Jump to content

37ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Άβαταρ / Ενσάρκωση


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Α, καλοκαίρι. Διακοπές. Ξεκούραση. Ηρεμία. Ξεγνοιασιά. 

 

Βαρεμάρα.

 

Τι θα λέγατε να ζωντανέψουμε λίγο τα πράγματα ε; Να ρεύσουν οι δημιουργικοί χυμοί; Να κροταλίσουν τα δάχτυλα πάνω στα πληκτρολόγια;

 

Να κάνουμε έναν διαγωνισμούλη φάντασυ; Ε;

 

Αλλά να ξεκινήσει ο μήνας, να μας μπει με το καλό. Να δούμε και πόσοι θα μαζευτούμε.

 

Κι ως τότε μια αποκάλυψη και μια νύξη σχετικά με το θέμα.

 

post-532-0-65238200-1409292358_thumb.jpg

 

 

What will it be?  :shuriken:

 

Οι Ινδοί σκέφτηκαν πρώτοι να του δώσουν όνομα.

 

 

Οι Έλληνες όμως το αξιοποίησαν καλύτερα, με το γνωστό, τον πιπεράτο τρόπο τους.

 

 

Μέχρι να φτάσουμε στις μέρες μας και στην ηλεκτρονική του μορφή, τη μορφή που και οι θνητοί μπορούν πλέον να χρησιμοποιήσουν.

 

 

Από τις μύριες μορφές του Σίβα, στις ερωτικές περιπέτειες του Διός κι ως το δικό μου ταπεινό

 

 

Άβαταρ / Ενσάρκωση

 

 

δε μπορεί, κάτι απ' όλα θα σας εμπνεύσει να γράψετε μια ιστορία φάντασυ.

 

Λεπτομέρειες τεχνικές:

 

Έκταση κειμένου: 500 μέχρι 3.000 λέξεις.

 

Ανεβάζετε την ιστορία σας σε δικό της τόπικ στην Βιβλιοθήκη φαντασίας και ποστάρετε το λινκ σε αυτό εδώ το θρεντ.

 

Διάρκεια διαγωνισμού: 1-30 Σεπτεμβρίου

 

Διάρκεια ψηφοφορίας: 1-22 Οκτωβρίου

Στο διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος όλοι, αλλά με έναν όρο: πρέπει πριν ανεβάσουν την ιστορία τους να έχουν διαβάσει και σχολιάσει με τουλάχιστον 100 λέξεις τρία διηγήματα από τις Βιβλιοθήκες του sff. Μου στέλνετε τα λινκ των σχολίων σας με πμ, για να μπορέσω να τα συγκεντρώσω ευκολότερα.

 

Οι ιστορίες του διαγωνισμού, με σειρά συμμετοχής:

Θεϊκές αϋπνίες - MadnJim

Ο ερημίτης - Cassandra Gotha

Το Κορίτσι στον Καθρέφτη - Morfeas

Ο Ερχομός - Mesmer

Μάτι ενός τυφλού θεού - KELAINO

Μαρμαρυγή - elgalla

Edited by Mesmer
Προσθήκη ιστοριών διαγωνισμού
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Χνιε-χνιε-χνιε-χνιε... Το σχέδιο μου δουλεύει, χνιε...  :spiteful:   :spiteful:   :spiteful:

Link to comment
Share on other sites

Να διαλέξουμε όποιον πίνακα του Boris Vallejo θέλουμε και να τον κάνουμε ιστορία; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Και φυσικά ο αντρικός πληθυσμός δεν κατάφερε να δει πέρα από το γυμνό κορίτσι και να ξεχωρίσει τους χαυλιόδοντες στο άλογο"

(μόνο να μην είναι να βάλουμε μέσα όλοκληρη τη φράση :p)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ρε αυτή σαν ποια μοιάζει, σαν ποια μοιάζει...

 

Φτυστή όμως, ειδικά το τούτο της, ε;  :p

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...δεν είναι το κορίτσι και το άλογο ε;

Μήπως το άλογο και το "άλογο";


"Και φυσικά ο αντρικός πληθυσμός δεν κατάφερε να δει πέρα από το γυμνό κορίτσι και να ξεχωρίσει τους χαυλιόδοντες στο άλογο"

(μόνο να μην είναι να βάλουμε μέσα όλοκληρη τη φράση :p)

Δηλαδή βρε Κιάρα απο αυτην την φωτο να σχολιάσουμε την φούντα στο τσεκούρι; Με τόσα καπούλια φάτσα φόρα; :dance2:

