκληρο (το άφησα στα μισά) ξαναέπιασα το βιβλίο μετά από πολύ καιρό και κατάφερα αυτή τη φορά να το τελειώσω και να το απολαύσω. Γνωρίζοντας τη δεύτερη φορά ότι δεν θα διαβάσω ένα βιβλίο στο οποίο η δράση θα ξεχειλίζει και που θα μου κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον, ήμουν προετοιμασμένος για αυτό που θα διάβαζα. Συνεχίζοντας τη συζήτηση που επικρατεί στα προηγούμενα σχόλια να πω ότι περισσότερο μου άρεσε η ιστορία του Navidson παρά του Truant. Η δεύτερη περιλαμβάνει πραγματικά ατελείωτους περιόδους λόγου, οι οποίοι με κούραζαν συχνά και καμιά φορά έχανα το ενδιαφέρον μου διαβάζοντας τις προτάσεις διεκπεραιωτικά. Όχι ότι δεν μου άρεσαν και οι δικές του ιστορίες. Είναι αριστοτεχνική η μετάβαση από ένα μυστηριώδες σπίτι που αλλάζει εσωτερική μορφή στις ερωτικές περιπέτειες του Johnny Truant και στην εμμονή του με μία στρίπερ της οποίας το απόκρυφο σημείο είναι για αυτόν  "The Happiest Place on Earth". Στο σημείο αυτό, να σημειώσω ότι ο Danielewski είναι δεξιοτέχνης στην τέχνη του λόγου, αρέσκεται πολύ να «παίζει» με τις λέξεις κάτι που φαντάζομαι πως στο μετάφρασμα δεν γίνεται φανερό (λόγω των φυσικών διαφορών που υφίστανται μεταξύ των γλωσσών). Έλεγα, λοιπόν, ότι οι περισσότερες ιστορίες του Truant είναι αρκετά ενδιαφέρουσες. Οι ερωτικές περιπέτειές του δεν είναι λίγες, ως εκ τούτου βλέπουμε τις εμπειρίες του οι οποίες καμιά φορά είναι ιδιαίτερες κι έχουν αποτυπωθεί ανεξίτηλα στο μυαλό του 

Spoiler

ποιος μπορεί να ξεχάσει την κοπέλα που (αν θυμάμαι καλά) τον πήγε σπίτι του κι ενώ είχε βρει ο Truant ένα σκυλάκι αυτή αποφάσισε να το κρατήσει πείθοντάς τον ότι αυτό είναι το καλύτερο για το σκυλί επειδή έχει περισσότερο χώρο στο δικό της σπίτι, και όταν τον άφησε έξω από το σπίτι του, λίγο παρακάτω πέταξε το σκυλί στο πεζοδρόμιο με ορμή και μανία σκοτώνοντάς το. Ο ίδιος δηλώνει πως ακόμα δεν μπορεί να καταλάβει γιατί το έκανε αυτό. Το αναφέρω αυτό επειδή όπως φαίνεται ο Truant έμπλεκε συχνά με κοπέλες που δεν είχαν εντελώς σώας τας φρένας.

Μου άρεσαν, επίσης, αρκετά οι παράγραφοι που έθεταν φιλοσοφικά ερωτήματα/σκέψεις (για παράδειγμα μου άρεσε η προσέγγισή του ως προς το τι είναι και σε τι βοηθάει το να βαριόμαστε - "Boredom is a psychic defense protecting us from ourselves, from complete paralysis..."). Μου άρεσε και η παραβολή του σπιτιού με το λαβύρινθο που κατασκεύασε ο Δαίδαλος για τον βασιλιά Μίνωα.

Η γραφή του Danielewski είναι εξαιρετική, είναι εξωπραγματικό θα έλεγα που το House of leaves (ναι, καλά καταλάβατε διάβασα την έγχρωμη έκδοση) συνιστά το ντεμπούτο του. Το γρήγορα γύρισμα των σελίδων που περιέχουν ελάχιστες λέξεις δίνει έναν ξέφρενο ρυθμό στο διάβασμα του βιβλίου τη στιγμή που η αγωνία κορυφώνεται και οι ενδιάμεσες ιστορίες του Truant έρχονται να δώσουν την απαραίτητη επιβράδυνση στην πλοκή. Πρώτη φορά διαβάζοντας ένα βιβλίο υπογράμμισα με μολύβι καποιες περιόδους λόγου που μου έκαναν εντύπωση. 