Link to comment
Share on other sites

Buttocks αυτό είναι το θέμα παιδιά μη το ψαχνουμε άλλο. Ήδη μου έρχονται ιδεες.  :p

Link to comment
Share on other sites

"Και φυσικά ο αντρικός πληθυσμός δεν κατάφερε να δει πέρα από το γυμνό κορίτσι και να ξεχωρίσει τους χαυλιόδοντες στο άλογο"

(μόνο να μην είναι να βάλουμε μέσα όλοκληρη τη φράση :p)

Δηλαδή βρε Κιάρα απο αυτην την φωτο να σχολιάσουμε την φούντα στο τσεκούρι; Με τόσα καπούλια φάτσα φόρα; :dance2:

Μα οχι, όχι, κύριος, δε με κατάλαβες. Άσε που μάλλον θα υπήρχε κάποιο προβληματάκι αν οντως ασχολιόσασταν με το άλογο κι όχι με το άλλο καθαρόαιμο της φωτογραφίας :p Εγώ λέω ότι η φράση μέσα στα εισαωγικά θα είναι το θέμα του διαγωνισμού, δεν ήτανε σχόλιο :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α το θέμα δίνεται ως γρίφος, αρχικά;

 

Λοιπόν για να κάνω κι εγώ καμιά μαντεψιά...

Χμμ...

Εντάξει το έχω...

 

Τι βλέπουμε στην εικόνα (αφαιρετικά αν το δεις, χωρίς Buttocks, χαυλιόδοντες και λοιπές λεπτομέριες);

Μια γυναίκα κι ένα άλογο. Το άλογο (ζώο) σχετίζεται προφανώς με το άλογο (έννοια). Η γυναίκα από αρχαιοτάτων χρόνων συμβολίζει τη γονιμότητα.

Δεν είναι δύσκολη πράξη... Το Θέμα είναι:

Η Γέννηση της Τρέλας!

 

A piece of cake...

Τι εννοείτε δεν είναι;

Ε τότε, ντάξει... Έχω κι αναπληρωματική ιδέα...

Μια κι η φατσούλα της κοπελιάς ("μα τι μου θυμίζει;") μοιάζει σε μέλος του φόρουμ, υπάρχει και το ενδεχόμενο να έβαλε κάποια τον εαυτό της (άντε το μικρό της όνομα) ως θέμα του διαγωνισμού ως ενδοφορουμικό inside joke... Ονόματα δε λέμε... :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσεξα ότι τα μαλλιά της δεν ξεχωρίζουν από τη χαίτη του αλόγου.

:awink:

Tsahaylu?

:pardon:

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα μιας και το ξανασκέφτηκα. Πόλεμος είναι το θέμα, το βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να σου πω "Ωωω, τι αποκάλυψη! Τι κρυβόταν πίσω από το avatar σου τόσα χρόνια!", και μετά είδα ότι λες στο πρώτο ποστ "... και ως τότε μια αποκάλυψη", κι έτσι τώρα μπήκα στον πειρασμό να υποθέσω ότι το θέμα θα είναι η αποκάλυψη. :animal_rooster:

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

"Και φυσικά ο αντρικός πληθυσμός δεν κατάφερε να δει πέρα από το γυμνό κορίτσι και να ξεχωρίσει τους χαυλιόδοντες στο άλογο"

(μόνο να μην είναι να βάλουμε μέσα όλοκληρη τη φράση :p)

 

Ποιο άλογο; (scrollάρει πάνω) ααα! Είχε και άλογο! Για δες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη νύξη και να μην ξεχνάμε το απαραίτητο RSVP παρακαλώ.

 

 

post-532-0-99953500-1409393230_thumb.jpg

 

Για να σας δω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Είχε περάσει κάτι από το μυαλό μου χτες, και η δεύτερη νύξη μάλλον εντείνει την υποψία.

 

Στενές σχέσεις ανάμεσα σε γυναίκες και διαφορετικά πλάσματα; Δεσμοί, ερωτικοί ή συντροφικοί με μαγικά όντα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bestiality λοιπόν. Ωραία και είχα καημό που είχα καιρό να γράψω σε διαγωνισμό!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ λέω να  πάρω μέρος. Τελευταίος διαγωνισμός πριν τον στρατό, πάνε και δύο χρόνια από την τελευταία συμμετοχή, ώρα να κερδίσουμε!

Κάτι μου λέει ότι η ιστορία της Ιπτάμενης Μπανάνας που σκέφτηκα χθες  μάλλον δεν ταιριάζει :(

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη και τελευταία νύξη και κάτι επιτέλους για τις κυρίες...

 

 

post-532-0-28791700-1409479656_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..