Δεν είναι εύκολο βιβλίο. Το λεξιλόγιο που χρησιμοποιεί ο συγγραφέας είναι απεριόριστο και εκεί αντιμετώπισα αρκετές δυσκολίες διαβάζοντάς το στο πρωτότυπο. Αλλά, ευτυχώς, αυτό δεν με εμπόδισε από το να το ευχαριστηθώ. 

Κλείνοντας, θα ήθελα να παραθέσω ένα από τα αγαπημένα μου χωρία του βιβλίου. Έχει να κάνει με τις πρώτες λέξεις που ανταλάσσει ο Truant με την στρίπερ που τον σαγήνεψε από την πρώτη ματιά και τις σχετικές σκέψεις του:

""Thank you, I said, thinking I should kneel. 

"Thank you," she insisted.

Those were the next two words she ever said to me, and wow, I don't know why but her voice went off in my head like a symphony. A great symphony. A sweet symphony. A great-fucking-sweet symphony. I don't know what I'm saying. I know absolutely shit about symphonies."

(8/10)

ΥΓ: Λοιπόν, αυτό το βιβλίο παρακίνησε κι εμένα να γράψω μία ικανοποιητική σε έκταση κριτική παρόλο που γενικά δεν το συνηθίζω. 

Edited by Spyrex
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά.επειδη η ελληνική εκδοχή του βιβλίου μάλλον είναι από χρυσό,αν κρίνω από τα λεφτά που ζητάνε,μήπως ξέρει κάποιος αφενός αν είναι το ίδιο ακριβή η έκδοση στην γλώσσα που γράφτηκε και αφετέρου εάν είναι εύκολο στην ανάγνωση? ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Λάζαρος said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά.επειδη η ελληνική εκδοχή του βιβλίου μάλλον είναι από χρυσό,αν κρίνω από τα λεφτά που ζητάνε,μήπως ξέρει κάποιος αφενός αν είναι το ίδιο ακριβή η έκδοση στην γλώσσα που γράφτηκε και αφετέρου εάν είναι εύκολο στην ανάγνωση? ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Καθολου ακριβή. Με 20€ περιπου το βρισκεις. Το ειχε και η Πολιτεια μεχρι πριν λιγο καιρο, δεν ξερω αν υπαρχει ακομα. Και αν το ψαξεις μεταχειρισμενο, θα το βρεις πολυ πιο φτηνο. Για την γλωσσα, δεν ξερω, στα Ελληνικα το διαβασα. Ας μας πει καποιος που το διαβασε στα Αγγλικα

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Mictantecutli said:

Καθολου ακριβή. Με 20€ περιπου το βρισκεις. Το ειχε και η Πολιτεια μεχρι πριν λιγο καιρο, δεν ξερω αν υπαρχει ακομα. Και αν το ψαξεις μεταχειρισμενο, θα το βρεις πολυ πιο φτηνο. Για την γλωσσα, δεν ξερω, στα Ελληνικα το διαβασα. Ας μας πει καποιος που το διαβασε στα Αγγλικα

Καλημέρα.λιγο που κοίταξα για μεταχειρισμένο στην ελληνική έκδοση ,στα βιβλιοπωλεία είναι εξαντλημένο και σε μεταχειρισμένο το βρήκα από 600-1900€.....😳😳😳😳😳

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Λάζαρος said:

Καλημέρα.λιγο που κοίταξα για μεταχειρισμένο στην ελληνική έκδοση ,στα βιβλιοπωλεία είναι εξαντλημένο και σε μεταχειρισμένο το βρήκα από 600-1900€.....😳😳😳😳😳

Για το αγγλικο μιλαω 😛

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Δημήτρης said:

Καλησπέρα Δημήτρη και ευχάριστω για την απάντηση... δυστυχώς είμαι από Αθήνα αλλά θα το έχω στα υπόψιν μήπως βρω τρόπο να το διαβάσω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την αγγλική έκδοση και θα έλεγα ότι δεν είναι εύκολο στην ανάγνωση. Προσωπικά, το προσπάθησα και το ευχαριστήθηκα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Μαρκ Ζ. Ντανιελέφσκι - Σπίτι από φύλλα (Mark Z. Danielewski - House of leaves)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..